Brandweer. JuwdzH-Swie W toeku* voor halve prijs, n.l. f 27.50 HAH LEFEVRE Goud verdienen Goudvissen drinken Abonneert U C. OLDENBURG Men denke er toch vooral om, dat men bij brand het allereerst de Politie opbelt. Telefoon No. 331 Deze zorgt voor alarmering brandweer EGMOND AAN ZEE Ingezonden stukken VOETBAL BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER", BERGEN Boekhandel 24 NOV. KOMT IN BERGEN GEMEENTE SCHOORL De Burgemeester van Schoorl, Mr. C. A. JOCHEMS. VERGADERING VAN „HET WITTE KRUIS" Egmond aan Zee krijgt een Wijk-kraamverzorgster De afdeling Egmond aan Zee der Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" vergaderde Woensdagavond in het Wijkge- bouw, onder voorzitterschap van pastoor van Zanten. Besproken werd de agenda voor de a.s. algemene vergadering te Amsterdam. Besloten werd als lid van het Hoofdbestuur te kie zen de candidaat van de afdeling Purmerend en De Rijp, Ds Keu- ning. Het voorstel om, na het aftre den van de algemeen penning meester, de heer Bos, een boek houder aan te stellen, die tevens de administratie van Heideheuvel en Bos en Heide zou kunnen voeren, kon de goedkeuring der vergadering wegdragen. Meer critisch stond men tegen over het voorstel van het Hoofd bestuur om 'n crediet van f 10.000,- uit te trekken voor de viering van het 75-jarig jubileum in 1950. Als dit bedrag alleen nodig zou zijn voor de feestviering achtte men dit niet te verantwoorden. In deze geest werd de afgevaar digde naar de Alg. vergadering geïnstrueerd, waarvoor gekozen werd Mevr. Koeman-Prins. Langdurig werd gedebatteerd over de toevoeging van een af deling Kraamverzorging aan het Witte Kruiswerk. Het bestuur was na enige overweging tot de slotsom gekomen, dat aanstelling van 'n wijk-kraamverzorgster wel zeer gewenst was. Eerstens is het moeilijk nu kraamhulp te krijgen. In de tweede plaats laat de hy giënische verzorging nu dikwijls te wensen over. Waar de ver zorging van Moeder en kind zeer belangrijk is, achtte het be stuur het verantwoord de wijk- kraamverzorging in te voeren. De bedoeling is, dat geen volle dige kraamhulp wordt verstrekt, maar alleen verzorging van moe der en kind, zodat de kraamver zorgster meerdere gevallen gelijk kan helpen. Toch schat het be stuur, gezien het geboorte-cijfer en de constellatie der bevolking het aantal gevallen niet hoger dan 30 per jaar. De vergoeding voor de verstrekte hulp zou on geveer op 30 gulden gesteld kun nen worden. Het bestuur heeft een gediplomeerd kraamverzorg ster ter plaatse bereid gevonden bij wijze van proef voor het Witte Kruis te werken. Zij is bereid, zolang de Wijk-kraamver zorging nog niet ingeburgerd is, particulier in de overblijvende tijd volledige verzorgingen aan te nemen en de daarvoor betaalde vergoeding in mindering te bren gen van de door het Witte Kruis te betalen vergoeding. Deson danks schat het bestuur dat voor eerst gerekend moet worden met een jaarlijks tekort van f 1000,—. Nadat verschillende leden hun mening hierover te kennen gege ven hadden, werd besloten tot oprichting van een afdeling Wijk- kraamverzorging, en daarvoor aan de gemeente een subsidie te ver zoeken van f 1000,-. De voorzitter moest in zijn slotwoord tot zijn leedwezen me dedelen dat dit wel de laatste vergadering geweest zou zijn, die hij presideerde, daar hij over enige tijd uit de gemeente vertrekt. Hij had het Witte Kruis werk altijd gaarne en met sympathie gedaan omdat het werk van deze vereniging algemeen is, niet ge vraagd wordt naar iemands over tuiging en het een werk van barmhartigheid en dienende naas tenliefde is. Hij hoopte, dat de vereniging haar werk zou kunnen voortzetten en uitbreiden, waar bij hij dacht aan de nu opgerichte afd. Kraamverzorging en de plan nen voor het stichten van een badhuis. Hij vertrouwde, dat er steeds