Guus Hoekman I SPOORBOEKJES DE P. VAN BODEGRAVEN Uoekkandd C. OLDENBURG - Laanweg - Schoorl Lezing Anthony v. Kampen FILMNIEUWS. VOETBAL dwingende Magneet. VITAMINE „E" BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER BERGEN Boomkwekerij „Sursum Corda" te Schoorl 24 NOV. KOMT IN BERGEN over zijn boek Jungle Pimpernel, Controleur BB. Toen Nieuw Guinea door de Japanners werd bezet bevond zich in het stenen hart van dit wilde land nog één Nederlander. Dat was de indoloog Jean Victor de Bruyn, een jong ambtenaar van het Binnenlands Bestuur, die be sloten had als enige Nederlander in de wildernis te blijven, ten einde spionnagewerk te kunnen verrichten ten dienste van de geallieerden in Australië. Jean Victor de Bruyn kreeg in die jaren de bijnaam Jungle Pimpernel, en deze naam was juist: levende als papoea onder de bergstammen, in de vallei der nauwelijks 10 jaar geleden ont dekte Wisselmeren, bestond hij het niet alleen in het leven te blijven, maar daarnaast waarde vol werk te verrichten in het onvoorstelbaar wilde gebied waar hij zich verborg. Het boek ver telt van zijn leven onder de stam men, die zich nog in het Stenen Tijdperk bevinden en het vertelt daarnaast van het werk der BB- ambtenaren op Nieuw Guinea. Het geeft een groots en vaak adembeklemmend beeld van de hopeloze strijd van de mens tegen de allesverslindende en vernie tigende jungle. Het vertelt van schitterend werk en volledige ondergang. En van strijd, strijd, strijd om het naakte bestaan van een paar Nederlanders, die dit verloren land in de achterhoek der aarde besturen. Een hard boek. Zo hard als de kalkrotsen van het Cartensz- massief, maar ook een menselijk boek: dat vertelt over een jonge BB-ambtenaar en een jonge vrouw, die gescheiden werkenzij als linguiste (taalkundige) in de ge heimzinnige merenvallei, hij als Controleur van het Binnenlands Bestuur. Door heel dit werk loopt zijn strijd tegen de rimboe, die 'r-em tenslotte overwint en vermoordt. Jungle Pimpernel is een gevleugelde naam op Nieuw Guinea. Wat hij deed doet één man op het millioen en hij kon het doen omdat hij een groot idealist is, die weet hoe hij deze barbaarse volken, bestaande uit kannibalen en koppensnellers, moet benaderen. Jungle Pimpernel is, bij zijn leven reeds, een legenda rische persoonlijkheid geworden, wiens naam wijd en zijd bekend werd op geheel Nieuw Guinea, en de eilanden rondom dit vreemde, mysterieuze, ruwe brok wildernis. De auteur maakte per Catalina- vliegboot een lange reis langs de kusten van Nieuw Guinea en was aan de Wisselmeren in ge zelschap van Jungle Pimpernel. Hij kreeg diens levensverhaal te horen en het was het meest fantastische, meest indrukwekken de verhaal dat hij ooit vernam. Deze authentieke avonturen, aangevuld met de ontstellende verhalen van de ervaringen van andere Bestuursambtenaren op Nieuw Guinea, werden uitgewerkt in dit boek en zo werd het een boekwerk, dat een huivering wekkend beeld geeft van het werk van Nederlandse ambtenaren in het wildste gebiedsdeel van ons Koninkrijk. Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in het volgende nummer. „De Rustende Jager", Bergen Vrijdag, Zaterdag en Zondag, 's avonds 8 uur, Zondagmiddag 2.30 uur: „Bestemming Tokio". Eén der spannendste en gevaar volste spionnogetochten, ooit in de geschiedenis uitgevoerd. De film geeft een adembeklemmend en historische relaas van de tochten van Cary Grant en John Garfield en hun mannen met hun onderzeeër. Maandag en Woensdag, des avonds 8 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur (Dinsdag niet): „Duistere wegen". Langs duistere wegen naar een lichtere toekomst. Deze realistische film brengt gewone mensen op het doek, liefde, moord, hartstocht, haat. STICHTING SCHOOLTANDVERZORGING OPGERICHT. Naar wij vernemen is de stich ting Schooltandverzorging een feit geworden. Tot dagelijks Bestuur van de Stichting werden benoemd: Dr. W. Huijgens, Voorzitter, De heer M. Niele, Penningm., F. P. Sutman Meijer, Secretaris, Het Algemeen