1909 1949 V. V. V. „Noord-Kennemerland" Jubileert. BERGEN EGMOND AAN ZEE De Motorraces AA ft VRIJDAG 29 JULI 1949 26c JAARGANG No. 30 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, EgmoncLBinnen en Egmond a. d. Hoef MET DE OUDEN VAN DAGEN OP STAP Er heerste Donderdagmorgen al vroeg een ongekende drukte in het anders zo rustige van Reenenparkde ouden van dagen zouden hun jaarlijkse uitstapje maken. Van alle zijden kwamen ze opzetten en zoals zij vroeger hun kinderen uitgeleide deden bij een schoolreisje, zo werd hun thans uitgeleide gedaan door hun kinderen. Het weer werkte prachtig mee al scheen het soms, dat de oude voorspelling „mooi weer op Sinte Margriet, dat is 20 Juli, dan regent het zes weken niet" deze dag niet zou uitkomen. Toen comité en helpsters al die honderden een goed plaatsje in bus of auto hadden bezorgd, zette de lange stoet zich in be weging voorafgegaan door de verkeersgroep van de Rijkspolitie te Alkmaar, die deze dag niet genoeg te waarderen diensten bewees door de lange colonne veilig door het drukste verkeer te loodsen. Nagewuifd door familie en bekenden ging het op Amsterdam aan, dat tegen de middag na een voorspoedige reis via Egmond, Limmen en de Zaanstreek werd bereikt. In Amsterdam werd enige tijd gerust in het Apollo- paviljoen, waar allen zich te goed deden aan een geurig kopje koffie. Toen was het weer instappen en ging het naar het einddoel: Valkenveen. Hier waren allen vol bewondering over de uit spanning van de heer Kaptein. Nadat de inwendige mens wat versterkt was, ging het naar de Kermis. Zo leek het tenminste met al die attracties: speeltuin met schommel, zweef enz. enz., een doolhof, waar velen benauwde ogenblikken beleefden, als ze de uitgang niet konden vinden, de lachspiegels, waarin niemand zich zelf kon herkennen, de motor bootjes die gelegenheid boden zelf het roer te hanteren en wat niet al. De ouden van dagen ge noten hier volop, kenden geen vermoeidheid, waren jong van hart. In de grote zaal vermaakte de bekende professor Remidol het gezelschap met zijn goocheltoeren. Intussen draaiden de wijzers van het klokje rustig door en veel te gauw moest dit lustoord weer worden verlaten en de terugreis aanvaard. De muziektuin in Alkmaar was de laatste pleisterplaats. Hier wachtte een welverzorgd diner, dat een ieder welkom was. De heer Hopman bracht hier namens het comité hartelijk dank aan ieder, die op enigerlei wijze had meegewerkt om dit uitstapje mogelijk te maken en te doen slagen: de dames helpsters, die al bij de voorbereiding hadden geholpen, onder meer met collec teren, de beide wijkzusters, de autobezitters, die hun auto be langeloos ter beschikking hadden gesteld, de firma Schalkwijk voor het gratis ter beschikking stellen van een bus, de heer Sijpheer voor zijn goocheltoeren, de foto graaf, die alles ging verfilmen, zodat de ouden deze winter nog eens weer konden genieten van dit uitstapje, de burgers van Bergen voor hun milde bijdragen de wachtmeester Aardema en v. d. Bosch van de verkeersgroep van de rijkspolitie te Alkmaar De heer Massee maakte zich tot tolk van allen, die aan dit uitstapje hadden deelgenomen, door het comité voor Ouden van dagen hartelijk dank te zeggen voor de moeiten en zor gen, die het zich had willen ge troosten om de oudjes dit on vergetelijk uitstapje te bezorgen. En toen ging het huistoe. Te Bergen werd de stoet over al langs de weg met gejuich be groet en in het Van Reenenpark werd .hij opgewekt door een duizendkoppige menigte. Bergen's Harmonie liet vrolijke wijsjes horen eneen aantal onver moeide oudjes maakten nog een rondedans. Een handdruk, een „tot het volgend jaar" en dan zocht een ieder weer zijn haardstede op, waar dit prachtig geslaagde uit stapje stellig nog menigmaal het onderwerp van gesprek zal zijn. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Op Zaterdag 30 Juli 's middags om 3 uur wordt de 5e tentoon stelling van werk door leden van het KCB geopend. Deze expositie bevat o.a. schilderijen van Carpentier, Col- not Jr., Jan van Herwijnen, J. H. Roggeveen, Dirk Vis en Vre- denburg, beeldhouwwerk en edel- smeedwerk van Marycke Visser, alsmede grafiek van mevr. Pot-v. Regteren Altena en Rein Snapper. Ook deze tentoonstelling be velen wij gaarne aan in de be langstelling van inwoners en gasten. Voor de bezoek-uren ver wijzen wij naar de advertentie in dit nummer. De duur der ex positie is van 30 Juli tot 12 Augustus a.s. Berger Schoolvereniging Aan de L.S. der Berger School vereniging zal op verzoek van verschillende ouders met Septem ber een kleuterklas verbonden worden met een beperkt aantal leerlingen. Voor aanmelding zie men de advertentie in dit blad. GESLAAGD Voor het examen Costumière A, gehouden te Haarlem, slaagden de dames E. A. Breeuwer te Bergen en M. Lammerschaag te Koedijk. GESLAAGD Van de Openbare ULO-school te Bergen slaagden de volgende leerlingen te Alkmaar voor het MULO-diploma. Uit BergenD. Beers, M. Blokker, C. Blokker, J. Bijlsma, G. Friedt, R. de Haan, H. Hop man, J. Kaage, C. Kweldam, J. Mulder, H. Niehaus, B. Prins, R. Schermerhorn, G. v. d. Steen, A. de Weyze, T. Wittebrood. Uit Schoorl: J. Baas, S. Bosch man, K. Frieswijk, E. Knapen, A. Wiedijk, G. Wijnjeterp. Uit SchoorldamA. Wildeboer. Tot de RHBS te Alkmaar werden toegelaten: F. Disse en A. Schutte. Tot het Gymnasium: R. Disse, M. de Jong, M. Philippo, E. Schotten, E. Schuil. BENOEMING De heer H. J. Bos werd in de Wieringermeer benoemd tot Bos bouwkundig ambtenaar bij het Staatsbosbeheer. DIRECT GESNAPT In de danszaal van De Ver gulde Valk werd Zaterdagavond een rol toegangsbewijzen ont vreemd. Door de activiteit van de gemeentecontröleur werd de dader even later gesnapt, toen hij zelf op een gestolen bewijs binnenkwam. Hoewel hij er van door ging en onderweg zich van zijn buit ontdeed, had de politie hem spoedig achterhaald. Hij en enkele kameraden uit Schoorl e.o. zullen er nu wel meer van horen. BERGER LUCHTPOST De tweede wedstrijdvlucht met jonge duiven werd gehouden vanaf Roosendaal. De duiven werden gelost te 8.15 uur, aankomst 10.16 uur. 1. C. Pijper, 2. P. Oldenburg, 3. N. Vrasdonk, 4. J. Heidbuurt, 5. H. Druiven, 6. P. Worm, 7. N. v. d. Kamer. Zeilkamp van de K.J.V.O. Alle deelnemers gaat het uit stekend. Het mooie weer werkt mee om het geheel te doen slagen. Na een prachtige zwerftocht van drie dagen door Gaasterland, de fraaie bossen rondom Appelscha en het oude geboomte van Norg genieten alle jongens en meisjes volop van zon en water. Op hun idyllisch eiland kamperen de jongens temidden van bramen en frambozen en bloeiende heesters. Op Maandag legden de deel nemers hun eerste zeilproeven af, nadat ze Zaterdag en Zondag de eerste lessen hadden gehad. Op Zaterdag 31 Juli wordt de terugreis aanvaard, die dan in twee etappes plaats vindt. Op 7 Aug. vertrekt het trek- kamp, op 13 Aug. het Blauwe Vogelkamp en op 20 Aug. het Jonge Valkenkamp. De beide laatste kampen gaan naar Doorn spijk (Gld). Jan Ivangh, Loudels- weg 99, Bergen, versterkt alle inlichtingen aan belangstellenden. V.V.V. Kinderfeesten te Bergen aan Zee Het V.V.V. bestuur in com binatie met de vereniging Paal 33 te Bergen aan Zee heeft dit jaar ook