BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER", BERGEN „HUIZE KOLDER" II foktnd Zizkerf. tmecanciec Schoorls Gem. Koor SCHOORL B EKENDMAKING overeenkomstig artikel 37 der Wegenwet. Burgemeester en Wethouders van Schoorl maken bekend, dat de door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 4 Jan. 1950, nr. 222, vastgestelde eerste wijzigingslegger der wegen met ingang van 13 Februari 1950 op de gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage zal zijn nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. C. A. J. JOCHEMS, Burgemeester- W. K. BELONJE, Secretaris. SCHOORL, 10 Febr. 1950 Ernstig gewond De heer P. R. B., timmerman aannemer te Bergen, verloor Don derdagmorgen door een ongeluk aan de vlakbank vier vingers van zijn linkerhand. Dr. van Gelder verleende de eerste ge neeskundige hulp, waarna de patiënt werd vervoerd naar het Centr. Ziekenhuis te Alkmaar. BergenNieuwe Niedorpt 10 Het was over het algemeen een matige wedstrijd. De wind deed nog al wat afbreuk aan het spel. Hoewel vóór de rust Bergen beter veldspel demonstreerde, konden de gastheren het slechts tot één doelpuntje brengen, dat na een kwartier gescoord werd door de midvoor Brouwer. De uitvallen van N. Niedorp waren niet van gevaar ontbloot, doch zijn voorhoede beschikte niet over scherpschutters, zodat de stand bij het aanbreken van de rust nog 1—0 voor Bergen was. Na de thee eenzelfde spelbeeld ondanks het voordeel van de wind kwamen de gasten niet verder dan de goed verdedigende achterhoede van de B.S.V.-ers. De thuisclub kreeg eenmaal een prachtige kans, toen Bakker alleen stond voor de N.Niedorper doel man maar.... Ondanks het harde zwoegen van beide partijen onder ging de stand geen wijziging meer, en behaalde Bergen de kleinste mogelijke, maar verdiende overwinning. SCHOORL Wederzijdse waardering Vele wanverhoudingen in de samenleving zijn dikwijls het ge volg van wanbegrip. Wanneer de mensen elkander beter zouden begrijpen, zou dit ten goede komen aan de onderlinge waardering. Omtrent de leer en de gebrui ken der Katholieke Kerk heersen soms vooroordelen en onjuiste meningen, die in de weg staan aan een wederzijdse tegemoet koming. Misschien zijn er ook hier plaatsgenoten, die over een en ander betreffende de Katholieke Kerk graag wat meer zouden vernemen. De gelegenheid daartoe bestaat a.s. Maandagavond om 8 uur in Duinzicht (achter de Roode Leeuw). Daar kan men vragen, wat men graag zou willen weten. Er wordt dus geen in leiding gehouden over een bepaald onderwerp, maar er worden alleen vragen beantwoord. Het gaat dus niet om propaganda in een of andere vorm, doch alleen om de toenadering tussen inwoners van eenzelfde plaats te bevorde ren met eerbiediging van ieders overtuiging. BOND VOOR STAATSPENSIONNERING Succesvolle propaganda-avond De afd. Schoorl van de Bond voor Staatspensionnering zet haar propaganda onvermoeid voort. Dezer dagen was Groet aan de beurt en daar was de oogst van nieuwe leden buiten ver wachting grootna de gloedvolle rede van de heer A. Greeuw, voorzitter van het Provinciale Comité N.