ROB <U Uiivoeti* Alf. Leijsen, ÓftettCace Ifootdtadtt 'T RAEDTHUYS BoukeHokltetii (WAyttwciu J. HARMS, Amsterdamsche Bank Hete LUCHTKACHELS Adverteert in dit blad Gezusters Jti&s&esiheuve-t WËZEL's vaat Uatve fteifs TecUnUch Buceau F. JIMMINK LAAT HU Auto-RIJSCHOOL R. K. Gymnastiekvereniging „D. I. 0." Eén dag kopen Stichting „De Vrije School" „OPVOEDING ALS GENEESKUNST" Onze St. Nicolaastafel is gereed M. VAN TEULINGEN Sini Nicolaas komt T» VAN DIEPEN „Spoorzicht" - Breelaan Speciaat UigtUcUi Kinderverhaal „Bergen" op DONDERDAG 17 November a.s. Spreker: de Heer A. SOESMAN, arts te Den Haag N.V. Kantoor Bergen, Breelaan 10, Telef. 2563 VOORKOM RISICO Vakkundige adviezen zijn bij het kopen van MEUBELEN vereist BETALING DESGEWENST IN OVERLEG 1 FEUILLET0H vergaderingen en partijen WEZEL's Banketbakkerij Schoorldam Tel» 215 MpIP De gevonden schatten werden Eindelijk werd de grens van de ingeladen en spoedig reed de tank vallei bereikt, waar grote, in de weg uit dit gedoemde land, dat rotsen uitgehouwen beelden de 20 weinig gastvrij was en toch toegang schenen te bewaken. De zijn bezoekers zo ruim beloond had. drie waaghalzen wilden liefst zo spoedig mogelijk terugkeren om de rest van de schatten te zoeken en allereerst moest een schuilplaats gevonden worden, waarin de kost bare voorwerpen tijdelijk konden worden geborgen. Onbewust van enig gevaar, liet Rob de tank langzaam verder rijden en al heel gauw vond hij een prachtige plaats. Het was een klein hol tussen de rotsen. uw kamer schilderen en behangen De nieuwste stalen voorradig 1 U zult verstelt staan over prijs en uitvoering. Schilder en behanger. Metiusstraat 1 ALKMAAR Neemt U bij ons uw rijlessen. Voor goed onderricht wordt ingestaan. Breelaan 50 Bergerweg 12 Bergen Alkmaar Tel. 2496 Tel. 3725 in „De Rustende Jager" te Bergen - Aanvang klokslag 8 uur. Entrée f 1.- Donateurs op vertoon van donatiekaart vrij toegang. Plaatsbespreking Zondag a.s. van 11.30-12.30 in gebouw St. Jan. Tussen 11 November en 1 December Dus doet uw voordeel en koopt uw Sint Nicolaas-geschenken bij Hereweg C 63 Schoorl f' te Bergen Nh., op Zaterdagavond 12 Nov., 8 uur in het Dorpshuis te Bergen Onderwerp Entrée f 0,75 Chocolade-, Suikerwerk- en Marsepainfiguren Doosjes chocolade-sigaren Chocolade-letters, melk en puur Luxe dozen bonbons - ook kersenbonbons U tot een bezoek uitnodigend, Hereweg C 70 Schoorl Telefoon 272 Een leuk St. Nicolaascadeau is een album van Flipje Stort uw overtollige kasmiddelen in REKENING-COURANT, of plaatst ze a DEPOSITO. Dagelijks geopend van 912.30 en van 1.30'4 uur. OOK BIJ U THUIS, MEUBELEN VAN Compl, Huiskamer, bestaande uit Dressoir, 140 cm., 2 fauteuils en stoelen, uitschuiftafel f 269. Idem zwaardere uitvoering en prima bekleding naar keuze f 369.- Idem met clubs, dressoir 160 cm., f 489.- Idem met fauteuils in het old finish f 469- - f 555.- Idem met clubs, iets aparts f 625 - f 855 «15 jaar garantie. Gothiek bankstel, 2 clubs en drie zitsbank f 395.-. Slaapkamers vanaf f339 - tot f 869- met tafel, 2 fauteuils en 4 stoelen f 139 50 Zwaardere uitvoering f 167.50 in het old finish f 269- - f 365- Rooktafels vanaf f 29 90, f 39.90, f 49.90, f 64.90 compl. met garnituur en verlichting. Naaiboxen f 9.50 met voetstukken f 18.90 f 29.90 met kastjes van onder, iets moois f 35.50 Haardstoeltjes f 34.50 - f 39.90 tot f 69- Binnenkort ontvangen wij ook Haardstoelen met losse kussens vanaf f 49,50 tot f 98.50 Wij ruilen ook uw gebruikte meubelen in. Toonkamers te Egmond aan Zee Voorstraat 107. Iedere dag geopend en vrije toegang van. 1 u. n.m. tot 6 u. nm„ tevens tussen deze zelfde tijd Telef. 369, of volgens afspraak, ingang 3e Oosterbergstr. 4. Hoofdkantoor O.Z. Achterburgwal 169, Amsterdam. uit voorraad leverbaar Midden Geestweg 6 Bergen Telef. 