ROB d& cwx*dudet IflwzieUfatival Be ecfeuis vau oom ItiiMem Hetmis DANSEN Bezoekt het EXPOSITIE Tech» Bureau MEIJER Schoorldam Kermis te Schoorldara linnen Theeserviezen Fa. J. SMIT Jr., HET OORDEEL Mevr. S. Keijzer r~ Calé NIEUWENDIJK JfUudek m/far. HEROPENING Bezoekt I P. Hajonides v. d. Meulen BdasiiHfrc&MideHt Electrische Wasmachines en 'Wringers. Kapsalon Ursem Kunstenaars - Centrum \ssJF Radio apparaat We Uuhmh MuziekThe Melody Kings P. DE HEER. Iedere avond Sohnny Eys Kinderverhaal Café „de Boute Hoe" 17 - 18 19 Juli Schitterende balmuziek door A.BC.-band Maandagavond 8 uur t BONTE AVOND door „ECLK WAT WILS". ..Landswelvaren" Wild- en Visbedrijf „Dianeptun" E. Halff, Bergen is vanaf 15 Juli tot 15 Sept. uitsluitend te consulteren op zijn kantoor Kenne- merpark 14 - Alkmaar Telefoon 4593 P. MEIJER, C 47, Schoorl JrOUW RIJDEN U> i ZEETAX TEL. 242 9 FEUILLETON (Wordt vervolgd.) (uBaa f 43,75 - f 37,75 - f 39,50 VAN DE KAPPER! TEL» 2104 Breelaan 8 LUXE AUTOVERHUUR Garage Breed, Breelaan 50, Bergen Telef. 2496 JAN DE LEEUW Gedipl. Pedicure WILT U U weer leveren MAYONNAISE Hele potten f 1,25 Halve potten f 0,65 M. VAN TEULINGEN te op 17 - 18 - 19 JULI Entrée f 0.50 Electr. WASMACHINES Vlak voor de dinosauriërs vielen ze neer. Deze hielden verbaasd even halt en van dit oponthoud werd dankbaar gebruik gemaakt om naar de gevangenen te snellen. Vlug werden de banden door gesneden. Brullend kwamen de beesten nu dichterbij. Een paar ontplof bare kogels, op hen afgevuurd, hadden weinig uitwerking. Het deed de dichttsbijzijnde kolossus even aarzelen en dit was vol doende. Toen de gevangenen verlost waren renden allen naar een heuveltje waar de logge beesten niet volgen konden. Een der dieren zat hen vlak op de hielen en stoorde zich weinig aan de kogelregen, die op hem afge vuurd werd. De toestand was zeer gevaarlijk en slechts door de dicht op elkaar staande bomen en het heuvelachtig terrein ge lukte het eindelijk een schuilplaats te vinden. Boven op een rots kon men even uitblazen, terwijl het ge weldige ondier zijn woede op de rotsen koelde. Zaterdag 16 Juli a.s. hopen wij ons geheel verbouwde en gemoderniseerde café te her openen. Een ieders bezoek zal zeer op prijs worden gesteld. Evenals voorheen zijn weer alle soorten dranken en likeuren verkrijgbaar. (Dranken ook per maat). Zaal beschikbaar voor vergaderingen, bruiloften en partijen Beleefd aanbevelend. CATRIJP, (gem. Schoorl), Tel 317 P. SLIJKERMAN 'rima consumptie 1 1 Aanbevelend PIET MANTEL Kaartverkoop en plaatsbespreken Vrijdag a.s. Rijwielstalling te BERGEN op ZONDAG 17 JULI a.s. in de Muziektuin aan de Eeuwigelaan. 12 corpsen uit de hoogste afdelingen. Aanvang Marswedstrijd in het Van Reenenpark 12 uur precies. Demonstratie Vendelzwaaien. Middagconcert 2 uur. Avondconcert 's avonds 8 uur. Tijdens avondconcert feërieke verlichting. ANNO 1902 Jan Apeldoornweg 23 Telefoon 2441 (K 2208) Oudste adres in Kennemerland met Rijks-Erkenningen Alle gevogelte De fijnste vissoorten Uitsluitend de fijnere Zeevissoorten i Tong - Tarbot - Lunchtong - Griet en grote Kustschol, alsmede filets van deze soorten. Per telefoon nog niet bereikbaar. Geïnteresseerden bellen voorlopig 2441 te Bergen op. Liefst één dag tevoren bestellen. Schitterende prijscourant ter inzage. i>an JAAP VOLKERf BERGEN Oorspronkelijk Nederlandse roman door Frank van Falckenoort. 