BERGEN BERGEN I-B. K. C. I SCHOORL VRIJDAG 18 NOVEMBER 1949 26e JAARGANG No. 45 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee, Schoorl. Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond ad. Hoef „DE VRIJE SCHOOL" EN „OPVOEDING" Onder auspicium van de Stich ting „De Vrije School", waar de paedagogische denkbeelden van Rudolf Steiner, de schepper van de anthroposofische idee, in prac- tijk worden gebracht, hield de heer A. Soesman, arts in Den Haag, Zaterdagavond in Het Dorpshuis een openbare voor dracht over „Opvoeding als ge neeskunst". Opvoeden, aldus spreker, is zo oud als de mensheid, maar dan ook niet ouder. Een dier behoeft niet te worden opgevoed, wordt a.h.w. kant en klaar op de we reld geworpen. Met de mens is het wel even anders, hier zien we slechts langzame groei, hier is behoefte aan hulp van anderen. Verschillende fasen der opvoe ding passeerden de revue. Zuige ling, kleuter, enz. stellen verschil lende eisen aan de opvoeding, waarvan de een bijkans onbe grensde verwachting heeft (de mens is niets, dan wat de opvoe ding van hem maakt, meende Kant) terwijl als andere uiterste gesproken wordt van volstrekte onmacht om in het wezen van de mens iets te veranderen. De paedagogie van Steiner noemde spreker realistisch. Paeda gogie moet geneeskunst zijn, al wat de mens leert, moet thera peutische waarde hebben. Sprookjes achtte hij van grote waarde en hij wees er op, hoe zelfs in de materialistische tijd nog prijs gesteld wordt op sprookjes. In de kleutertijd kan men het kind alleen maar iets laten „doen" Alle kleuterscholen moeten hier op berusten. Spreker eindigde zijn causerie met op te merken, dat het onder wijs aan de Vrije School gericht was op het ontwikkelen van eer bied voor wat boven, om ons heen en beneden ons is. Naar aanleiding van een vraag van een der aanwezigen, wees spreker nog op de grote waarde die de Vrije School hecht aan de Eurhythmie als paedagogisch leervak. RUND VEEFOKKERS VERGADEREN De Rundveefokvereniging „De Duinstreek" hield Vrijdagmorgen onder voorzitterschap van de heer N. Kaag een drukbezochte ver gadering in Café Hilbrand. De voorzitter heette de aanwe zigen hartelijk welkom en wendde zich daarbij in het bijzonder tot Ir. L. de Vries, rijks veeteeltcon sulent voor N.-Holland, „de hoge Piet tussen de bescheiden boertjes van De Duinstreek" zoals hij schertsend opmerkte. 1948 was in 't algemeen een goed jaar geweest voor de vee houders. De Kunstmatige Insemi natie had ook hier zijn intrede gedaaner was opgericht een K.I.-vereniging met 100 leden en er was gestart met 1500 koeien, een resultaat dat tot tevredenheid stemde. Het bestuur werd gemachtigd een filmvoorstelling te organiseren van de film „Nederland hier met koe en stier". Jaarverslag. Aan het jaarverslag van de con troleur-stamboekhouder, de heer Jb. Broerse ontlenen wij het volgende. De vereniging telde per 1 Mei 143 leden, die samen gebruikten 2471 HA grasland en 113 HA bouwland en daarop hielden 2422 melkvaarzen, twenters en oudere koeien en 1559 kalveren, pinken, schotten, stieren en vetweiders. Wat de Kunstmatige Inseminatie betreft, merkt het verslag op, dat thans 43 stieren worden gebruikt, terwijl voor K. I. slechts hoogstens 5 nodig zijn. Omtrent de gezondheidstoe stand wordt opgemerkt, dat men het mond- en klauwzeer vrijwel onder de knie heeft, maa*- dat de resultaten van het T C.