ifleekitad 99 99 BERGEN Wist u.... SCHOORL VRIJDAG 13 JANUARI 1950 27c JAARGANG No. 2 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef KOLONIEHUIS „ZEEHUIS" officieel geopend Woensdagmiddag vond onder grote belangstelling de officiële opening plaats van het kolonie huis „Zeehuis" te Bergen aan Zee. De kinderuitzending nam in de loop der jaren een zodanige vlucht, dat het Centraal Genoot schap voor kinderherstellings oorden en Gezondheidskolonies zich telkens weer genoodzaakt zag om uit te zien naar meer ruimte. Het Centraal Genoot schap, dat reeds beschikte over huizen te Heelsum, Ellekom, Hoge- veen, Epe, Oostvoorne, en te Bergen aan Zee, en twee te Nun- speet en Egmond aan Zee ver grootte met de huur van het Zeehuis de verpleegcapaciteit weer met honderd bedden en wacht nu op de restauratie van het huis te De Steeg en te Wijk aan Zee. Meer dan duizend kin deren kunnen per dag geplaatst worden, meer dan duizend zwakke kindertjes kunnen nieuwe levens vreugde, nieuwe levenskracht op doen. Met die driehonderdduizend verpleegdagen, aldus deelde de directeur van het C. G. de heer H-C. Snel, ons mede, is een be drag gemoeid van drie kwart millioen gulden, voor de helft ge dekt door subsidies van regering, provincies en gemeenten, zodat de helft van de verpleegkosten uit particuliere bijdragen moet komen. Als bijzonderheid vertelde de directeur nog, dat, wanneer men de broden, die per dag in de maand September worden ver orberd, op kon stapelen, men zou komen tot de spits van de Domtoren te Utrecht. Men kiest bij voorkeur gedi plomeerden voor verplegend per soneel en elk huis heeft zijn eigen dokter. Officiële opening De heer J. Feringa heette als vice-voorzitter van het Cen traal Genootschap de talrijke aan wezigen hartelijk welkom en sprak er zijn grote voldoening over uit, dat zovelen door hun aanwezig heid bij deze opening blijk hadden willen geven van hun belang stelling voor het mooie werk van het Genootschap. Der traditie getrouw werd de officiële opening verricht door de voorzitter van de contact commissie van het huis, hier de heer Evert Vermeer. Spreker be gon met enkele feiten te memo reren uit de geschiedenis van huis en genootschap. Met de belangstelling voor het zwakke kind steeg tevens de woningnood en zo werd 1 Januari 1923 voor de tijd van 15 jaar gehuurd het gebouw, in het jaar 1908 gesticht door de commissie uit het Bur gerlijk armbestuur voor het Bur gerweeshuis te Amsterdam, dat plaats bood voor 60 kinderen. De oorlog maakte een einde aan wat met zoveel zorg en toe wijding was tot stand gebracht. Maar toen het in 1945 ging om het herstel van onze volkskracht, werden alle krachten ingespannen om het genootschapswerk weer op te bouwen. Het bestuur van het Burgerweeshuis liet met op offering van vele kosten het Zee huis keurig restaureren en.... ver huurde het voor de tijd van tien jaar aan het Centraal Genoot schap, dat het thans exploiteert als zijn elfde koloniehuis. Dank zij de activiteit van de afdelingen en de belangstelling van heel ons volk kunnen thans weer heel wat kinderen nieuwe levensvreugde, nieuwe levens krachten opdoen. Spreker dankte burgemeester Huygens voor zijn aanwezigheid, voor dit blijk van belangstelling. De heer H. Stroo- bach, architect en diens staf bracht hij hulde voor wat hier tot stand was gebracht. Met de wens, dat onder de leiding van de directrice, mej. J. Bentum, het Zeehuis tal van kindertjes tot zegen zou strekken, verklaarde spreker 't huis officiëel geopend. Nadat Burgemeester Dr Huygens zijn beste wensen had geüit en de heer F. v. Meurs, directeur van het Burger Weeshuis, als „huisbaas" in een rede tintelend van humor de hoop had uitge sproken, dat het „Zeehuis" vele jaren ten zegen mocht zijn voor het zwakke kind, werd de aan wezigen gelegenheid gegeven het elfde koloniehuis te bezichtigen. Hierna deden allen zich te goed aan het door Mej. Bentum, de directrice, aangeboden kopje thee en verversingen, en daarna begon de rondgang door het gebouw. Allen waren vol bewondering over