SPEEL NIET MET UW LEVEN! Modebladen steeds iu vaattaad Bioscoop „De Rustende Jager Bergen (N*-H). Boekh. C. Oldenburg bouwt aan haar toekomst. JHE PIRATE" „DE HAREM" Het Pompplein BEGINT TE HERRIJZEN Eindelijk, nu reeds 4 jaar na de bevrijding, is de verwezen lijking van de herbouw van het oude Pompplein en omgeving, waar alles was afgebroken, in zicht gekomen. Allereerst is daar de straten aanleg. De firma Keevel uit A dam, is daarmede vrijwel gereed ge komen. De Voorstraat is vanaf de bestaande bebouwing in Noor delijke richting omgelegd en ver bonden met de Boulevard door een breed plein, waarop een vluchtheuvel het verkeer in tweeën splitst. Aan de zeezijde van dit plein is een grote ruimte opengelaten, bestemd voor een zomerpaviljoen, waardoor de strandbezoekers niet direct in 't rijverkeer komen. Een keurige nieuwe stenen strandafgang maakt het strandbezoek tevens ge makkelijk. Vanaf het plein is voorts een geheel nieuwe weg aangelegd, langs de voet van het duin, waarop zich de vuurtoren bevindt. Deze weg geeft weder verbinding met de vroegere Smid straat, die ook geheel vernieuwd is en weer verbinding geeft met de Voorstraat. Aan de Zuidkant van de Voorstraat is een nieuw Pomp plein aangelegd, zuidelijker dan het oude plein. Ten Zuiden van dit plein tenslotte, is een nieuwe straat aangelegd, die een betere ver binding met de Zuiderstraat geeft dan vroeger. Het geheel is keurig uitge voerd en voorzien van zeer brede trottoirs, zodat de voetgangers hier nu eens niet in het gedrang komen. Voor dit alles is een enorme hoeveelheid zand verzet daar bijna het gehele terrein circa een meter is opgehoogd, maar zand is er in Egmond genoeg Het gehele terrein is voorts volkomen bouwrijp gemaakt door aanleg van gas, water en electri- citeit, straatrioleringr maar ook aanleg van riolering voor de huizen, vooruitlopend en aan sluitend aan de rioleringaanleg, waarmede de gemeente in Sep tember zal beginnen, voor de gehele gemeente. Met de bebouwing is inmiddels ook een aanvang gemaakt. Aan de Smidstraat verrees een woon huis met autobusgarage van de heer de Graaff, een woning voor de heer Groen en een woning met een aardige, artistieke kunst handel van mej. Baas. Aan het Pompplein verrees in meer dan oude glorie café de Boei van de heer P. v. d. Pol, die over 2 weken hoopt te openen. De zaken van de heren Broek en Visser en mevr. Davidtson zijn in aanbouw en de zaken van de heren Kager, Verbrugge en Diep- grond zullen dezer dagen worden aanbesteed. Daarmede zal dan nog dit jaar de Noordkant van het Pompplein herrezen zijn. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer C. Blok, bedrijfsleider van de Wed. van der Plas is Maandag geslaagd voor het examen Bouwvak patroon, timmerman-aannemer. Wiclren wedstrijd De wielrenvereniging Alcmaria Victrix zal op Zaterdag 13 Aug. een wegwedstrijd houden, langs het parcours Emmastraat, Juliana- straat. Wilhelminastraat, Boule vard. De vereiste toestemming van het provinciaal bestuur van Noordholland is reeds verkregen. OPENING SPORTPARK Het staat thans vast, dat het sportpark op Zondag 31 Juli a.s. officieel zal worden geopend. Op die dag zal om half drie een voetbalwedstrijd gespeeld worden Stormvogels—K.F.C. Beide elftallen zullen zo sterk mogelijk in het veld komen, Stormvogels om te tonen, dat zij het verloren terrein willen herwinnen en K.F.C. om zijn naam, als eerste klasser hoog te houden. Men kan dus een zeer spannende wedstrijd verwachten. Men verwacht voor deze wed strijd grote belangstelling. Dit zal geen bezwaar zijn, want vele duizenden