- onderzoek vele veehouders niet bevredigt. Om het vee te vrij waren tegen besmettelijk verwer pen wordt aangeraden de pinken die 10 maanden oud zijn, te laten inspuiten. Wat de algemene bedrijfstoe- stand betreft, merkt het verslag op, dat het een goed jaar is ge weest voor de veehouders in deze vereniging. De melkprijs bedroeg f 5.75 per KG melkvet, wat met een vetgehalte van 3,63 °/0 bijna 21 cent per liter bedraagt. De belangstelling voor de melk- contróle neemt nog steeds toe bij 9 leden wordt de 14-daagse controle toegepast, bij 23 leden de drie-weekse en bij 111 leden de vier-weekse. Uitvoerig werden de resultaten van de melkcontröle bekeken. Aan de hand van de resultaten dient elke veehouder nu zelf de nodige verbeteringen aan te bren gen op zijn bedrijf. Onder applaus van de verga dering bracht de voorzitter de controleur dank voor zijn uitvoerig buitengewoon leerzaam verslag. Financiën. Het jaarverslag van de penning meester de heer v. d. Oort sloot in ontvangsten en uitgaven met f 24.188,24. Na rapport van de financiële commissie werd de penningmees ter met dank voor zijn accuraat beheer, gedechargeerd. Gaat de vereniging splitsen? Het was met enige huivering, dat het bestuur nog eens kwam met een voorstel tot splitsing van de vereniging in een noorde lijk en een zuidelijk deelde vorige maal was een gelijksoortig voorstel slecht ontvangen door de leden van het zuidelijke deel, waarom het bestuur toen maar gauw gecapituleerd had. Ofschoon alles tot heden prima werkt, meende het bestuur toch met dit voorstel te moeten komen: mocht de 2e controleur-stamboek houder vertrekken, dan zou het bestuur met de handen in het haar zitten wat de personeels bezetting betreft, vervanging zou uiterst moeilijk gaan. De heer Broersen licht nader toe, dat splitsing voor de 46 leden uit het Zuiden met hun 700 koeien geen financieel nadeel met zich zou brengen. Ir. de Vries wees er op, dat de bepaling dat ieder lid van de K. I.-vereniging met 4 of meer koeien verplicht is lid te zijn van een erkende fokvereniging auto matisch het ledenaantal van fok- verenigingen zal doen stijgen. Na enige discussie werd be sloten, dat de leden van de zui delijke helft zich over het voor stel nader zullen beraden op een voor dit doel te beleggen vergadering. Voorzitter meende, dat bij de zuidelijken de beslissing moet vallen. Bij de rondvraag kwam Ir. de Vries nog even terug op de woorden van de voorzitter bij de openinghoge Piet en bescheiden boertjes. Hij gaf te kennen dat op vele plaatsen zo'n hoge Piet wel eens nuttige wenken kon geven, maar hij meende, dat hier bestuur en controleur in staat waren inlichtingen te geven. Hij feliciteerde de aanwezigen met een fokvereniging als De Duin streek en een controleur als de heer Broersen. Sluiting. Niwin-Kerstpakketten Schoorl De opbrengst van de Kerst pakketten-actie in deze gemeente heeft opgebracht f 155,60 netto. Schoorl VERKOOP PRINSESSE-KALENDER Er verspreidde zich een gerucht als zou Mevr. Boon bij de ver koop van de Prinsessekalenders, persoonlijk voordeel hebben gehad. Bij informatie is ons echter ge bleken, dat dergelijke geruchten volkomen uit de lucht zijn ge grepen en dat de gehele opbrengst ten goede komt aan Pro Juventute. DE MASKERSPELERS met HET HOEDJE VAN MARIUS De toneelvereniging „De Mas kerspelers" opende h ar speel seizoen met een opvoering van een blijspel van R. Feenstra, getiteld: Het hoedje van Marius. De zaal van De Rustende Jager was goed bezet met een enthou siast publiek, dat gul was met zijn applaus. Het was geen geweldig kunst werk dit blijspel, maar een stuk dat de gehele avond boeide door de levendige dialoog en de amu sante en gevoelige