ff ff Cor Hoogvorst's SPECULAAS.... lekker Schoori's Gemengd Koor óüttyen is VRIJDAG 28 OCTOBER 1949 26c JAARGANG No. 42 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Bgmond aan Zee, EgmoncLBinnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN Raed Praet De Raad kwam Dinsdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr. W. Huygens. De notulen van het verhan delde in de vergaderingen van 1, 6 en 26 Sept. werden vastge steld, nadat er op verzoek van de heer Swaag iets aan was toe gevoegd. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van J. Bliekendaal en G. Roosloot om vergoeding van reiskosten in verband met het bezoeken door hun kinderen van scholen voor buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar. Over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloot de Raad aan eerst genoemde de reiskosten te ver goeden en op het verzoek van laatstgenoemde afwijzend te be schikken. Mededelingen De voorzitter deelde mede, dat als waarnemend burgemeester zal fungeren de heer L. den Das, als oudste wethouder in jaren en de meest ervarene. Het college van B. en W. had de taken als volgt verdeeld: Burgemeester, gemeentewerken, financiën, onderwijs, huisvesting; de heer Den Das, sociale zaken, woningbedrijf, woningdienst en de heer Oldenburg, electr. bedrijf, gasvoorziening, slachtbedrijf, boek houding. Naar aanleidig van een punt in een vorige vergadering, deelde de voorzitter mede, dat de Raad binnenkort een regeling kan ver wachten, waardoor de gemeente financieel in staat zal zijn het Natuurreservaat behoorlijk te on derhouden. Dr. Hemelrijk merkte op, dat hij bij een bezoek was geschrokken van de woestenij, van de zeker meer dan deso late toestand. In tegenstelling met wat men bijv. in Schoorl ziet, waar het prettig wandelen is „op" de paden, is het hier pret tig wandelen „naast" de paden. Spreker hoopt op een goed plan en wil dit toetsen aan wat Staats bosbeheer en Provincie doen. Spr. herinnert nog eens aan zijn sug gestie om het in handen te geven van het Staatsbosbeheer, maar onder eigen controle. De voorstellen van B. en W. tot het verlenen van medewerking voor het maken van tegelbestra ting op het schoolplein van de St. Ursulaschool (raming f 5300,—) en voor de volledige inrichting van het gymnastieklokaal van de St Ursulaschool (kosten f 3500, ondervinden geen bestrijding. Dr. Hemelrijk wijst er op dat het lokaal van de openbare ULO overbezet is en informeert of het lokaal van de St. Ursulaschool ook beschikbaar wordt gesteld voor verenigingen. Inderdaad De voorzitter deelt nog mede, dat het gebouwtje van de Har monie geschikt zal worden ge maakt voor training. Schooltandverzorging B. en W. stellen voor om aan de Stichting Schooltandverzorging, waarbij 12 gemeenten zijn aan gesloten, een geldlening van f 4500,te verstrekken en een garantieverklaring af te geven voor een eventueel exploitatie tekort. De heer Ellis vraagt, hoe er bij een tekort wordt gerekend, per leerling of per inwoner. Per inwoner! Dr. Hemelrijk, over tuigd van het grote belang van tandverzorging voor de gezond heid van de jeugd, wenst de heer Den Das geluk met het tot stand komen van deze regeling, waar voor deze reeds jaren geijverd heeft. Gemeenteboerderij Met het voorstel tot uitbreiding van de veestalling bij de ge meenteboerderij aan de Kogen- dijk, gaat de Raad accoord. V olkscredietbank B. en W. stellen de Raad voor om gedurende een proefjaar deel te nemen aan de garantieregeling voor de gemeentelijke volkscre- dietbank te Alkmaar en voor dit doel f 150,uit te trekken. In Alkmaar is de volkscrediet- bank op 1 Sept. j.l. met haar werkzaamheden aangevangen. Het