13.) Klaas bleef bedaard. „Och, laat ik dat nu ook eens doen. U deed het immers na het overlijden van oom Willem, door in te breken in mijn huis. Dan staan we nu quitte. „Ik ga naar de politie en zal mijn rechten eisen," brieste de ander. „Doet U dat vooral," lachte Klaas onverstoorbaar. „Ik ver moed, dat ze U nog wel van vroeger zullen kennen, zodat U er ongetwijfeld welkom zult zijn. Als ik soms een aanbeveling voor U kan geven, laat U het me maar horen. Pluijmers kalmeerde weer. Hij begreep wel, dat hij er op deze manier niet kwam. Zijn gezicht kreeg weer de valse uitdrukking. Hij keek eens rechts en links om zich heen om zich ervan te overtuigen, dat er niemand in hun onmiddellijke nabijheid was, boog zich toen over het tafeltje heen en fluisterde de ander toe: „Ik heb er nu genoeg van, mijnheer Sweers. Ik geef U vier en twintig uur de tijd, om mij de tweede helft van de tekening te bezorgen. U weet mijn adres, nietwaar?" En toen, ineens energieker: „Hoor eens hier, ouwe jongen, je hebt mij uitgenodigd om mee te helpen, dit raadseltje op te lossen en ik moet je eerlijk zeggen, dat dit net een kolfje naar mijn hand is. Nu we eenmaal zo ver gevorderd zijn in de ontleding van het schoppenaas-mysterie, zullen wij samen doorgaan, tot we het uiteindelijk tot een goede en bevredigende oplossing hebben gebracht. Want ik wil je nu alvast wel verklaren, dat ik reeds een vermoeden heb. Maar dat komt te zijner tijd wel uit, of niet," besloot hij wijsgerig. Klaas stond op en liep met zijn handen in de zakken naar het raam. „Nou, je gaat je gang maar," besloot hij zuchtend, „als je er alleen maar voor zorgt, dat ik geen geduvel krijg met de politie, want daar pas ik voor.'-' „Laat dat maar aan mij over," antwoordde Piet geheimzinnig lachend. „En luister nu eens verder. Jij zorgt er voor, dat je om prompt negen uur in de Lido bent. Je kiest ergens beneden of boven een rustig hoekje uit, waar je ongestoord met Pluijmers kunt zitten babbelen. O, het spijt me werkelijk, dat ik er zelf niet bij kan zijn, want ik stel me voor, dat het een echt genoeg lijk onderhoud zal worden, nietwaar? Nee, wordt nu niet dade lijk boos, het was maar een grapje. Maar nu in alle ernst, het spreekt vanzelf, dat je hem minstens een uur aan de praat houdt. Want al is zijn huis niet groot, ik zal toch wel een tijdje nodig hebben om het systematisch te onderzoeken." „Zeg," Klaas draaide zich met een ruk om, „hoe denk je zijn huis binnen te komen? Of dacht je soms, dat Pluijmers zo vriendelijk zal zijn om de voordeur open te laten staan?" „Neen," vervolgde Piet lachend, „zo naief ben ik niet. Maar ik heb wel gebruik gemaakt van het ogenblik, dat hij me heeft gegeven en de deur bekeken, althans het slot. Aan de binnenkant zit een Lips patentslot, maar dat is natuurlijk op nonactief, als hij zelf naar buiten gaat. Dus blijft alleen het gewone slot over en dat is, als ik mij niet vergis, met een be hoorlijke loper te openen. En die dingen bevonden zich in grote getale bij de gevonden inbrekersschat. Allicht zal er wel een bij zijn, die op het slot past. Om verder te gaan: jij houdt dus de heer Pluijmers min of meer aan de klets. Je vertelt hem, natuurlijk zo langdradig mogelijk, dat je precies op de hoogte bent van het geheim van schoppenaas en dat hij nu maar eens moet vertellen, wat het hem waard is. Probeer meteen eens te weten te komen, wat die oom van jou eigenlijk uitgevoerd