'n „Scotland-Yard" in onze steden? BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER", BERGEN II AANGIFTE HONDENBELASTING 1950 Houders van honden in de gemeente Bergen Nh. dienen i.v.m. de heffing der hondenbelasting 1950, hiervan aangifte te doen vóór 1 Maart 1950 ter gemeente-secretarie. Formulieren voor deze aangifte, voorzover niet per post bezorgd, worden verstrekt op de gemeente-secretarie. Bij onjuiste of niet tijdige aangifte wordt een eventuele aanslag overeenkomstig de desbetreffende belastingverordering verhoogd met 40°/0 boete: BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN BERGEN Nh. BEKENDMAKING Het Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf Bergen maakt bekend, dat het dorp BERGEN AAN ZEE in de loop van Donderdag 23 Februari van stroom verstoken zal zijn in verband met noodzakelijke kabelwerkzaamheden. GEMEENTE BERGEN Nh. James Stewart en Donna Reed, gecomponeerd door de meester- regisseur Frank Capra. We ge loven dat de N.V. een goede greep gedaan heeft met deze uit stekende film in Schoorl te laten vertonen. De heer Schuil uit Bergen zal een kort propagandawoord spreken. De entrée is zeer laag gehouden, n.l. 60 ct. (bel. inbegr.) bij voorverkoop. Voorziet U dus tijdig van kaarten, welke verkrijg baar zijn bij Roos, Aagtdorp, Bant, Groet, Voorthuijsen, Schoorl. Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in het volgend nummer van dit blad. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag wedstrijd 14 Febr-'50. Groep A Fam. Repko 58,33 Aalders—Mosch 56,67 v.d. LelieKlik 54,17 HalfJonker 50,— Mw de Wildev. Wijk 41,67 Mw Arpeau—v. Twuyver 39,17 Groep B Fam. Jochems 60,— NieuwlandVisser 50, Dames v. WijkHoff 49,17 Dames BoumanAalders 49,17 Mw Timmerman—Diderich 46,67 Jes-Half Jr. 45,- EGMOND AAN ZEE Witte Kruis-vergadering De afdeling Egmond aan Zee der Noordh. Vereniging Het Witte Kruis vergaderde Maan dagavond om 7 uur, onder voor zitterschap van pastoor D. N. de Rijk. De nieuwe voorzitter opende de vergadering, met de wens, dat het Witte Kruis werk op dezelfde wijze voortgang zou mogen vin den, als onder zijn voorganger en dat de symbolen, het wit als teken van hygiëne en het kruis, als teken van het dragen van elkanders lasten, hoog gehouden zouden worden. De secretaris, de heer J. Koop-' man, bracht het jaarverslag over 1949 uit. Hieruit bleek, dat de toestand der vereniging bevre digend is. Met de bouw van een badhuis is nog geen voortgang gemaakt, omdat eerst de riolering klaar moet zijn. Besloten werd tot instelling van een afdeling kraamverzorging. De gemeente zegde hiervoor een subsidie toe van f 1000, Mej. Vis, die als kraamverzorgster een uitstekende reputatie geniet, werd bereid ge vonden als zodanig in dienst van Het Witte Kruis haar werk voort te zetten. De uitvoering van de plannen wacht alleen nog op de goedkeuring van het gemeente subsidie door Ged. Staten. Dank werd gebracht aan mevr. Dekker-Verhagen en mevr. de Jong, die zuster de Grood bij ziekte en tijdens vacantie ver vingen. De zuster bracht in 1949 niet minder dan 4476 ziekenbezoeken. De gemeente Egmond aan Zee subsidieerde de Wijkverpleging met f 800, De contributie der leden steeg van f 1361,— tot f1448,— bij een stijging van het ledental van 364 tot 401. Helaas moest de afdeling t.b.c.- bestrijding niet minder dan 7 patiënten uitzenden naar zieken huizen en sanatoria. Van deze patiënten worden er 5 nog steeds verpleegd, terwijl er 1 overleed en 1 genezen werd ontslagen. Ondanks het feit, dat het Zieken fonds voor de meeste patiënten f 4,50 per dag vergoedt, kostte deze verpleging niettemin nog bijna f 6000,— daarboven. Het Rijk kende voor de t.b.c.