ScUaalse-Mif-dets-OPGELET! u is zeker tevreden Maar dan Hoe PENICILINE ontdekt werd. Brei- en Handwerkboekjes Tijdschriften, Voor Naaisters: HOUTVERKOPING BEKEND MAKING BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER BERGEN Boekhandel C. Oldenburg, Laanweg, Schoorl II £cU&frd Zieken^. tev&cQMi&c EGM0ND AAN ZEE lóafr&aton URSEM ffpllh c Met tweeërlei stof Het raam van een laboratorium Door de gemeente Schoorl zal op 1 Februari a.s. a contant bij afslag in de gemeentenollen worden verkocht 17 kavels dennenhout, geschikt voor heiningpalen, dampalen en brandhout. De verkoop vangt aan om 11 uur, te beginnen aan het Dennen laantje nabij de openbare begraafplaats. De Gemeente-opzichter. De werknemers van Schoorl, die door vorst of sneeuw hun werkzaamheden niet meer kunnen verrichten, worden verzocht hier van kennis te geven aan de waarnemend correspondent. Zaterdags van 45 uur n.m. en voorts elke dag van 77.30 uur n.m. Hier onder vallen de volgende vakken Metselaars, Betonwerkers, Straatmakers, Stucadoors, Voegers, Grondwerkers, Wegenbouwers. M. TAM IS Achterpad B 102, Schoorl De Burgemeester van Bergen (Nh.) brengt ter openbare kennis, dat hij van Februari a.s. af. zijn spreekuur houdt op DONDER DAG, van 1042 uur. Het spreekuur van 31 Januari a.s. vervalt. Dr. W. HUIJGENS RONDOM HARVEST VERBORGEN STROMING DROGISTERIJ FIRMA FR. POSTHUMA J. VAN OLDENBURGLAAN 15, BERGEN - TEL. 2716 met Kelim-, Smyrna-, Frivolité- en Kruissteekpatronen. Kalenders, Almanakken en Agenda's tegen verlaagde prijzen. Rollen en vellen patroonpapier en Patroontekenboeken en maatjes j naaisterhaken Kleermakerskrijt SPREEKUUR THUIS t NU kunt ge dit nog rustig lezen, maar als ge in een wak rijdt is het te laat 1 1 Ned. Herv. Gemeente te Schoorl en Groet Zolang de strenge koude duurt, kan het gymnastiekgebouw helaas niet gebruikt worden voor de godsdienstoefeningen. Zij zullen dan tijdelijk gehouden worden in de kerkekamer te Schoorl, te be ginnen met Zondag 29 Januari. Men lette dus in het vervolg nauwkeurig op de opgave in dit blad onder de rubriek Kerkdiensten. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag wedstrijd 24 Januari 1950 Groep A. Haasbroek-Aalders 59,52 Half Sr.-Jonker 54,17 Bekker-Beeldman 52,38 Mw. Arpeau-v. Twuyver 48,81 Echtpaar Repko 48,81 Pinxter-Diderich 47,62 Half Jr.-Arpeau 44,64 Mw. de Wilde-v. Wijk 44,05 Groep B. Dames v. Wijk-Hall 55,— Nieuwland-Visser 55, Dames Pinxter-v. d. Linde 52,50 Klik-v. d. Lelie 50, Dames Bouman-Aalders 45,83 Echtpaar Kuyper 41,67 Voor de juiste BRIL naar Meester Opticien Pastoor, KI. Dorpsstraat 25 - Bergen Dagelijks van 8.30 6 uur en Vrijdagsavonds van 79 uur. SCHOORL UITSLAG BRIDGEDRIVE A-klasse de GoedeDekker 52,5 Gèbr. v.d. Molen 50,5 Huiberts.Hopman 45,5 HopmanRuiter 41 Hartgrink Burger 39 KareisKoper 37,5 HopmanVerver 36 Gebr. Dekker 34 B-klasse PeppingGroot 28,5 Huibertsde Raadt 28,5 Gebr. Hopman 26 Fam. Honing 23,5 KlaySmit 23 ScholtenLeyen 21,5 C-klasse Rozingde Raadt 32 Mevr. DekkerTervoort 26.5 Mevr. HartgrinkDuin 25,5 NieuwenhuizenGouda 24,5 JonkerGroen 21,5 Basv. Winsum 20 <r Deze deux-pieces leent er zich uitstekend voor om van tweeërlei stof te worden gemaakt. Dus als u uw warmere jurken inspecteert en tot de conclusie komt, dat de ja ponnetjes van het vorige jaar toch eigenlijk zonder verandering niet meer mee kunnen, heeft u hier een aardig idee, hoe u met een klein lapje stof uw jurk kunt mo derniseren. Het stuk van de blouse kan van een andere kleur stof worden ge maakt. Hierdoor kan het lijfje van de japon iets zakken en ontstaat het kleine schootje. Het lijfje krijgt aan de bovenkant kleine inge- stikte plooitjes en middenvoor een grote plooi, die wordt ingeregen voor men het pasje opstikt. Wanneer van het rugpand de figuurnaden zijn ingestikt en het schootje is aangezet, worden de schouder- en zijnaden van de blouse gesloten. De buitenronding van de kraag wordt met de goede kanten op elkaar gestikt, omgekeerd en dan