klukltad ft 99 Moeilijkheden bij de Bloedtransfusie SINTERKLAAS IN BERGEN FILMNIEUWS. SCHOORL EGMOND AAN ZEE VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 26e JAARGANG No. 48 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Er heerste Vrijdagmiddag een ongekende drukte bij het station te Bergen: Sinterklaas werd ver wacht. Een niet te tellen schare van kinderen, waartussen heel wat moeders met baby's op de arm, stond in spanning uit te kijken naar de komst van het trammetje. Daar kwam eindelijk Bello aangewaggeld. Een oor verdovend gejuich overstemde de militaire muziek van 2 T. B. 10e Regiment uit Haarlem, die voor deze gelegenheid Bergen's Harmo nie verving. Geplaagd door de jicht bij het vochtige Novemberweer viel het de oude bisschop te moeilijk om als vroeger vlug in het zadel te wippen, waarom hij nu plaats nam in de door twee witgepluimde rossinanten getrokken landauwer. Voorafgegaan door de muziek, die vrolijke marsen liet horen, en omstuwd door de enthousiaste menigte, ging het nu naar het Raadhuis, waar burgemeester Dr. Huygens met zijn beide wethou ders de hoge bezoeker verwel komden. In de raadszaal kwamen de gemeenteambtenaren hun op wachting maken bij de bisschop, de dames een beetje schuwkijkende naar de beide Zwarte Pieten, die ondeugend met de garde dreigden. Of de burgemeester tevreden was? O, ja. Ook over de Raads leden Nou er was er eentje, die zich nog wel eens een grapje meende te kunnen veroorloven maar, haastte de burgemeester zich er aan toe te voegen, toen hij het lipje van het betrokken raadslid verdacht zag trillen, maar overigens behartigt hij heel serieus en deskundig de belangen van de boeren. Over de commissie voor de huisvesting waren de Sint nog al wat klachten ter ore gekomen. Of de burgemeester verwachtte, dat die klachten spoedig tot het verleden zouden behoren? Een moeilijk probleem, meende Dr. Huygens. Over Bergen's jeugd was hij nog al te spreken. Nou- ja, er werd wel eens wat katte- kwaad uitgehaald, maar wie ver wacht nu ook van een echte Hollandse jongen een vreesëlijk zoete jongen. Na dit vluchtige onderhoud met B. en W. steeg de Sint met zijn beide zwartjes weer in het rijtuig om met de muziek voorop, een rijtoer door het dorp te maken. Overal had de stoet veel bekijks en menig kinderhartje zal sneller geklopt hebben dan normaal, maar straks zal blijken, dat de kinder vriend kleine tekortkomingen graag vergeeft en vergeet. Intussen strooiden de beide Pieten met gulle hand pepernoten als voorproefje van het eigenlijke Sinterklaasfeest op Zaterdag of Maandag. COMEDIA trad op voor de BERGER KUNSTKRING Comedia trad Donderdagavond in de Rustende Jager op voor de Berger Kunstkring en boekte groot succes met de opvoering van een spel in 3 bedrijven door Edward Percy, in de vertaling van Marie-Sophie Teulings, ge titeld „Goud en antiek". Het stuk speelt in Londen- Zuid ten huize van een antiquair en juwelier. De oude Descius Heiss, leidde daar schijnbaar een rustig bestaan, samen met zijn ongetrouwde zuster en zijn aan gebeden dochter. Het rustige leven was echter slechts schijn. Al in zijn jeugd was Heiss met de politie in aanraking gekomen en had hij gevangenisstraf onder gaan. Later kwam hij naar Londen en liet zich in met duis tere zaken: hij kocht o.m. gouden en zilveren sieraden afkomstig van inbraak. Het ging goed tot zijn bediende door het afluisteren van een gesprek tussen heler en steler achter de geheimen kwam. Chantage volgde en de bediende ging ten slotte zo ver, dat hij de dochter eiste als prijs voor zijn stilzwijgen. In zijn wanhoop wierp de radeloze vader zich op de afperser en.... Spannende scènes volgden, maar vóór