Bestuur bestaat uit de heren: L. G. J. Berman, H.A. Kolkman. Namens het Zie kenfonds G. van de Schinkel, Egmond. H. C. V. Walbuk, Heiloo. C. Kuiper, Noord-Schar- woude. G. H. Hoytink, Alkmaar. P. J. Borst, Bergen N.H. Dr. R. J. Hamburger. Tot administrateur werd be noemd de heer G. C. J. Ros. De werkzaamheid van deze Stichting strekt zich uit tot de gemeenten Bergen N.H., Broek op Langendijk, Egmond a. Zee, Egmond binnen, Harenkarspel, Heerhugowaard, Koedijk, Oter- leek, Oudorp, Schoorl, St. Pancras, Warmenhuizen. BERDOS—ANDIJK t 1-0 Tot de laatste minuut bleef de wedstrijd onbeslist, bleef de stand 0-0. Beide elftallen zetten hun beste beentje voor, maar Berdos had vaak pech en de gasten hadden wel een uitstekende verdediging, maar scherpschutters ontbraken. Een kwartier voor het einde moest de doelverdediger van An- dijk zich laten vervangen. Was dit niet gebeurt, dan was de fraaie kopbal van D. Dekker misschien niet het heiligdom van de bezoe kers binnengedrongen, nu werd het de laatste minuut 1-0 voor Berdos. DuinrandersVrone: 0—1 Het moet voor Kaag een hard gelag geweest zijn, toen ver in de tweede helft zijn smetteloze pass niet benut werd. We zagen in deze wedstrijd een hardwerkend Duinranders-elftal. De aanvallen die werden ondernomen stootten echter telkens weer af op een hechte Vrone-achterhoede. En hiermee was de eerste nederlaag van Duinranders een feit geworden. Direct na de aanvang zagen wij een gelijkopgaande strijd. Langzamerhand nam Vrone het initiatief enigszins in handen, en Leek c.s. konden dan ook niet verhinderen, dat zij na ongeveer een half uur spelen de score, die tevens eindstand betekende, wisten te openen, 0—1. Hiermee ging de rust in. Na de rust zagen wij een overwegende veldmeerderheid van Duinranders. Mede door gebrek aan stootkracht van de rechter vleugel, waren de werkelijk ge vaarlijke aanvallen van de Duin- randers-machine niet talrijk. Zo kwam het einde van een wed strijd, die wel spannend was, maar niet rijk aan doelpunten. Ongeïntersseerd keek Walter Whiston naar de dreigbrief op zijn bureau. „Wou daar iemand een grap uithalen, of was hier een beginneling aan het werk?" Hij stond op, greep zijn hoed en stapte de deur uit. „We zullen zien, wie er grapjes wil uithalen met de directeur van een krant," gromde hij, „en als het geen grapje is, dan Hij maakte de zin in zijn ge dachten niet af, maar een drei gende flikkering in zijn ogen voorspelde weinig goeds voor de ongelukkige grapjas of ontvoer der in spé. Walter Whiston was niet voor niets zo kwaad. Juist had hij een dreigbrief ontvangen, waarin hem werd aangeraden om 10.000 te betalen of anders vastgehouden te worden, totdat zijn vrouw be taald had. Vanavond om 6 uur moest het geld op een eenzame plek, enkele tientallen kilometers buiten 'New York gebracht wor- denrNu was hij op weg naar zijn krant. Geen haar op zijn, met dezulken zo rijk gezegend hoofd dacht er aan om het geld te be talen. Toch had hij overdag een on rustig gevoel, dat hem niet ver liet. Om vijf uur verliet hij zijn kantoor weer en stapte, voor hij naar huis ging, nog even een speelgoedwinkel binnen om een cadeautje te kopen voor zijn zoon, die de volgende morgen ja rig was.- Even later kwam hij weer naar buiten en keek rond naar een taxi. Ongeduldig, omdat hij er zo gauw geen zag, wilde hij reeds doorlopen, toen met een sierlijke boog een auto aan kwam draaien en vlak bij hem stopte. „Taxi, meneer?" „Wentleton- street 45", zei Walter Whiston kort. Hij stapte in en onmiddellijk zette de auto zich in beweging. Achterovergeleund in de kus sens staarde hij voor zich uit. Plotseling hoorde hij een geluid achter zich en met een snelle be weging draaide hij zijn hoofd om. Te laat. Eeni doek met chloro form werd tegen zijn gezicht ge drukt en hij verloor het bewust zijn. De taxi zette ondertussen met onverminderde snelheid haar reis voort in de richting van het vliegveld. Halverwege echter reed de chauffeur een garage binnen. Er stond een ziekenauto klaar