rente-percentage, dat van de crediet-nemers zal worden geheven, zal waarschijnlijk on geveer 4 °/0 bedragen. In ver band met de vraag of er in deze gemeente behoefte bestaat aan sociaal volkscrediet, wordt opge merkt, dat juist ter verkrijging van een gegrond antwoord op deze vraag, de gemeente Alkmaar de omliggende gemeenten in de gelegenheid stelt medewerking aan deze bank te verlenen. Ten aanzien van het financiële risico, dat de gemeente Bergen loopt bij deelneming door zich garant te verklaren voor de richtige af lossing van in haar gemeente woonachtige credietnemers, wordt in de toelichting opgemerkt, dat dit risico tot een minimum kan worden beperkt door te bepalen 1. dat de proefbank van elke aanvraag uit de gemeente Bergen afkomstig, bericht geeft aan B. en W., waardoor voor iedere mogelijke verstrekking eerst het advies van de maatschappelijk werkster kan worden verkregen en waarbij zij na toekenning, controle kan blijven uitoefenen, 2. dat voor iedere verstrekking eerst de goedkeuring van B. en W. van Bergen meet zijn ver kregen. Mr Sluis bestrijdt het voorstel. Zijns inziens is niet gebleken, dat er hier behoefte bestaat aan een dergelijke instelling. En dan nog moeten particulieren, vakorgani saties enz. voorgaan en niet de overheid. De overheid kan het eventueel stimuleren, als 't nodig blijkt. De rente zal naar zijn mening ook veel hoger moeten zijn. Bij de burgerij zal de indruk worden gewekt, dat men met een soort armenzorg te doen heeft, het kweekt geen verantwoorde lijkheidsgevoel. Van particuliere zijde kan veel goedkoper worden gewerkt. De heer Ellis zegt het in grote lijnen eens te zijn met vorige spreker. Ook hij staat niet sym pathiek tegenover deze volks- credietbank. Men roept van alle zijden sparen, sparen, sparen en nu schept men een gelegen heid tot meer uitgeven. De moei lijkheden zullen bij dit volkscre diet nog groter zijn dan bij het consumentencrediet, dat velen al als consumentenverdriet betitelden. Hij vreest moeilijkheden bij de terugbetaling, moeilijkheden voor de bonafide middenstand, die ook al gevolgen ondervindt bij ker misdagen. Spreker zegt niet aan deze regeling te kunnen mede werken. Baron Taets van Ame- rongen meent met Mr. Sluis, dat het niet op de weg van de over heid ligt om aan totstandkoming van volkscredietbanken mede te werken. Het Burg. Armbestuur geeft zo nodig ook crediet, wat hem veel logischer schijnt. De heer Broersma meent dat iemand als de heer Den Das veel beter in staat is te oordelen over aanvragen uit Bergen dan een ambtenaar in Alkmaar. Wethouder Den Das laat een heel ander geluid horen. Het volkscredietwezen kan niet roe men op een goede voorziening. De woekerrente, die vaak ge vraagd werd, noopte de regering een geldschieterswet in het leven te roepen. Zoetjesaan is het cre- dietwezen gegroeid. Er kwamen bijv. middenstandsbanken. Is het nu zo erg, meent spreker, als er voor de minder met aardse goe deren gezegende een gelegenheid wordt geschapen voor het ver krijgen van een crediet. Ook zij, die geen zaak hebben, geen be zit, kunnen credietwaardig zijn, moreel. Het is vooral voor hen, die net even boven de grens van armenzorg (een lelijk woord liggen, vaak een uitkomst, zij zullen in staat gesteld worden zich te verheffen, hun levens vreugde te vergroten. De voorzitter wijst er op, dat de volkscredietbanken in ons land de proeftijd allang hebben gehad en dat in tientallen plaatsen reeds is gebleken welk een zegenrijke sociale maatregel het instellen van zo'n bank is. Dan springt Dr. Hemelrijk op de bres voor het voorstel. Tegen elke nieuwe sociale instelling rij zen steeds bedenkingen. Twijfel aan een gevoelde