ROB de au&ntudee tk. Weidman Administratiekantoor JOH. BROERE, LOUTER Hwatiie,it&actiUe>te>n Gezusters JlUs-scnkeuvel f &ff/W ÏGkeefoeteuipikp »De Maskerspelers« - Bergen „Ik kan het toch niet helpen" FINKENSIEPER ZESKANT KIPPENGAAS Uitsluitend t/ecUwyi van UwaliieilsuuewecUtn EIGEN REPARATIE-INRICHTING Auto-RIJSCHOOL PLOMPER - BERGEN ERKEND VERHUIZER JASSCHORTEN driedelige T r if 1 e x glasbrilmonturen EEN KROON Spiritisten „HARMONIA" Openbare Psychometrische Seance Chocoladevlokken Jamprijzen verlaagd! 7,etU. Buc. l/heij&e Kinderverhaal iGOUDi^—i ZILVER UURWERKEN NA AFLOOP BAL 1 KUNSTENAARS-CENTRUM BERGEN Kamermuziekavond „Bergen" BOEKHOUDING BELASTINGZAKEN J. DEN BROEDER ZIE DE ETALAGE! K. M. GERRITSEN, BERGEN voorradig B.G.DOBBEN FEUILLETON INCASSO'S Rijst met blauwe rozijnen. Nieuwe aanleg Begrafenisvereen. „De Laatste Eer" Staatsbosbeheer Openbare houtverkoping op Dinsdag 14 Febr. a.s., Toch bleef het een vreemd ge val. De parachute was, behoudens een paar scheuren, volkomen in orde. Maar wie was degene die naar beneden gesprongen was en waar was hij gebleven. Rob be greep het niet. Men besloot nog even te wach ten. Het was mogelijk dat er naar hen gezocht werd, dat ze een bood schap moesten ontvangen die van belang was Rob trachtte ondertussen het lin nen van de tak te trekken, wat niet direct gelukte. Plotseling klonk een luid ge kraak. De tak was geheel ver molmd, brak onverwacht af en viel boven op de twee vrienden, die onder het gewicht van het zware stuk hout bijna bedolven werden. Kleine Dorpsstr. 9, Bergen, Tel. 2778 brengt op 15 en 16 Februari voor het voetlicht in „De Rustende Jager" Comedie in 3 bedrijven door S. DE VRIES Jr. Aanvang 8 uur precies Dinsdag 14 Februari in „De Rustende Jager", (ing. danszaal) (8 uur) Röntgen-quartet (werken van Purcell, Beethoven, Ravel). Contribuanten K.C.B. f ILeden Kunstkring f 1,50 Introducé's f 1,75 Neemt U bij ons uw rijlessen. Voor goed onderricht wordt ingestaan. Breelaan 50 Bergerweg 12 Bergen Alkmaar Tel. 2496 Tel. 3752 Kerkelaan 17 Bergen VERZORGT UW Stationsstraat 9 BERGEN Ruime Sortering fl 14,— fl 16,75 fl 17,45 Corsetten Bustehouders Jarretelgordels Bandagegordels Droste Doubletten Droste Oesters 100 gr. 70 ct. Luxe dozen Droste Pastilles Droste tabletten Chocolade melk - bitter - hazelnoot Tel. 2585 - Ruïnelaan 4- Bergen Voor het eerst na de oorlog ontvingen wij weer de Door de verende werking dezer monturen is glasbreuk practisch uitgesloten Horloger Opticien Fondleveraneier, Kerkstr. 6 - Tel. 2465 100 X V2 dubbeltjesgaas 100 X 1 f 0,73 per meter 100 X 2 f 0,46 per meter 150 X 2 f 0,65 per meter 180 X 2 f 0,78 per meter Hele rollen a 50 meter korting Een KAPSEL van Gedipt. Do mes-en Herenkopper 00RPSTR.21 BERGEN TEL 2266 Een roman uit Noordholland door Maartje Zeldenrijk *15. „Wat?" „Ja, is dat zo gek?" „Moet ik zelf m'n bed opmaken?" „Waarom niet? Er mankeert je niets aan je handen. Doe me een plezier en help me op deze manier een handje. Je hebt im mers toch niets te doen?" „Ik moet nog naar stad op een baantje af." „O, je hebt nog de hele dag de tijd." „ja, maar ik wil er voor de middag heen." „Nou, dat kan toch? Je kunt je kamer binnen een half uur aan kant