Ueelttlod ft 99 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1949 26c JAARGANG No. 35 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN RAADSVERGADERING Middagzitting De Raad kwam Donderdag middag in openbare zitting bij een onder voorzitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens. Van de heer Min was bericht van verhindering ingekomen. Nadat de notulen waren vast gesteld kwam het belangrijkste punt, de gemeentebegroting en de bedrijfsbegrotingen voor 1949 aan de orde. De voorzitter lichtte allereerst toe, hoe de onbevredi gende toestand van het zo laat aan de orde komen van de be groting voor '49 was ontstaan. Het zou mogelijk geweest zijn bijv. in April een begroting in te dienen, maarhet zou slechts een quasi-begroting hebben kunnen zijn en geen gezonde, definitieve begroting als thans. Toen was gebleken, dat door herberekening aanzienlijk hogere uitkering moge lijk zou zijn, waardoor de be groting aanmerkelijk kon worden opgevoerd en uitgevoerd kon worden wat in het begin van het jaar nodig geoordeeld werd, hadden B en W gemeend, niet met een schijnbegroting te moeten komen. Hier was door uitstel een belangrijk gemeentebelang ge diend. De voorzitter bracht de heer Schotten hulde en lof voor zijn grote werkkracht en scherpzinnig heid, die hij had betoond en stelde voor hem een gratificatie van f 250 te verlenen, waarmee de Raad accoord ging. Hierna passeerden de ver schillende hoofdstukken de revue, waarbij de raadsleden hun op merkingen maakten. In de avondzitting werd de behandeling van de begroting voortgezet. Zonder op- of aanmerkingen werden verschillende hoofdstukken aanvaard en nadat de Raad alles had doorgeworsteld, waarbij de heer Schotten meermalen als ad viseur, als gids was opgetreden, stelde de vroedschap de begrotingen vast met de volgende eindcijfers: Gewone dienst, inkomsten en uit gaven f 935530,63 en de kapi- taaldienst f 2078069,67 inkomsten en f 2076555,95 uitgaven. B en W kwamen nu met het voorstel tot verhuur van het tot Kleuterschool verbouwde voor malig smeerstation aan de Ver eniging voor Volksonderwijs voor de som van f 1070 per jaar en tot verhuur van de barak aan de Karei de Grotelaan vooj: f 1050 aan de Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. De heer Ellis meende dat de Chr. School hierdoor in het ge drang zou komen: de kosten per leerling zouden op f 17,50 komen tegenover f 12 voor leerlingen op de kleuterschool van Volks onderwijs. Spr. stelde voor van beide gebouwen de kubieke in houd op te nemen en daarnaar de huurprijs te berekenen. Mr Sluis waardeerde het, dat B en W door enkele posten te ver lagen reeds enigszins tegemoet waren gekomen aan de Chr. School, maar meende, dat de kern bleef en steunde daarom het voorstel Ellis. De voorzitter wees er op, dat niemand in de toekomst rechten kan doen gelden op een met een ander gesloten voordelige overeenkomst. B en W waren uitgegaan van het prin cipe, dat de huur in overeen stemming moet zijn met de kost prijs, waarmee de heer Den Das het eens bleek te zijn. Na enige discussie werd 't voorstel aan- nomen. Bij het laatste voorstel op de agenda inzake het aangaan van een overeenkomst met de heer C. H. Dijs, die als huisbewaarder zal optreden bij de Merelhof deed zich een onverkwikkelijk incident voor. De heer Ellis uitte de beschuldiging van partijpolitiek en ongewenste huwelijksmoraal, waarover de voorzitter zich zeer gebelgd toonde. Nadat de Raad geruime tijd in comité had vergaderd, werd de zitting heropend, en gaf de voorzitter zijn misnoegen te kennen over de kwaadwillige wijze, waarop zijn woorden waren weergegeven. Het voorstel werd aangenomen. Bij de rondvraag wees de heer Onrust op zijns inziens onge wenste toestanden aan het strand en vroeg of aan de verwildering geen paal en perk was te stellen. De voorzitter bleek wel te weten van de „verschrikkelijk luchtige kleding". Het stationneren van politie