ROB <U I DE 100.000 de erfenis van ti/tUent mm Oi/Mduciet LUVA Woensdagavond 27 Juli CJw. Cj€M. Ho Administratiekantoor Joh, Broere 4, 5 of 6-pers. AUTO'S GARAGE NIEUWLAND STOFZUIGERS Techn. Bureau MEIJER DE Goedkope Groentenhal Dorpsstraat 86 - Bergen Garage R. BREED 6 Zn„ Breelaan 50, BERGEN CHIEL DE BOER J, VISSER - Not weg 18 s - Bergen TE HUUR FEUILLETON VAT 'S I Duin vermaak DANSEN GEBR* SCHOEN Hei adceo Mticeuwett! MOOI... Kinderverhaal PLOMPER - BERGEN ERKEND VERHUIZER zingt het SPREKERS SAMENZANG KERKELAAN 17, BERGEN Nh. Verzorgt Uw Boekhouding, Vermogensbeheer Belastingzaken TAXI beschikbaar GjuzsittftSteC TtèWI&Lifge 29Juli Woensdagmiddag 27 Juli. „DE RUSTENDE JAGER", BERGEN KUNT U WINNEN BIJ Assurantie - Incasso - Loterij P- BOOD BERGEN Visscherslaan 11 Telef. 3712 ALKMAAR Kent U de H* E* een Kapsel van B.G.DOBBEN I De vluchtelingen renden verder om na een omweg weer het meertje te bereiken waar boven de vliegmachine steeds rond cirkelde. Spoedig waren ze op gemerkt en daalde het vliegtuig op het water. Het rubberbootje werd uitge zet en allen stapten in, uitge zonderd Rob en Sanders, daar het bootje niet allen kon be vatten en het door de gevaarlijke krokodillen, niet raadzaam was, mee te zwemmen. Ook de dino sauriërs kwamen vlug dichterbij. Juist op tijd konden allen de veilige vliegmachine bereiken ver volgd door hun vijanden, die wel onkwetsbaar schenen voor de geweerkogels. Allen haasten zich naar binnen, maar een tweede tocht, om Rob en zijn makker te halen, zou te gevaarlijk worden. Goede raad werd duur. is HET adres voor Aardappelen, Groenten en Fruit. Hebt U onze concurrerende prijzen gezien, Mevrouw Mocht dit niet het geval zijn, komt U dan eens bij ons kijken Telefoon 2069 o.l.v. Paul Kok in de Muziektuin Aanvang half acht. Vrij entrée. Hoek Hoflaan Na afloop gezamenlijk naar de verlichting. EIG. t JOH. BROERE Belastingconsulent Lid Ned. College voor Belastingconsulenten Reparaties en Stalling auto's en motoren In- en verkoop gebruikte auto's Benzine-station. - Olie en banden U belt, wij zijn tot uw dienst. Telefoon 2496 (Dag en nacht) 3 Hoofdprtyzen ieder w. lO.OOO'n Schat van prijzen Min. v. Just. 26-10-'48, 2e 1506, 1507, 1508 Zijn de Luva's ter Uwer plaatse uitverkocht, vraagt U dan Uw verkooper te willen proberen om toe zending van ev. restantjes van elders, uiterlijk tot LUVA LOTEN 60 cent te Bergen: sig. Drieënhuizen, lotag. GrootGroet i 't Kap pershuis; Schoorl: coif. Bekker; bureau van „De Duinstreek". Gaat U even mee naar Verdere medewerkenden Dini van Amstel, Moestafa, Hanny Simons, Swen Smeele, Ted Perron, Bert Botterman Entrée f 1,75 (inclusief belasting) Plaatsbespreken vanaf Maandag 25 juli van 11-12 uur. Zonder CHAUFFEUR Breelaan 52 - BERGEN - Telef, 2200 (K 2208) Oorspronkelijk Nederlandse roman door Frank van Falckenoort. 