mensen in de gemeente bereid gevonden zullen worden om hun schouders onder dit werk te zetten. Naar aanleiding van een bespre king dienaangaande kon hij me dedelen, dat zijn opvolger, pastoor de Rijk, zich bereid verklaard had zijn taak als voorzitter van het Witte Kruis over te nemen. De vergadering ging hiermede gaarne accoord. COLLECTE KLEUTERSCHOOL Het comité van actie voor de kleuterschool bericht ons, dat de inzameling voor de uitbreiding van de kleuterschool en aanschaf fing nieuwe leermiddelen een groot succes is geworden. Er is een bedrag van f 634, bijeengebracht. Het comité dankt alle gevers en geefsters voor hun bijdrage en stelt zich voor bin nenkort een tentoonstelling te hou den van de aangeschafte artikelen en tevens een verantwoording van de bestede gelden aan de pers te overhandigen, zodat ieder kan nagaan waarvoor de gelden zijn gebruikt. IJMUIDEN's ROEM De Accordeon Ver, „IJmuiden's Roem", „die al vele malen met groot succes is opgetreden, komt Egmond eens vergasten met een muzikale show-avond, waaraan medewerken de Blondona's en G. Barbiers, conferencier. Ook uit de gelederen van het ensemble zelf treden opvier charmante dames als Marva's, de Pietjo's en het duo Wijker De avond wordt besloten met een bal, tot twee uur. AFSCHEID PASTOOR VAN ZANTEN Het vertrek van pastoor J.A.J. van Zanten uit Egmond aan Zee naar Rotterdam, brengt met zich mede, dat hij ook het werk aan de Oud-Katholieke Gemeente te Alkmaar, dat o.m. aan zijn zorg was toevertrouwd, niet langer kan waarnemen. Zondag 23 October a.s. zal pastoor van Zanten voor deze gemeente zijn afscheidsdienst hou den in de Lutherse Kerk aan de Oude Gracht, s'morgens te 8 uur De Eeuwigelaan te Bergen in gevaar? De vorige week verscheen in de Alkmaarse Courant en in De Duinstreek, onder bovenstaand opschrift dan zonder vraag teken - een alarmerend artikel van de hand van de heer Rogge' veen, oud-directeur van gemeente' werken alhier. Naar aanleiding daarvan ben ik Zaterdag eens ter plaatse gaan kijken. Ik constateerde, dat de Eeuwigelaan nog volkomen intact was. Langs de Slotrampweg was enig hakhout opgeruimd, dat, naar ik even later vernam, door nieuwe aanplanting zal worden vervangen. Om hier nu direct het „Man over boord" aan te heffen, daarvoor bestond m.i. niet de minste reden. Doch dit alles daargelaten, vraag ik mij toch af, tot wie de heer R. zich eigenlijk richtte. Wanneer de bouwvoorschriften ruimte laten voor vandalisme, komt dit uitsluitend voor rekening van de man, die 27 jaar aaneen de leiding van gemeentewerken had en dus volop in de gelegen heid is geweest die lacune aan te vullen. Maar dit niet alleen. Sedert zijn heengaan als directeur van meergenoemde dienst, is de heer R. voorzitter van de plaatselijke adviescommissie, aan welke de bouwaanvragen worden voorge legd. Wanneer er dus in het onderhavige geval aanleiding was geweest om beperkende bepalingen op te leggen, had het op de weg dier commissie gelegen daar de aandacht van het gemeentebestuur op te vestigen. Uit het schrijven van de heer R. moet worden be grepen, dat dit niet geschied is. De schrijver gooit met een boe merang, want als er onverhoopt toch iets is gepasseerd, dat niet door de beugel kan, komt dit voor zijn verantwoording. De Raad heeft besloten de bestaande advies-commissie na October van dit jaar niet te conti nueren. En als nu achteraf weer blijkt, terecht. Aan een commissie, die verzuimt advies uit te brengen, als de omstandigheden een advies dringend noodzakelijk maken, is niet de minste behoefte. J. BROERSMA. Bergen, 10 November 1949. B.S.V.Vronet 7-1 B.S.V. toonde zich in deze wed strijd verre de meerdere. Dank zij de productieve voorhoede, het technisch op hoger peil staande spel van de B.S.V.ers bleven zij met 7—1 baas in eigen huis. Reeds enkele