-Holland, meldde zich 46 nieuwe leden aan. Vrijwel niemand verliet de zaal van de heer Klop, zonder zich eerst te hebben aangesloten bij de afdeling. De voorzitter van de afdeling Schoorl, de heer v. d. Garde Jr. uitte dan ook zijn grote völdoe- ding over dit succes en bracht de spreker van deze avond harte lijk dank voor zijn boeiende rede. Vervolgens betrad de dilet tanten-vereniging Ons Genoegen van Schoorldam het toneel en gaf een goed geslaagde opvoe ring van het bekende toneelstuk „Hyena's van de grens". Met een hartelijk applaus gaven de aanwezigen uiting aan hun waardering van het gebodene. Gladde wegen Van bevoegde zijde vernamen wij naar aanleiding van ons be richtje over het zandstrooien van vorige week, dat door Gemeente werken alles in het werk is ge steld om de wegen met zand te bestrooien, 's Avonds 7 uur werd de toestand echter zo, dat door de tamelijk ronde wegen in deze gemeente niet meer met een auto was te rijden, zodat noodgedwon gen moest worden gesotpt. De volgende morgen 6 uur werd toen opnieuw begonnen met het be gaanbaar maken van de wegen. Voor de juiste BRIL naar Meesier Opiicien Pastoor, KI. Dorpsstraat 25 Bergen Dagelijks van 8.306 uur en Vrijdagsavonds van 79 uur. SCHOORL: 7,30-8,30 uur Dinsdagsavonds „De Rustende Jager" EGMOND 78 uur Maandagsavonds „De Vergulde Valk" JEUGDHERBERG „TEUN DE JAGER" Er was dit week-end een grote trek naar de Jeugdherberg „Teun de Jager". Een honderdtal jonge mensen waren van verre en van dichtbij (een 70-tal uit Amsterdam, en vele leerlingen van de ULO- school uit Bergen) naar Schoorl gekomen, om na een laatste ver moeiende klim, hoog boven dit aardse gewoel, zich eens rustig te bezinen op de „toekomst". De heer Vellinga, beroepskeuze adviseur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar, hield een causerie over beroepskeuze en wat daarmee zoal in verband staat. Spreker wees er op van hoe groot belang het is voor de jonge mensen, dat zij zich alvorens een vak te kiezen laten voorlichten. Dit zal hen bewaren, dat ze een beroep kiezen, waarvoor ze min der geschikt zijn. Veel leed, veel teleurstelling, kan op die manier worden voorkomen. Ook de ge meenschap zal er wel bij varen, zij toch is alleen gebaat met vak kundige arbeiders, die liefde voor hun beroep hebben. De verschillende vragen, die de spreker gesteld werden, gaven hem gelegenheid op enkele pun ten nader in te gaan. De arbeids- bureau's, aldus de heer Vellinga, mogen bij enkelen minder prettige herinneringen aan de bezettings tijd wakker roepen, de afdeling beroepskeuze kan van ontschat- bare waarde zijn voor individu en gemeenschap. De Jeugdherbergouders, de fam. Brouwer, deden een nuttig werk met het organiseren van deze avond en de jonge mensen zullen met dankbaarheid terugdenken aan de uurtjes, die zij hier door brachten in dit „veilig tehuis" en hun voordeel doen met het gehoorde. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag Wedstrijd 7 Februari 1950 Groep A. 1 PinxterDiderich 60,12 2 Mevr. Arpeau v. Twuyver 58,93 3 BekkerBeeldman 55,36 4 Half SrJonker 55,36 5 HaasbroekAalders 50,— 6 Mevr. de Wilde-v. Wijk 41,07 7 Echtpaar Repko 39,88 8 van der Lelie—Klik 39,29 Groep B. 1 Dames Pinxter v.d. Linde 59,38 2 Echtpaar Kuijper 54,17 3 Familie Jochems 51,04 4 NieuwlandVisser 50, 5 MwTimmerman.Mosch 47,92 6 Half Jr.Jes 46,87 7 Dames van Wijk—Hoff 40,63 GESLAAGD Onze plaatsgenoot Jac N. Praat slaagde dezer dagen voor het machinistenexamen. Schoorl krijgt nieuwe kantoorhouder P.T.T. De heer de Graaf, le sorteerder P.T.T. te Haarlem, werd benoemd tot kantoorhouder P.T.T. te Schoorl, als opvolger van zijn vader, die 1 Nov. j.l. de dienst met pensioen verliet. GESLAAGD. Voor de te Alkmaar gehouden examens voor het Practijkdiploma Kantoorstenotypist slaagde met het hoogste aantal punten onze plaatsgenoot G. H. Bremer. Biljartwedstrijd BERGEN—SCHOORL Op