At&tonktaM juiste BRIL EEN VLOT MANTELTJE Utafiapakda-avokd op Zaterdag 4 Februari in dienst van de vrede CtUesid UtUe-n^. tev,uancUc FILMNIEUWS. BIOSCOOP „DE RUSTENDE )AGER", BERGEN „DRIE ONDEUGENDE MEISJES"* Voor Naar BERGEN (Nh.) Burgemeester en Wethouders van Bergen (Nh.) zijn voornemens in het openbaar aan te besteden op Vrijdag 17 Februari 1950 des voormiddag 11 uur in het Raadhuis aldaar Het ruimen van puin van een aantal gesloopte panden en bun kers te Bergen a. Zee (deel A), het maken van een gedeeltelijk gefundeerde klinkerweg met trottoir en de aanleg van een wandelpad met strandafgang en bijkomende werken (deel B), behorende tot het Wederopbouwplan van Bergen aan Zee. Bestek en tekeningen zijn, voorzover voorradig, van Vrijdag 3 Febr. af, verkrijgbaar ten kantore van het Bedrijf Gemeentewerken, Karei de Grotelaan 25, tegen betaling van f 10,per stel. Restitutie van onbeschadigde exemplaren, indien ingeleverd vóór Zaterdag 18 Febr. 1950 te 12 uur, bedraagt f 5,—. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dr. W. HUYGENS, Burgemeester. W. DE VRIES, Secretaris, met 'n nadelig saldo van f29.297, Waar deze rekening begint met een nadelig saldo van vorige jaren van f 81.447,leverde 1948 op zichzelf dus een batig saldo op van rond f 52.000, Herziening van het herbouwplan In verband met de plannen voor herbouw van de vacantie- kolonie Prinses Juliana in de duinen bij de watertoren, in plaats van aan zee, werd besloten het herbouwplan te wijzigen, tevens in verband met de aanleg van een parkeerterrein in de duinen vlakbij zee door het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Instelling georganiseerd overleg. Gezien de vele moeilijkheden, die de salarisregeling van het gemeente-personeel tegenwoordig meebrengt, stelden B. en W. voor het personeel hierin zelf stem te geven en te besluiten tot instel ling van een commissie voor ge organiseerd overleg. Zij boden hiertoe een verordening ter vast stelling aan. In deze commissie zal een lid van B. en W., door henzelf aan te wijzen, het voorzitterschap be- bekleden, terwijl er voorts naast de vertegenwoordigers van het personeel, 3 raadsleden zitting in zullen hebben. Nadat de raad zich hiermede accoord verklaard had, stelden B. en W. voor in de commissie te benoemen de heren J. Koeman (Alg. Bel.), J. Wijker (Comm. p.) en G. Groen (P. v. d. A.). Met algemene stemmen werden deze heren gekozen. Grondverkoop Daar juist enkele uren vóór de raadsvergadering een verzoek tot grondaankoop was binnengeko men, schorste de voorzitter de vergadering om B. en W. ge legenheid te geven, zich over dit verzoek te beraden, daar er veel haast bij was. Na een kwartier heropende de voorzitter de vergadering en deelde mede, dat B. en W. voor stelden aan de heren H. Rosema en P. van Tilburg te Amsterdam een bouwterrein te verkopen aan de Pastoor van Kleefstraat voor de bouw van een woonhuis voor eigen permanente bewoning, te bouwen zonder overheidssteun. De oppervlakte bedraagt 736 M2 en de koopprijs, berekend tegen f 3,— per M2 f 2208,—. De raad kon zich na enige dis cussie met dit voorstel verenigen. Rondvraag De heer J. Stam informeerde naar de verkoop van cokes door de gasfabriek, daar de handelaren in de gemeente niet voldoende konden kopen. De voorzitter lichtte dit toe. De cokes scheen eerst onverkoop baar en is toen verkocht, voor een groot gedeelte ook buiten de gemeente. Allereerst is tenslotte verkocht aan de oude bekende afnemers. Momenteel is er dus inderdaad weinig cokes meer voorradig. De heer P. C. Dekker drong nogmaals aan op aanschaffing van uniforme vuilnisemmers voor de gehele