ff VlLe,uwe> fctb's PRINSESJES! Huldiging Schoorl's Gemengd Koor ScUwct's- üantMcUbudec ÜHfytn is teve+i Als St. Maarten komt VRIJDAG 4 NOVEMBER 1949 26e JAARGANG No. 43 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN Ouderavond Kleuterschool. In de Kleuterschool van Volks onderwijs werd Dinsdagavond onder voorzitterschap van de heer E. J. v. Rees Vellinga een druk bezochte ouderavond gehouden. Allereerst werden enige punten van huishoudelijke aard bespro ken, waarbij de heer Hogervorst gelegenheid kreeg om een warm pleidooi te houden voor het open bare onderwijs en de aanwezigen aan te sporen lid te worden van Volksonderwijs en donateur van het Kleuteronderwijs. Mej. Trotsenburg hield ver volgens een boeiende voordracht: „Het kind in de poëzie". Onder ademloze stilte beluister den de aanwezigen de verschil lende gedichten: „Verlangen" van Henr. Roland Holst, „Gelukkig Kind" van G. Gezelle, „Waarom" van Speenhoff, „Kinderlijck" van J. v. d. Vondel, en „Het dode meisje" van Marie v. Kranendonk. De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 677,80 en een na delig saldo van f 13,50. De penningmeester werd ge- déchargeerd met dankbetuiging voor zijn accuraat beheer. Op voorstel van Mevr. Kroon besloot de vergadering in principe tot het organiseren van een bazaar, om zo het hoofd te kunnen bie den aan de vele onkosten, die nog wachten. In de vacture, ontstaan door het bedanken van de heer Hoogland als lid van het bestuur, werd voorzien door de benoeming van de heer J. van Zoonen. Besloten werd verder de Bazaar te houden op 28 en 29 Jan. a.s. in de Kleuterschool. Verschillende dames en heren boden hun mede werking aan en de hoop werd uitgesproken, dat er nog vele zullen volgen, opdat de bazaar schitterend zal slagen. Mej. Trotsenburg, hoofd der kleuterschool, hield tenslotte een lezing over „Het moeilijke Kind". Ouders en opvoeders weten al lang wel, dat een Kinderzieltje geen tabula rasa is, geen onbe schreven blad, waarop zij maar hadden te schrijven wat goed was. Opvoeden is moeilijk, eist veel kennis, liefde en geduld. Spreekster liet verschillende gevallen uit de praktijk de revue passeren, sprak over jaloezie, ge hoorzaamheid, naastenliefde, klik ken, liegen als fantasieleugen, ver dedigingsleugen en lasterleugen en de houding die de opvoeder in die gevallen heeft aan te nemen. De voorzitter was de tolk van alle aanwezigen, toen hij Mej. Trotsenburg dank zij voor haar leerzame, onderhoudende lezing. Het Nieuw Nederlands Strijkkwartet CONCERTEERDE Vier jonge kunstenaars gaven Vrijdagavond in de Ruïnekerk een concert: Bouw Lemkes, le viool, Jeanne Vos, 2e viool, Jan Henrichs, alt viool en Justus Halbertsma, cello. Er was heel wat belangstelling voor deze kwartet-avond. Uitgevoerd werdenPavane en Cachonne van Purcell, Kwartet op. 76 no. 4 in Bes van Haydn en Kwartet op. 125 no 1 in Es van Schubert. De aanwezigen genoten van het prachtige samenspel van dit jeugdige ensemble, dat zich op deze eerste avond vele vrienden maakte, 's Namiddags hadden de jongelui geconcerteerd voor de leerlingen van de Middelbare Meisjesschool te Bergen. ZONDAGSDIENST ARTSEN „DE MASKERSPELERS' Op Woensdag 9 en Donderdag 10 November a.s. zullen de eerste opvoeringen in dit seizoen plaats hebben in de toneelzaal van „De Rustende Jager". Op genoemde avonden wordt voor het voetlicht gebracht het blijspel in drie bedrijven. „Het Hoedje van Marius" door R. Feenstra. Het is een gezellig stuk over het familieleven. De uitvoeringen vangen aan om 8 uur. Voor diegenen, die zich nog niet als donateur(trice) hebben aangemeld, zijn nog plaatskaarten verkrijgbaar bij de boekhandelaren G. Schoelink en P. J. de Haan Jr. zomede