WANT....!! SLEUTELDIPLOMA HOUDT 24 NOV. VRIJ AAMBESTEDING VEERTIG JAREN ARTS P0KKENGEVAAR Hel Lumberjack voor „hem". Bioscoop „De Rustende Jager Bergen (Nh.) Cutxuz Abonneert U op „De Duinstreek" EGH0ND AAN ZEE Officiële Bonnenlijst Uo-mt toOcU&if. GEMEENTE BERGEN (Nh.) Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. zijn voornemens in het openbaar aan te besteden op MAANDAG 3 October 1949 des voormiddags 10 uur ten Raadhuize aldaar: HET MAKEN VAN EEN RIOLERING MET BIJKOMENDE WERKEN 1. In de Jan Apeldoornweg (perceel A) 2. In een gedeelte van de Jb. Weyandweg en de Oude Bergerweg (perceel B) 3. Het werk in massa Bestek en tekening zijn verkrijgbaar ten kantore van Gemeente werken, Karei de Grootelaan 25, vanaf Maandag 19 September a.s. ad f 5,— per stel. Geen restitutie. Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. Dr. W. HUIJGENS, Burgemeester W. DE VRIES, Secretaris Schoorl in vlaggentooi „Vliegende Tijgers" „Het lokkende Leven" in rekenen, Ned. taal en kennis van ons land. AANVANG: Begin October. LESGELDf 5.per maand. Inlichtingen en aanmeldingen bij A. P A S C H A Russenweg 4, Telef. 2736, BERGEN VERLOTING V.V.V. SCHOORL Prijs no, Lot no. 1 luxe rijwiel 1338 2 4-delig stel gaspannen 3117 3 heren rijwielzadel 3204 4 naaidoos 695 5 kaas 921 6 wandschemerlamp 2344 7 doos eierdop met lepel 2397 8 electr. wandarm. 2680 9 fl. eau de cologne 3720 10 postzegeldoosje 3320 11 doos zeep en eau de col. 2708 12 doos Verkade bonbons 3057 13 doos Zwitsal 3499 14 sigarenkoker 2988 15 nikkelen tabaksdoos 1000 16 pond boter 3743 17 pot kersen 1788 18 doos verkade bonbons 2276 19 fl. limonade 765 20 ds. Verkade bonbons 1027 21 ds. zeep 3058 22 verbanddoos 1214 23 pot augurken 1505 24 ds. sigaren 3544 25 ds. zeep en eau de cologne 2545 26 Scheerapparaat met étui 2606 27 haarborstel 1581 28 sigarettenaansteker 823 29 doos crème en parfum 2399 30 fles limonade 2969 31 pot jam 2499 32 sigaretten 1512 33 pot pruimen 3939 34 fles eau de cologne 634 35 damesportefeuille 2956 36 haarkam in étui 981 37 beeld (leeuw) 2419 38 fles eau de cologne 1428 39 pot uien 3408 40 pot jam 2304 41 slacouvert 1252 42 sigaretten 3381 De prijzen zijn tegen afgifte van het lot af te halen bij Café Schuijt te Schoorl. Feestavond van de GROETER SCHOOLJEUGD Door omstandigheden komen we er nu pas toe iets te ver tellen over de alleraardigste avond, die de Groeter schooljeugd ter gelegenheid van de opening van de nieuwe school in café Klop gegeven heeft. In een revue, door de kinderen zelf opgevoerd en door de Heer Koeman zeer verdienstelijksamen- gesteld, hebben we de hele lij densgeschiedenis van de Groeter school ten voeten uit voor ons zien afspelen. Zeer realistisch werd uitge beeld hoe koud 't er was, hoe onaangenaam de geuren bij 'n bepaalde wind, hoe weinig zon er in de lokalen kwam ('n enkel zonnestraaltje), hoe de inkt met hete poken moest worden ont dooid. Alles werd opgeluisterd met alleraardigste liedjes en dansjes, waarvan vooral de pokendans een leuke vinding was. We kregen een herhaling van de aardigste gedeelten uit de vele toneelstukjes, die de Groeter jeugd in de loop der jaren heeft opgevoerd. We maakten de vele verhuizingen mee, die de school noodgedwongen heeft moeten ondergaan. We zagen de kinde ren met de paraplu op in de banken zitten, waarmee ze de lekkage in de barak heel aardig uitbeeldden. Er was veel aardigs, veel oor spronkelijks te zien, te veel om op te noemen. De kinderen deden geweldig hun best en werden daarvoor be loond door een aardig speechje van de burgemeester, die zijn va- cantie had uitgesteld om de revue bij te wonen en zei, dat hij daar geen spijt van had. De zaal was vol ouders en be langstellenden, die allen zeer van het gebodene genoten hebben. De Groeter schooljeugd en meester Koeman kunnen trots zijn op de