was achterwege gebleven om de kosten. En toen was het ogenblik van scheiden aangebroken. Met har telijke woorden nam de voorzitter afscheid van de oude Raad, die in dit jaar zoveel belangrijke problemen had opgelost en wendde zich in het bijzonder tot de heer Onrust, die niet weer in de nieuwe raad zal terugkeren en tot de heer Driessen, die niet weer voor het wethouderschap in aanmerking wenst te komen. P. van BUSSCHBACH ten grave gedragen Onder grote belangstelling werd Dinsdagmiddag op de gemeente begraafplaats het stoffelijk over schot van de heer P. van Busschbach ter aarde besteld. Tien jaren ver richtte de thans ontslapene hier zijn zegenrijk werk als Hoofd der lagere school van de Berger Schoolvereniging. Aangaande de dagen onzer jaren, daarin zijn zeventig jaar, of zo wij zeer sterk zijn tachtig. Hier werd een vijftig jarige na een kortstondige ziekte aan zijn gezin, aan zijn omgeving, aan zijn werkkring ontrukt, aan zijn gezin, waarvoor het heen gaan een smartelijk verlies be tekent, aan zijn omgeving, waar men de stoere werker, de hulp vaardige man zal missen. Een grote schare vrienden, vereerders, en leerlingen was naar de dodenakker gekomen om daar bij het met bloemen over dekte graf de ontslapene nog een laatste groet te brengen. De heer G. Vrijburg, lid van het bestuur van de Berger Schoolvereniging huldigde in war me bewoordingen de overledene als mens, als paedagoog, als vriend. Hem schetsende als mens, wees spreker op de woorden uit Paulus' brieven aan de Corinthiërs hfd. 13. Als paedagoog wist hij de kinderen op te voeden tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. Met liefde en zachtheid trachtte hij steeds zijn doel te bereiken. Dat miskenning vaak zijn deel is geweest viel niet te verwonderendit is vaak het lot van bescheiden mensen. Als vriend kon men trots zijn op z'n vriendschap. Hij was een voor beeld van christelijke liefde. Zich wendende tot de zwaar beproefde weduwe, die het meest werd getroffen door dit heengaan, sprak hij woorden van troost die men waarlijk heeft liefgehad, hij zal niet sterven. Spreker ein digde met „Hij ruste in vrede". De heer A. M. de Lange, voorzitter van de Berger School vereniging, sprak zijn dank uit voor wat de overledene voor de school had gedaan. Een broer van de overledene dankte ook namens de weduwe voor de laatste eer aan de ont slapene bewezen. Ronse (België) en Bergen (Holland) smeedden vriend schapsbanden Zaterdagmiddag arriveerden per autobus 23 leden van het brandweercorps Ronse (Renaix) in België met hun dames te Bergen om hier enkele dagen de gasten te zijn van Bergen's brandweer corps. Na een vluchtige kennismaking bij de brandweer trokken Belgen en Hollanders met Bergen's Har monie voorop naar het Raadhuis, waar de Brabangonne en het Wilhelmus door beide korpsen in stramme houding werden aan gehoord. In de raadzaal heette Burge meester Dr. W. Huygens allen hartelijk welkom, ook de heer Fehres, gewestelijk inspecteur van de brandweerinspectie Haar lem en de heer C. Mol, instruc teur van de brandweerinspectie Haarlem. Spreker zei zich te ver heugen over de komst van onze zuiderburen, waarin hij een poging zag van toenadering, van ver broedering tussen beide volken. Commandant La Beau dankte de burgemeester voor zijn vrien delijke woorden en zeide, dat Ronse de ontvangst op hoge prijs stelde en hoopte, dat Bergen het volgende jaar een tegenbe zoek zou brengen. Nadat verversingen waren rond gediend, gingen de gasten met hun tijdelijke gastheren huiswaarts om de kennismaking voort te zetten en.... de inwendige mens te versterken. 