de Inspecteur van Scotland Yard kon overgaan tot arrestatie onttrok de in het nauw gedreven vader zich aan de handen der gerechtigheid door zelfmoord. Schitterend vertolkte John Gobau de rol van de oude antiquair; Fons Rademaker was de sluwe bediende, Lous Hensen de dochter, Bob Verstraete.... maar waartoe alle spelers te noemenhet hele gezelschap heeft er toe bijge dragen dat de Kunstkring Bergen heeft genoten van dit spannende stuk. Een minutenlange ovatie was de welverdiende oogst. Uiislag BERGER WINKELWEEK 1949 2072 Rijwiel 2992 Stofzuiger 3335 Kamerlamp 3854 Sola-Cassette 1119 Electrische Klok 2539 Autoped met zitje 117 5_JDamesstoeltje 6121 Autoped 6055 Reistas 4815 Deken (groen) 2758 Drinkservies 57 Taartvorkjes 3244 Deken (geel) 1230 Theeservies (geel) met blad 3964 Deken (grijs) 2236 Nest pannen 2490 Theeservies (grijs) met blad 1576 Overhemd (Clipper shirt) 5260 Kist Sigaren 829 Pop 381 Overhemd 5705 Wekkerklokje 773 Electr. Rijwiellamp 2401 Voetbal 3611 Haardketeltje 3195 Vulpen 6408 Laken 4939 Borstelgarnituur 2296 Boek (Jungle) 1789 Pantoffels (bruin) 4821 Zeemlerenlap 2882 Boek (de Zeeën) 5428 Pantoffels (grijs) 3021 Wekker 6207 Boek (Op en om de Wieden) 5816 Bouwdoos 4200 Doos Boldootzeep 1932 Heren Shawl 2874 Doos Zakdoeken 1788 Heren Shawl 2388 Doos Zeep 758 Warmwaterzak 4837 Doos Boldoot 994 Blik Koekjes 1189 Foto-album 2007 Kistje Pastels 6443 Warmwaterzak 2372 Doos Boldoot 956 Blik Koekjes 1731 Doos Zeep 2869 Pakket Zeep Lux 2826 Boek (Vuren op de Bergen) 5476 Foto-album 6177 Voetbalschoenen 2457 Heren Schoenen 985 Doos Bonbons 1452 Doos Bonbons 6065 Doos Bonbons 5511 Doos Bonbons 1071 Blikje Speculaas 5483 Blikje Speculaas 1408 Blikje Speculaas 2070 Blikje Speculaas Levensmiddelenpakketten op onderstaande nummers: 67, 142, 347, 685, 809, 883, 934, 964, 1034,1205, 1228, 1337, 1476, 1589, 1918, 2205, 2231, 2328, 2342, 2477, 2516, 2580, 2942, 3125, 3418, 3725, 4018, 4099, 4402, 4670, 4753, 4845, 4997, 5236, 6022 6278. De prijzen kunnen worden af gehaald op Donderdag 8 Dec. van 47 uur bij Garage Kees Koster, Breelaan. Daarna bij de heer W. Busker, Rijwielhandel, Kerkstraat. Prijzen, die niet zijn afgehaald vóór 31 Dec. 1949, vervallen aan de commissie. BERGEN ZONDAGSDIENST ARTSEN KERSTUITVOERING De aandacht wordt er op ge vestigd, dat op de 23e Dec. 's avonds 8 uur, in de Geref. Kerk een Kerstuitvoering gegeven zal worden door het Chr. Gem. Koor o.l. van de heer Paul Kok medewerkers Elisabeth Leguijt- van der Zanden, solozang en de heer J. Stins, declamatie. Het bestuur verwacht een volle zaal, aangezien de toegangsprijs laag is gesteld. Zie advertentie. Het bioscooptheater „De Rus tende Jager" brengt Vrijdag, Za terdag en Zondag om 8 uur en Zondagmiddag om 2,30 uur. „TWEE MAAL TWEE TWEE" Deze film, bewerkt naar het verhaal The Money Box van N.W. Jacob, brengt volmaakte ontspanning voor alle leeftijden, voor jong en oud. Laurel en Hardy, twee eerbare zakenmensen krijgen plotseling ge zelschap van hun doodgewaande tweelingbroers. Door persoons verwisselingen ontstaan de dol zinnigste situaties, iedere seconde brengt nieuwe verwikkelingen, die lachsalvo's ontketenen. Maandag, Dinsdag en Woens dag om 8 uur en Woensdag middag om 2.30 uur draait en nu „alleen voor volwassenen" de ware geschiedenis van „VROUWEN IN DE NACHT" (Women in the night) Iedere gebeurtenis in deze film is ontleend aan authentieke gege vens. Op 26 Aug. '46 werden 23 Nazi's door een Amerikaans mi litair gerechtshof te Tokio schuldig bevonden aan misdrijven die niet gepubliceerd konden worden. De beschuldigden behoorden allen tot de organisatie Ghrardt, de Duitse spionnagedienst in het Verre Oos ten. Het