MAARTJE KLIFFEN jongensoverhemd BLOUSE Se*v keurig. EEK KEURIGE T.B.C. Hel circus kwam BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER BERGEN is niet altijd besmettelijk ea de list van de leeuwetUentMt Modebladen steeds iu vaattaad Aduedeed in „De DiUkstteek" Bergense Modevakschool Boekh. C. Oldenburg kappi kronen len en 24 November komt in Bergen Zij, die in de gemeente Bergen gevestigd zijn en in aanmerking wensen te komen voor het vrijkomende perceel, Eeuwigelaan 31, bevattende beneden 4 kamers, keuken en bijkeuken en boven 6 kamers en badkamer. (Huurprijs 1500 per jaar), kunnen zich uit sluitend schriftelijk aanmelden bij de Afdeling Huisvesting ten ge meentehuize, tot uiterlijk 8 October 1949. Dit perceel is te aanvaarden onder de tijdelijke last van inwoning (3 kamers). Burgemeester en Wethouders der gemeente Bergen. „Operette-liefde" „AINO" Mevr, M, M. TEN HAVE, Gediplomeerd lerares Zuidlaan 20 - Tel. 2210 - Bergen OpleidingCostumière, coupeuse, lerares, volgens systeem „Coupe Nationaal". Voor eigen gebruikt Tekenen, knippen en naaien. Kleine clubjes dag- en avondlessen. Dagelijks inschrijvingen. Knippatronen naar maat, ook in de pas maken. GEMEENTE BERGEN, „Van dat gezin, dat bij ons achter woont, staat de man nu onder controle van het consultatiebureau. U begrijpt dat wij met onze drie kleine kinderen het huis niet langer met hen willen delen." In het toch al zeer dicht be volkte Nederland heerst een nij pende woningnood en de moei lijkheden die daaruit voortvloeien komen in allerlei vormen op het spreekuur van de dokter ter sprake. „Nu zijn ons eindelijk een paar kamers toegewezen, maar de vrouw in dat huis ligt al meer dan twee jaar met de longen. Ik voel er niets voor hierop in te gaan, want mijn echtge note is lichamelijk toch al nooit zo sterk geweest." In tal van huizen zijn meer dan twee gezinnen ondergebracht, de mensen wonen over het alge meen dicht op elkander en het is zeer begrijpelijk, dat men zich telkens weer afvraagt of er in de naaste omgeving ook ziekte gevallen zijn, die een bedreiging vormen van de gezondheid van de eigen gezinsleden. „Gesloten" longtuberculose. Niet iedere patiënt met long tuberculose is besmettelijk. Wel is het tuberculeuse proces steeds veroorzaakt door de tuberkelba cil, maar de patiënt is pas dan besmettelijk voor zijn omgeving, wanneer hij tuberkelbacillen om zich heen verspreidt. Omdat in dit laatste geval het tuberculeuse weefsel blijkbaar in open verbinding met de buiten wereld staat, spreekt men bij de ze vormen wel van „open" long tuberculose. In tegenstelling hier mee worden de niet-besmettelijke gevallen als „gesloten" longtu berculose gerubriceerd. Het onderzoek naar de tuber kelbacil geschiedt als regel in het opgehoeste sputum. Men bekijkt daartoe een sputumpraeparaat na kleuring onder het micros coop, ofwel men tracht de bacil len op een daarvoor geschikte voedingsbodem uit het sputum te kweken om daarna de gegroeide kolonies onder het microscoop te bezien. Wanneer bij zulk een onder zoek tuberkelbacillen gevonden worden, noemt men de uitslag van het onderzoek positief. Wan neer er geen tuberkelbacillen te vinden zijn, heeft het onderzoek een negatjef resultaat. Langza merhand is men deze begrippen op de patiënten zelve gaan over dragen. Een „positieve patiënt is dan ie mand, bij wie tuberkelbacillen in het sputum gevonden zijn. Hij is lijdende aan een OPEN LONG TUBERCULOSE en dus be smettelijk. Omgekeerd