pesêotek BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER", BERGEN Mr. Opiicien Pastoor Boekbespreking GEMEENTE BERGEN (N.-H.) Kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Burgemeester en Wethouders van Bergen (N.-H.) maken bekend, dat op Dinsdag 10 Januari 1950 in het Gemeentewijkgebouw, Karei de Grootelaan 27, gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken, te weten a. inenting van kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar van 16 tot 16.15 uur. b. herinenting van personen boven de leeftijd van 2 jaar, die zich hiertoe vooraf en uiterlijk tot en met 9 Januari 1950 ter ge meentesecretarie dienen aan te melden, van 16.15 tot 16.30 uur. Verzocht wordt trouwboekje, geboortebewijs of andere identiteits papieren mede te brengen. BERGEN (N.H.), 4 Januari 1950 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dr W. HUYGENS, Burgemeester W. DE VRIES, Secretaris De Heer en Mevrouw Huygens-Bruynzeel danken langs deze weg voor de vele goede wensen, die zij bij de jaarwisseling ontvingen. Wederkerig wensen zij alle Bergenaren voorspoed en geluk toe in 1950. De Burgemeester van Schoorl betuigt hierbij zijn dank aan allen, die hem bij de jaarwisseling hunne gelukwensen toezonden en wenst hun wederkerig een voorspoedig en gelukkig 19 5 0 toe. TARZAN en de luipaardkoningin „WIE IS MIJN VROUW'' rondvraag dankte de voorzitter de leden voor hun arbeid in dienst der gemeente gedurende 1949 en hoopte op dezelfde samen werking in 1950. De Burgerij van Egmond huldigt haar jubilerende Postdirecteur Een commissie uit de burgerij huldigde Donderdagmiddag om half drie de Directeur van het Postkantoor te Egmond aan Zee, de Heer F. Snoeks, in verband met zijn 40-jarig ambtsjubileum. Bij monde van de Heer Kockx, voorzitter van het Comité werd aan de jubilaris een volledig slaapkamerameublement aange boden, waarvoor de gelden bij een gebracht waren door de burgerij, de Prins Hendrik Stich ting, de koloniehuizen, het Troel stra-Oord en ST. Agnes. Het is vooral uw bereidheid tot helpen, buiten het precies voorgeschreven postambtenaarswerk, dat u in Egmond zo populair maakt. Wil daarvoor als bewijs van dank baarheid dit cadeau aanvaarden, aldus de Heer Kockx. De burge meester van Egmond aan Zee, de Heer Niele, bracht namens het gemeentebestuur dank voor al het werk, wat de Heer Snoeks in de afgelopen 40 jaar voor de Egmondse bevolking heeft verricht. Vervolgens sprak de burgemeester in zijn kwaliteit van voorzitter van de V.V.V. en bood onder dankzegging voor zijn grote activiteit in de V.V.V. een fraaie fruitmand aan. De Heer Kockx bood namens de Mij Noordzee bad eveneens een fruitmand aan. De Heer Snoeks dankte de sprekers voor al de goede wen sen en felicitaties, in het bizon der de inwoners van Egmond aan Zee en de inrichtingen die hebben bijgedragen voor dit prachtige en nuttige geschenk. Van de zijde van de P.T.T. ontving de Heer Snoeks bezoek van de heren Inspecteur der P.T.T. de Directeur en de waarn. Directeur uit Alkmaar. Uitslag Bridge-drive van 27 Dec. 1949 A. Klasse Hopman-Ruiter 32,5 Huiberts-de Raadt 28 Gebr v.d. Molen 28 Karels-van Egmond 27 De Goede-Dekker 18 Gebroeders Hopman 16,5 B Klasse Gebr. Dekker 27,5 Hartgrink-Burger 26,5 Heddes-v. Pel 26,5 Hopman-Modder 24,5 Fam. Honing 