WeekUad ff ff BERGEN I - B.K.C. I VRIJDAG 11 NOVEMBER 1949 26c JAARGANG No. 44 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN HET BALLET DER LAGE LANDEN. De Berger Kunstkring opende het seizoen met een dansavond. De tot de laatste plaats bezette zaal van De Rustende Jager ge noot van „Het ballet der lage landen" en overlaadde de dansers en danseressen en de pianist Wolfgang Wijdeveld met bijvals betuigingen. Alvorens tot het eigenlijke pro gramma werd overgegaan, liet de leider Max Dooyes het pu bliek een kijkje nemen in wat hij noemde, de „werkplaats" van het gezelschap om het een idee te geven van de dagelijkse oefenin gen der executanten, van de vele moeilijkheden, die moeten worden overwonnen, vóór er voor het publiek kan worden opgetreden. Als eerste nummer stond op het programma een menuet, een Gavotte du Roi en een Gavotte de Vestris waarbij werd gewezen op het duidelijk verschil. Na „Herinnering" kwam „Jota". Elizabeth Hermann, die met cas tagnetten de maat aangaf, kreeg een extra applaus. Prachtig was de „Pagode-prin ses" en „De Rattenvanger van Hameln". Het volgende nummer „Taran tella" werd gedanst met bege leiding van tamboerijns en was een snelle hartstochtelijke volksdans. Aart Verstegen kwam met een woeste krijgsdans, waarop als laatste nummer voor de pauze de „Notenkraker-Suite" volgde. Na de pauze kwamen nog „Zo is het leven", „Les Sylphides" door Hanny Bouman en A. Ver stegen en tenslotte „Het Bruids boeket". Op een Slavisch dorp ziet men dansende en werkende meisjes in haar kleurige costuums. Twee meisjes worden beiden ver liefd op dezelfde jongeman. Als hij deze beide meisjes een bloem ruiker aanbiedt, ontstaat er hevi ge ruzie, daar beide schonen het aanzien voor een bruidsboeket. De speelman brengt met zijn onweerstaanbare wijsjes de ver hitte gemoederen weer tot bedaren. Met een tot een ovatie aan groeiend applaus eindigde de eer ste avond van de Berger Kunst kring. Het was alles een festijn voor oog en oor Ouderavond O.L. School. Onder grote belangstelling vond Vrijdag 4 Nov. een Ouderavond plaats in de Openbare Lagere School te Bergen. De voorzitter, de heer Sijpheer, uitte de wens, dat de heer Nijdam, die nog steeds ziek is, spoedig zou mogen herstellen. Het waarnemend Hoofd der School, de heer Pascha, bedankte de Oudercommissie voor de mooie collectie gereedschappen die ze de school hadden geschonken en -vroeg de aanwezigen iets te willen maken of af te staan voor de bazar, die in Januari zal worden gehouden ten bate van de Kleu terschool, het voorportaal van de Lagere School. Hierna was het woord aan Dr. Elema. Deze vertelde over het tot standkomen van de School tandartsendienst, die de verschil lende gemeenten hier in de om trek zou omvatten. Om te beginnen zal het gebit van alle leerlingen der le klassen regelmatig worden gecontroleerd en behandeld. Daar dit zal geschieden door Dokter Dijkstra en de spreker, moet men zich voorlopig beperken tot de le klas. Doch dit zal worden voortgezet als die leerlingen in hogere klassen zitten, zodat ze met een gaaf gebit de school zullen verlaten. Voor de kinderen wier ouders zijn aangesloten bij een ziekteverzekering geschiedt de behandeling kosteloos, voor de overigen moet door de ouders slechts één rijksdaalder per jaar en per kind worden betaald. Daarna hield de heer Dok een interessante lezing over „Links handigheid". Op vaak humoristi sche wijze sprak hij over „het mooie handje", dat steeds de voorrang geniet boven zijn linker collega. Links hadt in het oordeel der mensen steeds iets minder waardigs, hetgeen nog tot uiting komt in verschillende uitdrukkin gen, zoals hoe linker hoe slinker, op slinkse wijze, enz. Hij wees op het gevaar van spraakgebreken die kunnen ontstaan, als men uit gesproken linkshandigen dwingt rechts te schrijven. Ofschoon het aantal linkshandigen veel groter is dan men