Weeldlad ft 99 „Schoorls Gemengd Koor" 150 JAAR HERDENKINGSTENTOONSTELLING VAN DE SLAG BIJ BERGEN IN 1799 BERGEN De slag bij Bergen RAAD BERGEN FILMNIEUWS. SCHOORL EGMOND AAN ZEE FEEST VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1949 26c JAARGANG No. 36 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef in de expositieruimte van „De Rustende Jager'' te Bergen van Zaterdag 17 tot en met Maandag 26 September Geopend van [14.30—17.30 uur en van 19.30—22.00 uur ENTREE 25 CENT OFFICIËLE OPENING door de Burgemeester Dr. W. Huygens, op Zaterdag 17 September, des namiddags 16.00 uur Bij de officiële opening is een ieder welkom1 Dir. CORN. JONKER Aanmelding van nieuwe leden op de repetitie-avonden, des Vrijdagsavonds 8 uur, of bij de leden. ZANGERESSEN en ZANGERS meld U nog heden aan. Er bestaan grote plannenom deze echter te verwezenlijken, moeten vele nieuwe leden (oud-leden zijn natuur lijk ook van harte welkom) zich opgeven. 19 September 1799 was Bergen het toneel van een hevige strijd. Honderdvijftig jaar geleden had in Bergen en omgeving een veld slag plaats, die in bloedigheid kan wedijveren met vele meer bekende veldslagen. Op 27 Aug. 1799 landden de Engelsen onder aanvoering van de Hertog van York tussen Cal- lantsoog en Huisduinen en slaag den er in de Zijpe-stelling te be trekken na deze te hebben ver overd. Op 19 Sept. stonden 9000 Rus sen en 2500 Britten gereed voor hun opmars langs de duinenrand. Wij menen dat een relaas van dit historische gebeuren voor on ze lezers wel interessant zal zijn en daarom zal in het volgende nummer een beknopt overzicht van deze bloedige gebeurtenis worden geplaatst, zo mogelijk verlucht met enkele illustraties. Ter herdenking van de landing der Engelsen en Russen en het gevecht bij Bergen zal in het tentoonstellingszaaltje van „De Rustende Jager" een expositie worden gehouden geen feestelijke herdenking van een veldslag dus, doch uitsluitend om aan deze historie wat meer bekendheid te geven. Te bezichtigen zullen zijn veler lei gravures, prenten en aquarellen uit het Gemeente-museum van Bergen, het Gemeente-archief van Alkmaar en uit het Rijks prenten kabinet te Amsterdam. Voorts voorwerpen, zoals geweren, ko gels, een trommel, een kruitkoker, een helmplaat en andere uitrus tingsstukken, afkomstig uit de Slag bij Bergen. (Zie de adver tentie hierboven). De morgenuren kunnen be schikbaar gesteld worden voor leerlingen van scholen, eventueel ook uit de omgeving) voor M.O. en U.L.O. en de hoogste klassen van lagere scholen. De Hoofden van scholen worden met het oog op de beperkte ruimte verzocht, zich hierover in verbinding te stellen met de Ge meente-secretarie. De nieuwe Raad kwam Dins-' dagmiddag voor de eerste maal in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens. Na de eedsaflegging door de toegelaten raadsleden, werd over gegaan tot de benoeming van twee wethouders met het resultaat dat werden benoemd de heren L. den Das (P.v.d.A.) en J. J. Ol denburg (K.V.P.) beiden met 12 van de 13 stemmen. Tot leden voor verschillende commissies werden benoemd a. commissies van bijstand voor de dienst gemeentewerken: Bur gemeester Dr Huygens (voorz.), C. Brak, J.Broersma, C.W. Ellis, Mr S. D. Sluis en Baron Taets van Amerongen. b. comm. van bijstand voor het gemeentelijk electriciteitsbedrijf J. J. Oldenburg (voorz.) F. L. Driessen, Brak, Taets v. Ame rongen. c. comm. van bijstand voor het gem. woningbedrijf en voor de gem. woningdienstL. den Das (voorz.) J. Broersma en J. J. Wittebrood. d comm. van bijstand