voor de kinderen van onze gasten diverse amusementen in haar feestprogramma opge nomen. Woensdagmiddag 3 Augustus a.s. te 3 uur zal in het Parnassia- park te Bergen aan Zee een voorstelling worden gegeven van de Levende Poppenkast onder directie van de heer Joh. Frevel. Opgevoerd zullen worden de zeer komische nummers „De Geleende Koekepan" en „Dc Gelaarsde Kat". Wij weten van vroeger ge geven opvoeringen in het open luchttheater hoe zeer dergelijke voorstellingen bij kinderen in de smaak vallen en menig volwas sene zal mede onder de toe schouwers kunnen worden ge rekend. De te spelen stukken worden met bijzondere smaak in kleurige costumes in de typische poppen- kastverschijningen door levende personen opgevoerd. De kinderen worden door het buitengewoon goede spel sterk geboeid en herhaaldelijk zelf in het spel be trokken, waarbij de tekenen van vreugde en teleurstelling niet onder stoelen of banken worden gestoken. Wij twijfelen niet of deze ma nifestatie van de V.V.V. zal op hoge prijs worden gesteld en vele jongere en oudere bezoekers trekken. Dinsdag 16 Augustus 's mor gens van 10 tot 12 uur zal een grote zandfigurenwedstrijd worden gehouden. Deze wedstrijd is gratis openge steld voor deelnemers tot 14 jaar en zal worden gehouden aan het strand te Bergen aan Zee ter hoogte van paal 33. Zowel enkelingen als groepen kinderen kunnen aan deze wed strijd deelnemen. Fraaie prijzen worden beschikbaar gesteld, welke aan de prijswinnaars zullen wor den uitgereikt te 12.00 uur in Prins Maurits te Bergen aan Zee, De mededingers wordt geraden gereedschap als scheppen en dergerlijke mede te nemen. De deelnemers moeten een door henzelf bedacht figuur of beeld in of op het strand for meren, zonder de hulp van vol wassenen. De beoordeling heeft plaats door een speciaal hiervoor benoemde jurie. De aanmelding moet plaats hebben uiterlijk op Maandag 15 Augustus voor 6 uur bij de heer D. Haasbroek, Kerkstraat 1, Bergen aan Zee. 'n Buitdngewone attractie, die velen met belangstelling zullen volgen. De jurie bestaat uit de volgende personenMevr. J. Kouwenaar- Bijlo, beeldhouwster. De heer J. Ponsteijn, kunstschilder. De heer J. H. Roggeveen, voorz. VVV. Het was 6 Augustus 1909, dat enige inwoners van Schoorl in de vaste overtuiging, dat er voor de aan natuurschoon zo rijke ge meente een mooie toekomst lag op het gebied van het vreemde lingenverkeer, er toe overgingen de VVV „Noord-Kennemerland" op te richten. 40 jaren zijn thans voorbijgegaan ende z.g. vreemdelingen-industrie is ge worden tot een der hoofdbronnen van inkomsten. Schoorl bloeit en mag zich in steeds groeiende be langstelling van vreemdelingen verheugen. Ofschoon het thans midden in het seizoen geen tijd is voor jubileren, heeft het be stuur van VVV „Noord-Kenne merland toch gemeend, deze dag van oprichting niet onopgemerkt Gymnastiekvereniging OLYMPIA Voorafgegaan door Schoorl's Fanfarecorps „De Vriendschap", dat een pittige mars liet horen, trok de gymnastiek-vereniging „Olympia" o.l.v. directeur K. Boot, Zaterdagavond naar het terrein aan de Burgemeester Peecklaan voor een openlucht uitvoering. Een duizendkoppige menigte stond reeds rond de touwen, vol verwachting wat de avond zou opleveren. Na de op mars en vaandelgroet van al die turners, groot en klein, van kleu ter tot kampioen van Nederland, werd in vlot tempo een pro gramma afgewerkt, dat een beeld gaf van het kunnen van al deze jongemensen, van het eenvoudige tot het hoogste. De kleuters vroegen het eerst de aandacht voor hun oefeningen, waarna alle leden vrije oefeningen, uitvoerden, correct, onberispelijk