Joep Schreurs vAitksma^td. a Juwdtoi-Sede. 10 foeken ETALAGEVERLICHTING PLEURITIS HAAR LIEFSTE JURKJE PHILIPS en H.S.F. RADIO'S voor halve prijs, n.l. f 27.50 C. OLDENBURG BEKENDMAKING. Gemeenteraadsvergadering Locomotief Rijwielen in de BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER", BERGEN kóó-fd mest bij de speciaalzaak Abonneert U Boekhandel 24 NOV. KOMT IN BERGEN BEKENDMAKING De Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, maken bekend, dat het door hun College opgemaakte ontwerp van de eerste wijzigings legger van de gemeente Schoorl, alsmede het ontwerp van de wijzi gingen, welke hun College zich voorstelt in het ontwerp-wijzigings- legger aan te brengen, met ingang van 31 October 1949 tot de dag van de hierna bedoelde zitting voor een ieder ter provinciale griffie, Dreef no. 3 te Haarlem, ter inzage liggen. Bezwaarschriften tegen de voorgenomen wijzigingen van het ontwerp worden bij hun College ingediend en bij de bovenaangegeven ont werpen voor een ieder ter inzage gelegd. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht en bezwaren tegen de voorgenomen wijzigingen kunnen mede worden ingebracht in een zitting van hun College of van een door hen uit hun midden benoemde Commissie. Deze zitting zal worden gehouden op Woensdag 7 December 1949, des v.m. te 11.15 uur, ten Provinciehuize, Dreef no. 3 te Haarlem. GEMEENTE BERGEN (Nh.) Aan de ingezetenen van de Gemeente Bergen wordt bekend gemaakt, dat met ingang van 1 November a.s. de stortplaatsen voor tuinvuil aan de Notweg, van Bladerenweg, Lijtweg en Doorntjes worden gesloten. Aan hen, die grote hoeveelheden tuinvuil wensen op te ruimen, wordt de gelegenheid geboden, dit voor de kostende prijs, per vrachtauto van de Dienst van Gemeentewerken, gevestigd Karei de Grotelaan 25, Tel. 2242, te doen geschieden. Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. Dr. W. HUYGENS, Burgemeester W. DÉ VRIES, Secretaris In de maanden November en December 1949 en Januari 1950 is het winkeliers verboden gedurende de eerste 5 dagen van de week van 's morgens 7—9 uur en 's middags van 4—6 uur en des Zater dags van 7—9 uur 's morgens, hun etalage te verlichten. Ontheffing van dit verbod is onder bepaalde voorwaarden mogelijk. Hiertoe moet een verbintenis met het G.E.B. worden aangegaan. Op Zaterdag 29 en Maandag 31 October a.s. des voormiddags van 9—12.30 uur, bestaat voor winkeliers de gelegenheid ten kantore van het G.E.B. in het Raadhuis een dergelijke verbintenis aan te gaan. Deze verbintenissen zijn eveneens aan te gaan bij de Heren G. M. Blommesteyn, Loudelsweg 6, Secretaris R.K. Middenstands vereniging „De Hanze" en K. M. Gerritsen, Kerkstraat 6, Secretaris Berger Winkeliersvereniging. Van de eveneens verboden reclame- en buitenverlichting gedurende genoemde maanden en uren, kan geen ontheffing worden verleend. De spertijden voor krachtstroom-verbruikers dienen streng te worden nageleefd. Vrijgesteld hiervan zijn koelinstallaties. Volgt allen dit voorbeeld vrijwillig en beperk tijdens de piek uren uw stroomverbruik. Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh., Dr. W. HUYGENS, Burgemeester. W. DE VRIES, Secretaris. HERPLAATSING WEGENS MISSTELLING. Zij, die in de gemeente Bergen gevestigd zijn en in aan merking willen komen voor het perceel Zeeweg 7 te Bergen aan Zee, bevattende beneden 1 woonkamer, keuken, hal, garderobe en kelder, boven 3 slaapkamers, badkamer en 2 zolderkamers, dienen zich aan te melden vóór Woensdag 4 November a.s. ten gemeentehuize, afd. Huisvesting. Huurprijs voorlopig f 840 per jaar. Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. opvoering van Dr. Bavino, en toch was de zaal nog bijna geheel bezet. Een dankwoord aan de Egmond- se middenstand voor het beschik baar stellen van de prijzen voor de verloting. De gemeenteraad vergaderde Woensdagavond voltallig, onder voorzitterschap van burgemeester Niele. Aan de heer J. Cuypers werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend, als onderwijzer aan de openbare lagere school, wegens benoeming in gelijke functie te Den Helder. Mej. H. G. Smit uit Koudekerk aan de Rijn, werd in zijn plaats benoemd. Straatnamen. Nu het herbouwplan tot uit voering begint te komen, moesten de straten rond het oude Pomp- plein gedoopt worden. Na uit voerige discussie werd besloten de Voorstraat te laten doorlopen tot het nieuwe plein bij zee, dit te noemen Westeinde en de weg onder langs de vuurtoren Gast huisstraat te dopen. Verkiezing vorderings commissie woonruimte- wet. De voorzitter lichtte uitvoerig toe, dat de woningbouwver. prijs stelde op een vertegenwoordiger in de commissie, terwijl voorts de heer J. Wijker, raadslid, zich beschikbaar stelde. Het tegen woordige lid, de heer van Pel stelt geen prijs op herverkiezing en en de heer C. Blok ogenschijnlijk ook weinig. Na deze toelichting werden met algemene stemmen gekozen de heren J. Petri, J. Stam, C. P. Dekker en J. Dekker en voorts de heer J. Wijker met 7 van de 11 stemmen. B. en W. stelden voor het advies der commissie voortaan alleen verplicht te stellen in ge val van vordering, zodat niet over iedere toewijzing de com missie gehoord moet worden, maar B. en W. vrijheid hebben, deze te horen, als ze dat gewenst achten. De heer Koeman zou de be slissing geheel aan de huiseige naren willen laten, onder goed keuring van B. en W. De voorzitter zou dit zeer toe juichen, dan was hij van veel narigheid af, maar helaas, laat de wet dit niet toe. De heer Koeman zou dan wil len, dat B. en W., practisch de commissie lieten beslissen, maar ook dat kon volgens de voor zitter niet. Hierna werd de voorgestelde wijziging der verordening, waar door buiten vorderingsgevallen, het advies der commissie faculta tief wordt, aangenomen. Straat- en rioolbelasting. Zonder discussie werd een ver ordening aangenomen tot heffing van een straatbelasting van 6 °/0 en een rioolbelasting van 16 °/0 van de kadastrale opbrengst van alle gebouwde eigendommen. Aangenomen werd een aan vullingsbegroting van f 300.- voor de verbouw van het raadhuis. •Nieuwe straatverlichting. Besloten werd in de Voorstraat een geheel nieuwe gas-straatver- lichting aan te brengen, waartoe 32 lantaarns zullen worden ge plaatst, moderne gietijzeren masten met booglampen. De kosten be dragen f 7000.—. Tevens zullen de 20 daardoor vrij komende oude lantaarns wor den gebruikt om de verlichting el ders in de gemeente te verbeteren. Rondvraag. De heer Groen verzocht ver betering van de bestrating op de Oosterberg. De voorzitter lichtte toe, dat eerst de riolering gelegd moet worden. Daarna wordt de Wilhel- minastraat geheel nieuw bestraat en dan kunnen de vrijkomende oude stenen gebruikt worden op de Oosterberg. De heer P. C. Dekker verzocht verbetering van de toestand aan de Werf, waar het geregeld een zandverstuiving is. Mogelijk zou een muur gezet kunnen worden, in de geest als in Scheveningen. Wethouder de Graaff lichtte toe, dat de situatie hier anders is, daar het strand hier afneemt. Er zijn echter reeds maatregelen getroffen. Nadat de heer Wijker nog geklaagd had over verwaarlozing van plantsoen door de jeugd, sloot de voorzitter de vergadering. NUTSAVOND. Dinsdag opende het Departe