voor het gem. slachthuisbedrijfJ. J. Olden burg (voorz.) Jb. Swaag e-n A. Maasen. e comm. voor georganiseerd overlegBurgemeester en Wet houders, Mr Sluis, F. L. Driessen en J. A. Ranzijn. Het voorstel van B. en W. inzake het aangaan van een over eenkomst met de stichting „Dorps huis" werd van de agenda afge voerd: de moeilijkheden met de verkoper waren nog niet opgelost. BERGEN S HARMONIE vierde triomfen Bij 't muziek-concours te Breu- kelen wist Bergen's Harmonie o.l.v. de heer P. Pranger heel wat lauweren te oogsten. In de mid dagwedstrijd behaalde zij in de ere afdeling een eerste prijs met 367 punten en tevens de eerste prijs voor het hoogste aantal pun ten van de dag. 's Avonds warende resultaten in de erewedstrijd even schitterend: een eerste prijs met 174 punten en een eerste prijs voor het hoog ste aantal punten. De directeursprijs. werd toege kend aan de eminente directeur, de heer P. Pranger. Op verzoek bracht Bergen's Harmonie nog onder leiding van de heer J.C. Beekman de door hem gecompo- poneerde mars „De Wacht" ten gehore. ZONDAGSDIENST ARTSEN Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag, Dinsdag en Woens dag, 's avonds 8 uur en Zondag en Woensdag 's nam. 2.30 uur, draait in „De Rustende Jager" te Bergen, de gezellige, buitenge woon inslaande Oostenrijkse film „Mariandel", met de Weense melodie Mariandel, een melodie die door iedereen gezongen en gefloten, de toeschouwer zal bij blijven lang nadat hij de film ge zien heeft. Wegens de teverwachten enorme drukte zal deze week slechts de film „Mariandel''wordenvertoond, die momenteel nog in première loopt te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, een film, die ieder een moet gaan zien. NIEUWE SCHOOL TE GROET GEOPEND Woensdagmorgen werd de nieuwe openbare school te Groet geopend. Een jaren lang ge koesterde wens van de bevolking ging daarmee in vervulling, er kwam een einde aan de via dolorosa, waarvan hier met recht mag worden gesproken. De moei lijkheden begonnen al in 1934, Toen de Minister kwam met zijn concentratieplannen, wat koren op de molen was van de toenmalige burgemeester, die droomde van één openbare school voor heel de gemeente. Van het uit 1867 daterende schoolgebouw deugde plotseling niets meer, het moest verdwijnen. De bevolking dacht er echter anders over, en sprong op de bres voor het behoud van haar school. Er werd vergaderd, gerequestreerd, op een audiëntie bij Minister Marchand gepleit.... de school scheen ten dode opge schreven. Ten einde raad werd overgegaan tot het stichten van 'n vereniging voor bijzonder neutraal onderwijsmocht de opheffing van de school toch doorgang vinden, dan wenste men hetzelfde onderwijs onder een andere naam voort te zetten. De koninklijke goedkeuring werd gevraagd en verkregen, maarhet dreigende onweer zakte af. Intussen vergat men, dat de tijd, die niets verschoont, ook de oude school niet spaarde. Eindelijk werd ingezien, dat dit voorwerp van aanhoudende zorg toch wel enige reparatie behoefde. Als sinterklaasverrassing vroegen B. en W. een crediet van f 1600, voor verbetering van het gebouw. V.V.V. Groet-Camperduin drong aan op het bouwen van een nieuwe school en April '39 kwa men B. en W. met het voorstel om in principe te besluiten tot de stichting van een nieuwe school de bestaande school kon, heette het in de toelichting, naar het oordeel van deskundigen, niet meer afdoende worden verbeterd. Maar de lijdensweg was nog niet ten einde. Dikke wolken pakten zich samen boven Europa. Het werd mobilisatie. Augustus '39 moest