des avonds aan de zaal. Als gewoonlijk worden de uit voeringen gevolgd door een bal. Teneinde de gezelligheid te be vorderen zal dit bal plaats hebben in de voorzaal (tussenzaal) van „De Rustende Jager". Reserveert een van beide avonden voor ge zellige ontspanning bij de „Mas kerspelers". NEDERL. VERENIGING TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Afdeling Alkmaar. Aan de actie voor het dieren- asyl te Alkmaar, die een week duurde, heeft Bergen naar ver houding een belangrijk aandeel genomen, in verband waarmede vermeldenswaardig is het op meer dere terreinen genomen initiatief van een onzer aldaar woonachtige medewerkster Mevr. v. Zwieten- Bijl. De gehele actie heeft een netto winst opgeleverd van f 1025, Mogen we vanaf deze plaats dankzeggen aan allen, die ons, in welke vorm dan ook hebben ge steund. Het bestuur zal na een adempauze een hernieuwde activiteit moeten ontketenen en de volgende phase zal bestaan uit het houden van een verloting. Vele ons door de middenstand geschonken prijzen hebben we hiervoor in petto ge houden. Deze prijzen zijn de moeite van het kopen van een lootje ten zeerste waard. Er zul len nog een paar hoofdprijzen worden bekend gemaakt. Het behoeft geen betoog, dat er zeer veel geld nodig is als men in aanmerking neemt, dat alles langs particuliere weg moet worden vergaard. Wij willen een asyl bouwen, dat de toets der critiek volledig kan doorstaan. Het reeds bestaande asylfonds is nog niet groot genoeg en we blijven hopen op een voortdurende offervaardigheid van het publiek voor dit goede doel. Het gironummer van de pen- ningmeesteresse. Mevr. Vorsten- burg, is no. 424482. Ook onze Inspecteur, de heer Verwer, neemt gaarne giften in ontvangst. Ingezonden stukken In de pers is de laatste weken nogal wat te doen geweest over het afmaken van slachtvee en het bedwelmen daarvan, één en ander in verband met een zen ding rundvlees naar de Joodse staat Israël en het ritueel slachten hiervan. Gisteren trok het weer mijn aandacht, dat Bergen zo'n goed figuur had geslagen bij het inzamelen van gelden voor een te stichten dierenasyl te Alkmaar. Al deze maatregelen dienen om het lot van onze huisvrienden, de hond en misschien in wat mindere mate van de katten, te verzachten. Dit is een streven dat alleszins lofwaardig valt te noemen. Misschien mag ondergetekende met het onderstaande, het lot, hetwelk onze trouwe viervoeter, de hond, soms treft, te helpen verzachten, soms te voorkomen. Wat toch is het geval. Bijna wekelijks, soms dagelijks, komen mensen bij ons aan de Gem. Slachtplaats met het verzoek om hun hond, soms kat, te willen afmaken. Vraagt men dan, waar om moet dat dier worden dood- geschoten, dan is het, och, hij is ziek, of, hij wordt te oud, of, we kunnen de belasting niet betalen, of, het is een zwervertje, of, hij wordt te duur in de kost, of, enfin vult U zelf maar in redenen te over om van hun dier te worden verlost. Misschien zou onderge tekende in alle bescheidenheid de mensen mogen aanraden zich af te vragen bij het aanschaffen van hond of kat, niet aan één van genoemde euvels mank te gaan en in staat te zijn hun dieren te verzorgen en te onderhouden zo als het behoort. Dat lijkt mij toch wel het allerminste wat men van U, als dierenhouder, mag vragen. Laat Bergen in dit laatste geval ook zorgen bovenaan te staan. G. DE GROOT, Keurmeester Gem. Slachthuis te Bergen. In ons dorp zijn ze in de Voor straat begonnen met de aanleg van de riolering. Nu is mijn vraagmag de aannemer in zo een smalle straat deze over een lengte van naar schatting 50 M. opengraven, zonder dadelijk de buizen daarin aan te brengen. Er zijn plaatsen waar 2 meter diep gegraven wordt, zodat