's Avonds kwamen allen weer samen in Prins Maurits te Bergen aan Zee. Al duidelijk viel hier het begin van verbroedering op te merken, ondanks het verschil in taal (Vlaams en Frans!) had men elkaar gevonden. Deze avond zouden de gasten worden voorbereid op wat ze de volgende dag zouden zien op de reis naar Hoorn, Enkhuizen, Me- demblik, Wieringermeer, afsluit dijk enz. enz. „Alles wat is, kan pas juist beoordeeld worden, als men weet, hoe het geworden is". Het is daarom, dat de heer Verkerk uit Bilthoven aan de hand van kaarten en lichtbeelden de gasten er een idee van trachtte te geven, hoe het lage land dat zij zouden doorkruisen, was ver overd op de zee. Alvorens de tocht door de kop van Noordholland te beginnen, brachten gasten en gastheren 'n bezoek aan de dodenakker van de gealliëerden aan de Kerkedijk Ronse herdacht n.l. deze dagen de bevrijding. Commandant La Beau legde bij de keurig onder houden graven een krans, waarna het Te Velde werd geblazen. Hiermee was de korte indruk wekkende plechtigheid afgelopen. Hierna werden de voornaamste bezienswaardigheden van Noord holland bewonderd. De Zondagavond was gere serveerd voor afscheidsfeest in hotel Spoorzicht. Bij een liedje, een voordracht, een dansje werden enige uurtjes gezellig doorgebracht. Het werd een waar verbroederingsfeest en veel te gauw noopte het klokje van gehoorzaamheid tot scheiden. Er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan. Maandag morgen werd de terugtocht aan vaard. De reis ging door de Beemster naar Volendam, waar het juist wasdag was en de gasten een idee kregen, van wat er ver borgen is onder de vreemde klederdracht. Natuurlijk moesten allen op de kiek in zo'n pakje. Van Volendam naar Amster dam was gauw bekeken en hier zouden ze echt kennis maken met het water: een rondvaart door grachten en havens. En toen was het ogenblik van scheiden daar. Een stevige hand druk, een tot ziens, en daar ging de bus naar Ronse en de auto's terug naar Bergen. Het waren voor allen drie onvergetelijke dagen geworden, stevige vriend schapsbanden waren gelegd, Ronse en Bergen hebben elkaar ge vonden. AUTO-BUFFET De garage Visser aan de oude Bergerweg, die in '39 door om legging van de hoofdweg Alk maar-Bergen met werkplaats en service-station van het hoofd- verkeer werd afgesneden, opende dezer dagen aan de Bergerweg- hoek Oude Bergerweg een „auto buffet" ten dienste van het auto mobilisme. Deze ondernemende zakenman zocht het verkeer weer op, waar het volk is, is de nering en al spoedig kwamen de eerste klanten bij het keurige gebouwtje om zich te voorzien van de be kende Esso-producten voor hun vehikel. Op de openingsdag hadden collega's en vrienden het auto buffet omgetoverd in een bloemen magazijn en wapperden de vlaggen van het gebouw. De eerste klant was een motorrijder uit Alkmaar. Mogen er vele volgen. Voetbaltournooi Z.F.C. onttroond. Shell (Nautilus) Bekerhoudster Onder matige belangstelling, (het weer was „te" mooi), wer den Zondagmiddag op het B.S.V.- terrein aan de Kerkedijk de beker wedstrijden om de wisselbeker „De Bergenaar" voortgezet en beëindigd. In de zeer sportieve wedstrijd tussen Shell en Berdos behaalde de eerste met 30 een volkomen verdiende overwinning. De kamp tussen Wieringer- waard en Vrone eindigde met 1 1 Strafschoppen brachten de zege aan Vrone. Ofschodh het spel technisch op lager peil stond, ver goedde het enthousiasme veel. In de finale ShellVrone toon de eerstgenoemde zich door tech nisch- en uitstekend positiespel de meerdere, wat door de cijfers 20 wel.werd uitgedrukt. In dit uitstekend geslaagde tour- nooi moest Z.F.C. de wisselbeker dus overdragen aan Shell. TERUG van de Veluwe De kampen van de K.J.V.O. die onder leiding van de dames Seewald, Bakker, Sevenhuysen, Volger en de leiders Chris Eriks en Oom Bert op de Veluwe zijn gehouden, behoren weer tot het verleden. Het waren vreugde volle weken, waarin door de goede kameraadschap van de deelnemers en het stralende zomer weer buitengewoon is genoten. Een groepje ouderen maakte een mooie trektocht langs Jeugd herbergen. Het twaalfde kamp jaar zal voor de 70 deelnemers een mooie herinnering blijven. ZONDAGSDIENST ARTSEN SCHOORL RAADSVERGADERING te Schoorl De Raad kwam Dinsdagavond