iNultlhtd 99 99 Uit het jaarverslag V. V. V. Sckaoeis fommpd Hoot Woningbouw en Woninginrichting Hedenavond nog GEEN repetitie SCHOORL VRIJDAG 17 FEBRUARI 1950 27e JAARGANG No. 7 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef 1949 was minder druk dan 1948 Een zeldzaam mooie Pasen, die een record aantal buitenlandse automobilisten naar ons land bracht, waarvan ook Bergen zijn deel kreeg, aldus de heer Mr F. Zeiler, secretaris van de V.V.V., in zijn uitgebreid jaarverslag over 1949. Helaas was het mooie weer van korte duur en na een ver- regende Hemelvaartsdag kwam een gure Junimaand. Het hoofd seizoen kwam met beter weer, dat zich handhaafde tot half Sep tember, toen een zware regenval met één slag een einde maakte aan het naseizoen. Het bezoek in het voorseizoen viel tegen, Mei, Juni en de eerste helft van Juli bleven beneden de verwachting. Juli, Augustus en September waren beter dan in 1948. Juiste cijfers waren moeilijk te geven, aldus het verslag, nog te veel bedrijven blijken niet over tuigd van de grote waarde van een goede vreemdelingenstatistiek voor doeltreffende propaganda. Voorlopige cijfers gaven een totaal aantal gasten van 16302 tegen 17123 in 1948. Het aantal logeer- nachten zou hebben bedragen 238039 tegen 239124 in het voor afgaande jaar. Op de drukste dag, Zaterdag 6 Augustus, waren er in hotels en pensions 1576 vreemdelingen en in gemeubileerde huizen 2376. Totaal 3952. Het buitenlands bezoek was iets teruggelopen, wat waarschijnlijk te wijten was aan het uitblijven van de touringcars van Europa Touring. De gemiddelde verblijfsduur per gast was bij de hotels en pensions 7,9 dag, tegen 8 in 1948, bij de gemeubileerde huizen 28 tegen 27,2 in 't vorig jaar. Het dagbezoek werd gunstig beinvloed door het weer in het hoofdseizoen. Summa summarumhet seizoen 1949 was matig druk. De herbouw van Bergen aan Zee ging helaas nog steeds lang zaam en van de vacantiespreiding bleven de resultaten beneden de verwachting. Even herinnerde de samenstel ler van het verslag aan de storm die begin '49 opstak, een storm waarin het V.V.V.-bootje dreigde te zullen kapseizen. Gelukkig kwam het scheepje veilig door de branding en kon het in rustiger water'zijn weg vervolgen. Met zekere weemoed herdacht de verslaggever hoe tijdens de loeiende orkaan een der stuur lieden, de heer Taets van Ame- rongen, van de brug verdween en daar niet terugkeerde. Het aantal leden en donateurs steeg in het afgelopen jaar van 810 tot 840, dat is bijna 10 °/0 van de bevolking. Waar vele, die wel belang hebben bij V.V.V., nog geen lid zijn, kondigde de secretaris een wervingsactie aan om spoedig het eerste duizendtal vol te krijgen. Het informatie-bureau had weer heel wat werk verzet en met grote lof werd gewaagd van de door Mejuffrouw Sluyter en haar assistente Mej. Suren verrichte informatiedienst. Het aantal aanvragen sloeg in '49 alle records met 5472. Amster dam leverde 3 van het aantal; uit het buitenland kwamen 83 aanvragen. Geconstateerd werd, dat de drukte van de aanvragen zich naar de eerste maanden van het jaar had verplaatst: waren vóór de oorlog de aanvragen vóór 1 Maart uitzondering, in 1949 be droegen zij ruim 14 °/0 van het totaal. Wat de financiën betreft, waar schuwde de samensteller van het verslag, dat het dringend nodig zal zijn om in de naaste toekomst de inkomsten op te voeren. Of dit zonder contributieverhoging mogelijk zal zijn, zal afhangen van de resultaten van de thans gevoerde actie om de leden te be wegen hun bijdragen te verhogen. De exploitatie van het Open luchttheater gaf reden tot tevre denheid: iïas er in '48 een ver lies van f 783,05, in '49 bracht de exploitatie een bate van f 247,65. Ook de zomerfeesten werden nog even gememoreerd en ge wezen op de schitterend geslaagde verlichtingsavond op 27 Juli, op de Levende Poppenkast die te Bergen aZee een duizend kin deren vermaakte in het Parnassia- park, en op de zandfiguren- wedstrijd, die stellig herhaling verdiende. De tuinwedstrijd had zich in het afgelopen jaar niet mogen verheugen in aller mede werking. Tot zover het verleden. En nu de toekomst? V.V.V.