de inrichting, de mooie kamers voor directrice en ver pleegsters, de badkamer, de eet zaal, de keuken, de slaapzalen met honderd bedden en bovenal.... .de ziekenafdeling. Eén was er, die opmerkte: wat zou hier een kunstenaarshand veel, veel moois kunnen doen voor het kind met wandversieringen als in de kleuter school van Volksonderwijs! HISTORISCHE DIENST IN DE RUÏNEKERK De dienst, die Zondag, voor de bevestiging van kerkeraads- leden, onder leiding van Dominé Bekius gehouden werd, mag als een historische dienst worden gekwalificeerd. Dertig jaar geleden trokken in Bergende rechtzinnig Hervormden uit de kerk en stichtten hun eigen evangelisatie. Zondag werden 2 bestuursleden van deze evangeli satie in de Ruïnekerk als kerke- raadsleden bevestigd. Daarmee werd een einde gemaakt aan een toestand, die in het verleden helaas noodzakelijk was, doch die in wezen een ongezonde toestand was in de Ned. Herv. Kerk. In verschillende plaatsen in ons land is b<»t z.g. kerkelijk gesprek geopend tussen rechtzinnigen en vrijzinnigen in de Ned. Herv. Kerk en daarbij heeft men met verheuging geconstateerd, dat de bestaande verschillen voor een groot deel weggevallen zijn en dat het fundament, waarop de christelijke kerk rust, Jezus Chris tus als Heer en als enige weg tot verlossing voor de van God afgedwaalde mens, een gemeen schappelijk fundament was. Met deze erkenning viel het motief van de afscheiding weg en ook de gemeente Bergen, waar het kerkelijk gesprek enige maan den geleden begonnen werd, heeft de consequentie hieruit getrokken. Met grote meerderheid besloot de evangelisatie „Maranatha" terug te keren in de kerk, met grote meerderheid besloot de kerk, de evangelisatie weer op te nemen. En Zondag vond dit besluit zijn bekroning in het opnemen van twee bestuursleden van de evangelisatie als leden van de kerkeraad. De Ruïnekerk was tot de laatste plaats bezet, toen Ds Bekius de kansel betrad. Hij had tot tekst voor deze bevestiging gekozen een woord uit Exodus 14, waar God tot Mozes zegt, als het volk van Israël in de woestijn is vast gelopen, voor hen de Rode Zee, op zij de bergen, die hen insloten en achter hen het aandaverende leger van de Egypt^naren: „Zeg den kinderen Israels dat zij voort trekken". Bij het volk van Israel was vreug de over de verlossing uit Egyp te, bij velen echter bezorgheid over de toekomst. Een bezorg heid, die niet ongegrond schijnt te zijn als zij, bij de Rode Zee aan alle kanten zijn ingesloten en geen uitweg meer zien. Toch klinkt het Goddelijk woord: „Laat ze voorttrekken". Geen achteruit zien, maar in het geloof en in vertrouwen op de Goddelijke lei ding vooruitzien. Ds Bekius, maakt naar aanlei ding van deze geschiedenis, een toepassing op de omstandigheden in Bergen. Bij velen blijdschap over het genomen besluit, bij anderen zorg voor de toekomst. En het is niet onmogelijk, dat die bezorgden nog eens eefc keer gelijk krijgen, doch dan mag de kerk in vertrouwen op het woord van haar Heer, voortgaan. Jezus Christus is haar eenheid en in Hem moeten we alle moeilijkheden kunnen overwinnen en met elkaar voortgaan, naar het ene doel de komst van Zijn Rijk. Met grote aandacht heeft de gemeente geluisterd naar dit ern stig en bemoedigend woord van haar voorganger en in versterkt vertrouwen, dat het genomen besluit goed was, heeft zij deze kerkdienst verlaten. Nederlandsche Bond van Plattelandsvrouwen Afdeling t Bergen. Woensdagavond 4 Januari j.l. hield de jonge afdeling haar eerste bijeenkomst op 't Oude Hof, waar zij de avond als gast van de Volks Hogeschool mocht doorbrengen. De Voorzitster Mevr. Blad heet de spreekster Mevr. Visser-Ven, de dames leden, belangstellenden en de pers hartelijk welkom. Zij vertelt met een enkel woord nog iets over het doel en de werkwijze van de bond. Mevr. Visser-Ven houdt hierna een causerie over haar reizen naar Denemarken en Zweden. Geeft op boeiende wijze een indruk van de gewoonten, volksaard alsmede de sociale toestanden in deze landen. Zij laat de aanwezigen mee reizen van het