Zondag 5 Febr. vond het tweede gedeelte plaats van de biljartwedstrijd Bergen-Schoorl in De Roode Leeuw te Schoorl. Deze 37ste traditionele wedstrijd trok zowel in Bergen als in Schoorl grote publieke belangstelling. De wedstrijden waren wederom het kenmerk van grote nabuurvriend schap en sportiviteit tussen Bergen en Schoorl. Het verloop van de wedstrijd was als volgt Er zijn 36 partijen van 100 caramboles gespeeld. Totaal Bergen was 3151 caramboles, Schoorl 2730 caramboles, zodat Bergen deze wedstrijd met 421 caramboles gewonnen heeft. Ofschoon dit een groot verschil is, was de krachtsverhouding toch zeer klein, maar men weet, dat biljartspel een wisselvallig spel is en dat men dikwijls voor vele verrassingen komt te staan. SCHOORL II—PETTEN II De supporters van Schoorl waren Zondag j.l. getuige van een slechte wedstrijd. Misschien Was de harde wind hier wel een beetje de oorzaak, doch 't lag grotendeels aan de speleTs. Schoorl trapt af en na wat heen en weer getrap wist links buiten de Boer Petten de leiding te geven. Nog geen 3 minuten daarna was 't Ivangh, die na een voorzet van Minkema de keeper van Petten verraste door keihard in te schieten, 1 1. En na vele mooie kansen voor beide partijen ging de rust in. Na de rust had Schoorl de wind in de rug en men verwachtte dan ook doel punten; dit bleef echter uit. Beide partijen waren vrijwel tegen elkaar opgewassen, doch in het plaatsen was Petten verreweg de meerdere. De achterhoedes van beide par tijen stonden als een rots in de branding, zodat de voorhoeden geen kans hadden te scoren. En met dit gelijke spel kwam het einde van deze jammer genoeg niet geslaagde wedstrijd. Een junior van Schoorl EGMOND AAN ZEE O BELLA DONNA LUCIA De R.K. Toneelvereniging St. Ardalio gaf Zondagavond een opvoering van het blijspel in 3 bedrijven O Bella Dona Lucia, in de zaal van het parochiehuis dat tot de laatste plaats bezet was. De student Charley Wicham (J. Schuyt) nodigt zijn meisje met zijn vriend Jack Chesney (P. Lief- ting) en diens meisje, op zijn kamer, waar als chaperonne dienst moet doen zijn tante Donna Lucia d'Alvadorez(de echte mej. Bruinen berg, de gefingeerde, de heer F. SnoeksAls tante verstek laat gaan neemt de mede-student, Will Babberley (F. Snoek), haar taak over en vanaf dat moment, is de lach niet meer van de lucht. Hij brengt het zelfs zover, dat kolo nel Chesney,Jacks vader(de heer Hopman) en advocaat Spettique, oom en voogd van de meisjes der studenten (de heer G. Stam), zijn hand vragen! Als tenslotte de echte Donna Lucia ten tonele verschijnt, ontwarren de verwikke lingen zich tot een ontknoping, die een happy end te zien geeft met 4 gelukkige paren en wat wil men nog meer verlangen. Er viel deze avond weer veel te loven, vooral natuurlijk in het spel van de heer Snoeks, die weer het gehele stuk draagt en ook in deze travesti-rol de zaal onbedaarlijk doet lachen. Naast hem heeft zijn mede-student de heer J. Schuyt een belangrijk aan deel in het succes, waarbij men hem zijn niet altijd feilloze uit spraak gaarne vergeeft. Ook de dames M. en A. Bakkum de meisjes der studenten, spelen vlot en ongekunsteld. De heer Baltus, als de bediende Brasset, geeft een uitstekende vertolking van zijn niet bescheiden rol. Het spel van de heer G. Stam, onherkenbaar, geschminkt als de advocaat Spet tique, was een openbaring. Al met al een succes! COR WIJKER EXPOSEERT In de Kunstzaal „Kunst van onze tijd" te Den Haag exposeert onze plaatsgenoot, de heer Cor