-Bergen vervolgt haar reis op hoop van zegen en door eendrachtige samen werking „sal 't waerachtig wel gaen". KAMERMUZIEKAVOND 'n evenement op muzikaal gebied Het K.C.B. organiseerde Dins dagavond in de dancing van De Rustende Jager een kamermuziek avond, waarmee het allen, die voor muziek voelen ten zeerste aan zich heeft verplicht. Er was grote belangstelling voor dit zeldzame muzikale gebeuren. Het Röntgenkwartet, bestaande uit Joachim Röntgen, le viool, Piet Nijland, 2e viool, Wim de Zoete, altviool en Cornelis Preuyt, violoncel, speelde werken van Purcell, L. v. Beethoven en Ravel. Het is een avond van geconcen treerd muziekmaken en gespannen luisteren geworden. Het concert was zo succesvol als men bij dit programma en deze executanten kon verwachten. Het programma werd geopend met Purcell's Cha- cony, waarna het prachtige F dur kwartet opus 59 no. 1 van L. v. Beethoven ten gehore werd ge bracht. Na de pauze konden de aan wezigen nog genieten van de prachtvertolking van Ravel's Kwartet en Fa en weer het schitterende samenspel van de vier kunstenaars bewonderen. Met een ovationeel applaus gaven de luisteraars uiting aan hun grote waardering voor het gebodene. FANCY-FAIR TEN BATE VAN KLEUTERSCHOOL Ten behoeve van de Kleuter school van de afd. Bergen van Volksonderwijs organiseerde de oudercommissie in samenwerking met Volksonderwijs dit weekend een bazar. Reeds sedert ruim 80 jaar is aan ons land een wette lijke regeling van de Kleuterschool beloofd door verschillende minis ters, maar de zolang beloofde regeling laat nog steeds op zich wachten. Intussen zijn reeds heel wat schooltjes verrezen en Bergen mag zich verheugen in wellicht de modernste, mooiste inrichting van ons land, sedert het z.g. smeer- station werd omgetoverd in een Kleuterschool. De instandhouding van deze hoogst nuttige instelling vraagt echter steeds nieuwe financiële offers en noodgedwongen greep de oudercommissie naar het steeds meer in gebruik komende middel, n.l. een bazar, om, aldus Burge meester Dr Huijgens in zijn ope ningsrede, zo de mensen in de verleiding te brengen een kleinig heid te offeren voor onze kleuters. Met de wens, dat de resultaten van deze fancyfair aan de ver wachtingen zouden beantwoorden, verklaarde hij de bazar voor ge opend. Nadat ook de voorzitter van de oudercommissie, de heer E.J. van Rees Vellinga nog een woord van aanbeveling had ge sproken, kon het spel beginnen. In de lokalen van het mooie schooltje was gelegenheid genoeg om de portemonnaies wat lichter te maken sjoelbak, rad van avon tuur, grabbelton, stands met allerlei mooie artikelen, een verloting, 't raden naar de naam van een pop en andere attracties mochten zich verheugen in aller belang stelling. En wie tenslotte moege- drenteld was en nog een dubbeltje over had, kon in de theetuin ge nieten van een geurig kopje thee. Burgelijke Stand BERGEN NEDERLANDSE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN De Afd. Bergen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen begin December 1949 opgericht met 29 leden en thans 68 leden tellende hield in hotel Spoorzicht een bijeenkomst onder voorzitter schap van Mevr. Blad-Voerman. Hoofdschotel was een lezing met lichtbeelden over woningbouw en woninginrichting van de heer J. H. Roggeveen. De woningbouw, aldus spreker, bezorgt de mens, het enige schep sel dat niet zijn eigen woning, zijn eigen nestje bouwt, heel wat zorgen en staat in deze tijd van woningnood in het middelpunt der belangstelling. Men ziet overal huizen verrijzen. Mooie? Zoveel M3 a zoveel per M3. Spreker zag graag, dat het streekeigene bewaard bleef. „Houdt uw eigen karakter van woning", waarschuw