manier, waarop het is uitgewerkt. Het eerste bedrijf speelde zich af in de woonkamer van de fa milie Kwint, de eigenaar van een groot warenhuis. Kwint bewoont met vrouw en kinderen een kas teel van een huis, alles is even luxueus, ieder heeft zijn eigen auto, ieder leeft zijn eigen leventje, de huisgenoten zijn vreemden voor elkaar, er wordt met geld ge smeten. Grootmoedertje ziet en hoort veel, schudt d'r wijze hoofd, denkt terug aan de tijd toen de zaak nog klein was, man en vrouw eendrachtig samenwerkten om vooruit te komen. Nu is de zaak groot, maar geld heeft hier geen geluk ge bracht. Dan komt de krach, het verlies is groot, er moet 'n einde komen aan het sleurleven zonder zorg, bezuinigen wordt het wacht woord. De nieuwe woning moge echter minder luxueus zijn, de gezelligheid keert zoetjes aan terug, de bewoners komen nader tot elkander, er breken betere tijden aan en als de hele familie een paar jaar later op oudejaars avond verenigd is, dan is er weer geluk, zetten allen dankbaar een streep onder het verleden. Met veel kleur en charme is het geheel ten tonele gebracht, zonder uitzondering hebben allen zich gegeven en dikwijls werden de toeschouwers verrast door uit stekende scènes, door vlot samen spel en door het juist aanvoelen der rollen. De tonelen waren keurig verzorgd en de meubile ring zeer geslaagd. Het publiek, dat zich kostelijk amuseerde, bracht De Maskerspelers aan het slot door een luid applaus een wel verdiende hulde. Met een geanimeerd bal werd de eerste avond besloten. Bergen—B.K.C. De wedstrijd Bergen—B.K.C. welke j.l. wegens terreinafkeuring geen doorgang kon vinden, is opnieuw vastgesteld op a.s, Zon dag 20 Nov. In de vorige editie werd reeds gewezen op de belangrijkheid van deze wedstrijd, zodat onge twijfeld vele voetballiefhebbers deze ontmoeting zullen bijwonen. De wedstrijd wordt gespeeld op het B.S.V.-terrein aan de Ker- kedijk en vangt aan n.m. 2.30 uur. HOGELANDSE FILMAVOND Gaarne vestigen wij de aan dacht van onze lezers op de in dit nummer aangekondigde Hoge- landse filmavond, waar de belang rijke geluidsfilm „Was het zijn schuld alleen?" en de kleurenfilm, getiteld „Het Hogelandse werk in kleuren", benevens interessante bijfilms zullen worden vertoond. Aangezien de opbrengst van deze filmavond ten goede komt aan het reclasserings-, opvoedings- en verzorgingswerk van de bekende Vereniging „Het Hogeland" be velen wij deze avond ten zeerste aan. A.s. Zondag n.m. 2.30 uur GASTENDAG De Volkshogeschool te Bergen nodigt alle inwoners van Schoorl en Bergen uit op 2 dorpsgasten- dagen, die gehouden zullen wor den op 22 Nov. voor Schoorl en op 23 Nov. voor Bergen. Op beide dagen zal iets verteld worden over 't werk van de Volks hogeschool, terwijl de heer J. H. Roggeveen op 22 Nov. zal spreken over: „Schoorl, vroeger en nu" en op 23 Nov. over: „Bergen, vroeger en nu". Beide keren zal hij met behulp van kleurenprojectie vele plekjes laten zien van Schoorl en Bergen, zoals ze vroeger waren en zoals ze nu zijn. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij U naar de adver tentie. De Koorvereniging „BERGEN" gaat jubileren 24 November a.s. zal het dertig jaar geleden zijn, dat de Koor vereniging „Bergen", zij het onder een andere naam, werd opgericht. Tijdsomstandigheden waren oor zaak, dat indertijd het zilveren jubileum niet kon worden gevierd, maar wat in het vat is verzuurd niet, uitstel zou geen afstel be tekenen en nu gaat het koor aan het einde van zijn zesde lustrum de schade inhalen. Op een dezer dagen gehouden persconferentie, deed het bestuur, bestaande uit de heren G. de Groot, voorz., A. Philippo, secr. en C. Dijs, penn., enige mededelingen over de plannen voor deze herdenking. 