op de tonen van de muziek. De jongens kwamen in hun element bij het tremplin-hoogspringen en de meisjes demonstreerden nog oefe ningen aan de ringen, de brug, en knotsoefeningen en baloefe ningen. Onder ademloze stilte volgden de toeschouwers de evenwichtsoefeningen van de da mes Jannie v. Dijk, R. Nieuwland en Tr. Ens. Het was schitterend. De meisjes werden verder be wonderd bij hun vrije oefeningen, waarmee ze indertijd beslag wisten te leggen op de 1ste prijs Korenbeurs. Hoogtepunten van de avond waren verder de oefeningen, die de heren uitvoerden aan rek en paard, waarbij de turnkampioen van Nederland, de heer KI. Boot, menig staaltje van zijn grote kunnen demonstreerde. Buitengewoon gewaardeerd, bewonderd, werden tenslotte Mej. A. v.d. Oort, Mej. J. v. Dijk en de heren A. Groot en KI. Boot, die met hun persoonlijke vrije oefeningen lieten zien, wat door gestadige oefening is te bereiken. Met een woord van dank aan allen, die op enigerlei wijze hadden medegewerkt aan de organisatie van deze avond, besloot de heer K. P. Zuurbier, voorz. van Olympia, deze schitterend ge slaagde openluchtuitvoering, waar op alle medewerkenden en direc teur K. Boot met grote voldoe ning kunnen terugzien. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag van de Dinsdag j.l. gehouden wedstrijd v.d. Lelievan Twuyver 62 Dames de Wilde—v. Wijk 62,5 HaasbroekHalf Sr 68 DiederichNieuwland 71,5 Lovink—v. Gunsteren 72 Mevr. BoumanGans 72 Echtp. Repko 72,5 Half Jr.—Jes 79,5 ZONDAGSDIENST ARTSEN voorbij te moeten laten gaan. Het 6 Aug. zal een feestdag worden. 's Namiddags om 4 uur wordt er op het sportterrein a.d. Molen weg een ballonwedstrijd gehouden, opgeluisterd met muziek. Alle kinderen van 5 tot 14 jaar en wonende tot de Konings weg en de kinderen van de Kleuterschool kunnen aan deze wedstrijd deelnemen, 's Avonds zal de kom van het dorp feeste lijk worden verlicht en een eta lage-wedstrijd worden gehouden, waarvoor door de winkeliers prijzen beschikbaar zijn gesteld. De feestavond zal verder worden gevuld met een lampionoptocht met Schoorl's fanfarecorps voor op door het dorp. VOETBAL Met Bergen en Schoorl zullen in het volgende seizoen in de 4e klasse A van de K.N.V.B. spelen: B.K.C., Grasshoppers, Nieuwe Niedorp, Oudesluis, Vrone, Wa tervogels, Wieringerwaard en Texel. V.V.V. „GroetCamperduin" Waterstanden te Camperduin Hoog water: Juli-Aug. voorm. nam. .24 Zaterdag organiseerde de VVV in samenwerking met de Alkmaarse Motorclub „Alkmaar" de grote duinraces om het Kampioenschap van Noordholland. Van de mooie duintoppen af was deze spannende race prach tig te volgen. Duizenden hebben genoten van het sportieve ver loop der wedstrijd en van het mooie duinlandschap. Precies om half drie versche nen de junioren met hun 125 c.c. aan de start. Behalve een twee tal uitvallers verliep deze wedstrijd zonder emoties. Winnaar werd J. Lengers uit Baarn op D.K.W. Hierna bekampten de rijders op de 250, 350 en 500 c.c. elkaar. M. J. Mastwijk uit Nieuwveen nam direct de leiding, en ondanks een valpartij, wist hij toch nog als eerste aan te komen. Tijd 40 min. 33,8 sec. Tweede werd F. Vos uit Dordrecht in de tijd van 42 min. 30.1 sec. In de hoofdklasse senioren 125 c.c. viel in de eerste ronde G. v.d. Kleij uit Rotterdam uit wegens een lekke band. Hierdoor kreeg H. Meijnen een kans, die hij heel goed benutte en als eerste aankwam met een tijd van 40 min. 53,1 sec., tweede werd P. van Dokkum uit Rotterdam, 3e M. Vierdag uit Amersfoort. De grootste attractie voor het publiek leverde de wedstrijd in deze klasse met motoren boven