de zijkant neiging vertoond om in te stor ten, moet daar dan geen bekisting aangebracht worden Egmond a. Zee. Een bewoner. FILMNIEUWS. In de bioscoop De Rustende Jager wordt Vrijdag, Zaterdag en Zondagavond te 8 uur vertoond „OLIVER TWIST'* Deze onvergetelijke film, naar Dickens' onsterfelijk boek, brengt Dickens' beroemdste karakters tot leven en zal duizenden mensen in vervoering brengen. Zij biedt emotie door een handeling, die zich toespitst tot een adembe nemende climax, is dramatisch, tragisch door de figuur van een vrouw, die opgroeide in een we reld van cynisme en misdaad, maar tenslotte de stem van haar warm kloppend hart volgde, het geen haar ondergang betekende, ontroerend door de verschijning van Oliver Twist, een mager, bleek kind, dat de schaduwen van het leven al heel jong leerde kennen, maar steeds het gezicht naar de zon gericht hield, vol humor, beklemmend door de rea listische beschrijving van het be staan in de Londense sloppen omstreeks 1830 en de rake teke ning van misdadigers, kroeglopers en al het schuim der aarde. Door de brillante vertolking van Dickens' beroemdste karakters en figuren wordt een sfeer ge schapen, die elke bioscoopbezoe ker tot de laatste minuut in de ban zal houden. Zondagmiddag te 2.30 uur en Maandagavond om 8 uur zal worden vertoond „DE ZEVENDE SLUIER" Velen zullen zich deze film nog herinneren, die reeds eerder in Bergen werd vertoond, namelijk 21 Juni '47. Het was de tweede film na de opening. Het Parool noemde indertijd deze film een triomf der Engelse filmkunst. De Tijd sprak van een tot in details doordachte en ver antwoorde film, een meesterwerk van Engelse cinegrafische kunst, en de Filmwereld sprak van een film, die geen enkele aanbeveling behoeft. Dinsdag en Woensdag geen bioscoop. SCHOORL van Er heerste Maandagmiddag 'n ongewone drukte op de Bosch- mansweg en de Omloopalles bewoog zich in de richting van de woning van de heer G. de Graaf, waar de fraaie bloemstuk ken voor de ramen er al op duidden, dat er wat bijzonders aan de hand wasde kantoor houder ging na 38,5 jaar dienst bij de P.T.T. de dienst met pensioen verlaten. Dit feit mocht niet onopgemerkt voorbij gaan de directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Alkmaar, P.T.T. personeel, besturen van de voetbalvereniging, van Schoorl's Belang, van de toneelvereniging „Ons Genoegenleden van de Dames-reisvereen. buren, vrienden en bekenden kwamen de schei dende kantoorhouder op deze laatste dag de hand drukken en overlaadden hem met gelukwen sen, bloemen en zichtbare blijken van waardering. „Daar is een tijd van komen, er is een tijd van gaan" aldus de heer Grevelink, directeur van het Post en Telegraafkantoor te Alkmaar, die ook sprak namens de administratie in Den Haag. „U hebt in de 38,5 jaar niet te klagen gehad over uw carrière: begonnen als hulpbesteller te Lisse, mocht U uw loopbaan bij de P.T.T. besluiten als kantoorhou der te Schoorl". Spreker wees er verder op, dat de wijze, waarop de heer De Graaf zich hier te Schoorl van zijn moeilijke taak had gekweten, alle bewondering verdiendeSchoorl toch is vooral in het seizoen een belangrijk kan toor en de moeilijkheden werden nog vergroot, doordat er naast het kantoor geen woning voor de kantoorhouder beschikbaar was. Spreker bracht de scheidende kantoorhouder ook namens de administratie in Den Haag dank voor zijn dienstprestaties in al die 38 jaren en eindigde met het uit spreken van de hoop dat het hem gegeven mocht zijn nog vele jaren met vrouw en kinderen te genieten van een welverdiende rust. De heer Y. Minkema wees op de bijzondere positie van een kantoorhouder op een dorp: hij is een vraagbaak voor velen, tal van mensen