ROB de aMtohvdec N.V. NOORDER BANK AsJUMwUckant06c Korver Co. CHIN-LEE^ Dansen HaambatstyJl&at C. GROOT Stel het niet uit! Brand- en Bedrijfsverzekering N.V. Almelose Ververij en Chem. Wasserij PALTHE Administratiekantoor Joh, Broere Gezusters (jtrfytox HflinUMna, (fadet na. 2092 F. BAAIMAN UW OGEN Mr. Opticien Pastoor DEVIEZENBANK Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding Verheugend nieuws! de>ze week EEN KROON Loten Purmerend Aanmaakhout, Telefonisch aangesloten Dames* en Herenkleding Kinderverhaal Locomotief Rijwielen Gevestigd te Alkmaar, AGENTSCHAP: NOTWEG 17 - BERGEN Tel. 2519 KERKELAAN 17, BERGEN Nh. Verzorgt Uw Boekhouding, Vermogensbeheer Belastingzaken Wij zijn geslaagd. Uitsluitend bij Vermeulen's Levensmiddelenbedrijl "Dspar WIJ BIEDEN U Alléén in de Goedkope Groentenhal FEUILLETON Café Nieuwendijk PLOMPER - BERGEN ERKEND VERHUIZER \EDERE V.R°Uty Een KAPSEL van B.G.DOBBEN LUXE AUTOVERHUUR LEERT NU AUTORIJDEN Garage Breed, Breelaan 50, Bergen Telef. 2496 Hoofdprijs 4 vette koeien Trekking 27 October LOTENDEBITANT Voor Haarden en Kachels: Kerkedijk 11 Bergen kim Het gevaarlijkste gedeelte van de expeditie begon nu pas. De tempel was zeer bouwvallig, vol spleten en scheuren, en halver wege de trap gekomen, bemerkte Rob, dat deze in tweeën gebroken was, en dat een andere ingang gezocht moest worden. Vanuit de machine werd de onderzoekers beduid, dat er nog een tweede ingang was, die na enig zoeken gevonden werd. Zonderlinge beeldhouwwerken stonden aan de kanten alsof ze de toegang beletten moesten. Uit scheuren en gaten en tussen de treden steeg een ijle giftige rook omhoog en zonder de helmen zouden de beide vrienden reeds lang gestikt zijn. Bijna bovenaan de trap hield Rob halt. Er scheen zich onder de treden een holte te bevinden. Rob had de onvoorzichtigheid bard op de grond te stampen en de gevolgen bleven niet uit. Plot seling klonk een dof gerommel onder hen. als het gaat om uw kostbaarste bezit: Gun ze een BRIL van BEUGEN KLEINE DORPSSTR. 25 Oogcontrole iedere dag en Vrijdagsavonds van 79 u. Zieken en ouden van dagen aan huis Schoorli Dinsdagsavonds, Rustende Jager Egmondi Maandagsavonds, Vergulde Valk Erkend Ziekenfondsleverancier H. PLOMP ALKMAAR Met ingang van 1 November a.s., zal ons kantoor te Bergen, gevestigd Dorpsstraat 13, telef. 2554, op elke werkdag geopend zijn van 1.30 tot 4 uur; des Zaterdags van 9—12 uur, Wij belasten ons gaarne met de verwisseling van Uw inschrijvingen Grootboek 1946 in obligaties. Afd. Bergen. SecretariaatJ. C.Vermeulen Sr. Loudelsweg 53 De contributie voor deze vereniging bedraagt f2.- per gezin per kalenderjaar. Onder gezin wordt verstaan Man, vrouw en minderjarige kinderen. Het lidmaatschap geeft recht op ongeveer 50 °/o korting op de kosten der crematie. Zij, die zich vóór 1 Januari als lid .opgeven, betalen geen contributie voor het laatste kwartaal van 1949. Het bij toetreding te betalen bedrag ad f 2.- geldt dan voor het gehele jaar 1950. Geeft U schriftelijk of mondeling op bij het secretariaat der afdeling. Voor deskundige toelichtingen wende men zich tot Voorweg C 121 Schoorl Telef. 265 Sluit alle Verzekeringen. EIG.t JOH. BROERE Belastingconsulent Lid Ned. College voor Belastingconsulenten ook voor U verkrijgbaar 1 „Inderdaad, CHIN-LEE THEE wordt niet alleen gedronken maar ookintens genoten 1" Breelaan 33 - Tel. 2068 - Bergen Conference 10 pd. f 1.— Legipont 10 pd. f 1.— Emiel de Heist 10 pd. f 1.— Soldat Lab. 8 pd. f l.~ Cox d' Oranje 5 pd. f 1 Zoete Kroon 6 pd. f 1.— Stoof, zoet 8 pd. f 1.— Druiven, heerlijk zoet per kg. f 1.10 Dorpsstraat 86 - Telef. 