de Henr. Roland Holst. Een ding is pas mooi, als het in de om geving past. Niet alleen de vorm, ook de kleur speelt een rol. In dit verband wees spreker op de eigen kleur in De Streek (plinten blauw) en op de kleur van ko zijnen en ramen. Men vergete niet, dat het uiter lijke van een woning niet uit sluitend het eigendom is van de bewoners, maar mede van de gemeenschap. De heer P. Rus, de grote bewonderaar en kenner van onze duinstreek schreef: bouw zo, dat het huis zich niet aan de voorbijgangers opdringt. Bakste nen en pannendaken geven iets moois. Op het witte doek werden verschillende bouwwerken naast elkander geplaatst en de tegen stellingen gaven een idee van wat goed en van wat minder goed genoemd kan worden. Na de pauze kwam de inrich ting van de woning aan de orde. In woord en beeld werden de aanwezigen attent gemaakt op een juiste of minder juiste plaatsing der meubels, op wandversiering, op het streven van Berlage en anderen om de constructie van meubels duidelijk tot haar recht te laten komen en niet te verber gen door ornamentatie. Heel wat bergmeubels, lig- en zitmeubels, werk- en eetmeubels passeerden de revue. Voor een goede elec- trische lamp was naar sprekers mening nog niet de juiste vorm gevonden, alles herinnerde nog aan gas- en petroleumverlichting. De woning- en meubelshow was wel een pleidooi voor de vaderlandse traditie van eenvoud en landelijke bekoorlijkheid. Onder applaus van de aan wezigen dankte Mevr. Blad-Voer man de heer Roggeveen voor zijn interessante uiteenzettingen. Tenslotte kwam het bestuur nog met een nieuw plan: het houden van een kookcursusDit plan had de instemming van de leden en Woensdag over een week gaan allen aan het koken, bakken en braden. R.K* Vrouwenbeweging Op 9 Februari j.l. hield de R.K. Vrouwenbeweging, afd. Bergen haar jaarlijkse feestavond. Onder vrolijke tonen van de muziek, dromden meer dan 300 feestvierenden de bioscoopzaal van De Rustende Jager binnen. De avond werd geopend door Thomasvaer en Pieternel, die in een geestrijke toespraak Mej. L. Min hulde brachten voor haar ijverig werken gedurende twintig jaren, als lid van het bestuur. Daarna sprak de presidente Mevr. E. Min-Terwijn de feest vierende schare toe en bracht verslag uit over de diocesane Studiedag, kortgeleden in Haarlem gehouden. Zij wekte al haar leden op tot goede samenwerking en activiteit, om hierdoor ook nog zovele anderen buiten de bewe ging, te interesseren. De hoofdschotel van het pro gramma was 't toneelspel, opge voerd door eigen krachten. Want niets maakt een avond waarde voller, dan dat men zelf zijn krachten inzet en er zo 'n succes van weet te maken. En dat „Huis vol herrie" een succes werd, be wees 't daverend applaus na de opvoering. Noemen we als speelster hier bij Mej. C. Broers, die 't stuk in haar rol van regerende schoon moeder alleszins droeg. Ook de heren A. Groot en H. Noordbergen kregen menig ap plaus In de pauze werd van de trac- tatie een dankbaar gebruik ge maakt, en tot slot maakte de verloting met haar mooie varië rende prijzen een aardig slot aan deze avond. Zeer voldaan trokken allen om 12 uur huiswaarts. V.P.R.O. De V.P.R.O. hield voor luister vrienden en belangstellenden een propaganda-avond in het Prov. Centrum. Ds Bekius opende de avond en riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe. Nadat Mevr. v. d. Mandelle een tweetal liede ren had voorgedragen, zette Ds E. Daalder uit Westzaan in een helder betoog het streven van de V.P.R.O. uiteen. Spreker zei het te betreuren, dat een avond als deze moest worden gegeven: de leiding van de V.P.R.O. had gehoopt, dat de Nationale Om roep de moeilijkheden zou hebben opgelost, maar nu alles er op wijst, dat de oude omroepver enigingen zullen blijven bestaan, moet de V.P.R.O. wel haar strijd om haar voortbestaan voeren. Spreker vertelde hoe een groot aantal brieven naar aanleiding van