Sïoirée- ^^ansante ICUvcUvzUUJt&t ten v&Mam$ voet oud peüem? KIET ZONDER JOOP THEUNISZ Bekendmaking* gemeente schoorl Egyptenaren trokken naar Peru en Paaseiland „DE RUSTENDE JAGER" - BERGEN Bioscoop „De Rustende Jager", Bergen Nh. „GEWONE" Een reuze geraak voor IEDERE HUISVROUW! JOOP THEUNISZ TOEN MOZES DOOR DE RODE ZEE TROK Gelegenheid tot herijk van maten en gewichten wordt geboden in het Oude Raadhuis te Schoorl op Dinsdag 26 Juli 1949 van 10—12 en 13—16 uur. Voor nadere bijzonderheden zij verwezen naar de gemeentelijke aanplakborden. Iedere Dinsdagavond „EEN KONINKRIJK VOOR EEN HUIS'' Gymnastiekvereniging „OLYMPIA" Zaterdagavond 23 Juli a.s. zal bovengenoemde vereniging een openluchtuitvoering geven op een terrein aan de Burg. Peecklaan achter de Ned. Herv. Kerk te Schoorl aanvang acht uur. De afmars zal geschieden vanaf de Molenweg, nabij het Sport terrein om half acht, het plaatse lijk fanfarecorps heeft toegezegd in de tocht enige marsen te laten horen. De heer Klaas Boot, turn- kampioen van Nederland zal enige demonstratienummers geven aan rek, brug en paard, dit alleen is al de moeite waard een bezoek aan het terrein aan de Burg. Peecklaan te brengen. Verplicht programma 25 cent. Laat door een zeer groot be zoek de waardering blijken, die het lofwaardig streven van „O- lympia" ten volle waard is. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag van de Dinsdag j.l. ge houden wedstrijd. 1. Dames van Wijk-de Wilde 49 2. v. d. Lelie-van Twuyver 56,5 3. Lovink-v. Gunsteren 60 4. Pinxter-Diderich 61,5 5. Mevr. Repko-Peetoom 64 6. Visser-Nieuwland 69 V.V.V. „Groet—Camperduin" Waterstanden te Camperduin Hoog water: Juli voorm. nam. 22 0.44 uur 24 2.35 25 3.19 26 4.05 27 4.59 28 5.32 Laag water: Juli voorm. 22 6.44 23 7.45 24 8.35 25 9.19 26 10.05 27 10.59 28 11.32 Reeds sinds de Nederlandse zeevaarder Jacob Roggeveen op de eerste Paasdag van 1722 het geheimzinnige ei land in de Stille Oceaan ont dekte, dat nu nog altijd de naam Paaseiland draagt, heeft de wetenschap zich bezig gehouden met de merkwaardige resten van oude cultuur, welke op dit verloren plekje temidden der branding bewaard zijn gebleven. Doch nog nie mand heeft een oplossing kunnen vinden van het ge heim der gigantische tuf stenen mensenhoofden, die van de 260 terrassen langs de vulkaanhelling uitstaren over de onmetelijke Oceaan. En geen enkel geleerde is er nog in geslaagd de eeuwen oude tafelen met het „schrift der vroegere bewoners te ontcijferen. Een verklaring is alleen mo gelijk, als we tergugaan naar de tijd*van Mozes in Egyp te: 1300 jaar vóór Christus al ondervindt ook deze theorie hier en daar tegen spraak. Het land der Farao's was ons ver vooruit. Wij weten, dat de oude Egyp- tenaren op een zodanig hoge trap van ontwikkeling stonden, dat onze huidige beschaving in sommige opzichten daarbij ten achter schijnt. Voorwerpen, op gedolven uit grafvelden van drie eeuwen voor Christus, kunnen nu COLORADOKEVER BESTRIJDING Uit diverse berichten en pers berichten blijkt, dat in het Zuiden, Midden en Oosten van ons land nog betrekkelijk weinig larven van de Coloradokever voorkomen. Deze larven zijn gedeeltelijk bijna volwassen. De geringe be smetting met kevers en volwassen larven is het gevolg van de in tensief gevoerde bestrijding in 1948 en van de ongunstige weers omstandigheden van het vorig seizoen en dit voorjaar. Gedurende de laatste week zagen wij echter plaatselijk een sterker optreden van larven, ter wijl Maandag 4 Juli veel eitjes waren afgezet. Tenzij het weer opnieuw een koel karakter zou aannemen, mogen we verwachten, dat de besmetting zal toenemen. Wanneer de nodige bestrijdingsmaatregelen dan achterwege blijven, gaan de in 1948 bereikte