Wijker van 4 tot 25 Februari zijn beeldsnijwerk. Zaterdagmiddag opende Ab v. Roon deze expositie, die tegelijk met die van de schilder Penning gehouden wordt, in tegenwoordig heid van verschillende autoritei ten, w.o. ook de Burgemeester van Egmond aan Zee, de heer Niele. Na een inleiding over Penning, wees van Roon er op dat Cor Wijker een merkwaardig hout snijder is, die pas in 1947 voor het eerst zijn werk in het open baar liet zien, als onderdeel van een aan leven en streven van zijn woonplaats Egmond a. Z. gewijde tentoonstelling. Kasper Niehaus en spreker ontdekten toen het werk van deze kunstenaar, die enig in zijn soort is, een auto didact voor 100 °/0, die zodoende door geen enkele vreemde invloed wordt geleid. Kasper Niehaus noemde zijn werk christelijke volkskunst. Wijker beeldhouwt niet naar modellen en niet naar het leven. Zijn rijke geest schept zelf de figuren die hij gaat uitbeelden, voornamelijk bijbelse figuren. Hij leest een stuk uit de bijbel, bestudeert het en komt zo tot zijn visie, die hij in het hout tot uitdrukking brengt. Hij heeft een natuurlijk en uniek talent. Al wat hij maakt, maakt hij uit scheppingsdrang. Of men zijn kunst beeldhouwwerk of hout snijwerk noemt, misschien nog het beste, als beeldsnijwerk karakteri seert, zeker is, dat Wijker begaafd en begenadigd is en dat hij een aparte verschijning is in het Nederlandse kunstleven. Na deze inleiding waren de genodigden in de gelegenheid in de bovenzaal het werk van Wijker te bewonderen, waar een 30-tal van zijn stukken geëxposeerd staat. Men vindt er de vele bijbelse stukken, als de zondvloed, het offer van Abraham, de kruisiging, het laatste oordeel, de verloren zoon en daarnaast de stranding van de Drente, de redding van schipbreukelingen, de evacuatie en de Grebbeberg. Algemeen was men vol be wondering voor Wij kers kunnen en vooral voor de wijze waarop hij het hout doet leven, door de uitdrukking, die hij in zijn figuren weet te leggen. Zo ziet men het berouwvolle in het gelaat van de de verloren zoon, de jaloezie in de blik van zijn broeder en het ontfermde in de gezichtsuitdruk king van de vader. Met deze expostitie is Wijker voor het eerst in het licht der openbaarheid getreden, zodat vele nu zijn werk kunnen bewonderen. Oude munten gevonden. Bij de werkzaamheden op het Pompplein zijn enkele oude munten gevonden. Hierbij is een zilveren munt, die duidelijk het jaartal 1687 vermeldt, met op de achter zijde de Nederlandse Leeuw. UITSLAG BRIDGEDRIVE A-Klasse Huiberts—de Raadt 52 de GoedeDekker 45 Gebr. v.d. Molen 43 KareisTervoort 42 HartgrinkBurger 40 Pepping—Groot 39 Hopman Ruiter 37,5 HuibertsBaltus 37,5 B-Klasse Gebr. Hopman 30,5 NieuwenhuizenGouda 26,5 HopmanModder 25 Gebr. Dekker 25 HopmanVerver 22 Rozingde Raadt 21,5 Fam. Honing 17,5 C-Klasse Heddesvan Pel 50,5 KlaijSmit 49 Burger—Dekker 47,5 ScholtenLeijen 46,5 Basv. Winsum 42 Apeldoorn(Partner) 42 AdmiraalGrootjes 41,5 JonkerGroen 17 FILMNIEUWS. Vanaf Vrijdag 10 Februari a.s. wordt in bioscoop „De Rustende Jager" een film ter vertoning ge bracht genaamd „Huize Kolder". Deze bij uitstek goede en wel geslaagde komische film is een gegeven waarbij men zich kostelijk kan amuseren. De wijze, waarop Constance Bennetten Brian Aherne U gedurende 5 kwartier verpozen is alleraardigst. Vol humor en dwaze ideeën. Het is een aller aardigste film, welke men in deze tijden zeer zeker zal prefereren boven de gangbare problemen welke men zo dikwijls ziet. De film wordt