14.) Piet wachtte een half uur en toen niemand zich megr ver toonde, trok hij een paar dunne gummi handschoenen aan en wandelde rustig naar de woning van Pluijmers. In zijn zak had hij enkele lopers en een ervan stak hij in het slot van de deur, nadat hij er zich van had overtuigd, dat niemand op hem lette. Hij had geluk. Onmiddellijk gehoorzaamde het slot aan de druk van de loper en de deur week naar binnen. Inwendig juichte hij, maar rustig haalde hij de deur achter zich dicht, waarna hij in het donker portaal een pooéje roerloos bleef stil staan. Als er iemand in huis was, had die moeten horen, dat de deur open en dicht was gegaan en zelfs als dit niet het geval was, moest hij toch tekenen van leven horen, wanneer er, be halve Pluijmers nog iemand anders aanwezig was in dit huis. Maar toen alles rustig bleef, overwon Piet zijn schroom en stapte bedaard de trap op. Wanneer er nu iemand opdaagde, was hij met een paar stappen weer beneden en op straat, zodat hij nauwelijks enig risico liep, of de motorpolitie zou net moe ten aankomen. Ja, dan had hij pech. Maar er gebeurde niets. Alles bleef rustig, ook nadat hij een paar malen hoorbaar had gehoest. Toen ging hij rustig en systematisch aan het werk. Eerst in de kamer, waar hij kort tevoren met de bewoner had zitten praten. Dat leverde geen resultaat op. Toen in het slaapvertrek, maar geen schoppenaas geen kaartspel en ook geen tekening. Bleef nog over het boven- portaal, de keuken en een klein zijkamertje. Eerst het zijkamer- je, maar daar was hij al gauw klaar, want behalve een tafel en twee stoelen, stond er een kast die leeg was. De keuken werd even nauwkeurig onderzocht als de andere vertrekken, maar ook nu had hij geen succes. Hij zakte even op een stoel neer om uit te blazen en stak een sigaret op. Rokende keek hij op zijn polshorloge: bijna kwart voor tien. Drommels, als hij nog succes wilde hebben, moest hij vlug voortmaken. Hij moest immers met alle mogelijkheden rekening houden. Stel je voor, dat Pluijmers eens op een gegeven ogen blik genoeg heeft van de onderhandelingen en het zaakje niet vertrouwt, omdat Klaas alleen is, dan kon elk ogenblik de buitendeur opengaan. Enfin, dat risico moest hij dan maar lo pen. Een flinke tik op zijn kop en dan zou hij voorlopig geen last van de man hebben. Hij doofde zijn sigaret en borg het peukje in zijn zak. Geen fouten maken, want zo n sigaretteneindje zou een wantrouwend man als Pluijmers natuurlijk onmiddellijk opvallen. Het onderzoek op het portaal leverde ook al geen resultaat. Piet begon in te zien, dat hij net zo goed in een hooiberg naar een speld kon zoeken, als in dit huis naar een spel kaarten. Er waren misschien nog wel een dozijn hoekjes en gaatjes, waar zo n pakje kaarten verborgen kon worden. Piet keerde nog even terug in de huiskamer, al half besloten om het zoeken op te geven en naar het Houtplein te rijden. Och, het had geen zin, nog eens rond te kijken. Hij had immers alles al onderzocht. Op de rand van de tafel gezeten, opende hij een kistje, dat half gevuld was met sigaren. Hm., ze roken goed. „We zullen maar aannemen, dat hij ze niet geteld heeft", dacht Piet en stak er een in zijn mond. Nu kom ik straks met één van Pluijmers eigen sigaren in het hoofd in de Lido. Dat gokje wil ik toch wagen! Piet wilde het deksel van het kistje weer toe doen, toen hem ineens avat opviel. Eén moment aarzelde hij, toen nam hij een handvol sigaren er uit enop de bodem van het kistje lag het zo begeerde spel kaarten. Met bevende handen haalde hij het pakje er uit en loosde een zucht van verlichting toen hij Schoppen Aas tussen de andere kaarten zag. Op dit ogenblik begon het carillon van de Grote Kerk te spelen. Tien uur! Nu werd het toch heus tijd om te verdwijnen. Langer blijven was Fortuna