resultaten onge twijfeld weer teniet. Hoewel de schade dit jaar door het late optreden beperkt zal blijven, moet de Planten- ziektekundige Dienst alle telers van aardappelen er met klem op wijzen, vóór de oogstwerkzaam- heden beginnen, nogmaals het aardappelgewas grondig te in specteren en overal waar een aantasting wordt waargenomen, ook al is deze gering, tot be spuiting of bestuiving over te gaan. Deze behandeling dient grondig en nauwgezet te worden uigevoerd. Alleen dan kan men bereiken dat men midden in de drukke oogstwerkzaamheden geen moei lijkheden zal ondervinden. Houders van volkstuinen en alle particulieren die aardappelen verbouwen, wordt met nadruk aangeraden, voor de vacantie, hun perceeltjes onder handen te nemen. Uw vacantie ten volle genoten gezien te hebben 1 nog niet worden nagemaakt. In de wiskunde bleken de oude bouwmeester zo bedreven, dat men zich thans nog het hoofd breekt over de systematische op bouw der pyramiden volgens maten, die elk voor zich beteke nis blijken te hebben. Het schrift van deze Egypte- naren nu vertoont verrassend veel overeenkomsten met dat der houten tafelen op het Paas eiland. Ook in Peru is een soort gelijk schrift aangetroffen, zodat men zich hoe langer hoe meer gaat afvragen, of deze verschil lende beschavingsresten in drie uithoeken van de wereld niet stammen uit één plaats van oorsprong. Temeer wordt dit waarschijn lijk, daar men dank zij de bijbel weet hoe de Joden verscheidene beschavingsvormen danken aan het oude Egypte; zij zijn mee gevoerd tijdens de uittocht en het is mogelijk, dat Mozes tal van gebruiken in ere heeft gehouden welke feitelijk van Egyptische oorsprong waren. Daaronder rangschikt men bijvoorbeeld de besnijdenis (voordien in Kanaan onbekend), de balseming (Jozef is als eerste Jood gebalsemd; Gen. 50 26), het meevoeren van heilige stenen, het zout strooien op een wegens vergel ding verwoeste plaats en ook het gebruik van stenen messen tij dens religieuze plechtigheden, al hoewel metalen messen voor an dere doeleinden reeds in gebruik waren. Welnu, deze gebruiken en andere kenmerken zijn voor Burgerlijke Siand BERGEN SCHOORL Abonneert U op „De Duinstreek" TREKKING LU VA-VERLOTING Ten overstaan van het No tariskantoor Waldorp, Neuteboom en Duynstee, zal a.s. Vrijdag 29 Juli in het openbaar de trekking plaats vinden van de 3 verlotingen van de Kon. Ned. Ver. v. Lucht vaart en Stichting Nationaal Lucht vaartfonds. De verkoop van de loten is buitengewoon vlot van stapel ge lopen. Alleen hebben de vacanties van sommige zaken enkele stag natie veroorzaakt tijdens de ver koop. Van deze vacantie retour- restantjes zijn nog enkele loten bij de bekende wederverkopers verkrijgbaar tot uiterlijk Woens dag a.s. 27 Juli. Een advertentie in ons nummer geeft nadere bijzonderheden. een deel ook aangetroffen in Peru. Belangrijke personen vereeuwigd. Een oude Peruaanse legende verhaalt van een broer en een zuster, die tot het volk kwamen van over de bergen (de Andes, dus van de zijde van de Stille Oceaan, en uit de richting van het.'Paaseiland!). Zowel bij de Peruaanse vorsten als bij de Egyptische Farao's vonden hu welijken plaats tussen broers en zusters. In Egypte en in Peru heerste de zonne-cultus. In beide rijken dekte men de ogen der doden af met gouden plaatjes, kende men vrouwelijke godheden en werd de oogst ingehouden voor de magere jaren". En zo wel in Peru als op het Paas eiland herinneren schrift en beeldhouwkunst uit die tijd aan de oude Egyptische beschaving. Zelfs zou men die enorme gro te hoofden van tufsteen, welke thans als even zovele standbeel den uitstaren over de Stille Oce aan, in wezen kunnen vergelijken met de beelden die de Egypte- naren van hun goden