ft 99 OOK WIJ gacut tnei iiacatdie- V0LENDAM AMSTERDAM Mei cU oudifi* aac en VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1949 26c JAARGANG No. 33 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoor 1, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De meeste mensen zijn na een min of meer ge slaagde vacantie wederom verfrist van geest en verkwikt naar het lichaam, aan hun dagelijkse arbeid getogen. Nu is voor ons de tijd gekomen, dat wij letters en machines voor enige dagen vaarwel kunnen zeggen, zonder ons te bekommeren over een „Duinstreek" of andere druk werken. Al worden er nog zoveel kindertjes geboren, wij maken in die week geen enkel geboortekaartje. Zaterdag 20 AUGUSTUS, des middags om één uur, laten wij vallen, wat wij in onze handen hebben en rapen dit niet weer op vóór Dinsdag 30 Augustus. Dan hopen wij weer met vernieuwde kracht aan het werk te gaan. In die week zal dus „De Duinstreek" niet verschijnen, terwijl de Boekhandel gedurende die tijd eveneens gesloten is. BERGEN Ouderdom komt met jubilea 40 jaar notaris Notaris C. Knook kon Vrijdag j.l. de dag herdenken, waarop hij als jongeman van 29 jaar notaris werd. Geboren te Fijnaart in Noord- Brabant werd hij op meerdere plaatsen candidaat-notaris, het laatst te Monnikendam. Hier vond hij zijn latere levensgezellin. In 1909 werd hij notaris te Andel in N.Br. Van hier verhuisde hij later naar Apeldoorn om in 1939 als opvolger van notaris Van Riet naar Bergen te komen. In de 40 jaren, dat hij het notarisambt bekleedde, heeft deze stille, accurate werker heel wat acten gepasseerd en successie aangiften gemaakt. Notaris Knook was geen naar buiten op de voor grond tredende figuur, zijn be langstelling bepaalde zich voor namelijk tot zijn notariaat en daarbij was zijn devies: Indien 't gemeen u roept, besorght het als uw eigen. Jammer voor de vele vrienden en bekenden, die de geachte jubilaris op deze dag gaarne de hand hadden gedrukt, was hij toevallig met vacantie afwezig. SIEM NIEUWENHUYZEN bracht vrolijkheid „De meest verloren dag is die, waarop men niet gelachen heeft," beweerdeChamfort. Voor Bergen's gasten behoefde Donderdag, on danks het gure weer, geen ver loren dag te zijn Siem Nieuwen- huyzen, Nederlands grote revue komiek, de grapjas, die heel Nederland heeft doen schateren van de lach, trad n.l. op in „De Rustende Jager". Verder was aanwezig de grote telepaath en hypnotiseur Indra, die met zijn mysterieuze experimenten zorgde voor spanning. Siem Nieuwenhuyzen was weer geweldig in zijn schetsen. Als hij bericht krijgt, dat hem een erfe nis van een ton wacht, dan is hij door het dolle heen en.... de zaal met hem. En als hij zijn eerste proeven aflegt als barbier, dan davert de zaal. Van geheel andere aard waren de prestaties van Siems mede werker Indra. Hij verbaasde de toeschouwers met zijn telepatische experimenten, die alle wonderwel slaagden. In een minimum van tijd had hij geblinddoekt een in de zaal geworpen voorwerp te ruggeworpen en ontcijferde hij de op een bord geschreven woorden. Zijn beschrijving van kleur van kleding en haar van verschillende aanwezigen was treffend juist. Zijn hypnotische experimenten waren verbazingwekkend en soms wat griezelig, als bijv. een slachtoffer «in cataleptische toestand op glas scherven werd gelegd enz. Ook met zijn fixatie-proef, waaraan de hele zaal meedeed, had hij verrassende resultaten. Willoos voldeden tenslotte de door hem gehypnotiseerde personen uit het publiek aan zijn wensen. Het was alles mysterie, wat Indra gaf en alles^zotternij wat Siem deze avond bracht, maar het pu