ft 99 BERGEN VRIJDAG 10 FEBRUARI 1950 27e JAARGANG No. 6 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef ALGEMENE EN BUITENGEWONE LEDEN VERGADERING V.V.V. Het bestuur van de V.V.V. te Bergen had de leden Woensdag avond ter vergadering geroepen om, zoals de voorzitter in zijn openingswoord zei, verantwoor ding te doen van het gevoerde beleid en zijn plannen voor de toekomst te ontvouwen. 135 leden hadden aan de oproep gehoor gegeven. Nadat de voorzitter, de heer J. H. Roggeveen, allen het wel kom had toegeroepen, waarbij hij zich in het bijzonder wendde tot Burgemeester Dr Huygens en de heer J. J. Dinkelberg, directeur van de Federatie V.V.V. Noord Holland, deed hij enkele mede delingen. De bloeiende V.V.V. telde momenteel 860 leden, welk aantal hopelijk spoedig tot 1000 zou stijgen. De voorzitter uitte zijn grote voldoening over de buitengewone samenwerking met het gemeentebestuur, de commissie van bijstand en de vereniging Paal 33. Betreffende het Oude Hof, het natuurreservaat, welke kwestie hij slechts met enige schroom zei aan te roeren, deelde de voorzitter mee, dat er onder handelingen gaande waren tussen gemeente en eigenaar, zodat ge hoopt mocht worden dat dit pro bleem, dat niet slechts plaatselijke belangen raakt, maar ook een landsbelang is, tot een goede oplossing zou worden gebracht. Voor terugkeer van het vliegveld behoefde geen angst meer te be staan, het veld werd nu gebruikt voor agrarische doeleinden. In tussen bleef het bestuur waakzaam. Waar omtrent het voortbestaan van de tram allerlei geruchten de ronde deden, had het bestuur contact gezocht met de Neder landse Spoorwegen en gepleit voor behoud. Men kreeg daar de geruststellende mededeling, dat de geruchten van alle grond ont bloot waren en er geen enkel plan voor wijziging in de toe stand was gevormd. Of de tram, de enigste in ons land, op de duur te handhaven zou zijn, zou de tijd moeten leren. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de heer Schuil met het verzoek om in samen werking met V. V. V. Noord- Kennemerland en het Staatsbos beheer wandelroutes af te bakenen, ten behoeve van de vreemdelingen. De voorzitter zou hier gaarne aan voldoen en deelde verder mee, dat het bestuur ook autotochten dacht te organiseren. Er was contact opgenomen met andere openluchttheaters om te komen tot betere voorstellingen. Een nieuwe plattegrond in vier kleurendruk, en een nieuw adres boek zijn spoedig verkrijgbaar. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat wel de pensionprijzen zijn vrijgegeven, maar niet de huur prijzen en werd de leden de raad gegeven één lijn te trekken over de vraag of het hoofdseizoen 1 Juli of 15 Juli begint. De heer J. C. Leyen, die 42 jaren lid en daarvan 39 jaren bestuurslid van de vereniging was geweest, werd onder applaus van de vergadering tot erelid benoemd. Met het oog op de vele klachten over vernieling van natuurschoon, veroorzaakt door het zich buiten de paden begeven van voetgan gers en ruiters, deed de voorzitter een ernstig beroep op allen om dit kwaad te keren. Wat de gedurende het seizoen aan te bieden attracties betreft werd de mogelijkheid van een bloemencorso besproken. Zullen de verenigingen weer als vroe ger spontaan hun medewerking verlenen, en zullen de kosten geen onoverkomelijk bezwaar zijn? De heer Duits meent, dat er met hooi, stro, mos en heide reeds veel te bereiken is. De heer de Sain doet de sug gestie het hele dorp in rayons te verdelen en zo een onderlinge wedijver te kweken. Over de Badbode, vroeger de trots van Bergen, was het bestuur in onderhandeling met de Bouw- exploitatie Maatschappij. De heer Dinkelberg vestigde de aandacht van de aanwezigen op de grootse plannen die er bestaan voor het organiseren van een tentoonstelling op het z.g. genie-kazerneterrein te Alkmaar. Deze tentoonstelling, die een cul- tureel-toeristisch karakter zal dra gen, zal de aandacht vestigen op alles wat de 25 V.V.V.'s in Noordholland belangrijk en mooi vinden. Spreker eindigde met er op te wijzen, dat dit nu eens een mooie