22,5 Apeldoorn-Liefting 22,5 C Klasse Huiberts-Baltus 49,5 Hopman-Verver 46 Jonker-Groen 37 Scholten-Leyen 36,5 N ieuwenhuizen-Gouda 35,5 Mevr. Dekker-Tervoort 35,5 Bas-de Raadt 32,5 Klay-Smit 31 Burger-Dekker 20,5 BRIDGE-DRIVE Uitslag van 3 Januari 1950 A-Klasse Gebr. v.d. Molen 32,5 Hopman—Baltus 32 de GoedeDekker 25,5 KareisKoper 25,5 HartgrinkBurger 23,5 Huiberts—de Raadt 15 Gebr. Dekker 14 B-Klasse HuibertsBaltus 54 PeppingGroot 46 Gebr. Hopman 42 Heddesvan Pel 41,5 HopmanVerver 41 Fam. Honing 39,5 HopmanModder 37,5 Basv. Winsum 34,5 C-Klasse ScholtenLeyen 56,5 NieuwenhuizenGouda 53 KlaySmit 46 Rozingde Raadt 45 Apeldoorn—Liefting 39,5 BurgerDekker 36 JonkerGroen 32,5 Mevr. DekkerTervoort 27,5 Bramaraii voor de kust van Egmond aan Zee aangespoeld De Heer T. Prins uit Egmond aan Zee vond op het strand Woensdagmiddag een nog levende Bramaraii, in de wandeling „Braam zilvervis" genaamd. Het is een zeldzame platvis, lengte plm. 60 cm. grootste breedte plm 25 c.m., die thuis hoort in de diepe zeeën van de Atlantische Oceaan, langs de kust van Afrika en de Middel landse Zee. Sinds 1832 zijn op verschillende plaatsen langs onze kust 10 van deze vissen aan de Nederlandse kust gevangen, die o.a. bewaard worden in Leiden, in het Erasmiaans Gymnasium te Rotterdam en te Amsterdam. Het in Egmond gevangen exem plaar zal worden bewaard in het Murmellius Gymnasium, Alkmaar. Kabeljouw langs de kust. Sinds enkele dagen komt de kabeljouw vlak onder de kust, wat vrijwel nooit voorkomt. Vele vissers hebben al een goede vangst gedaan. Een deelde mede, dat hij in een keer 34 k.g. kabeljouw op het strand wist te brengen. De vishandel deelde ons mede, dat in de afgelopen dagen door de Egmonders reeds 300 pond kabeljouw in totaal is gevangen. Dat deze vis zo dicht onder de kust komt moet zijn oorzaak hebben in de grote hoeveelheid sardien, die langs de kust zit en door de kabeljouw wordt gevolgd. Wijziging buslichting P.T.T. Wij vernemen, dat de lichting van plm. 15 uur opgeheven is met ingang van heden. Omdat de lichting van 19 uur aan het postkantoor, en 18.15 aan de bussen in het dorp nog aansluiting geven op de nacht treinen, had de lichting 15 uur practisch geen zin meer. Wij delen nog mede, dat brieven voor 18.15 (postkantoor 19.00) gepost de volgde morgen in de eerste bestelling zijn in de plaats van bestemming. KERKDIENSTEN BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE EGMOND BINNEN wegens bijzondere omstandig heden a.s. Zaterdagmiddag om 3 uur Onlangs verscheen bij de uit geverij Hollandia te Baarn een handboek voor de postzegel verzamelaar, door J. D. van Brink, in leven hoofdredacteur van het Nederlands maandblad voor philatelie. Het is herzien door R. Boekema en ingeleid door Dr. Ir. M. H. Damme en W. P. Costerus Pzn. De schrijver behandelt op boeiende wijze de geschiedenis van de postzegel en alles wat er mee in verband staat en vele platen geven de gewenste toe lichting. Het geheel is keurig uitgevoerd in linnen stempelband, prijs geb. f 7.90 „Zo zit dat," dierenverhalen van Rudyard Kipling, uitg. Hol landia, Baarn, fraai geillustreerd door Wim Bijmoer. De verschij ning van „Just so stories", bewerkt door Han G. Hoekstra en Annie Schmidt bevat een schat van dierverhalen, waarvan Nienke van Hichtum er