met een schuine bies aan de hals gestikt. Van het achterpand van de rok Worden de figuurnaden ingestikt, daarna worden de zijnaden geslo ten, waar aan de linkerkant ong. 15 cm. open blijf voor de split. De tailleband op de goede kant van de rok stikken, daarna om slaan en de bovenkant van de rok nog eens overstikken. Vóór de mouwnaden worden gesloten, eerst de figuurnaden van de mouw dichtstikken. De man chet wordt op dezelfde wijze gemaakt als de kraag. De naden aan de binnenkant omslingeren. Een patroon van dit model kunt u bestellen onder no. P4789 in de maten 40 tot en met 48 a f 1,05 bij de redactie van ons blad. Vergeet u niet nummer en maat te vermèlden? PRINSES CHARME stond Op een morgen in 1929 had in het laboratorium van de En gelse bacterioloog dr. Alexander Fleming een toevallige gebeurte nis plaats die op zichzelf be schouwd niet de minste beteke nis heeft, maar die op verras sende wijze een volslagen om wenteling in de geneeskunde meebracht. Wat was er geschied? In een bacteriologisch laboratorium houdt men zich onder andere bezig met het kweken van ziekte verwekkende bacteriën. Voor dat doel gebruikt men ronde gla zen schalen, die gevuld worden met een of andere stof waarin ziektekiemen goed kunnen groei en, zoals bouillon of gelatine. Zo bevond zich die ochtend op dr. Fleming's werktafel ook een schaal, die dicht gevuld was met kolonies van een bepaalde bacterie, de z.g. staphylococcus aureus. Deze bacterie is schuldig aan het veroorzaken van allerlei ernstige ontstekingsprocessen, die gezondheid en leven van de mens voortdurend belagen. Die schaal was, tegen de gebruiken in, toevallig niet door het bijbe horende glazen deksel afgesloten en zo kwam 'het, dat een door het open raam van het vertrek naar binnen zwevende schim melspoor zich kon nestelen op de voedingsbodem met de sta- phylococcen. Natuurlijk heeft niemand dat terechtkomen van die kleine schimmelkiem op de bacterie cultuur opgemerkt. Pas na enige dagen kon men de gevolgtrek king maken dat dit gebeurd moest zijn, omdat op de kweek plaat drie ronde witt plekken te zien waren, bestaande uit schim mels die zich uit de spoor ont-l wikkeld hadden. De voedingsbo-| dem was dus „beschimmeld'' en! daarmee onbruikbaar geworden. Inplaats van de bedorven bac teriecultuur weg te gooien, zoals voor de hand zou hebben gele gen, bestudeerde Alexander Fle ming nauwkeurig het oppervlak van de kweekplaat, omdat zijn aandacht getrokken was door een tot nu toe nog nooit waargeno men verschijnsel: om de drie schimmelplekken heen was de voedingsvloeistof, die tevoren er géheel troebel uit had gezien als een gevolg van de dicht woeke rende bacteriekolonie's, nagenoeg helder geworden. Bacteriën werden verdelgd. Al spoedig trok hij uit dit verschijnsel de conclusie, die een der grootste ontdekkingen van de medische wetenschap in onze tijd inhoudt: er bestaan stoffen die door levende micro-organismen worden afgescheiden en die in staat zijn, andere microscopisch kleine wezens, waaronder ook de verwekkers van allerlei ziekten, te verdelgen. Dat de voedings bodem rondom de schimmelplek ken helder was geworden, moest er namelijk aan worden toege schreven dat de schimmel een stof had geproduceerd, welke in staat was de groei van de sta- phylococcen te remmen en ze ook te vernietigen. Het lag nu voor de hand op grote schaal de productie van die stof ter hand te gaan nemen om daarmee een uiterst krachtig wapen te verkrijgen in de strijd tegen ernstige ontstekingsproces sen. Dr. Fleming was reeds in de eerste wereldoorlog begonnen te zoeken naar een geneesmiddel dat sterk desinfecterend (d.w.z. ziektekiemdodend) werkt, zonder dat het lichaam van de zieke zelf door dat middel wordt aangetast. Reeds de vader van de bacte riologie, de grote Louis Pasteur, had tegen het einde der vorige open» eeuw betoogd dat zulk soort mid delen hoogstwaarschijnlijk in de levende natuur zelve te vinden zouden zijn en hij voorzag de enorme betekenis, die