gemeente. Hij wees op het voorbeeld van Alkmaar, dat in middels ook besloot hiertoe over te gaan. De voorzitter zegde toe, dat B. en W. de zaak nog eens zullen overwegen. De heer Joh. Koeman, die inder tijd geëvacueerd geweest was naar Limmen, verzocht de voor zitter namens de raad, bij het afscheid van burgemeester Nieu- wenhuizen van Limmen, de dank over te brengen voor hetgeen deze laatste tijdens de evacuatie zo welwillend voor de Egmondse geëvacueerden had gedaan. De voorzitter zegde dit volgaarne toe en sloot hierna de openbare vergadering. „VITA ACCORDEONISTA" Zaterdag 28 Januari musiceerde Vita Accordeonista in de Ver gulde Valk onder leiding van de heer C. Geerling. Na een korte inleiding werd begonnen met de feestmars van v. d. Glas, gespeeld door het B-orkest, gevolgd door „La Bella Villagoise", waarna het een genoegen was te luisteren. Goed spel was ook van het duo Ida Goudsblom en G. Vos te horen met „De Rozen wals" evenals de „Vogelkoopman" door het B-orkest. „Im schónen Sachen- land" door Edw. Kiesler werd op bijzonder goede wijze uitge voerd. Ook de volgende twee soli verdienden alle lof, in het bijzonder „Valse Jacques" door Mw. A. de Moor-Kostelijk. De hierop volgende trompet solo door de heer N. v. Zaanen werd eveneens zeer verdienstelijk gespeeld. Met „Anchors Away" werd dit eerste deel besloten. Het tweede deel werd begonnen met de Stadionmars van W. Schootemeijer, gespeeld door het A-orkest. Een woord van erkentelijkheid tot de leider en samenstellers van dit programma is zeker op zijn plaats als we de volgende titels bekijken: „Gold en Silber" van F. Lehar, een zangsolo met or kestbegeleiding Chante Encore, (Louis Ferraire) en Heinzelman- chens Wachtparade, gevolgd door de „Suite Oriëntal. Bijzonder goed kon men bij deze nummers de rhythmische begeleiding noemen. Als intermezzo gaf de heer Geer ling een pianosolo ten beste, gevolgd door een uitstekende xylophone-uitvoering door M. Ruigh van het bekende werk van Gustaf Peter: „Zirkus Renz". Als laatste nummer stond op het pro gramma: „On a Perzian Market" uitgevoerd door het A-orkest. Ook dit punt van het programma werd zeer verdienstelijk uitge voerd, al had het geheel iets forser gespeeld kunnen worden. Een dankbaar applaus was het slot van deze avond. Voor de naar Meesier Opticien Pastoor, KI. Dorpsstraat 25 Bergen Dagelijks van 8.30—6 uur en Vrijdagsavonds van 7—9 uur. SCHOORL In De Rustende Jager (waar tussen twee haakjes, de stoelen thans zó geplaatst zijn, dat nie mand in het uitzicht belemmerd wordt door 'n vóór hem zittende!) wordt Vrijdaa, Zaterdag, Zondag, Maandag en Woensdag, 's avonds te 8 uur en Zondag en Woens dag, 's middags te 2.30 uur, ver toond de in kleuren opgenomen film „Three Daring Daughters" (Drie ondeugende meisjes). Louise Morgan, een elegante en succesvolle zakenvrouw, is de moeder van drie dochters, Tess, Ilka en Alix. Als Louise op dokters advies een zeereis moet maken, omdat ze overwerkt is, menen de meisjes ten onrechte, dat haar moeder ziek van verlangen is naar haar gescheiden man, Charles Morgan. Louise heeft haar doch ters nooit verteld, dat hun vader een mislukkeling is en de meisjes vereren hem nog steeds als een afgod. Zij beramen nu het plan hem uit Afrika terug te laten komen, waar hij een opdracht moet uitvoeren voor Robert Nel- BOND VOOR STAATSPENSIONNERING 's avonds 8 uur in zaal KLOP te Hargen. BAL NA! son. Zij gaan naar vader's direc teur en weten hem te bewegen hun vader terug te laten komen. Louise ontmoet aan boord de beroemde pianist en dirigent José Iturbi. Beiden voelen zich tot el kaar aangetrokken en besluiten