ROB de cu/tontudu M Het wonder mh <U w moord KIlMKillSIIDII tm Amsterdamsche Bank [IB BRIL GERO-ZILHETA B. STAM No. 442 MET DE JUISTE I w Fa. J. Smit Jr., Administratiekantoor Joh. Broere Noord-Holl. Glazenwasserij J. P. SCHIPPER, U GENIET MEER -m Mr. Opticien Pastoor HETE LUCHTKACHELS jt &Ts mr Eh tjl/SL Kinderverhaal De trap stortte in en Rob met Sanders stortten omlaag. Hun val was gelukkig niet groot. Onder de trap bevond zich een gang, die gedeeltelijk onder water stond. Vlug klauterden ze tegen een paar rotsblokken op en zagen vlak voor zich een donkere opening van een lage zijgang. Behoedzaam kropen ze de gang binnen. Het was er geheel donker, geen geluid deed zich horen en voorzichtig slopen de waaghalzen voorwaarts. De gang kwam uit in een onder aards vertrek, dat eveneens geheel duister was, slechts met behulp van hun sterke lantaarns kon de omgeving verlicht worden. Plots deinsde Rob terug. In het midden van het vertrek stond een groot afgodsbeeld, dreigend in zijn eenzaamheid. Het gelaat was ge sluierd en in zijn beide uitgestrekte handen hield het een slang een duif. en Onwillekeurig volgden de onder zoekers de richting die het beeld aanwees, totdat ze bij een ander beeld kwamen, dat in een kamer ernaast opgesteld stond. Ook deze gesluierde godheid wees recht voor zich uit. In een hoek van het vertrek bevond zich een opening. Het scheen dat haastige handen ge tracht hadden, hier een geheime doorgang open te breken, maar genoodzaakt waren, zich te ver wijderen. Vermoedelijk had het gas, dat jaren geleden de bewo ners verjaagd had, ook de priesters verhinderd hun schatten te bergen. Voorzichtig braken Rob en Sanders de laatste sluitstenen weg en bogen zich door de opening. Enige meters lager lag een ander vertrek en dit scheen de schat kamer te zijn van een oeroud volk. Duizenden jaren geleden moesten hier schatten verborgen zijn ge weest van een volk, dat tot zekere hoogte zeer beschaafd was geweest. En eeuwenlang waren de nakome lingen in staat geweest in hun eenzame stad midden in de wilder nis deze kostbare reliquieën te bewaren. DE GOEDE'S SMEDERIJ l/tekv,cif dfroc en dó&c Zilverwit Nooit poetsen Onverslijtbaar Onbeperkte garantie Ruïnelaan 11 Bergen Honderdduizenden diertjes op weg naar het Zuiden. Het is hoogtij in de vogel wereld: de herfsttrek is in volle gang. Nu, terwijl de eerste bladeren van de bomen ritselen en de paddestoelen uit de grond schie ten, is een groot deel van de vogels in rep en roer. De trekkers ont vluchten het Noorden om in zon niger streken hun heil te zoeken. Hoewel op 't ogenblik inder daad het hoogtepunt in de run naar het Zuiden valt waar te nemen, is de trek eigenlijk al enkele maanden aan de gang en zij zal nog lange tijd voortduren. In feite is het namelijk zo ge steld, dat we gedurende bijna het gehele jaar trekbewegingen kunnen bespeuren. In Juni immers, als de karekieten en andere zo mervogels nog nauwelijks op de broedplaatsen zijn teruggekeerd, gaan de ongepaarde kieviten, die dus geen nest of jongen te ver zorgen hebben, reeds in troepjes rondzwalken. Kort daarna krijgen deze zwervers gezelschap van spreeuwen en kraaien, terwijl in Augustus al verscheidene soorten, als ooievaars en gierzwaluwen, hun zomerkwartier verlaten. Inmiddels is het September ge worden en dan beginnen zich al lengs grotere troepen te vormen; de eigenlijke vogelverhuizing is dan begonnen. Ooievaar al bijna in Zuid-Afrika Terwijl het grootste deel van onze trekkers zich hier pas voor de toch gereedmaakt, zoeken ver scheidene van onze zomervogels reeds hun voedsel aan de Mid dellandse Zee of nog zuidelijker. De ooievaar voelt zich tijdens de wintermaanden pas in Zuid-Afri ka op zijn gemak. Tegelijkertijd met de verhui zing van „onze" vogels komt er in ons land een invasie van vluch telingen uit de Scandinavische landen, die öf ons land op hun weg naar het Zuiden slechts pas seren en op sommige plaatsen enkele dagen blijven hangen öf hier de gehele winter