enkele vele jaren geleden, heeft naverteld. Boeken als deze zijn een aanwinst voor jong en oud en door hen, die niet in 't origineel kunnen lezen zal deze mooie uitgave ten zeerste op prijs gesteld worden. Een boek om voor te lezen en zelf te lezen! prijs geb f 4.90 Voor de Jongeren. „De plantenwereld in een note- dop", door J. W. Wichers. „De Sterrenwereld in een notedop" door J. C. Alders, Uitg. Hollandia. Baarn. Dit zijn voortzettingen van de reeds bekende serie wetenschappe lijke grondslagen „in een notedop". Ook nu weer voorzien van vele tekeningen. Hierdoor en door de zo gezellig mogelijke wijze, waar op de meest wetenswaardige bijzonderheden van het vak wor den verteld, zijn deze boeken wel een zeer attractieve bron voor de kennis, in dit geval van de na tuur en het heelal. Voor de jongeren niet minder dan voor de ouderen, die hun vervaagde Schoolwijsheid hierdoor nog eens op genoeglijke wijze kunnen op halen. Prijs in 3 kleurenband, geb. f 6,90 WIE WAS ALFRED NOBEL? Dienaar van Dynamiet en Wereldvrede. De geest van de man, die de mensheid een der gevaar lijkste producten schonk, was even explosief als die gevaarlijke stof: het dyna miet. Hoe moeten wij staan tegenover een mens als Al fred Nobel, die op 10 De cember 1896 de laatste adem uitblies, verlaten van allen, teleurgesteld in zichzelf en de wereld, die hij wilde op bouwen, doch tot welker af braak hij zelf zoveel heeft bijgedragen met zijn duivel se uitvindingen? Nobel, die in 1833 werd gebo ren, bracht zijn jeugd door in Rusland, waar zijn vader hoog- ovenbedrijven had gesticht. Op 27-jarige leeftijd waren zijn stu dies voltooid en richtte hij spoe dig nadat hij de gevaarlijke ni troglycerine had ontdekt, een fa briek in voor ontploffingsmidde len, die aanvankelijk alleen voor vredesdoeleinden waren bestemd. Nitroglycerine kon moeilijk vervoerd worden en Nobel bleef zoeken naar een stof, die even explosief was, doch meer ge schikt voor transport. Zijn labo ratoriumwerkzaamheden waren niet van gevaar ontbloot. Dat bleek in 1864 (toen een geweldi ge ontploffing geheel Zweden en de wereld deed opschrikken. No bel's fabriek was in de lucht ge vlogen en naast 40 arbeiders moest ook Alfreds broer zijn leven offeren op het altaar van zijn levenswerk. Het is niet waarschijnlijk dat de familie Nobel slechts de vre de wilde dienen. Immers, allen hielden zich bezig met transac ties, die vooral in de oorlog hun twijfelachtig nut en grote win sten opleverden. Vader Nobel bezat mijnen en ijzerfabrieken, Alfred had zijn bedrijf van ex plosiemiddelen en zijn broers wa ren sterk geïnteresseerd bij tal van petroleumbedrijven in de Kaukasus Allefen op de wereld. Alfred zag zijn bedrijf in rook en vlammen opgaan, maar niet zijn plannen. Kort na het on geluk stond hij geheel alleen. De pers zette een geweldige anti- campagne tegen de uitvinder in, zijn geldgevers onttrokken hem hun steun, vrienden keerden zich van hem af, geen arbeider wenste hem meer als werkgever en elke Zweedse stad weigerde een ver gunning af te geven tot het bou wen van een nieuwe fabriek. Nobel versaagde echter niet en ging er toe over een schip tot fabriek in te richten, dat hij in een der Zweedse meren voor an ker legde. Voordat zich nieuwe arbeiders bij hem aanmeldden, moest hij eerst