spreekt men van negatieve patiënten, wanneer er bij herhaald onder zoek geen tuberkelbacillen in het sputum aantoonbaar zijn. Het longproces is dan gesloten en de tuberculoselijder is NIET be smettelijk voor zijn omgeving. Effectieve tuberculosebestrijding. De instellingen die zich in ons land met de tuberculosebestrij ding bezig houden, zouden al zeer weinig resultaten van hun bemoeiingen zien, wanneer men er daar niet voortdurend op uit was de gezonde mensen te be schermen tegen een mogelijke in fectie door besmettelijke tuber culosepatiënten. De talrijke con- sultatiebureaux tot bestrijding van de tuberculose werken dan ook niet alleen op volle kracht, de huisbezoeksters van deze bu reaux hebben als maatschappe lijk werkster een belangrijk aan deel in het oplossen van de so ciale vraagstukken ook van de woningprolemen die zich in verband met eventueel be smettingsgevaar voordoen. In het jaarverslag van de Ne derlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding van de Tubercu lose lezen wij dat in het jaar 1948 bij de consultatiebureaux in totaal 17.947 nieuwe lijders aan actieve tuberculose zijn inge schreven. Dat is een belangrijk aantal, maar lang niet al deze patiënten zijn ook besmettelijk! Uit andere cijfers blijkt dat de tuberculose ondanks de slechte woningtoestanden, met succes bestreden wordt. In de jaren vóór de oorlog stierven er per jaar op iedere 10.000 inwoners ge middeld 3.2 personen aan tuber culose. Dit zeer lage sterftecijfer liep gedurende de bezettingsjaren op tot 4.8. Door de vruchtbare samenwerking tussen particuliere instanties en overheidsorganen is de sterfte aan tuberculose gelei delijk aan weer verminderd. In de eerste helft van 1948 was het sterftecijfer per 10.000 inwoners zelfs gedaald tot een gemiddelde van slechts 2.2. HUISARTS. Voor de kinderen „Zoals je weet was het dorpje Drommelshoek, waar ik vroeger woonde, niet zri erg groot. Het was er altijd rustig en het ge beurde zelden of nooit, dat je overdag iemand op het dorps plein tegenkwam. Iedereen was dan aan zijn werk. De smid zong het hoogste lied, terwijl hij zijn zware hamer op het aambeeld neer liet komen en veldwachter Streng wiedde zijn tuintje, omdat er teveel onkruid tussen de sper- ciebonen groeide. Iedereen keek dus verbaasd op toen op zekere dag een lange karavaan wagens het dorp bin nentrok en zich verzamelde op dat stille dorpsplein. Tientallen grote, dichte wagens waren er bij en ook hele mooie met ven sters. Daar woonden natuurlijk mensen in. Ik liep juist een wandelinge tje te maken en ontmoette vlak bij de kerk een deftig gekleed heertje, dat heftig zwaaide met een sierlijke wandelstok. „Zeg eens, jongeman," be gon hij tegen me te spreken, „kun je me ook vertellen, waar de bur gemeester woont?" Nu had ik al een flinke tijd door de wereld gezworven en ik zag op het eerste gezicht dat ik tegenover een circus-directeur stond. „Meneer," zei ik tegen hem, „voor een vrijkaartje kunt u in Drommelshoek altijd inlichtingen krijgen." Een ogenblik leek het er op, dat het mannetje kwaad zou worden, want zijn hoofd werd gevaarlijk rood, doch hij bedacht zich, ging op zijn tenen staan en reikte mij met enige moeite een toegangsbewijs toe. „Kijk eens hier, kleintje," zei hij er bij. Nu was de man veel ouder dan ik, dus ik bleef beleefd en bracht hem bij de burgemeesterswoning. Vijf minuten later kwam hij al terug met een groot papier in zijn hand, waarop stond: „Vergun ning voor