gelegenheid is om acht vette koeien te winnen. Na lezing der notulen van de bewogen bijeenkomst op 27 Mei, bracht de secretaris de heer F. Zeiler zijn jaarverslag over 1949 uit. Op dit uitgebreide verslag komen wij nader terug. De verkiezing van twee be stuursleden had tot resultaat dat het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid, de heer J. A. Haakman met grote meerderheid van stemmen werd herkozen en dat in de vacture ontstaan door het bedanken van de heer H. L. Baron Taets van Amerongen werd voorzien door de verkiezing van de heer C. Peetoom. Beide heren aanvaardden hun benoeming. De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met resp. f 9932,77 en f 10127,53. De financiële commissie bracht bij monde van de heer G. C. J. Ros een uitvoerig rapport uit, waarna de penningmeester Mr. F. Zeiler onder dankzegging voor zijn beheer werd gedechargeerd, In de plaats van het aftredende lid der financiële commissie werd be noemd de heer W. de Vries. De begroting van 1950 werd in ontvangsten en uitgaven vast gesteld op f 12550, Het voorstel om het bestuur te machtigen het Openluchttheater om te zetten in een Stichting werd na toelichting door de ver gadering aanvaard. Bij de rondvraag werd gewezen op minder aan de eisen van schoonheid en hygiëne voldoende toestanden hier en daar, op de nadelen die ook Bergen onder vindt van het nog maar niet tot stand komen van een tunnel te Velsen, en op de wenselijkheid van opruiming van puin enz. op het strand. Verder werd nog de suggestie gedaan om het daarheen te leiden, dat op de Buerweg slechts eenrichtingsverkeer is toe gestaan. Het klokje van 12 had reeds geslagen toen de voorzitter deze vergadering sloot om onmiddellijk de volgende te openen, namelijk de Buitengewone Algemene Leden vergadering, nodig voor het aan brengen van geringe wijzigingen in de Statuten. Met de door het bestuur ge dane voorstellen kon de vergade ring zich na enige discussie ver enigen. Ook het bestuursvoorstel tot wijziging van het Huishoudelijk Reglement werd aanvaard. Met het voorstel van de heer Peetoom om in art. 5 „Het be stuur is opgedragen aan ten minste 5 en ten hoogste 7 leden" in plaats van 7 te lezen 9. kon het bestuur zich niet verenigen. Na enige discussie werd tot stemming overgegaan, waarbij de meerder heid aan de zijde van het bestuur stond. Tegen wijziging van de bepaling dat minstens '/io van het aantal leden hun verlangen moeten kenbaar maken, in V20. om het houden van een buiten gewone vergadering noodzakelijk te maken, had de vergadering geen bezwaar. Het was intussen 1 uur ge worden toen de voorzitter de vergadering sloot. Buiten wachtte de V.V.V.-ers nog een verras sing: nauwelijks waren ze buiten of de lichtjes gingen uit en ston den allen in de pikdonkere nacht te zoeken naar de weg. BERGER KUNSTKRING De Berger Kunstkring gaf Donderdag in De Rustende Jager zijn derde kunstavond in dit seizoen. Het Amsterdams Toneelgezelschap bracht voor het voetlicht Wil liam Shakespeare's Koningsdrama „King Lear", waarin Albert van Dalsum de titelrol vervulde. De grote dramaturg laat zien, wat er wordt van de samenleving van zelfzuchtige wezens en schildert op aangrijpende wijze het tragische gebeuren, dat zich voltrekt aan Koning Lear, die, misleid door de schijn, zijn rijk verdeelt tussen zijn dochters Goneril en Regan, die tegen elkaar opbieden in liefdesbetuigingen. Zijn derde dochter Cordelia, die mint en zwijgt, verstoot hij, ofschoon hij haar van al zijn dochters het meest heeft bemind. Als hij zijn intrek neemt in het paleis van Goneril en haar echtgenoot, de hertog van Albanië, wacht hem een bittere ontgoocheling en na een allerpijnlijkst ontwaken ver vloekt hij Goneril. Maar ook bij Regan wacht hem teleurstelling. Hij, die heeft geleefd in de schone waan en ontwaakt in de wrede werkelijkheid, zoals Dr. Korff het uitdrukt in zijn Levensproblemen bij Shakespeare, wordt krank zinnig. In het derde bedrijf, een heksensabbat van verschrikkingen, zien we Lear ronddolen in de stormnacht. Hartverscheurende tonelen