zulke stof fen voor de behandeling van de zieke mens zouden kunnen krij gen. Na hem heeft het ook niet ontbroken aan onderzoekers die zich bezig hielden met het op sporen van dergelijke desinfec terende middelen, maar helaas: steeds weer bleek dat de ont dekte stoffen de gevaarlijke ziektekiemen inderdaad vernie tigden, maar daarnaast ook gif tig voor het menselijk lichaam waren. Penicillia de penseelvormigen. Alexander Fleming echter leg de met zijn penicilline zo ge noemd naar de producerende schimmel, die behoort tot de penicillia, d.i. penseelvormigen -de hand op een geneesmiddel dat niet giftig is voor de mens. Hij moest dit eerst onderzoeken bij proefdieren. Ook bij dit giftigheidsonder- zoek is het toeval de mensheid tot hulp geweest. Dr Fleming n.l. bezigde hierbij konijnen en toen het was komen vast te staan dat bij deze dieren geen sprake van giftigheid was, kon tot toepas sing van penicilline bij de mens worden overgegaan (natuurlijk altijd nog met inachtneming van de grootst mogelijke voorzichtig heid.) Had hij echter voor zijn proeven guinese biggetjes geno men, wat voor dit doel even voor de hand liggend zou zijn ge weest als het gebruiken van ko nijnen, dan had hij waarschijnlijk zijn ontdekking als waardeloos ter zijde moeten leggen: het gui nese biggetje namelijk is het enige gewervelde dier dat peni cilline niet verdraagt. Het werk van Fleming werd op grandioze wijze aangevuld door dat van Howard Florey, die er in slaagde de stof in zui vere vorm uit de voedingsbodem te isoleren en die ook als: handig organisator kans zag een begin te maken met productie van de stof op ruimer schaal. Zijn werk dat juist omstreeks 1940 in volle gang was, moest in Engeland, waar zware bombardementen de verdere ontwikkeling der techni sche productie in de war stuur den, tot stilstand worden ge bracht. Het werd overgenomen door wetenschap en industrie in de Verenigde Staten, die daarbij de grootste mogelijke steun van de overheid ontvingen, aangezien bij de eerste toediening van peni cilline aan zieke mensen wel gebleken was dat met het winnen van dit geneesmiddel uitermate grote belangen gediend zouden zijn. Inderdaad kan men wel zeggen dat penicilline de oorlog heeft helpen winnen. Nederland maakt het zelf. Na de oorlog evenwel heeft het middel zijn zegetocht over de wereld uitgestrekt, nadat zijn reeds zo krachtig bacterieverdel- gende werking door allerlei tech nische en wetenschappelijke kunstgrepen nog aanmerkelijk versterkt was. Interessant voor ons, Neder landers, is wel vooral het feit, dat de Gist- en Soiritusfabriek te Delft in de bange oorlogsjaren van 1943 tot 1945 geheel op eigen krachten, zonder enig con tact met de grootscheepse weten schappelijke en practische onder zoekingen die in Amerika gaan de waren, er in slaagde penicilli ne te fabriceren! Na de bevrij ding werd vanzelfsprekend deze nederlandse productie krachtig opgevoerd en zo komt het dat we nu al sedert jaren in ons land voor de penicillinefabricage on afhankelijk van het buitenland zijn: onze eigen industrie is vol komen in staat aan de nog steeds stijgende behoefte te voldoen, dr. H. W. S. Het geduld is weer beloond de schaatsen uit het vet Op friese doorlopers door de polders, over sloten, vaarten en meren tussen zwierende mensen met zorgeloze gezichten. Op ge- pavoiseerde ijsbanende droom van duizenden schaatsenrijders is weer eens in vervulling gegaan. Het is er allemaal weerde prikkelende vrieslucht in de lon gen, het centje voor de baan veger (de 5 pet. loonsverhoging niet vergeten de verdiende kom anijs- of chocolade-melk DE DOKTER ziet ook de keer zijde van al dit schoonsmet het ijsvermaak komen de ongelukken. Zelfs de beste rijders lopen wel verwondingen op. Ik behandelde eens een patiente die bij een val lelijk met haar schaats in de kuit was blijven hakenhet was een danseres van een Engels ijsballet, dat een tournee door ons land maakte. Het is echter niet zo zeer over de wondbehandeling dat hier iets bijzonders moet worden opgemerkt, dan wel over de eerste hulp die bij hersenschudding dient te wor den verleend. Wanneer de dokter of de E. H. B. O.