maakten. Ook bij dat volk overtroffen go den en voorname personen de gewone stervelingen ver in grootte. Ook daar diende de beeldhouwkunst sinds de tweede dynastie voornamelijk om het portret van de overledenen te bewaren. Wanneer het ontdekken van deze zelfde beschavingsvormen zowel bij de Joden als bij de be woners van- het oude Peru dus verklaard wordt door een in jectie, welke van het' oude Egyp te uit werd toegebracht, dan ligt het voor de hand, dat ook op het Paaseiland zeevaarders met een hoge graad van ontwikke ling aan land zijn gegaan. Zee vaarders, die oorspronkelijk stamden uit het land der Farao's DE ,,Bent II vroeger wel eens ziek geweest?", dat is een vraag, die de dokter meermalen stelt. „Alleen de gewone kinderziek ten", dat is hetgeen hij daarop dan herhaaldelijk ten antwoord krijgt. Wat zijn dat, de „gewone" kinderziekten? Angina (keelont steking), otitis medai (midden oorontsteking) en pyelitis (nier- bekkenontsteking), ziekten die bij kinderen veelvuldig voorko men, worden daar niet mee be doeld. Men heeft hier steeds de be smettelijke kinderziekten op het oog; gerangschikt naar de ernst en te beginnen met de meest onschuldige: waterpokken, rode hond, mazelen, roodvonk, kink hoest en diphterie. Iedereen maakt in zijn jeugd één of meer van deze ziekten door en omdat er voor ieder van deze ziekten, wanneer men ze eenmaal heeft gehad, in het ver dere leven meestal een onvat baarheid blijft bestaan, worden zij zelden bij volwassenen waar- genomen en doen zij zich aan ons voor als typische kinder ziekten. In dit antwoord: „alleen de gewone kinderziekten" ligt stil zwijgend nog meer besloten. Meestal kan men daar immers tevens in beluisteren: „ik zeg dat nu omdat u 't zo nadrukke lijk vraagt, maar belangrijk vind ik 't niet en u waarschijnlijk ook niet". Nu is het waar, dat waterpok ken en rode hond zeer onschul dige en daarmee ook onbelang rijke ziekten zijn, datzelfde kan men echter van kinkhoest en diphterie zeker niet zeggen. Bo vendien zijn al deze ziekten zeer belangrijk voor de ouders op het tijdstip, dat een van hun kinderen zulk een ziekte heeft. maar daar omstreeks de tijd van Mozes vandaan gegaan zijn. Een omwenteling. Wat gebeurde er in Egypte dan in die tijd, zodat drie stro mingen zich losmaakten uit het staatsverband en elk huns weegs gingen? De bijbel spreekt uitsluitend van maatregelen, die tegen de Joden genomen werden omdat zij zich zo vermeerderden. Elke manlijke nieuwgeborene moest worden gedood (Ex. 1 16)) en zo voorts. Wat was de diepere oorzaak van deze haat? Er is een zeer aannemelijke verklaring. Mozes leefde om streeks 1300 v. Chr. Welnu, 75 jaar eerder kwam als Farao aan het bewind een zekere Ichnaton, die de grondvester is geweest van het ééngodendom. Deze ko ning brak volledig met de zonne- verering in zijn land en erkende slechts één Hogere Macht, wel ke gesteld was boven alle din gen en dus ook boven de zon. Ichnaton verwierf een belangrij ke aanhang, doch haalde zich de vijandschap op de hals van de invloedrijke priesterkaste, die zich bedreigd voelde. Toen de Farao stierf (waarschijnlijk werd hij door tegenstanders vermoord), grepen de priesters hun kans en herstelden de zonne-cultus, ter wijl alle overblijfselen van Ich naton's ééngodendom werden vernietigd of verbannen voor zo ver zij binnen het bereik van de fanatieke reactie kwamen. Ook de Joden kenden slechts één God. Geen wonder, dat zij te lijden hadden van de vervol gingen der Egyptische zonne- vereerders. Egyptologen verkla ren op deze gronden Mozes' uit tocht uit Egypte. Wat is waar schijnlijker dan dat ook andere bevolkingsgroepen omstreeks de ze tijd de Nijldelta verlaten heb ben, nu zij het ééngodendom niet De grote