onder voorzitterschap van Burge meester Mr Jochems bijeen in zijn nieuwe samenstellingP.v.d.A. 4, Schoorl's Belang 3, K.V.P. 3, C.P.N. 1. W ethouders verkiezing De heren P. v. Lienen (S.B.) en C. Duin (C.P.N.) achtten het met het oog op de huidige samen stelling van de Raad, 8 leden van P.v.d.A., S.B. en C.P.N., tegenover 3 van de K.V.P. en gelet op de houding van K.V.P. in gemeenten, waar deze de meerderheid hebben, gewenst linkse wethouders te benoemen. Het resultaat van de wethouders verkiezingen was: H. Selhorst van de P.v.d.A. 8 stemmen van de 11 en C. Kaandorp van de K.V.P. 7 stemmen. In de samen stelling van het college kwam dus geen wijziging. Bij de lange rij ingekomen stukken was o.m. een verzoek van de schoonmaakster te Groet om ontslag tegen 1 Oct. wegens verhuizing. De Raad ging accoord met 't verzoek om voorlopig voor een jaar toe te treden tot de door de Soc. Raad te Alkmaar opgerichte credietvereniging. Vermakelijkheidsbelasting Het voorstel om als voor waarde voor het verkrijgen van vrijstelling van belastftig voor voorstellingen met een liefdadig doel, te stellen, dat 75 pCt. van de onzuivere opbrengst inderdaad is uitgekeerd voor het opgegeven doel, werd na langdurige discussie aanvaard: alleen werd 75 pCt. gewijzigd in 70 pCt. De voorstellen van B en W tot vaststelling ener verordening regelende de bezoldiging van ambtenaren ontlokte heel wat discussie. Tenslotte ging de Raad er mee accoord, alsook met het voorstel tot aanstelling van de heer C. van der Hoek te Bergen tot tijdelijk assistent bij gemeente werken. Om de bezwaren verbonden aan de combinatie secretaris-ont vanger te ondervangen, besloot de Raad na ampele bespreking het ontvangerschap op te dragen aan een commies, die zich ver der geheel zou kunnen geven aan de afd. Financiën. Voor dekking van het onrendabele gedeelte der gemeentelijke woningbouw-com- plexen besloot de Raad een 2- tal fixeleningen aan te gaan, groot f 70.000 en f 45.000, ren tende 3 pCt. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag van de op Dinsdag 6 September gehouden wedstrijd. Mw. Arpeau-IJssels 58 Bekker-Beeldman 64,5 Mw v. Wijk-Half Sr 67,5 Pinxter-Diderich 69 Haasbroek-Aalders 69,5 Mw de Wilde-v. Wijk 71,5 v. d. Lelie-v. Twuyver 78 Visser-Nieuwland 82 OPBRENGST COLLECTE De inzameling voor het Ne derlandse Rode Kruis heeft te Schoorl opgebracht de som van ruim f 300,Aan alle mede werksters en aan alle gevers en geefsters onzen hartelijke dank. EGMOND AAN ZEE Raadsvergadering Dinsdagavond vergaderde de nieuwe raad dezer Gemeente. Burgemeester Niele heette de thans vergrote Raad welkom in de geheel gerestaureerde Raadzaal en sprak de hoop uit dat alle leden zullen trachten de belangen vanEgmondaanZee te behartigen. Na de beëdiging van de Raads leden werd overgegaan tot de wethoudersverkiezing. Bij de eerste stemming verkreeg de heer P. de Graaff (P. v.d. A.) 7 stemmen, de heer J. Krab 1 stem en de heer Joh. Koeman 3 stemmen, zodat de heer P. de Graaff als wethouder werd herkozen. Bij de tweede stemming werden 6 stemmen uitgebracht op de heer S. Zwart (P. v.d. A.) op de heer Joh. Koeman 4 en 1 blanco. Als tweede wethouder werd dus herkozen de heer S. Zwart. De voorzitter sprak de her kozen wethouders toe en zei o.m., dat de wethouders nu gekozen zijn door verschillende politieke partijen. Door de aanvaarding van dit wethouderschap hebt U de belangen van Egmond aan Zee bovenaan te stellen, met de vaste doelstelling voor ogen de gemeente Egmond aan Zee te brengen op hoog peil. Alle politieke geschillen te laten varen en ons realiseren, dat het onze plicht is te werken in het belang van de gemeente. Hierna werd de begroting voor 1949 gewijzigd, zoals door Ged. Staten werd voorgesteld. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten de kindertoelage regeling, te rekenen vanaf 1 Jan. 1949, in overeenstemming te brengen met de Rijksregeling. Hierna stelde de voorzitter voor, om de kosten van de rio lering, groot f 355000,op de begroting voor 1949 te plaatsen. Tevens werd voorgesteld de be nodigde grond voor de zuiverings inrichting aan te kopen voor de maximum prijs, door de prijsbe- heersing te bepalen. De raad kon zich met het voorstel van B. en W. verenigen. B. en W. stelden hierna voor om het sportpark voor het seizoen 1949 1950 te verhuren aan de voetbalvereniging Egmondia voor f 300,—. Zonder hoofdelijke stemming legde de Raad zich bij het voor stel van B. en W. neer. Na rondvraag volgde sluiting. Hoog bezoek Op Woensdag 14 Sept. e.k. zal de Prins Hendrik Stichting bezoek krijgen van de Gezag voerders van de grote vaart uit Rotterdam van 11 tot 12.30 uur, waarna gezamenlijk geluncht zal worden in een der Hotels op de Boulevard. Dit gezelschap bestaat uit ge zagvoerders en oud-gezagvoerders. Jubileum Egmondia De voetbalvereniging Egmondia vierde Zaterdagavond haar 10- jarig bestaan met een feestavond, verzorgd door eigen krachten, die klonk als een klok. De voorzitter pastoor van Zanten heette in het bijzonder de vele gasten welkom, burge meester Niele met de secretaris en de raadsleden, het bestuur van de zustervereniging Zeevogels, van de gymnastiekvereniging Achilles, van de vereniging Ons Buiten en nog vele anderen. De heer J. Stentrop bood de heren Koelink en Zwart, als oudste en eerste bestuursleden, namens de leden, een enveloppe met inhoud aan. Burgemeester Niele complimenteerde het be stuur met dit jubileum. Hij legde de nadruk op het doel van de sport, dat uiteindelijk is, de jonge mensen te helpen opvoeden, tot gezonde en nuttige krachten der gemeenschap. t Namens het bestuur van Achil les sprak de voorzitter, de heer P. Dekker. Hij memoreerde de prettige samenwerking, die er vooral de laatste tijd tussen Eg mondia en Achilles bestaat. Onder leiding van de heer J. Glas, werd hierna het feestpro gramma afgewerkt. Allereerst zongen de adspiraten, in voet baltenue, het clublied, dat daar na door de gehele zaal enthou siast werd meegezongen en daar mede was de goede stemming geboren. De heer J. Glas trad op als conferencier en deed dit zo vlot en geestig, dat er geen leemte tussen de nummers bestond. Die nummers, zeer variërend, toneel, voordracht, zang en muziek, werden overigens eveneens zo vlot gegeven, dat de aanwezigen een buitengewoon gezellige avond hadden. Het leeuwenaandeel werd ge vuld, door de VVB-boys met Engelse songs, Hollandse en Afri kaanse liedjes enz. Er waren verschillende oude bekenden bij als Ossewa, o Jozef Jozef, Ger- tjie, Peter Peter e.d., maar de uitvoering daarvan was zo prima en dikwijls origineel, dat men er volop van kon genieten. Buitengewoon was ook de zang van mej. Joke Smit, die dan ook een stormachtig applaus kreeg Als een acteur van formaat ontpopte zich de heer A. Visser in zijn komische rol, die de zaal deed schateren van het lachen. Maar ook hetgeen overigens geboden werd, o.a. door de dames A. Wijker, B. Zwart, M. Visser-Gul en L. en T. Visser en door verschillende adspiranten, werd vlot en aardig gespeeld. Terecht brachten de heren Hettema en Koelink dank aan de leden, die dit alles met eigen krachten presteerden. De heer Broek, werd als oudste supporter gehuldigd. Reeds 31 jaar, eerst bij de vroegere Zee vogels, staat hij langs het lijntje. In verband daarmede bood het bestuur hem, onder daverend applaus, levenslang vrij vervoer bij alle uit-wedstrijden van Eg mondia. Ook de heer A. Groen werd gehuldigd, die vanaf de oprichting belangeloos altijd de krijtlijnen trekt. Hem werd een schemer lampje aangeboden, gemonteerd op een echte bal, terwijl op de kap een Egmondia-speler staat. Om half 12 kwam het einde, behalve voor de vele danslustigen„ DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m,m. met een minimum van f 1, Zondag 11 September Dokter van Gelder, Tel. 2027

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1