WetMlad ft 99 Dokter Heringa gduMigd. BERGEN EGMOND AAN ZEE VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 26c JAARGANG No. 39 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef 1 October was het veertig jaren geleden, dat dokter Heringa zich in Schoorl vestigde als arts. Deze dag mocht niet onopge merkt voorbijgaan, de bevolking gevoelde behoefte haar dank en genegenheid te uiten. Op initiatief van de heren P. Blankenstijn, N. Kaag en C. M. Winder werd een huldigings comité gevormd met burgemeester Mr C. A. J. Jochems als voorz. Waar het bezwaarlijk leek alle vrienden en patiënten van de jubilaris op één plaats samen te brengen, vooral omdat zich daar onder vele oudjes bevonden, die niet gaarne de gelegenheid zouden willen missen om hun dokter geluk te wensen, besloot het comité de huldiging te doen plaats vinden in Groet en in Schoorl. Zaterdagmorgen om tien uur begon de triomftocht door de gemeente, die de jubilaris in de 40 jaren zo menigmaal doorkruist had bij dag en bij nacht bij alle weer en wind. Van de huizen, waar men in de loop der jaren zo menigmaal met hoop en vrees had uitgekeken naar de dokter, wapperde op deze zonnige morgen vrolijk de driekleur. Huldiging te Groet Te Groet werd de jubilaris met zijn familie verwelkomd door de jeugd. Nadat welkomstliederen waren gezongen en bloemen aan geboden heette de voorzitter Mr. Jochems allen welkom in de met groen en bloemen versierde zaal van de heer J. Hakof. Spreker wees er op, dat op deze dag eens zou worden afgeweken van de regel, dat de patiënten hadden te gehoorzamen aan de voor schriften van hun doktervandaag was hij de patiënt en het enthou siaste publiek stelde het recept vast. Maar, aldus stelde Mr. Jochems de patiënt gerust, U kunt rekenen op een vriendelijke behandeling. De heer W. Bant kreeg hierna het woord om de jubilaris te huldigen namens de inwoners van het Noordelijk deel der ge meente. Spreker memoreerde, hoe dokter Heringa 40 jaren hulp en steun had gebracht aan zijn pa tiënten. Hij getuigde van de grote waardering van de bevolking voor de dokter als arts en raad gever. Ook namens Het Witte Kruis waarvan de jubilaris sedert de oprichting lid en bestuurslid was geweest, sprak hij waarde rende woorden. Als herinnering bood hij een vulpen aan, met de stille hoop, zoals hij het uitdrukte, dat nu in 't vervolg de handte kening niet zoveel moeite zou opleveren bij het ontcijferen. Mevr Arpeau-Westers vertolkte de gevoelens van vrouwen en moeders. Wanneer de dokter geroepen werd, en hij antwoordde: „ik kom" dan was er rust in huis. Hoe vaak de dokter ge roepen was om een rol te spelen bij het geheimzinnige begin van het menselijke drama had men zelfs niet bij benadering kunnen vaststellen, wel had men de eerste baby ontdekt en.... deze had het voorrecht de jubilerende dokter op deze dag als een der eersten de hand te mogen drukken. De heer Kos was de volgende spreker. De jubilaris sprak ten slotte een woord van dank en merkte daarbij op hoe hij het 40 jaren geleden gewaagd had zich hier te vestigen en steeds ge tracht had het vertrouwen van zijn patiënten te winnen. Deze verwelkoming hier te Groet, aldus Dr. Heringa, geeft mij het ge voel, dat ik wel geslaagd ben. De huldiging voortgezet te Schoorl 's Namiddags was de beurt aan Schoorl. Ook hier werden jubilaris en familie met kinder zang begroet. In de zaal van Hotel v.d. Garde sprak burge meester Jochems een huldigings woord. Reeds sinds de dagen van uw beroemde voorgangers Galemus en Hyppocrates, aldus begon spreker zijn van humor tintelende rede, en ook reeds lang daarvoor neemt de geneesheer een bijzondere plaats in de samen leving in. Hij staat aan het begin van ons leven en vaak ook aan het eind, en daar tussen in gaan wij tot hem om leniging van