de Groeter jeugd wijken voor de militairen en vond een heenkomen in het Groeter kerkje. In December kon het oude ge bouw weer worden betrokken, maar 10 Mei '40 moest het weer worden ontruimd. Nog eens zou het schooltje zijn oude bestemming volgen, tot in 1942 de jeugd moest verhuizen naar het R.K. Verenigingsgebouw te Catrijp. In 1945 kreeg de Groeter jeugd weer een eigen home, zij het dan ook verre van ideaal. Van nieuw bouw kon wegens materiaal- schaarste voorlopig niets komen. De Raad onder aanvoering van Burgemeester Mr. Jochems, bleef echter niet werkeloos afwachten: aan architect Zuurbier werd de opdracht verstrekt een plan te maken voor een nieuwe school. Nog lang niet alles was hiermee in kannen en kruiken. Dank zij de grote voortvarendheid van Burgemeester Jochems en de hulp van alle mogelijke instanties kon eindelijk 7 Januari '49 worden overgegaan tot de aanbesteding. De bouw werd gegund aan de heer J. Kroon voor f 33950, 30 Maart vond de eerste-steen- legging plaats en Woensdag morgen wapperde het rood-wit- blauw vrolijk van het nieuwe gebouw, en vond de officiële ope ning plaats in tegenwoordigheid van gemeentebestuur, rijksschool- toezicht, personeel en collega's, ouders en leerlingen en vele anderen. Burgemeester Mr. C. A. J. Jochems heette namens het ge meentebestuur alle aanwezigen hartelijk welkom en wendde zich daarbij in het bijzonder tot de heren Vernooy, Inspecteur van het lager onderwijs, J. Chr. Kettenborg, die van 1913 tot '36 als Hoofd der school was werkzaam geweest, K. P. Zuurbier de architect en J. Kroon, de aannemer. Spreker wees er op, dat hier een volwaardig gebouw tot stand was gekomen dat aan alle eisen voldeed, de onderwij zeres behoefde niet meer beschut ting te zoeken onder een paraplu zoals in de barak. Ook de uitrusting was geheel vernieuwd. Spreker wenste ouders, leerlingen en onderwijzend per soneel geluk met dit nieuwe home en eindigde met de jongens en meisjes op het hart te drukken vooral goed te zorgen voor hun eigen huis en verder ook te zorgen, dat ze af en toe wat leerden. Verder werd nog het woord gevoerd door de heren Vernooy, inspecteur v.h. lager onderwijs, Maars, hoofd der school te Schoorl, K. P. Zuurbier, architect, Maeyer, hoofd der R.K. School en W. Bant, hoofd der school en.... de leerlingen, die hun vreugde uitjubelden in een feest lied. Na al dit rhetorisch vuurwerk werd de deur geopend en kon men de inrichting van de nieuwe school bewonderen en Potgieter met een kleine wijziging nazeggen Een wonder is de nieuwe school. ESPERANTISTEN NAAR TIROL Evenals 't vorig jaar zijn Es perantisten uit de kop van Noord- Holland de gasten geweest van de Esperantogroep van Landeck in Tirol. Dit jaar ging de reis door Duits land, waar we veel moois, o.a. 't prachtige Rijndal en ook veel lelijks, de ruïnes van Keulen en andere steden, gezien hebben. We kwamen nu in de ochtend in Landeck aan, opnieuw welkom geheten door onze gastvrije vrien den onder leiding van de onver getelijke Alois Hilkersberger. Zij leidden ons naar de nieuwe aan winst van de Landecker Esperan tisten, het clubhuis „Frataro grotendeels door henzelf gebouwd en door Hilkersberger bekostigd. Het is een alleraardigst huisje, waarin men voor een Schilling per dag (22 cent) kan verblijven, mits men Esperanto spreekt. Het stond ons wél aan, dat we er 14 dagen mochten doorbrengen. Het zijn heerlijke dagen ge weest We hebben weer volop genoten van prachtige bergtoch ten onder leiding van bekwame gidsen (ook Esperantisten). We maakten nu gebruik van Alpen