beloven, dat hij zijn dynamiet voortaan minder sterk explosief zou maken. De fa bricage werd voortgezet en on danks alle verzet van transport ondernemingen en scheepvaart maatschappijen dook het gevaar lijke goedje weldra op tal van plaatsen in de wereld op, o.a. in Panama, waar een heel schip in de lucht vloog. Op de kade van Sjanghai wierpen bootwerkers de kisten met dynamiet zonder meer in het water, toen zij hoorden, hoe gevaarlijk de inhoud was! Nobels werkkracht was onge looflijk. Hij stichtte fabrieken in alle delen van de wereld en reis de van land tot land om zijn ar tikel ingang te doen vinden. In Frankrijk vertoonde hij het dy namiet aan een aantal financiers, waarbij hij de „grap" lanceerde, dat hij met deze stof heel de we reld de lucht in kon laten vlie gen. Napoleon verschafte hem een subsidie van 100.000 francs, omdat hij inzag dat Nobels uit vinding een ommekeer zou te weeg brengen in de oorlogvoe ring. Alfred's vermogen nam dage lijks enorm toe, evenals zijn on rust. Want het geluk heeft hij nooit gekend. Hij was een ty pisch voorbeeld van de 19de eeuwse mens. Elke ontdekking betekende voor hem vooruitgang maar naarmate hij ouder werd, zag hij meer en meer in, dat zijn uitvinding miskend werd. Toen een oudere broer van Alfred te Cannes overleed, meende het Franse blad „de Figaro", dat de grote uitvinder zelf was overle den en schreef in een artikel over hem, dat Nobel geenszins als weldoener der mensheid kon worden beschouwd. [Ontdaan kwam Nobel bij zijn vriend Fischhof, een bekend impressa- rio uit die dagen, oplopen en verzekerde hem, dat hij een groot kapitaal zou reserveren voor een stichting, die 'de vrede zou dienen. Een bekende vriendin van Al fred Nobel was Bertha von Sutt- ner, de bekende Duitse pacifiste en schrijfster, die een tijdlang zijn huishouding beheerd heeft. Zij schreef het bekende boek „De wapens neer'' en ijverde onver moeid voor de wereldvrede. Zij was een der weinigen die in No bels vredelievende bedoelingen geloofde enhem trouw bleef ook toen hij zich van allen ver laten voelde. Na zijn dood. In San Remo heeft Nobel zijn laatste levensdagen gesleten, een zaam als later Zaharoff, de gro te wapenkoningNog et maal, bij zijn verscheiden, heeft hij de wereld in opschudding ge bracht door zijn grote gaven. Zijn testament was de rechtvaar diging voor een teleurgesteld le ven, een leven in dienst van de vernietiging. Met zijn nalaten schap heeft hij het goede willen dienen. Of wilde hij lang na zijn dood nog hen gedenken, die even eenzaam leven als de uitvinder? De diepste roerselen van Al fred Nobel s ziel zullen altijd een geheim blijven, maar zeker is dat hij door zijn stichting een grote daad voor wetenschap en we reldvrede heeft verricht. Een grote rol heeft zijn eigen opvat ting over zijn levenswerk daar bij gespeeld. Hij meende steeds de vrede te dienen, ook door zijn lugubere uitvindingen. Hij be weerde immer, dat op de dag, waarop twee legers elkaar in 'n seconde kunnen vernietigen, alle beschaafde lalden voor de con sequenties daarvan zouden terug schrikken. Zijn kapitaal werd belegd in solide papieren en wordt als fonds beheerd. De rente wordt in vijf delen gesplitst en geschon ken aan hen, die in het afgelo pen jaar de mensheid de grootste diensten hébben bewezen. Bén