te trouwen. Ongerust over de hou ding, die de dochters zullen aan nemen, besluiten zij hun huwelijk voorlopig geheim te houden voor de meisjes. Teruggekeerd in New York, stuiten zij op hevig verzet van de meisjes, die Iturbi als een indringer in hun familiekringetje zien. Intussen ontdekt Mr. Nelson, dat Charles getrouwd is met een Frans meisje en alles liever wil, dan naar New York en zijn dochters terug te keren. Dan roept de directeur Iturbi, Louise, Tess. Ilka en Alix bijeen en het wordt een happy-end. Deze week geven wij een man tel voor onze kleine dames een vlot, hooggesloten model met een zeer aparte, moderne sluiting. Voor de biezen en het kraagje kunt u stof van een andere kleur gebruiken. Dat flatteert vooral omdat een donkere stof voor de kleintjes zo gauw saai staat. Bruin met gele, groene of beige bie zen is heel mooi, evenals blauw met grijs. Tal van kleurencombi naties zijn mogelijk. Het manteltje dat wij hier bren gen kunt u gemakkelijk zelf ver vaardigen. Misschien heeft u nog een oude mantel? Deze zou prach tig hiervoor kunnen worden ge bruikt. Ook als u er nieuwe stof voor moet kopen om de jonge dochter te kleden is het veel voor deliger en schenkt het veel meer voldoening, zelf het manteltje te maken. Hierbij gaat u als volgt te werk Voorpandfiguurnaad instikken en taillenaad sluiten. Vervolgens bies aan sluitkant voorpand be vestigen. Belegstuk tegenstikken. Zak: bies aan zak stikken en zakje op voorpand stikken. Achterpand: plooi in het mid den tot de taillelijn instikken, dan tot zoom inrijgen tot de mantel is geperst. Figuurnaden instikken en de schouder en zijnaden van voor en rugpand sluiten. Mouw: Onder en bovenmouw aan elkaar stikken. Mouw in het armsgat zetten. Manchetbies aan manchet stik ken en manchet op mouw zetten. Kraagtussen beide kraagdelen voor stevigheid een stukje katoen of linnen zetten. Kraag met goede kanten op elkaar stikken, omslaan, platrijgen en van een dubbel stik sel voorzien. De onderkant van het kraagje op de mantel stikken en de bovenkant aan de binnen kant van het manteltje overnaaien. Afwerken: de naden met een grove steek omslaan en platper- sen. Knoop en knoopsgaten maken. De zoom bij dikke stof in de ra fel met een flanelsteekje afwerken, bij dunne stof de rafel naar bin nen slaan en met een klein zoom- steekje afwerken. Klaargeknipte patronen van dit model kunt u onder no. P 4820 bestellen bij de redactie van ons blad voor de leeftijd van 6—8, 8—10, 1012 en 12—14 jaar a f 1,05 postzegels of per postwis sel. Vergeet u niet nummer en maat op te geven? De schaduw van een mens in een stoep van Hiroshima Maar kleine botsing met Atoom auto zou verschrikkelijk zijn. Lange tijd heeft men gemeend, dat een atoom het kleinst moge lijke deeltje van elke stof voor stelt. Deze visie was niet hele maal juist. In de loop van de laatste 50 jaar kwam men tot de ontdekking, dat zo'n oneindig klein stofdeeltje kan uiteenval len in een aantal zeer kleine electriciteitsverzamelingen, waar in een fantastische hoeveelheid energie zit opgesloten. Bij het splitsen van een atoom, wordt deze energie vrij gemaakt en be wegen zich de deeltjes van atoommassa's met een volkomen ondenkbare snelheid door de ruimte. Gewapend met deze weten schap begon men te experimen teren om door taai volhouden en onvermoeidbaar werken ten slotte tot een voorlopig resultaat te komen. Dit resultaat was de atoombom, die een omwenteling betekent op militair, economisch en maatschappelijk gebied. Veel geleerden, die wisten welk een ontzettende uitwerking zo'n bom zou hebben, hoopten dat hij nooit zou worden gevon- Vanaf Vrijdag tot