onze lichamelijke noden en vaak ook geestelijke. In alle deze drie phasen zijn de Schorelaren wel zeer bevoorrecht, dat zij bijstand van Dr. Heringa krijgen. Ik zal het over de beide laatste phasen niet hebben, maar denk aan de Schoorlse baby's. Het beeld is misschien medisch niet helemaal verantwoord, maar welk een vreugde moet het voor de Schoorlse jonggeborenen zijn om bij hun intrede van deze wereld te blikken in het vriendelijke en goedmoedige gelaat van Dr. Heringa. Stel u eens voor, aldus fantaseert spr. verder, dat de tien millioenste baby, die in December in ons land wordt verwacht, Schoorl tot geboorteplaats koos, wat een triomf voor onze dokter en voor Schoorl Maar vriendelijkheid en goed moedigheid mogen veel betekenen, deze eigenschappen maken de dokter nog niet. Het zijn zijn grote deskundigheid, zijn onbe grensde toewijding voor zijn taak, zijn grote liefde voor zijn patiën ten en zijn grote onbaatzuchtig heid, welke onze dokter hebben gemaakt tot onze geachte, geziene en beminde dokter Heringa. Veer tig jaar geleden, aldus vervolgde Mr. Jochems zijn rede, kwam U hier als eerste eigen dokter van Schoorl. U reed toen op een nu legendarische motorfiets, die met anecdotes is omweven. Veertig jaren achter elkander heeft de bevolking van Schoorl de zegen rijke invloed mogen ondergaan van uw arbeid als civiel genees heer, als schoolarts en ook heel lang als voorzitter van Het Witte Kruis. Ik laat uw funcfie van Sinterklaas er nu maar buiten, al heeft dat voor de schoolkin deren toch heus veel betekend. En thans, nu wij uw veertigjarig jubileum vieren, nu pogen wij iets tot uiting te brengen van de dankbaarheid, die ons allen jegens u vervult en van de vriendschap en genegenheid, die wij allen U toedragen. Wij doen dit met vlaggen en versieringen en pro beren het in woorden uit te druk ken, maar ik moet daar aan toe voegen, dat de beste woorden, de meest inhoudsvolle, niet door u worden gehoord: het zijn die, welke binnenskamers tussen uw oude patiënten worden gewisseld als zij spreken over hun goede dokter Heringa. Hierna wendde Mr. Jochems zich tot Mevrouw Heringa en gaf haar de verzekering dat de hulde gebracht aan de dokter, ook voor haar was bedoeld. Hij wees op de zeer bijzondere plaats en taak van de doktersvrouw in de samenleving en op de voor beeldige wijze, waarop zij in deze 40 jaren haar taak had vervuld. Op het gebied van maatschap pelijk werk ging zij vooraan, geruime tijd maakte zij deel uit van de gemeenteraad en diende zo ook het algemeen belang. Talloze vrienden had zij zich verworven in Schoorl. Intussen, en nu richtte spreker weer het woord tot de jubilaris, intussen hebben wij het niet bij woorden alleen willen laten. Al uw vrienden en patiënten in de gehele gemeente, van rijk tot arm, hebben op enthousiaste wijze medegewerkt om u als herinne ring aan deze dag een cadeau aan te bieden. Wij hebben ge meend, dat wanneer U 's avonds teruggekeerd van uw lange en vermoeiende tochten naar uw patiënten, waarbij U met duize lingwekkende snelheid langs de wegen pleegt te rijden om maar spoedig bij hen te zijn (ik houd vaak mijn hart vast als ik U de bocht bij het raadhuisplein zie nemen!) dat U dan bij uw thuis komst misschien rust en verpozing zult kunnen vinden bij.... een radiotoestel. Wij hebben daarbij bedacht, dat het toch ook wel heel prettig is, zo'n concert in Brussel of Parijs persoonlijk bij te wonen en daarom met het oog op deviezenschaarste maar vast wat verzameld. Spreker eindigde zijn rede met de jubilaris te ver zoeken beide geschenken te willen aanvaarden als bewijs van de grote dankbaarheid en genegen heid van alle patiënten en vrien den in de gemeente Schoorl. De heer Y. Minkema sprak nog woorden van dank namens zijn talrijke familie en de heer