ROB <U „OfUsfumde Jeupd" v.v.v. fkoedet, l/att detysiof lat De etfmsvan MUteut onto*tudet Amsterdamsche Bank n.v. DUINVERMAAK DANSEN EXPOSITIE SLetsmedecLi- W. PIK, Openluchiiheater &e*i> avxHid 1 Bergen Administratiekantoor Joh. Broere Hetttas Betten T.T.-Race Assen Concertmuziek „De Rustende Jager" Dansmuziek H.M. ROYAL SCOTS GREYS Goud, Zilver en Uurwerken SIGARENMAGAZIJN KOS FEUILLETON EEN KROON Mevr. S. Keijzer op 8 JULI Kinderverhaal VOOR GOED EN MOOI- Speciale Kermis-reclame Kantoor Bergen, Breelaan 10, Telef. 2563 REKENING-COURANT VERZILVERING TRAVELLERCHEQUES EFFECTENTRANSACTIES dagelijks Bergen (N—H.) en ZATERDAG 9 JULI a.s. Verzorgt Uw Boekhouding, Vermogensbeheer Belastingzaken M. Veldman Reparatie-inrichting Vakkundige bediening I denk om je gordijnen, want de tabak is vrij Vader kan weer volop roken en heeft voorraad prima merken sigaren, sigaretten en tabak. K. H. Gerritsen Tel. 2465 Kerkstraat 6 Bergen „Sorrow Expellers" \tDERE Wouty Een KAPSEL van B.G.DOBBEN Gedipl. Pedicure Garage Breed, Breelaan 50, Bergen JAN DE LEEUW kMivSIM, Spoedig waren Rob en Sheeba in veiligheid, hoewel de vreemde gast hevig ontstelde van de schoten, klemde ze zich stevig vast aan ouwe Daan, terwijl de anderen de krokodillen beschoten die langzaam terugtrokken De blanken zouden echter onder vinden, dat zij in een gevaarlijk land waren, waarvan de be woners geen vreemdelingen duldden. De priester had gezien, hoe de vreemde wondervogel vanuit de lucht neergestreken was, hij was langs de oever over ver borgen paden meegerend met zijn soldaten en hij had de redding bijgewoond. Hoewel de oude man bevreesd was voor de witte machtige to venaars besloot hij toch om te trachten ze te doden, voordat ze de weg naar zijn stad gevonden hadden. Onverhoeds vielen de inboorlingen de blanken aan, die spoedig overweldigd werden. In zijn vreemde taal herhaalde da priester een reeks toverfor mules en bezweringen om de macht van de witte mensen te breken. Daarna gaf hij zijn mannen bevel de gevangenen mee te voeren. Na een mars van ongeveer een uur werd halt gehouden bij een open ruimte, aan de oever van een meertje. Ruggelings werden de gevangenen aan twee dikke palen gebonden, de priester prevelde nogmaals enige zijner bezweringen en ging toen haas tig heen. Sheeba wist wel waar om. Ze waren als zoenoffer be stemd voor hun meest gevrees de vijanden. Broekbeeklaan 5, BERGEN Tel. 2683 slechts 3 dagen Zuurstokken 9 - 4 ct. Nougatrepen 17 - 14-9 ct. Nougatblokken 9 ct. Kaneelstokken 4 ct. Zuigflesjes 23 ct. Lolly's 4 ct. Gevulde repen 13 ct. Repen (pure) 20-18 ct. 150 gram gesorteerde zuurtjes 25 ct. 250 gram allerhande 60 ct. Vergelijk deze prijzen. Chocolaterie Suikerwerken H. WIJBENGA, Telef. 2380 Oosterweg 13 Bergen Verpakte levensmiddelen. GEOPEND van t 9—12.30 en van 1.30—4 uur Zaterdags van 9 tot 12.30 uur. Gedurende het seizoen brengen „De Comedianten" op veelvuldig verzoek nogmaals het mooie toneelstuk IN DE ZAAL VAN KLOP TE GROET Entrée f 1,25 belasting. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal. Aanvang 8 uur - zaal open 7 uur. BAL NAl in de Schotse Hooglanden, op Zaterdag 9 Juli, te 8 uur (7 uur muzikale rondgang door het dorp) Schotse Militaire Kapel. 40 medewerkenden in schitterend gala-uniform Kleurrijk schouwspel - Muziek - Schotse Hoogland dansen - Pijpers Doedelzakspelers - Drummers. Bij ongunstig weer in „Duinvermaak' De kaartenverkoop en plaatsbespreking is reeds begonnen aan het V.V.V. bureau (Tel. 2124). Voorverkoop f 1,50 en f 1,00. Aan de kassa f 2,00 en f 1,50. Scholieren en militairen 3e rang f 0,50 VerwachtWoensdag 13 Juli Première van 't openluchtspel „Circus Knie" Verdere bijzonderheden leze men in het desbetreffende artikel in dit blad EIG.j JOH. BROERE Belastingconsulent Lid Ned. College voor Belastingconsulenten KERKELAAN 17, BERGEN Nh. Kleine Dorpsstraat 9, Bergen (Nh.) Tel. 2778 Hereweg A 46 GROET Zie de expositie in onze etalage De geëtaleerde sieraden kunnen eerst Donderdag 7 Juli verkocht worden Goud en Zilver Uurwerken Optiek ORKEST-, onder leiding van A. SIRRE Iedere Zondagmiddag en Zondagavond Oorspronkelijk Nederlandse roman door Frank van Falckenoort. 