heefte, want ik heb zo'n ideeenfin, dat komt te zijner tijd wel op de proppen." „Ik zal natuurlijk mijn best doen, om Pluijmers een behoorlijk poosje uit zijn hol weg te houden, maar of me dit een vol uur zal lukken Piet kwam bij zijn vriend en keek hem recht in de ogen. „Hoor eens, beste jongen, je zult mij toch niet willen wijs maken, dat jij als gewezen wagenbestuurder geen onschuldig praatje kunt maken met onverschillig wie? Kom nou, je zult wel heel wat gekletst hebben, toen je nog achter je schakelkastje stond. Je hebt centen, dus je bestelt om te beginnen maar iets lekkers en ik denk, dat Pluijmers geen nee zal zeggen, als jij hem wat anders dan suikerwater laat voorzetten. Mooi, dat is dus in orde. Ik reken er op, dat jij Pluijmers voor je rekening neemt tot minstens tien uur. Ben ik eerder klaar, dan zie je me wel verschijnen voor de Lido in je wagen. En nu ga ik eerst even het telegram verzenden. Ik zal je fiets maar even nemen.' „Je kunt de auto toch ook gebruiken?" „Neen, ik wil even een eindje fietsen, omdat ik nog wat te overpeinzen heb. Tot straks." Klaas keek hem na, tot hij het hek uitreed en tuurde daarna weer door het zijraam. Peinzend stak hij een sigaret aan en blies de rookwolken tegen het glas. Hè, daar had je dat aardige dienstmeisje ook, hoe heette ze toch weero ja, Loes. Kijk, ze had hem al gezien en wenkte. Drommels, dat meisje mocht er wezen. Een knap snoetje. Ja, ja, ik kom al! Hij gaf een teken, dat hij haar had gezien en haastte zich naar de achterdeur. Bij de afscheiding stond ze hem op te wachten. „Dag!" begroette ze hem, terwijl ze een hand naar hem uit stak. „Je baas is op de fiets weg, hè? Ik zag hem net gaan." „Ja, hij moest even een boodschap doen in het dorp." Het meisje keek hem verwonderd aan. „Een boodschap doen in het dorp? Doet hij dat dan zelf?" „Zelf?" Klaas keek haar aan met een niet-begrijpende blik. Ach ja, het kind weet natuurlijk niet beter, of ik ben de huis knecht en Piet is mijnheer-zelf. „Ja," anwoordde hij, min of meer verlegen, „dat was iets, wat hij zelf wilde doen. Och, hij is erg gemakkelijk." „Dat heb ik gemerkt," sprak het meisje lachend. „Gisteravond zaten -jullie tenminste met z'n tweeën te roken en te drinken, alsof jullie de beste vrienden zijn." „O ja, ja, hij is erg democratisch, als ik het zo mag zeggen. Een fijne vent." „Dus je hebt wel eens een avond vrij," vorste het meisje voorzichtig. „Als ik wil, elke avond, en jij?" Ze schudde ontkennend het hoofd, zodat het blonde haar zijn gezicht haast beroerde. „Ik heb maar twee avonden in de week vrij. Morgenavond," voegde ze er nog eens uitnodigend bij. „Mooi, Loes, wat zou je er dan van zeggen, als we morgen avond samen eens uitgingen in Haarlem?" Peinzend keek ze naar haar voeten, waarmee ze strepen trok over de zachte zandgrond. „Om hoe laat?" vroeg ze zacht. „En waarheen gaan we?" Inwendig moest hij lachen. Natuurlijk zegt ze ja, dacht hij, want ze is veel te blij met mijn uitnodiging. „Laten we zeggen: half acht," zei hij vrolijk. „En waarheen we gaan, mag je zelf zeggen. Mooier kan het al niet, wat?" „Goed," antwoordde ze blozend. „Om half acht ben ik bij het hek. Pas op, zeg, daar is je baas weer," waarschuwde ze en meteen verdween ze zelf uit het gezicht. Klaas verwenste op dit ogenblik zijn vriend op hartgrondige wijze, maar naroepen durfde hij haar niet. Dat kon hij wel doen, maar voor