bezorgdheid en de voortdurende ongerustheid, die men dan steeds weer bij vader en moeder waarneemt is dan ook de aanleiding deze „gewone" ziekten eens gezamenlijk en in onderling verband te bespreken. Bij waterpokken zit het kind onder de blaasjes. Deze verdwij nen vrij spoedig en ook van het littekentje, dat er aanvankelijk van ieder blaasje overblijft is na niet al te lange tijd niets meer over. Rode hond, mazelen en rood vonk gaan ook met een huiduit slag gepaard. Bij deze ziekten zijn dat echter rode vlekken en al naar de plaats, de kleur, de uitbreiding en de nevenverschijn selen zal de dokter zijn diagnose stellen. Bij waterpokken en rode hond behoeft men wel nauwelijks on gerust te zijn; vaak voelen de kinderen zich hierbij in 't geheel niet ziek en in vele gevallen is er geen reden om hen in bed te houden. Gevaar voor longontsteking Anders is het met mazelen en roodvonk. Daarbij zijn vrijwel alle kinderen de eerste dagen flink ziek. De ernst van de ziek te is echter sterk afhankelijk van het karakter der epidemie. Er zijn namelijk jaren dat men vrij wel alle patientjes met mazelen of roodvonk voorspoedig ziet genezen, terwijl in andere jaren het verloop tamelijk kwaadaar dig kan zijn. Bij deze ziekten kunnen onaangename complica ties optreden en ook de aard en de veelvuldigheid van deze ver wikkelingen ziet men per epide mie wisselen. Bij mazelen is de gevreesde complicatie: longont steking. Het al of niet optreden daarvan hebben we voor een deel nog zelf in de hand, want of het zieke kind nog eens kou vat is een kwestie van verple ging. De soms bij roodvonk op tredende oorontstekingen, hart- gebreken en nierontstekingen kunnen wij minder goed voor komen. Door het vroegtijdig in stellen van de juiste behande ling heeft het kind de beste kan sen in het latere leven geen meer openlijk mochten belijden? Tal van aanhangers van Ichna ton kunnen zich her en der ver spreid hebben op zoek naar een nieuwe woonplaats, waar zij rus tig kónden leven. Emigratie. Uiteraard zullen tal van enke lingen of kleine groepjes, die de wijk namen naar minder be schaafde delen van de oude we reld, opgegaan zijn in andere volken zonder enig spoor van hun vroegere cultuur na te la ten. Bij twee stromingen uit het land der Farao's heeft men ech ter de tekenen van de eeuwen oude ontwikkeling wél terugge vonden. Dat zijn die naar Pale stina (Mozes met de Joden) en die naar Peru (van de onbekend gebleven leiders.) Op de weg naar Peru, die over de Stille Oceaan voerde van de Rode Zee uit, moet zich nu een gedeelte der landverhui zers hebben afgesplitst, dat ach terbleef op het Paaseiland. Dit verloren plekje ligt namelijk 2000 km voorbij Australië en nog 4000 km vóór de kust van Zuid-Amerika, waarheen de overige Egyptenaren koers zet ten. Langzamerhand vermengden de nieuw-aangekomenen zich met de oorspronkelijke bevolking. Men beoefende er de beeld houwkunst zoals in het oude Egypte, hetgeen blijkt uit de vorm van de schedels, die an ders is dan bij de Melanesische bewoners. Men gebruikte ook 'n Egyptisch schrift, dat in houten tafelen werd gesneden en in de loop der eeuwen steeds verder afweek van de eveneens aan wijzigingen onderhevige moeder taal, vooral door vermenging met de taal der inboorlingen (vgl. Nederlands en Zuidafri kaans). Blijft over de vraag, waarom deze beschaving zo plotseling eindigde. schadelijke gevolgen van deze dingen te ondervinden. De kinderziekten worden over gebracht van kind op kind en daarom doen zij hun intrede in het gezin meestal dan wanneer het oudste kind naar school gaat. De jongere broertjes en zusjes krijgen deze ziekten dan meestal ook. Het is niet gunstig, wan neer de kinderen op al te jonge leeftijd deze