- bestrijding een subsidie toe van f 575,terwijl de gemeente de nodige subsidie verleende, speciaal voor de uitzending van patiënten. Financiëel verslag De heer C. Broek bracht het financiële verslag uit. Het Witte Kruis had over 1949 een batig saldo van f 3983,terwijl de afd. Wijkverpleging en t.b.c.be strijding een tekort opleverden van resp. f 2899,en f 1981, Per saldo was er dus een tekort van f 896,Over 1948 was het saldo-tekort f 792, zodat de vereniging in 1949 op f 100, na rond kwam. Dit resultaat was mogelijk door verlening van de nodige subsidies van overheid en andere instanties. De voorzitter dankte de heren, die aan het woord waren ge weest voor hun uitvoerige en juiste overzichten. Op zijn voor stel werden in de commissie tot nazien der rekening over 1950 gekozen de heren C. Broek en J. van der Schinkel. Als bestuurslid werd met alge mene stemmen herkozen de heer P. van der Schinkel. Besloten werd het salaris van de wijkverpleegster te verhogen met de bekende duurtetoeslag van 5 °/0. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna de voor zitter met een woord van dank voor de aangename discussies en met de wens, dat de werkzaam heden der vereniging in het nieuwe jaar weder vruchtdragend zouden mogen zijn, de vergadering sloot. naar Meester Opticien Pastoor, KL Dorpsstraat 25 Bergen Telefoon 2202 Dagelijks van 8.30—6 uur en Vrijdagsavonds van 7—9 uur. SCHOORL 7,30-8,30 uur Dinsdagsavonds „De Rustende Jager" EGMOND 7—8 uur Maandagsavonds „De Vergulde Valk" £cke*td Zieke*tfi. teiteconciec Maandag 20 Februari a.s. des middags na 1 uur GESLOTEN DE AFDELING „VOLKSONDERWIJS'' JUBILEERT Woensdagavond was de afdeling van Volksonderwijs. De Drie Eg monden in de zaal van de Vergulde Valk bijeen, om geza- melijk het 25 - jarig bestaan te vieren. Toen de voorzitter, de heer C. Wijn, te ruim 8 uur de bijeen komst opende, was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet. Een woord van welkom werd gesproken tot de Burgemeester, de heer Niele en de heer Kleimeer, de vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur. Van de gelegenheid om de jubilerende vereniging te felicite ren, werd gebruik gemaakt door pastoor de Rijk, de Burgemeester en de heer Kleimeer. De Burgemeester sprak waar derende woorden over het werk der vereniging en bracht namens het Gemeentebestuur de beste wensen over aan de afdeling. Pastoor de Rijk memoreerde, dat de Oud-Katholieke Kerk van Egmond aan Zee in nauw ver band staat met het Openbaar Onderwijs hier ter plaatse en dus ook met Volksonderwijs. De heer Kleimeer sprak na mens het Hoofdbestuur en felici teerde de afdeling met het berei ken van deze mijlpaal. Het ver heugde de heer Kleimeer, dat hier in Egmond aan Zee de Openbare school steeds alle medewerking ondervindt van het gemeentebe stuur. Spreker deelde mede, dat dit in andere gemeenten wel eens anders is Hierna betrad de heer Gorter het toneel, Onmiddellijk zette de zaal enthousiast een „Lang zal hij leven" in. De heer Gorter zeide, dat bij deze ovatie beschouwde, als te zijn 'gebracht aan onze „Openbare School". Een daverend applaus was het antwoord van de stampvolle zaal, dat zij het hier roerend mee eens waren. Spreker zetté vervolgens nog in het kort het doel van „Volkson derwijs uiteen, n.l. Onverdeeld naar De Openbare School. De heer Wijn dankte de sprekers voor hun goede wensen en gaf de verdere leiding van de avond aan André Carrell, die met zijn revue-gezelschap de verdere avond zou vullen. Het programma vermeldde Een beetje zonals titel van deze revue en, zoals de heer Carrell in zijn korte inleiding mededeelde, zou deze avond wor den afgewisseld met vrolijke schets jes en een beetje ernst. Spreker hoopte, dat er deze avond weer eens gezellig zou worden gelachen. Nu, de heer Carrell heeft het niet bij het rechte eind gehad. Er is niet gelachen, maar er is gebruld Genoten is er, volop, door alle aanwezigen. De vrolijke nummers werden op gepaste wijze afgewis seld door enkele, waar een die pere achtergrond in zat. Ontroerend mooi spel gaf Marianne v.d. Bergh met „De kijkdoos". Origineel was de