bliek, dat de zaal tot het laatste plaatsje bezette, heeft genoten van begin tot einde. Nog eenmaal DE GETEMDE FEEKS Wegens het groot succes, dat het „Zuid-Nederlands Toneel" op 8 Augustus in ons Openlucht theater mocht behalen, heeft het V.V.V. bestuur besloten nog 'n voorstelling door genoemd gezel schap te doen geven en wel op Dinsdag 23 Augustus. Ongetwijfeld moet het op zich zelf al als een verdienste be schouwd worden, om Shakespeare's „Getemde Feeks" in ons open luchttheater tot uitvoering te bren gen, en daarom willen wij het „Zuid-Nederlands Toneel" en de regisseur Jan van der Linden de verdiende lof niet onthouden. Ons Openluchttheater vervult 's zomers in het culturele leven een functie van betekenis. Dat zijn vele bezoekers hier met Shakespeare in kennis worden gebracht op een wijze, die hen ongetwijfeld zeer bekoort, het applaus bij de eerste voorstelling moge als bewijs gelden, mag niet worden onderschat. Vermelden wij nog, dat het stuk gebracht wordt, met weg lating van het voorspel, in de vertaling van Dr. L. A. J. Bur- gersdijk. Wie op een mooie zomeravond eens fleurig toneel wil zien in 'n passende omgeving, in 'n mu zikale omlijsting uit de Anthologie Sonore, ga het temmen van de feeks zien op Dinsdag 23 Augus tus. Na afloop vertrekken bussen vanaf de ingang van het theater naar Alkmaar en Schoorl. TUIN- EN OOSTDORP Kinderspeelplaats feestelijk geopend I Er heerste Zaterdag al vroeg een feestelijke stemming ift Tuin en Oostdorp, alles wees er op, dat er iets groots stond te ge beuren de eerste kinderspeel plaats in Bergen, gesticht door de buurtvereniging Tuin- en Oostdorp zou officieel worden geopend. Een lange stoet van een driehonderd met vlaggetjes zwaaiende jongens en meisjes trok, voorafgegaan door Bergen's Har monie, die vrolijke marsen iiet horen, door Tuin- en Oostdorp naar de nieuwe speeltuin, waar de vlaggen vrolijk wapperden. De met groen en bloemen ver sierde poort, die toegang tot de tuin gaf, was nog met een lint versperd. De voorzitter van de buurt vereniging TENO, de heer J. Winkel, heette de aanwezigen hartelijk welkom en wendde zich daarbij in het bijzonder tot wet houder C. Brak, die als loco burgemeester de speeltuin zou openen, tot Bergen's Harmonie, die ondanks het vroege uur was gekomen om er een echt feest van te maken en tot de heren Blauw, van Zoonen en Meyer van Gem. Werken, van wie men zoveel steun had mogen ont vangen. Met gerechtvaardigde trots wees hij er op hoe de buurtvereniging door eendrachtige samenwerking en taaie volharding er in geslaagd was de schijnbaar onoverkomelijke moeilijkheden te overwinnen en iets moois tot stand te brengen tot heil van de jeugd. De heer C. Brak, loco-burge meester, sprak zijn bewondering uit over de prachtige samenwer king in TENO, die geleid heeft tot de stichting van deze speel tuin, die de kinderen van de weg vol gevaren zal houden. Hij ver wachtte dat de jeugd zuinig zou zijn op de speeltuin en dat deze eenzelfde bescherming zou ge nieten als het plantsoen in TENO. Met de beste wensen voor deze nieuwe aanwinst voor Bergen, deze eersteling op dit gebied, verklaarde spreker de tuin voor geopend. Het lint werd doorge knipt en de jeugd kon z'n hart ophalen bij evenwichtsboom, rek, ringen, zweef, schommels, wip, zandbak, enz., nadat alle jongens en meisjes eerst hun ballonnetjes hadden laten opstijgen, die schit terende in het zonlicht hun reis naar onbekende streken aanvaard den. Voor de jeugd werd het verder nog een echte feestdagtractaties en.... een goochelaar. De heer W. Arts uit Alkmaar wist de juiste toon te treffen en de be langstelling van die honderden jongens en meisjes te trekken en te behouden. Oom Henk leerde zijn discipelen onder meer hoe ze een lekke fietsband konden repa reren, de snippers van een door broertje verscheurde krant weer zo konden aaneenvoegen, dat vader toch zijn krantje kon lezen, en hoe ze met moeders vinger hoed wonderen konden doen. 