deel is bestemd voor hem, die op het gebied van natuurkunde de belangrijkste uitvinding tot stand bracht, één deel voor hem, die de belangrijkste ontdekking op het gebied van de genees kunde gedaan heeft. Een derde part gaat naar degene, die in de literatuur het voortreffelijkste in idealistische richting presteerde. Het vierde gedeelte krijgt hij, die de belangrijkste chemische uit vinding deed, en het laatste, vijf de deel wordt hem toebedacht, die het meeste of het beste tot stand heeft gebracht voor de verbroedering der volken en voor de afschaffing of de ver mindering der staande legers, zo wel als voor het tot stand ko men van vredescongressen. Bij de toekenning der prijzen wordt geen rekening gehouden met de nationaliteit. Nobel's gedachte was een waanidee, de Nobelprijs een schepping van de geest van een man met zeer grote gaven, die men zelden aantreft. Grote geesten zijn steeds een zaam. Alfred Nobel stond al leen in de wereld, die hem ver guisde tot zijn dood. Nadien is hij verheerlijkt om zijn gift, die waarlijk vorstelijk kan worden genoemd. Onsterfelijk blijft zijn naam verbonden aan twee uiter sten, die hij gediend heeft: het dynamiet en de vrede. Worde zijn levensdroom ver wezenlijkt: een wereld, beheerst door vrede en eenheid. mr. A. G. (Nadruk verboden.) SPEEL NIET MET UW GEZONDHEID. Mensen met een maag zweer moetenAch, dat behoeft eigenlijk niet te wor den aangevuld. Alle maag patiënten weten maar al te goed wat ze moeten doen en nog veel beter wat ze moe ten laten. Alleenze ko men het zo zelden na en dat is eigenlijk een heel merk waardig verschijnsel. Iedereen heeft zijn fouten en het is goed de eigen gebreken te kennen, opdat men ervoor kan zorgen dat deze onvolkomenhe den zo weinig mogelijk aan de dag treden en ons zo min moge lijk last en verdriet bezorgen. Niemand zal dat bestrijden, ie dereen zal wijsgerig van ja knik ken, vooral wanneer het gaat om karakterfouten zoals een te groot egoïsme of om een geestelijk ge brek aan doorzettingsvermogen. Men kan echter, ook fouten en gebreken op lichamelijk gebied hebben en wanneer men de zwakke plaatsen van zijn lichaam kent is het heel wel mogelijk, door een passende levenswijze 't ziek-zijn tot een minimum te be perken. Voor zover het om uiterlijke dingen gaat, pleegt men met li chamelijke gebreken nog wel re kening te houden. Aan kleine mismaaktheden wordt een per manente en grote zorg besteed. Met een wat scheve schouder wordt er over en weer bij de kleermaker gepast, men is er voortdurend op bedacht een te korte arm aan het zicht te ont trekken. Ook de schoonheid speelt een grote rol in ons bestaan. Hoe veel uren van haar leven zou mevrouw al niet besteed hebben aan het telkens weer willen gaan glimmen van haar neus, hoeveel tijd zou het jonge meisje al niet hebben verdaan met piekeren over haar te dunne haar. Als het om ijdelheid gaat, spa ren wij kosten noch moeite voor onze lichamelijke tekortkomingen. Een gewaarschuwd mens. Men dient zijn fouten natuur lijk eerst te kennen. Men moet met een karakterfout eerst de kous eens op de kop gehad heb ben, men moet met een geeste lijke tekortkoming eerst eens te gen de lamp gelopen zijn. 