minuten na de aftrap nam Bergen de leiding en liet die niet meer los. In de eerste helft scoorde eerst Brouwer en daarna Bakker twee maal. De rust ging in met 4-0. Onmiddellijk na de rust maakte Brouwer er 5-0 van en het was te danken aan het uitstekende werk van Vrone's Keeper, dat de stand niet hoger werd opgevoerd. Met de beide penalty's hadden de gasten geen geluk, Fortuna was met de gastheren. Nadat een kwartier voor het einde Blokland de stand op 6-0 had gebracht, gelukte het Vrone door een fout in de achterhoede van de thuisclub, het eerste te- genpuntje te maken. 6-1. Nog eenmaal zou het leer in het vij andelijk doel terecht komen, nu door een schot van Hoogvorst en dan kwam het einde. Met 7-1 eindigde deze voor Bergen zo glorierijke wedstrijd. Egmondia IKnollendam I Dit was de wedstrijd van de dag. Het was een prachtige wedstrijd met in het begin Knollendam meer in de aanval. Het eerste doelpunt kwam van Egmondia, schitterend door de midvoor in geschoten. Even voor de rust maakte Knollendam gelijk. Na de rust kwam Egmondia er beter in. Het was een zo spor tieve wedstrijd, dat een kind de ze wedstrijd wel had kunnen lei den. Daarom is het ook niet te begrijpen waarom dat ene doel punt door de scheidsrechter werd geannuleerd, wegens ruw spel, terwijl hij eerst gezegd moet heb ben wegens buitenspel. Moet op deze manier een elf tal gedupeerd worden omdat de scheidsrechter een blunder maakt? De rechtsbuiten van Egmondia kon mij niet bekoren. De spil van Knollendam heeft de stand gelijk gehouden. Hij moet in 't vervolg die zakdoek van zijn hoofd doen, dan kan de scheidsrechter beter „hands" constateren. N.P.v.E. Winkel—Duinranders 5 2—3 Toen acht minuten voor het einde Winkel een penalty te ne men kreeg wegens hands ging er een kreet van teleurstelling over het veld. Dit zou een gelijk spel betekenen, maar v. Wonderen, die een van zijn beste wedstrijden speelde, wist zijn doel schoon te houden, en daarmee de wedstijd te winnen. Het applaus wat hij kreeg, was dan ook zeer zeker verdiend. Direct na de aftrap zette Duin- randers een mooie aanval op, die echter op niets uitliep. Hier na ontwikkelde zich een gelijke strijd met Winkel iets in het voor deel. Dat zij een kwartier voor rust de score zeer verdiend wisten te openen, was voor een groot deel schuld van Kaag, die door zijn foutief opstellen grote ver warring stichtte in eigen gelede ren. Enkele minuten voor rust wist Duinranders na goed samen spel de stand gelijk te brengen, 1 1. Na de rust speelde de strijd zich in hoofdzaak af op de Winkel helft. Een kwartier voor het einde wist Duinranders zeer goedkoop de leiding te nemen, doordat een van de Winkel-backs in het nauw gebracht de bal in eigen doel „wurmde". Een paar minuten la ter was het 31, en leek de overwinning veilig. Winkel gaf zich echter niet gewonnen en wist de achterstand te verkleinen, 3—2 Hierna had het boven om schreven hands-geval plaats, dat op niets uitliep. Onder grote spanning kwam het einde. Schoorl Jun. a—Egmondia Jun. a 1-3 Wanneer door Schoorl de bal aan het rollen is gebracht, wordt deze al spoedig door de Egmon- ders overgenomen en enige ge vaarlijke aanvallen op het Schoorl- doel volgen. De achterhoede met Kreeuw aan het hoofd kan voor lopig doelpunten voorkomen. Toch weet Egmondia al gauw het doel te vinden, 0—1. In het minst niet ontmoedigd, gaat Schoorl weer tot de aanval over, maar de Egmondia achterhoede is lang niet mis en weet elke aanval, zij het dan ook soms met moeite, af te slaan. Het spel gaat snel over en weer met steeds nieuwe aanvallen. Egmondia brengt daar na de bal mooi op, even een klein misverstand in de Schoorlse achterhoede en v. Lienen moet weer vissen, 0'2. Spoedig daarop volgt de rust. Na hervatting een zelfde spel- beeld, met nog steeds een goed