's Namiddags werd het feest voortgezet met volksspelen en vermaakten de jongens en meisjes zich met tonrollen, zeilkruipen en hoe al die wedstrijden mogen heten. Zandfigurenwedstrijd te Bergen aan Zee Dinsdagmorgen is, begunstigd door prachtig weer, de wedstrijd gehouden in het maken van zand- figuren aan het strand te Bergen aan Zee. Reeds voor 10 uur was het daar bij paal 33 kenbaar, dat er iets bijzonders zou plaats hebben. Daar werden palen en nummers geplaatst en de besturen van VVV en Paal 33 waren druk bezig de voorbereidingen te treffen voor de wedstrijd. 120 kinderen hadden zich op gegeven. Sommigen in groepsver band, vele enkelingen en voorts een groep van wel 60 kinderen van het koloniehuis „Voor jong Nederland". Er is door de deelnemers ge weldig gewerkt en de resultaten hebben volle bewondering gehad. Er waren beelden, die getuigden van aanleg en smaakKastelen, waarvan er een de nabootsing was van het kasteel te 's Heren berg, vele vliegtuigen, een vlinder opgemaakt in kleuren van inge legd fruit, het wapen van Indo nesië, motor en roeiboten en kano's en zelfs een gehele haven, krokodillen, een voorstelling van Bergen aan Zee, een taart en een hond. Verdienstelijk was de tekening van een gevelsteen, voorstellende 'n schip „de Vliegende Hollander". Het koloniehuis „Voor jong Nederland" te Bergen aan zee kwam in 5 groepen uit. Groep grote jongens met bunkers schildpad en krokodil. Groep grote meisjes met Muiderslot, kastelen, enz. Groep kleine jongens met Roeiboot, paard en kastelen. Groep kl. meisjes met Vijver met slot. Groep kikkers (kleinste meisjes en jongens) met een voorstelling van „Jong Nederland" Allen hebben met veel ambitie gewerkt en de uitbeeldingen en afwerking waren zeer te roemen. De jury, bestaande uit Mw Kouwenaar-Bijlo en de heren Jan Ponstijn en J. H. Roggeveen, had dan ook geen gemakkelijke taak. De commissie kon, dankzij enkele gulle gevers het aantal prijzen nog uitbreiden. Aan velen kon dan ook door de heer H. L. Baron Taets van Amerongen 'n prijs worden uit gereikt. Bovendien werden ver snaperingen aan alle deelnemers verstrekt en stelde de fruitman Heyblom voor ieder een peer beschikbaar. Het was een geslaagd kinder feest en vele ouderen zullen mede hebben genoten van de wedstrijd. Wij herhalen nogmaals het verzoek, om geslaagde foto's van deze wedstrijd aan het bureau VVV te willen afstaan. Voetballen om de zilveren Ruïne Onder grote belangstelling en begunstigd door prachtig weer werd Zondag op het Berdosterrein aan de Lijtweg een begin gemaakt met de seriewedstrijden om de door Berdos uitgeloofde zilveren wissel-plaquette. Acht elftallen namen deel aan de eerste ronde. De kamp tussen Assendelft en S.E.W. eindigde met 00. Straf schoppen brachten de overwinning aan Assendelft. De nu volgende wedstrijd Ber- dos-Randers een snelle sportieve wedstrijd met spannende mo menten, eindigde eveneens met 0—0. In het nemen van straf schoppen was Berdos de baas. Schoorl moest in de strijd tegen Bergen het onderspit delven. In deze matige wedstrijd liet de invloed van de warmte zich gelden. Bergen won met 2—0. Last but not least kwam de strijd tussen RKAFC en Vios, die eindigde met een 03 overwin ning van Vios. Zondag 28 Aug. volgt de tweede ronde