„Koorvereniging Bergen 1919-1949 BERGEM I -TEXEL I Bergen's Harmonie FILMNIEUWS. SCHOORL VRIJDAG 2 DECEMBER 1949 26e JAARGANG No- 47 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl, Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef 25 Nov. 1919 werd opgericht het Berger a Capella Koor. 24 Nov. 1949 vierde dit koor, thans onder de naam van „Koorvere niging Bergen" zijn dertigjarig bestaan, 's Namiddags hield het bestuur in De Rustende Jager 'n druk bezochte receptie, waar Be schermheer, Gemeentebestuur, be sturen van vele verenigingen en tal van anderen het jubilerende koor kwamen complimenteren. Uit de vele bloemstukken en re devoeringen bleek wel zeer dui delijk, dat de dertigjarige zich 'n vooraanstaande plaats heeft weten te verwerven in het culturele leven te Bergen. Burgemeester Dr. W. Huygens opende de rij sprekers met de jubilerende vereniging te compli menteren namens de gemeente Bergen, dat zich gelukkig mag prijzen met zo'n vereniging. Veel heeft de koorvereniging bijge dragen tot de culturele ontwik keling. Spreker hoopte, dat het steeds crescendo mocht gaan en de jubilaresse tot in lengte van dagen mocht voortgaan met haar cultureel werk. De heer P. Blan- kendaal, voorzitter van Bei*gen's Harmonie noemde het een ge beurtenis van grote betekenis het dertigjarig bestaan van een zang vereniging te kunnen vieren. Spr. wenste het koor met deze dag succes tot het einde van de avond. De heer Lek, lid vanaf de oprichting en vele jaren voor zitter, memoreerde in korte trek ken 't ontstaan en de verdere ont wikkeling van het koor. Wat de resultaten van ijverig studeren betrof, wees hij vol trots op de kast vol medailles en andere zegetekens, behaald in vreedzame strijd. Mevr. Hamilton of Silverton Hill, bood gelukwensen aan na mens het Motet- en Madrigaal Vrouwenkoor te Bergen. De voorzitter van de Konin klijke Bond van Gem. Zangver enigingen in Nederland, de heer C. Overbeek uit Haarlem voerde het woord namens het Hoofdbe stuur v.d. Bond. Spreker wees er op dat geen enkel land zoveel presteert op koorgebied. Wat hier tot stand was gebracht strekte Nederland tot eer en roem. Helaas, aldus deze spreker, ziet men na de oorlog, hoe de jeugd zich minder aangetrokken voelt tot zulk cultureel werk en het meer zoekt in sport en amusement, om maar niet te spreken van sensatie. Hij juichte het toe, dat de voor lopige raad voor de kunst plannen beraamt om het culturele leven te bevorderen. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken, dat het jubilerende koor zich tot in lengte van dagen zou mogen wij den aan zijn culturele werk. De 90-jarige beschermheer, de oude oud-burgemeester J. v. Ree- nen wenste zijn beschermelinge geluk met het bereiken van haar dertigste levensjaar en hoopte, dat er nog vele jaren van geluk en voorspoed zouden mogen vol gen. Hij verraste de jarige met een enveloppe met inhoud. De heer J. Broersma, voorzitter van Bergens Mannenkoor, sloot de rij. Bergens Mannenkoor, dat grote waardering koesterde voor wat de zustervereniging in de af gelopen 30 jaren had gepresteerd, wenste haar ook voor de toe komst alles goeds. De voorz., de heer G. de Groot, dankte voor de vele vriendelijke woorden en de vele blijken van belangstelling die de vereniging ook in de vorm van telegrammen, brieven en bloemstukken had mogen ontvangen. Nog even een terugblik werpende op de weg, die afgelegd was, meende spreker, dat er alle reden tot dankbaar heid was, het was wel niet altijd even gemakkelijk gegaan, maar „per aspera ad astra" (langs hob belige wegen bereikt men de sterren). CONCERT. 