tarten. Vlug haalde hij het andere spel kaarten, dat hij zekerheidshalve had meegenomen, uit zijn zak en verwisselde de Schoppen Azen. Daarna legde hij de kaarten weer op de bodem van het sigarenkistje, nadat hij zich er van overtuigd had, dat beide spellen volkomen gelijk waren. Daarboven op de sigaren en het deksel er op. Hij keek nog eens rond, of hij geen fouten had gemaakt, of iets had achter gelaten. Daarna draaide hij het licht uit en liep naar beneden. Enkele ogenblikken later stond hij in de Lange Wijngaardstraat, die nu helemaal donker was. Slechts aan het begin en het einde van het straatje poogde een armzalig lichtpuntje de duisternis te doorboren. Op dit ogenblik zegende Piet de zuinigheid van de Haarlemse Magistraat. Niemand had hem het huis zien verlaten en toen de zware klok van de Grote Kerk voor de tiende maal geslagen had, was de jongeman alweer opgenomen in het verkeer op de Grote Markt. Klaas rookte een sigaret, nadat Piet met de wagen was ver trokken en bleef in de schemeravond naar buiten turen. Zuch tend stond hij op en liep de kamer op en neer. De hele historie stond hem niets aan. Bij de boekenkast gekomen, nam hij een boek en ging in een der fauteuils zitten lezen. Maar na een minuut of vijf gooide hij de lectuur op een tafeltje en ging op nieuw door de kamer ijsberen. Het beste zal zijn, dacht hij, dat ik naar buiten ga en lang zaam in de richting van Haarlem fiets. Hij haalde zijn hoed en zijn regenjas, schakelde de alarminstallatie in en sloot de deuren zorgvuldig. Uit de garage haalde hij de fiets en even later peddelde hij rustig naar beneden, stadwaarts. In de Lido was het druk. Boven vlogen de witte balletjes over de ping-pong-tafels en beneden stonden mannen in hemdsmou wen rond de biljarttafel. Op het terras buiten was geen plaats onbezet. Een strijkje speelde zigeunermuziek en de ventilatoren trachten enige ver frissing te brengen in de hete, door allerlei stadsgeuren be zwangerde onzuivere lucht De dag was drukkend geweest en de avond bracht nog steeds geen verkoeling. Er kwamen uit het Westen langzaam koppen aandrijven. Er was onweer op til. In een hoekje, waar het nog betrekkelijk rustig was, nam Klaas aan een tafeltje plaats, en bestelde iets te drinken. Ver veeld bekeek hij het publiek, dat rookte, dronk en schertste. Er waren veel vreemdelingen onder; het was immers noq vacan- tietijd! Het bier was lekker koel, desondanks wiste hij zich het zweet van het gezicht. Zonde van deze kostelijke avond. Wat zou het nu heerlijk zijn aan het strand. En in plaats van te genieten van deze prachtige zomeravond in de buitenlucht, kroop hij in een benauwd café voor een rendez-vous met een misdadiger, want iets anders zou Pluijmers wel niet zijn. Die erfenis had al heel wat narigheid teweeg gebracht. Mijmerend luisterde hij met een half oor naar de muziek, terwijl hij zijn blik gericht hield op de ingang, waar net als in een bijenkorf, men ophoudelijk in en uit ging. De gegalon neerde portier was steeds in de weer met de draaideur. Waar om op zo n dag als vandaag die deuren niet toegevouwen? Dan had die portier het rustiger en er kwam een beetje tocht door waaien. Opeens zag hij het gluiperige gezicht van Pluijmers voor een der ruiten. Daar was mijnheer. Hij verkende de zaak natuurlijk eerst eens, was