en de finale. Om de wisselbeker „De Bergenaar" Zondag 21 Aug. zullen op het BSV-terrein aan de Kerkedijk de seriewedstrijden om de in 1935 uitgeloofde wisselbeker „De Ber genaar" worden voortgezet. Geen der deelnemende verenigingen is er nog in geslaagd de beker drie maal achtereen of vijfmaal in het geheel te veroveren, zodat de strijd dient voortgezet. In de jaren '35, '36, '37, '40, '42, '44, '45, '46, '47 en '48 (in '38, '39, '41 en '43 werd er niet gespeeld) legden achtereenvolgens Alkm. Boys, BSV, BSV, Alcmaria, Alc- maria, Alkm. Boys, Wieringer- waard, Schoorl, Shell en ZFC beslag op de beker. Voor 21 Aug. luidt het programmaAlcm. Victrix-Shell, Berdos-BSV, Wie- ringerwaard-ZFC en Alkm. Boys- Vrone. 4 Sept. volgen demi-finales en finale. Openlucht-samenkomst Op Woensdag 24 Augustus a.s., des avonds half acht zal de laatste openlucht - samenkomst plaats hebben van de reeks die deze zomer in de Muziektuin werden gehouden. Ditmaal zal Ds. Koningsberger uit Amsterdam hieraan mede werking verlenen. Ds. Koningsberger, die enige jaren onder de militairen in Indonesië heeft vertoefd, zal spreken over: „De geestelijke nood onzer mili tairen in Indonesië". Er zal gele genheid zijn tot het stellen van vragen, terwijl de toegang tot de muziektuin geheel vrij is. Bij ongunstig weer zal de bij eenkomst worden gehouden in het witte kerkje aan de Dr. van Peltlaan. FILMNIEUWS. Maandag-, Dinsdag-, Woens dag 's avonds 8 uur „De dief van Bagdad", toegang 14 jaar, is een Oosters sprookje en verplaatst ons naar die wonderlijke^, sfeer van het oude Bagdad. Daar ont dekken we de kleine Abu, die alles steelt, wat hij maar in zijn kleine vingers kan krijgen, tot hij op een gegeven ogenblik gepakt wordt en in dezelfde gevangenis geworpen, waar Ahmad, de recht matige Koning door toedoen van zijn schurkachtige grootvizier, op zijn terechtstelling wacht. Maar het handige diefje heeft op het laatste moment nog kans gezien de sleutels van zijn bewaker te stelen en met de Koning weet hij uit de gevangenis te ontsnappen. Het is niet doenlijk hier alle wonderlijke avonturen te ver halen, gevechten met een ge weldige spin, de reus uit een fles, het vliegende tapijt enz. enz. Het is alles een echt sprookje. Vrijdag, Zaterdag en Zondag, 's avonds 8 uur, draait de film „De Prinses en de Piraat", toe gang 18 jaar. Een verhaal van de zee, dat zich afspeelt in het jaar 1640. Een geschiedenis van woeste pi raten en eerlijke zeelieden. Aan boord van een paketvaarder op weg naar Amerika bevinden zich o.m. Margaret Walbrook, die in werkelijkheid is Prinses Mar garet, die incognito op de vlucht is naar West Indië, na een ruzie met haar koninklijke Vader, die haar wil laten huwen met een man, die zij niet liefheeft en Syl vester de Grote, die over de hele wereld heeft gereisd en er graag over opschept wat hij wel allemaal zou doen als er piraten in de buurt kwamen. Maar als het kaperschip het schip overvalt is hij helemaal niet zo'n held. Heel wat kleurige en spannende taferelen volgen, romantiek, span ning en dwaasheid in deze film met Bop Hope en Virginia Mayo als hoofdpersonen. Zaterdag, Zondag, Dinsdag en Woensdag 's middags 2.30 uur draait voor de jeugd en voor ouderen de prachtige door Walt Disney vervaardigde Kleurenfilm Sneeuwwitje en de zeven dwergen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Prachtig geslaagd Kindcr-Strandfcest van V.V.V. Groet-Camperduin Onder grote belangstelling en begunstigd door schitterend weer werd Zondag te Camperduin het jaarlijks georganiseerde kinder strandfeest gevierd. Een onafzienbare stoet van kinderen en ouderen met de nieuwe V.V.V.