denkt, zijn alle gebruiks voorwerpen ingericht voor rechts- handigen. Hij noemde tal van namen van bekende persoonlijkheden, die allemaal linkshandig waren en toch een wereldberoemde naam hadden, waarbij bleek dat de linkshandigen niet voor de rechts- handigen behoefden onder te doen. Hij verzocht de toehoorders dan ook linkshandigen voortaan niet als iets minderwaardigs te beschouwen, en de linkshandigen niet te dwingen hun rechterhand te gebruiken bij het schrijven en het verrichten van andere handelingen. Nadat de voorzitter de beide sprekers hartelijk had bedankt voor hun interessante uiteenzet tingen, volgde de vertoning van een drietal films, zoals deze regel matig voor de leerlingen der hoogste klassen worden vertoond. De Elfstedentocht, de haven van Antwerpen en de ijsbergen van Groenland wekten ieders bewon dering en vele ouders betreurden het, dat ze ook nog niet in de schoolbanken zaten. Met een woord van dank sloot de voorzitter deze welgeslaagde Ouderavond. Met Anthony van Kampen naar het rijk van „Jungle Pimpernel" Er was Zaterdag grote be langstelling voor de door N.V. en K.J.V.O. georganiseerde cul turele avond in het Oranje Hotel Anthony van Kampen zou spreken over zijn reis naar Nieuw-Guinea. Als iemand verre reizen doet, dan kan hij wat verhalen, en als hij dan zo smakelijk weet te vertellen als deze spreker, dan is het succes verzekerd. Met de grootste aan dacht volgden de talrijke aan wezigen de beschrijving van land en volk, de tijd vloog om en veel te gauw kwam het einde. Per vliegboot werd Nieuw- Guinea bereikt, het grote eiland, dat vaak in één adem wordt genoemd met Indonesië, maar daarvan hemelsbreed verschilt, wat klimaat, bevolking en dierenwereld betreft. Het is het land van pa radijsvogels, kangoeroes en koppensnellers. In het oog van de Papoea is het koppensnellen geen moord. Als de tritonhoren wordt geblazen, dan volgt hij deze roepstem: de adat, de tot onge schreven wet geworden gewoonte, vraagt bij geboorte en huwelijk immers een schedel. 't Is een wonder, aldus spreker, dat er nog mensen wonen, nu er meer afgaan dan bijkomen. Met grote waardering, bewon dering, sprak hij over het werk van zending en missie, wat zen delingen en missionarissen daar doen is fantastisch. Spreker ging enkele jaren terug en verhaalde van het drieste a- vontuur van een vliegenier, die wist door te dringen tot het hartje van Nieuw-Guinea, tot de later als „Wisselmeren" gedoopte plek, waar volgens geruchten kleine mensjes zouden wonen. Het was hier, dat Dr. de Bruin later per parachute werd neergelaten en waar deze hoogst merkwaardige man jarenlang zou leven met de pygmeeënstam. Het was buiten gewoon interessant te horen, hoe deze man contact wist te krijgen met deze Bergpapoea's, hoe hij tijdens de oorlog onschatbare diensten bewees aan de tegen standers van de Jappen, door met zijn zendertje weerberichten enz. door te geven naar Australië. Ook na de oorlog was deze „Jungle Pimpernel", zoals hij werd gedoopt door een correspondent, niet te bewegen, van dit pygmeeënvolkje afscheid te nemen. - Tenslotte werden nog enige fo to's op het witte doek geprojec teerd en eindigde de heer Anth. van Kampen zijn causerie met er op te wijzen, dat Nieuw-Giunea de laatste tijd in het middelpunt van de belangstelling staat en de hoop uit te spreken, dat wie ook 't land zullen regeren dit mogen doen als Dr. de Bruin, als Jungle Pimpernel, die met liefde en ge duld kwam als mens onder de mensen. De heer Schuil maakte zich tot tolk van alle aanwezigen met de spreker van deze avond har telijk dank te zeggen voor zijn interessante causerie. NOORDERBANK opent haar deuren te Bergen Donderdagmiddag vond de offi ciële opening plaats van het bij kantoor van de Noorderbank in het perceel Dorpsstraat 13 te Bergen. De directeur de heer Van Dijk Jnr. heette de aanwe zigen welkom, waaronder