's Namiddags zal het bestuur een receptie houden in de Voor zaal van De Rustende Jager en 's avonds zal het koor, onder leiding van zijn dirigent Jac. Kort, een concert geven. Uitgevoerd zal worden de eerste helft van Joh. Seb. Bach's Wei- nachtsoratorium n.l. de cantates voor de le, 2e en 3e Kerstdag. Ze zullen onverkort en ongewij zigd worden uitgevoerd met be geleiding van het Nederlands Kamer Symphonie-orkest (Sam Swaap) en met Joep Schreurs aan het clavecimbel. Als solisten zullen optreden Maartje Kliffen, sopraan, Trude Westerouwen van Meele ren, alt, Han le Fèvre, tenor en Guus Hoekman, bas. Wat de oprichting van het koor betreft wisten een paar leden zich nog te herinneren, hoe in 1919 de heren H. Dijs, A. Lek en J. Leegwater, nadat hun pogingen om een mannenkwartet te vormen schipbreuk hadden ge leden, in wijder kring belangstel ling wisten te wekken voor een gemend koor. Nu werden hun pogingen met succes bekroond: 25 November werd het „Berger a-capella-koor" opgericht met een 40-tal leden. Nadat B. Essen 'n maand of zeven de leiding had gehad, trad J. Brands op als directeur, die 19 jaren de diri- geerstaf zou zwaaien. Directeuren kwamen, directeuren gingen: na Brands kwam J. Beider uit IJmui- den, vervolgens Corn. Jonker en in Juni '48 de tegenwoordige dirigent Jac. Kort. In Nov. 1920 gaf het koor, dat intussen de naam Koorver eniging „Bergen" had aange nomen, zijn eerste concert en vele zouden volgen. Velen herin neren zich nog het concert in '29 met Helène Cals als soliste, de Matthaus Passion van Schutz in '36, het concert in '48 met Maartje Kliffen en het Residentie-orkest en andere. Het koor liet zich meermalen horen op concoursen en wist daar lauweren te behalen: op het na tionale concours in Kras in '42 kreeg het koor in de superieure afdeling een 1ste prijs met het hoogste aantal punten, in '36 viel het koor op het concours in Wie- ringen de le prijs ten deel in de afd. uitmuntendheid. T weemaal organiseerdede Koor vereniging zelf een concours onder auspiciën van de Bond van Zang koren in Noordholland. De koorvereniging verleende ook haar medewerking bij ver schillende feestelijkheden als bloe mencorso, 25-jarig bestaan Bergen aan zee enz. Ook voor de Avro trad het koor op, o.m. me Tranen van Jac. Jansen. Wat het verleden verder be trof gewaagde het bestuur met grote dankbaarheid van de steun, die de vereniging had mogen ondervinden van haar bescherm vrouwe, wijlen Mevr. van Reenen- Völter en haar beschermheer de heer J. van Reenen. In dankbare herinnering bleven de heer en mevr. Boersma en anderen. Gedachtig aan de woorden „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst," besteedde de koorvereniging ook aandacht aan een kinderkoor, eerst o.l.v. de heer Brands, en nu o.l.v. mevr. Morré. 28 November organiseert de ubilerende vereniging in De Rustende Jager nog een intieme feestavond voor leden en geno digden en dan marcheert de dertigjarige vol moed het zevende lustrum in. Anton van Duinkerken De bekende dichter, essayist, Vondel-kenner en hoogleraar Anton van Duinkerken (prof. dr. W. Asselbergs) spreekt op Dins dag 22 November a.s. als eerste in de serie Kunstavonden, welke het Kunstenaars Centrum Bergen ook deze winter weder organi seert. De heer van Duinkerken be schikt over een uitzonderlijk oratorisch talent, zijn onderwerp „Een