'Ze moeten je met die rare schouder eerst eens „scheve Pietje" nage roepen hebben en de jongens moeten eerst je haar te dun ge vonden hebben om ex aan te trekken. Zo is het met constitutionele dingen ook. Men kan niet van tevoren weten, dat men aanleg heeft om tuberculose te krijgen, dat men voorbeschikt- is om een maagzweer te hebben, dat men rheumatisch is aangelegd. Weet men dat echter wél dan kan men, zoals ieder gewaar schuwd mens, zijn maatregelen nemen. Maar dat doen we niet, inte gendeel. Studenten die al_ eens een half jaar met pleuritis heb ben gelegen, gaan weer nacht aan nacht veel te laat naar bed, om dat ze voor een examen zitten of omdat ze lustrum moeten vie renIn ieder geval zijn het belangrijker dingen dan de ge zondheid. Mensen, die nog niet zo lang geleden een maagbloeding had den, richten weer luisterrijke maaltijden aan omdat er zaken vrienden komen eten of zo maar, omdat ze het prettig vinden. Dit genoegen is hen meer waard dan hun gezondheid. Beperkingen in het eten schij nen heel bezwaarlijke dingen te zijn, juist voor mensen die dat nodig hébben. Patiënten met sui kerziekte en lijders aan vetlijvig- heid zijn immers vaak de meest geziene gasten in onze restau rants. En zo kan men doorgaan. Voor de rheumutieklijder is het ook in het gure jaargetijde be langrijker om met haast nog een bepaalde trein te halen, dan om wat later ter plaatse te verschij nen met behoorlijk wollen onder goed in zijn bagage. Er zijn na melijk orders te plaatsen en alles is nu eenmaal belangrijker dan gezond blijven Wat of ook het levensdoel mag zijn, of het nu populariteit ver zamelen, geld verdienen, macht verwerven dan wel een zich be zig houden met dingen van ho gere orde is, wanneer wij ziek te bed liggen ;is het met dit alles afgelopen, want voor al ons wer ken en streven hebben wij een gezond lichaam nodig. Gezondheid is de grootste schat; van economisch stand punt bezien is het absoluut nood zakelijk er allereerst voor te zor gen dat men niet ziek wordt. Dr. H. W. S. Vanaf 6 Januari Johnny Weissmuller, in Toegang 14 jaar. Vanaf 9 Januari Doldwaze geschiedenis met Gary Grant en Irène Dunne Toegang 18 jaar. R. K. O.-films ZONDAG 8 JANUARI NED. HERV. GEMEENTE RUïNEKERK 10 uur Ds. Bekius Bevestiging Kerkeraadsleden Gebouw „REHOBOTH" Dr. van Peltlaan 1 Geen dienst. (Zie Ruïnekerk) GEREFORMEERDE KERK v.m. 10 uur en n.m. 5 uur Ds. W. M. Ie Cointre van Amsterdam LEGER DES HEILS Dorpshuis, 2 uur Zondagsschool voor kinderen tot 12 jaar Iedere Woensdagavond 8 uur. Bijbelklas voor jongens en meisjes boven 12 jaar, Breelaan 5 Donderdag 2 uur, tijdelijk Breelaan 5 gezinsbond voor vrouwen en meisjes boven 18 jaar Donderdagavond 7 uur openbare samenkomst R.K. KERK Zondag v.m. 7 u. en 10.45 u. Stille H. Mis 9.45 u. Hoogmis Kindermis 8.15. u. In de week H.H. Missen 7, 7.45, en 8.15 u. NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur in het Gemeentelijk Gymnas- tiekgebouw, Smeerlaan, Catrijp de Eerw. Heer J. H. Marwitz, theologisch cand. te Alkmaar OUD-KATHOLIEKE KERK v. m. 8 uur vroegdienst v. m. 10 uur laatdienst n. m. 7 uur Vesper NED. HERV. KERK 's avonds 7 uur Cand. Brouwer (West- Graftdijk). GEREFORMEERDE KERK 10 u. Ds. C. von Meyenfeldt 4.30 u. Ds. A. D. R. Polman (dienst br. Swager) coll. Theol. Hogeschool HERV. GEMEENTE Egmond Binnen, 10 uur Ds Plug

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2