scene „Bankroet" meer vertellen wij er niet van, wie er meer van wil weten, gaat André Carrell zelf maar eens zien. (Op het toneel dan, wel te ver staan De muziek, die Joop ter Weijde ten gehore bracht, was van hem zelf. Op de accordeon is hij ook goed thuis, vooral als hij verschil lende muziekinstrumenten imiteert. In de pauze werd een verloting gehouden om de kosten te dekken. Na de pauze werden onze lach spieren weer aan diverse kracht proeven onderworpen. Vooral de nummers „Dat neem ik niet" en „Papier" vielen zeer in de smaak. Aan het slot kreeg het gezel schap een warme ovatie, die wel was verdiend. De voorzitter dankte de heer Carrell en zijn gezelschap voor het gebodene en vroeg de aanwezigen nog enige tijd bijeen te blijven voor het maken van een dansje. EGMONDZEEËR REDDINGSBRIGADE. Examen voor het Diploma E.H.B.O. Deze week had in het Witte Kruis Gebouw te Egmond aan Zee het examen plaats ter ver krijging van het eenheidsdiploma E.H.B.O. Het examen werd afgenomen door Dr. Degenaar uit Alkmaar, in tegenwoordigheid van Dr. Helle van Egmond aan Zee. Het diploma werd behaald door de dames D. Zwart, Ali Stam, Ata Stam, J. Stam, Aagje Stam, N. Wijker, J. de Groot, A. Wijker, A. Visser en A. Wijker, en door de heren: L. Zwaan, A. Krab, E. Zwart, S. Visser en KI. Lampe. Na afloop van het examen dankte de voorzitter van de Egmondzeeër Reddingsbrigade, de heer A. v. d. Steen Dr Degenaar, voor het zich beschikbaar stellen om in Egmond a. Z. de examens af te nemen. Dokter Helle mocht een woord van dank in ontvangst nemen voor het geven van de lessen in de afgelopen maanden, daarbij geassisteerd door Zuster de Grood, wier arbeid ook met een woord van dank werd ge waardeerd. Natuurlijk ontbrak een felicita tie aan de geslaagden niet op het programma. Uitslag Bridge-Drive A Klasse HuibertsBaltus 48 Scholten—Leyen 48 Nieuwenhuizen—Gouda 44,5 Heddes—v. Pel 44,5 Modderv.d. Molen 43,5 De Goede—Dekker 38 Kareis—Koper 36,5 Huibertsde Raadt 33 B Klasse Fam. Honing 70,5 Gebr. Dekker 62,5 HopmanVerver 58,5 Apeldoorn—Hartgrink 56,5 Basv. Winsum 55 JonkerGroen 54 Honingde Raadt 52 BurgerDekker 48 Mevr. DekkerTervoort 43 Mevr. HartgrinkDuin 40 BERGEN Ik kan het toch niet helpen I De Maskerspelers brachten Woensdagavond in De Rustende Jager een comedie in 3 bedrijven van S. de Vries Jr. voor het voetlicht, getiteld: „Ik kan het toch niet helpen". Het stuk speelt op de boerenhofstede van de Wenninks, waar vader en zoon met hun oude huishoudster Mijntje leven als op een eiland. Ouwe Maarten wou wel graag weg, omdat hij geen boer was, maar hij kon niet weg omdat hij toch teveel boer was. Jonge Maarten ging het evenzo. Beiden zaten aan de grond vast. Op een avond komt een jong meisje de hofstede op. Nu zijn vrouwen, meende de verstokte vrijgezel Menco, een leuk, heel leuk goedje, maar.... je moet er erg voorzichtig mee zijn. En hij zou hier in dit geval gelijk krijgen. Ellen, het coquette vlindertje, lid van het rondreizend toneelgezel schap, riep ouwe herinneringen wakker bij ouwe Maarten: hij was in zijn jonge jaren verliefd geweest op de moeder van dit aardige kind, wat hem geen ge luk had gebracht. Het meisje haalde ook de anderen uit hun gewone doen, jonge Maarten had zij zo ingepakt en ook de ouwe vrijgezel Menco raakte de kluts helemaal kwijt. Maar ook zij zouden ervaren, dat voor dit coquette vlindertje de mannen slechts waren „ships that pass in the night", voorbij gaande schepen in de donkere nacht. Ellen zag zeer goed in dat zij verkeerd handelde; het lot van haar moeder stond als een waar schuwend voorbeeld vóór haar, maar zij kon het coquetteren niet laten, dit leven niet vaarwel zeggen. Zij was nu eenmaal zo, meende ze, „zij kon het toch niet helpen Het vlindertje vloog weer uit in de wereld van de mensen, waar velen ten onrechte het grote geluk menen te zullen vinden, maar de Wenninks bleven trouw