hebben. Toe wees nu eens lief en doe het zelf. Ik heb waarempel wel wat anders te doen." „Ja, maar, Lies, ik heb het nog nooit gedaan." „Een reden te meer om er eindelijk eens mee te beginnen. Eigenlijk had ik je die karweitjes al veel eerder moeten laten doen. Apropos, zet eens even koffiewater op. Dan kan ik aan het werk blijven." En opnieuw gingen de gespierde armen van Lieselot op en neer over het wasbord, terwijl een verbaasde Annemarie besluiteloos bleef dralen. Maar nadat ze een ketel water gevuld en deze op het petroleumstel had gezet, ging ze niet naar boven. Ze haalde haar fiets van achter en zonder een woord te zeggen verdween ze in de richting van de Purmer- enderweg. Ik geloof, dacht Lieselot, dat Jan's advies zo gek nog niet is. 's Middags, nadat er gegeten was, zei Lieselot: „Ruim jij de tafel op, dan kan ik verder gaan met m'n was. Anders wordt m n sop koud." „Dan zet je maar water op," mopperde haar zusje. „Ik heb geen zin .om die rommel op te ruimen." „Dan moet het blijven staan," antwoordde Lieselot onver stoorbaar. „Je zult er anders niets van krijgen, hoor, als je een boezelaar voordoet en even de vaat gaat afwassen." „De vaat afwassen?" Het klonk als een kreet vol afgrijzen. „Zeg, wat mankeert jou vandaag?" „Mij? Niets, behalve dan, dat ik het razend druk heb. Houd me daarom niet langer van m'n werk af, maar ruim de boel op en was af. En, o ja, vergeet niet je bed op te maken." „Stik!" klonk het hardgrondig. „Dank je, geliefde zuster. Hartelijkheid is maar alles. Annemarie viel op een stoel neer en barstte in tranen uit. „Wees dan ook niet zo lelijk. Waarom moet ik opeens zeli m'n kamertje doen? Ik kan geen bed opmaken en ik kan ook niet afwassen. Dat weet je toch!" „Dan moet je het maar leren, beste kind. Het spijt me erg voor je, maar als jij de hele dag thuis rondhangt, zul je ook een handje moeten uitsteken. Ik begin er zo langzamerhand genoeg van te krijgen, om jou ook maar op je wenken te bedienen. Als je werkt, is dat wat anders. Maar als je zonder werk bent, help je mij in huis. En daarmee basta." „En toch doe ik het niet. Ik vertik het, hoor je?" „Zoals je wilt. Dan laat je de boel maar staan. En rustig ging haar zuster weer met haar werk verder. Annemarie geheel negerend. Een minuut of vijf later hoorde ze haar zusje ander maal op de fiets stappen. Enfin, dat moest ze zelf maar weten. Jan had volkomen gelijk. Nu kwam ze zelf tot de ontdekking, dat ze Annemarie totaal, verwend had. En daarom maar meteen radicaal het mes er in. Om vier uur kwam het meisje thuis. Ze deed net, alsof ei niets gebeurd was en vroeg: „Is er thee?" „Ik heb nog geen tijd gehad om het te zetten. Doe jij het even, wil je?" Met tegenzin, zonder te antwoorden, zette Annemarie een ketel op het stel en maakte de theepot schoon. Nadat ze thee gezet had, schonk ze twee kopjes in. Met een steelse blik keek ze door een kier van de deur naar de voorkamer, maar de schalen en borden stonden er nog net eender. Lieselot dronk rustig haar thee en ging toen weer verder met het door de wringer halen van het wasgoed. Na een keer of wat gezucht te hebben, toog Annemarie naar haar kamertje, maar een paar minuten later was ze al weer