11.) „Ik moet je eerlijk zeggen, dat ik er hoe langer hoe minder van begin te begrijpen. Er is iemand, die oom Willem gekend moet hebben en die hemel en aarde in beweging tracht te bren gen om een bepaald spel kaarten in zijn bezit te krijgen. Er moet dus iets bijzonder met die kaarten aan de hand zijn. Iemand, die zelfs dreigt met moord in het midden gelaten of hij al of niet deze bedreiging tot uitvoering zou brengen moet toch wel zeer veel waar'de hechten aan het spel kaarten, dat hij in zijn bezit wenst te krijgen. Maar als je mij vraagt, kan ik met de beste wil van de wereld niet zien, of er wat bijzonders aan dit spel kaarten is" Piet had met een half oor geluisterd en was met z'n eigen gedac'hten bezig Opeens ging hij rechtop zitten en keek zijn vriend met schitterende ogen aan. „Zeg eens," begon hij, alsof hem een licht was opgegaan, „herinner jij je nog, waar die vent woont?" „Ja, natuurlijk," antwoordde de ander, enigszins ontnuchterd, want hij had heel wat anders verwacht. „Dat is de Lange Wijn gaardstraat. Het nummer weet ik niet precies meer, maar dat hindert niet. Ik kan het huis nog wel vinden." Energiek stond zijn vriend op. „Vooruit, we klimmen in je kinderwagen en rijden naar die Pluijmers en dan laat je mij het woord maar eens doen. We hebben met dit slechte weer toch niets beters te doen." Klaas was niet bepaald erg enthousiast. Liever bleef hij rustig thuis een sigaar roken en een boek lezen. Die speelkaartenhisto rie begon hem hoe langer hoe meer het leven te vergallen. Lieve help, was hij nog maar op z'n trammetje tussen Schoten en Heemstede Zuchtend kwam ook hij overeind. „Wat ben je eigenlijk van plan te doen?" vorste hij. „Hem het mes op de keel zetten?" „Neen, we zullen eerst eens een poging tot chantage wagen. Misdadigers bestrijdt je met misdadigersmethoden. Laat mij maar begaan jongenlief. Je zult zien, dat we achter het geheim komen." „Aangenomen, dat er een geheim is' Ook dat moet ik eerst nog zien." „Daarvan ben ik overtuigd," besloot Piet energiek. Klaar sloot zorgvuldig de deuren, terwijl de alarminstallatie weer werd ingeschakeld. De wagen werd naar buiten gereden en even later was men op weg naar Haarlem. Sinds de nachte lijke escapade met de Overveense politieman reed Piet, om eventuele moeilijkheden te voorkomen, zodat'de eigenaar zich deftig liet rijden, In de drukke binnenstad passeerden ze enkele trams, De regen had inmiddels opgehouden en de zon was er doorgekomen, zodat Klaats de kap van de wagen had neerge laten. Met een vriendelijke grijns groette hij zijn vroegere collega's op de tram, die met verbazing de ex-wagenbestuurder heel deftig in een auto zagen rijden. Er hing bij het trampersoneel een waas van geheimzinnigheid omtrent het plotselinge ontslagnemen van Sweers. Een paar conducteurs hadden enige woorden opgevan gen tijdens de onenigheid tussen KlaKas en zijn chef en zij had den ook gehoord, dat Klaas daarna zelf onmiddellijk ontslag had genomen, iets, wat zij niet hadden kunnen begrijpen, want wie geeft er nu zon prachtige betrekking prijs in een tijd, dat er honderden anderen onmiddellijk voor klaar staan! Men nam aan, dat de gewezen wagenvoerder een andere, beter betaalde baan had gekregen, maar