de gesprekken met luisteraars en de bijbelvertellingen, wel bewees, dat het aantal luisteraars ook onder de buitenkerkelijken groot is. Ook van uit het buitenland ko men de bewijzen dat de V.P.R.O. wordt beluisterd. Van groot belang achtte spre ker het, dat het Vrijzinnig geluid in de aether blijft. Na de pauze vergastte de de- clamatrice haar auditorium nog op een drietal liederen. Door lantaarnplaatjes konden de aan wezigen een indruk krijgen van de groei van de V.P.R.O. en op het witte doek kennis maken met de bekende figuren van deze omroep. Ds Bekius sloot de goed ge slaagde propaganda-avond met de mededeling dat het ledental deze avond was gestegen van 100 tot 135. ZONDAGSDIENST ARTSEN maar wel op DINSDAGAVOND a.s. 8 uur, zaal SCHUIJT DE UITVOERING van 4 Maart gaat door, dus de komst van ALLE LEDEN IS DRINGEND NOODZAKELIJK 1 Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding De afd. Bergen hield haar jaar vergadering onder voorzitterschap van de heer P. Kok in Hotel Spoorzicht. Van het hoofdbestuur was in gekomen een schrijven, waarin werd aangekondigd een op de a.s. algemene vergadering te be handelen voorstel om met ingang van 1 Maart 1950 geregistreerde echtgenoten van leden als zelf standig lid te beschouwen. Bij aanneming van dit voorstel zou dus de echtgenote zonder betaling van enige bijdrage niet langer delen in de voordelen van het lidmaatschap. De vergadering kon zich met zo' n regeling verenigen. Uit het verslag van de secr.- penningmeester bleek, dat het le dental op 31 Dec. 166 bedroeg. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven met f786,93 en een batig saldo van f406,08. De aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden werden her kozen. Tot afgevaardigden naar de op 25 Febr. in Den Haag te houden buitengewone algemene vergade ring werden aangewezen de heren P. Kok en J.C. Vermeulen. EERSTE HULP DIENST In het centrum van de gemeente bij de heer Slijkerman werd on der voorzitterschap van de heer H. Bredewout, voorzitter van de É.H.B.O. te Schoorl een bijeen komst gehouden om eens van gedachten te wisselen over de mo gelijkheid van het instellen van een goede Eerste Hulp Dienst over heel de gemeente. Aanwezig waren onder meer Burgemeester Mr. Jochems, de besturen van de V.V.V.' s Groet-Camperduin en Noord Kennemerland, het Witte Kruis, de Reddingsbrigade, Dr. Risselada, arts te Schoorl, Dr. Wagenaar, seer. Ned. Ver. E.H. B.O. te A'dam, de heer van Rooy, directeur Ned. Ver. E.H.B.O. te A'dam, de heer P.J. van Dalen, leider van het praktische gedeelte bij E.H.B.O. cursussen, en de heer Weiland,groepscommandant Rijks politie te Schoorl. Dr. Wagenaar lichtte doel en streven van E.H B.O nader toe en wees op de grote waarde van Eerste Hulp Dienst in een plaats als Schoorl met zijn duizenden vreemdelingen in het seizoen en zijn drukke verkeers wegen. Niet een ieder schijnt nog door drongen van de grote waarde van E.H.B.O. voor de gemeen schap. Om hierin verbetering te brengen deed de heer Van Rooy de suggestie eens een filmvoor stelling over dit werk te geven. Er werd verder in overweging gegeven om voor het goed func- tionneren van een Eerste Hulp Dienst overal, bijv. om de halve KM. verbandtrommels te plaatsen. Tenslotte werd nog gewezen op de wenselijkheid van innige samenwerking van E.H.B.O. met de Reddingsbrigade. Beider be sturen zullen hierover nader over leg plegen. Zo kan door samenwerking weer iets moois tot stand komen, waar ingezetenen en vreemdelingen mee gebaat zijn. DE KLEUTERSCHOOL wordt weer opgebouwd Men deelt ons mede, dat het werk aan de kleuterschool weer met kracht ter hand zal worden genomen. Het bestuur is dankbaar vooralier medewerking. De brand weer zorgde, door snel te hande len, dat het gebouw niet geheel afbrandde; de heer J. J. Korver verleende zijn medewerking bij een snelle uitbetaling van de schade. Collectanten en