terug. Met een nors gezicht, deed ze een schort voor en daarna begon ze de tafel op te ruimen. Haar gemelijke stemming kwam het beste tot uiting in hef lawaai, dat ze met de borden, pannen en schalen maakte. Maar Lieselot zei niets. Dat stormpje kwam wel weer tot bedaren. Haar zusje zette alles op de aanrecht, maar afwassen deed ze niet. Lieselot was echter al blij, dat ze haar zusje in ieder geval zo ver gekregen had. Het was een begin. Als ze de gang er nu maar inhield. Om half zeven zei Annemarie, die nog steeds met een mok kend gezicht rondliep: „Zeg, moeten we niet broodeten?" „Gunst ja," overdreef Lieselot, die innerlijk schik had, „wil je wel geloven dat een mens, als hij het druk heeft, het helemaal zou vergeten? Toe, dek jij eens vlug de tafel, dan zal ik vast theewater opzetten." En de daad bij het woord voegende vulde ze de ketel, terwijl ze heimelijk naar haar zusje keek, die met haar handen in de zij stond te kijken. Lieselot bemerkte dat ze inwendig kookte. „Nu weet ik het!" barstte ze in woede uit. „Jan heeft je opgestookt! Ja, natuurlijk, dat had ik al lang moeten begrijpen. Uit jezelf zou je hier nooit opgekomen zijn, naarling! Maar ik bedank ervoor. Ik steek geen hand meer uit. Daar! Nu weet je het. En m'n bed maak ik ook niet op. En afwassen doe ik ook niet! Zo!" Ze stampvoette van kwaadheid. „Houd je kalm," antwoordde haar zuster rustig. „Als je soms denkt, dat je me op deze manier intimideert, dan heb je het mis. Zorg zelf maar voor je boterham. Ik heb er geen tijd voor." Kalm liep ze naar de broodtrommel, sneed voor zichzelf enkele sneden met kaas en zette die op een bordje bij zich neer. Nadat ze thee had gezet, schonk ze zichzelf een kopje in en ging er even op haar gemak bij zitten. Annemarie had al die tijd, bleek van woede, met haar ogen Lieselot gevolgd en toen ze bemerk te, dat er voor haar geen brood gesneden werd, liep ze haastig de trap op, smeet de deur van haar kamertje met een smak dicht en viel in een snikken op bed neer. Niets van aantrekken, Lieselot, zei deze tot zichzelve. Als ze honger krijgt, smeert ze zelf wel een boterham. Lieve help, ik ben nog nooit zo met mijn was opgeschoten als vandaag. Als ik een beetje geluk heb, hangt vanavond voor het donker is alles aan de lijn. Na de boterham waste ze vlug de borden en schalen van de middag af en ging toen weer verder en toen ze in de stille zomer avond de torenklok van Purmerend tien keer hoorde slaan, hing ze de laatste stukken aan de reeds volle lijnen. Ziezo, was dat even vlug gegaan? Als het nu goed droogde, kon ze morgen ochtend de was al inhalen. Om half elf ging ze doodmoe naar boven. Ze luisterde even aan de deur van Annemarie's kamer en toen ze niets hoorde, opende ze de deur. Haar zusje had zich uitgekleed en lag reeds rustig te slapen. Zachtjes trok ze de deur weer achter zich toe en enkele minuten later lag ze zelf. Gewoontegetrouw was ze de volgende morgen al vroeg op. In het gangetje zag ze de vuile schoenen van Annemarie. Zelf laten doen, dacht ze. Nu doorzetten, al zal er nog wel eens een huilbui komen. Maar dat gaat van lieverlee wel over. Nadat ze thee opgezet had, ging ze naar buiten. Wederom beloofde het een warme dag te