vertoond op Vrijdag- Zaterdag- Zondag- en Maandagavond te 8 uur en Zon dagmiddag te 2.30 uur. Toegang alle leeftijden. DIABETICI Door de afd. Alkmaar Om streken van de Ned. Vereniging van suikerpatiënten wordt een grotepropaganda-avond georgani seerd op Woensdag 15 Febr., 's avonds kwart voor acht, in de aula van het gymnasium aan de Bergerhout, Alkmaar. Op deze avond wordt de fijm „Story of Diabetes" vertoond, van een toe lichting voorzien door Dr. R. J. Hamburger. Wij raden alle suiker patiënten uit Alkmaar en omge ving aan deze voor hen zeer zeker leerzame en interessante bijeenkomst te bezoeken. De toe gang is geheel gratis. DE JACHT OP DIPLOMA S. Men stelt wel eens te hoge eisen. Naarmate het aanbod van arbeidskrachten toeneemt, stelt men de eisen hoger, die als norm gelden om voor een bepaalde functie in aanmerking te komen. Dit roept de jacht op diploma's opnieuw in het leven. Die jacht bestond ook. voor de oorlog, in de dertiger jaren, tijdperk van grote werkloosheid. Tal van vraagstukken doen zich daarbij voor, ook economische. Hoe om vangrijker en langduriger de ge kozen studie is, hoe meer finan ciële offers ervoor worden ge vergd. Veel narigheid op dit terrein zou kunnen worden voorkomen, wanneer men zich hier, evengoed als op elk ander gebied, eerst ging bezinnen op de gevolgen van een bepaalde keus of van de eisen die men gaat stellen. Het komt ons voor dat de fouten, lei dend tot misstanden, schuld zijn van alle daarbij betrokken par tijen. Daar is in de eerste plaats het bedrijfsleven, dat een nieuwe kracht zoekt voor een vacant-'e of nieuw te creeëren functie in het bedrijf. Dikwijls weet men vooraf, dat er een betrekkelijk groot aantal sollicitanten zal ver schijnen bij een oproep. Men be gaat hierbij dan de fout om de eisen veel hoger te stellen, dan nodig is voor een bepaalde post. Dit moet uiteindelijk tot teleur stellingen leiden. Op deze wijze verkrijgt men immers nooit de kracht, die men zich gedacht heeft. Een sollicitant, die verle gen om werk is en direct geen betere plaats kan vinden zal, al weet hij dat zijn wensen in an dere richting gaan, een aangebo den positie accepteren met in zijn achterhoofd de gedachte: ik verdwijn weer, zodra ik wat be ters kan vinden. Het bedrijf, dat aanvankelijk in zijn nopjes is met een meer dan goed onderlegde kracht, lijdt uiteindelijk schade, omdat een dikwijls met moeite en kosten ingewerkte werknemer maar al te spoedig weer ver dwijnt. Het verloop van arbeids krachten neemt op deze wijze meer toe, dan nodig is. De tweede belanghebbende partij bestaat uit de ouders, die er vanuit gaan, dat hun kind zo veel mogelijk moet leren. Men drijft vooral de zoons dikwijls in een bepaalde richting, zich niet afvragend of zij voor een bepaal de functie geschikt zijn of wel ambities hebben op dat gebied. Veel moeizaam vergaard spaar geld gaat op deze wijze verloren. Want na een lange lijdensweg ontstaat dan het inzicht, dat men een fout heeft begaan en alle moeite en kosten blijken dan ver geefs te zijn geweest. Het is dus steeds zaak zich af te vragen of de betrokkene wel interesse ge noeg heeft in de studierichting die hij kiest. Het zijn de bureaux voor beroepskeuze, die op dit terrein al veel goed werk heb ben verricht. Overigens wordt aan deze zijde van het vraag stuk de laatste jaren gelukkig meer en meer aandacht besteed. Als voorbeeld kiezen wij het ho ger onderwijs in Nederland, om dat hier het vraagstuk het meest dringend om oplossing vraagt in