doorbren gen. In dit laatste geval spreken we van wintergasten, waarvan bonte kraaien, meeuwen en vele eendensoorten en als het vriest: zwanen en ganzen, bekende voor beelden zijn. In Februari komen de eerste zomervogels reeds weer op de broedplaatsen terug en daarmede is de voorjaarstrek officiéél inge luid. Zo zien we, dat op de keper beschouwd, de vogelverplaatsing een cyclus vormt met twee dui delijke hoogtepunten in April Mei en in September— October. Vele vogels komen om. In de herfst is de trek opval lender dan in 't voorjaar, door dat het aantal individuen dan groter is door de talrijke eerste jaars, waarvan een indrukwek kend percentage de trek niet o- verleeft. De lange weg, die in betrekkelijk korte tijd wordt af gelegd, eist een grote inspanning van de jonge dieren, die tevens allerlei nieuwe gevaren ontmoeten die zij in hun geboortestreek niet hebben leren kennen. De natuur is ook hier onmeedogend: Wie niet mee kan komen, is verloren. Bovendien bestaan in de zuidelijke landen nauwelijks wetten ter be scherming van de vogels, waar door vele dieren geschoten of in netten gevangen worden. Een ware ramp trof een aantal jaren geleden enkele honderden ooie vaars die in Afrika door het eten van vergiftigde sprinkhanen om kwamen. Juist doordat de trek vele slacht offers eist, is zij voor de selectie van groot belang. Slechts de goed ontwikkelde en gezonde dieren krijgen de kans zich in het vol gend voorjaar voort te planten. (Ten overvloede zij hier vermeld, dat dit natuurlijk uitsluitend voor de trekkers geldt. De blijvers worden door de strenge winterse elementen geselecteerd). Nog vele raadselen. Hoewel de trek reeds gedurende tenminste 20 eeuwen wordt be studeerd, zijn nog steeds enkele problemen onopgelost gebleven. Zo zijn er vele theoriëen opge steld over de vraag waardoor een bepaalde vogelsoort wegtrekt. De meest voor de hand liggende verklaring schijnt voedselgebrek en koude te zijn. Maar waarom trekken dan reeds in Augustus de gierzwaluwen weg, terwijl we in September en October nog overal grote zwermen muggen en andere insecten aantreffen? Wat de koude betreft dient te worden opgemerkt dat een dier in de natuur veel minder last van lage temperaturen ondervindt dan de moderne mens. De werkelijke oorzaak moet hoogstwaarschijnlijk gezocht wor den in de vogel zelf. Een bepaalde klierafscheiding, die o.a. afhanke lijk is van de hoeveelheid licht waaraan de vogel wordt bloot gesteld, schijnt de trekdrang in de vogel te doen ontstaan. Maar. ook dit is voorlopig nog een theorie. Nu rest nog de vraag: hoe vinden de dieren hun weg? Het schijnt, dat de trek over onbe kende gebieden geleid wordt door een instinctief richtingsgevoel, ter wijl bekende terreinen de om geving van het nest of een voed selrijke plaats op het gezicht herkend worden. Al met al blijft de trek een interessant verschijnsel, rijk aan velerlei geheimen. De zwaluwen en de spreeuwen, de kieviten en de roodborstjes, zij allen zoeken en vinden hun weg, onbewust van de raadselen, die zich opdringen aan de mens, die zo graag alles wil verklaren. G. HOFENK. te voorkomen Ruim een jaar geleden stal een Engelse soldaat, Henry Jones geheten, een stengun uit een legerdepöt en schoot ermee in het wilde weg op een offi cier, die hij nog nooit eerder had gezien. De officier werd gedood en Jones werd veroor deeld tot vijftien jaar gevange nisstraf wegens doodstraf. Een paar maanden voordat Jones zijn misdaad beging, had den medici de politie gewaar schuwd voor deze soldaat, „die waarschijnlijk een zware mis daad zou begaan". Jones was namelijk kort tevo ren uit de gevangenis ontslagen voor een minder belangrijk delict. Na zijn vrijlating was hij enige tijd in observatie geweest bij een aantal artsen, die met een appa raat, dat in Engeland op steeds groter schaal wordt toegepast, zijn hersens hadden onderzocht. Op grond van wat zij toen waar namen, zonden zij hun „weest op uw hoede voor deze man" naar de