worden. Wat een zeldzaam mooie zomer. Elke morgen opnieuw een strakblauwe hemel. Ze ademde met volle teugen de frisse morgenlucht in. Op de straat reed een tuindersknecht naar zijn baas, de stikkënzak over zijn arm. In de bebladerde lindebomen zongen en tjilpten de vogels en ergens begon een haan te kraaien, bijna onmiddellijk gevolgd door drie, vier, vijf andere in de buurt. Een hofhond blafte en over de Zuiderweg ging de eerste autobus met werklieden naar de fabrieken in Alkmaar. In de sloot langs de weg poedelden een paar hoereneenden in het kroos. Een heel zacht windje be woog de witte en bonte hemden en broeken, de rode zakdoeken en gekleurde boezeroenen en overhemden aan de neerhangende lijnen, die in het midden ondersteund werden door een paar stokken. Bij de buren koerden een paar duiven, die parmantig over de dakrand trippelden. Och, het was toch wel heerlijk om buiten te wonen. Wat misten de mensen in de steden toch ont zettend veel. In een der woningen in de buurt liep een wekker af. Het venijnige geluid verscheurde de stilte en Lieselot kwam tot zich zelf, Vooruit, meid, vlug de was binnenhalen. Alles al fijn droog. Wie doet je wat. Vanmiddag rustig alles nakijken en dan aan het verstellen. Morgen kousen en sokken stoppen en overmorgen strijken. Dan schieten we al een heel eind in de richting. Binnen een kwartier had ze alles van de lijn in de twee grote, wijde manden. Die konden voorlopig wel achter huis blijven staan. En nu eerst maar eens het ontbijt klaar maken. In het keukentje raasde het water. Lieselot goot de theepot vol en zette haar op het kleine stelletje. Ze regelde de vlam en dekte daarna de tafel in de voorkamer. Boe, wat zag de kamet er uit! Je kon wel zien, dat ze er gisteren niets aan gedaan had. Vandaag zou ze het zelf nog wel doen, maar dat was voortaan ook een mooi karweitje voor zus. Ze luisterde. Die lag nog op één oor. Een blik op de klok overtuigde haar van het feit, dat ze nu toch wel kon opstaan. Al bijna half zeven. Een beetje vroeger op, al had Jan het niet gezegde, behoorde eigenlijk ook tot het programma van weder- opvoeding. Toen ze de tafel gedekt had, riep ze naar boven: Annemarie, Annemarie! Kom je? Het brood staat klaar!" Zelf nam ze alvast een kopje thee en een beschuitje met jam. Dat was haar enige lekkernij en daarvan genoot ze misschien nog meer dan van het fijnste gebakje. Voetstappen over het bruggetje deden haar opkijken. O, Teun de krantenboer. Ze haalde het ochtendblad uit de bus en ging op haar gemak even de krant inkijken. Maar toen Annemarie om kwart voor zeven nog geen teken van leven gegeven had, legde ze de krant neer en liep naar boven. Haar zusje sliep nog of hield zich zo. „Kom, zus, het brood staat klaar. Kom gauw, dan kunnen we eten." „Breng het maar boven," bromde een stem, half vanonder de dekens. „Ik blijf nog een uurtje liggen." „Zeg, je bent toch niet ziek?" Ze nam de pols van Annemarie tussen de vingers en wilde luisteren, maar het meisje trok on willig haar hand weer terug in de veilige warmte van het bed. „Zeg, geen kunsten, hoor!" Allé, d'r uit!" En zonder vorm van proces trok Lieselot met één ruk de dekens 'van haar af en nam die mee, de kamer