behoefte acht spreker ongemotiveerd. De bank van lening was een armzalige oplossing. Kopen op afbetaling maakt rijke zaken, maar de koper betaalt plm. 20°/o en dan nog de risico's. Van particuliere zijde is geen oplossing gekomen. Hier, aldus spreker, ligt een taak voor de overheid. Die het betalen kan, koopt ook niet a contant, betaalt geen rente, neen, de arme alleen wordt ge plukt. Hier helpt men de mensen zonder veel risico. Spreker wijst er tenslotte op, dat men credietbehoeftigen niet moet verwarren met steunbehoeftjgen. Mr. Sluis zegt, ook na de pleidooien van de voorstanders, zijn standpunt te moeten hand haven. Die iets niet kan kopen, kan beter wachten, die niet kan sparen vóór de koop, kan het nadien ook niet. Nadat nog verschillende spre kers een pro of contra hebben laten horen, wordt tot stemming overgegaan met het resultaat dat 10 leden voor stemden en 3 tegen t.w. de heren Swaag, Sluis en Ellis. Schenking aanvaard. Op voorstel van B en W werd onder dankzegging aanvaard de schenking van de huuropbrengst van de zomerwoning van de heer G. van Terwisga. Vrijwillige Brandweer. Voor aanschaffing van kleding en uitrusting voor het personeel van de vrijwillige brandweer stelt de raad een bedrag van f2600. beschikbaar. Commissie van Advies. Tot leden van de commissie van advies ingevolge de woon- ruimtewet worden herbenoemd de heren P. [Algra, J. H. W. Schmidt, Jb. Swaag, J. J. Witte brood en Mr. F. Zeiler. Berger Sportvereniging. Op voorstel van B en W be sluit de Raad met de Berger Sportvereniging een nieuwe huur overeenkomst aan te gaan, in gaande 1 Januari 1950. De heer Ellis spreekt de hoop uit dat de Raad tegenover andere verenigingen een even tegemoet komende houding zal aannemen. De voorzitter geeft de verzeke ring dat van bevoorrechting geen sprake is, alleen de kosten wor den betaald. Het klokje slaat bijna 12 uur als de Raad nog een kasgeld lening voor 1950 goedkeurt van maximaal f 1.240.000.en dan volgt rondvraag en sluiting. HET TONEELSEIZOEN GEOPEND De toneelvereniging St. Jan opende het toneelseizoen in Ber gen en gaf voor een zo goed als uitverkochte zaal van De Rustende Jager een boeiende, welverzorgde voorstelling van „En de bossen zingen hun lied", een spel in drie bedrijven van Rosita Peters' Het stuk speelt in een bosrijke streek in Noorwegen op het landgoed van Jörgen Offerdsen. Ook in dit kleine wereldje wordt het leven beheerst door ijverzucht, liefde, haat, wraak zucht, zelfopoffering geestdrift, hartstocht, wanhoop en spelen zich conflicten af, die het leven kleur, spanning en romantiek verlenen. Het was geen gemakkelijke taak voor de spelers van St. Jan om dit hele register van min of meer heftige zielstoestanden te beheer sen. Zij zijn hierin echter won derwel geslaagd en het publiek volgde met de grootste belang stelling en steeds stijgende span ning de vele verwikkelingen, die de auteur had weten te scheppen. En toen ten slotte een soort deüs ex machina ten tonele ge voerd was om de knoop te ont warren, om aan de netelige stand van zaken een gunstige ontkno ping te geven, nu niet als in oudere toneelspelen een rijke oom uit de Oost, maar een hevige bosbrand, waarbij de dromer Claus met gevaar voor eigen leven, de dochter van zijn brood heer, van een wisse dood redde, en zich een waardig partner toonde van het meisje, dat hij in stilte aanbad, toen klonk een hartelijk applaus uit de zaal. Regisseur en spelers kunnen met grote voldoening op deze eerste avond terugzien. IMKERS LET OP UW SAECK1 Op de bijenstand valt weinig meer te doen. In de wintermaan den is het wachtwoordRust. Bij het langer worden der a- vonden heeft de bijenhouder nu