aan de grond, wat hun de zeker heid gaf dat het zou lonen. De vijf Maskerspelers gaven van dit stuk een schitterende ver tolking. Hans van Gulik was de verleidelijke schone, die het toch niet helpen kon, Gerard Meyer en Jaap Beeldman, resp. de oude en de jonge Maarten, Chris Meyer, de ouwe vrijer Menco en Greet Beeldman-Rensink was ten slotte Mijntje, de ziel van het huishouden op de hofstede, en.... de ziel van het hele stuk. Toneelaankleding, costumering en het eigen taaltje van de streek zorgden voor de echte sfeer. Met deze uitvoering, die klonk als een klok, handhaafden de Maskerspelers weer hun oude roem. Trekkingslijsi van de loterij ten behoeve van de kleuterschool „Parnassia" te Bergen aan Zee. Nr. 1162 twee stoelen en tafel (le pr.) 1306 autoped (2e pr.) 291 strijkbout (3e pr.) 1249 boek 169 boek 1402 boek 1317 boek 11 fles pruimen 1062 fles peren 319 fles bessen 139 sigaretten 118 kalender 339 kalender 164 kalender 1410 kalender 1236 kalender 1476 sigaretten 500 kaas 40 kinderfoto naar keuze 1307 blikje vlees 400 blikje vlees 294 3 pond vlees 171 tulband 173 taart 13 speldenkussen 1176 speldenkussen 776 zakdoekensachet 788 blik groenten 189 blik groenten 572 blik groenten 1250 schortje 8 schortje 407 overgooiertje 1229 overgooiertje 1056 naaldenboekje 896 fles slagroom 216 blikje worst 1156 blikje kaas De prijzen kunnen worden af gehaald bij Mevr. Grondsma- Blaauw, Bergen aan Zee en (na afspraak) bij De Haan's boek handel te Bergen en bij de boekhandel K. ter Burg te Alk maar. FILMHIEUWS. Vanaf Vrijdag a.s. tot en met Zondagavond wordt 's avonds te 8 uur en Zondagmiddag om 2.30 voor alle leeftijden vertoond de in Amsterdam reeds 37 weken vertoonde film „De klokken van St. Mary" de film met Ingrid Bergmann en Bing Crosby. De inhoud is naast het sublieme spel een groot succes. Maandag, Dinsdag*- en Woens dag, 's avonds 8 uur en Woens dagmiddag om 2.30 uur draait voor 18 jarigen en ouderen een film van Joan Bennett, Robert Ryan en Charles Bickford, getiteld „Verleiding" Burnett Scott is kustwachter en verloofd met Eve Geddes, n meisje uit een vissersdorp in de buurt. Tijdens een van zijn pa trouilles ontmoet hij een beto verende schoonheid, de vrouw van een beroemd kunstschilder, die sinds kort het gezichtsver mogen heeft verloren. Burnett raakt onder haar bekoring. Zij wekt zijn sympathie door hem te vertellen over de beestachtige wijze, waarop haar echtgenoot haar behandelt. Vele spannende scènes volgen. Adverteert in III „De Duinstreek" In de toekomst zullen ook in de Nederlandse steden geperfec- tionneerde inrichtingen verschij nen, om de politietaak naar be horen te kunnen uitvoeren. Een belangrijk begin is hiermee reeds gemaakt. Politiewagens, voorzien van zend- en ontvangtoestellen of mobilofoon doorkruisen reeds de grote steden. In een overbevolkt land heeft de misdaad een grote kans. Naar mate de maatschappij meer gedif ferentieerd raakt, en het levens tempo verhoogd wordt, zal ook de strijd tegen de misdaad har der en gecompliceerder worden. De overheid, hier in het bijzon der politie, zal dan over de machts middelen moeten beschikken, om de strijd tegen de misdaad met succes te kunnen voeren. Want gezag zonder macht is ondenkbaar. Op de meest strategische pun ten moeten politiemaatregelen ge troffen kunnen worden. Hiervoor zijn twee dingen in het bijzonder vereist 1centralisatie, 2. snel heid. Om een indruk te krijgen van de noodzaak en ook van het gunstige resultaat van een politie apparaat, gaan wij eens een kijkje nemen bij Scotland Yard. Op het vliegveld London—Air- port is zojuist een skymaster ge land. Het aluminium kaatst het verblindende zonlicht op de doua neloods, waar de passagiers zich naar toe begeven. Een voor één komen zij uit de grote vogel te voorschijn en zijn zich nergens van bewust, wanneer zij aan de voet van de cabinetrap opgehou den worden door enige