ment Egmond van de Mij. tot Nut van 't Algemeen haar winter seizoenmet een voordrachtsavond, waaraan de voordrachtskunste nares Aafje Top haar medewer king verleende. De Voorzitter, Ds. Plug, opende de bijeenkomst. Na een mede deling aan de leden, dat zij door bemiddeling van het afdelings bestuur bepaalde studieboeken kunnen lenen en bespreking van de verdere plannen van het be stuur, n.l. een lezing van de heer J. Stienstra te Leeuwarden, met het onderwerp„Het leven en werken der Bijen", toegelicht met plaatjes en op 25 Januari e.k. een avond met de heer K. v. d. Knaap te Brielle, wiens onderwerp zal zijn „Mensen, geesten en goden van Bali", gaf spreker het woord aan Mej. Aafje Top. Onder doodse stilte droeg zij op uitstekende wijze voor het ver haal van Steinbeck „De parel". Mimiek en voordracht deden de aanwezigen ten volle mede leven met de personen uit dit verhaal, waaruit bleek, dat zelfs het bezit van de grootste parel, niet het ware geluk kan brengen. De voorzitter dankte Mej. Aafje Top voor haar voordracht en sloot te ongeveer 11 uur deze bijeenkomst. DE REDDINGSBRIGADE VERGADERDE Woensdagavond vergaderde de Egmondzeeër reddingsbrigade in de zaal van de heer N. Kager, onder voorzitterschap van pastoor J. A. J. van Zanten. De voorzitter herinnerde in zijn openingswoord er aan, dat, hoe wel het werk van de Brigade in hoofdzaak zich uitstrekt tot toezicht houden op de baders en patrouilleren en posten op het strand tijdens het Badseizoen, de wintertijd daar is om de leden door het volgen van cursussen weer paraat te maken voor het komende seizoen. Na voorlezing der notulen werd verslag uitgebracht van de werk zaamheden in het afgelopen sei zoen. Na afloop hiervan bracht de voorzitter nog hulde aan de redders van plm. 40 kinderen van de gestrande „Duckw". Ver der bleek, dat de Brigade meer dere malen hulp had verleend bij verwondingen en aan kinderen, die hun ouders niet meer konden terugvinden. Daar de voorzitter, wegens vertrek naar Rotterdam zijn functie neerlegde, had er verkiezing van een voorzitter plaats. Met alge mene stemmen werd gekozen de heer A. v. d. Steen. De nieuw gekozene nam deze functie aan en bracht dank aan de scheidende voorzitter. Instelling ballotage commissie Na enige discussie werd be sloten het gehele bestuur plus de leden L. Zwaan en G. Grave- maker te benoemen als ballotage commissie. Drie jaar ontvangen de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen nu al zwemles. In de toekomst zal de commissie alleen leden aannemen, die in het bezit zijn van een of meer zwemdiploma's. Voor oudere leden zal ieder geval op zich zelf worden bekeken. Gursus E.H.B.O. Voor de herhalingscursus E.H. B.O. gaven zich een tiental leden op. Deze cursus zal aanvangen op Dinsdag 8 November a.s. Na Januari zal een cursus worden gegeven aan beginners. Ook voor deze cursns gaven zich reeds een achttal leden op. Hierna kwam ter sprake, het gezamenlijk zwemmen in Alkmaar. Bij het samenstellen van 'n groep bleek, dat er behoefte bestond aan een club voor beginners en gevorderden. Verzocht zal worden aan de Alkmaarse Reddingsbri gade, of de gevorderden met de A.R.B. mee mogen oefenen, ter wijl de beginners op Woensdag avond zouden oefenen. In dit verband moet worden vermeld, dat de leden van de E.R.B. onder „beginner" verstaan, het leren van de voor het diploma vereiste schoolslag. In zee zal menig di- plomabezitter het tegen deze „beginners" moeten afleggen. Zeer terecht merkte een der leden, nog wel een die actief had meegedaan aande redding van de kinderen van de Duck opMoet je nu juist zo'n papiertje hebben