Hof kreeg onweerlegbare, gruwelijke bewijzen van sadisme en verscheidene vrouwelijke slacht offers verschenen als getuigen. Hun verklaringen waren van dien aard dat tot ontruiming van de publieke tribune moest worden overgegaan. Dit verhaal van blanke slavin nen, overgeleverd aan de gena de van sadisten in uniform, dit exposé van misdrijven door blanke en gele misdadigers bedreven je gens onschuldige vrouwen, zal een rilling van afschuw door de wereld doen gaan. SCHOORLSE BRIDGECLUB Uitslag van de Dinsdag j.l. ge houden wedstrijd. N.Z. Bekker-Beeldman 74,5 Pinxter-Diderich 74,5 fam. Repko 78,5 Mevr. de Wilde-v. Wijk 85 Half Sr.-Jonker 91 Mevr. Arpeau-Thomassen 92 Haasbroek-Aalders 92,5 O.W. Half Jr.-Jes 62 Dames v. Wijk-Bouman 100,5 Pinxter-v.d. Linde 101 fam. Jochems 103,5 Nieuwland-Visser 109 Mevr. Hoff-v.d. Lelie 112 Feestelijke intocht VAN St. NICOLAAS Op initiatief van de Egmondse Winkeliersvereniging had Zater dagmiddag een feestelijke intocht plaats van St. Nicolaas. Vooraf gegaan door het muziekcorps Eensgezindheid van Egmondbin- nen reed de Goede Bisschop door Egmonds straten, om zijn rit te beëindigen in de grote zaal van „De Vergulde Valk". Hier werd de Sint officieel welkom geheten door de Burge meester van Egmond aan Zee, de heer Niele. Naar schatting waren ongeveer 6 a 700 kleinen en groteren aan wezig. Hier zou Sint Nicolaas de uitslag bekend maken van de grote wedstrijd, die de winkeliers vereniging had georganiseerd. Bij monde van de voorzitter werd in het kort het doel van deze actie uiteengezet, wat hier op neer kwam, „koopt in de vreemde niet, wat het eigen dorp U biedt. Allereerst werd de slagzin be kend gemaakt, die uit losse letters gevormd moest worden. Sint Ni colaas opende de gezegelde enve loppe en las voor: „Egmond zee vooruit, dat is ons streven. Daar om moet de E.W.V. „Eendracht" leven. De eerste prijs, een rijwiel werd toegekend aan M. Wijker-Stam, Visserstraat 9. 2e prijs een auto ped aan W. v.d. Ordel, Prins Hendrikstraat, 3e prijs, een keu- kenuitzet aan G. v.d. Pol, Zui derstraat 36. De fouten in de etalages waren bij Wijn (fietsbel) B. Duin, (bal) Roodhart (fles azijn) Stentrop (hoefijzer) Bas (Zwitsal art.). De prijs werd toegekend aan Spaan, Noorderstraat 1. De fouten in de advertenties waren van J. Daalder, Koeman, Bout en Diepgrond. De prijs, 'n schemerlamp, werd gewonnen door T. Half, Kerk straat 1. De naam van de grote pop in de centra-winkel was „Piet". De prijs van het rijmpje uit de St Nicolaas courant is gewonnen door P. Groot, Julianastraat 80. Het juiste aantal toffees in de koffer bij J. Daalder was 2352. De lengte van het el. snoer bij C. Wijker was 75,76 m. Nadat de kinderen enkele Sin terklaasliedjes hadden gezongen sprak de Sint nog een enkel woord tot de Egmondse jeugd, waarin hij vooral verzocht om de nieuw- aangelegde plantsoenen en jonge boompjes niet te vernielen. De voorzitter sprak woorden van dank en deelde mede, dat de middenstand op een geslaagde winkelweek-actie kon terug zien. St Nicolaas op de Openbare Lagere School Maandag was het feest voor de leerlingen van de Openbare Lagere school te Egmond aan Zee. Om 9 uur waren alle leer lingen verzameld in de zaal van het Verenigingsgebouw, waar enige films werden vertoond. Het programma, dat samengesteld was door de heer Jan Zijp uit Purmerend, was prima verzorgd. Het begon met een paar teken films, die al direct in de smaak vielen. De dikke en de dunne ontbraken natuurlijk ook niet. Na de pauze kregen de kinderen mooie sportopnamen te zien van schaatsenrijden, kunstrijden, skiën en visvangst. Een apencircus deed de zaal schateren van het lachen. Met een tractatie in de