de 125 c.c. op. Gelet op de H- nummers op de borden, reden in deze wedstrijd verscheidene internationals mee. Rietman lag direct al bij de start aan de kop. EEN LAATSTE GROET aan de ZUUR VENSMOLEN Met weemoed zagen wij U aan, O molen aan de vliet. Toen gij van ons zijt heengegaan, Vergeten doen we u niet. Drie eeuwen lang trotseerdet gij De elementen der natuur. In enen slag waart gij in 't niet. Getroffen door 't hemelvuur. Vaarwel dan molen, o mooie molen, De sieraad van ons Berger [Polderland. Vaarwel dan molen, o mooie molen, Weg is weer een brok van [d' oude trant. Hoe menigmaal hebt gij gerouwd Met hangend wiekenkruis, Hoe menigmaal in vlaggentooi Bij vrolijk feestgedruis. En altoos draaidet gij lustig rond, Bij nacht zowel bij dag. Steeds doorkliefdet gij de lucht Met uw mooie wiekenslag. Driehonderd jaar deedt gij uw plicht Tot heil van de boerenstand. Drie eeuwen lang waart gij de trots Van ons Bergens Polderland. Nu zijt gij van ons heengegaan Met deze les gewis: Dat alles wat hier is op aard, Toch maar vergankelijk is. Bergen, Juli 1949. Jammer dat na enige ronden zijn motor opgaf, wegens een breuk aan de versnellingsbak. Deze wedstrijd ging over een afstand van plm. 36 km, die gereden moest worden in 15 ronden. De uitslag van deze afdeling luidde als volgt: 1. Fr. Baudoin, uit Leende in de tijd van 44 min. en 11 sec. 2. A. Koning, uit Oosterwolde in 46 min. 3. J. van Heukelom, Hilversum in 46 min. 45,41 sec. Niettegenstaande het weer zich bij de aanvang van de wedstrijd, door een opkomende onweersbui ongunstig liet aanzien, werd het toch allengs beter. Het zonnetje kwam door, maar toch zullen velen, die uit de streek rondom Amsterdam het voor nemen hadden om naar Egmond te komen, wel thuis zijn gebleven, want naar wij vernamen, was het daar de gehele middag slecht weer. Circuit enig in Nederland Bij de prijsuitreiking informeerde de wedstrijdleider, de heer J. Moejes uit Heerhugowaard bij de renners hoe zij het circuit gevonden hadden. Eenstemming was men het er over eens, dat het nu ideaal is. Verleden jaar was er iets te veel zand, maar de gemeente heeft met veel zorg en moeite de ge wenste verbeteringen aangebracht. Van de zijde van het publiek is dit circuit enig in Nederland, omdat van de duintoppen dit mooie circuit, dat zich soms langs vlakten en dan weer langs duin voeten rondslingert, geheel te volgen is. In De Vergulde Valk heette de Burgemeester van Egmond aan Zee, de heer Niele de ren ners van harte welkom in Egmond en hoopte een volgende maal ze allen, zo mogelijk nog meer, terug te zien. De heer J. Moejes reikte de fraaie prijzen uit, in hoofdzaak bestaande uit fraaie bekers en geldprijzen. De heer J. Hengelmolen uit Vught mocht een extra woord van dank in ontvangst nemen voor de prettige en aangename wijze, waarop hij de gehele middag de microfoon had verzorgd en het publiek volkomen op de hoogte heeft gehouden van het verloop van de wedstrijd. Uit dankbaarheid bood de V.V.V. hem een schemerlamp aan. Egmond aan Zee is deze dag op veler lippen geweest. Dui zenden hebben het mooie bad- dorp bezichtigd. De dag is in alle opzichten geslaagd. wemiad „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m,m. met een minimum van f 1, Zondag 31 Juli Dr. POOT, Telef. 2423 29 6.00 uur 6.27 uur 30 6.57 7.24 31 7.42 8.08 1 8.31 8.58 2 9.28 10.01 3 10.37 11-11 4 11.54 12.15 Laag water: Juli-Aug. voorm. nam. 29 12.00 12.27 30 0.57 31 1.42 2.08 1 2.31 2.58 2 3.28 4.01 3 4.37 5.11 4 5.54 6.15 (Wijze: Het plekje bij de molen) J. A. RANZIJN

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1