Zuiden tot hoog in het Noorden waar de eenzame Lappen met hun gezinnen en ren dieren midden in de natuur leven. De lichtbeelden geven hierbij een mooie weergave van de werkwijze in de landbouw, het landschaps- schoon, de bouw van de prachtige gebouwen in de steden tot de een voudige boerderijen op het platte land. Aan het slot geeft de spreek ster een ieder gelegenheid tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen. De aanwezigen praten gezellig wat na, waarbij o.a. het roken van het sigaartje door de Deense dames en de geliefde binnenshuiswingerd in de Zweed se huizen wordt besproken. Het was een leerzame genotvolle avond. De voorzitster dankt in haar slotwoord Mevr. Visser-Ven voor het gebodene, kan tot haar vreugde meedelen, dat zich tijdens de pauze 23 nieuwe leden hebben opgegeven en roept ieder een tot weerziens toe op de volgende bijeenkomst, die eveneens zeer interessant belooft te worden. SPREKEN IN HET OPENBAAR Vrijdag 6 Januari j.l. vond het examen plaats van de cursus „Spreken in 't Openbaar" in Café „Het Wapen van Bergen". Het was geweldig: niet alleen dat de heren een rede voor de vuist weg hielden, rustig, beheerst en keurig van opbouw, maar ook in persoonlijkheid hebben de heren veel gewonnen. Want dat bescheiden op de achtergrond blijven is lang altijd geen bescheidenheid, maar ge camoufleerde angst. De cursisten waren dan ook enthousiast met de resultaten van de cursus, vooral als ze dat ver gelijken met hun eerste optreden op de cursus. De belangstelling voor de cursussen „Spreken in 't Openbaar" blijkt steeds groter te wordenook in Schoorl volgen een 20-tal mensen de cursus wat wel blijk geeft van de vooruitstrevend heid van Schoorl. En in de Lan- gedijken start deze week een cursus met een veertigtal cursis ten, welke in 2 klassen van 20 gesplitst worden. De heer Fleumer vertelde, dat hij ook een tweede cursus in Bergen gaat geven, daar ver schillende ingezetenen zich alweer hebben gemeld. De openbare propaganda-avond zal plaats vinden op Vrijdag 20 Januari 's avonds 8 uur in Café „Het Wapen van Bergen". Zie de advertentie in dit nummer. Hier is weer U kans, dames en heren, middenstanders, reizi gers, pensionhouders voorzitters, om Spreker in 't Openbaar en een groter persoonlijkheid te worden. Met muziek door 't leven De Berger Accordeon Vereni ging gaf onder leiding van haar dirigent A. v. d. Wolff en met medewerking van Acc. Vereniging „Vita Nova" uit Alkmaar een concert in De Rustende Jager. Er was grote belangstelling, geen plaatsje bleef er onbezet. Was haar eerste optreden, nu een jaar geleden, van die aard, dat men sprak van een goede belofte voor de toekomst, deze avond werden de toen verwekte verwachtingen niet beschaamd, het werd voor de jeugdige muzikantjes een succes volle avond. De verschillende nummers werden zeer verdienste lijk uitgevoerd. Vooral „In een Kloostertuin" van Ketelbey en ook „Perzische Markt" van de zelfde componist werden buiten gewoon gewaardeerd. Ook het solistisch optreden van verschil lende leden wekte aller bewonde ring. Ans Groot had bijv. groot succes met Wiener Praterleben van Joh. Strauss. De wat oudere zuster Vita Nova uit Alkmaar verraste de aanwe zigen met verschillende mooie composities, waarvan „Berceuse de jocelyn" van Goddard met Walter Koster als solist wel een der mooiste was. Al met al een avond, waarop de jeugdige accordeonisten en hun dirigent weer met grote voldoe ning kunnen terugzien. WAARHEEN met uw ledige tijd en uw te volle beurs Bergen's Mannenkoor schaft raad: blijkens een advertentie in dit nummer organiseert dit koor gedurende dit weekeinde een amusements-theater in de dancing van De Rustende Jager. De be roemde waarzegster, de warme oliebollen, het rad van avontuur, de schiettent enz. enz. zullen U aangenaam bezig houden en U verlossen van het te veel aardse slijk. De baten van deze bazar zullen worden aangewend om banden te leggen tussen het Noorseen het Nederlandse volk: Bergen's Mannenkoor zingt in Oslo en de Oslo'ers komen een uitstapje