eek f*taai dec vtamMu V.V.V. „Noord-Kennemerland" BERGEN De Maskerspelers FILMNIEUWS. Gezusters Riessenheuvel Gezusters Riessenheuvel Gezusters Riessenheuvel SCHOORL 1909 -1949 ildi&mt f*ft AA ft VRIJDAG 14 OCTOBER 1949 26c JAARGANG No. 40 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In het verenigingsleven van Bergen speelt de Toneelvereni ging „De Maskerspelers" een be langrijke rol. Opgericht in 1913, heeft deze vereniging dus in ruim 35 jaar het Winterseizoen in Bergen ont spanning gebracht door het ver zorgen van goede toneelavonden in de toneelzaal van De Rustende Jager. De vereniging mag zich dan ook verheugen in de sympathie van een groot deel van de be volking. Speciaal voor de nieuwe be woners vestigen wij er nog eens de aandacht op, dat de Masker spelers gedurende de winter in De Rustende Jager een drietal avonden een goed toneelstuk voor het voetlicht brengen. De kern van de bezoekers van deze toneel avonden wordt gevormd door donateurs. Donateurs zijn diegenen, die de vereniging steunen door een donatie van minimum f 7,50 per seizoen. Hiervoor ontvangen zij 3 maal 2 toegangsbewijzen, hetgeen per persoon per uitvoering neerkomt op het luttele bedrag van f 1,25. De laatste jaren zijn de kosten aan de opvoeringen verbonden echter zeer toegenomen. Het bestuur van De Masker spelers heeft echter niet het voor nemen de toegangsprijs te ver hogen. Om de avonden echter als steeds goed te verzorgen is het nodig, dat de zaal van De Rus tende Jager volledig bezet is. In verband met bovenstaande wekken wij diegenen die nog niet als donateur zijn ingeschreven alsnog op, zich aan te melden bij de Penningmeester, de heer C. Meyer, Hoflaan 8, Bergen, en hiervoor de in dit blad voor komende aanmeldingsstrook in te vullen en aan bovengenoemd adres te bezorgen. De avonden van „De Masker spelers" zijn uitstekend verzorgd en worden gevolgd door een bal. Er is sfeer en U ontmoet er Uw kennissen, kortom U heeft bij „De Maskerspelers" 3 gezel lige ontspanningsavonden in het winterseizoen. Programma, toegangsbewijzen en plaatskaarten met gereserveerde plaats worden U gratis toege zonden na betaling van de donatie welke zoals gezegd bedraagt f 7,50 (inclusief gereserveerde plaats f 8,10). Uw aanmelding wordt gaarne tegemoetgezien. P.I.T. Protestants Interkerkelijk Thuisfront Afd. Bergen De huiscollecte ten bate van het P.I.T., gehouden van 510 Sept. j.l. heeft totaal f 774,45 opgebracht. Het bestuur denkt op de vol gende wijze het bedrag te be steden Verzending pakjes f 250,.abon nementen Reveille f 105,Ni- win Pakketten f 115,— Rust- Nieuwjaarboekje f 200,Ver zending lectuur f 75,voor administratie f 29,45,—. KATH. THUISFRONT Evenals vorig jaar zal Kath. Thuisfront ook deze keer aan de jongens in Indonesië een boekje met Nieuwjaarsgroeten uit Hol land verzenden. Daar het Kath. Thuisfront de enige vereniging ter plaatse is, die contact onder houdt met alle Bergense jongens in Indonesië, verwacht zij, dat alle verenigingen en winkeliers hieraan weder hun medewerking zullen verlenen. BENOEMD De besteller 1ste klasse der P.T.T., de heer F. Kops, is met ingang van 13 Augustus 1949 benoemd tot besteller-voor man. SIMAVI-COLLECTE De Vereniging Simavi (Steun In Medische Aangelegenheden Voor Inheemsen) te Haarlem, roept telken jare ons volk op, om mede te helpen de ontzettende medische nood in de Tropenlanden te lenigen. Zo ook nu weer. Men leze aandachtig de folders die hier ter plaatse door de post huis aan huis bezorgd worden en dan is een verdere opwekking om te steunen overbodig. Dan wordt men gegrepen door de onmen selijke misère waarin een bevol king van 75 millioen mensen in Oost en West leeft. Een handjevol dokters en ver