circus Rassarani." De burgemeester liep naast hem en hield ook al een vrijkaartje in de hand. Ik begon die directeur een aardige man te vinden. Zo echt royaal. De rest van die dag is er niet meer gewerkt door de inwoners van Drommelshoek, want ieder een ging kijken naar het opbou wen van de geweldige tent met zeven en twintig masten en bo vendien was er nog een optocht van alle dieren, die in de grote wagens waren meegebracht. Cowboys op snelle paarden trokken naar de naburige dorpen om kaartjes te verkopen en aan plakbiljetten op te hangen en boer Nathals verkocht drie hooi bergen als voer voor de paarden en olifanten en kamelen. Prachtig. Toen 's avonds de voorstelling begon waren er talloze mensen van heinde en verre bijeen ge komen om naar het circus te kij ken. Wie van ver moest komen, kwam per paard, want auto's had je in mijn tijd nog niet. Het is, zoals ik later heb ge hoord, de mooiste voorstelling geworden, die ooit ergens werd gehouden. Een geweldig pro gramma! Eerst kwamen er vier en twin tig clowns te voorschijn, die al lemaal tegelijk dezelfde "grap vertelden. Dat was nodig, omdat anders niet iedereen kon ver staan wat er werd gezegd. De mensen die er waren moesten zo hard lachen, dat de grond er van dreunde en de tent op het punt stond om te waaien. Daarna kwam er een kudde olifanten, die juist een week ge leden in de binnenlanden van Tjilitjap was gevangen en krij gertje ging spelen met de oppas ser, die heel angstig in een krin getje rondliep. Maar een grote lobbes van een olifant pakte hem beet en wierp hem boven in de tent, waar de man tot het eind van de voorstelling heen en weer bleef zwieren aan een grote schommel. De mensen juichten en riepen: „prachtig Grote schrik. Even later begon de dressuur van leeuwen. In mijn tijd had je nog een fors gebouwd soort, met slagtanden zo groot als die van een olifant. De leeuwentemmer was een vervaarlijk uitziend man. Hij had een wilde haardos die soms over zijn gezicht viel en een snor van wel bijna twee meter. Hij klapte met zijn zweep en alle leeuwen sprongen op hun plaats of achter elkaar door een hoepel. Ook probeerden ze soms de oli fantenoppasser, die op de schom mel zat, te pakken, maar die hing te hoog. Toen iedereen dacht, dat het nummer was afgelopen, beving ons een grote schrik. Eén leeuw wilde niet weer in zijn kooi! Hij brulde vreselijk hard, liet zijn tanden zien en rolde met zijn ogen. Hij maakte zich klaar om zich op de temmer te storten. Iedereen hield de adem in van spanning. Het was doodstil Maar die temmer was ook niet dom! Hij wierp een steentje naar de leeuw, die even niet keek en gooide toen zijn haardos voor zijn gezicht en liet zijn snor zakken. Weg was de temmer! Helemaal verstopt. De leeuw was totaal de kluts kwijt. Hij sperde zijn ogen wijd open, keek nog eens goed rond en ging toen te leurgesteld in zijn kooi terug. Nog nooit is er voor een leeu wentemmer zo hard geklapt als die avond. Iedereen ging voldaan naar huis. De volgende dag, toen het cir cus werd afgebroken, kwam ik de man nog weer tegen. Hij had zijn haren geknipt en zijn snor afgeschoren en liep wat hij kon. Achter hem aan liep Teddy, de hond van (Je slager. Geen kwaad dier, maar een venijnig keffer tje bij Een heerlijk overhemd voor onze zoons. Het practische hier van is, dat het open en gesloten kan worden gedragen. De jongens zullen dit hemd zeker verkiezen boven het hemd met de stijve boord. Het hier afgebeelde overhemd is, wanneer