haar zou het misschien moeilijkheden kunnen mee brengen. En dat wilde hij het lieve kind niet aandoen. Langzaam aan wandelde hij naar zijn vriend, die inmiddels de fiets in de garage had geborgen en de deuren ervan sloot. „Ziezo, dat is in orde. Intussen zal onze vriend het telegram wel ontvangen hebben en hij zal zich vergenoegd in de handen wrijven bij de gedachte, dat hij nu op het punt staat de andere helft van de tekening in zijn bezit te krijgen. En luister nu eens goed, Klaas. Ik ga een beetje vroeger weg, want als het enigs zins mogelijk is, wil ik Pluijmers uit zijn huis zien vertrekken, zodat ik er dan zeker van ben, dat hij er niet is, begrijp je wel? Per slot van rekening is het natuurlijk een min of meer riskant karwei en ik wil daarom maar zo min mogelijk risico nemen." „Wees dan wijzer," bromde de aangesprokene, „en bemoei je er niet mee." Piet draaide zich naar zijn vriend en keek hem stom ver baasd aan. „Wel heb ik ooit van mijn leven. Eerst nodigt hij me uit om mee te helpen dit mysterie op te lossen en als ik op het punt sta de oplossing te vinden, zegt mijnheer droogweg: wees wijzer en bemoei je er niet mee. Hoor eens, vriend, je moet het me maar niet kwalijk nemen, maar ik kan van jou geen hoogte krijgen". „Ach", antwoordde Klaas nijdig, „begrijp je dan niet, dat die hele historie mij de keel uithangt? Ik heb maar één wens: rustig hier wonen en geen chicanes om een schoppenaas met een tekening, waardoor zelfs mijn leven in gevaar kan komen. Maar enfin, we hebben nu eenmaal a gezegd „En nu zeggen we ook b," vulde de ander aan. „En als het moet de rest van het alfabet er nog bij. Dus we kletsen er niet meer over en we gaan vanavond samen aan het werk. Mij dunkt, dat jouw aandeel nogal gemakkelijk is en bovendien zonder enig risico. Of denk jij soms, dat Pluijmers vanavond gewapend met een mitrailleur en een stelletje handgranaten naar Lido komt om een eventueel mislukken van de onderhandelingen op die manier tegen te gaan? Nee, maak jij je daar maar geen zorgen over. Pluijmers is het type, dat een grote mond heeft en een lelijk dreigbriefje durft te schrijven, maar dat is dan ook alles. Denk je, dat hij in staat is om iemand om zeep te brengen? Mallighied, daar is hij veel te laf voor. Ik durf er een lief ding om te verwedden, dat hij nog nooit een revolver in handen heeft gehad." „Nou, dan rijd ik vanavond om een uur of acht weg en parkeer de wagen op de Groote Markt. Ik ga dan in de buurt van Pluijmers huis post vatten. Tegen die tijd is het al aardig don ker, zodat hij mij toch niet zien kan, want ik heb al een aardig portiekje in de buurt van zijn hol ontdekt. Als hij weg is, ga ik een klein inbraakje plegen. Enfin, dat is voor een keer ook wel een aardige vacantiebezigheid. Moest mijn baas in Groningen eens weten! Enfin, zodra Pluijmers zich in Lido vertoont, be gint jouw aandeel in dit avontuur. Jij gaat zo ongeveer half negen op je gemak met de fiets naar Haarlem „O, mag ik met de fiets gaan? Dat is aardig van je", spotte Klaas. „Jij hebt nog geen rijbewijs en vanavond kunnen we ons nu eenmaal geen aanrijdingen, bekeuringen en dergelijke dingen veroorloven. „Jij gaat dus met de fiets naar Haarlem, die je in de Tem pelierstraat kunt stallen, als ik me niet vergis en dan zorg je om prompt negen uur in Lido te zijn. Niet later natuurlijk, maar eerder evenmin. Je zult Pluijmers wel ergens