handen verlieten de kinderen de zaal, om des middags in de lokalen de feestelijkheden voort te zetten. Om half twee hadden de leer lingen van de hogere klassen 'n ere-wacht gevormd voor Sint Nicolaas en zijn knecht, die een bezoek brachten aan de eerste en tweede klassen. Tot ongeveer 3 uur bleef de goede Sint bij de kleintjes, waarbij Piet vooral voor de vrolijkheid zorgde. Nadat de hoge bezoekers nog 'n rondgang door de andere klassen hadden gemaakt, vertrokken de Sint en zijn knecht weer, nage wuifd door talrijke kinderen. LEZING PROF. JANS Professor Jans uit Amersfoort hield Woensdagavond voor de Oud-Kath mannenvereniging in het verenigingsgebouw voor leden en genodigden een lezing 'over het bezoek, dat hij deze zomer bracht aan de Zweedse Kerk, op uitnodiging van pastoor Ro senthal uit Osbi. Op onderhoudende wijze ver telde spreker van zijn reiserva ringen, waarbij hij gelegenheid vond tal van interessante bijzon derheden te vertellen over de Lutherse Zweedse staatskerk. In Osbi was een soort parti culiere oecumenische bijeenkomst gehouden waaraan ook een gees telijke van de Anglicaanse Kerk uit Engeland en een geestelijke van de Rooms-Kath. Kerk in Zweden deelnam. Tussen de Lutherse kerk in Zweden en de Oud-Katholieke kerk in ons land bleken veel punten van overeenkomst te bestaan. De volgorde van de godsdienstoefe ning komt grotendeels overeen met de mis in de Oud-Kath. kerk. De consecratie is ook daar een intregerend bestanddeel. Men vindt in de kerk ook een altaar en een communiebank. De Zweedse Kerk staat dus zeer dicht bij de Oud-Kath. Kerk en staat evenals deze laatste, ook reeds in intercommunie met de Anglicaanse Kerk. Spreker verklaarde deze meer katholieke inslag van de Lutherse Kerk in Zweden, uit het feit, dat de hervorming daar niet zo diep ingreep als in ons land. Men kende er geen beeldenstorm en niet zo'n grote tegenstelling tus sen Rooms Kath. en Hervormden. Het is wel zeer denkbaar, dat tussen de Oud-Katholieke kerk en de Zweedse Luth. kerk de intercommunie zal worden inge voerd, te meer waar die tussen elk van deze kerken en de Angli caanse kerk reeds bestaat. Interessant was ook, hetgeen spreker vertelde over de verhou ding tot de Staat. De Lutherse kerk is de Staatskerk en omvat zeker 90 °/0 van de bevolking. De koning moet lid van deze kerk zijn. Hij benoemt ook de 12 bisschoppen, zij het uit een voordracht van het kapittel. Soms ook benoemt hij de gees telijken, die echter in het alge meen door de gemeente beroepen worden. De geestelijken houden ook de burgerlijke stand bij en een ieder is verplicht zich daarvoor aan de pastorie te vervoegen, zoals bij ons aan het gemeentehuis. Spreker besloot zijn leerzame lezing met de wens dat zijn be zoek er toe zou mogen bijdragen, dat het ideaal van één Christelijke Kerk nader tot verwezenlijking zou komen. Aardig was ook hetgeen hij vertelde van zijn dagelijkse be levenissen, waardoor men een kijk kreeg op het Zweedse volk en het Zweedse land. Niet meer dan 6 millioen men sen bevolken het land, waar men ruimte genoeg heeft. De bodem is zo steenachtig, dat men b.v. slechts hier en daar een voetbal veld aantreft, waarvan de aanleg een kostbare geschiedenis is. Het Zweedse volk is een zindelijk en moreel hoogstaand volk. Bij verschillende gelegenheden had spreker de mogelijkheid aange grepen om iets te vertellen over ons land tijdens de oorlog en hoe dankbaar men was voor de toen verleende Zweedse hulp. Deze dankbaarheid apprecieerde men in Zweden buitengewoon. Hebt U ook een „Rhesusfactor" Bloedgroep alleen zegt niet genoegl Het is thans wel algemeen bekend, dat men het bloed van de ene mens niet zonder meer in de