pleegsters zet ginds alle krachten in om het leed te verzachten en de zieken te helpen. Maar wat is één dokter op een half millioen mensen? Want zo zijn de ver houdingen in Indonesië zo onge veer! Stelt U zich voor; twintig dokters voor geheel Nederland! Daarom spant Simavi alle krachten in om gelden bijeen te V.V.V., Noord-Kennemerland herdacht Zaterdag haar veertig jarig bestaan. Het werd voor de V.V.V. een onvergetelijke dag. Van alle zijden bereikten de jubilaris bewijzen van belangstel ling, van waardering. Vele spre kers wensten de jubilerende ver eniging geluk en complimenteerden haar met hetgeen zij in de lange periode van 40 jaren had weten te bereiken. Het energieke bestuur werd grote lof toegezwaaid voor wat het met ijver en toewijding had verricht ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Een aangename verrassing moet het voor het bestuur geweest zijn, toen de voorzitter van V.V.V. Groet-Camperduin, de vereniging, die zich voor een 25-tal jaren afscheidde van V.V.V. Noord- Kennemerland en sedert een zelf standig bestaan leidde, thans de hoop uitsprak het nog te mogen beleven, dat beide V.V.V.'s in de gemeente één zouden worden. Op de najaarsvergadering in 1940 sprak dezelfde voorzitter naar aanleiding van de vraag of er stappen waren gedaan om te komen tot vereniging met V.V.V. Noord-Kennemerland, onder ap plaus de woorden: „Groet wil Groet blijven, wij willen onze vereniging houden tot onze laatste snik". Zullen thans binnen af zienbare tijd Groet en Schoorl weer samengaan, zullen dochter en moeder verder eendrachtig streven naar hetzelfde doel? Receptie Het bestuur hield 's namiddags in „Klein Zwitserland" dat in een bloemenhof scheen herschapen, een druk bezochte receptie. Aan wezig waren onder meer de bur- gemeestersvanSchoorlen Egmond, besturen van de V.V.V.'s Alk maar, Helder, Wieringermeer, Groet-Camperduin, Callantsoog, Heilo, van de Federatie, van de Schoorlse Winkeliersvereniging, van de R. K. Middenstandsver eniging, deconsul van de A.N.W.B. De voorzitter van de jubilerende vereniging de heer M. W. v.d. Garde Jr heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Spreker wees er op dat de vereniging groeide en bloeide, dank zij het feit, dat alle leden hard medewerkten. Het ledental dat een paar jaar geleden 90 bedroeg, steeg elk jaar en thans werkten 220 leden samen. Dank bracht spreker aan de oprichters. Gaarne had hij de enige nog in leven zijnde van de bestuursleden van 1909 gehuldigd, maar de heer Stenneberg was helaas niet aan wezig. Hierna kregen verschillende sprekers het woord. Ieder vogeltje zingt, zoals het gebekt is, meende er één, maar allen zongen ze lof liederen ter ere van de jubilaris. brengen voor de leniging van die nood. In 1948 bracht Nederland f 400000,voor dat doel bijeen. Een mooi bedrag en toch nog slechts een druppel op een gloei ende plaat En zo luidt Simavi dus opnieuw de noodklok. Van 14 tot 22 October a.s. wordt te dezer plaatse een collecte gehou den, die onder leiding staat van de U.V.V. Laat een ieder zijn gave ge reed leggen. En laten zij die kunnen, hun diensten aanbieden om de collecte te doen slagen. Door het barmhartigheidswerk van Simavi kan ons volk aan de volken in de tropenlanden tonen, dat wij hart hebben voor hun lot en lijden. CONCERT IN DE RUïNEKERK Vrijdag 28 October 's avonds 8 uur wordt in de Ruïnekerk te Bergen een concert gegeven door het Nieuw-Nederlands Strijk kwartet. Burgemeester Mr C. A. J. Jochems opende de rij. In de dubbele functie van Burgemeester en Ere-voorzitter feliciteerde hij de jubilerende vereniging in har telijke bewoordingen en compli menteerde haar met wat zij in de 40 jaren had bereikt. Spreker memoreerde hoe