volgen. Het vierde bedrijf schijnt verademing te zullen bren gen. Es wird sich alles wenden De moegezworvene komt tot rust bij Cordelia, de gade van Fran- krijks koning. Maar als in het laatste bedrijf in de strijd tussen het Britse en het Franse leger het eerste overwint, worden vader en dochter als gevangenen weg gevoerd. De dood waart rond. Goneril, Regan en anderen vallen. De heerschappij van de boosheid loopt ten einde. Ook koning Lear en Cordelia gaan ten onder. Alle Schuld racht sich auf Erden? Het is moeilijk in Cordelia's dood vergelding te zien. Maar meer vragen dringen zich op aan de toeschouwer, „zijn deugd en loon, en schuld en lijden rechtevenredig met elkander", „heeft al het lijden in deze tragische werel zin?" De Kunstkringers zullen deze kennismaking met Shakespeare's werk en zijn vertolkers niet spoe dig vergeten. Het spel van Albert van Dalsum in de rol van Koning Lear was aangrijpend, evenals dat van Frits van Dijk, die de rol vervulde van de andere tra gische figuur, de graaf van Glou cester, ook de dupe van de schijn, als hij zijn zoon Edgar verstoot tengevolge van intriges van zijn bastaardzoon Edmond. Loudi Nij- hoff en Jenny van Maerlant waren de twee geïncarneerde duivelinnen Goneril en Regan. Elise Hoomans speelde de rol van de onschuldige Cordelia. Alle namen te noemen heeft geen zin, alleen Jo Stern- heim dient nog vermeld als de vertolker van de rol van de potsenmaker, de nar, die zijn meester volgt in de donkere stormnacht. Aan het einde brak een storm achtig applaus los, dat aangroeide tot een ware ovatie. „BE QUICK" TURNT Met een hartelijk applaus wer den de 180 turners en turnsters, keurig opgesteld achter hun vaan dels, begroet door een enthousi ast publiek, dat de zaal van De Rustende Jager Dinsdagavond vul de. Bij de vaandelgroet verhieven de aanwezigen zich van hun zetels en hoorden verder het turnlied staande aan. Na een alleraardigst tafereeltje ter inleiding, worden de aanwezigen door de voorzitter van BE QUICK, de heer P. Blokker, hartelijk welkom ge heten, in 't bijzonder de oud-di recteur van Zoonen, die zijn di- cipelen nog niet kon vergeten en de zusterverenigingen uit Bergen en Schoorl. Spreker zei de ouders dank voor het vertrouwen, dat zij in directeur en bestuur hadden getoond te stellen door de licha melijke opvoeding van hun kin deren aan hen toe te vertrouwen. Verder dankte hij de donateurs voor hun onmisbare steun. Medegedeeld werd verder, dat de wisselbekers voor de jaarlijkse wedstrijden dit jaar waren toe gekend aan Mini Huizinga en Jan Busker. En toen was de beurt aan de Be-Quick-ers. In vlot tempo werd het 25 nummers tellende programma af gewerkt, wat intussen toch nog zou duren tot het klokje van middernacht had geslagen. Het werd een echte turnavond, Alleen om de hiaten tussen twee oefeningen aan te vullen werd een enkel dansje gemaakt, een sketchje gegeven, een nummertje op een accordeon gespeeld en gezongen. Hoofdzaak was gym nastiek. Er werd o.l.v. de heer J. Schuit een keur van oefeningen gedemonstreerd, waarbij de toe schouwer een goed beeld kreeg van wat er zo al gedaan werd voor de lichamelijke opvoeding. Er werd rustig en beheerst ge werkt, en een enkele tekortkoming werd door het publiek, dat gul was met zijn applaus, gaarne vergeven. Behalve vrijeoefeningen, grondgymnastiek, knotsoefenin gen en stokoefeningen, werden oefeningen gedemonstreerd aan laagbrug, hoogbrug en ongelijke brug, ringen, laag- en hoogrek. Hoogtepunten waren hoogbrug voor heren, ringenzwaaien dames, knotsoefeningen dames, vrije oefe ningen heren. De grondgymnastiek van de jongens viel bijzonder in de smaak. Van de intermezzo's dient in de eerste plaats genoemd de zang van Mevr. C. StienenMusch, die aan de piano begeleid door Mevr. Huismanvan Noort, de aanwezigen vergastte op een vijf tal liederen: „Zonnelied" van Cath. van Rennes, „Hemelhuis", „Voor het Kantkussen" en „De Bietebauw" van Em. Hullebroek en „La Folletta" van Marchesi, Onder daverend applaus van de zaal zei de voorzitter beide dames dank met