voorzichtig en niet van zins om in een eventueel uitgezette fuik te lopen. Een linke jongen, maar waarschijnlijk nog niet link genoeg. Pluijmers was blijkbaar gerustgesteld en ging met de draai deur mee naar binnen. Hij knipperde even met de ogen, want aan de overgang vanuit de straat naar het gedempte licht in de Lido moest hij even wennen. Klaas stond op en wenkte de man, die zoekend bij de deur was blijven staan. Nu zag Pluijmers de ander en even later zat hij tegenover de jonge villa-eigenaar aan het tafeltje. Klaas dacht aan de woorden van Piet en besloot Pluijmers op een behoorlijke manier aan het lijntje te houden. „Het doet me genoegen, dat U gekomen bent", begon hij, min of meer op sarcastische toon, „wat wilt U bestellen?" Pluijmers bromde zoiets als: „Geef mij maar een borrel", en nam een sigaret uit de geopende koker van zijn overbuurman. „U hebt natuurlijk het telegram ontvangen", begon Klaas die naar een inleiding zocht. „Vanzelf", bromde de ander, „waarom zou ik anders hier zijn vanavond?" De kelnner bracht intussen de bestelling, zodat Klaas even gelegenheid had om na te denken. „Kijk eens, mijnheer Pluijmers, zoals U weet, zijn wij op het ogenblik in het bezit van het ene Schoppen Aas. We doen maar het beste om zonder omwegen met elkaar te gaan praten. Uw inbraken hebben mij een beetje nieuwsgierig gemaakt en zo doende zijn wij aan het snuffelen gegaan. Enfin, waar wij het spel kaarten, waarop U zo hevig gebrand bent, gevonden heb ben, doet er tenslotte niet toe. Laat het U genoeg zijn, dat we het hebben en dat het op het ogenblik veilig opgeborgen ligt op een plaats, waar U het met de modernste inbrekerswerktui gen niet zult kunnen vinden." De man keek teleurgesteld. „Dus U hebt de andere helft van de tekening niet bij U". Klaas lachte. „Ziet U mij soms voor zo dom aan?" Eensklaps kwam er een dreigende blik in zijn ogen. „Waar is die andere mijnheer gebleven, Uw maat zal ik maar zeggen?" „O, diè moest voor zaken ergens heen", antwoordde Klaas nonchalant, alsof dat niet van het minste belang was. „Hij zou me in de loop van de avond komen afhalen hier. Maar, om weer op ons onderwerp terug te komen: U hebt één helft van de tekening en ik heb de andere. Nu staan we beiden even sterk". De ander lachte honend. „Even sterk, zegt U?" Met een teug dronk hij de tweede borrel uit, die de kellner inmiddels voor hem had neergezet. „Dan vergeet U één ding, mijnheer Sweers." „En dat is?" vroeg Klaas, helemaal niet nieuwsgierig. Pluijmers boog zich over de tafel heen en antwoordde op gedempte toon: „Dat ik weet, wat de tekening inhoudt „De complete tekening bedoelt U natuurlijk," viel de jonge man hem in de rede. „He? Ja natuurlijk, de complete tekening. Dat voordeel heb ik, dus kunt moeilijk zeggen, dat we even sterk zijn." Er scheen een triomfantelijk licht in zijn kleine groene ogen en in afwachtende houding zette hij zich behaaglijk achterover in de leunstoel. „U weet dus de betekenis van de complete tekening," vervolgde Klaas rustig, niet in het minst geïmpo neerd. „Jammer voor U hebt U alleen nog maar de helft, dus U hebt er niets, maar dan ook absoluut niets aan." „Toegegeven," antwoordde de ander, „maar zo staat U ei immers ook voor. Beiden hebben wij niets aan onze helft, maar als U beide helften compleet hebt, weet