D. W. PASTOOR Meester Opticien-Refractionist (voorh. bedrijfsleider Fa. Dirk Hütter 6 Zn., Amsterdam) LEIDEN Hl. van Zeidü I BOEKHANDEL OLDENBURG I M0TSX! NIEUWE OOGST SPECIALITEIT: REPARATIES binnen 24 uur gereed OOGCONTROLE de gehele dag Heersers van wouden en steppen n haac Uet afoatute nulpunt.... Modebladen stetds Ut veeuood Roekh. C. Oldenburg De Nieuwe wonder Ball-Point-pen 3.75 Boekhandel P. Jonker, Egmond aan Zee Abonneert U op de n*l* f 27,50 Laanweg C 164 - Tel. 268 - Schoorl. (iMstetws) DE STAD MET HET KOUDE HART Bioscoop „De Rustende Jager", Bergen (Nh.) 10 BOEKEN VOOR HALVE PRIJS Wanneer U nieuwe abonné's aanbrengt, ontvangt U geheel gratis een boekwerk Vraagt inlichtingen bij 24 SeptemberOPENING SPECIAALZAAK IN BRILLEN VOOR BERGEN, SCHOORL EN EGNOND met de meest uitgebreide sortering in binnen- en buitenlandse monturen Eerste kwaliteit glazen, alsmede de absoluut onbreekbare IGARD importglazen en contactlenzen Ons devies is* de fijnste kwaliteiten tegen de laagst mogelijke prijzen Een keuze van 12 div. randloze brillen in 12 verschillende modellen geslepen, passend bij uw gelaatsvorm BERGEN: winkel Kleine Dorpsstraat 25, Tel. 2202 Geopend van 8.30—18 uur en Vrijdagsavonds voor oogcontrole van 7—9 uur Spoedreparaties binnen 1 uur gereed ERKEND LEVERANCIER VAN ALLE NED. ZIEKENFONDSEN SCHOORL: Restaurant „De Rustende Jager" Dinsdagsavonds van 7.30—8.30 uur EGMOND„De Vergulde Valk" Donderdagsavonds van 7.30—8.30 uur Watervogels I—Schoorl I t 3-0 „Schoorl begint met de zware wedstrijd tegen Watervogels. Zal Schoorl ditmaal beter starten dan vorig jaar", aldus de Alkmaarsche Courant van Zaterdag. 3-0 is het antwoord. Er kwamen kansen genoeg voor Schoorl, maar tot doelpunten kwam het niet. De Watervogels namen na ruim een kwartier de leiding 1-0 en even voor de rust werd het 2-0. Een kwartier voor het einde werd de stand nog opgevoerd tot 3-0. Haperde er iets in de doelverde- diging bij Schoorl? HANDBALVERENIGING D.I.O. Zondag a.s. zal de R.K. Hand balvereniging D.I.O. haar eerste competitiewedstrijd spelen en wel tegen Uitgeest. De wedstrijd begint om 2 uur op het terrein aan de Nesdijk en is vrij toegankelijk voor iedereen. Komt eens kijken en ga eens ken nis maken met deze vereniging en daardoor met het handbalspel. Het zal U interesseren. Burgerlijke Stand BERGEN SCHOORL In „Artis" worden wisenten gefokt! Enige tijd geleden werd „Artis verblijd met de geboorte van een wisentstierkalf. Dit is een bijzondere gebeurtenis, omdat wisenten of Europese bisons in het wild totaal zijn uitgestorven en alleen nog maar in een aantal dierentuinen en wildparken voorkomen. De wisent is een bosdier en het is dan ook voornamelijk aan het verdwijnen van het bos, dat gaandeweg plaats heeft moeten maken voor cultuurgrond, te wij ten, dat deze dieren zijn uitgestor ven. Het doden van een wisent stier was voor onze voorouders een heldendaad van betekenis, maar reeds in de middeleeuwen werden ze zo zeldzaam, dat het recht om een wisent te jagen aan de vorsten werd voorbehouden. Tpch kon alleen de verminde ring van de jacht de dieren niet meer behouden. Geleidelijk aan verdween de wisent in West-Eu ropa en werd hij ook in het Oosten steeds zeldzamer. De laat ste, eigenlijk al niet meer geheel in het wild levende kudde werd in het oerbos van Bialowieza (Polen) slachtoffer van de eerste wereldoorlog. Ook een kudde, die nog in de Kaukasus werkelijk volkomen in het wild leefde, werd in die tijd geheel uitgeroeid. In Bialowieza werd de laatste wisent op 19 Februari 1921 door een stroper geschoten. Pas daarna werd een internationale vereniging opgericht, onder lei ding waarvan al het mogelijke in het werk is gesteld om de laatste vertegenwoordigers van dit grootste Europese wild voor een totale ondergang te behoeden. Hun aantal is sindsdien weer een weinig toegenomen, helaas zijn in de laatste oorlog weer enige exemplaren aan het oor logsgeweld ten offer gevallen. Bison en wisent Het naaste familielid van de wisent is de bison uit Noord- Amerika, die in tegenstelling tot de eerste op de vlakten (prairiën) leeft. Ook dit dier was bijna uit gestorven, doch thans leven in grote reservaten in Amerika weer zeer grote kudden vrijwel in het wildmen ziet ze dan ook in dierentuinen vrij vaak. De getalsvermindering van de bison is voornamelijk een gevolg van de onzinnige jacht, die de blanken, gedeeltelijk uit pure moordlust, op hen hebben uitge oefend. Men beschoot ze o.a. vanuit treinen en at slechts bij uitzondering iets van het dier op. Dank zij het nog nemen van strenge maatregelen ter bescher ming, is echter een uitsterven te elfder ure voorkomen. Het is belangwekkend eens te letten op het verschil in beharing van de steppenbewoner, de bison, en de bosbewoner, de wisent. De eerste heeft een zeer dikke win tervacht, die hem beschermt tegen de barre winter, in de zomer maakt deze echter plaats voor een vrij dunne zomervacht, vol komen in overeenstemming met het klimaat in zijn woongebied, dat als een echt landklimaat een zeer groot verschil in zomer- en wintertemperatuur heeft. De wisent echter, die zoals boven vermeld de Europese bos sen bewoonde, dus in een veel gematigder klimaat leefde, ver toont lang zo'n sterk verschil niet. De zomervacht is dikker dan die van de bison, maar de wintervacht is lang niet zo zwaar. Een mooi voorbeeld dus, hoe elk MEUBELEN dier is toegerust met middelen die volkomen zijn berekend op de eisen, die de omgeving aan hem stelt. Naast zuivere wisenten fokt men ook bastaarden van wisenten en bison, in dien zin, dat men, uitgaande van een kruising tussen een wisentstier en een bisonkoe, telkens de bastaardkoeien terug- kruist met een zuivere wisentstier in de hoop op deze wijze op de lange duur een stam te krijgen met een zeer klein percentage bisoneigenschappen. Alle wisenten (ook de bastaarden) worden in geschreven in een internationaal stamboek, zodat men voortdurend een inzicht kan krijgen in het aantal, de onderlinge verwant schap en de verblijfplaats der nog aanwezige dieren. Verspreid over enige wildparken en dieren tuinen in Europa leven er thans nog ongeveer honderd volbloed wisenten, waarvan „Artis" er niet minder dan zeven bezit, n.l. 2 stieren en 5 koeien, die alle in de dierentuin zelf gefokt zijn. Behalve in „Artis" worden nog slechts op 9 andere plaatsen in Europa wisenten gefokt. Waar Kamerlingh Onnes het Helium vloeibaar maakte. In het centrum van de oude universiteitsstad Leiden is het Kamerlingh Onnes-labo- ratorium gevestigd. Hier ge lukte het 10 Juli 1908 aan prof. Kamerlingh Onnes om het edelgas helium vloeibaar te maken bij een tempera tuur van -268° Celsius 5° Keivin), ondanks pessi mistische voorspellingen, die meenden, dat deze tempera tuur met de hem bekende middelen niet te bereiken zou zijn. Voortbouwende op de re sultaten van deze Nobel prijswinnaar gelukte het de professoren Keesom en De Haas nog lagere temperatu ren te bereiken, n.l. 3/1000° Keivin, waarbij ze dus bijna 't absolute nulpunt bereik ten. Nu het een veertigtal jaren ge leden is, dat prof. Kamerlingh Onnes dit volbracht, lijkt 't ons interessant u eens iets naders te vertellen over het werk van deze Leidse hoogleraar. Wij bezoch ten daarom het naar hem ge noemde laboratorium te Leiden, waar wij de professor-directeur C. J. Gorter bereid vonden ons iets te vertellen over Kamerlingh Onnes, die daar zo nauw mee verbonden is. Immers hier nam hij zijn eerste proeven, hier werk ten zijn opvolgers Keesom en De Haas. Hij heeft dit laboratorium gemaakt tot wat het nu is: het natuurkundig (koude) hart van Nederland. Het is niet meer het enige laboratorium voor lage tem peraturen er zijn er in Enge land en Amerika (20) ook veel verrezen maar wat betreft de prestaties en de inrichting staat dit toch aan de top. De opleiding is in Leiden de voornaamste, research werk staat niet zo zeer op de voorgrond, maar het is duidelijk, dat wan neer men een nieuwe theorie op zet, men in Leiden kan experi menteren. Het is jammer dat dit werk door de overheid niet ge subsidieerd wordt. Het laborato rium is nu hoofdzakelijk van par ticulieren afhankelijk. In Ameri ka' b.v. wordt 1 pCt. per hoofd uitgegeven