maken naar Bergen. Bij de opening zal Zaterdag avond het koor 'n tweetal nummers ten gehore brengen: Breistertje en Morgenidylle, terwijl Zondag avond de Accordeonvereniging Bergen haar medewerking zal verlenen. DE SIRENE LOEIDE Woensdag tegen 5 uur werd Bergen opgeschrikt door sirene- geloei. Uit alle richtingen spoed den nieuwsgierigen zich naar de plaats des onheils, de garage Schalkwijk. Maar de steeds parate brandweer was nog vlugger en de slangen waren reeds uitgerold, toen de eerste kijkers ten tonele verschenen. De brand liet zich ernstig aanzieneen vat met z.g. wasbenzine had vuurgevat en de enorme rookontwikkeling deed 't ergste -vrezen. Maar onze brand weermannen waren de toestand heel gauw meestermet schuim- apparaat en koolzuursneeuwblusser werd 't gevaar spoedig bezworen. Vermoed werd, dat de brand was ontstaan door 't springen van een vonk uit een lasapparaat in 't vat. Dat op dezelfde wijze als in Alkmaar ook in Bergen een ge organiseerde „oppas" op kleine kinderen tot stand gekomen is, wanneer de ouders tezamen des avonds eens uit willen. Verschillende jonge meisjes hebben zich hiervoor aangemeld. De oppasters zullen gedurende de avond haar eigen werk kunnen verrichten (studie, naai- of hand werk) en ontvangen per avond f 1.'als vergoeding. Haar adressen zijn te verkrijgen bij Mevr. D. M. van Riet-Top, Breelaan 40, telefoon 2587 en bij J. Ivangh, Loudelsweg 99. BERGEN—SCHOORL4-1 Het was een uitstekende, spor tieve wedstrijd, de clubs aan de Duinkant waardig. Voor de rust waren de partijen vrijwel tegen elkaar opgewassen. De techniek van B.S.V. was iets beter ver zorgd. Bergen nam spoedig de leiding, toen een betrekkelijk zacht schot doelman Mooy van Schoorl volkomen verraste en de bal over hem heen sprong, 1-0. Hierna zette Schoorl alles op alles om de stand gelijk te maken, maar stuitte op de hechte verdediging van Bergen. 10 minuten later bracht een goede aanval de bal bij de ongedekt staande Brouwer, die geen moeite had de keeper van Schoorl voor de tweede maal te passeren, 2-0. De be zoekers gaven geen krimp. Ze trokken verwoed ten aanval en.... met succesenige minuten later wisten zij een fout in de B.S.V.- verdediging af te straffen, 2-1. Met deze stand ging de rust in. Na hervatting van het spel bleek, dat de betere techniek van Bergen de doorslag zou geven. Prachtig combinerend werd het Schoorlse doel onder zware druk gezet en met kunst en vliegwerk wisten de bezoekers voorlopig onheil te voorkomen. Voorlopig, want door een wanhoopspoging van Jb Klop om te redden wat er te redden viel, bracht hij op ongeoorloofde wijze in het straf schopgebied een B. S. V.-speler ten val en de hierdoor ontstane penalty werd door Hottentot omgezet in een doelpunt, 3-1. Schoorl beproefde het uiterste om de achterstand iets te verkleinen, maar de hechte verdediging van B.S.V. gaf daartoe geen kans. Hét spel van de gastheren werd steeds beter en uit een uitstekende aanval bracht Blokland de stand op 4-1. Met deze stand werd de wed strijd beëindigd, waarbij 't talrijke publiek van een zeer sportieve kamp tussen de Duinkanters heeft kunnen genieten. De leiding was bij scheidsrechter Siekerman in goede handen. Het was voor B.S.V. nog op andere wijze een goede dag: Bergen 2 behaalde n.l. voor de eerste maal in deze competitie een overwinning en wel op Z.A.P. 2 met 1-0. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer J. Zwaan, slaagde op het te Amster dam gehouden examen voor het Sleuteldiploma. JAARREDE BURGEMEESTER Mr. C. A. J. JOCHEMS Uit de rede, welke de voorzitter van de Schoorlse Gemeenteraad in de laatste vergadering van 1949 hield, ontlenen wij het volgende: Raad Als een zeer belangrijk punt in de geschiedenis van Schoorl, aldus de Burgemeester, en als mijlpaal op de weg van de ontwikkeling der gemeente memoreer ik de uitbreiding van Uwen Raad met vier leden, als gevolg van het feit, dat het aantal inwoners het getal van 3000 heeft overschreden. Nadat op 22 Juni 1949 de ver kiezing had plaats gevonden, trad de nieuwe Raad