v.d. Garde Jr vertolkte als voor zitter van V.V.V. Noord-Ken- nemerland de gevoelens van dank baarheid en genegenheid van de vele gasten, die in het seizoen nooit tevergeefs aankloppen bij Dokter Heringa. Als zichtbaar blijk van waardering bood hij een schilderstuk aan. Zichtbaar ontroerd sprak ten slotte de jubilaris woorden van dank tot allen die deze dag tot een voor hem zo onvergetelijke hadden gemaakt. Evenals 's morgens te Groet voor de bewoners van het noor delijke deel der gemeente, was er nu voor de Schorelaren gele genheid de jubilaris en familie persoonlijk geluk te wensen. 's Avonds brachten Schoorl's fanfarecorps en Schoorl's Gemengd Koor de jubilaris nog een sere nade en.... toen ging het in op tocht naar De Rustende Jager waar de feestvreugde hoog op laaide. JUBILEUM Ds. J. C. A. FETTER. Veertig jaar geleden deed Ds. J. C. A. Fetter in Schoorl, zijn eerste standplaats, zijn intrede als predikant bij de Ned. Herv. Gem. Ter gelegenheid van zijn 40- jarig jubileum op 24 October a.s., zal Ds. Fetter, die thans de oudste predikant bij de Remonstrants Gereformeerde Gemeente te Den Haag is, aldaar op 30 Oct. in de Remonstrantse kerk aan de Laan een gedachtenisrede uit spreken. Jeugdherberg „TEUN DE JAGER" Nadat in Mei „Teun de Jager" zijn deuren had geopend voor de Ned. jeugd, die er van houdt, door ons mooie land te trekken en daarbij het veilige tehuis van de Jeugdherbergen op te zoeken, zijn er heel wat voetstappen over de Klimweg gegaan en stond men vele keren te zuchten, als men de steile helling voor zich zag, terwijl men na een flinke fietstocht verlangde naar een fris bad en een lekker maal! Ook zijn er heel wat school- groepen en jeugdgroepen de Klim weg opgetrokken om 2 of meer dagen te genieten van de vrije natuur. Van de ruim 9000 overnach tingen die onze Jeugdherberg dit seizoen gemaakt heeft zijn er ongeveer 5200 individueel trek kende jongeren, terwijl scholen en jeugdgroepen ongeveer 4000 overnachtingen maakten. De scholen kwamen uit alle delen van het land en bestonden uit groepen van Lagere, Middel bare en Huishoudscholen. Ook ruim 300 Buitenlandse Trekkers bezochten Teun de Jager, op hun tocht door ons land, zij kwamen o.a. uit België, Frankrijk, Scan dinavië, Engeland, Amerika en zelfs uit Australië! Ook de keuken van een jeugd herberg is belangrijk, daar zij de jonge mensen voorziet van nieuwe krachten en met ongeveer 7000 brood- en 7500 warme maaltijden heeft zij ook bijgedragen, dat Jeugd herberg Teun de Jager deze zomer een goed en veilig tehuis is ge weest en volgend jaar zeker nog meer jonge mensen langs Schoorl zullen trekken. Wie echter denkt dat Teun de Jager nu z'n deuren gaat sluiten, heeft het mis, want deze winter staan er verschillende Culturele Week ends op het programma, waar zowel N.J.H.C.-leden als jeugd groepen, die aangesloten zijn bij de N.J.H.C. welkom zijn. 7—-8 Oct. a.s. wordt een pad- destoelenweek-end gehouden. Zaterdagavond is er 'n lezing met lichtbeelden over het Herfstbo«; Zondagmorgen worden de pad destoelen gezocht en maakt men een tentoonstelling, die Zondag middag vanaf 4 uur tot en met Dinsdag is te bezichtigen Jongeren en ouderen, die be langstelling hebben voor de lezing zijn ook welkom Ook wordt er een een volks- danscursus georganiseerd op Zon dagavond om de veertien dagen. Inlichtingen hierover bij de Jeugd herberg Zo hoopt „Teun de Jager" ook 's winters een plaats te zijn waar de jeugd samenkomt om de sleur van deze tijd te ont vluchten en te genieten van al wat de jeugd ons biedt. SCHOORLSE BRIDGECLUB Uitslag van de Dinsdag j.l. gehouden wedstrijd 1. Half Sr.Jonker 78,50 2. Mevr. de Wilde— van Wijk 78,75 3. PinxterDiderich 79,92 4. Half Jr.