komen bij hem in lichtingen vragen en dan komt het er maar op aan hoe de man achter het loket staat tegenover de woorden van Vader Vondel „indien 't gemeen U roept, be- sorght het als uw eigen." U hebt, aldus vervolgde de heer Minkema, steeds klaargestaan voor het publiek, zelfs kinderen gingen graag naar het kantoor met die vriendelijk lachende me neer. Personeel, zakenmensen, vrien den en buren hebben gemeend U naast onze gelukwensen, iets blijvends te moeten aanbieden. De keuze was gevallen, niet op een luie stoel, waarin gepen- sionneerden vroeger vaak hun rust mochten genieten bij de warme haard, of op een wandel stok met zilveren knop, die als derde been de oude stramme benen bij een wandelingetje in het zonnetje te hulp moest komen, neen, er werd de scheidende ambtenaar een rijwiel aangeboden hij zou nu wel veel vrije tijd krijgen, maar de gemeenschap zou op een groot deel daarvan beslag willen leggen, wat de tijd zal leren en dan is een goede fiets nodig en nuttig. De heer de Graaf dankte zicht baar ontroerd voor de vele waar derende woorden ende zicht bare blijken van belangstelling. Schoorlse Bridge Club. Uitslag van de Dinsdag j.l. gehouden wedstrijd: 1. Bekker-Beeldman 66 2. Mevr. Arpeau-Yssels 67,5 3. Dames Bouman-v. Wijk 70,5 4. Haasbroek-Aalders 72,5 5. Mev. de Wilde-v. Wijk 78 6. Half Jr.-Jes 86 7. Mevr. v.d. Linde- v.d. Lelie 90 8. Fam. Jochems 91,5 9. Fam. Repko 92,5 10. Half Sr.-Jonker 95,5 Zingt iedere Vrijdagavond van 8 tot 10 uur Ook ons koor is springlevend, daarom kunnen zich hedenavond tijdens onze jaarvergadering nieuwe leden melden. Gymnastiekvereniging OLYMPIA Van bestuurszijde vernemen wij, dat de jaarlijkse uitvoering zai plaats hebben op 14 en 15 Januari 1950. Bij de onderlinge wedstrijden, welke door leden van bovenge noemde vereniging in het Gym nastieklokaal zij n gehouden, werden de navolgende prijzen behaald: Dames 1ste graad; lste prijs J. van Dijk 92 punten 2de prijs A. v.d. Oort 86,5 punt 3de prijs T. Ens 85,4 punten Dames 2de graad: lste prijs G. Delver-Veuger 91,5 punt 2de prijs L. Ivangh 85 punten 3de prijs J. Smit 81,5 punt Dames 3de graad lste prijs T. Sevenhuysen 81,5 punt 3de prijs L. Breen 80 punt Heren lste graad: lste prijs A. Groot 97,3 punt 2de prijs Smit 95,7 punt 3de prijs C. Jonker en Denekamp 91,6 punt Heren 2de graad: lste prijs W. Selhorst 84,9 punt 2de prijs Jb Klop 83,7 punt 3de prijs S. de Leeuw 68.2 punt. Voor het behalen van het hoogste aantal punten is zowel voor de dames als de heren een wisselbeker beschikbaar gesteld. Het hoogste aantal punten bij de dames werd behaald door Mej. J. v. Dijk met 92 punten, mevr. G. Delver-Veuger behaalde 91,5 punt. Bij de heren behaalde A. Groot het hoogste aantal punten met een totaal van 97,3. De wisselbeker wordt eigen dom, als deze door dezelfde per soon driemaal gewonnen is. Een Tentoonstelling De Konijnen- en Pluimveever eniging De Duinstreek te Schoorl, houdt op 12 en 13 November a.s. een tentoonstelling in de zaal van de heer Nic. Schuijt. Als keurmeerster voor de ko nijnen zal optreden de heer Hannema uit Winkel. Voor het pluimvee wordt het oordeel van het publiek gevraagd. Als attrac tie hierbij wordt een taart ver loot onder degenen, die het beste dier of het beste trio hebben aangewezen. (Dat zal dus zijn het dier of het trio dat de meeste keren als het beste nummer wordt aangeduid.) Dat er prima dieren te bezichtigen zijn, bewijst wel het aantal prijzen, dat door de leden is behaald op de laatste Landbouwtentoonstelling te Alk maar. De heer Burgering behaalde 2 X lste prijs met VI. reusmevr. Beets-Jonker 2 X lste prijs en 1 X 2e prijs met K. Hangoren; C. Vries 1 X 2e en 1 X 3e prijs met