en Walter Whiston werd op een brancard gelegd onder wit laken. Met loeiende sirene schoot even later de ziekenauto door de straten. Bij het vliegveld pas seerde deze ongehinderd de con trole en reed naar de startbanen voor sportvliegtuigen. Na een vluchtig onderzoek door de dou ane werd de brancard in het vliegtuig geladen en zonder ver der oponthoud startte het rich ting: Chicago. Enkele uren na de start kwam Walter Whiston weer bij. Hij probeerde zich op te richten, maar een stevige hand drukte hem weer terug. „Stil blijven lig gen, Sir Walter, u bent ziek. Wij brengen u naar een rustige plaats waar u een tijdje kunt bekomen van de vermoeienissen en be slommeringen van het dagelijks leven." Walter Whiston draaide zijn hoofd naar de spreker. „Jullie zijn er vlug bij", merkte hij op. „Het was misschien net kwart over vijf toen jullie me kidnap ten." „Och, we wisten toch wel, dat u niet direct zou betalen. Daarom hebben we u eigenlijk alleen maar voor de vorm ge waarschuwd. Ons plan stond echter al vast." Plotseling hoorden de twee mannen de stem van de piloot, die een luide verwensing uitte. „Wat is er?" riep de man naast Walter Whiston. „Ik begrijp er niets meer van. We hadden al lang in Chicago moeten zijn vol gens mijn berekening. „Laat de telegrafist even onze positie aan vragen". Ogenblikken van spanning gin gen voorbij. „We zitten vlak bij New York", riep de piloot dan terug. „En toch zijn we volgens het kompas goed gegaan. Boven dien is mijn benzine niet toerei kend om nog te proberen Chica go te bereiken. We zullen in New York weer moeten landen. Ik zie geen andere oplossing' De bewaker vloekte. In de duisternis buiten gloeiden de lichten van het vliegveld op. De telegrafist onderhield een druk contact met de verkeerstoren en spoedig landde het vliegtuig op de aangegeven plek. Groot was echter de verrassing voor de be manning, toen zij het vliegtuig omringd zagen door politie. Een kort bevel werd gegeven en en kele agenten met de inspecteur gingen het vliegtuig binnen. Verbluft staarde Walter Whis ton de inspecteur aan. „Hoe komt u hier?" „Wat doet u hier", on derbrak deze hem. „De beman ning wilde mij ontvoeren", gaf Walter ten antwoord, „maar hoe kon u dat nu weten?" „Wij wisten daar niets van Voordat het vliegtuig zo net ver trok, vertelde de bemanning, dat zij een patiënt voor een operatie van het Western Hospital naar Chicago moesten brengen. Bij informatie aldaar bleek, dat er niets van aan was. We dachten toen, dat we met smokkelaars te doen hadden en seinden naar Chicago, dat als de kist daar zou landen, jullie geducht aan de tand gevoeld moesten worden. Toen kregen we opeens het bericht door, dat jullie positie hadden aangevraagd en vergunning vroe gen om te landen. Wij stonden toen direct klaar. Maar waarom komen jullie weer terug?" Walter Whiston glimlachte. „Stom geluk. Ik had, vóór men mij ontvoerde, een vrij sterke magneet gekocht voor mijn zoon tje. Dat ding bracht hun kompas in de war. Zij vlogen in een cir kel en moesten landen VASTO BELLACO. e*i rijn HARTPATIËNTEN SPELEN WEER GOLF! VITAMINE E is een stof, die over het algemeen weinig be kendheid geniet. De practische waarde voor de mens was tot nu toe zeer gering, maar deze din gen kunnen in de wetenschap plotseling veranderen. In ieder geval zijn de biologische eigen schappen van dit vitamine zeer interessant en dat wordt door het onderstaande experiment op sala manders wel heel duidelijk be licht. In een van de recente afleve ringen van „Het Aquarium", maandblad voor Aquarium-, Ter rarium- en Insectariumkunde, stond een merkwaardige medede ling over de invloed van vitamine E op koudbloedige dieren. De schrijver van het artikel, de heer J. B. ten Veen, was in het bezit van een paar zeer oude vuurbuik- salamanders, waarvan hij al in elf jaar geen eieren meer had gekre gen. Hij voederde deze dieren vi tamine E, door deze stof op de regenwurmen te smeren, die sala manders als voedsel plegen te nuttigen. Het resultaat was ver bluffend: één wijfje legde nu on geveer 275 eieren, waaruit 70 le venskrachtige larven kwamen! Het begon bij ratten. Onder vitamines verstaan wij tegenwoordig organische onmis bare voedingsbestanddelen, die slechts in zeer kleine hoeveelhe den in het voedsel aanwezig be hoeven te zijn en waarvan een ontbreken ziekelijke verschijnse len tengevolge heeft. De bena ming vitamine werd reeds in 1912 door C. Funk ingevoerd, de ont dekking van het vitamine E vond echter pas in 1922 plaats. In dat jaar beëindigde prof. H. M. E- vans aan de universiteit van Ca- lifornië een onderzoek naar de invloed van het diëet op de vruchtbaarheid van ratten. Er was daarbij gevonden, dat er een toen nog onbekende stof, die zich in sla, maar vooral ook in tarwe- kiemen bleek te bevinden, nood zakelijk is voor een normale voortplanting van deze dieren. Ongeveer ter zelfder tijd werden soortgelijke waarnemingen ge daan door dr B. Sure (Arkan sas) Bij de wijfjes die op een vita mine E-vrij voedsel zijn gezet, verloopt de zwangerschap aan vankelijk normaal. In het laatste tijdperk van de dracht sterven de jongen en de nog ongeboren dieren worden door het moeder lijk organisme geresorbeerd. Bij vitamine E-toediening gelukte het een volgende zwangerschap weer normaal te laten verlopen. Manlijke ratten worden door vi tamine E-gebrek blijvend on vruchtbaar door niet meer te herstellen beschadigingen van de kiemklieren. Ook bij andere knaagdieren werd de betekenis van het vitamine E voor de voortplanting in het dierexperi ment aangetoond. Spoedig volg den een groot aantal publicaties over de rol die het „vruchtbaar heidsvitamine'' in het dierenrijk speelt. In de bijenwereld worden de larven van de werksters, die zich niet moeten voortplanten, met vitamine-E-arm voedsel be dacht, terwijl de larve van de koningin, die de stammoeder van een volgend geslacht moet zijn, voedsel te eten krijgt, dat zeer veel vitamine E bevat. De leg verbetert. Maar ook bij de vogels is het een en ander over dit vitamine bekend geworden. Vooral kippen hebben een grote behoefte aan deze stof. Het vitamine E ver betert niet alleen de leg, maar ook krijgt het broeden daarmee „BESTEMMING TOKIO". „DUISTERE WEGEN". betere resultaten. Met 't vrucht baarheidsvitamine is een ver drievoudiging van het aantal le vensvatbare kuikens waargeno men. In moeilijkheden bij de voortplanting van koeien, paar den, varkens en schapen schijnt vitamine E goede diensten te kunnen bewijzen en men kan wel zeggen, dat deze stof zijn plaats in de veterinaire geneeskunde heeft veroverd. Bij de mens heeft het ox-toco- pherol (tokos geboorte, phe- ro dragen) steeds een zeer geringe practische betekenis ge had. In de gebruikelijke voe dingsmiddelen komt vitamine E rijkelijk voor en het is daarom niet waarschijnlijk, dat er bij de mens gemakkelijk een tekort aan dit vitamine ontstaat. Men moet al een zeer eenzijdige voeding tot zich nemen, voordat men de kans loopt een werkelijk gebrek aan vitamine E te krijgen. Zo ongeveer is jarenlang de geldende opvatting geweest. Maar al is de chemische struc tuur van het vitamine E geheel en al bekend, al is het mogelijk deze stof in het laboratorium chemisch aan te tonen, al kan men het ox-tocopherol synthe tisch bereiden, de normale be hoefte van de mens is voor dit vitamine nog steeds niet bekend. In de medische litteratuur zijn er een aantal publicaties, die ge wagen van therapeutische suc cessen bij de mens. Jaren geleden deed dr Vogt-Möller reeds me dedeling over een aantal door hem behandelde vrouwen, die achtereenvolgens vier of vijf mis kramen hadden gehad en die na toediening van vitamine E nor male zwangerschappen door maakten. Zo is het indicatiegebied voor dit vitamine tot voor kort hoofd zakelijk beperkt gebleven tot die gevallen van habituele abortus, waarbij geen bepaalde oorzaken te vinden waren. Omdat vitami- ne-E-gebrek in het dierexperi ment ook spierafwijkingen ten gevolge heeft, wordt het ook wel als geneesmiddel voor bepaalde spierziekten