's Avonds gaf het koor onder leiding van zijn dirigent Jac. Kort en met medewerking van Maartje Kliffen, sopraan, Trudi Westerou- en van Meeteren, alt, Han le Févre, tenor, Guus Hoekman, bas, Joep Schreurs, clavecimbel, en het Nederl. Kamer Symphonie-Orkest een concert, een concert, dat lang zal blijven voortleven in de her innering van allen, die het bij woonden en dat met gouden let ters dient te worden opgetékend in de annalen van de Koorvereni ging. Uitgevoerd werden de eerste drie cantates van het in 1734 door Joh. Seb. Bach gecompo neerde „Weinachtsoratorium". Er ging een golf van ontroering door de zaal toen het koor het imposante inleidingskoor zong Juich nu en jubeltKomt prijst deze dag en roemt wat d'Allerhoog ste voor ons heeft gedaan De evangelist, de tenor Han le Févre, droeg vervolgens met zijn glashelder geluid, voor de tekst Lucas 2:1-7 „En het geschiedde in diezelfde dagen e.v telkens afgewisseld door koren, aria's en recitatieven. De tweede cantate begon met een door het orkest prachtig ge speelde symphonie, die de hoor ders verplaatste naar de plek, waar in de heilige nacht de engelen nederdaalden om aan herders de blijde boodschap te brengen. Dan vervolgde de evangelist zijn verhaal Lucas 2: 8-13, waar na het koor Lucas 2:14 op in drukwekkende wijze ten gehore bracht: „Ere zij God in den hoge Een der hoogtepunten in dat tweede gedeelte was de door de tenor gezongen aria„Blijde Herders, ach snelt voort. en verder het wiegeliedje van de alt-soliste„Schlafe, mein Liebster, geniesse der Ruh'. De derde cantate, waarin de evangelist verhaalde van het bezoek van de herders aan het Christuskind, Lucas 2 15-20 ein digde met het door koor en solisten gezongen koor: „Heerser des Hemels, verhoor ons stame len. een prachtig indruk wekkend slot. Een der hoogte punten in dit derde gedeelte was het duet van Sopraan en Bas „Heer, Uw medelijden, Uw er barming troost ons en maakt ons vrij. Toen de laatste klanken van het machtige slotkoor „Hoor onze harten U jubelend prijzen. verklonken waren, barstte een aplaus los, aangroeiend tot een ovatie, een huldebetuiging waar de dirigent Jac Kort alle mede werkenden in liet delen. Het was mooi, onvergetelijk mooi Maandagavond werd de her denking van het dertigjarig be staan besloten met een feestavond voor leden en genodigden. De heer Voorthuis heette na mens de feestcommissie allen harte lijk welkom, in 't bijzonder de dirigent Jac. Kort en echtgenote. Hij wenste alle feestgenoten een genotvolle avond en sprak de hoop uit, dat vele mannen na deze succesvolle dagen zouden toetreden als lid: het koor heeft dringend behoefte aan mannen stemmen. Hij gaf vervolgens het woord aan de jeugd, het kinderkoor, de toekomst van de koorvereniging. De kleintjes zongen met hun hel dere stemmetjes onder leiding van Mevr. Moreé-Dol heel mooi de Kleppermars, het Liedje van de Bergenaar e.a. Als verrassing volgde nog een jubileumlied op de piano begeleid door de blinde pianist Krijgsman uit Den Helder. En toen betrad het gezelschap Gerard Walden het toneel en laaide de feestvreugde hoog op. Gerard Walden, Coby Beek, Berry Kievits en Harry v. Wester en het orkest o.l.v. Martin Erich, allen hadden groot succes bij hun optreden en maakten de avond tot een echte feestavond, waaraan de feestgenoten nog lang terug zullen denken. En nu vol moed op weg naar de vijftigste mijlpaal, naar het gouden jubileum. brengt haar directeur een laatste groet Er ging een schok door de gemeente Bergen bij het zich ver breiden van de treurmare van het plotseling overlijden van di recteur Pranger. Het bericht bracht