men de naaibeschrij- ving volgt, heel gemakkelijk te maken. V o o r p a n d - Allereerst de sluiting maken. Het belegstuk aan de goede kant aanstikken en om keren. Schouderpas - De twee ge knipte delen van de schouderpas met de goede kanten op elkaar aan weerszijden van het achter pand stikken, pl.m. 1 cm. van de kant stiksel maken. Beide pasjes omslaan, zodat nu de verkeerde kanten tegen elkaar komen. Bevestiging schouderpas aan voorpand. De onderpas een cm. omslaan en op de verkeerde kant van het voorpand stikken. Het bovenpas- je over het stiksel van de onder pas op het voorpand bevestigen. Zak - De zak op de aangege ven plaats zetten, het zakklepje 1 cm. opstikken met een dubbel stiksel. Kraag - Beide kraagdelen met de goede kanten op elkaar stik ken en omkeren en vervolgens aan de revers bevestigen. De onderkant van de kraag aan de binnenkant van de hals (d.i. aan de verkeerde kant van het overhemd) stikken. Boven- kraag met een klein zoompje over het stiksel van de onder kraag op het overhemd naaien. Zijnaden sluiten met een platte naad. Mouw - Split plm. 15 cm. maken. De mouw wordt van on deren ingehaald. Daarna de mouwnaden sluiten. Manchet op dezelfde wijze bevestigen, als de kraag. Mouw inzetten. Op het patroon van de mouw is aange geven, waar de zijnaad van het overhemd correspondeert met de mouw. Tailleband - Plooitjes van voor - rugpand - worden inge- stikt tot taillewijdte. Tailleband aanstikken op dezelfde wijze als de kraag. Patronen van dit model kunt u voor de leeftijden 6-8, 8-10, 10-12, 12-14 en 14-16 jaar tegen vooruitbetaling van f 0.85 bij de redactie van ons blad bestellen onder no. P 4768. Vergeet u vooral tiiet de juiste leeftijd van uw zoon op te geven? PRINSES CHARME. Blouses staan er weer te kust en te keur in alle étalages der modemagazijnen. De prijzen, die zelfs voor een eenvoudige blouse worden gevraagd, zijn echter vaak zo hoog, dat men er een hele japon voor kan kopen. De moderne blouses, die met plooitjes en kantjes afgewerkt zijn, zijn voor een gewone beurs helemaal niet te betalen en toch wie wil er niet zo'n gezelli ge geklede blouse aan haar gar derobe toevoegen? De Neder landse vrouw draagt nu eenmaal graag blouse en rok, ook al om dat hiermede verschillende com binaties mogelijk zijn. Welnu, waarom zouden wij niet zelf een aardige blouse maken? Moeilijk is het helemaal niet. Alleen het kost u een beetje moeite en tijd, maar het resultaat is dit zeer zeker waard. Misschien heeft u nog wel een oude zomer jurk, waar deze blouse van kan worden gemaakt, dan bent u al heel gauw klaar. Dunne, effen, zowel als ge bloemde stof is voor dit model geschikt. De fijne plooitjes in het voorpand worden tot de aange geven lijnen ingestikt. Het patroon van dit model kunt u onder no. P 4601 in de maten 40, 42, 44 en 46 bestellen bij de redactie van ons blad a 0.85. Vergeet u niet duidelijk num mer en maat te vermelden? PRINSES CHARME. EEN KEURCOLLECTIE wandlichten staanlampen enz., hebben wij zojuist van de Jaarbeurs ontvangen, tegen zeer aantrekkelijke prijzen Van Vrijdag 30 Sept. af de grote Show- en Operettefilm met Neder landse zangteksten van Max van Praag Toegang alle leeftijden. Vanaf Maandag 3 Oct. a.s. het ver volg van de aan iedereen bekend zijn de film „Lajla" Tal van onvergetelijke natuurbeelden. Toegang 18 jaar. .n: Beleefd aanbevelend, J. M. Wittebrood BREELAAN 29 TELEFOON 2204 BERGEN

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2