collectri- ces hebben door middel van lijsten ongeveer f 600,- bijeengebracht. En het bestuur hoopt, dat degenen, die eens een dag vrij hebben, deze willen besteden om verschil lende werkzaamheden te verrich ten. Er zijn wel veel tegenslagen, maar als ieder meehelpt, zal alles weer gauw terechtkomen. Vele handen maken licht werk. ACCORDEON-CONCERT PRACHTIG GESLAAGD Het door de Berger Accordeon Vereniging en Vita Nova uit Alkmaar gegeven concert in de zaal van Nic Schuyt trok grote belangstelling. De jeugdige artisten weerden zich dapper en lieten horen, wat er door ijverig studeren onder bekwame leiding in korte tijd is te bereiken met het moderne in strument, het accordeon, dat de oudjes herinnert aan de ouder wetse harmonica, de „trekpieper", waarop zij in hun jonge jaren op de boerenkermis hun „hupsoepe, grutte brije" dankten. Bergen opende het concert met „Elly Ouverture" van R. Wasse naar en met dit eerste nummer werd reeds aller hart in de zaal gewonnen. Nauwkeurig de inten ties van hun dirigent, de heer A. v.d. Wolff, volgende, gaven de jonge virtuozen hiervan een vertolking, die met een storm achtig applaus werd beloond. Niet minder werd er genoten van hét volgende nummer, Ketelbey's „Perzische Markt". Men hoorde hoe van uit de verte de kameel drijvers langzaam naderden, ter wijl op de markt het geroep der bedelaars klonk. Dan treedt de prinses nader, op de voet gevolgd door haar dienaren en allen vermaken zich bij goochelaar en slangenbezweerder. Plotseling verstomt alle lawaai: de Kalief verschijnt ten tonele. Tenslotte sterft het geluid van de terugtrekkende karavaan zoetjes weg. Het was mooi. De „Koekoek-wals" van Jones- son maakte het de aanbidders van Terpsichore wel moeilijk om rus tig te blijven luisteren. Via een vrolijke mars „Alte Kameraden" en „Vijf vrolijke minuten" werd het laatste nummer van 't eerste gedeelte bereikt„In een klooster tuin" van Ketelbey. Prachtig klonk hier het monnikenkoor „Kyrië Eleïson". Vita Nova boekte vóór de pauze nog succes met „Ben- venuto Ouverture" van Kok en „Strausklanken" van Joh. Straus, waarvan de meeslepende melo- diën de hoorders in verrukking brachten. Na de pauze gaven beide ver enigingen onder de bezielende leiding van de heer v. d. Wolff nog een zestal mooie nummers ten gehore als „Mooi Zeddam de „Tinnen soldaatjes," de „Wig- Wam Mars", „Colonel Bogey", die door het publiek zeer ge waardeerd werden. We mogen dit verslagje niet beëindigen zonder melding te hebben gemaakt van het solistische optreden van een vijftal artisten in de dop. Rietje Molenaar bracht „Liebestraum", Henny, Jacob en Annie van Zuiden kwamen met „Munsterkinder", Walter Koster speelde „Wiener Praterleben" en last but not least gaf de Benjamin van de accordeonnisten, de 12- jarige Jan Rol op zijn eentje een vertolking van de Ouverture „La Reconnaissance". Met een tot een ovatie aangroeiend applaus werd de kleine baas gehuldigd. De buitengewoon geslaagde avond werd besloten met een dansje. BLAUWE N.V. Op Zaterdag 25 Febr. a.s. verzorgt de in Schoorl welbekende reisbioscoop „Citex" voor de Ned. Ver. tot afsch. v. Alc. Dranken, afd. Schoorl, een filmavond in de zaal van de heer Timmerman te Schoorl. Naast nieuws en actuali teiten zal als hoofdfilm worden gedraaid: „Mens durf te leven", een levenslied, gezongen door DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,— Familieberichten 14 ct. per m.m. van 5 tot en met 11 Februari 1950 GEBOREN Petrus Gerardus Adrianus, z.v. A. M. Staadegaard en C. C. Mole naar. Johannes Cornelis, z.v. A. B. Bekius en W. H. Soutendijk. Arnoldus Nicolaas, z.v. G. M. Blomme- stijn en J. B. Schouten. Petrus Nicolaas, z.v. N. Baltus en A. G. Blom. Catharina Maria, d.v. J. Wokke en M. Hoogzaad. GETROUWD Cornelis Blom en Doro thea van der Veen. Zondag 19 Februari Dokter VAN GELDER, Telefoon 2027 i

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1