-vlag voorop marcheerde 's middags van Groet naar Cam perduin, op de tonen van het onvermoeide fanfarecorps „De Vriendschap" en overal langs de weg toegejuicht door de gasten. Het verkeer werd keurig geregeld door politie per fiets en motor, zodat de tocht langs de drukke weg zonder incidenten verliep. De voorzitter van V.V.V., de heer D. Duin Wz„ heette allen hartelijk welkom en sprak een woord van dank tot allen, die weer hun medewerking hadden willen verlenen bij het organiseren van dit traditionele feest. Voor de jeugd was het een echte feestdag. 302 jongens en meisjes lieten zich de aangeboden versnaperingen wel smaken en kampten in een van de zes afdelingen om een van de 127 prijzen te veroveren. De commissies hadden het druk en vooral de jury, die de strand- figuren van de jongens van 12— 14 jaar had te beoordelen, stond vaak voor een moeilijke beslissing: er waren onder de deelnemers ware kunstenaars. De hoofdprijzen wejden toe gekend als volgt: Bal lopen: Sjoukje Dijkstra, Anne Dudok, Rietje Stam. Was ophangen: Grietje Way, Willy Smit, S. Dekker. ZaklopenTrien Koopman, Arda Leuning, Tr. Stoop. Hout kruien: Fr. Kamstra, Jo- pie Wiegering, Jantje Ory. Zeil kruipen: S.Latser, H.Smit, Cor Opdam. Strandfiguren: P. Mertens, Hans Masina, Fr. van Nes. Verder stond op het programma een „Grote Verlichtingsavond". En inderdaad er brandden 's avonds twee lange rijen gekleurde bolletjes, maar verderHuygens heeft eens gezegd„Die schricklijkst van mij swijgt, heeft allerbest geseit". Laten we er daarom verder over zwijgen. SCHOORL Onze oudjes hebben wel wat geduld moeten hebben eer zij wisten, wanneer en waarheen de reis dit jaar zou gaan. Maar eindelijk is het dan zover. Dins dag 23 Augustus a.s. zal het jaarlijkse festijn wederom plaats hebben. De royale bijdragen van de ingezetenen hebben het moge lijk gemaakt ook nu weer een aardig reisje in elkaar te zetten. 's Morgens om 8 uur zullen de deelnemers van huis worden gehaald en dan zal de tocht gaan over Schoorldam, langs de nieuwe weg door het Geestmerambacht via Hoorn naar Volendam. Hier zal een en ander worden bekeken en de inwendige mens worden versterkt. Daarna zal de reis worden voortgezet naar A'dam, waar bij gunstig weer een boot tochtje door de grachten zal worden gemaakt. Met die tijd staat hier of daar wel een maal tijd gereed voor de deelnemers, welke steeds het hoogtepunt van de dag vormt. Zo zoetjesaan wordt het dan weer tijd om huis waarts te keren, waar in „De Roode Leeuw" tot besluit nog een kop koffie wordt gedronken. Het comité zal het zeer op prijs stellen, wanneer de dames helpsters Maandagavond onge veer 7 uur in „De Roode Leeuw" aanwezig willen zijn om de broodjes te meubileren. De bakkers en andere winkeliers worden be leefd verzocht om brood, koek, enz. voor die tijd, aldaar te be zorgen. De chauffeurs van de luxe auto's worden zeer gaarne Dins dagmorgen 8 uur met hun wagens verwacht op het raadhuisplein. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag van de Dinsdag, 16 Juli j.l. gehouden wedstrijd: Echtp. Bonte 73 PinxterDiderich 74 Mw Bouman—Mw de Wilde 77,5 JesHalf Jr. 78,5 Mevr RepkoHalf Sr. 79 v. d. Leliev. Twuijver 81 NieuwlandVisser 81,5 HaasbroekBouwen 85,5 Mevr. KuijperMevr. Wichersen 89 Echtp. Veuger 91 Volgende week, in plaats van Dinsdag, op Woensdagavond bridgen. W&Mtad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m,m. met een minimum van f 1, Zondag 21 Augustus Dokter Poot, Tel. 2423 Zondag 28 Augustus Dr. LUGTEN. Telef. 2700

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1