diepe verslagenheid in de harten van allen, die deze sym pathieke figuur hadden gekend. Dinsdagmiddag werd op de Algemene Begraafplaats te Noord- Scharwoude het stoffelijk over schot aan de schoot der aarde toevertrouwd. Er was een over weldigende belangstellingtussen twee dichte hagen van belang stellenden door, werd het stoffelijk overschot, bedolven ond^i. men, en voorafgegaan door de omfloerste vaajndels van de ver enigingen waarvan de thans ont slapene dirigent was geweest, van het sterfhuis naar de Ned. Herv. Kerk gedragen, waar een rouwdienst zou worden gehouden. Hier in het tot de laatste plaats bezette kerkje voerden verschil lende sprekers het woord. Burgemeester Schelhaas was de eerste, die hier afscheid nam van Langendijks „ereburger". Talloos velen, aldus deze spreker, zijn naar hier gekomen om de nage dachtenis te eren van deze grote man, van hem, die de laatste was, die geprezen wilde zijn. God had deze man zeldzame gaven ge schonken, zijn heengaan betekent een groot verlies voor vele ver enigingen. Spreker besloot met de bede, dat God de zwaarbe proefde weduwe kracht zou mogen schenken om dit verlies te dragen. De heer P. Blankendaal, voor zitter van Bergen's Harmonie, herdacht vervolgens zichtbaar ont roerd, in gevoelvolle woorden de hooggeachte directeur en mens. Tot in lengte van dagen, aldus de heer Blankendaal, zal deze mens, zo groot van gaven, die nooit zich zelf zocht, blijven voort leven in de harten van allen, die hem hebben gekend. Tot de zwaargetroffen weduwe richtte hij woorden van troost en hij gaf haar de verzekering, dat allen haar steeds ter zijde zouden staan. De heer Bregman van Winkel sprak namens het Hoofdbestuur van de Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, waarvan de over ledene vanaf de oprichting in 1912 een grote steun was ge weest. De ereburger van Langen- dijk was aldus spreker ereburger van gans West Friesland. De voorzitter van Excelsior, de heer KI. v. Dijk getuigde hoe deze prachtmens grote invloed had gehad op allen die met hem in aanraking kwamen en eindigde met de verzekering, dat allen zouden streven om hem als mens te benaderen. De heer Peters uit A'dam sprak als vriend waarderende woorden en uitte zijn teleurstelling over 't niet aanwezig zijn van 't bestuur van de Bond van Orkestdirec teuren. Ds. Schmidt leidde ten slotte de rouwdienst. Deze man, aldus spreker, heeft gearbeid zo lang het dag was, hij heeft licht om zich heen verspreid, dat zal blijven schijnen lang na zijn ver scheiden. Na voorlezing van de eerste brief van Paulus aan de Thessalonicenzen wees hij er op dat wij het hoofd hebben te buigen en God hebben te danken voor alles wat de overledene ons mocht geven. Terwijl het Largo van Handel zacht ruiste door het kerkgebouw werd het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats gedragen. Een aangrijpend ogenblik was het, toen daar bij het luiden der klok ken de dierbare dode in de groeve werd neergelaten en de omfloerste vaandels zich negen over het graf. Een neef van de overledene dankte voor de laatste eer aan de overledene bewezen. Die onder de indruk verlieten allen de dodenakker. Requiem aeternam dona ei Do- mine: Heer, geef hem de eeuwige rust. THUISVAART De schrijfster Diet Kramer zal op 14 Dec. a.s. een lezing hou den uit haar eigen werk, voor namelijk uit haar nieuwe boek „Thuisvaart In 1932 behoorde Diet Kramer tot de Groep „Jong-Protestanten". Toen zij in dat jaar, na een paar frisse meisjesboeken en enige op merkelijke goede novellen, haar eerste roman „Begin" publiceerde, kwam aan het licht, dat zij de