vechtend Schoorl's elftal, dat zich nog lang niet gewonnen geeft. Als dan ook een bal door Sorrie mooi wordt afgegeven aan Leeu wenkamp en deze op zijn beurt een mooie voorzet geeft, is het Kupie, die in eens de bal op zijn slof neemt en doelpunt, 1—2. Dit geeft moed en het lijkt of Eg mondia even de kluts kwijt is. Het grotere lichaamsgewicht der Egmonders, die daar fors doch fair gebruik van maken, vermoeit de kleinere Schoorlse spelers, die luide aangemoedigd, weer op nieuw aanvallen. Als de Egmon ders er met een open aanval 13 van maken, is het vonnis voltrokken. Als de scheidsrechter het einde fluit, is er door Schoorl eervol verloren. Randers adsp.a-Schoorl adsp. a 2-0 De bal wordt door Schoorl aan het rollen gebracht en er ontwikkelt zich een aardige wed strijd tussen deze twee elftallen, met de Schoorlse achterhoede als het sterkste deel, alwaar Kuiper goed op dreef is. Toch komen er geen doelpunten, daar de voorhoedespelers niet op el kander zijn ingesteld. Ook bij de Randers wil het niet lukken en de stand blijft dan ook tot de rust 0—0. Na de rust is Schoorl iets meer in de aanval, maar doelpunten komen aan de andere kant. Na een mooie aanval is het dan ook 10. Er wordt door Schoorl goed gewerkt, maar deze weet het spel niet te verplaatsen. Het is dan ook weer Randers die het doel weet te vinden. In deze stand komt geen verandering meer. Volgende keer beter, jon gens mei Degenslikkers slikken niet! De 18-jarige Philip Hayworth brengt het Amerikaanse publiek avond aan avond in verbazing met een meer dan vreemd kunst stukje. Philip's twee jaar jongere zus je reikt hem in de nieuwe „Woodford Show" met een aan vallig gebaar een grote goudvis- „Iedere avond klokslag acht" „INTRIGUE" senkom aan, waarvan hij de in houd: water, levende goudvissen en spartelende kikkers, met één grote slok opdrinkt. Dan zet de jongen de handen in de zij, buigt het bovenlijf een weinig achterover, werpt het hoofd in de nek en in het licht van de schijnwerpers ziet het pu bliek een hoog-opspuitende, kla terende fontein uit zijn mond te voorschijn komen. De zojuist op gedronken dieren blijken nog springlevend te zijn, wanneer zij in grote bogen door de lucht zweven. De bekoorlijke Gladys zorgt, dat ze de levende have weer bij elkaar krijgt, opdat goudvissen en kikkers tot de volgende voor stelling weer veilig in een aqua rium kunnen worden opgeborgen. Er is Philip een fantastisch contract voor een tournée door Europa aangeboden, maar hij heeft er nog steeds niet toe kun nen besluiten zijn ouders het ver driet aan te doen, zo ver van huis te gaan. Voor hij bij het variété kwam, was de jonge Hayworth boek verkoper, in zijn vrije tijd speelt hij waterpolo, zijn vader is be diende in de bekende Cotton Club te New York. Geen examens, geen diploma's! De meest uiteenlopende li chaamsgebreken zijn te allen tijde uitgebuit om er geld mee te ver dienen. Het mag voor een vrouw dan erg onplezierig zijn om een baard te hebben, wanneer de haargroei werkelijk welig is, zit er beslist brood in, al is deze beeldspraak ook wat eigenaardig. De ouders van kinderen met teveel ledematen hebben steeds goede aanbiedingen van kermis- expliotanten gehad, al dient hier dadelijk te worden toegegeven dat aan elkaar vastgegroeide kin deren veel bezienswaardiger zijn. Als Siamese tweeling is het be slist overbodig een beroep of handwerk te leren, men kan dan gemakkelijker aan de kost ko men Er zijn ook mensen, die gebo ren worden met een abnormaal wijde slokdarm. In dat geval ligt het geld niet dadelijk voor het opscheppen, want om te beginnen duurt het enige tijd voordat de eigenaar er voldoende van door drongen is, dat hij in het bezit van zulk een winstgevend object is en ook dan is er voor een an der nog nauwelijks iets aan te zien. Toch is er met enige