2069 - Bergen Een roman uit Noordholland door Maartje Zeldenrijk 2. „Erg gunstig staat ze niet bepaald aangeschreven. Ze draagt het hart een beetje hoog en werkt op een kantoor in Amsterdam. Als ze er tenminste alweer niet weg is, want om de haverklap heeft ze een andere betrekking en daar tussendoor doet ze niets dan een beetje in de stad fla neren." „Hoe heet ze?" Die jongste?" „Ik meen van Annie. Mijn vrouw weet dat wel precies." „Over je vrouw gesproken, we moesten er nu eindelijk maar eens heen gaan. Ze zal overigens niet begrijpen, waar we blijven, want we ziten hier onderhand al een half uur te kletsen." En de daad bij het woord voegende, stond hij op, be taalde de vertering, waarna beiden de stad uitliepen, de Beemsterbrug over, de Purmerenderweg in. Via een brug getje kwamen ze bij een klein landhuisje, waar Kees woonde. De verwelkoming was hartelijk. Jan herinnerde zich het vrouwtje weer en toen hij rustig in de voorkamer gezeten was met een kopje thee en een stuk cake voor zich, be kroop hem even een verlangen naar ook zo'n gezellig inge richt huisje met een lieve vrouw. Want diep achter Jan's ogenschijnlijke oppervlakkigheid lag een stil hopen op geluk en liefde. Maar de meisjes die hij tot nu toe in zijn leven had ontmoet, konden hem allen weinig bekoren. Geen van hen was nog in staat geweest om zijn hart te doen ont vlammen. Daarom was hij op z'n dertigste jaar nog steeds vrijgezel. „Onze Jan is een beetje weg van een der zusjes Riessen- heuvel en jij, als vrouw, zult natuurlijk onmiddellijk kunnen raden wie van de twee," schertste de gastheer. „Ik ben anders nooit sterk geweest in het oplossen van raadseltjes. Maar gezien de leeftijd van Jan en naar wat ik van mijn man over hem heb gehoord, zou ik denken, dat het Lieselot was." „Mis!" Kees sloeg zich op de knieën van de pret. „Het is juist de jongste. Heet ze geen Annie?" „Ofwel: Annemarie," verbeterde mevrouw Bouwman. „Zoals je nu zelf kunt constateren, Jan, ben ik niet sterk in het oplossen van raadseltjes. Overigens, Annemarie is een aardig meisje, alleen een beetje te frivool. Ze is nog erg jong, ternauwernood negentien." „Vertel jij maar eens wat van de Riessenheuveltjes," zei Kees, opstaand, „ik moet nog even naar 't kantoor. Je amu seert je wel? Tot straks!" „Hoe heb je haar ontmoet?" vroeg mevrouw Bouwman, toen Kees de deur uit was. „Ontmoet heb ik haar niet bepaald," antwoordde Jan, be dachtzaam in z'n thee roerend. „We zagen haar in de stad lopen met haar oudere zuster en ik moet eerlijk bekennen, dat het een knap meisje is." „Annemarie? Zeer zeker. Er ontbreekt alleen maar de goede leiding. Het zijn beiden weesjes en ze wonen hier niet. ver vandaan aan het Zuiderpad. Hun vader is in de bezettingstijd overleden, een natuurlijke dood. Hun moeder was al eerder gestorven. Riessenheuvel had een tuinderij, niet zo erg groot, maar toch groot genoeg om er behoorlijk van te leven, vooral nu. Lieselot heeft na hun vader's dood de tuin verkocht en kon zodoende de hypotheken aflossen. Het huisje, waarin beiden wonen, is hun eigendom en dan hebben ze een beetje geld overgehouden. Te veel om te sterven en te weinig om van te leven, zeggen ze wel eens. Dus moest Lieselot, die een flink meisje is, aan het werk. Nu wast ze voor verschillende tuindersknechts en ze helpt ook wel eens een avond in de „Tuinbouw", dat is een ont spanningszaal, als er een feestje is. Ze wast dan af en op zo'n avond verdient ze wel een tientje." „En die andere? Annemarie?" „Die is zo nu en dan op kantoor, maar ze houdt het nooit lang ergens uit. Dan loopt ze weer eens een paar weken zonder. Op het ogenblik reist ze met de tram naar Amster dam, waar ze weer een baan heeft. Het was voor Annemarie misschien beter, als ze in betrekking ging als dienstmeisje, maar wie wil dat tegenwoordig? Op de kantoren verdienen de meisjes al gauw vijf en twintig gulden per week. Vaak nog meer." „Misschien is ze wat verwend?" „Ja, haar oudere zuster is te goed voor haar. Overigens ontbreekt de goede leiding, omdat er geen man in huis is. Van haar veertiende jaar -toen de moeder stierf wordt ze al min of meer door Lieselot