aan wetenschappelij ke onderzoekingen. Men zal zich afvragen waarom deze onderzoekingen nu eigenlijk zo in de mode zijn. Wat is het nut er van? Uit het hierop ge geven antwoord nuttig is 't alleen voor de wetenschap zal men de conclusie trekken, dat er dan niet zoveel belang bij is. Toch is dit niet juist. Immers, wie profiteert van de wetenschap? De industrie. En een zeer groot gedeelte van de afge studeerde natuurkundigen gaat b.v. naar Philips en brengt daar de theorie in de praktijk. Dit is een grote besparing. Zuid-Ame- rika b.v. heeft geen laboratoria. De studenten moeten naar bui tenlandse universiteiten (in W.- Europa of Noord-Amerika)Dan moeten die landen bovendien nog een groot bedrag betalen aan oc trooirechten. Op 10 Juli 1908 slaagde prof. Kamerlingh Onnes erin helium vloeibaar te maken. Misschien zult u zich afvragen hoe dit ge beurt. Wij zullen u niet lastig vallen met ingewikkelde formu les en berekeningen. In 't kort komt het proces hierop neer. Al lereerst begint men met het vloei baar maken van lucht door mid del van de cascade-methode. (In beginsel is de cascade-methode niet anders als n soort ijsma chine, Men maakt dus gebruik van de eigenschap, dat een vloei stof die verdampt, de daarvoor benodigde warmte onttrekt aan de omgeving). Na de lucht komt waterstofgas aan de beurt. Haar „critische" temperatuur ('t smelt punt), is 14° Keivin. Zijn deze twee gassen vloeibaar, dan komt helium aan de beurt. In de bin nenste van een drietal „thermos flessen" (in de buitenste zit vloeibare lucht en in de middel ste vloeibaar waterstofgas) zit het heliumgas.. De sprong van 14° Keivin (smeltpunt van wa terstofgas) tot 4° Keivin (smelt punt van helium)neemt men ineens. Vóór Kamerlingh Onnes lukte dat niet.' Men wist niet hoe deze sprong te maken. De laat ste echter lukte dit wel, door ge bruik te maken van een ontdek king van Joule-Kelvin. Deze had den n.l. bemerkt dat wanneer men zeer snel lucht uit een re servoir pompt, deze lucht als druppeltjes tegen de wand van het bijna luchtledige reservoir ge plakt was. Het zelfde paste Kamerlingh Onnes nu ook toe enhet lukte. De tegenwoordige metho de is eenvoudiger, maar... veel moeilijker te begrijpen. Zij het vqldoende te zeggen, dat men met behulp van een zeer sterke electromagneet een temperatuur van 3/1000° Keivin bereikt. Het absolute nulpunt is echter niet te bereiken. bij i&S&S&S&S<èsS)<^iS)(ètS<ètS)<BiS><èiS>9{!§)9tSi<èiSiièsS)<èiS'èiS'èsS®iS<èsS^S9iS><ètS% „MARIANDEL" D.O.T. voor slechts De pen voor schoolgebruik, winkeliers e.a. 6 maanden garantie 50 ct 45 ct 25 ct Grauwe erwten per 500 gram Capucyners 500 Groene erwten 500 PRIMA IN DE KOOK! Hereweg C 70 - SCHOORL »TeL 272 Meesterwerken uit de wereldliteratuur Een sieraad voor uw boekenkast! van 5 tot en met 12 September 1949 GEBORENCornells Jan, z. v. Jan Kluft en Cornelia Roseline Dubois. Robertus Cornelis, z. v. Bernardus Tiebie en Johanna Maria de Vos. Frits David, z. v. Frits Zeiler en Jeltje Jantina Romelia Kouwenaar. Adriana Cornelia, d. v. Johannes Schotten en Adriana Cornelia Hommert. ONDERTROUWDTeunis Willem Voorthuyzen en Catharina Boudina Swakman. Hendricus Anthonius Salman en Petronella Lieza Büster Dirk Johannes Duin en Aafje Susanna Groenewoud. OVERLEDENAntje Brouwer, oud 78 jaar, wed. van Pieter Groenwoudt. van 24 Augustus t./m. 7 September 1949 GEBOREN: Willem N. J„ z. v. W. Ruis en van C. A. Snip. ONDERTROUWD: J. de Groot en M. Steege. OVERLEDENM. Doodeman, oud 63 jaren, weduwe van B. Vleugel (overl. te Alkmaar.) P. den Das, oud 75 jaren, gehuwd met J. Wognum. Bloemkwekerij Lijtweg 44, Bergen. 1 Begonia, 1 Varen, 1 Dwerg-geranium fl,- Gevulde bloembakjes vanaf fl,75. CHEMISCH REINIGEN van Filiaal i W. v. 't Hof, Breelaan 51, Bergen (N.H.). Tel. 2058 Vanaf VRIJDAG 16 September a.s. Paul Hörbiger, Hans Moser in: Toegang 18 jaar. De film wordt gedurende de gehele week vertoond, zorgt U er voor, dat U dit werk niet mist. Ook de verbeterde Reynolds Ball-pen weer voorradig, ook met garantie. Juwelen - Setiz

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2