-Jes 91,58 5. Bekker—Beeldman 93,92 6. Fam. Repko 95, 7. v. Twuyver v.d. Lelie 95,67 8. Dames van Wijk Bouman 100, 9. fam. Jochems 105, 10. Haasbroek—Aalders 109,— 11. Dames PinxterHofF 110,83 12. Nieuwland—Visser 117,— 13. Dames Yssels— Verboom 117,25 Sett T/Kiliiaic Uwcun thuis Stralend was de dag van 2 Oct. 1949 voor de mensen, die wilden genieten van de najaarspracht in het dorpje aan de duinrand. De zilverachtige spinnewebben, de veelkleurige herfstbloemen en de geelwordende bladerenpracht deden de sombere gedachte aan de komende winter volkomen vergeten.... Stralend was vooral deze dag voor de familie Bakker te Catrijp, omdat één van hun zonen, na een verblijf van ruim drie jaar in het tropenland, op deze dag terug keerde. Hoe groot de vreugde wel was in het gezin bij deze behouden terugkeer na een zo lange afwezig heid, valt moeilijk te beschrijven. Wij delen gaarne in de vreugde die er heerst in dit gezin, doch daarbij is er iets, dat reden tot nadenken geeft. Hebben wij wel voldoende aandacht besteed aan onze jongens in Indonesië? Werken wij wel mede op alle thuisfronten Kunnen wij niet eens een keertje meer schrijven naar hen, die vol verlangen uitzien naar berichten uit het vaderland. Laten wij nu besluiten ook eens te schrijven naar een jongen uit ons dorp, die dit wel niet zal verwachten, doch die dit, zo ver van huis, dubbel op prijs zal stellen. W.D. ZONDAGSDIENST ARTSEN CULTURELE AVONDEN Jan P. Strijbos komt op Woens dag 12 October weer naar Bergen met zijn kleurenfilm „Met de vo gels naar de Rhone-delta" Voor nadere gegevens zie men aanplak biljetten en de vorige „Duin streek". De heer Antony van Kampen houdt op Zaterdag 5 November een lezing over Nieuw-Guinea, het land van koppensnellers en paradijsvogels. Ook deze lezing zal worden geïllustreerd met projectie. Zie voor nadere bijzonderheden een volgende Duinstreek. De bekende schrijfster Diet Kramer komt eveneens in het Oranje-Hotel een lezing houden in de maand November. Ieder wordt dringend aanbe volen vooraf kaarten te nemen en plaatsen te bespreken bij De Haan's Boekhandel. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders besteedden Maandag ten raad- huize aan het maken van een riolering met bijkomende werken, 1° in de Jan Apeldoornweg (per ceel A)2° in een gedeelte van de Jb. Weyandweg en de Oude Bergerweg (perceel B)3° het werk in massa. Ingekomen 10 inschrijvingen. Fa. de Moei Hermes, Alkmaar A f4890, B f 5220, in massa f 9590. Extra kosten f 830. H. Huibens, Alkmaar in massa f9175, extra kosten f875. Wed. Jac. Houtenbos, Bergen: in massa f10471, extra kosten A f 200, B f250. Fa. Gebr. Min A f 5080, B f 5380, in massa f 10660, extra A f400, B f500. N.V. Aann. Mij. Kennemerland, Heilo in massa f9330, extra kosten f1135. Fa. J. Houtenbos, Bergen A f 5528, B f 5680. In massa f11150, extra kosten A f 190, B f240. Fa. P. Meijer, Wijk aan Zee in massa f11575, extra kosten f900. Fa. Polman, Heilo A f6310, B f4710, in massa f11020, extra kosten A f 500, B f600. J. Dienaar, Santpoort A f 8900, B f 9000, in massa f13390, extra kosten f900. G. Roosloot, Bergen: in massa f 12631, extra kosten f 500. BAZAR van het Leger des Heils (Stichter William Booth) Evenals vorige jaren wordt in alle afdelingen van het Leger des Heils in Nederland wederom het Oogstfeest gevierd, om naar zeer oude goede gewoonte de Schepper aller dingen te danken voor de inza meling van de rijke oogst der velden. Met grote spontaniteit wordt dikwijls door de tuinders en fruitkwekers van hun oogst aan het leger des Heils gegeven om op waardige wijze met elkaar het Oogst- en Dankfeest te kunnen vieren, en om door de opbrengst daarvan het Leger des Heils in staat te stellen de mensheid te helpen waar dit nodig is. Met ditzelfde doel voor ogen wordt bij het Oogstfeest ook een Bazar georganiseerd, waarvoor de Heilsoldaten en vrienden