moderne jeugd tot haar onder werp had gekozen, doch eveneens, dat zij zich had gedistancieerd van het orthodoxe christendom. In haar jongste roman „Thuis vaart" heeft de schrijfster opnieuw teruggegrepen naar het milieu van jonge mensen, dat haar zo goed ligt en waarvan zij slecht% in „Onrustig is ons hart" was afge weken. Diet Kramer deed dat op haar eigen wijze: beheerst, doch moei zaam. Haar hoofdfiguur, Marja van den Oever, na de gruwelijke dood van haar moeder cynisch en verbitterd, vervreemd, eenmaal terug in Amsterdam, van haar goed-willende calvinistische fami lie, maar ook haar broer Huub, de teleurgestelde illegale werker, die zijn geloof had behouden, en die haar een spiegel voorhoudt, waarin Marja zichzelf niet wil herkennen. Zij sluit zich bewust af en weigert medeverantwoor delijkheid voor de innerlijke nood van haar naaste vrienden te aan vaarden. Het feit, dat zij nimmer senti menteel is geweest en wel aller minst in deze roman, moge er toe medewerken, dat de bood schap van dit boek, die ver uit gaat boven een discussie over de literaire betekenis van het werk, worde verstaan, althans gerespec teerd, door de jeugd aan wie de laatste oorlog zoveel geestelijke schade berokkende. Haar proza is altijd levend, de levenshouding van haar hoofd figuren hoekig en soms bikkelhard. Zij schept karakters! Wat de literaire kwaliteit van dit boek betreft: het is goed ge componeerd, de mensen, die er in voorkomen léven voor ons, de sfeer is zuiver. A.s. Zondag n.m. 2.30 uur BERGEN ZONDAGSDIENST ARTSEN Verkooptentoonstelling K.C.B. Het K.C.B. organiseert in de kunsthal van de Rustende Jager een tentoonstelling met het oog op de komende feestdagen, een soort verkooptentoonstelling. Na een kort inleidend woord van de voorzitter Mr. Kamp, werd de tentoonstelling geopend door Mej. C. J. Gischler van het Bureau Beeldende Kunsten van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Terugziende op het afgelopen jaar, meende zij een verblijdende vooruitgang te kunnen constateren. De kunstenaars genieten nog wel niet de waardering waarop zij recht hebben, maar moeten zich niet laten ontmoedigen. Zij bracht dank aan het bestuur voor wat het op zo'n tactvolle wijze voor de kunstenaars deed. Intussen kwam Mej. Gischler met een paar verrassingen voor het Sinterklaasfeest. Om het de kunstenaars, ge handicapt door de deviezenbepa- lingen, toch mogelijk te maken om te werken in het buitenland, hebben verschillende hotelhouders hun een gratis verblijf aangeboden met als enige tegenprestatie hun werk aan de hotelier af te staan. Buitenlanders zouden op dezelfde wijze hier in de gelegenheid kun nen worden gesteld te werken. Een tweede verrassing was, dat de Marine de schilders in de gelegenheid zal stellen mee uit te varen om op zee nieuwe in drukken op te doen, zoals de K.L.M. de kunstenaars reeds mee de lucht in genomen heeft. De heer J. Kroon was de ge lukkige eigenaar van het lot 479 waarop de prijs viel bij de ver loting (een schilderij van Emile Dehé). Moge het nu maar stormlopen naar de tentoonstelling en alle of vele kijkers ook kopers worden, zodat de kunstenaars straks dank baar kunnen stamelen: Dank je, Sinterklaasje LEGER DES HEILS (Stichter William Booth) In verband met het komende Kerstfeest menen wij er goed aan te doen het volgende onder uw aandacht te brengen. Het is ons bekend geworden én van particulieren èn van de politie dat er in Bergen gecollec teerd is voor het Kerstfeest van Het Leger des Heils. Dit is door het ingrijpen der politie verder verhinderd geworden. Men lette toch vooral op indien men een