hartelijke woorden en bloemen. Annie v.d Berg, Annet je Schutte en G. Buisman hadden groot succes met „Een goed Middel", terwijl G. Buisman heel verdiens telijk o.m. declameerde „Mus- kietenjacht" en „Kleuterdans". Be Quick-ers en hun directeur de heer J. Schuit, kunnen met grote voldoening op deze turn avond terugzien. KAMERMUZIEKAVOND K.C.B. De traditie getrouw biedt het K.C.B. ook deze winter aan zijn kunstlievende leden, donateurs en kunstenaarsleden een muziekavond aan, ditmaal kamermuziek van het bekende Röntgen-strijkkwartet Op Dinsdag 14 Februari a.s. zal dit kwartet zich doen horen in de uitvoering van werken van Purcell, Beethoven en Ravel. Het betreft hier een buitengewoon homogeen ensemble, dat onder de bezielende leiding van de eerste violist, Joachim Röntgen, voor treffelijk musiceert. Naar aanlei ding van de uitvoering van het „kwartet en Fa" van Ravel, dat ook te Bergen zal worden gehoord, schrijft een der bladen„De haast mystieke toongeving en de vol ledige openlegging van alle schoonheid die dit werk bevat, maakte het aanhoren tot een waar genot". Het is wel zeer te hopen dat de zeldzame gelegenheden welke te Bergen en Schoorl worden ge boden om goede kamermuziek in een voortreffelijke uitvoering te horen, worden aangegrepen door allen die voor muziek gevoelen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Denk om de kolengulden Tot en met 16 Februari a.s. bestaat nog gelegenheid bon 544 van de levensmiddelenkaart 909 in te leveren voor uitbetaling van de kolengulden. (zie verder de aankondiging in de wachtkamer). HET LEGER DES HEILS met een Lekenspel De Buitenpost Bergen van het Leger des Heils te Alkmaar had Zaterdagavond een lekenspel-team van heilsofficieren en soldaten in haar midden, die in het Oranje hotel een opvoering gaven van het lekenspel „Toen hij weer kwam", naar het Engelse „The return" van Murray Firth. Spel leider was Envoy Smallegange. Is er enig ding, waarvan men zoude kunnen zeggen: ziedat, het is nieuw? En Prediker 1 10 antwoordt: het is airede geweest in de eeuwen, die vóór ons ge weest zijn. Zoals de geestelijken in de middeleeuwen er naar streef den om bijbelse verhalen aan schouwelijk voor te stellen, zo dramatiseerde dit lekenspel-team het N ieuw-T estamentische verhaal in Markus 5: 120. Het stuk speelde te Gadara aan de overzijde van het meer van Genesareth. De sobere aan kleding van het toneel verplaatste de aanwezigen in de tijd van Christus. Op aangrijpende wijze beeldden de beide vrouwen, Maria, echtgenote enAnna, schoonmoeder van Mattheus, een bezetene, het leed uit, dat over hun gekomen was. De jonge vrouw in haar wanhoop vond geen steun bij de priesters en evenmin bij de dorps genoten, die haar man na zijn ongeluk als een melaatse hadden uitgeworpen. „Waar straf is, moet zonde zijn" meende een „vriendelijke" buurvrouw, de on- gelukkigen te moeten „troosten". Dan keert Mattheus, de bezetene, die had geleefd tussen de graven en in spelonken, terug bij de zijnen, genezen door Jezus en er heerst blijdschap, waar geluk. In het laatste bedrijf, een apotheose van wonderen, hoort men allen, ook het dove meisje, de lamme en een blinde de lof verkondigen van Hem, die hen genas. Met de grootste aandacht volgden de aanwezigen het hele bijbelse verhaal, dat werdom lijst en afgewisseld met gebed en ge zang. BAZAR KLEUTERSCHOOL VOLKSONDERWIJS In onze vorige edities werd reeds aangekondigd, dat op Za terdag 11 en Zondag 12 Febr. a.s. in de Kleuterschool van Volks onderwijs te Bergen een Bazar zal worden gehouden. De opening van deze bazar zal dan ook ge schieden op Zaterdag 11 Febr. a.s. n.m. 3 uur door de Edelachtb. Heer Burgemeester van Bergen. De bazar is op beide dagen open gesteld van 1517.30 uur en van 2022 uur. Vele fraaie hand werken, baby- en kinderkleding en nuttige gebruiksartikelen zullen ter verkoop worden aangeboden. Ook de attracties ontbreken niet. Het rad van avontuur, de sjoel bak, het draaibord enz. zal de bezoekers gelegenheid bieden in 't bezit te komen van fraaie en nuttige prijzen. Tevens zal