in 1909 door ver vooruitziende mannen de V.V.V. was opgericht en hoe de jonge loot zich sedert had ontwikkeld tot een stevige stam. Vooral sinds 't totstandkomen van betere verbindingen met de buitenwereld, had het vreemde- lingenbezoek een grote vlucht genomen tot heil van heel de gemeente. Spreker roemde de goede samenwerking met gemeen te-bestuur en staatsbosbeheer. Ofschoon Schoorl thans begint te voldoen aan redelijke eisen, die gesteld mogen worden, blijft er toch nog veel te doen, meende spreker, en eindigde met de jubi laris veel succes te wensen op haar verdere weg. Burgemeester Niele van Eg mond secr. v.d. Federatie, be toogde dat het wel goed was om bij het bereiken van een mijlpaal even om te zien en zich te be zinnen op mogelijk nodige koers wijziging. Het steeds toenemende vacan- tiewezen zal ook voor Schoorl, het Klein Zwitserland, alle aan dacht opvragen. De heer D. Duin Wz., voor zitter van V.V.V. Groet-Cam perduin bracht in herinnering, hoe jaren geleden het Noordelijk deel van de gemeente zich had afgescheiden. Of het kwam door verschillende mentaliteit te Schoorl en te Groet, of het kwam van het grote zelf- standigheidsgevoel van de Groe- ters, die tot 1830 een eigen ge meente vormden, een feit was dat men in het noorden zelf z'n boontjes wou doppen. Lange jaren werkten beide verenigingen elk op z'n eigen houtje, de laatste tijd komen dochter en moeder elkaar zoetjes aan nader en spr. hoopte het nog te beleven dat één vereniging de belangen be hartigde voor heel de gemeente. De heer Meedendorp, secr. V.V.V. Groet-Camperduin wijdde enkele woorden aan de nagedach tenis van de heer Fl. Schermer, die als voorzitter van N.Kenne- merland door stukken in Floria het eerst de aandacht vestigde op mooi Schoorl. De heer Y. Minkema, bestuurslid en oud-be stuurslid van beide V.V.V.'s, zei er zich over te verheugen dat de heer Duin het denkbeeld van hereniging van beide V.V.V.'s, van dochter en moeder had ge opperd. Nadat nog de heer J. v. Gemeren, een der pioniers van de V.V.V. Heilo, de heer C. de Leeuw namens de Schoorlse Win keliersvereniging de heer J. H. Roggeveen namens V.V.V. Ber gen en de heer P. J. C. Maars als consul A.N.W.B. hun geluk wensen hadden aangeboden dankte de heer v.d. Garde allen voor hun vriendelijke woorden, hun goede wensen en prachtige bloem stukken. 's Avonds was het feest 's Avonds was het feest voor leden en genodigden in De Rus tende Jager. Schoorl's fanfarecorps De Vriend schap zorgde hier voor de eerste verrassing. Het corps bracht de jubilerende vereniging een sere nade, waarna de voorzitter, de heer H. Meedendorp, gelukwensen aanbood. Een tweede verrassing was de komst van de heer F. Stenneberg, de oprichter van V.V.V. Noord Kennemerland in 1909. De kleine, grote man, zoals de voorzitter hem betitelde wenste de vereni ging geluk en.... zichzelf, dat hij deze avond nog had mogen be leven. Het deed hem genoegen, dat heel Schoorl had mogen pro fiteren van Noord Kennemerland en hij eindigde met het uitspreken van de hoop, dat Schoorl een tweede Scheveningen mocht wor den. De heer M. W. v.d. Garde Jr sprak tenslotte woorden van dank tot allen die zich op de een of andere wijze verdienstelijk hadden gemaakt voor de vereniging en noemde onder meer het gemeen tebestuur, de heer K. P. Zuurbier en echtgenote, de heer T. E. Jansen en H. W. Stoelhorst van het Staatsbosbeheer, de heer Weiland, groepscommandant van de politie, de plaatselijke vereni gingen, de leden van V.V.V., zonder wier steun het bestuur machteloos zou zijn, de heer P. Blankenstijn, de onvermoeide se cretaris van V.V.V. en de heer J. v. Wijk Sr, die op onnavolgbare wijze de financiën beheerde. En toen kwam de grote ver