om te kunnen redden. Besloten werd om aanstaande Woensdagavond te kwart voor acht te beginnen met het volgen van zwemles. Toegangskaarten voor het bad zijn voor de leden tegen gereduceerde prijzen ver krijgbaar bij Mej. A. Wijker, Voorstraat. Bij de rondvraag bracht de heer L. Zwaan namens de leden op geestige wijze dank aan de schei dende voorzitter. Onder dankzegging aan Zuster de Groot, voor haar werk in verband met vele cursussen, die zij reeds gegeven heeft en voor de bereid verklaring weer te assis teren bij de volgende curcus sloot de voorzitter deze vergadering. Wanneer men er regelmatig navraag naar doet, blijkt een ont stellend groot aantal mensen pleu ritis te hebben gehad. Ook de volksmond heeft er zijn eigen be naming voor gevonden en men hoort dan ook dikwijls zeggen, dat iemand een droge of een natte pleures heeft. Ik vraag mij af of het moderne werkwoord „pleuren" niet van deze ziekte is afgeleid. Wellicht bent u nbg niet op de hoogte, maar onze jeugd pleegt op scho len en in fabrieken tegenwoordig te zeggen, dat ze dit of dat ,,in een hoek hebben gepleurd" en dat die of die ,,'s avonds nog even aan kwam pleuren Wdn- neer u dit woord nog niet mocht kennen, hoop ik niet, dat dit u aanleiding is het nu ook te gaan gebruiken, want het is niet alleen onbeschaafd, maar het klinkt ook heel lelijk. In ieder geval lijkt het mij waarschijnlijk, dat dit nieuwe en quasi-grappige werkwoord van „pleuritis"' is afgeleid, even als de reeds langer bestaande verwensing uit de volksbuurten, dat iemand de „k(o)lere" kan krijgen, onmiskenbaar van het cholera is afgeleid. Wat is pleuritis? De long is aan de buitenzijde bekleed met een vlies: het bin nenste borstvlies. Tegen de bin nenzijde van dé borstkas ligt ook zulk een vlies: het buitenste borst- pleurabladen liggen vrijwel tegen elkander, er tussen bevindt zich een slijm- of geleiachtige massa in een zeer dunne laag, die als glijstof dient, wanneer de beide borstvliezen bij de ademhaling langs elkander moeten schuiven. Bij een ontsteking van deze vlie zen spreekt men van pleuritis. Het begin is meestal een droge pleuritis, waarbij door de patiënt pijn in de zijde bij ademhaling wordt gevoeld en waarbij door de onderzoeker bij zuchten een knarsend geluid kan worden waargenomen. De droge pleuritis is meestal niet van lange duur, tenzij zij in de natte vorm overgaat. In dat geval komt er vochtafscheiding tussen de beide borstvliezen en de hoeveelheid van deze helder gele vloeistof kan zo groot wor den, dat de ademhaling er door „MILLIONAIR IN NOOD" „GOLDWIJN FOLLIES" Dinsdag 1 Nov. (Aller Heiligen Zondag) 2.30 en 8 uur. Dit leuke jurkje kan van lichte, zowel als van donkere stof worden gemaakt. De donkere saaie kleu ren, die we over het algemeen voor onze kleine meisjes niet geschikt achten, worden door de fleurige kleuren van het borduur werk opgevrolijkt. Iedere moeder zal zo'n echt feestelijk jurkje voor haar kleine meiske willen bezitten. We kunnen voor het borduren een heel eenvoudig randje en steekje nemen. Het komt hoofd zakelijk aan op de kleuren, die we kiezen. De ruimte van het voorpand is met smockwerk verdeeld. Heeft u moeite met het smocken, dan kan de ruimte ook gewoon worden ingehaald. Eerst wordt het smockwerk aangebracht, daarna worden de schouderstukjes opgezet. Bij dunne stof worden de zij naden met een engels naadje gesloten. Dit wordt op de vol gende wijze gemaakt: de ver keerde kanten van de stof worden eerst op elkaar gelegd en aan de goede kant gestikt; hierna stikt men aan de verkeerde kant een tweede naad. Nu worden de mouwtjes met engelse