Wener; Jac. Zander 3 X le prijs met Wener; A. Hoogvorst Jnz. 2 X le prijs met Rex; H. Bredewout 2 X 2e en 1 X 3e prijs met Rex; M. B. Jansen 1 X le en 1 X 2e prijs met Angora's. K. Bakker 1 X 2e en 1 X 3e prijs met Wener. Als extra attractie wordt 's Za terdagsavonds een biljartwedstrijd georganiseerd op de z.g. vlotbrug, waarvoor zeer veel mooie prijzen beschikbaar zijn. Stormen en regenvlagen, bliksem flitsen en dondergerommel hebben in de laatste weken van October de nadering van de winter on weerlegbaar aangekondigd. Nu de avonden steeds langer gaan worden en zelfs 's morgens het licht aarzelt te komen, weten we het zeker: de natuur gaat achter mistgordijnen en onder dekens van, dode bladeren en sneeuw voor korte tijd in rust. Op dat ogenblik, bij deze wis seling der seizoenen, waren onze voorouders gewoon het gebeuren in symbolische handelingen te ge denken. Zo'n moment is de 11e November, waaraan de legende de naam van de heilige Martinus verbindt. Als bisschop van Tours in het jaar 400, op 11 November, over leden, leeft hij vooral in onze her innering voort als de weldoener, die zelfs zijn eigen kleed doormid den scheurde om daarmee de be delaar aan de stadspoort van A- miëns te dekken. „Sinte Maarten 't is zo koud" zingen ook nu nog onze kinderen, wanneer zij met hun lichtjes door onze dorpen trekken en daarbij om „een turfje of een hout" vragen. Doet het niet fantastisch aan al die dwalende lichtjes, die door de donkere No vemberavond van het ene huis of de ene boerenplaats naar de andere trekken, met hun vlam metjes de boodschap brengend, dat het licht de dikste duisternis weet te doorboren en het toch ondanks alles wint? Wij ouderen moeten dit ge bruik in ere helpen houden. Dat kunnen we door onze kinderen de liedjes bij te brengen, hen aan te moedigen een werkelijk mooi en origineel Sint.Maartenslichtje te maken of het desnoods zelf voor hen te vervaardigen. We kunnen het eveneens door de zangertjes, geduldig luisterend naar hun lang verhaal en met een snoepje of wat fruit te ontvangen. Daarbij dienen we er voor te waken, dat dit eerste kinderfeest van de winter ontaardt in een bedelpartij van grote jongens en meisjes, voor wie deze ommegang niet meer bestemd is. Op die wijze houden we een oud volks gebruik in ere, dat tot de ver beelding onzer kinderen spreekt. Laten we in onze tijd van nuchtere zakelijkheid de enkele restjes uit kleuriger tijden, toen het sprookje nog leefde en warmde, goed be waren, opdat we nog iets anders door te geven hebben dan enfin, U begrijpt me wel, laat ik de sfeer niet verstoren. R. P. Goettsch. Schoorl, Gortersweg. van de H.M. de Koningin stelde dit maal verrassend mooie en onbe kende foto's beschikbaar, waar door de Prinsessenkalender 1950 van „Pro Juventute" aantrekke lijker ïs dan ooit. Ook na gebruik van de kalen der blijven de velé foto's op kunst drukpapier een waardevol bezit. De kalender is a f 2.25 ver krijgbaar bij alle verenigingen „Pro Juventute" en aan het lan delijk adres van de Kalenderactie. Behalve het genoegen dat U zichzelf doet, bevordert U met het kopen van de Prinsessen- kalender het werk van „Pro Juventute" „Bedreigde kinderen beschermen en steunen". U kunt aan het bereiken van dit goede doel ook mede helpen door U belangeloos beschikbaar te stellen voor medewerking bij de verkoop bij Kalenderactie „Pro Juventute", Gr. Markt 27, Haar lem. Telefoon 1 5 540 (K 2500). Giro 51.74.00. Weekêkd DE DUINSTRE Zondag 6 November Dokter POOT, telefoon 2423 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 |Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m,m. met een minimum van f 1,.- 1

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1