oefening en met een beetje fantasie ook op dit gebied wel het een en an der te bereiken. Voor mensen met deze afwijking is het tamelijk eenvoudig om voedsel, dat zich reeds in de maag bevindt, weer in de mond te doen terugkeren. Bij de broertjes, zusjes en school kameraadjes heeft dit natuurlijk een groot succes, de ouders en het onderwijzend personeel ple gen zulke aardigheden minder te waarderen. Deze onsmakelijke geschiedenis is echter de basis voor verschillende stunts, die de kermisgangers en circusbezoekers in de grootste bewondering en verbazing kunnen brengen. De jonge Philip Hayworth is er blijkbaar in geslaagd een num mer uit te werken, dat bij uit gaand New York zeer in de smaak valt. Geen enkele vorm van bedrog! Ook de bekende degenslikkers hebben een te wijde slokdarm. Wanneer wij over slikkunste- naars spreken, mogen zij zeker niet vergeten worden. Alle slikvirtuozen zijn eigenlijk virtuoze niet-slikkers. Zij moeten er zich ernstig in oefenen tijdens het uitvoeren van hun merkwaar dige prestaties het slikken ach terwege te laten. De degen of wat het verder ook mag zijn, moeten zij door de mond ineens in de maag schuiven, zonder de slokdarm daarbij te beschadigen door het maken van slikbewegin gen. Het gehele ingewikkelde mechanisme van het slikken met zijn golvende samentrekkingen van de slokdarm moet bij deze aardigheden volledig worden uit geschakeld. De slikkunstenaar moet zijn natuurlijke aanleg dus paren aan een grote oefening, dat wil zeg gen, hij moet een abnormaal wij de slokdarm hebben en zich bo vendien de kunst eigen maken niet te slikken. Een grote naam op dit gebied had Chevallier Clignot. Deze be roemde degenslikker had het met zijn studies in het niet-slikken zo ver gebracht, dat hij ook een hor loge in zijn maag kon laten zak ken, om het daarna aan de hor logeketting, die hij bij deze zon derlinge onderneming in de hand hield, weer naar boven te halen. Om te laten zien dat hier geen enkele vorm van bedrog in het spel was, nodigde de Franse kun stenaar zijn toeschouwers uit, hun oor in zijn maagstreek te luiste ren te leggen, opdat zij daar het uurwerk onder het middenrif zou den horen tikken. Burgelijke Stand EGMOND AAN ZEE op de Meesterwerken uit de wereld literatuur. Een sieraad voor uw boeken kast Wanneer U nieuwe abonné's aanbrengt, ontvangt U geheel gratis een boekwerk. Vraagt inlichtingen bij Laanweg C 164 - Tel. 268 SCHOORL Vanaf Vrijdag 14 Oct. Rita Hay worth en Janet Blalr in een dol ge zellige film, geheel in kleuren Toegang 14 jaar. Vanaf Maandag 17 October, George Raft in de sensationele en avontuurlijke geschiedenis Toegang 14 jaar. Woensdag 19 Oct. geen filmvoorstel ling. GEBOREN: Treintje, d.v. Klaas Berken pas en Jannetje Dekker. Anne Joke, d.v. Johannes C. E. Helle en Egberdina J. Nauta. Johanna Geertruida, d.v. Gerardus C. J. Roord en Cornelia E. van der Gaag. Martinus z.v. Kos Zwart en Maartje de Jong. Dirk Cornells, z.v. Jan Groen en Wil- helmina Zwart. Gerardus Johannes Maria, z.v Adrianus de Waard en Catharina M. Abbo. Arie z.v Klaas Wijker en Treintje Prins. ONDERTROUWDJacobus Laurentius Hopman en Maria Theodora Koos. Arie van der Linden en Aaltje de Groot. Arie Groen en Arijaantje Bakker. Cornelis Gul en Rachel Stam. Johannes Hermanus Rikkers en Anthonia Zwart. Roelof Coevert en Eibertje Dekker. GETROUWDJacob Zwart en Annie Hartog. Johannes Petrus Liefting en Frances Cor- nely de Goede. Hendrik Visser en Aaltje Stam. Aris Gravemaker en Sylvia May Summers, wed. van Wieger H. J. Propstra. Adrianis Kok en Corrie van der Gragt. Jacobus Laurentius Hopman en Maria Theodora Loos, wed. v. Lourens Genet. OVERLEDENJosephus Johannes Ro bertas Petri, oud 1 week. Maartje Bakkermoud, oud 75 jaar, wed. van A. Bosman.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2