de heren van Dijk Sr., oud-directeur, Bos, directeur, Spruyt en Jacobsen, commissarissen, Keyzer, kantoor houder, Mw Blank en Dr Huygens. Hij wendde zich daarbij in het bijzonder tot burgemeester Dr. W. Huygens. Spreker achtte het verheugend, dat het kantoor binnen twee jaar na overname van de Coöp Leen bank, veranderd kon worden in een kantoor met behoorlijke outillage. Het bankbedrijf, aldus spreker, is voor buitenstaanders een vrij ondoorzichtig bedrijf, voor de meesten een gesloten boek. Voor Bergen, waar geen industrie is gevestigd, zal voor de bank, vooral een taak liggen op het terrein van voorlichting omtrent duizend en één financiële maat regelen. De Bank mocht zich gelukkig prijzen in contact te zijn gekomen met de heer Keyzer, die door zijn ervaring opgedaan bij werkzaamheden op grotere be drijven, de juiste man op de juiste plaats was. Met de hoop, dat de bank zich in stijgende lijn zou mogen ontwikkelen, opende spr. het kantoor. Burgemeester Dr W. Huygens sprak een kort woord ter verwel koming uit en hoopte dat het de Bank zou mogen gelukken aan Bergen een goede service te bie den. De heer van Dijk Sr., oud directeur, wenste de directeuren geluk met deze uitbreiding. Spr. wees er op hoe de Noorderbank reeds jaren lang het oog had gevestigd op Bergen. De Coöp Leenbank had jaren lang in de behoefte van Bergen kunnen voorzien, had jarenlang de belangen van spaarders en andere cliëntèle goed behartigd. Spreker noemde in dit verband de namen Punt en Blank, die met een toe wijding zonder weerga hadden gewerkt. Met de geldsanering werden de banken overstelpt met werk en bleek de leenbank niet meer geheel te bevredigen. Contact werd gezocht met de reeds een halve eeuw bestaande Noorder bank, die bereid bleek de zaken over te nemen. In de heer Keyzer had de Bank de rechte man ge vonden om op te treden als kantoorhouder. Mevr. Blank betuigde ten slotte haar dank voor de prettige sa menwerking met de Noorder bank. FILMAVOND van het Leger des Heils Op Donderdag 17 Nov. a.s. 's avonds 7.30 uur zal onder auspiciën van het Leger des Heils te Bergen, in de zaal van café Nieuwendijk te Bergen de ver toning plaats vinden van het schitterende filmwerk „Joseph in Egypte". Dit werk bestaat uit 6 delen en is ontleend aan het bijbelse gegeven. Dezelfde dag 's middags 4.30 uur vindt in café Nieuwendijk een kindervoorstelling plaats, waar de jeugd zich kan amuseren met vrolijke tekenfilms, en andere amusante vertoningen. Voor ver dere gegevens zie men de adver tentie in dit blad. GYMNASTIEK De R.K. Gymnastiekvereniging „D.I.O." geeft a.s. Donderdag 17 November, om 8 uur precies, in de Rustende Jager, sinds haar be staan, de tweede uitvoering. Voor hen die iets voelen voor deze mooie sport, is er op die avond veel te genieten, vooral door dat alles in een vlot tempo wordt afgewerkt. De oefeningen worden afgewis seld met voordrachten, sketches en zang. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie in dit blad. MELKHANDEL GEREORGANISEERD Met ingang van 14 November zal ook in Bergen een wijk ver deling der melkslijters worden ingevoerd, zullen er niet meer vijf tot tien slijters in dezelfde buurt hun waren aan de man brengen, zullen ze geen 30 km meer per dag rondtrekken met hun aan bederf onderhevige pro ducten. Reeds in vele plaatsen werkt dit stelsel tot volle tevre denheid van slijter en clientèle. Op een bijeenkomst in Hotel Spoorzicht van slijters en clientèle werd de nieuwe regeling toege licht en sprak de heer Mors over de ervaringen, die men in Alk maar had opgedaan. Met eventuele klachten kan men zich wenden tot een com missie bestaande uit de dames Tielrooy-Bakker en Rozendaal- Schotte en de heren J. Broersen, C. Peetoom en de Roeper en de slijters Bruin en Smit. Zelfs is er een commissie van beroep ingesteld, waarin zitting hebben Mr. G. van Hilten, Dr. J. M. P. Lugten