huizen (hoog in de bergen) om te overnachten. Daardoor hoefden we niet elke tocht vanuit het dal te beginnen en waren de tochten ook niet zo vermoeiend als 't vorige jaar, terwijl we toch veel meer zagen. Eenmaal maakten we een sneeuwstormpje mee. Een inte ressante gebeurtenis voor ons laaglanders. Ook dit jaar hadden we een feestavond in de spoorwegcantine. We hebben er o.a. een paar Westfriese boerendansen gede monstreerd. In Innsbrück woonden we het congres van de Tiroler Esperan tisten bij. Daar werden we toe gesproken door een Zwitser, een Italiaan, een Frangaise en een Hongaar. Een professor van de Universiteit van München en de Rector van de Universiteit van Innsbrück hielden een warm pleidooi voor Esperanto, 's Mid dags zagen we echte Tiroler dansen, buitengewoon interessant 1 Onze vacantie werd besloten met een uitstapje naar Bregenz. We „bestegen" daar met de zweefbaan een berg en hadden vandaar een prachtig uitzicht over het geweldige Bodenmeer. Vanuit Bregenz hadden we een zeer voorspoedige reis naar Alk maar, die in zoverre nog mooier was dan de heenreis, dat we nu bij daglicht door het mooie Zwarte Woud reden. Dankbaar voor de prachtige vacantie, die we weer grotendeels aan Alois Hilkersberger en Meester Bant, maar voor alles aan Esperanto te danken hebben, zochten we onze huizen weer op. We hopen, dat velen ons voorbeeld zullen volgen en Espe ranto gaan leren (zie de adver tentie) W. B. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag van de Dinsdag j.l. gehouden wedstrijd: Mw ArpeauIJssels 91,5 Mw v. WijkTjalkins 92,5 Half JrJes 97,5 xy 99 BekkerBeeldman 104 Fam. Repko 107 PinxterDiderich 111,5 Mw Jansen—Mw Sombroek 112 Mw BoumanMw Pinxter 120,5 Half Sr—Aalders—Haasbroek 121 Mej. Sombroek—Jansen 122,5 VisserNieuwland 125,5 v.d. Leliev. Twuyver 128 Mw de Wilde—v. Wijk 135,5 in de PRINS HENDRIK STICHTING Zondagmiddag waren alle ver pleegden in de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee bijeen in de gezellige concertzaal van de Stichting om getuige te zijn van een schitterend program ma, aangeboden door het perso neel van de Stoomvaart Maat schappij Nederland. Behalve de oudjes waren ook nog vele genodigden, die door de directeur van de Stichting hartelijk welkom werden geheten. Op zeer originele wijze be traden de medewerkenden het toneel voor punt 1 van het pro gramma, n.l. „De medewerkenden stellen zich voor". Het toneel stelde een gedeelte van de „Oranje" voor, die zoals werd medegedeeld, wel een zeer bijzondere „lading" aan boord had: artisten. De loopplank werd uitgelegd en de artisten stapten van boord. Met korte schetsjes, muziek en zang werd een programma aan geboden, dat alle critiek kon weerstaan. Het ensemble „Irene", onder leiding van Ab van Velsen zorgde de gehele middag voor de muzikale begeleiding en ver zorgde na de pauze het nummer „Hongaarse Klanken", dat een daverend applaus oogstte. Corrie Heijblok, met zang, was zeer goed, evenals de tenor Willy le Noble. Het dubbelmannenkwartet, o.l.v. Frits Bergisch was vooral in de cowboy songs heel goed. Ter afwisseling trad Roberto op met goocheltoeren, die de aanwezigen versteld deed staan. Zeer in de smaak vielen ook de liedjes, gezongendoor Jaap Moulijn, vooral het verzoeknummer „Kak kerlakken". Het was een middag van hoog staande kunst en de dankwoorden, die de directeur aan het eind sprak, waren dan ook wel op zijn plaats. Na afloop kwam voor de ver pleegden nog een aardige ver rassing. De heer Carel Holman, die als conferencier medewerkte, deelde mede, dat