zullen de wedstrijd goed kunnen volgen, doordat 't publiek 2 meter hoger staat dan het speelveld ligt en bovendien op de sintelbaan zal gorden toe gelaten, die op gelijke^oogte ligt als het speelveld, maar met een tussenruimte van ongeveer 4 m. De Palingvergiftiging Het dezer dagen in enkele bladen gepubliceerde berichtje over palingvergiftiging heeft bij de handel enige ontstemming gewekt. De bedoeling is zeker niet geweest de handel te benadelen, wat ook wel hieruit blijkt, dat slechts werd aangeraden voor zichtig te zijn, omdat paling, die enigszins zuur smaakt, vergiftig kan zijn. Ten overvloede kan hier nog bij vermeld worden, dat in het gepubliceerde geval, dat uit be voegde bron kwam, slechts sprake was van een diagnose zonder wetenschappelijk onderzoek. De riolering komt De riolering, waarover reeds zolang sprake is, begint eindelijk toch in zicht te komen. Het eerste materiaal, buizen e.d. voor de aanleg is gearriveerd. Het ouderwetse puttenstelsel zal dus nu binnenkort tot het verleden behoren en ook op dit punt zal de gemeente voldoen aan de eisen van de moderne tijd. Het Lunapark gesloten Zondagavond draaiden de ker misvermakelijkheden van het Lu napark voor het laatst en het was lang niet de slechtste avond voor de exploitanten. Velen wilden zich nu nog eens ver maken en eerst laat in de nacht keerden de laatste feestgangers huiswaarts. De exploitanten hebben be hoorlijk zaken gedaan en hadden over het bezoek dank zij mede het prachtige weer, niet te klagen. Ook het publiek heeft er dit jaar aardigheid in gehad en er is geen wanklank gehoord en ook niet geklaagd over verstoring van de rust van de badplaats, zodat het de gasten minder aan genaam zou zijn. Integendeel meer dan verleden jaar bezochten de gasten de vermakelijkheden, ter afwisseling van het strand- en badleven. Niet tevreden zijn de omwo nenden en we kunnen ons dat voorstellen. Ingebouwd tussen de verma kelijkheden, die allen hun eigen lawaai en muziek hebben, terwijl er dit jaar heel veel waren, moesten zij 8 dagen lang, het zouden er eerst 6 zijn, alle lawaai 's middags en 's avonds verwer ken en zij zullen dan ook een zucht van verlichting slaken, dat de beproeving die dat op de duur wordt, voorbij is. Wil men het volgend seizoen gasten en inwoners weer wat vermaak verschaffen, dan dient het zeker aanbeveling zulks op bescheidener schaal te doen en DOOR: Dr. H. W. SCALONGE, Arts. Duizenden Nederlanders, mannen, vrouwen en kinde ren profiteren jaarlijks van de genoegens van het strand en ook deze zomer maanden zullen grote drom men dagjesmensen, kam peerders en badgasten de zee weer opzoeken. Het is vacantie en dan hoort het erbij dat men dingen doet, waar anders niets van komt. Velen, die anders vrijwel nooit in het water zijn, begeven zich nu in zee en helaas loopt dat lang niet altijd goed af. Om te beginnen is het zwem men immers absoluut verboden voor personen met een geperfo reerd trommelvlies of met een chronisch loopoor. Men denkt er echter niet bij na, het is va- santie, men is de zee al ingelo- lopen en pas later zit men met de onaangename gevolgen. Ook voor talloze andere pa tiënten is het beslist verkeerd om te gaan zwemmen. Mensen met een vergevorderd stadium van aderverkalking horen niet in het water en ditzelfde geldt voor de meeste lijders aan hart- gebreken. Maar hoe gaat het, men heeft zijn dagelijkse zorgen nu eens thuis gelaten en men vergeet in die zonnige vacantiedagen soms erg gemakkelijk dat men eigen lijk een nierziekte heeft, dat men lijdend is aan rheumatiek of dat men voor een ernstige