en J. Broersen. Intussen blijft ieder vrij z'n melk te betrekken van een slijter naar eigen keuze, mits afgehaald. Boter, kaas en eieren vallen buiten deze regeling. UITSLAG VERLOTING ten bate van de vrije school Gehouden ten overstaan van notaris mr. C. J. de Lange te Alkmaar op 31 October 1949. De eerste prijs, een schilderij van de hand van en beschikbaar gesteld door de schilder Jan van Herwijnen, viel op nummer 653. De tweede prijs, een schilderij van Dirk Vis, viel op nummer 604. De vier andere hoofdprijzen, zijnde alle vier een portret, in overleg met de winnnaars te ver vaardigen door Dirk Vis, vielen respectievelijk op de nummers 647, 128, 94 en 297. De negentien andere prijzen, bestaande in keuze uit ceramiek er boekwerken, vielen in volgorde van de aan de winnaars toege stane keuze, op de nummers 86, 846, 140, -280, 341, 730, 284, 534, 842, 849, 212, 580, 746, 797, 224, 620, 570, 920, 273. De namen der winnaars zijn bekend. Zij worden aangeschre ven om hun prijzen te komen afhalen, resp. hun keuze te doen. BERGEN - B.K.C. Voor a.s. Zondag staat er een zeer belangrijke wedstrijd voor B.S.V. op het programma. Dan krijgen ze n.l. bezoek van de mede-koploper in 4A, B.K.C. uit Anna-Paulowna. Grasshoppers en B.K.C. gaan samen aan het hoofd van hun afdeling met 11 pnt. uit 7 wed strijden, gevolgd door Texel, Watervogels en Bergen ieder met 10 punten uit 7 wedstrijden. Gezien het uitstekende resultaat van Bergen in haar uitwedstrijd tegen Grasshoppers zullen onge twijfeld vele bezoekers met span ning uitzien naar de verdere verrichtingen van de Berger „roodhemden". Voor de wedstrijd van a. s. Zondag zal zeker veel belang stelling bestaan. De wedstrijd vangt aan om half drie en wordt gespeeld op het B.S.V.-terrein aan de Kerkedijk. FILMNIEUWS. Vrijdag, Zaterdag en Zondag 8 uur en Zondagmiddag 2.30 uur wordt vertoond: „EEN PERFECT ALIBI" Voor liefhebbers van detective verhalen een spannende film. Wie was de dader? Van minuut tot minuut wordt de verdenking ster ker. Wie? Een onbekende vijand of de naaste vriend? Het is alles mysterie. Zes grote sterren en een be roemd regisseur maakten deze film tot een der spannendste van de laatste jaren. Toegang 18 jaar. Deze spannende gebeurtenissen zullen de toeschouwers altijd bij blijven. Maandag en Woensdag 8 uur en Woensdagmiddag 2.30 uur (eveneens toegang 18 jaar). „ONTEERD" In deze sterke speelfilm worden op adembenemende manier mo derne misstanden aan de kaak gesteld. Een vrouw met een zwart ver leden, een immoreel man, „Zij" onteerd door het verleden, „hij" door het heden, beiden door de wereld uitgestoten en levende in de schaduw, ontmoeten elkaar en Een der belangrijkste films van het jaar waarin de Zweedse actrice Viveca Lindfors wordt geïntroduceerd. SCHOORL RAADSVERGADERING De Raad kwam Dindagsavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Mr. C. A. J. Jochems. Ingekomen stukken en mededelingen. In de vergadering van 6 Sept. was in handen van B. en W. gesteld tot het uitbrengen van praeadvies het verzoek van de Voetbalvereniging Schoorl om haar het permanent gebruik te verzekeren van een sportterrein. B. en W. merken in hun advies op, dat het thans gebruikte ter rein, groot bijna 4 Ha, eigendom is van de heer G. Kieft Cz. Het terrein voldoet wat de bodem gesteldheid aangaat niet aan de daaraan in redelijkheid te stellen eisen. De vereniging heeft zich reeds heel wat uitgaven getroost om daarin verbetering te brengen, maar is slechts ten dele geslaagd. Blijkens een ambtelijk advies van de Rijksconsulent voor de licha melijke opvoeding zou een kunst matige bron met pompbesproei- ïngsinstallatie verbetering kunnen brengen. B. en W. schatten de uitgaven voor zo'n watervoor ziening op f 5000,-. Het aanleggen en inrichten van een sportterrein op andermans grond lokt B. en W. echter niet aan. De kosten van het stichten