Middeleeuws Lied" beheerst hij volkomen. Een interessante avond wacht de bezoekers, die nadere bijzon derheden in een advertentie in dit nummer vinden. Deelnemerslijst WINKELWEEK Dorpsstraat P. Bood, B. W. Vet, A. Ooye- vaar, M. Hopman, De Pee, A. W. v. d. Eem, B. Beukers, F. Kaandorp, P. Brakenhoff, F. Feyen, Gebr. Meyer, J. v. Balen, C. Kager, N. Kraakman, J. Beentjes, P. Feld, A. Kollmer, D. Koning. Ruïnelaan C% Meyer, J. Louter, P. Boorsma, B. Boorsma, J. Smit. Molenstraat P. de Waard, B. Santing, W. Buisman, A. Blankendaal, J. Scholten. St. Antoniusstraat J. M. Thomas, J. Oudhof. Stationsstraat J. Blombergen, P. J. de Haan, J. Ton, F. Hali, N. Baltus, Th. van Diepen, G. Drieënhuizen, N. Jonkers, J. den Broeder. Breelaan J. C. Vermeulen, Joh. Prins, W. Kreb, A. Maassen, J. Vasbinder, J. Wittebrood, M. Kok, de Jong's Fotohandel, N. Volkers, W. Van 't Hof, Guichelaar. Dr. v. Peltlaan: P. Veenendaal, Breeuwer. Jan Oldenburglaan F. Posthuma, H. K. Finkensieper, J. Kokkes, G. Schoelink, Ursem, Voorberg. Oude Prinsweg: M. de Sain, Kroon en Schrama, Bakker. Hoflaan J. Ruyter. Raadhuisstraat Jac. Dapper. Kerkstraat De Wijs en Broers, P. Hopman, W. Busker, P. Seewald, C. Hoog- vorst, K. M. Gerritsen, F. J. Roos. KL Dorpsstraat: B. Kuiper, N. Vrasdonk, M. Veldman. Oosterweg Jac. Oud, Th. de Moei. Stroomerlaan J. Grooteman. Koogendijk Th. Houtenbos. Leo Gestelweg: A. Wittebrood. Loudelsweg Wed. J. Leyen, G. Blommesteyn, J. Nederveen. Bergen aan zee C. Houtman. BERGEN ZONDAGSDIENST ARTSEN RAADSVERGADERING Schoorl gaat bouwen en verbouwen en legt parkeerterrein aan. De Raad kwam Dinsdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Mr. C. A. J. Jochems. Van de ambtenaren was inge komen een dankbetuiging voor de hun verleende gratificatie, ver gezeld van een fraai inktstel als zichtbaar blijk van waardering. Allereerst kwamen aan de orde een tweetal agendapunten, die in de raadsvergadering van vorige week waren aangehouden. In de eerste plaats het voorstel van B. en W. om over te gaan tot uit breiding van het gebouw van gemeentewerken aan de Laanweg, door verruiming van het bedrijfs- gedeelte en aanbouw van een dienstwoning, waartoe credieten gevraagd werden van f 10.500.- resp. f 11.500.en verder een voorstel tot verbouw van het Raadhuis, waartoe een crediet van f 14.000.— gevraagd werd. De voorzitter lichtte het eerste voor stel toe. De heer Kaag wil dit ver binden met een voorstel tot het bouwen van een nieuw raadhuis bijv. tegenover de Munnikenweg. Het tegenwoordige raadhuis zou kunnen worden ingericht tot wo ning voor de gemeenteopzichter en met de daarvoor vrijkomende gelden zou men al aardig op weg zijn naar een nieuw raad huis. De heer Duin zegt het met vorige spreker eens te zijn. Des noods zou men eerst wat beschei den kunnen beginnen en later een vleugel aan kunnen bouwen. De voorzitter meent, dat de gemeente zich moet instellen op verlaging van inkomsten in de naaste toekomst en acht behoor lijke, goed aangelegde wegen voor Schoorl van veel groter waarde dt.n een nieuw raadhuis. De bouw van een nieuw raadhuis, zou gaan ten koste van grotere gemeente belangen. Na enige discussie zetten de voorstellers hun nieuwe plan nen maar uit hun hoofd en gingen accoord met de voorstellen van Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P, Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m,m. met een minimum van f 1,. Terrein Kerkedijk. Zondag 20 November Dokter VAN GELDER, telefoon 2027

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1