de naam van een pop kunnen worden geraden. Vele fraaie prijzen zijn beschikbaar gesteld voor de te houden verloting. Ongetwijfeld zullen vele inwo- nenden van Bergen deze bazar bezoeken, waarbij zij dan tevens de gelegenheid hebben het aan de eisen des tijds ingericht school gebouw te bezichtigen. HULDIGING Dr, POOT. Ter ere van de huldiging van dokter zal het programma van de feestelijkheden op 1 Maart a.s. aan allen, die een bijdrage heb ben geschonken, worden toe gezonden. Door overgrote drukte van het secretariaat zijn helaas de namen van een aantal gevers niet afge boekt, zodat deze naderhand ook bezocht zijn door leden van het comité of medewerkers met het verzoek een bijdrage te willen af staan. Het comité spreekt zijn erken telijkheid uit voor de talloze spon tane giften, die het in verband met de huldiging van dokter Poot in ontvangst heeft mogen nemen. Bevordering van het vreemdelingenverkeer. De gemeente Bergen dient de aandacht op zich te vestigen. Men kan dit doen, en dit geldt in het bijzonder op het gebied van het vreemdelingenverkeer, door het verlenen van de grootst mogelijke service. Door aan re delijke wensen van de gasten steeds tegemoet te komen. Wij moeten onze gasten van verre toeroepen, want zij zijn niet aanwezig en velen kennen Bergen slechts van horen zeggen, Deze laatsten bereiken we slechts door reclame, door te wijzen op de aantrekkelijkheden van Bergen. Hier is elk wat wils, bossen, zee en duinen. Men zou kunnen zeg gen een unieke badplaats van Nederland, een parel aan de Hol landse kust. Reclame is echter zeer kostbaar, doch zij is noodzakelijk. De statistieken wijzen uit, dat er een bepaalde teruggang is te constateren in 1948 en 1949 ten opzichte van 1946 en 1947. Anderzijds wijst de statistiek uit, dat de reclame in een bepaalde grote stad een toename van het aantal gasten uit die plaats ver oorzaakte. Iedere Bergenaar, die van zijn gemeente houdt en wij menen, dat dit van allen verwacht kan worden, dient op de bres te staan voor de belangen van die gemeen te hij dient mede reclame te maken. Het gemeentebestuur heeft een fraai sluitzegel doen ontwerpen door Mw, R. Kooijman. In dit zegel zijn de reeds eerder opge somde aantrekkelijkheden tot uiting gebracht. Bovendien verfraait dit sluizegel Uw uitgaande brieven. Vanaf heden zijn deze zegels in boekjes van 80 stuks tegen zeer billijke prijs verkrijgbaar bij de boekhandelaren, kunsthandels en sigarenwinkeliers. Het is nu de tijd Nederland te doen overstromen met brieven, waarop het sluitzegel van Bergen is gehecht. Schaft U één of meerdere boek jes aan, doch dat is niet het be langrijkste, plakt een zegel op iedere uitgaande brief. Zoals reeds in de ledenverga- van de V.V.V. van Woensdag 1.1. is medegedeeld, doet het V.V.V bestuur een krachtig beroep op haar leden om deze actie mede te doen slagen. „DE MASKERSPELERS" Op 15 en 16 Febr. a.s. komen „De Maskerspelers" weer voor het voetlicht en wel met de comedie in 3 bedrijven „Ik kan het toch niet helpen" door S. de Vries Jr. de bekende schrijver van radio hoorspelen. Met dit stuk komen de Masker spelers weer eens op een ander terrein. Het stuk verplaatst ons n.l. deze keer in een boeremilieu. Wij twijfelen er niet aan, of het stuk zal de zeer bijzondere aandacht van het publiek zeer zeker waard blijken te zijn. Het is zeer geestig en met een goede moraal. Slechts 5 personen spelen in dit stuk mee, maar deze zullen in staat blijken te zijn Uw aan dacht ten volle bezig te houden en U een prettige toneelavond te bieden. Het toneel zal in stijl worden aangekleed en het kap- en gri- meerwerk zal als steeds weer worden verzorgd door de Firma Michels uit Amsterdam. U wordt verwacht en kunt verzekerd zijn van een prettige, goede toneelavond met na afloop een gezellig bal. Neemt Uw vrienden en be kenden mee. Het is prettig bij „De Maskerspelers". ZONDAGSDIENST ARTSEN UukMad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. Zondag 12 Februari Dokter LUGTEN, telefoon 2700

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1