opgevoed. Die zal wel eens wat met haar te stellen hebben, want veel voert ze in de regel niet uit. Ik zal niet zeggen, dat alles waar is, wat ze hier in de buurt van haar vertellen, want zoals overal, wordt ook hier verbazend veel gekletst. Maar het is toch een feit, dat Lieselot haar zusje teveel haar eigen gang laat gaan." „Is er dan geen toeziend voogd of iets dergelijks?" „Ja, een oudere broer van Riessenheuvel is indertijd tot voogd benoemd. Hij woont ergens in Kwadijk, dus niet zo ver hier vandaan, maar hij gelooft het wel. Overigens, over ruim een jaar is ze meerderjarig." „Och, het zal wel terecht komen," meende Jan. Hij stond op en keek eens naar buiten. „U hebt hier een prachtige tuin, mevrouw „Inderdaad. Zullen we dat „mevrouw" maar niet weg laten? U bent een vriend van m'n man en bovendien, in deze streek zijn alleen de dominese, de vrouw van de bur gemeester, de notaris en de dokter „mevrouw". Alle overige dames heten hier juffrouw. De tuindersvrouwen zijn hier kortweg „vrouw". Jan lachte. „Het zal dan wel eens moeilijk zijn om de juiste aanspreektitel te vinden, want hoe kun je aan de dames zien, of ze de vrouw van een tuinder, dan wel van de bakker of de notaris zijn?" „Och, iedereen kent ze natuurlijk." „En de anderen kennen elkaar. Alleen voor de oningewijde, zoals ik, kan er dan wel eens een probleem ontstaan." „Dat valt wel mee. Als je hier mevrouw zou zeggen, zouden ze veronderstellen, dat je ze in de maling nam." „Apropos, daar bedenk ik nog iets. Zijn er nog winkels hier in de buurt? Of moet ik speciaal naar Purmerend?" Mevrouw Bouwman keek hem lachend aan. „Geen cake en geen koekjes, want die hebben we in huis. Geen ge bakjes, want daar houden Kees noch ik van en bonbons zijn er ook. Je behoeft niets voor ons te halen." Jan kreeg een kleur. Drommels, dat was een bijdehand vrouwtje. Hoe raadde ze wat hij van plan was? „Dat was toch de bedoeling, niet?" vroeg de vrouw, toen Jan verward bleef zwijgen. „Ja, dat was inderdaad mijn bedoeling. Goed dan, geen koek en geen snoep. Maar voor deze veertien dagen voorbij zijn, koop ik toch wel wat voor U. Ik zal heus wel achter uw liefhebberijen komen." Beiden lachten. „Maar geen „U" meer," besliste ze reso luut. „Zeg maar gewoon „Nel"." Een half uur later was Kees weer terug. „Ik heb gelijk maar een paar goede sigaren voor de Zondag meegenomen," zei hij. „Dan kan Jan onze producten eens keuren." „Ik ben anders geen fijnproever op het gebied van si garen." „Maar ons fabrikaat zal je wel bevallen." „Hoe gaan de zaken overigens?" „Matig. Och, er is vraag genoeg, maar die vermaledijde hoge belastingen en je kunt niet vooruit, zoals je wilt. Geen grondstoffen genoeg. Als we maar voldoende tabak konden krijgen De heren zaten nog enige tijd genoeglijk in de voorkamer te roken, tot Nel aankondigde dat het eten klaar was. „Nu zullen we eens zien, of mijn vrouw met je hospita kan concurreren. Je moet namelijk weten, vrouw, dat hij een kost juffrouw uit duizenden heeft." „Het ziet er in ieder geval smakelijk uit," constateerde Jan lachend. „En reizen maakt hongerig," meende Nel. „Nou, hij reist elke dag," meesmuilde Jan, „dus daar is hij aan gewend." „Ja, dat is waar ook. Je reist heen en weer, hè? Waar om ga je niet in Hillebrug wonen?" „Merci, dat is niets voor mij. Ik prefereer de stad." „Als je eerst maar een getrouwd bent," filosofeerde Kees, „dan ben je met een hutje op de hei al tevreden." HOOFDSTUK 2. Een stralende Zondagmorgen. Jan werd gewekt door het gezang van, naar het hem scheen, honderden vogels. Ver rast luisterde hij naar de golf van klanken, die door het wijd geopende raam naar binnen kwam. Ach ja, in de zomer had het buitenleven wel zijn be koring. In Amsterdam hoorde je 's morgens een paar arme tierige mussen tjilpen, maar hier Hij stapte uit bed en rekte zich uit. Hoe laat zou het zijn? Een blik op zijn horloge stelde