naden dichtgestikt. Ver volgens worden zij aan de kop ingehaald en met een platte naad ingezet. De ruimte aan de onderkant van de mouw wordt ingehaald en in een smal bandje samenge vat. Het kraagje wordt dubbel geknipt en aan de verkeerde kant dichtgestikt. Dan wordt 't kraagje omgekeerd en platgeregen. Nu wordt het aan de goede kant, tegelijk met een schuin afwerk- biesje opgestikt en aan de binnen kant afgewerkt. De zoom van het jurkje wordt met een fijn steekje eveneens aan de binnenkant afgewerkt. Er moet echter op worden" gelet, dat de steekjes niet op de goede kant kant te zien zijn. Het te smocken gedeelte is bij het patroon aangegeven. Het patroon is voor de leeftijd van 2—4, 46 en 68 jaar a f 0,90 bij de redactie van ons blad verkrijgbaar, onder no. P 001. Vergeet u niet nummer en leef tijd te vermelden? PRINSES CHARME J. M. WITTEBROOD - Breelaan 29 - Tclef. 2204 bemoeilijkt wordt en het hart en de grote bloedvaten naar de an dere zijde worden gedrongen. Deze patiënten zijn ernstig ziek en zij kunnen geruime tijd hoge koorts hebben. Behandeling en vooruitzichten. Dit vocht kan worden afge tapt met een naald, die tussen twee ribben wordt ingebracht, boeveelheden van \x/i 'her zijn daarbij niet zeldzaam. Terwijl men zich kortgeleden nog op het standpunt stelde, dat men met dit puncteren enigszins terughoudend kon zijn, temeer omdat zich toch telkens weer nieuw vocht tussen de pleurabladen vormt, staan thans meer en meer longartsen op het standpunt, dat alle vocht dient te worden verwijderd, zulks om de bekende bindweefselvor ming en schrompeling na pleuri tis tegen te gaan. Het is niet aan mij om hier in deze stelling te nemen. Hoe men hierover ook moge denken, het valt niet te betwij felen, dat langdurige bedrust en goede voeding nog steeds de grondslagen vormen in de be handeling van de patiënt met pleuritis. Maar ook in dit opzicht neemt men al weer een actiever standpunt in dan enige tijd ge leden. Was het tot voor kort in 't geheel niet bijzonder, dat men met een pleuritis 912 maanden in bed lag, onlangs deelde de ge neeskundige leider van een onzer districtsconsultatiebureaux tot be strijding der tuberculose mij mee, dat de meeste van zijn pleuritis patiënten een half jaar na het ziek worden met zijn toestem ming het werk weer hervatten. Het spreekt echter vanzelf, dat de beslissingen over opstaan en werk hervatten in handen van de arts moeten liggen. De tuberkel bacil is immers zeer vaak de oor zaak van zulk een pleuritis en voorzichtigheid blijft geboden. Daar komt nog bij, dat voorna melijk jeugdige personen door deze ziekte worden getroffen, die de eventuele lichamelijke conse- quentie's van hun ziek zijn maar te licht over het hoofd zien. HUISDOKTER. op de Meesterwerken uit de wereld literatuur. Een sieraad voor uw boeken kast Wanneer U nieuwe abonné's aanbrengt, ontvangt U geheel gratis een boekwerk. Vraagt inlichtingen bij H. PLOMP ALKMAAR Vanaf Vrijdag 28 Oct. a.s. Bennis O'Keefe en Helen Walker in de grappigste film Dolvermakelijk. Toegang alle leeftijden. Vanaf Maandag 31 Oct. a.s. Adolphe Menjou en The Ritz Brothers in de kleurrijke en geestige showfilm Fantastisch Geestig van begin tot einde. Toegang 14 jaar. Het eerste type Philips-toestel werd reeds door ons verkocht, sindsdien hebben wij ons meer dan 20 jaren hierop gespecialiseerd. DE VOORDELEN VOOR U? Een zeer rijke ervaring Snelle service Prettige en coulante behandeling Grote keuze toestellen Uw verouderd toestel ruilen wij in tegen een aannemelijke prijs Gemakkelijke betalingsconditie.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2