politie-autoriteiten. Niet lang daarna loste Jones de dodelijke schoten op de officier. Het instrument dat de dokto ren gebruikten, noemen de Engel sen „brain-wave-recorder", een apparaat dus, dat „hersengolven" noteert. Een 38-jarige neuroloog te Bristol, dr W. Grey Walter, is er de uitvinder van. Hij expe rimenteert er voortdurend mee, om een antwoord te vinden op de vraag in hoeverre impulsieve moordenaars en andere misdadi gers verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor hun heftige uitbarstingen. Werking. Een deel van het apparaat doet denken aan een seismograaf, het instrument dat aardbevingen re gistreert. Ook hier een pen, die een dunne lijn tekent op lang zaam bewegend papier. Maar niet de trillingen van de aard korst worden hier opgetekend, doch de electrische ontladingen, die het hersenweefsel van de on derzochte persoon geregeld afge ven. Op het hoofd van de proef persoon zitten hier en daar con tact-elementen bevestigd. De electrische impulsen van de her sens worden op deze manier over gebracht op de pen die alles, pijnlijk nauwkeurig, noteert. Iedereen zendt „hersengolven" uit, maar de psychiaters die zich speciaal met dit soort bezighiel den, hebben ontdekt, dat de gol ven, afkomstig uit het brein van misdadige typen, van een apart soort zijn: zij noemen deze thêta- golven, aangeduid met een der letters van het Griekse alfabet. Normale mensen produceren soms deze thêta-golven ook, maar alleen, wanneer zij ten prooi zijn aan sterke emoties. De hersenen van de misdadiger zendt ze ge regeld uit. Op grond van verscheidene proefnemingen zijn criminologen tot de conclusie gekomen, dat een uiterlijk normaal persoon, wiens „hersenkaart" vele thêta- golven vertoont, zo goed als ze ker een „agressieve psychopaath" is, iemand met een onstandvastig karakter, die in staat is tot plot selinge geweldpleging. Kinderen. Men heeft de proef ook geno men op kinderen. Hierbij bleek, merkwaardigerwijs, dat heel jon ge kinderen tot de leeftijd van ongeveer vier jaar thêta-gol ven uitzenden, zodra een kleinig heid (b.v. het wegnemen van een stuk speelgoed), hen irriteert. Normaliter verdwijnen deze thê ta-golven evenwel, als het kind opgroeit. De waarnemingen bij kinderen hebben geleid tot de theorie, dat de agressiviteit van psychopathen eenvoudig te wijten is aan een achterblijven in ontwikkeling in bepaalde opzichten. De psycho logen zoeken nu naar wegen om zulke potentiële misdadigers" zo danig te behandelen, dat zij nor male mensen worden. (Wa). Vanaf heden is Schoenmakerij - Schoorl telefonisch aangesloten onder PLOMPER - BERGEN ERKEND VERHUIZER Oldenburglaan - Tel. 2152 BERGEN Wt' EIG.» JOH. BROERE Belastingconsulent KERKELAAN 17, BERGEN Nh. Verzorgt Uw Boekhouding, Vermogensbeheer Belastingzaken Schoonmaakbedrijf en schoorsteenvegerij voorheen Hoevervaart 10, ALKMAAR, wordt thans Glazenwasserij, Schoonmaakbedrijf en Schoorsteenvegerij „DE EGMONDEN". Speciaal het schoonmaken van gebouwen en het wassen en bijhouden van uw ramen en ruiten. Beleefd aanbevelend N.V. Kantoor Bergen, Breelaan 10, Telef» 2563 CREDIETEN aan Handel, Landbouw, Industrie en Middenstand. Vraagt inlichtingen. Dagelijks geopend van 9—12.30 en van 1.304 uur. w m l KI. Dorpsstraat 25, Tel. 2202, Bergen Oogcontrole dagelijks. Erkend Ziekenfondsleverancier. NOG UIT VOORRAAD KACHELPIJP KOLENKITTEN KACHELPLATEN ELLEBOGEN RANDJES EN CEMENT uit voorraad leverbaar X1" f 12.35 24.75 9.75 Theeserviezen 15 delig Glasserviezen 30 delig 6 Tafelmessen in doos Wasketels alle maten Gegalv. asemmers Teilen 65 - 70 - 80 cm. Kippenringen 11 kleuren Asphaltpapier per rol vanaf Kolenkitten f 2.35, f 2.80, Emaille nestschalen Gummi tochtband per meter Puree-knijpers Kachelplaten, zwart emaille Gereedschapkaarten vanaf Koffers, mooie kwaliteit f 9.30- Hondenmanden, alle maten f 17.25 Lid Ned. College voor Belastingconsulenten 3e Oosterparkstraat no. 4, EGMOND AAN ZEE - Toekomstig Telef. no. 218

De Duinstreek | 1949 | | pagina 4