infectieziekten door maken, omdat hun weerstand dan nog niet zo groot is. Te vermijden is het meestal niet. Hierbij is het goed om te weten, dat mazelen en roodvonk bij kinderen die jonger dan zes maanden zijn practisch niet voor komen. Zuigelingen zijn echter zeer vatbaar voor kinkhoest en diphterie en deze ziekten ver lopen bij hen meestal zeer ern stig. Daarom mag de moeder, die in het kraambed roodvonk krijgt haar kindje aan de brost houden, maar waarneer er diph terie of kinkhoest in 't gezin is, moeten er strenge maatregelen worden getroffen. Het is dan aan te bevelen het kleintje tijde lijk ergens anders onder dak te brengen. Kinkhoest is gekenmerkt door ernstige hoestaanvallen, die met heftige benauwdheid gepaard gaan, diphterie is een bepaalde vorm van keelontsteking, die tot de zeer ernstige ziekten gerekend moet worden. Voor deze beide ziekten heeft het alle zin de kinderen langs kunstmatige weg onvatbaar te laten maken. Voor de diphterie levert dat geen en kel probleem op, de inspuitingen zijn niet alleen ongevaarlijk, de onvatbaarheid blijft geruime tijd bestaan. De op deze wijze ver kregen onvatbaarheid voor kink hoest duurt echter maar korte tijd, daarom kan men hiermee het beste wachten tot er kink hoest in de buurt is en er dus daadwerkelijk gevaar dreigt. Dr. H. W. SCALONGNE. Wat is het geheim van de on afgewerkte tufstenen koppen in de krater? Welke gebeurtenis heeft de rust op het Paaseiland onverwacht verstoord? Mogelijk zullen de houten tafelen eens het antwoord geven, al zijn vele van deze „boeken" op bevel van mis sionarissen, die hier later het christendom brachten, verbrand. In Peru hebben andere bescha vingsvormen de oude Egyptische verdrongen. Het Paaseiland schijnt evenwel door een plotse linge catastrophe getroffen te wezen. Wellicht is de vulkani sche gesteldheid van de Oceaan bodem daar niet onschuldig aan dr. Phil. O. S. De mooiste snijboontjes, andij vie, soepgroenten en rode kool, machinaal gesneden. De beste aardappelen tegen verlaagde prijzen. Heerlijke saprijke sinaasappelen zo lang de voorraad strekt. ALLES GRATIS THUISBEZORGD! Groentenhandel J. Wokke Tel. 2037 Jn Oldenburglaan Bergen nieuwe zomer-theater komt Donderdag 28, Zaterdag 30 en Zondag 31 Juli in BERGEN Elke avond 8 uur voorstelling Entrée le rang f 2,belasting 2e rang f 1,50 inbegrepen LEES DE RAAMBILJETTEN 1.22 uur 2.19 3.04 3.51 4.35 5.19 6.01 nam. 7.22 8.19 9.04 9.51 10.35 11.19 12.01 Vanaf 22 Juli tot en met 27 Juli a.s., de grote Nederlandse succes-film met.... Henriëtte Davids, Matthieu van Eysden e.v.a. gezellig tot en met vrolijk bovenal. Toegang alle leeftijden. N.V. Monopole-film. Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag-, Maandag-, Dinsdag-, Woensdagavond *te 8 uur N.B. In verband met de Verlichtingsavond op 27 Juli aanvang der avond voorstelling te II uur. Middag-voorstelling Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag-, Maandag-, Woensdag middag te 2.30 uur. Dinsdagmiddag geen voorstelling. 23 1.45 van 11 tot en met 17 Juli 1949 Geboren: Theodorus Pieter, z.v. Gerard Theodorus de Goede en Antje Weij. Gerardus Antonius, z.v. Franciscus Gerar- dus Vrasdonk en Willibrorda Elisabeth van Straaten. Ondertrouwd: Reinier van den Heuvel te Batavia en Antonetta Maria Johanna van Campenhout. Gehuwd: Hendrik Jan Jager en SieuwtJe Blokker. van 15 Juni tot 15 Juli 1949 Geboren: Jitse F., z.v. S. de Boer en Th. Leistra. Tine, d.v. W. Butter en G. Zijp. Marianne L. W., d.v. H. E. J. J. A. Hartman Kok en H. M. Davies. Ondertrouwd: K. v. d. Pol en W. Grim. Gehuwd: P. Blom en A. E. Bakker. Overleden: P. Duin, 60 jaar. H. van Lienen, 78 jaar. D. Lodder, 77 jaar.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2