rassing van de feestavondJoop Theunisz en Fred Polano, pro gramma en orkest voor dit feest. Joop trad op als conferencier, wist met een praatje, een liedje een echte sfeer te scheppen, had groot succes als muzikale clown, verbaasde de feestgenoten met zijn acrobatische toeren op fietsen, groot en klein, met stuur, zonder stuur, met zijn sprekende pop enz. enz. De beide heren hebben een programma te zien en te horen gegeven, dat in alle opzichten af was. Het bestuur heeft met de keuze van de begaafde en veel zijdige kunstenaar Joop Theunisz deze avond gemaakt tot een on vergetelijke feestavond. Een gezellig dansje besloot deze goed geslaagde feestdag. 55-jarige echtvereniging Zondag 23 October zal het 55 jaren geleden zijn, dat W. Zwagerman en Maria Hoebe te Schoorl in de echt verenigd wer den. Dan zullen de jubilerenden met hun kinderen, klein-kinderen, verdere familie en vrienden de dag kunnen herdenken, waarop zij vóór 55 jaren te Schoorl in het huwelijksbootje stapten. Dan zullen zij ongetwijfeld nog eens terugzien langs de baren, door kruist in elf maal vijf tesaam ge sleten jaren, zoals Staring, de Wildenborchse dichter het eens uitdrukte. Dan zullen ze zich nog eens verheugen in het mooie, dat ze op hun weg ontmoetten en zich ook weer herinneren hoe „de heldere zon somwijlen haar licht verborg" want gemakkelijk was het niet altijd in die 55 jaren en het leed bleef ook dit gezin niet bespaard. De heer Zwagerman moge zich nog verheugen in een goede ge zondheid en in staat zijn nog dagelijks zijn tuintje en stukje bouw te verzorgen, zijn echtge note is al jaren aan bed en stoel gekluisterd. Maar toch zijn beiden dankbaar, dat zij de 23e October nog samen mogen herdenken. Mogen zij nog menigwerf hun huwelijksdag vieren met magen en vrienden! Pension »'t Witte Huis" Dinsdagmiddag tegen een uur of zes werd Schoorl opgeschrikt door het loeien der sirene brand te Aagtdorp! De Schoorlse brandweer was binnen tien minuten gereed om het vuur aan te tasten, maar zag zich geplaatst voor een hopeloze strijd. Burgemeester Mr Jochems, die ook op het terrein aanwezig was, verzocht de Alkmaarse brand weer om assistentie. Het mocht helaas niet gelukken ,,'t Witte Huis" te behouden: het met riet gedekte pand brandde geheel uit, alleen een gedeelte van de in boedel kon worden gered. Oorzaak van de brand was 'n lek of fout in de leiding van het Buta-gas, waardoor een grote steekvlam ontstond, die het raam uit schoot en in een minimum van tijd het rieten dak in vlam zette. Ondertussen was men in de keuken het begin van brand reeds weer meester. Dit mocht echter niet meer baten. Het is voor de bewoners 'n grote slag. Nog dit jaar was het gebouw geheel gerepareerd, een nieuw rieten dak aangebracht en de inboedel voor het pension aangevuld, terwijl nu in enkele uren bijna alles is vernietigd. Wij hopen, dat de heer Ridder in staat gesteld mag worden zijn pension weder op te bouwen. Volgens de heer J. van Maar- leveld, commandant van de Alk maarse Brandweer, waren er moei lijkheden ondervonden doordat er geen open water was. In een dergelijk geval zouden de aan sluitingen op de waterleiding niet meer dan 300 m uit elkaar moeten staan, meende hij. Van bewoners uit de Bickers- laan vernamen wij, dat daar in 't geheel geen brandkranen aan wezig zijn. Wij vragen ons af, of dit wel verantwoord is. Hollands Glorie De afd. Schoorl van de Ver. van Plattelandsvrouwen toonde grote belangstelling voor de in De Rode Leeuw vertoonde film van het Holl. Bloembollenhuis te Lisse. Het was voor de heer v.d. Nouland uit Voorhout, die als gids optrad bij de tocht door de bollenstreek, een aangename ver rassing, dat er hier aan de rand van het bollencentrum