bloedarmoede onder behande ling is. Toch mogen al zulke patiënten volstrekt niet zwem men! Bij verschillende vormen van longtuberculose kan er plotseling een heftige bloeding ontstaan en ook moeilijk in te brengen breu ken kunnen in het water de aan leiding tot zeer onaangename verwikkelingen zijn. Allemaal dingen, waar men op een stra lende vacantiedag niet bij stil pleegt te staan en die een toch al niet goede gezondheid ernstig kunnen benadelen. Wanneer men met vacantie naar zee gaat, is het daarom voor mensen die onder dokters handen zijn, zeer raadzaam, dat zij de behandelende geneesheei vragen, in hoeverre een eventu eel zeebad hen zal kunnen scha den. Gezond of niet gezond, men ga in ieder geval nooit te water wanneer men sterk bezweet is, wanneer men kort geleden het middagmaal heeft genuttig of wanneer men alcoholische dran ken tot zich heeft genomen. De gevaren der zee. „Veilig baden en zwemmen in zee'' is de titel van het boekje, dat door dr P. Varekamp, in leven badarts in Zandvoort, werd geschreven. Hierin kan men lezen hoe de zee, ook voor al degenen die gezond van lijf en leden zijn, talloze gevaren op levert. Wanneer men niet aan de Nederlandse kust geboren en getogen is, is men immers meest al onbekend met de wel zeer wisselende verhoudingen, die door eb en vloed veroorzaakt worden, kent men de invloeden niet die de winden uit verschil lende richting op de loop van het water hebben, heeft men wel licht nog nooit gehoord van de zwinnen en de verraderlijke mui en en weet men weinig of niets van de trek, die er staat tussen de pieren en .de golfbrekers. Het is een goede gedachte van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ge weest om in een rondschrijven aan de inspecteurs van het on derwijs de aandacht te vestigen op de door de „Nederlandse Bond tot het Redden van Dren kelingen uitgegeven brochure: ,,De gevaren der Zee voor Ba ders en Zwemmers." De inhoud van dit 16 pagina's tellende werkje, dat werd samengesteld door dé heer A. J. Meijerink, hoofdconsul voor de centrale propaganda van de N.B.R.D., is hierdoor op tal van scholen uit voerig behandeld. De tien geboden voor baders en zwemmers in zee, samenge steld door de heer P. van der Mije, hoofdconsul voor de kust van de N.B.R.D., die men op de laatste bladzijde van genoem de brochure afgedrukt vindt, ne men wij hieronder over, want ook in deze vacantietijd zullen weer velen het verkwikkende zoute water opzoeken en nog ieder jaar zijn er in de onmete lijke zee talloze mensen in ge vaar geweest, terwijl velen niet levend zijn teruggekeerd. Wees niet eigenwijs. 1. Gaat nimmer op een onbe waakt strandgedeelte baden of zwemmen, wanneer er een sterke landwind waait en het water vallende is. De bovenstroom en de muien voeren u van de kust af. 2. Als ge baadt en ge bevindt u op de bank, ook al staat ge maar tot kniehoogte in het wa ter, let dan op de opkomende vloed. Het water stijgt in betrek kelijk korte tijd. De mogelijkheid bestaat dat ge niet terug kunt keren. 3. Wilt ge veilig baden en zwemmen, wilt ge volop genie ten van de heerlijke, heilzame zee, gaat dan alleen baden en zwemmen daar, waar uitstekend toezicht door ervaren badperso- neel wordt uitgeoefend. 4. Gedraagt u geheel naar de aanwijzingen en raadgevingen van het badpersoneel. Zij weten de gevaren die dreigen kunnen beter dan gij. 5. Brengt de badman, die van 's morgens vroeg tot 's avonds onvermoeid onafgebroken op zijn klanten heeft te letten, niet nodeloos in gevaar. Bedenkt dat velen van hen huisvader zijn en door uw onvoorzichtigheid een ongeluk kunnen krijgen. 