gelegenheid voor studie. Freiherr von Berlepsch, een vooraanstaand imker gaf eens de raad: Vor al- lem lernt Theorie, sonst bleibt ihr praktische Sttimper euer Le- ben lang. Om niet zijn leven lang een praktisch stumper te blijven, zal de bijenhouder ijverig boeken en periodieken willen bestuderen. Hoe er aan te komen? Een oplossing zou te vinden zijn als de imkers van Bergen eens met mekaar een soort leer- gezelschap oprichten, hun eigen boeken ruilden tegen lectuur van collega's. Als tussenpersoon zou kunnen optreden hun contact-com missaris voor Bergen, de heer G. van der Spiegel, bloemist, Mo lenstraat. Imkers let op uw saeck! CULTURELE AVONDEN N.V.—K.J.V.O. Op Zaterdag 5 November a.s. spreekt Anthony van Kampen over Nieuw-Guinea. Zie adver tentie. Diet Kramer komt niet op Woensdag 30 November, maar op Woensdag 14 December over haar werken spreken. Houd deze datum vrij. WILT U GRAAG VERGETEN WORDEN? Zou U het prettig vinden als U met Sinterklaas of Kerstmis werd vergeten? Neen toch-zelfs niet al zou U gezellig thuis zitten. Onze militairen en burgerpio niers overzee zitten niet gezellig thuis, maar ver weg, dikwijls midden in de rimboe. Reeds drie achtereenvolgende jaren heeft het Nederlandsche volk bewezen hen niet te vergeten, door het de NIWIN mogelijk te maken aan elk hunner een KERSTPAKKET te zenden. Ook in 1949 rekenen onze mannen weer op U, voor een NIWIN-KERSTPAKKET. Stel hen niet teleur. En stel het niet uit. Geef vandaag nog Uw bijdrage. Uw naam komt als afzender op het pakket. Zie hiervoor de advertentie. NIWIN-Comité Bergen. AANTAL INWONERS Het aantal inwoners is geduren de de maand September toege nomen met 139. Per 1 October j.l. waren de ingezetenen als volgt verdeeld3944 mannelijke en 4695 vrouwelijke personen; totaal dus 8639 ingezetenen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Zingt iedere Vrijdagavond van 8 tot 10 uur Ook ons koor is springlevend, daarom kunnen zich Vrijdagavond 4 November tijdens onze jaarvergadering nieuwe leden melden. Etalageverlichting Gedurende de maanden Novem ber en December 1949 en Janu ari 1950 is het aan winkeliers o.a. verboden des morgens van 7—9 uur en des namiddags van 4.6 uur (behalve Zaterdags) hun éta lages te verlichten. Indien zij zich echter o.m. te genover het electrisch energiebe drijf verbinden in deze perioden niet meer dan de helft van de lampen, zoals die de vorige win ter in winkel en étalage aanwe zig waren, te ontsteken, kan hen ontheffing van bedoeld verbod worden verleend. Voor het aangaan van deze verbintenis zijn op alle gemeen tesecretarieën, met uitzondering van die te Alkmaar en Den Hel der, formulieren verkrijgbaar. FILMNIEUWS. „MILLIONNAIR IN NOOD'' beschijft op originele en geestige wijze de lotgevallen van een ongelukkige geluksvogel, die een milloen moet uitgeven om mil- lioenen te erven. Hij wrong zich in duizend bochten om een idiote testamentaire clausule uit te voe ren. Het is een cursus in het be drijven van waanzinnigheden. GOLDWIJN FOLLIES Een pakkende kleurenshowfilm. Zang, dans, vloeiende melodieën, adembenemende shows, kleurrijke balletten en geestige intermezzo's. SCHOORL JAN KEETE ten grave gedragen Onder grote belangstelling werd Vrijdagmiddag op de Algemene Begraafplaat» het stoffelijk over schot van Jan Keete aan de schoot der aarde toevertrouwd. Vele vrienden en bekenden waren naar de dodenakker gekomen om daar bij het met bloemen over dekte graf nog een laatste groet te brengen aan de ontslapene, nog een afscheidswoord te spreken. Burgemeester Mr. C. A. J. Jochems memoreerde hoe de overledene een lange reeks van jaren in dienst van de gemeente was werkzaam geweest en veel