zoveel in teresse was voor dit belangrijke bedrijfhij wees op de grote waarde als streekbelang en als landsbelanghet vorige jaar toch werd er voor tachtig millioen gulden uitgevoerd. Met de grootste aandacht werd het hele gebeuren op het witte doek gevolgd en genoten van Hollands bloemenpracht. Als buiten nog Koning Winter de scepter zwaait, een flinke sneeuwlaag de aarde bedekt en de ijssport Hollandse harten snel ler doet kloppen, brengen de eerste bollen al vreugde in de huiskamer, narcissen en hyacinthen geven kleur en fleur binnenshuis. Als wat later buiten de knop pen zwellen aan struik en boom, r de eerste lammetjes springen in de wei, neemt de kweker de be dekking weg van de velden en neemt hij voorzorgen tegen het verstuiven. En dan zien we al gauw op het witte doek, hoe duizenden bezoekers per fiets, motor, of auto en getooid met bloemen kransen langs de velden trekken om te genieten van de kleuren pracht, het gaat langs Oegstgeest, Noord wijk, Noordwijkerhout, Sas- senheim, Voorhout, Lisse, Hille- gom. Heemstede, Heemskerk, Castricum, Limmen, Egmond a.d. Hoef, Breezand, Texel, naar Groningen en Friesland en overal bloemenfeesten, schitterende kleu ren. Helaas is de bloeitijd van korte duur, de bloemen moeten ver wijderd, het is uit met de kleu renpracht. De film gaf verder een idee van de vele werkzaamheden van de kwekers: rooien, selecteren, pellen, sorteren, prepareren van hyacinthenbollen door uithollen en snijden, exporteren, grondbe werking, planten, het opmaken en dekken van de bedden enz. enz. Met een schitterend bloemen corso werd de film besloten. Iedere avond klokslag acht Vrijdag— Zaterdag Zondag avond te 8 uur en Zondagmiddag te 2.30 geeft het bioscooptheater, de „Rustende Jager" te Bergen een heel amusant programma. Een programma dat ontspanning brengt, zowel op muziek als op show van de aan u allen bekend zijnde grote filmactrice Rita Hay- wort, of zoals tegenwoordig de pers zegt, zeer terecht. Prinses Ali Kahn. Zij danst, springt, en doet u genieten op een betove rende wijze. Vele bekende songs worden naar voren gebracht; al met al zult u ten zeerste genieten van dit programma. Toegang 14 jaar. Intrigue In de tweede helft van deze speelweek, en wel op Maandag en Dinsdagavond te 8 uur en Dinsdagmiddag te 2.30 uur wordt het lichte genre onderbroken door een heel sterk gegeven van George Raft n.l. „Intrigue". Een gegeven, geput uit de onderwereld van Shanghai, met avonturen op zijn best. U krijgt niettemin een fijne kijk op het leven in de onderwe reld in het verre Oosten, het zal u boeien en meenemen totdat u de ontknoping van een en an der zult zien, want het gaat om twee gevaarlijke vrouwen, die het voor George Raft heel erg lastig maken, maar het komt toch weer in orde. Toegang 14 jaar. ZONDAGSDIENST ARTSEN In dit nummer beginnen we weer met een nieuw feuilleton. Ditmaal een roman, die zich afspeelt in de Beemster. Het vorige feuilleton is bij onze lezers zeer in de smaak gevallen en daarom hebben wij gemeend wederom een eenvoudig verhaal te moeten kiezen. is de roman van twee meisjes, die door het vroeg overlijden van hun ouders, een arm tuindersechtpaar, zelf in hun onderhoud moeten voorzien. De oudste, Lieselot, vat haar taak ernstig op, doch haar jongere zuster Annemarie, krijgt de naam van verwaand en frivool te zijn. Zij haat huishoudelijk werk en droomt ervan een goed huwelijk te doen. Hoe alles tenslotte weer in het reine komt, al is het iets anders dan men aanvankelijk zou menen, kunt U lezen in Ueekêlod „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m,m. met een minimum van f 1, Zondag 16 October Dokter POOT telefoon 2423

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1