2372 i Een roman uit Noordholland door Maartje Zeldenrijk 4. ,,Ja, dat zal wel gaan," vervolgde hij, terwijl hij kwasi-ernstig keek. „U woont in een klein huisje aan het Zuiderpad, welke weg de inboorlingen gewoonlijk het Peldersweggetje noemen. Uw vader en moeder zijn beiden overleden. Uw vader was tuin der. Na zijn dood U was toen zestien jaar is de tuin ver kocht en werden uw zuster en U eigenaresses van het huisje. Uw voogd is een broer van uw vader, die hier niet zo heel ver vandaan woont. Die kant uit. Hij wees in de richting van Kwa- dijk. „Uw zuster werkt heel hard om in het onderhoud van haar zelf en U te Voorzien. Ze wast voor verschillende tuinders knechts en af en toe helpt ze, als er een feestavondje is, in „De Tuinbouw". Dat is een zaaltje aan de Purmerenderweg. U bent een beetje wispelturig en hebt reeds verschillende betrekkingen gehad, in Purmerend zowel als daarbuiten. Op het ogenblik bent U zonder werk. U slaapt 's morgens, inzonderheid des Zondags, lang uit en dan gaat uw zuster alleen naar de kerk. Zo, en zegt U nu maar eens, dat het niet klopt." Een beetje bevreesd trok het meisje, dat met steeds groeiende verwondering naar haar doopceel had geluisterd, haar hand uit de zijne, terwijl ze hem hoofdschuddend aankeek. „U moet wel een heel kundige waarzegger zijn. Is het niet zo?" „Als U bedoelt, dat ik gewoonlijk de waarheid zeg, dan hebt U gelijk. Of was er soms iets bij, dat niet klopt?" „Het is allemaal heel angstig juist. Ik voel me helemaal niet op m'n gemak naast U." „Er behoeft niet de minste vrees te zijn," antwoordde hij droog, terwijl hij zijn sigarettenkoker voor de dag haalde, en voor haar opende. „Steekt U eens op, want ik weet ook, dat U rookt." „Inderdaad, ik rook graag een sigaret." „Overigens is deze definitie iets, dat niets met waarzeggen te maken heeft, want iedereen kan aan uw vingers zien, dat U rookt." Het meisje keek naar de twee bruine vlekken tussen wijsvinger en middelvinger en lachte even. Nadat ze vuur had gekregen en met diepe teugen inhaleerde, zei ze: „Kunt U bijgeval ook de toekomst voorspellen?" „Ja zeker, maar daarvoor heb ik uw andere hand nodig." Zonder verder plichtpleging nam hij haar rechterhand in de zijne, keek er eerst weer een poosje in en sprak toen op droge toon, hoewel hij zich inwendig geweldig vermaakte: „Ik zie een ring aan uw vinger. Er is een blonde jonge man, niet onknap, vrolijk van aard. Hem ontmoet U en over enige tijd zult U met hem trouwen. En die jongeman heet Jan van Slooten." Ze lachte luidkeels, terwijl ze haar hand weer terugtrok. „Ik vrees, dat U ditmaal abuis bent. Ik denk er namelijk in het geheel nog niét aan om te gaan trouwen. Weet U wel, hoe oud ik ben? O, daar hebt U mijn hand weer voor nodig zeker." „Nee," antwoordde hij, luchtig aan zijn sigaret trekkend. „Dat wist ik al. U bent negentien jaar. Ze blies nadenkend de rook van haar sigaret voor zich uit. „Een wonderlijk mens bent U. Zo, dus ik ontmoet een blonde jongeman. En hij is knap, zei U? Hoe heet hij ook alweer?" „Jan van Slooten." „Jan van Slooten?' herhaalde ze. „Nooit van' gehoord. Waar schijnlijk geen Purmerender of iemand uit de Beemster? Of moet U, om hierop antwoord te kunnen geven, weer een van mijn handen hebben?" „Nee, hierop kan ik ook zo wel een antwoord geven. Hij woont in Amsterdam, hij werkt in Hillebrug op het gemeente secretarie." „Lieve help, wat weet U een boel! Vertelt U me eens, mijn heer de waarzegger, wanneer gaan we trouwen?" „Dat zal de jongeman aan het meisje overlaten." „Zo, nou, dan zal ik de trouwdatum bekend maken: na de andere week." „Dat is al gauw. Ik denk, dat U ditmaal abuis bent." „Integendeel. Rekent U zelf maar eens uit, wanneer dat na de andere week" is. Dat kan over veertien dagen zijn, maar ook over veertien jaar." Jan schoot in een lach. „Hij is goed. Maar