-er bij iemand wordt geroepen, die na een val op het hoofd bewusteloos op het ijs is blijven liggen, moeten zij telkens weer tot hun misnoegen vaststellen hoe zorgzame, doch volkomen onbekwame lieden reeds allerlei verkeerde dingen met de patient hebben uitgespookt. De getroffene is dan al overeind ge zet, er ligt al een geïmproviseerd kussen onder het hoofd, of hij is al op onoordeelkundige wijze naar een boerderij of clubhuis getrans porteerd. Bij alle ongevallen, waarbij het hoofd ernstig is getroffen, moet men uiterst voorzichtig zijn, zo ook hier. Men kan knellende kledingstukken, die ademhaling of bloedsomloop belemmeren, los maken, men kan bij een even tueel braken het hoofd van de patient opzij houden en de lucht wegen daarbij vrij houden door neus en mond voortdurend te reinigen. Men kan maatregelen treffen om afkoeling van het lichaam zoveel mogelijk tegen te gaan, maar bedenke vooral dat de zieke, in afwachting van deskundige hulp in volstrekt horizontale hou ding moet blijven. Helaas wordt juist dit maar al te vaak vergeten. Bij mensen, die tochten hebben gemaakt, ziet men niet zelden be vriezing van die lichaamsdelen, die het meest aan de koude zijn blootgesteld. Op het ijs zijn be vroren oren, vingers of handen en bij snoerende kledingstukken, ook bevroren tenen of voeten geen zeldzaamheden. Wij hebben daarbij te doen met de z.g. „eerste graad" van bevriezingde huid ziet er blauw- achtig-rood en gezwollen uit. De patiënten klagen over een bran dend gevoel en heftige jeuk. De temperatuur van het be vroren lichaamsdeel moet nu zéér langzaam weer op het normale peil worden gebracht. Dus niet inwrijven met sneeuw, niet boven op de kachel gaan zitten en ook geen vreemde huismiddeltjes toe passen. In een wak gereden. Is men in een wak geraakt, dan ontbreekt de tijd om een ander om raad te vragen of hulp verlening af te wachten. In zo'n geval moet men pogen ruggelings op het ijs te komen. Met de rug tegen de rand van het wak en de armen zijwaarts op het ijs kan men zich wel veroorloven om hulp te roepen, maar vaak wil het wel gelukken, met achter waarts gebogen onderbenen, zich zelf achterover voorzichtig weer op het ijs te schuiven. Onder 't ijs geraakt. Is men onder 't ijs geschoten, dan moet men allereerst trachten het hoofd weer boven water te krijgen. Zwemmers, die gewend zijn de ogen onder water dicht te houden, moeten ze voor dit geval eens heel wijd open zetten, Want hun positie is uiters hachelijk. Ook moet men even scherp nadenken, want de dingen liggen anders dan men bij oppervlakkige beschouwing zou verwachten. Op klaarlichte dag en bij helder ijs moet men de donkere plek hebben. In de duisternis en wanneer er een dikke laag sneeuw op het ijs ligt moet men de lichte plek opzoeken HUISARTS. Vanaf 27 jan. a.s. Grcer Garson en Ronald Colman in de nieuwste suc cesfilm, naar het bekende boek van James Hilton Toegang voor alle leeftijden. Vanaf 30 Jan. Catharina Hepburn en Robert Taylor, in de sublieme film Toegang 18 jaar. Heeft voor U winterartikelen als: Echte Friese Slemppoeder, aangemaakt met melk een heerlijk geurende en smakende drank tegen hoest, koude en griep Glijcerine en andere goede midde len voor ruwe handen en huid Rheumatiek wrijfmiddelen zoals Ellimans embrocation - Sloans liniment - Anker's Pain Expeller - Zwitserse olie Thermogéne watten Warmwater zakken Babybedkruiken Koortsthermometers Noorse Lofoten levertraan in liters zeer voordelig bij gezinsgebruik Anijstableten Anijsspiritus Laurierdrop in pijpen Alle soorten drop Hoestsiropen Verkoudheidszalven Vetkaarsen Grieppoeders Kininepillen 4 Dinsdagavonds, „De Rustende Jager" EGMONDi Maandagsavonds „De Vergulde Valk" Tclcf. 2104 Bergen Bevroren vingers, bevroren oren.

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2