collectant aan de deur krijgt of deze voorzien is van een lijst waarop de naam van de stichter van Het Leger des Heils „Wil liam Booth" voorkomt en of deze lijst voorzien is van een stempel der Gemeente Bergen. Het oude U zo goed bekende internationale Leger des Heils heeft niets geen verband met het Nederlandse Leger des Heils of met het Kruis leger. Onze Kerstlijstcollecte als ook deKerstpotcollecte hopen wij met toestemming van het Gemeente bestuur midden in de maand December te houden en wordt U dat in De Duinstréek vooraf bekend gemaakt. BERGEN—TEXEL A.s. Zondag staat er voor B.S.V. weer een belangrijke ont moeting op het programma. Dan krijgen ze bezoek van de tot heden enig ongeslagen club in de 4e klas A, n.l. Texel. B.S.V. heeft dit seizoen „de eilandbewoners" reeds tweemaal ontmoet. De eerste wedstrijd in de competitie, welke met 4—0 werd verloren en de tweede ont moeting in de voorronde om de K.N.V.B.-beker, welke Texel met 30 won. De bezoekers zijn dus favoriet, maar B.S.V. speelt nu op eigen terrein. Het zal een in teressante krachtmeting worden van twee clubs welke tot de kop groep behoren. De wedstrijd vangt aan om 2.30 uur en wordt gespeeld op het B.S.V. terrein aan de Kerke dijk. Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag 's avonds 8 4iur en Zondag- en Woensdagmiddag om 2.30 draait in De Rustende Jager voor leef tijden boven 14 jaar de film van de maand: „FIETSENDIEVEN" Een werkloze krijgt eindelijk een fiets en die fiets verschaft hem werk. Als de fiets hem wordt ont stolen, verliest hij zijn werk en de wanhoop drijft hem tot fiet sendiefstal. De ka meraadschap tus sen de vader en de kleine zoon is met een ontroerende innigheid gegeven. Niemand verzuime deze prach tige film te zien. dit vurig plei dooi voor naastenliefde! FRANS MOSK GEHULDIGD Het was een goede gedachte van het Comité Reisvereniging voor Ouden van Dagen om in meer intieme kring afscheid te nemen van de Secretaris van het Comité, de heer F. Mosk, die om gezondheidsredenen voor deze functie moest bedanken. Het Comité kwam voor dit doel bijeen ten huize van de af getreden functionaris. De heer P. A. Nottelman als oudste lid, huldigde de heer Mosk voor de uitstekende wijze, waarop hij vanaf de oprichting zijn werk had ver richt en zelfs meer dan zijn werk. De hele organisatie van de tochten met de Ouden van Dagen rustte bijna geheel op de schou ders van de heer Mosk. Het Comité meende dan ook goed te doen een blijvend aandenken als bewijs van dankbaarheid te moe ten aanbieden in de vorm van een wandbord, voor deze gelegen- vervaardigd door de pottenbakker J. v. d. Veer. De heer Mosk dankte ontroerd voor de huldigende woorden en voor het mooie aandenken, waar na men nog enige tijd gezellig bijeen bleef. V.V.V. GROET - CAMPERDUIN V.V.V. Groet-Camperduin hield haar najaarsvergadering in Café Hakof onder voorzitterschap van de heer D. DuinWz. Een terug blik werpende op het laatste seizoen, meende de voorzitter, dat men tevreden kon zijnin Juli en Augustus was er veel bezoek en op mooie dagen was er een enorme toevloed van kampeerders en dagjesmensen. Na voorlezing van de notulen, die ongewijzigd werden vastge steld, volgde een lange rij van mededelingen, waaruit duidelijk bleek, dat er dit jaar weer veel werk was verzet. De voorzitter wees met grote voldoening op de verbouw en nieuwbouw van de zaken van Krul, Schotvanger en Terrein Kerkedijk. Zondag 4 December Dokter LUGTEN, telefoon 2700 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m,m. met een minimum van f 1,

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1