en ook de winkeliers hun gaven brengen en waarbij ook vele at tracties tot vermaak zijn. Het is de leiders van de afd. Bergen een groot genoegen U hartelijk tot een bezoek uit te nodigen. A.s. Maandag van 3 10 uur en Dinsdag van 1010 uur zal de Bazar gehouden worden in de zaal van café Nieuwendijk, Dorpsstraat. Tenslotte willen wij gaarne vermelden dat de netto opbrengst besteed zal worden voor het zendingswerk in Indonesië, waaronder ook de verzorging van onze militairen valt èn voor de plaatselijke arbeid. Nogmaals U bent hartelijk welkom. Collecte Dierenbescherming De collecte op Zaterdag 1 Oct. j.l. gehouden in de gemeente Bergen, voor de bouw van een dierenasyl voor de afd. Alkmaar en omstreken van de Ned. Ver. tot Bescherming van dieren heeft f 250,36 opgebracht. De dieren beschermers zijn zeer verheugd met dit resultaat en de collec tanten ten zeerste dankbaar. UITVOERING VROOM, VRIJ EN BLIJ Zondagavond gaf de oud- katholieke jongeliedenvereniging Vroom, Vrij en Blij in het ver enigingsgebouw voor leden, do nateurs en genodigden haar eerste uitvoering van dit seizoen. De voorzitter, kapelaan Roosjen, heette de aanwezigen, onder wie burgemeester en mevrouw Niele en besturen van zusterverenigin gen, welkom. Hij wees er op, dat na de oorlog met nieuwe krachten moet worden gewerkt, die nog niet het vroegere peil bereikt hebben. Er wordt deze avond eens iets heel anders ge boden dan vroeger, geen revue, geen toneelstuk, maar van alles wat. Inderdaad bood deze avond van alles wat en juist daardoor was het een genoegen deze avond mee te maken en te genieten van hetgeen de vereniging onder nieuwe leiding, met frisse durf en anders dan anders, ten tonele bracht. Er waren een paar één-akters, w.o. vooral „Het parelsnoer" 'n kostelijk stukje was, met buiten gewoon spel van de heer P. Gouda. Gezellig deden het weer de V.V.- Boys, met mondharmonica en guitaar hun liedjes begeleidend en met een mimiek, beroeps artiesten waardig. Alleen naar hen zou men de hele avond wel kunnen luisteren. En dan waren daar de nieuwe vondsten. Allereerst een soort toneelstukje van 6 dames met de heer J. Zwart, telkens uitlopend op community-singing van de uitbundig meezingende zaal. Een groot succesErg aardig waren ook de volksdansen en de dan sen van Schotse hooglanders, in nationaal costuum, bij gebreke van een doedelzak, begeleid met viool en fluit. Last not least noemen we de Lohengrin-persi flage, een buitengewone vondst, die de zaal deed daveren. De heer J. Glas, iii wit satijnen japon, gewapend met een hark, boven op de rots, met schelle stem ver leidelijk zingend. De heer J. Prins, in avondcostuum, als ridder op de draak rijdend. En daarvoor de stromende Rijn, voorgesteld door 10 heren, golvend onder een zeil en zingend „Aan den oever van een snelle vliet". Het is nuchter om het neer te schrij ven, maar het was kostelijk komisch om te aanschouwen. De nieuwe richting, die V.V.B. met deze avond heeft ingeslagen, heeft allen voldaan, zoals pastoor van Zanten in zijn dankwoord deed uitkomen. Niet onvermeld mag tot slot blijven, de eigen band van V.V.B. die het muzikale gedeelte ver zorgde. Ab Blaauboer aan de piano, Wim Krab als drummer en Klaas Dekker met guitaar en zang, vormden een ensemble, dat elke feestavond en op ieder bal graag gehoord zal worden. De kleedgelegenheid compleet De aanleg van gas en electri- citeit naar de kleedgelegenheid op het sportpark is tot stand gekomen, zodat de spelers nu na de wedstrijd warme douches kun nen gebruiken. Een gelegenheid waarop menige vereniging jaloers zal zijn! DE DUINSTREEK Zondag 9 October Dokter v. GELDER, telefoon 2027 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m,m. met een minimum van f 1,

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1