6. Leert wat een mui is. 7. Wanneer ge niet zwelnmen kunt, leert dan zwemmen, maar onthoudt ook, dat iemand, die goed kan zwemmen, wel in zee kan verdrinken. 8. Vraagt, wanneer ge een goed zwemmer zijt en ge wilt u iets verder uit de kust begeven, aan de badman hoe de stroom loopt. Tegen de stroom optor nen is in het dagelijks leven reeds moeilijk, in zee is het ge heel onbegonnen werk en ge gaat zeker ten onder. 9. Wéest niet eigenwijs; laat u raden en gij voorkomt daar door veel gevaar. Let op de waarschuwingsborden; gaat daar vooral niet in zee. 10. Laat u echter door al deze voorschriften niet afschrikken. Baadt en zwemt naar hartelust. Neemt echter altijd de nodige voorzichtigheid in acht en gaat, wanneer ge niet kunt zwemmen, nooit dieper dan tot borsthoogte in zee. Zelfredding. Dit jaar zal de politie van een onzer grootste badplaatsen een proef nemen met op de duinen geplaatste uitkijkposten van waar uit een agent met behulp van megaphoons onvoorzichtige baders en zwemmers nog zal trachten te bereiken. Komt men onverhoopt toch nog in een benarde situatie, merkt men dat men afdrijft of door het water zeewaarts ge trokken wordt, dan gaat het er in de eerste plaats om alle klam- te te bewaren en geen dingen te doen die de toestand nog ver ergeren. In de allereerste plaats dient men zijn krachten te spa ren, want wanneer deze zijn uit geput is er maar weinig hoop meer over. Daarom is het ver keerd de handen in vertwijfeling boven water te steken of ondoor dacht om hulp te gaan roepen om de mensen die dichter bij de kust zijn te alarmeren. Deze bei de bezigheden zijn zeer vermoei end en hoe vaak ziet men dren kelingen niet tevergeefs tegen de wind in schreeuwen. In moeilijke omstandigheden dient men te bedenken, dat men zijn eigen reddingsgordel bij zich draagt. Wanneer men de longen vol lucht zuigt en daarna opper vlakkig ademhaalt, is het heel goed mogelijk zich drijvende te houden en waar dit al geldt voor het gewone gracht- en rivier water, daar is dat des te gemak kelijker in het door zijn hoge zoutgehalte soortelijk zwaardere zeewater. Zoveel mogelijk kalm dient men af te wachten tot men in „rustiger" water komt. De af wezigheid van de baders zal in die tussentijd wel bemerkt zijn, zodat hulp kan worden geboden. Geoefende zwemmers trachten nu het strand te bereiken zonder in nieuwe stromingen verzeild te raken, daarbij telkens even pro berend of zij misschien grond van een zandbank onder de voe ten kunnen krijgen om even uit te rusten. Maar vóór alles leert zwem men en weest voorzichtig, brengt uw eigen levenen dat van anderen niet roekeloos in ge vaar. wat verder verwijderd van de bebouwing. De bedienaar van het rad van avontuur zou tevens zijn volune wat moeten beperken, want die was op een km afstand woordelijk te verstaan! Reeds Zondagnacht was een deel van de kermis verdwenen en thans is de rust op het Pomp plein weer volledig weergekeerd. Wanneer komt het VUURWERK in Egmond aan Zee? Deze vraag wordt herhaalde lijk aan het bestuur van de VVV gesteld. Egmond kan niet meer buiten een vuurwerk. Men rekent er al op. Nu, dit jaar belooft het weer iets aparts te worden. De dag is bepaald op Zaterdag 13 Augustus. Bezoek Motorraces Hoewel het weer een spaak in het wiel stak blijkt het be zoek aan de motorraces toch nog mee te vallen. Buiten de vele genodigden, blijken volgens de kaartverkoop bijna 2400 betalende bezoekers deze wedstrijd te hebben bezocht. R eddingbootdag Dinsdag 26 Juli zal te Egmond aan Zee door de Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschap pij een reddingbootdag worden gehouden. De Prins Bernhard zal 's middags uitvaren voor een oefening, terwijl 's avonds voor beperkte kring, in de zaal van de heer Kager de Reddingboot film zal worden getoond, waarbij de propagandist der Maatschappij, de heer Witpen, de nodige toe lichting zal geven. bij Maar een architect moet lei' ding geven. Het studieseizoen is ten einde. Alom genieten zij, die zich met de opleiding van onze jeugd be zig hielden van een welverdiende rust, terwijl hun pupillen, die maandenlang werden gekweld met proefwerken en repetities, zich eveneens op non-actief be vinden om in een wekenlange ontspanningsperiode het geleerde te doen bezinken en hun geest te verslappen, die straks in ten nieuw studiejaar opnieuw aan wellicht heviger spanningen zal worden blootgesteld. Menigeen heeft een deel van zijn vorming afgesloten. Zij, die de lagere school, Mulo, H.B.S., het gymnasium of enige andere instelling van onderwijs verlie ten, bevinden zich in een soort vacuum, een toestand waarin zij een keuze moeten maken. Hier is sprake van een pro bleem, dat in de loop der jaren aan eenvoud heeft ingeboet. Met de ontwikkeling der maatschap pij zien wij een voortschrijding der specialisatie, een proces, dat ouders en kinderen steeds vroe ger voor de keuze stelt, in welke richting de wordende mens zich moet ontwikkelen, om in de thans zo ingewikkelde maat schappij te zijner tijd de juiste plaats in te nemen. Juist deze vacantietijd is bij uitstek geschikt dit vraagstuk on der de ogen te zien en tvel in alle ernst. Want velen kiezen te gemakkelijk, beseffen niet vol doende dat hun gehele verdere leven wellicht wordt gericht door de stappen, in deze maan den gezet op de levensweg, waarboven in de moderne we reld een dichte mist hangt, die weinig uitzicht biedt, zelfs op de naaste toekomst en bezaaid is met voetangels en klemmen. Twee factoren spelen bij de toekomstkeuze een dominerende rol. Enerzijds de aanleg en ca paciteiten van de kinderen, an derzijds de financiële draag kracht van de ouders. De keuze wordt bepaald door de ouders, soms geïnspireerd door de kinde ren, veelal geadviseerd door het onderwijzend personeel. Dit laat ste oordeel moet belangrijk wor den geacht. In de eerste plaats omdat zij, die met het onderwijs zijn belast, door hun ervaring de kinderen kunnen classificeren en dikwijls beter dan de ouders de consequenties aan bepaalde opleidingen verbonden, kunnen beoordelen. Maar vooral omdat hun oordeel objectiever is dan dat der ouders. Geen wonderkind! Elk ouderpaar ziet in zijn kroost „iets bijzonders". Bij de keuze van de opleiding en toe komst van hun kinderen mikken zij zo hoog mogelijk, daartoe ge dreven door hun eerzucht. Zij geven zich er niet voldoende re kenschap van, dat, wanneer zij een te hoge worp doen, op de duur de beoogde voorsprong van hun kind op anderen in een ja renlange achterstand zal worden omgezet. Met grote nadruk dient men zich dus af te vragen of een kind voor een bepaalde op leiding voldoende capaciteiten heeft. De financiële draagkracht geeft maar al te dikwijls de door slag. Niet uw portemonnaie maar uw pupil is de doorslaggevende factor. En niet elk kind is een wonderkind. Bijveel jonge mensen is een be paalde aanleg reeds vroeg te constateren, doch bij anderen overheerst de twijfel. Ook het onderwijzend personeel staat hier soms voor raadselen. In dit geval menen wij u te moeten wijzen op de mogelijkheid van een psycho-technisch onderzoek. Dit hulpmiddel bij de beroeps keuze verdient aller aandacht en geniet momenteel nog