het duurt geen veertien jaar. Hoogstens veertien maanden." Ze haalde haar welgevormde schouders op. „De tijd zal het leren," was haar wijsgerige conclusie. Hij stond op. „Ik zal U naar huis brengen," zei hij resoluut. „Het is bij twaalven en uw zuster heeft om kwart over twaalf het eten klaar." Werktuigelijk kwam ze ook overeind. „Ook dat klopt," ant woordde ze, in haar hart nog steeds een beetje bevreemd voor de „griezel", zoals ze hem in gedachten noemde. „Ik begin steeds meer angst voor U te krijgen. Het mankeert er nog maar aan, dat U ook gedachtenlezen kunt.' „Wie weet," antwoordde hij raadselachtig. „Overigens, trekt LI het zich maar niet aan, hoor, wat U zoeven van mij dacht. Zo erg ben ik niet." Jan waagde hiermee een gokje, zoals hij het in zichzelf noem de. Maar hij bleek de spijker op z'n kop geslagen te hebben, want een hoogrood overtoog de wangen van het meisje. „Goeie genade," stotterde ze door haar blozen heen, „een mens zou in uw nabijheid niets meer durven denken!" „Doe het maar gerust, hoor. Nou, stap op, dan breng ik je even naar het Feldersweggetje. Nee, ik ga vanmiddag niet mee naar.binnen. Maar misschien kom ik jullie vanavond wel op zoeken." „Zo?" Het meisje fronste haar wenkbrauwen. „Mij dunkt, daarvoor moet eerst toestemming worden gegeven, niet?" „O, die krijg ik van Lieselot wel." Tijdens de tocht naar de Purmerenderweg werd niet veel ge sproken. Jan bemerkte, dat het meisje inwendig nog een beetje bevreesd was. En hij vroeg zich af, of hij met zijn grap niet te ver was gegaan. Toen ze de Purmerenderweg ingeslagen waren, vroeg Anne- marie eensklaps: „Zeg, krijg ik die baan in Amsterdam, waarop ik gesolliciteerd heb?" Jan dacht even na. Hij kon ja en nee antwoorden. Maar wat hij niet wist, wilde hij niet zeggen. „Daarop geef ik nu eens geen antwoord, nieuwsgierig Aagje," antwoordde hij diploma tisch. „Wacht maar rustig af. Alleen wil ik je dit wel zeggen: zodra je weer een betrekking hebt, wees dan een beetje ver standiger en ga er niet na drie of vier weken weer vandaan." „Het zal er van afhangen, of die baan me bevalt of niet. Maar hier is het Zuiderpad. U wordt bedankt vc_r uw hulp met de fiets en voor uw waarzeggen en toekomst voorspellen. Maar verder behoeft U niet mee te gaan." „O, ik breng *LI wel even thuis. Een kleine moeite." „Zo? Ik geloof, dat ik daarvoor anders toestemming moet geven, niet?" „Gewoonlijk wel. Maar beschouw dit dan maar als een be loning voor de hulp, die ik U verleend heb. Of wilt U liever, dat de buren U niet met een jongeman zien?" „De buren!" Ze trok verachtelijk haar lip op. „Juist, zo bent U. U trekt zich van niemand iets aan en gaat gewoonlijk uw eigen gang. Enfin, U weet nu, dat er spoedig verandering in uw leven komt. Jan van Slooten wil dat namelijk niet, ziet U?" „Zo, nou, dat zullen we dan wel zien. Hier woon ik. Nog maals bedankt voor uw begeleiding." Ze stak hem haar hand toe en nadat hij die zacht gedrukt had, trok ze haar weer schielijk terug. Hij lachte. „Nog een beetje bang, hè? Nou, dat verandert gauw genoeg. Doe mijn groeten aan Lieselot en zeg maar, dat ik er vanavond om zeven ben. Aju!" En nog voor het verbaasde meisje blijk had kunnen geven van haar verontwaardiging, was Jan al omgedraaid en reed terug. Precies half een reed hij het bruggetje over naar zijn tijdelijke verblijfplaats. Kees bleek al thuis te zijn. „Nou," zei hij lachend, na de begroeting, „ik moet zeggen, dat je voortvarend bent, hoor. Vertelt ons, dat hij gaat vissen en komt samen fietsend met Annemarie de Beemser weer in. Of dacht je soms, dat ik het niet gezien heb?" „Nou, wat zou dat? Ik heb je Zaterdag toch gezegd, dat ik met het lieve kind kennis wilde maken? „Hoe heb je haar in 's hemelsnaam zo gauw te pakken ge kregen? Ze is anders helemaal niet zo gemakkelijk in dit