aanbevolen. Kort geleden verscheen er in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde een bericht van Bijdendijk en van Assen, dat zij met succes vitamine E hadden gegeven aan vrouwelijke patiën ten, die lijdende waren aan zwan gerschapsvergiftiging. In dit Rot terdamse onderzoek bleek een toediening van grote hoeveelhe den „tarwekiem-olie" in combi natie met het vitamine-B-complex een dusdanig gunstige invloed op deze patiënten te hebben, dat de zwangerschap zonder zoutloos diëet tot een goed einde kon worden gebracht. Tenslotte verscheen het Ame rikaanse maandblad „Coronet", een uitgave van Esquire, onlangs met een opzienbarend hoofdarti kel over vitamine E en hartziek ten. Drie Canadese artsen, onder wie de bekende vitaminoloog Evans Shute, zouden in 8ó pet. uitstekende resultaten hebben toewaargenomen van vitamine- E-toediening bij lijders aan de meest verschillende hart- en vaatziekten. Zij behandelden reeds 4000 van zulke patiënten met enkele tabletten ox-tocophe rol per dag. Amerikaanse bladen hebben er een handje van sug gestieve artikelen te plaatsen en de collega, die mij deze afleve ring van „Coronet" ter hand stelde, had zich reeds met de pharmaceutische industrie in ver binding gesteld om vitamine E in zijn practijk bij hartpatiënten te beproeven. De biologische werking van vitamine E schijnt zich veel ver der uit te strekken dan het ge bied der voortplanting. Bij vita mine E-gebrek treden er immers microscopisch duidelijke verande ringen in de spieren op. Een Brits onderzoeker probeerde vi tamine E op oude jachthonden, die alle verschijnselen van een hartkwaal vertoonden. Na ver loop van tijd liepen zij weer met de meute! Vitamine E is een spiervitami- ne en de hartspier is de spier van ons lichaam, die het meeste werk verzet. Amerikaanse resultaten. Evan Shute studeerde in To ronto, volgde een chirurgische opleidinig in Montreal en Chica go en begaf zich in 1935 naar Londen om zich daar speciaal van de verloskunde op de hoogte te stellen. Hier behandelde hij vrouwen, die herhaalde miskra men hadden met vitamine E. In 1945 droeg hij de student Floyd Skelton, die wetenschap pelijk werk bij hem wilde doen, op om het antagonisme nader te onderzoeken. Al spoedig ontdek te Skelton, dat bij honden de bloedvaten onder de huid stuk gingen, wanneer hij deze dieren met oestrogene stoffen inspoot. Met vitamine E waren deze on derhuidse bloedingen weer tot verdwijnen te brengen. De pu blicatie, die Shute hierover het licht deed zien, was voor Bijden dijk en van Assen mede aanlei ding hun patiënten met zwanger schapintoxicatie met vitamine E te behandelen, daar een dezer patiënten kleine onderhuidse bloedingen had. Nadat Shute nu ook gevonden had, dat vitamine E een bepaalde werking op de bloedvaten heeft, ging hij er toe over patiënten met hart- en vaat ziekten met deze stof te behan delen. De resultaten waren Ame rikaans: patiënten, die van be nauwdheid niet meer uit hun stoel kwamen, spelen weer golf. Wij zullen de resultaten van het critische onderzoek in onze Nederlandse wetenschappelijke centra hierover afwachten. TEL. K 2209 - 285 levert alle soorten bomen, heesters, rozen, vaste planten enz. Speciaal adres voor tuinaanleg, windkeringen, sport terreinen enz. Prijscourant op aanvrage gratis. Vraagt ons persoonlijk bezoek Heden overleed, onze geliefde Echtgenoot. Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer CORNELIS AKKERMAN, in de ouderdom van 89 jaar. Uit aller naam A. AKKERMAN-BAKKER. Schoorldam, 20 Oct. '49. Damweg E 37. De teraardebestelling zal plaats vinden te Schoorl, op Maandag 24 Oct. a.s., n.m. 2 Uur vanaf het sterfhuis. Vanaf Vrijdag 21 Oct. a.s. Gary Grant en John Garfield in één der spannendste en gevaarvolste spionnage- films Toegang 14 jaar. Vanaf Maandag 24 Oct. a.s. Humphrey Bogart en Ann Sheridan in één der interessantste films der laatste jaren Toegang 18 jaar. Warner-Bros-films. DINSDAG 25 OCTOBER GEEN BIOSCOOP.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2