en met Woensdagavond (3—8 Februari): Jeannette Mc. Donald - José Iturbi - Jane Powell en Ann. E. Todd, in de gezelligste film GEHEEL IN KLEUREN. Dinsdagavond 7 Febr. geen Bioscoop den. Een van hen was Dr. Van- nevar Bush, een Amerikaan, die pas bereid gevonden werd de lei ding van de atoom-onderzoekin- gen op zich te nemen, toen hij vernam, dat de Duitsers op het punt stonden de gevaarlijke ont dekking te doen en bovendien van plan waren deze vinding voor oorlogsdoeleinden te exploi teren. Spoedig na Pearl Harbour be gonnen de proefnemingen en reeds in 1941 en 1942 maakte men belangrijke vorderingen. Het splitsen van atomen was niet het voornaamste onderdeel der werk zaamheden. Men moest er voor zorgen, die splitsing onder con trole te krijgen, d.w.z. te zorgen dat zij op het juiste moment plaats vond. Niet te vroeg mocht een bom ontploffen, anders zou het effect verloren gaan, terwijl bij te late explosie een exemplaar in vijandelijke handen kunnen vallen, waardoor het geheim zou zijn prijsgegeven. Die geheimhouding heeft de onderzoekingen bemoeilijkt. Mid den in een woestijn, bij Santa Fé verrees het best uitgeruste laboratorium van de wereld. Een keur van geleerden werkte er onafgebroken. Toen zij tenslotte slaagden stond de wereld letter lijk te trillen. G. G. Hawley be schrijft op populaire wijze hun werkzaamheden in het zeer ac tuele werkje: „Alles weten van atoomkracht" (uitgave van H. L. Smit Zn. te Hengelo, ver taald door Dr. G. Henneman), waaraan wij een en ander ont lenen. Een atoombom laat men op ongeveer 300 meter boven het aardoppervlak ontploffen. Op de ze wijze wordt de minste energie verspild. Immers, een gewone bom verliest een groot gedeelte van haar explosieve kracht in de bomtrechter, die bij de ont ploffing ontstaat. Bovendien geeft de ontlading ver boven de grond het voordeel, dat de grond niet zozeer radio-actief wordt. Een radio-actieve omgeving is zeer schadelijk voor mensen. Zij wekt vergiftigingsverschijnselen op en heeft in het merendeel der gevallen de dood tengevolge. Bij de proefexplosie in New- Mexico kon men de grond negen weken nadien nog niet betreden. Stalen mast verdampte. De vrijkomende kracht bij de ontploffing is enorm. Een op pervlakte van anderhalve kilo meter in doorsnede wordt vol komen verwoest. De geweldige Misubishi-staalfabrieken in Hiro shima werden omgetoverd in een hoop waardeloos verwrongen ijzer. De hitte in het centrum van de ontploffing moet ongeveer gelijk zijn aan de temperatuur van het zonne-oppervlak. Het zand in de naaste omgeving wordt samengesmolten tot een glasachtige massa. Een stalen mast, die gebruikt werd voor de proefbom in New Mexico was eenvoudig verdampt. Men vond er niets van terug. Hawley illustreert zijn boek met de foto van een gepolijste granieten stoep, waarvan de oppervlakte gewoon verbrand werd. Alleen de „schaduw" van een mens, dieop de stoep zat beschermde een deel van het ge polijste graniet. Die mens was zonder meer weg. In de doden stad Hiroshima vond men velé mensenschaduwen, voor goed in gebrand in het wegdek. Vrou wen, die zich op grote afstand van de explosie bevonden, waren voor hun leven gebrandmerkt met het bloempatroon van hun kleding. Het wit van de stof reflecteerde, het zwart verbrand de op de huid. Een nieuw tijdperk? Slechts dan zal de vinding der atoomkrachten worden toe gejuicht, wanneer wij die ge weldige energie nog eens ten goede zullen kunnen aanwenden. Allerlei fantastische verhalen doen daarover de ronde. Stellig zijn er perspectieven in die rich ting, maar het ogenblik waarop wij in een auto zitten, voortbe wogen door atoomkracht uit