de „Oranje", waarmee de artisten waren aan gekomen, nog een andere lading aan boord had. Voor de vrou welijke verpleegden werd een grote taart aangeboden en voor de mannelijke verpleegden uit de Stichting had de Oranje voor elk 5 sigaren en een pakje tabak. De chef-kapper van de „Olden- barneveld" stelde voor de vrou wen een flesje eau de cologne be schikbaar en de firma Gebr. Slijder uit A'dam schonk alle mannen een nieuwe pijp. De tabak en sigaren waren aangeboden door het personeel van de S.M.N. Dit alles maakte het voor de verpleegden tot een ware feest dag. DE HEER J. P. CUIJPERS gaat Egmond verlaten. De heer J. P. Cuijpers, onder wijzer aan de Openbare Lagere Schoorl, is benoemd tot onder wijzer bij het Openbaar Lager Onderwijs te Den Helder. GEMEENTE-RECLAME. De gemeente Egmond aan Zee heeft op de dienstenveloppen een aardige reclame voor de badplaats gemaakt. In vier-kleurendruk ziet men op de achterzijde der en veloppen oud-Egmond met de vuurtoren, de uitkijktoren en een zeegezicht. Het geheel is kunst zinnig uitgevoerd. AANBESTEDING. - Door het Gemeentebestuur is aanbesteed het eerste gedeelte van de aanleg der riolering. Voor de persleiding was hoogste J. P. Boot te Limmen met f 79.000 en de laagste de firma Gebr. Keevel te Amsterdam met f 32.623. Voor het rioolgemaal was hoog ste de firma Wed. Houtenbos te Bergen met f 9.450, de laagste de firma Gebr. Apeldoorn te Egmond-Binnen met f 5.190. De gunning zal plaats hebben aan de laagste inschrijver. LOCO-BURGEMEESTER. B. en W. hebben als loco- Burgemeester voor de nieuwe zittingsperiode aangewezen wet houder P. C. de GraafF. VOETBAL BERGEN—OUDESLUIS 2-0 Ondanks de warmte werd er enthousiast gespeeld. Doelpunten bleven uit gedurende de eerste helft. Na de rust wist Bergen al spoedig de leiding te nemen 1-0. Hoewel* de gasten alles in het werk stelden om de achterstand in te lopen, stuitten ze op de achterhoede, die van geen wijken wist. Tien minuten later werd een misverstand in de achter hoede van Oudesluis door de linksbuiten Hoogvorst benut en de stand op 2-0 gebracht. On danks de hoge temperatuur werd er onvermoeid verder gestreden, maar het spelpeil kwam niet boven het middelmatige uit. Helaas raakte D. Mosk door een botsing met een der binnen- spelers van Oudesluis gewond. Ofschoon het zich aanvankelijk niet zo erg liet aanzien, vreesde men later voor een beenbreuk. DuinrandersDTSt 3-1 De Duinranders speelden hun eerste competitie-wedstrijd en wisten op eigen terrein een wel verdiende overwinning te behalen. Na enig verkennen trokken de Duinranders ten aanval en wisten het spel lange tijd op vijandelijk terrein te houden. Ruyter wist na een kwartier de Langedijker doelverdediger te passeren 1-0. Steeds meer druk oefenden de gastheren op het doel van de gasten, maar doel punten bleven uit. Herhaalde malen lieten ze zich in het bui tenspelvalletje lokken. Met 1-0 ging de rust in. 5 minuten na hervatting van het spel wist P. Berkhout bij het nemen van een corner in eens prachtig te scoren 2-0. Na ruim een kwartier volgde weer een schot, de keeper van DTS bleek niet klemvast en Ruiter bracht de stand op 3-0. De gasten lieten zich niet ont moedigen maar Fortuna scheen niet met hen te zijn. Eindelijk vijf minuten voor het einde wist Leegwater de eer te redden en het welverdiende tegenpuntje te scoren 3-1. DE DUINSTREEK Zondag 18 September Dokter LUGTEN, telefoon 2700 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m,m. met een minimum van f 1,.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1