vrijwel niemand had hem na de ont slagname meer gezien, totdat men hem nu zag, heel behaaglijk gezeten in een kleine auto. Het lijkt wel, of hij een erfenis ge kregen heeft, bromde de conducteur op de bijwagen van lijn 1. Als men hem echter verteld had, dat dit inderdaad het geval was, dan had hij het waarschijnlijk niet geloofd! Intussen was de kleine wagen de smalle Smedestraat inge- men weer door naar de Grote Markt, waar men de wagen kropen, maar aangezien men niet de Lange Wijngaardstraat wilde inrijden en parkeren in de Smedestraat verboden was, reed plaatste onder toezicht van een bewaker. Rustig liepen ze nu de weg terug. In de Lange Wijngaardstraat liep Klaas zonder enige aarzeling naar de woning toe. „Hir woont hij, zei hij bslist, „Nu alleen maar de vraag, of hij thuis is." „Dat zullen we spoedig gnoeg bemerken". Piet belde aan. Even later werd boven een raam opgeschoven en het ruige hoofd van Pluijmers stak even naar buiten. „Ja, wat is er?" „Ah, die mijnheer Pluijmers", zei Piet met een vrolijke grijns. „Doe je hol eens open, want we komen met je praten, man. En vlug een beetje, anders doen we het zelf!" De mond van de bewoner ging van pure verbazing eerst wijd open en toen langzaam weer dicht. De villa-eigenaar kende hij wel, maar wie was die snuiter, die naast hem stond en het woord voerde? „Nou, komt er nog wat van?" informeerde Piet met een onge duldig fronsen van zijn wenkbrauwen. De aangesprokene verdween weer riaar binnen zonder een woord te antwoorden en Klaas vroeg zich af of hij wel gehoor zou geven aan de sommatie. Maar lang behoefden ze hierover niet in twijfel te verkeren, want een minuut later hoorde men hem omlaag stommelen en werd de deur op een kier geopend. Zonder verdere plichtplegingen schoof Piet de man opzij en trad het portaal binnen, gevolgd door Klaas, die nu ook schik in het geval begon te krijgen. Hij sloot de deur achter zich, zodat ze gedrieën in de donkere trapportaal stonden. „Gaat U eerst maar naar boven," nodigde Piet met een wijds gebaar de be woner uit en deze kon niet anders dan de trap oplopen. De be zoekers volgden hem op de voet. Enkele ogenblikken later zaten ze in een ruime achterkamer, die uitzag op de binnenplaats van het politiebureau. Het was het zelfde vertrek, waar Pluijmers op die bewuste achtervolgings- nacht zich even had vertoond voor het raam, alvorens het gordijn te laten zakken. Aan deze escapade en aan het feit, dat ze even in een wachtkamer op het politiebureau hadden moeten wachten, hadden Klaats en zijn vriend het geluk te danken, dat ze het adres van dit onguur heerschap hadden ontdekt. PPluijmers voelde zich niet bijster op zn gemak. Zenuwachtig trommelde hij met zijn lange, magere vingers op het vuile, ge rafelde tafelkleed en keek beurtelings Klaas en Piet aan. Piet genoot van de situatie Zie je, zo dacht hij, inwending grinnikend, zo moet je dergelijke mensen aanpakken; ze opzoeken in hun eigen hol en ze met dezelfde wapens, als waarmee zij zich be dienen, bestrijden Eindelijk verbrak de gastheer de dreigende stilte. „Misschien wilt U mij eens vertellen, waaraan ik de eer van Uw bezoek dank?" vroeg hij met een poging tot sarcasme. Maar Piet valle de handschoen meteen op. „O, het genoegen is geheel aan onze kant. Ik zei vanmorgen tot mijn vriend: het is zulk erbarmelijk slecht weer vandaag, laten wij onze vriend Pluijmers eens met een bezoek vereren. Hij heeft altijd zoveel belangstelling voor ons, of laat ik liever zeggen: voor een be paalde villa in Overveen, aan de dag gelegd, dat wij op z'n minst toch een tegenbezoek verschuldigd zijn. Temeer, omdat we misschien wel eens iets van belang voor hem konden heb ben." De man schoot met een ruk recht