prestaties die zij gele verd hebben. Op Zaterdag, 10 September is de revue nog een keer voor een volle zaal opgevoerd. Ook deze opvoering was een groot succes. DRANKBESTRIJDING De afd. Schoorl van de Ned. Vereniging tot afschaffing van Alc. Dranken hield Woensdag haar eerste h.h. ledenvergadering in het winterseizoen. Het winter werk werd besproken. In Oct. zal een feestavond plaats vinden voor leden en genodigden in de Jeugdherberg te Schoorl ter her denking van het 15-jarig bestaan der afd. Mevr. Bant bracht ver slag uit van de door haar be zochte kaderbijeenkomst te Amers foort. In Oct. staat ook nog een muziekavond op het programma, waar platen zullen worden ge draaid. OPENING BILJARTZAAL in „Het Witte Huis'' De opening werd verricht door de voorzitter, de heer Roodhart. Deze bracht hylde aan de heer Foeker, die kans had gezien de biljartzaal in zo korte tijd in orde te makenzo iets is in Egmond aan Zee nog niet voor gekomen, dat een Biljart Club over zo'n zaal kon beschikken. Hij wenste de heer Foeker en de Biljartclub veel succes toe. Ten slotte heette de voorzitter de heer Roebij, districtsbestuurder hartelijk welkom in deze mooie zaal. Hierna nam de heer Roebij het woord. In het kort memo reerde hij de dingen die er aan waren voorafgegaan en dankte ook namens het dagelijks be stuur. Voorts bracht hij dank aan de heer Moejes en de heer Wessels, die zich bereid hadden verklaard ter gelegenheid van de opening de eerste partij te spelen en wel 500 caramboles cadre. Hierna dankte de heer Foeker de leden en genodigden voor de bloemen, die zij hadden gestuurd en wenste hun veel succes toe in de nieuwe biljartzaal. Hierna volgde de partij Wes- sels-Moejes, welke werd gewon nen door Moejes in 29 beurten. De stand van de heer Wessels was 430. In de pauze bood de heer Foeker Mevr. Moejes en Mevr. Wessels een bouquet bloemen aan. VOETBAL Berdos-Purmerend0-4 Begunstigd door prachtig weer en ten aanschouwen van een tal rijk publiek, speelde Berdos zijn eerste thuiswedstrijd in deze com petitie. De gastheren konden het niet bolwerken tegen hun gasten, die in alles een tikje beter speelden. Reeds na tien minuten namen ze de leiding en lieten die niet meer los. Ofschoon beide elftallen nog meerdere kansen kregen, bleef de stand tot de rust ongewijzigd. In de tweede helft wisten de gasten elke tien minuten nog een puntje toe te voegen aan het eerste, tot de stand 0-4 was. Berdos werkte hard tot de laatste minuut, maar had geen succes en moest met 4-0 Purme- rend als zijn meerdere erkennen. Duinranders—Vios: 3-2 De Duinranders wisten Zondag ook hun tweede wedstrijd in deze competitie te winnen, door Vios met 3-2 te verslaan. De wedstrijd begon wat aarze lend. Beide partijen wogen goed tegen elkaar op en pas kort voor de rust namen de Duinranders de leiding, toen Meeteman de verdediger van Vios wist te passeren. Na de rust droeg de strijd 'n heel ander karakter. Beide elf tallen voerden het tempo hoog op. Binnen 5 minuten bracht de zelfde schutter van voor de rust, de stand op 2-0. Vios bleef gevaarlijk eri bij een schermutseling voor het doel wist de rechtsbuiten van Vios de achterstand te verkleinen. 2-1. Hierna werd aan beide kanten wegens een handsgeval in het strafschopgebied een penalty be nut. 3-2. In deze stand eindige deze in alle opzichten sportieve wedstrijd. Wederom worden wij opge schrikt door het bericht dat op een troepentransportschip, op weg van Indonesië naar Neder land, een geval van pokken is geconstateerd. De mededeling van de ge neeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dr C. Ban ning, laat geen twijfel aan de onrust van de toestand: er dreigt dus het gevaar van binnenkomen van deze ernstige ziekte in ons land. Bij de terugkeer van vele duizenden militairen uit Indone sië en in het algemeen bij het in tensievere