bloedcirculatie van een ander mens kan brengen.Iedere ontwikkelde leek weet, dat men voor zulk een bloedtransfusie eerst van de bloedgever en ook van de bloedontvanger, de bloedgroep dient te bepalen. Hoewel het niet in de be doeling ligt hier een uitvoerige uiteenzetting te geven over de problemen die met de bloed groepen samenhangen, toch moeten we daar in het kort en zeer schematisch het een en ander aanstippen alvorens we het rhesusvraagstuk kunnen behandelen. Allereerst stuiten we in deze materie namelijk op het begrip „antigeen" en bij hetgeen men hieronder pleegt te verstaan moe ten we om te beginnen een ogen blik stilstaan. Een antigeen dan is een stof, die in een bepaald organisme niet voorkomt en die, wanneer zij in dat organisme wordt inge bracht, ainleiding geeft tot de vorming van afweerstoffen tegen diezelfde stof. Bij de bloedgroepen nu draait alles om twee antigenen, die thans algemeen met de letters A en B worden aangeduid. Deze anti genen kunnen in het bloed van de mens voorkomen en waar het hier twee van elkaar onafhankelijke factoren betreft, zijn er vier com binatiemogelijkhedenmen heeft de beide antigenen in zijn bloed, slechts één van beiden, A of B, is daarin aanwezig, of wel ze ontbreken alle twee. Naar deze vier mogelijkheden onderscheidt men de bloedgroepen AB, A, B en O. Wanneer iemand de bloedgroep AB heeft, zodat in zijn bloed dus de beide antigenen A en B aan wezig zijn, kan men dus niet spreken van stoffen die in dat organisme niet thuis horen. Het deert zo iemand dan ook niet of het antigeen A of B dan wel beide tegelijk in zijn bloedbaan worden gebracht. Iemand met de bloedgroep AB kan bloed van ieder ander ontvangen en men noemt zo iemand dan ook wel een universele ontvanger. Iemand met de bloedgroep A kan het antigeen A rustig ont vangen omdat hij dit zelf in zijn bloed heeft en het dus geen vreemde stof voor hem is. Wan neer het antigeen B echter in zijn bloedcirculatie komt, kunnen zich accuut ernstige verwikkelingen voordoen, zelfs kunnen die met de dood eindigen. Hieruit volgt om te beginnen, dat elkeen bloed kan ontvangen van een ander, die tot dezelfde bloedgroep behoort als hijzelf. De andere mogelijkheden laten zich na het bovenstaande gemak kelijk afleiden. Iemand met de bloedgroep O kan daarbij bloed geven aan alle andere mensen en men spreekt in dat geval van een universele donor. Er is nóg een factor In de laatste jaren is bij verder wetenschappelijk onderzoek ge bleken, dat er behalve de anti genen A en B nog andere anti genen bestaan. Een van deze nieuwe antigenen, de zogenaamde Rhesusfactor, staat in het middelpunt van de belang stelling, omdat de ontdekking daarvan belangrijke practische consequenties met zich heeft mee gebracht. Dit antigeen is oor spronkelijk ontdekt bij de apen soort Macacus rhesus en ook toen later bleek, dat deze stof eveneens in het menselijk bloed voorkomt, heeft men de naam rhesus-antigeen gehandhaafd. Waar het hier maar om één enkele factor gaat, zijn er in dit geval slechts twee mogelijkheden men heeft het antigeen, of men heeft het niet. Wanneer het bloed van een bepaalde persoon dit antigeen blijkt te bezitten bij 85°/o van de mensen is dit het geval noemt men hem rhesus- positief. De overige 15°/0 hebben de factor niet en in dat geval spreekt men dienovereenkomstig van rhesusnegatief. Bij een bloedtransfusie kan een rhesuspositieve ontvanger, zonder schade bloed ontvangen van een eveneens rhesuspositieve donor DE DUINSTREEK Zondag 11 December Dokter POOT, telefoon 2423 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m,m. met een minimum van f 1,

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1