opzicht." „Dat zal ik je onder het eten wel vertellen. Maar ik heb ook niet voor niets aan de wallekant gezeten. Weinig, maar uit een goed hart." En Jan toonde, enigszins trots, zijn vangst. „Niet gek voor de eerste maal," constateerde Kees met eerlijke bewondering. „Alleen moet je 's morgens wat vroeger gaan." „Ja, dat is me al gezegd. Even m'n handen wassen, want die zien er een beetje ontoonbaar uit." In de keuken keek Nel met verbazing naar zijn zwarte handen. „Wat heb jij uitgevoerd?" vroeg ze. „O, de ketting was van de fiets gelopen," antwoordde hij, een beetje verstrooid. „De ketting er af? Hoe kan dat nou?' Grote verbazing bij Kees, die hem naar de keuken was gevolgd, en zijn vrouw. „Daar heeft Nel nog nooit last van gehad." „Ik zeg toch ook niet, dat het met de fiets van je vrouw gebeurd is." Ditmaal was het Nel, die met open mond haar gast aan staarde. „Wat raaskal je nu?" Jan schaterde het uit. „Wacht nu maar even, tot we aan tafel zitten, dan zal ik jullie een aardig verhaaltje vertellen." „Je maakt me nieuwsgierig," verklaarde Nel. „Dat kan ik me voorstellen," zei haar gast, zijn handen af drogend. Toen ze aan tafel zaten, vertelde Jan, hoe hij Annemarie had ontmoet, van zijn hulp aan haar fiets en van het feit, dat hij op een bijzondere wijze gebruik had gemaakt van hetgeen hij van de gezusters Riessenheuvel wist. Hij schetste op een dus danige wijze de verwondering, gemengd met schrik en vrees bij het meisje, als reactie op het zogenaamde waarzeggen, dat man en vrouw een hikaanval kregen van het lachen. „Jan, Jan, je bent me er een," zei Nel, de tranen uit haar ogen wrijvend. „Wel foei, is me dat lachen. Dat arme kind denkt minstens, dat ze een wereldberoemde waarzegger of helderziende heeft ontmoet. Ze weet natuurlijk nog niet, dat jij die Jan van Slooten bent?" „Vermoedelijk niet, want dan is de aardigheid er af." „Ga je er vanavond heen?" informeerde Kees. „Natuurlijk, dat heb ik toch beloofd. Ik wil met die Lieselot ook wel eens kennis maken." „Zo, je bent dus van plan om het vrijgezellenleven vaarwel te zeggen?" „Tenminste," antwoordde Jan, nu ernstig, „als Annemarie haar hand en haar hart aan mij wil toevertrouwen. Ik heb er nu wel een gekheidje mee gemaakt, maar au fond beschouw ik het huwelijk toch ais een serieuze aangelegenheid." „Ja," antwoordde Kees luchtig, „trouwen is houwen, jong. Bedenk je nog maar eens, alvorens je in het huwelijksbootje stapt." „Nou," schamperde Nel, „aan jou te horen, zou men denken, dat je er spijt van hebt." „Dat hoor je me toch niet zeggen?" „Kijk eens, lui," vervolgde Jan, zonder acht te slaan op de echtelijke schermutseling, „ik moet jullie eerlijk bekennen, dat Annemarie een diepe indruk op me gemaakt heeft." „Nu zal het er maar van afhangen, of ze jou genegen is," meende Kees. „Dat zullen we spoedig genoeg bemerken." „Maar, iets anders. Nog plannen voor vanmiddag?" „Niet bepaald. Misschien ga ik maar een beetje luieren met een boek. Per slot van rekening heb je vacantie om uit te rusten." (Wordt vervolgd) Wij hebben een grote sortering in Dames- en Meisjes-sportkousen Heren- en Jongens-sportkousen Dames- en Meisjes-skisokken Heren fantasie- en werksokken Dameskousen vanaf f 1,05 geplatteerd f 1,40, zeer mooi in links a f 2,70, f 3,—, f 3,96 Pracht wollen hoofddoeken in 15 pastel kleuren Pracht wollen dames- en herenshawls Damesschorten, Borduurkleden, Dames- en Meisjesvesten en -jumpers Onderjurken in alle maten van Jansen Tilanus Stationsstr. 5, Bergen, Tel. ,2659 voor Vraagt condities. levert weer volop Speculaas met en zonder amandelen Taai Banketletters Echte Lübecker marsepain eigen fabrikaat Grote sortering suikerwerken Mooie dozen bonbons Chocoladeletters eigen fabrikaat Van Houten's melkchocoladeletters Beleefd aanbevelend,

De Duinstreek | 1949 | | pagina 4