verkeer tussen Indo nesië en Nederland kan dit geen ogenblik uit onze gedachten zijn. Zoals reeds eerder bij de ge vallen op de Kota Inten wil ik er nogmaals op wijzen, dat een zo goed mogelijke vaccinatie toestand de beste bescherming biedt. Herinenting is thans voor ie dereen uiterst gewenst. Kinderen beneden de leeftijd van twee jaar dienen allen te worden gevacci neerd. Het zijn werkelijk niet alleen de familieleden van de repatri- erenden die kans lopen besmet te worden. Wil het gehele Neder landse volk zich niet aan besmet ting bloot stellen, dan dient het zich daartegen te wapenen door vaccinatie. Gevaarlijke import! Het is (helaas) niet de eerste maal, dat een dergelijke besmet ting in Europa geïmporteerd is. In 1946 werden in Arras (Frank rijk) gevallen van pokken waar genomen. De ziekte was hierheen gebracht door een soldaat, die met een vliegtuig uit Algiers was gekomen. Het volgende jaar brak er in Engeland een kleine pokken-epi demie uit. Van de 30 patiënten uit Bilston en het naburige dis trict Cosely stierven er vijf. De pokkensmetstof werd ook hier overgebracht door een luchtrei ziger, ditmaal uit India komend, die enkele dagen na thuiskomst ziek werd. Dit voorjaar deed zich aan boord van het op weg naar Lon den zijnde schip „Mooltan" een geval van pokken voor. De pa tiënt was in Bombay besmet. Elf van de opvarenden werden even eens ziek en zes van hen stier ven. Door onvoldoende voor zorgsmaatregelen volgden er ook pokkengevallen in Engeland. Indonesië een besmettingshaard. Dat ook Nederland in dit op zicht in een hachelijke positie verkeerd, is voor deskundigen op dit gebied geen geheim. Verschil lende agentschappen op Java en pok enige delen van Sumatra zijn kort geleden door de minister van Sociale Zaken tot met pok ken besmet gebied verklaard. Over het algemeen is men van mening, dat Nederland met zijn slechte vaccinatietoestand het meest wordt bedreigd door de moderne luchtvaart. De luchthaven van Batavia en Amsterdam liggen immers twee dagreizen van elkaar verwijderd. De gebeurtenissen op de Kota Inten, die gelukkig niet tot een pokken-epidemie in ons land ge leid hebben, liggen echter nog vers in het geheugen. Het Ne- derlandsch Tijdschrift voor Ge neeskunde van 23 Juli 1949 deelt hierover het volgende mee: „Het troepentransportschip Kota In ten, waarop in de Indische Oce aan pokken werden geconsta teerd, zodat in Aden 5 patiënten moesten worden gedebarkeerd (waarvan 2 zijn gestorven), is thans in Nederland aangekomen. In Port-Said zijn enkele deskun digen aan boord gegaan, terwijl in Amersfoort een quarantaine kamp is ingericht. Sinds heden zijn geen nieuwe gevallen van pokken voorgekomen, zodat de Kota Inten niet in de haven van Rotterdam in quarantaine behoef de te gaan. Intussen is het nood zakelijk de bagage en kleren te desinfecteren; dit zal in Amers foort geschieden." Het gevaar voor een epidemie in ons land scheen hiermee be zworen, de rust zou echter slechts Een heerlijk warm lumberjack voor de komende koude dagen. Dit aparte model kan van kleu ren stof worden gemaakt, doch het staat aardiger, wanneer u dit model van één kleur maakt. Voor uw grotere zoons is dit lumber jack een uitkomst. De mouw is door een manchet keurig afgeslo ten, zodat onder dit jack geen overhemd behoeft te worden ge dragen, hetgeen weer een werk- besparing voor u betekend. Dit lumberjack kunt u van een oude jas of mantel maken. dus.... al weer een besparing, nu op fl- nanciëel gebied. Tegen het maken behoeft u niet op te zien. De naaibeschrijving is als volgt: Het rugpand wordt aan de bovenkant ingehaald, waarna het schouderstuk boven op de rug wordt gestikt. Op dezelfde manier moeten wij beide voorpanden in halen en er de schouderstukken opzetten. tijdelijk en van zeer korte duur zijn. Thans is op het troepen transportschip „Grote Beer" een nieuw geval geconstateerd. En ongetwijfeld doet de mogelijkheid zich voor, dat soldaten van an dere schepen <aan wal komen of reeds gegaan zijn, die onopge merkte smetstoffen met zich mee voeren. Ook passagiers uit vlieg tuigen kunnen zó onze steden bin nenwandelen, voor zich symp tomen van de ziekte geopenbaard hebben. Gelukkig worden op Schiphol thans maatregelen ge troffen bij aankomst van lucht reizigers der Batavia-lijn. Maar een mogelijk besmette verlofgan ger uit het even gevaarlijke Bom bay, die zich eerst nog een dagje in Parijs vermaakt heeft en dan met een ander toestel naar Ne derland komt, ontsnapt aan de controle Nederland, let op uw saeck! Het pokkengevaar is te ernstig om ei achteloos aan voorbij te gaan! dr H. W. SCALNOGNE, arts. o— Zij- en schoudernaden dicht- stikken. Aan het linkervoorpand wordt een bies opgestikt. Hierin worden de knoopsgaten gemaakt. Het rechter voorpand krijgt een tegenbies voor de knopen. De ruimte aan de onderkant wordt ingehaald. Hierop wordt een band gezet. Beide delen der kraag worden aan elkaar gestikt. Daarna aan de blouse zetten en overzomen. De mouwnaden worden ge sloten. De splitjes worden ge maakt en de manchetten worden aan de goede kant gestikt en aan de verkeerde kant overgezoomd. Het patroon van dit model kunt U in de maten 48, 50, en 53 bestellen onder no. 4762 a f 0,95 bij de redactie van ons blad. Vergeet U niet de juiste maat op te geven PRINSES CHARME 1 October a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat dokter H. Heringa zich in Schoorl vestigde als arts. Geboren op 11 October 1882 te Weltevreden in Indonesië, kwam de jubilaris op twaalfjarige leeftijd naar Nederland, waar hij na de H.B.S. te hebben doorlopen te Utrecht aan de Hoge school medicijnen ging stu deren. Na volbrachte studie kwam hij naar Schoorl en a.s. Zaterdag 1 Oct. zal hij aldaar veertig jaren zijn zegenrijk werk hebben ver richt. Toen hem in de oor logsjaren het bezoeken van zijn patiënten te moeilijk werd, ging hij zich in 1941 associëren met zijn schoon zoon Dr. F. H. Risselada, die hem in Oct. '48 ook opvolgde als gemeente-arts. Dokter Heringa was geen naar buiten op de voorgrond tredende figuur, zijn belangstelling bepaalde zich voornamelijk tot zijn beroep en als geneesheer verwierf hij het vertrouwen en de genegen heid van talloos velen. 1 Oct. zal Schoorl dan ook op ondub belzinnige wijze getuigen van zijn liefde en dankbaarheid, van Noord tot Zuid zullen alom de vlaggen wapperen en zal dokter Heringa het middelpunt zijn van een te zijner ere feestvierende gemeente. Reeds is een uitgebreid huldi gingscomité gevormd met burge meester Mr Jochems als voorz. In het werkcomité hebben o.m. zitting de heren C. M. Winder, P. Blankenstijn, N. Kaag en Mevr. van Wijk. Dit comité stelt onder meer voor, de bevolking 's morgens van 10.30 tot 12 uur in de zaal van J. Hakof te Groet en 's nam. van 15.30 tot 17 uur in de zaal van v.d. Garde Jr te Schoorl gelegenheid te geven de jubilaris te complimenteren. Vanaf Vrijdag 23 September Johnny Wyman in een super-actie film Toegang 14 jaar. Vanaf Maandag 26 September James Dunn en Mona Freeman in een sterke speelfilm Toegang 18 jaar. Voor het tijdvak van 25 Sept. tot en met 8 Oct. 1949 geven de volgende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 909 321 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 322 Vlees (A. B) 300 gram vlees 323 Vlees (D) 100 gram vlees 324 Algemeen (A, B, D) 250 gram rijst 326 Algemeen (A B) 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 334 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MH 911 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter A Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Sept. worden gebruikt.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2