op z'n stoel en z'n blik, die tot nu toe slaafs en onderdanig was, veranderde als bij tover slag. Het leek, alsof er vonken uit zijn ogen schoten en hij snoof als een jachthond' die wild rook. Piet constateerde dit met ge noegen, maar deed alsof hij het in 't geheel niet merkte. „Kijk eens," vervolgde hij onverstoorbaar, schijnbaar achte loos langs de man heenkijkende naar buiten, „wij zijn tot de conclusie gekomen, dat er iets in een zekere villa aanwezig is, waar een bepaald persoon belangstelling voor heeft. Dat is ver klaarbaar, niet? Goed, maar zaken zijn zaken, nietwaar? Op het ogenblik heb ben wij dit voordeel, dat wij beschikken over datgene, waarin de ander belang stelt, derhalve is de eerste ronde door ons ge wonnen. Nu hebben wij misschien niet veel nou ja laten wij de koe maar bij de horens vatten en het kind bij z'n naam noemen: wij hebben misschien niet veel aan dat spel kaarten..." „Dus het is gevonden?" zei de inbreker, de ander in de rede vallende. Een begerige uitdrukking kwam op zijn gezicht. Piet amuseerde zich hoe langer hoe meer. „Ja, zo zou je het kunnen noemen. Mijn vriend hier," vervolgde hij op bedacht zame toon, naar Klaas wijzende, „is niet bepaald een handels man, ik daarentegen wel. Ik ben een specialist in het zakendoen. En daarom is de vraag kort en bondig: hoeveel?" Pluijmers kneep zijn ogen half dicht en taxeerde zijn tegen stander Het was te bemerken, dat hij wikte en woog Hoe ver zou hij kunnen gaan? „Ik moet U eerlijk zeggen, dat het mij niet duidelijk is, waar U heen wilt Zoals ik meneer Sweers al eerder verteld heb, heeft dit spel kaarten niet de minste waarde voor U of voor een ander. Alleen voor mij is het een herinnering aan de prettige avonden, die ik met wijlen Uw oom heb doorgebracht," zei hij met flemerige stem, maar de onrust was er duidelijk in hoor baar. Af en toe bevochtigde hij zijn lippen, om zijn stem zo nor maal mogelijk te doen klinken. Piet wuifde afwerend met zijn hand Hij haalde zijn sigaretten koker voor de dag en stak tergend langzaam de brand in een Virginia. Hij deed een paar trekken en keek toen opeens de ander scherp aan. „Laten we geen comedie spelen, Pluijmers. Je hoeft bij mij niet aan te komen met het smoesje van herinneringen en ge zellige avonden en dergelijke onzin. Als je soms mocht denken, dat wij de betekenis van dat spel kaarten voor jou niet weten, dan vergis je je." Piet's stem was bij de laatste woorden gedaald tot een ge fluister, maar toch niet zo zacht of Pluijmers had het duidelijk genoeg verstaan. Als door een slang gebeten sprong hij over eind en keek Piet met een woedende blik aan. „Heb jij schobegon hij, maar onmiddellijk bedwong hij zich en zakte terug in zijn stoel. Natuurlijk, dat was bluf, dat moest bluf zijn, maar hij liet zich niet vangen. Piet deed net, als hij het niet had begrepen. Met een onnozel gezicht vroeg hij aan Pluijmers: „Wat bedoelt U?" „Niets," antwoordde de ander nors. Hij haalde een doos met fabak uit zijn zak en begon zenuwachtig een sigaret te draaien. „Ik ben een arm man. Ik heb geen geld en moet met hard werken mijn brood verdienen. Ik heb alleen maar interesse voor dat spel kaarten (Wordt vervolgd.) Gedipt Dome s-en Herenkapper OORPSTR.2I BERGEN TEL 2266 Broekbeeklaan 23, Bergen Volgens afspraak en ook aan huis te ontbieden. LUXE AUTOVERHUUR zonder chauffeur Erkend voor het geven van autorijlessen In- en verkoop van nieuwe en gebr. auto's Telef. 2496 WERKEN VAN Huize «De Klomp" Loudelsweg 44 DAGELIJKS GEOPEND n.m. 4 uur vertrekt dë Aro-tax uit "Bergen, naar de T.T.-Race. Nog voor enkele personen ge legenheid om mede te rijden. Opgaven Emmalaan 1 te Bergen. Telef. 2601

De Duinstreek | 1949 | | pagina 4