een oude dakpan is nog ver verwij derd. Voorlopig blijven electri- citeit, stoom en petroleumpro- ducten nog de belangrijkste energiebronnen, wanneer wij af zien van de waterkracht, die als „witte steenkool" soms als krachtbron dient voor grote cen trales. De eerste stap naar het nieuw ste mechanische tijdperk zal wel bestaan uit het dienstbaar ma ken van atoomkracht aan elec- triciteit en stoom. Hierdoor ont staat een geweldige kolenbespa- ring. Op de duur zal de atoom energie, voor dit doel gebruikt, waarschijnlijk veel goedkoper zijn dan de kostprijs van kolen, verhoogd met de prijs van het treinvervoer. De waterkracht is een veel geduchter concurrent voor de atoomenergie. Er zijn echter tal van streken waar opwekking van energie door gebruik van water kracht door geografische om standigheden onmogelijk is. Hier is de toepassing van atoomkracht geen droombeeld meer. De grote atoomfabriek te Hanford levert reeds energie voor vredesdoel einden. Electriciteit wordt voort gebracht door een centrale krachtinstallatie, die door een uitgestrekt gebied wordt benut. Het is dus voor dit geval geen bezwaar dat voor atoomenergie nogal uitgebreide installaties moeten worden gebouwd van een betrekkelijk grote omvang. Te groot voor een auto. Minimaal is nodig een ura- niumrooster, waarvan de afme tingen niet precies bekend zijn, doch dat wel 3 meter in dqor- snee vraagt en ongeveer 2x/2 m- hoog moet zijn. Dit maakt de toe passing voor voertuigen al be trekkelijk moeilijk. Een tender van een locomotief zou een der gelijk apparaat nog kunnen dra gen, maar voor een auto is zo wel de omvang als het gewicht te groot. Bovendien is uranium, de be langrijkste stof voor het produ ceren van de atoomenergie, een zeer gevaarlijk goedje, waardoor de lucht vergiftigd wordt en radio-actieve stralingen ontstaan. De gevolgen van een botsing met een moderne atoom-auto, in een overvolle straat zouden ver schrikkelijk zijn. Tenslotte is uranium nogal schaars. Een toe passing op grote schaal van atoomenergie zou de bestaande voorraad vrij spoedig doen uit putten. Men werkt daarom koortsachtig aan projecten om atoomenergie uit andere elemen ten vrij te maken, waardoor de kosten mogelijk nog aanzienlijk kunnen dalen. Kostenfactoren spelen bij dit alles een grote rol. Het opstellen van de benodigde toestellen voor productie op grote schaal zal grote sommen verslinden. De kostprijs van uranium is nog zeer hoog. Dit alles leidt er toe dat de atoomkracht voorlopig, standpunt gezien, nog beperkte toepassingsmogelijkheden biedt. De medische werenschap trekt zeer zeker vanuit economisch ook profijt van de resultaten van het atoom-onderzoek o.a. voor de bestrijding van de zo ge vreesde kanker. Veel kan men ook verwachten van de toekom stige onthullingen op het gebied van weefselgroei en degeneratie van planten en dieren. Wij willen met Hawley opti mist blijven. Naast de vrees, die die atoombom in ons oproept, blijven de nog in de mist han gende goede vooruitzichten, t.a.v. een vredelievend gebruik van de atoomenergie ons met blijde hoop voor de toekomst vervullen. Mr. A. G. leren jassen jekkers, renkappen wanten, handschoenen en oorwarmers DE GOEDE - BERGEN Dinsdagsavonds „De Rustende Jager" EGMOND t Maandagsavonds „De Vergulde Valk" Opvoering van het toneelstuk )(HyC113 S V3I1 (Ie QFCflS door de toneelvereniging „Ons Genoegen" van Schoorldam. Ouden van dagen vrij entrée. Leden f 0.50 belasting. Niet-leden f 1h bel, Voorverkoop kaarten vanaf heden aan de zaal. Humor Vrolijkheid en vele bekende songs. Toegang alle leeftijden.

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2