uit. Maar nog geen seconde later kwam een spinnijdig gezicht om de hoek van de deur en een hand rukte de dekens terug. In een wip lag Annemarie weer in bed. Haar zuster, nu vastberaden, keerde in de slaapkamer terug. „Zeg, wat mankeert jou vanmorgen?" „Dat kan ik aan jou ook wel vragen. Ik blijf nog een poosje liggen. Breng het brood maar naar boven of anders laat je het maar staan. Ik kom uit bed, wanneer ik het wil." „Zo? Dat zullen we eens zien meisje." Ze liep naar de toilet tafel, nam de kan met water en keerde naar het bed terug. „Als je niet binnen drie tellen het bed uit bent, dan krijg je alvast een douchebad." Met een ruk kwam Annemarie overeind. „Zeg, ben je hele maal stapel geworden? „Ben ik al, op jou, van je geboorte af, lieve kind. Maar wat ik nu zeg, meen ik." Dreigend hield ze kan boven het hoofd van haar zuster. „Eéntwee Maar voor ze drie had gezegd, was haar zusje met een lenige sprong uit bed gewipt en zag met grote ogen, waarin een menge ling van schrik en verbazing lag te lezen, naar Lieselot. „Ik geloof waarachtig, dat je Ijet gedaan had, wanneer ik in bed was gebleven." „Zo zeker als twee maal twee vier is. Zo, kom maar gauw beneden, dan kunnen we eten." En zonder nog verder een woord te spreken, verliet Lieselot de kamer. Even daarna kreeg ze een kussen tegen haar hoofd. (Wordt vervolgd) Wat de Goedkope Groentenhal U biedt, ziet U bij een ander niet 11 Daarom geven wij U deze week zolang de voorraad strekt 10 pond handperen f 1. 10 pond stoofperen f 1. 8 pond zoete appelen f 1. 8 pond mooie moesappelen f 1. 6 pond mooie Goudreinetten f 1. 6 pond mooie present v. Engeland f 1. 6 pond mooie handappelen f 1 3 pond mooie Cox Oranje f 1. 3 citroenen 25 ct. 2 pond gare biet 25 ct. Sinaasappelen, honingzoet 8, 7 en 5 voor f 1. 8 mooie Mandarijnen f 1 Als extra reclame t 1 kg. geschrapte worteltjes 25 ct. Spruitjes en witlof vanaf 25 per pond. Alléén Dorpsstraat 86. Tel. 2069 Voor alle soorten Uw adres: N. VRASDONK Natteweg 5 Bergen De Ned. Vereniging van te Bergen. Op Woensdag 15 Februari, des avonds 8 uur in hotel Kreb, Breelaan. Medium Mevr. STAM-FILMER uit Amsterdam. Toegangsprijs leden f 0,25 Niet-leden f 0,50 Voorverkoop vanaf Maandag 13 Febr. in hotel Kreb. Bezoek vooral deze avond, daar hij zeer leerzaam is en overtuigend. 500 gram rijst, 200 gram blauwe rozijnen samen voor 79 ct. DE KINDEREN ZIJN ER DOL OP per 100 gram 30 ct. VENZ Chocolade hagelkorrels per pak van 250 gram 85 ct. Ringjam „De Betuwe" Viervrucht Gelriajam Taminiau Vijfvrucht Gele pruimen Rode pruimen per pot van 450 gram 48 cent. De Centra-kruidenier J. J. OUDHOFF, St. Antoniusstr. 23, Telefoon 2575 N. JONKERS, Stationsstraat 8. Telefoon 2425, Bergen. uitbreiding en onderhoud van alle electr. installaties vlug en met zorg. Ruïnelaan 3, Tel. 2514, Bergen Gevraagd een RESERVE-UITKLEEDSTER en RESERVE-UITKLEDER. Aanmelden: J. W. Damiaans, A 45, Groet bij afslag tegen contante betaling in Hotel „DE RODE LEEUW" Schoor 1 te 13.30 uur, van 100 percelen licht staakhout (div. afmetingen) 35 percelen bonestaken 40 percelen dennenbrandhout. De percelen liggen langs de wegen ten Zuiden en Westen van de Grensvlakte.

De Duinstreek | 1950 | | pagina 4