op de 6e Sept., nu in getale van 11 leden, in functie. Tot mijn groot genoegen kan ik reeds na de korte tijd, dat de nieuwe Raad in zitting bijeenkwam, constateren, dat in de goede en prettige manier van samenwerken en in de aangename toon, welke de discussies steeds pleegden te kenmerken, geen verandering is gekomen. Samenwerking met Rijkspolitie en organisaties verenigingen enz. Evenals vorige jaren kan ik ook nu mijn voldoening uitspre ken over de goede samenwerking en verhouding met de Rijkspolitie en met de verschillende organi saties, verenigingen en commis sies, waarmede het gemeentebe stuur en vaak ook de Burge meester persoonlijk voortdurend contact heeft. Ik heb te memoreren het ver lies van de administrateur van het gasbedrijf P. Duin, die in de loop van het jaar door de dood ons is komen te ontvallen. De gemeente verloor in hem een uitstekend en toegewijd ambte naar. In zijn plaats werd be noemd de klerk ->,v. 2de klasse E. H. Kleij. Wegen- en plantsoenen-onder houd en -verbetering. Dit voor Schoorl met het oog op het vreemdelingenverkeer zo belangrijke onderwerp, bleef de bijzondere aandacht houden. Met de geleidelijke vernieu wing der grote verkeersweg Schoorl-Groet werd doorgegaan, m.n. werd tussen Catrijp en Groet een stuk vernieuwd en herbestraat. Voor verbreding en verbetering van de Duinweg werd een crediet van 1.5000. beschikbaar gesteld. Met dit werk is een begin van uitvoe ring gemaakt. In de kom van het dorp Schoorl werd de bestra ting van het kruispunt bij de Roode Leeuw vernieuwd met ge lijktijdige verbreding en afron ding der bochten en het aan brengen van trottoirs. Het Raad huisplein werd van een grind-- bedekking voorzien en tevens als hulpparkeerplaats ingericht. Het geheel werd verfraaid door af zetting met trottoirs en een bloembeplanting in grasperk. Met de vernieuwing en herbe strating van het gedeelte Heere- weg van de Roode Leeuw tot de Molenweg werd begonnen, waarbij bijzondere aandacht werd besteed aan de onvoldoen de afwatering. Ter verbetering hierin werden twee nieuwe straatkolken aangebracht en twee bestaande kolken verlaagd. Met de verharding van de Paar denmarkt werd een aanvang ge maakt. De Bosmansweg, de Om loop, de B. Peecklaan, de Gor- tersweg, de Slotlaan en de Idens- weg, welke het vorige jaar van een slijklaag zijn voorzien, wer den overgeteerd. Deze wegen verkeren thans in prima staat. Het rijwielpad, hetwelk de ver binding vormt tussen het einde van de Munikkenweg en het Schoorlsche Strand, tot de aan leg waarvan in het vorige jaar werd besloten, kwam gereed. Het werk werd op 3 Maart begonnen, waarna op 13 Juli de officiële opening kon plaats vin den. Het pad bleek reeds dade lijk in een behoefte te voorzien en een grote aantrekkelijkheid te zijn voor het vreemdelingen verkeer. De eerste Zondag na de opening werden reeds 1800 rijwielen, waarop men over het pad naar het strand reed, ge registreerd. Het draaipunt der autobussen te Camperduin, aan het begin van het tegelpad naar het strand werd na overleg en met medewerking der gemeente door het Hoogheemraadschap verlegd en opnieuw bestraat en verhard. Verder herstel en vernieuwing. Met de herbeplanting der Nol len, waartoe het vorige jaar werd besloten, werd een aanvang ge maakt. Het werk is over twee jaar verdeeld en zal in 1950 vol tooid worden. De verbetering der Begraafplaats o.m. inhoudende de aanleg van nieuwe paden en beplanting van het nieuwe ge deelte, zomede de vernieuwing van het hek en de toegangspoort, is gereed gekomen. De restau ratie der kerken te Schoorl en Groet inclusief de torens, welke gemeente-eigendom zijn, is prac- tisch voltooid. Gemeentelijke nieuwbouw. Met de bouw van de gemeen te-woningen ter leniging van de woningnood werd regelmatig voortgegaan. Gereed en reeds betrokken zijn thans 9 nieuwe woningen. Een zestal is in aan bouw en zal binnen enkele maan den voltooid zijn. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m,m. met een minimum van f 1,

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1