U nog niet de be tekenis, de bedoeling van de tekening. Dat heb ik voor. Boven dien heb ik recht op de tekening." Klaas kneep één oog hali dicht en bezag zijn tegenstander met een spottende blik. „Zo? Misschien wilt U mij dan eens vertellen, waarop U Uw recht in deze baseert?" Pluijmers wuifde ongeduldig met zijn hand. „Och, dat is weer een hele geschiedenis apart. Als ik dat allemaal ging vertellen. Laten wij dit even vaststellen: Uw oom was in het bezit van de andere helft en-had mij beloofd, dat ik de gehele tekening zou krijgen, wanneer hij eventueel kwam te overlijden. Hij is echter geheel onverwachts gestorven, zodat hij niet in de ge legenheid was zijn belofte in te lossen. En nu vraag ik U, als zijn erfgenaam niets meer of minder dan datgene, wat mij door de overledene was beloofd. Is dat nu zo erg?" „Waarom deed U aanvankelijk' zo geheimzinnig, toen U voor de eerste maal bij mij thuis kwam? Had ronduit gesproken, zonder vooraf enkele inbraken te plegen en ik was wellicht bereid geweest om aan Uw verzoek te voldoen. Overigens, als ik dat verwenste spel kaarten eerder gevonden had, zou ik het U ongetwijfeld direct overhandigd hebben. Maar toen U later met dreigementen begon te werken, kreeg ik wat argwaan en geloofde ik niet meer aan het sprookje van het simpele spelletje kaarten, dat U als herinnering wilde hebben. En nu, na alles wat er gepasseerd is ik denk alleen maar aan de inbraken, het vergiftigen van mijn hond, Uw dreigbriefje ben ik niet van plan om maar zonder meer de helft van deze tekening aan te overhandigen. Dat zult U me wel niet kwalijk kunnen nemen." „Och, laten we maar niet praten over kwalijk nemen. Wat kunt U doen met Uw helft van Uw tekening zonder meer? Niets. En zelfs, al had U de tekening compleet, zou U er niets mee kunnen beginnen, omdat U de betekenis er van niet weet. „Wacht eens," viel Klaas hem in de rede, „als U als in gewijde ermee op de hoogte bent, waarom maakt U dan zo'n drukte van de tweede helft? Dan zult U met Uw helft ook wel het gewenste doel kunnen bereiken." „Dat is juist niet het geval. Desondanks ziet U misschien nu wel in, dat ik in het voordeel ben." „Integendeel, waarde heer," antwoordde Sweers scherp, „juist in het nadeel. Want niets belet mij, om mijn helft van de teke ning te verbranden, want als het puntje bij het paaltje komt, interesseert die hele geschiedenis met die tekening mij maar matig en geld heb ik niet nodig, want ik ben nu, als erfgenaam van oom Willem, financieel onafhankelijk. Begrijpt U? Ik be hoef maar één kik te geven aan de politie en die pakt U op, begrijpt U? In de eerste plaats wegens het plegen van inbraak, enkele malen, voorts voor het vergiftigen van een hond, het schrijven van dreigbriefjes en dergelijk fraais. Mij dunkt, daar voor zal de rechter wel een recept weten." (Wordt vervolgd.) het rijwiel dat U zoekt, een degelijk, betrouwbaar rijwiel de jaren door Rijwiel- en Motorhandel Dorpsstraat 6 - BERGEN Telefoon 2453 Iedere Zondagmiddag en -avond Zondagmiddag vrij entrée. ORKEST „SORROW EXPELLERS" onder leiding van A. SIRRE Stoomwasserij Veel beter en niet duurder 1 Ruïnelaan 3 - Telef. 2514 - BERGEN Nog enkele prima inruil-machines voor zeer lage prijsi Gedipt. Dame s-en Herenkapper OORPSTR.2I BERGEN TE1.2266

De Duinstreek | 1949 | | pagina 4