te weinig belangstelling. Niet te ontkennen valt, dat de resultaten van deze psychische laboratoria op ver schillend gebied nog gebrekkig zijn, maar naarmate de ervaring van deze bureaux en hun leiders toenemen, verminderen de feilen. Men kieze dus een bureau, dat een goede naam heeft en dat er ernstig naar streeft, u behulp zaam te zijn om de weg naar de toekomst voor uw kind te verge makkelijken. Zeer geschikt zijn deze richtingwijzers bij beroeps keuze om eigen oordeel en dat van de onderwijzer of leraar te toetsen. Velen worden nog door de betrekkelijk hoge kosten weer houden. Maar veel groter is het nadeel, ook financieel, wanneer men eerst de misstap begaat, die later slechts met grote offers of in 't geheel niet is te herstellen. Studeren of niet? Bijzondere aandacht eist het vraagstuk van toekomstkeuze wanneer de weg van academi sche vorming open ligt, want hier moeten grote offers worden gebracht en wordt er veel van de toekomstige student geëist. Men drijft hier zijn toekomst in een bepaalde richting. Een richting die de gehele persoon opeist. Het leiding ontvangen moet in eens worden omgezet in de kunst van leiding geven, eerst aan zich zelf en later aan anderen. Veel te veel wordt bij het al of niet kiezen van een universitaire op leiding nog gelet op het intellect van de aanstaande student. Dit is- ongetwijfeld een eerste voor waarde. Daarnaast zijn karakter, milieu en uithoudingsvermogen van enorme invloed op het al of niet slagen van een academi- mische opleiding. De cijferlijst en rapporten van H.B.S. en gymnasium kunnen niet als doorslaggevend worden beschouwd. Velen, die met een uitstekende cijferlijst de middel bare school verlaten, boeken bij hun universitaire studie slechts magere of geen resultaten. De oorzaken liggen zeer dikwijls in een gebrek aan volharding, aan verantwoordelijkheidsgevoel. Op een middelbare school of gymna sium wordt men a.h.w. aan de hand van zijn leraren naar het eindpunt geleid. Deze gids moet een student ontberen. Hier komt hij zelf meer op de voorgrond en zo komt het veel voor, dat een middelmatige H.B.S.-leerling bij universitaire vorming eclatante successen boekt. Daarom moet bij deze zo be langrijke levenskeus de beslissing met de grootste zorgvuldigheid worden genomen, waarbij van zeer groot belang is of de aan komende student liefde en en thousiasme bezit voor de tak van wetenschap zijner keuze. Begint men een studie zonder te weten, wat zij inhoudt en alleen omdat pa het wel kan betalen, dan zal men na verloop van enige jaren of wellicht reeds eerder een te leurstelling rijker zijn. Het con tact opnemen met reeds stude renden of afgestudeerden, in de richting welke men denkt te kie zen, lijkt ons een zeer aanbeve lenswaardige voorbereidende maatregel. Velen onder onze jeugd zijn bezield met de wil een grote toekomst te bouwen. Zij mis sen echter bij die bouw de ar chitect. Die architecten kunnen ouders, leraren en onderwijzers zijn, mits zij die taak zorgvul dig en met verantwoordelijk heid aanvatten. Dan zal het gebouw der toekomst steviger en schoner zijn dan dat waar in wij thans leven en werken. Dr. H. R. MES. Vanaf 29 Juli a.s. Judy Garland, Gene Kelly in een groots opgezette show-film, geheel in kleuren Toegang 14 jaar Vertoning Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag-, Maandag-, Dinsdag-, en Woensdag avond te 8 uur. Zondag-, Dinsdag- en Woensdagmiddag te 2.30 uur. Vanaf 1 Augustus a.s. Bus Abbot - Lou Costello in een dwaze film Iets geweldigs! Toegang 14 jaar

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2