van een eigen sportterrein door de gemeente, be cijferen B. en W. op f 70.000, Om deze en nog andere redenen achten B. en W. het ongewenst op het verzoek van de voetbal vereniging in te gaan. Na ampele bespreking waarbij verschillende suggesties werden gedaan, besloot de Raad aan de vereniging te antwoorden, dat er in de huidige omstandigheden geen mogelijkheid bestaat aan haar verzoek te vol doen, maar dat de Raad over tuigd van het grote belang van sport voor de opvoeding, zal trachten een oplossing te vinden. Bij de 28 ingezonden stukken was verder een verzoek van het R.K. Schoolbestuur te Catrijp om als hulpmiddelen voor het onder wijs beschikbaar te stellen een Visolux-projector, een radiotoe stel en een naaimachine. Na enige discussie besloot de Raad het verzoek in te willigen. Aan de scholen te Groet en te Schoorl werd hetzelfde toegestaan. De Raad besloot in principe gunstig te beschikken op het ver zoek van de heer v. d. Garde Sr. inzake aankoop van een strook grond. Ontslag. Aan de heer W. A. Braaken- siek, onderwijzer te Schoorl, werd met ingang van 1 Dec. eervol ontslag verleend wegens zijn be noeming tot hoofd eener school. Met het voorstel tot het ver lenen van enige gratificaties voor het personeel ter secretarie, kon de Raad zich verenigen. Benoemingen. Tot lid van de comdfissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd P. J. C. Maars, F. Maeyer, J. Vriendjes, C. Meyer en W. Pastoor. De Raad ging accoord met het voorstel tot herbenoeming van de commissie van advies bedoeld bij art. 8 van de Woonruimtewet. Tot administrateur van het Gasbedrijf (vacture P. Duin Wz.) werd met ingang van 1 Juli '49 benoemd de heer E. H. Kley. Tenslotte benoemde de Raad tot schoonmaaksters van de open bare scholen te Schoorl en te Groet T. Posthumus-de Vet en J. F. Dalenberg-ten Voorde. Uitbreiding, aanbouw, verbouw. B. en W. stelden voor over te gaan tot uitbreiding van het ge bouw van gemeentewerken aan de Laanweg, tot aanbouw van een dienstwoning en tot verbouw van het Raadhuis. Na uitvoeringe besprekingen besloot de Raad deze punten aan te houden tot een volgende ver gadering. BRAND AAN DE LAANWEG. Donderdagmorgen even voor twaalf uur, werd de brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand in het perceel, bewoond door de familie de Vries aan de Laan weg. De brand was ontstaan in een zolderkamertje, waar spe lende kinderen een brandende kaars onder het bed hadden ge zet. De brandweer was onmiddel lijk ter plaatse, doch kon niet meer verhinderen, dat omwonen den de meeste spulletjes naar buiten hadden gehaald. Met twee stralen werd de brand spoedig geblust. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Afd. Schoorl en Groet. Op Donderdag 3 Nov. j.l. hield de heer D. L. Daalder van Ber gen voor bovengenoemde afdeling een lezing over het onderwerp „Psychische verschillen van jon gens en meisjes, mannen en vrouwen". Spreker toonde aan, hoe er in hoofdzaak drie stromin gen van meningen zijn, n.l. dat er voor de gemiddelde mannen en vrouwen geen psychische ver schillen zijn; de tweede groep, dat de verschillen niet zijn aan geboren maar door opvoeding enz. in de loop der tijden zijn ontstaan en de derde groep die meent, dat de verschillen wel aangeboren zijn, maar nog onder verdeeld worden in graduele en absolute verschillen. Spreker sprak vervolgens over het werk, dat Prof. G. Heymans in deze richting heeft gedaan en noemde ons enige resultaten van enquetes hierover gehouden. Met enige voorbeelden werd een en ander verduidelijkt. Met volle aandacht werd de uiteenzetting aangehoord en na de pauze werd DE DUINSTREEK Zondag a.s n m. 2.30 uur Terrein Kerkedijk Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 iTelefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m,m. met een minimum van f 1,

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1