vinden en zoals ik je al zei, je zoekt een rustig plaatsje op en met veel omhaal en voorzichtig uitgedrukte toespelingen deel je hem mede, dat je wel bereid bent om over de kwestie schoppenaas te onder handelen, maar dan ook op behoorlijke basis en zo voort. En fin, je kletst maar wat weg, daar heb jij, als ex-wagenbestuurder van de tram immers slag genoeg van. Je zult natuurlijk op je wagentje de meest idote vragen te beantwoorden gekregen heb ben. O, je hoeft me niets te vertellen, ik weet er alles van." „Best, hou nu dan maar eens je mond en laten we op de goede afloop eerst een lekker glaasje nemen, want van jouw geredekavel krijgt zelfs een luisteraar een droge keel. Lieve help, Piet, jij had in de politiek moeten gaan. Ik heb nog nooit iemand zo mooi horen kletsen!" HOOFDSTUK VIII. TWEEMAAL SCHOPPENAAS. Even voor achten reed Piet in het wagentje naar de stad. „Denk er om de alarminstallaties in te schakelen", herinnerde hij zijn vriend, voor hij de deur uitging en Klaas stelde hem gerust: „Dat komt wel in orde. Veel succes en een dubbel por tie geluk!" De rit naar Haarlem duurde slechts enkele minuten. Voor het kleine voertuig was op het nagenoeg volle parkeerterrein nog wel een plaatsje te vinden en toen hij de portieren zorg vuldig afgesloten had, wandelde hij op zijn gemak naar de Lange Wijngaardstraat, die hij van de andere kant inliep. Dit was maar goed, want nauwelijks had hij een paar schreden in het smalle straatje gedaan, of Pluijmers kwam naar buiten en keek snel in de reeds donker wordende straat. Piet had net een seconde tijd om een portiek in te wippen. Verder was er geen sterveling in de straat te bekennen. Vanuit zijn schuilplaats zag Piet, dat Pluijmers een fiets uit het portaal van de woning haalde en nadat hij de deur achter zich had dichtgetrokken, verdween hij al spoedig op het vihikel. „Die is niet te laat", dacht hij, op zijn horloge kijkend. Tien voor half negen. Wat bezielt de vent, om nu al weg te gaan? Laten we geen risico nemen en nog een poosje wachten. Hij kon nog eens voor de tijd terugkomen. Hij stak een cigaret op en bleef verveeld naar de uitgang op de Smedestraat turen. Een jongen kwam achter een hoepel aan rennen. De motorpolitie reed de straat binnen en stalde het voertuig in de garage en daarna was het weer stil. Het straatje leek uitgestorven. Een bij uitstek passend cadeau bij verloving of huwelijk. Een sieraad op uw dressoir. Ruïnelaan 11 - Bergen Cold Wave Permanent Chemisch Permanent Electrisch Permanent En het succes is verzekerd Gediplomeerd Dameskapper Bergen Tentoonstelling van Kunstwerken van leden. Schilderijen, beeldhouwwerk, ceramiek, edelsmeedwerk. In de Kunstzaal van „De Rustende jager" te Bergen. Openingstijden: 10-12.30; 14.30- 17.30 19.30-10 uur. Zondagsmorgens gesloten. zonder chauffeur Erkend voor het geven van autorijlessen In- en verkoop van nieuwe en gebr. auto's WERKEN VAN Huize «De Klomp" Loudelsweg 44 DAGELIJKS GEOPEND Broekbeeklaan 23, Bergen Volgens afspraak en ook aan huis te ontbieden. EIKINDE PH1E1PS lilll SERVICE tevreden zijn bij aankoop van een nieuw of reparatie van een gebruikt Wij geven U een uiterst vakkundige Service. Ruïnelaan 3> - Telef. 2514 - Bergen Echte Diploma Warenkennis Hereweg C 70 - SCHOORL Beleefd aanbevelend, Aanvang 8 uur de beste merken. Klanker, Stationsstraat 17, Bergen. Telefoon 2189

De Duinstreek | 1949 | | pagina 4