hem gerust. Beneden scheen alles nog rustig. Rustig pakte hij zijn koffer uit en legde zijn nieuwe zomercostuum alvast over een stoel. Stom, dat hij het gisteravond nog niet uitgepakt had. Ach ja, als je vrijgezel was, vergat je die dingen wel eens. Even kijken, of er een stopcontact in de kamer was. Ja, gelukkig wel. Nu eerst even scheren. Zo'n droogscheer- apparaat was toch wel fijn. Nadat hij geschoren en gewassen was, kleedde hij zich rustig aan. Zo, kwart over acht. Nu zou hij toch wel naar beneden kunnen gaan, op gevaar af, dat hij zijn gastvrouw in négligé zou aantreffen. Maar deze was al in de keuken bezig. Toen ze Jan de trap af hoorde komen, opende ze de deur en keek hem lachend aan. „Goede morgen. En? Goed geslapen?" „Als een roos. Ik hoop, dat ik niet te vroeg op ben? Ik heb eigenlijk vergeten te vragen, hoe laat of jullie gewoon lijk op Zondag opstaan." „Nou, meestal later," antwoordde de jonge vrouw. Kees ligt tenminste nog op één oor. Maar ik heb over een paar minuten thee." Een ogenblik later zaten beiden aan het ontbijt. Het zag er allemaal aanlokkelijk uit: twee eieren, ham, geroosterd brood Nel lachte, toen ze zijn blikken over de tafel zag dwalen. „Je hebt een prima kosthuis, naar ik heb gehoord, dus zal ik terdege moeten concurreren!" „Nou, maar zo krijg ik het in Amsterdam niet, hoor." Tijdens het ontbijt spraken ze onbevangen over het voor en tegen van buiten wonen. „Van m'n geboorte af heb ik in Purmerend gewoond. Vader was vroeger sigarenmaker, maar heeft al sinds 1930 een eigen bedrijf. Och, niet groot, maar het geeft een be hoorlijke boterham. Kees zal vader wel opvolgen, want ik heb geen broers. Ik heb nog één zuster, maar die woont in de Achterhoek. Haar man is onderwijzer." „Hoe komen jullie eigenlijk hier, in de Beemster?" „In de stad was geen geschikte woning te vinden. In de bezettingstijd viel dat al evenmin mee. Toen werd dit huisje te koop aangeboden en vader heeft het toen voor ons ge nomen. We wonen, hier heerlijk rustig en toch dicht bij de stad. Binnen tien minuten ben je er." „Bevalt Kees dat werk in de fabriek nogal?" Verwondering op het gezicht van de jonge vrouw. „Waarom niet? Hij is in zekere zin zijn eigen baas. Op het ogenblik is het nog niet erg druk, omdat de tabak nog schaars is. Maar dat zal geleidelijk aan wel beter worden. De naam van de fabriek is in deze streken goed bekend. O, het bevalt Kees uitstekend. Hij zou niet meer terug willen." „Och ja, een zelfstandige baan heeft ook z'n voordelen," meende Jan. „Hoewel, mij bevalt het werk op het gemeente huis uitstekend. Ik geloof niet, dat ik geknipt zou zijn voor fabrikant in spé." „Kees wel. Hij heeft altijd slecht onder een ander kunnen staan. Hij houdt er niet van om gebonden te zijn. Niet dat hij lui is, integendeel. Als eigen baas werk je in de regel harder dan voor een patroon." „Dat heb ik wel eens meer gehoord." „Wil je nog thee?" „Nee, dank je. Ik denk, dat ik maar eens een wandeling ga maken." „In de hoop, Annemarie tegen te komen," lachte ze olijk. Een beetje verlegen tipte hij de as van zijn sigaar en trok, om zich een houding te geven, zijn das recht. „Och, ik wil ook wel eens wat van de omgeving hier zien. Enfin, je ziet me wel weer verschijnen. Over een paar uur ben ik wel weer terug." „Dan is Kees ook wel op. Veel plezier." (Wordt vervolgd) A.s. Zondag - Aanvang 8 uur Gedipl. O ome s-e/t Herenkapper DORPSTR.21 BERGEN TEl 2266 30 centper ons. Banketbakkerij KOOLMEES SOECKER Jan Oldenburglaan 5 Bergen zonder chauffeur Nog enkele lesuren vrij St. Antoniusstraat 29 Bergen Kurkdroog, fijn gehakt, f 0.90 per grote mand. Minimum afname 3 maanden. Bij afname van 10 manden franco huis. Instellingen en wederverkopers ge nieten de normale korting. Houthandel «De Waker" Duinweg D 22, Schoorl. Tel. 432 KL ANKER, Stationsstraat 17, Bergen Telef. 2189

De Duinstreek | 1949 | | pagina 4