verband met de lengte van de academische studie en de grote offers, die worden gevergd al vorens men het einddoel heeft bereikt. Voor toelating tot het hoger onderwijs is een diploma middel bare school of gymnasium ver eist, men kiest zijn studierichting en werpt zich in het studenten leven. Van de ouders worden grote offers gevergd, omdat zo n studie jaren duurt. De eerste vraag van belang is hier of een einddiploma H.B.S. of gymna sium de juiste garantie vormt om een academische studie met kans van slagen aan te vatten. Naast intelligentie spelen karak tereigenschappen een grote rol. De grote mate van vrijheid, ver bonden aan academische studie, leidt voor velen naar een misluk king ervan. Toch menen wij dat hier niet moet worden ingegre pen. omdat degene die eens een leidende plaats in de maatschap pij wil innemen, in de eerste plaats zichzelf moet kunnen lei den. De zelfcontrole is dus als een goede test te beschouwen. Anders ligt het vraagstuk, wanneer wij naar de financiële zijde zien. Bij de toenemende las ten en hoge kosten van levens onderhoud wordt voor velen het volgen van hoger onderwijs on mogelijk gemaakt. De hoge eisen, die in verband met de voort schrijding der wetenschap op schier elk terrein worden ge steld, maken het steeds moeilij ker naast de studie practische werkzaamheden te verrichten om op die wijze in eigen onderhoud te voorzien. Velen sneuvelen bij hun .studie omdat zij gedwongen zijn om financiële redenen een baan te zoeken. Dit valt te betreuren en het ware daarom gewenst, dat de overheid het stelsel van stu dievoorschotten ging uitbreiden op zodanige wijze dat ieder in de gelegenheid wordt gesteld zonder al te veel ontberingen af te studeren. Dit. is ook economisch juist. De half afgebroken studies doen veel kapitaal verloren gaan. dat later met rente zou zijn teruggekomen, indien op het juiste moment de helpende hand was uitgestoken. Bovendien komt het ons niet juist voor dat veel studenten hun ge zondheid dikwijls offeren, omdat zij uit geldgebrek slecht gehuis vest worden of hun voeding moe ten beperken. Dat is een maat schappelijke misstand. Als monu ment en waarschuwend teken verijst het speciale studentensa natorium te Laren. Tenslotte de vraag en aan bodskwestie. Op elk terrein dreigt een overschot aan afge studeerden te ontstaan. Het grote aanbod van studenten in elke faculteit leidt ertoe dat men gaat schiften, d.w.z. de eisen gaat ver zwaren boven het normale. Dit systeem lijkt ons funest. Jaren van studie en een goede toe komst worden in één slag ver nietigd, bij het opvoeren der eisen tot het onredelijke. Zo ontstaan minderwaardigheidscomplexen en worden de examens tot een lo terij met veel „nieten". Indien het aanbod te groot is, dan dient men bij de aanvang der studie tot schiften over te gaan. Te hoog zijn de kosten en te kost baar de meest productieve jaren van onze studenten om daarmee naar believen te spelen. Het in stellen van een korte propaedeuse voor alle faculteiten dient dan ook te worden bevorderd. Wil men schiften, dan weet men op korte termijn waar men aan toe is, indien men na het afleggen van het propadeutisch examen de niet gewenste studenten de wenk geeft of desnoods het bevel om te verdwijnen. Dr H. R. MES. Vanaf Vrijdag iO Februari CONSTANCE BENNETT en BRIAN AHERNE in een kostelijke film voor iedereen Toegang alle leeftijden. Wegens ziekte van de Directeur hedenavond GEEN repetitie

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2