nuttige arbeid had verricht. Ook in het verenigingsleven speelde hij een rol: „Hulp in nood" zal de populaire, steeds opgeruimde penningmeester in dankbare her innering houden. Tot de diep bedroefde weduwe en kinderen sprak hij woorden van troost en wenste hun kracht toe om het smartelijk verlies te dragen. Baron van Fridagh sprak als oud-burgemeester en oud-voor zitter van „Hulp in nood" woor den van dank en waardering voor het vele, dat de heer Keete in dienst van gemeente en voor „Hulp in nood" had verricht, vaak onder moeilijke omstandig heden. De heer Y. Minkema getuigde als oud-voorloper van „De laatse eer" hoe de thans overledene tal van jaren de dodenakker op voorbeeldige wijze had verzorgd en bij elke teraardebestelling een sfeer van grote eerbied had weten te scheppen. De heer A. Geurts sprak als oud-huisgenoot woorden van dank voor de vriend schap, die hij had mogen onder vinden. Ds A. J. P. Boeke, oud-pre dikant te Schoorl, kwam ten slotte met grote dankbaarheid zijn inddrtijd gedane belofte in lossen om te zullen spreken aan het graf als de thans ontslapene hem mocht voorgaan. Naar aan leiding van psalm 103 wees hij er op hoe zelfs op zo'n droeve dag als deze er nog reden is voor de woorden: loof, loof den Heer. Een der schoonzoons dankte ten slotte allen voor de laatste eer aan de overledene bewezen. Diep onder de indruk verlieten allen de dodenakker. Schoorlse Bridge Club. Uitslag van de Dinsdag j.l. ge houden wedstrijd 1. Jonker-Half Sr. 60,6 2. Pinxter-Diederich 61,2 3. Mevr. de Wilde- van Wijk 63 4. Dames Verboom-IJssels 66 5. Haasbroek-v. Twuyver 66,75 6. Visser-Nieuwland 67,5 7/8. Dames Bouman- van Wijk 75 7/8. Dames Pinxter- v. d. Linden 75 9. Mevr. HofF-v. d. Lely 76,5 10. Fam. Repko 78,6 11. Half Jr.-Jes 96 EGMOND AAN ZEE WOLKBREUK Woensdagmiddag te ongeveer 5 uur ontlastte zich boven Egmond een bui, die in een ogenblik de Voorstraat blank zette. Wegens de rioleringswerkzaamheden be vindt zich daar een bijna 2 meter diepe geul, die in enkele seconden vol liep en overstroomde. Het laaggelegen woonhuis van de heer B. kreeg de volle laag, zodat de gang en de keuken on der water liepen. Aan vloerbe dekking is grote schade toege bracht door het binnenstromende water. EEN GOED VOORBEELD Maandag j.l. passeerde er in de Voorstraat te Egmond aan Zee een begrafenisstoet. Bij een plas water in de straat speelden een meisje en haar buurjongetje. Toen de stoet genaderd was tot de plek waar deze kinderen zich bevonden, werd het spel gestaakt. Het jongetje nam zijn mutsje van het hoofd en zette dit pas weer op toen de stoet was gepasseerd, Mijn waardering voor de ouders van deze kinderen. Is dit geen prachtig voorbeeld ook voor grotere mensen? P. H. NIEUW BEDRIJF. Egmond aan Zee is weer een nieuw bedrijf rijker geworden, namelijk een schoonmaakbedrijf en Glazenwasserij. Ingezetenen van de Egmonden en omgeving kun nen nu hun glazen of huis laten schoonmaken door de hier juist gevestigde heer J. Schipper, 3e Oosterbergstraat 4. Even een bericht aan dit adres en dadelijk wordt men geholpen. EEN MOOIE GESTE Zoals wij reeds eerder berichten wordt er in Egmond aan Zee een actie gevoerd om de kleuter school uit te breiden en van nieuwe leermiddelen te voorzien. Het bestuur van de A.T.V. De Flierefluiters had aangeboden een opvoering van Dr. Bavino te geven, waarvan de baten voor de kleuter school zouden zijn. Woensdagavond had deze uit voering plaats. Dit was de derde Weektöad DE DUINSTREEK Zondag 30 October Dokter van GELDER, telefoon 2027 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m,m. met een minimum van f 1,

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1