detectives van Scotland Yard, die hen aan een kort onderzoek onderwerpen. Dan klikken er handboeien aan en een man wordt in een politie wagen geduwd. Zijn bagage wordt verzegeld en achter in de auto gedeponeerd. Sirenegeloei doet de mensen opzij gaan en de wagen suist weg. De patrouille Z. 27 van de Vliegende Brigade heeft een beruchte internationale juwelensmokkelaar gearresteerd. Voor in de wagen zoekt de telegrafist contact met de centrale commandokamer van Scotland Yard, van waar zij nog geen tien minuten geleden de opdracht ont vingen deze arrestatie uit te voe ren. Wij treden het zenuwcentrum van het machtigste detectiveappa- KERKDIENSTEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE EGMOND BINNEN raat ter wereld binnen, In deze kamer, een van de vele in het imposante gebouw van Scotland Yard, wordt het leven van meer dan tien millioen mensen beschermd en gecontroleerd. Aan een telefoontafel staan enige sergeants in voortdurend draadloos contact met een leger van patrouillerende politiewagens, die een gebied van 60 km: be strijken. In het midden van de kamer staat een kaartentafel met de plattegrond van Londen. Op deze plattegrond is door middel van schijven aangegeven, welke posities de politieauto' s innemen. Juist toen wij naar de kaarten tafel stonden te kijken werd er een ernstige verkeersopstopping op een van de drukste punten van Londen, The Bank, gemeld. Hier passeren per dag 70.000 voertuigen. Twee bussen waren zodanig op elkaar gebotst, dat het verkeer een chaos dreigde te worden. Nadat een der sergeants van de telefoontafel de gegevens opgenomen had, bestudeerde een inspecteur de kaartentafel, gaf enige instructies aan de telefoontafel en verzette een paar schijven op de kaart. Stoplichten werden automatisch omgezet, ambulance- en takelwa gens gealarmeerd, verschillende politiewagens uit andere sectoren werden aangeroepen om assistentie te verlenen. Dit alles speelde zich in weinige minuten af. Per jaar worden er ongeveer 80.000 misdrijven in Londen ge pleegd. Dit wordt voortdurend aangetekend op enorme kaarten. Hierop baseert men zijn criminele strategie. Het gehele patrouille- ringssysteem wordt afgestemd op de misdaadfrequentie. De belangrijkste rol in de bestrij ding van de misdaad speelt onge twijfeld „De Vliegende Brigade", die samengesteld is uit de beste detectives van Scotland Yard. Zij bemannen speciaal gebouwde politiewagens en doorkruisen op eigen initiatief geheel Londen. Zij hebben ook onderling contact met elkaar, om zodoende het aanvalswapen op de onderwereld zo effectief mogelijk te maken. Men heeft hier een indrukwek kend voorbeeld hoe men, in team work techniek dienstbaar gemaakt heeft aan het handhaven van de openbare orde. Nederland bindt de strijd aan met de onderwereld Vanaf Vrijdag 17 Febr. Ingrid Berg man en Bing Crosby in de alom ge prezen film „DE KLOKKEN VAN ST. MARY" Vanaf Maandag 20 Febr. Joan Ben nett Robert Ryan en Charles Bick- ford in een aangrijpend gegeven, „VERLEIDING" Toegang alle leeftijden Toegang 18 jaar. Voor de juisie BRIL Spreekuur Egmond gaat gewoon door ZONDAG 19 FEBRUARI BERGEN NED. HERV. GEMEENTE RUïNEKERK n.m. 19 uur Ds. Bekius. Gebouw „REHOBOTH" Dr. van Peltlaan 1 10.30 u. Ds. De Groot v. Apeldoorn. GEREFORMEERDE KERK v.m. 10 uur en n.m. 5 uur Ds J. Hartkamp van Den Helder LEGER DES HEILS Dorpshuis, 2 uur Zondagsschool voor kinderen tot 12 jaar Iedere Dinsdagavond 8 uur, Bijbelklas voor jongens en meisjes boven 12 jaar, Breelaan 5 Donderdag 2 uur, tijdelijk Breelaan 5 gezinsbond voor vrouwen en meisjes boven 18 jaar Donderdagavond 8 uur openbare samenkomst in het Dorpshuis R.K. KERK Zondag v.m. 7 u. en 10.45 u. Stille H. Mis 9.15 u. Hoogmis Kindermis 8.15. u. In de week H.H. Missen 7, 7.45, en 8.30 u. NED. HERV. GEMEENTE 10 uur, Ds. C. M. de Jong in kerkekamer te Schoorl Zondagsschool te Schoorl 11.30 u. OUD-KATHOLIEKE KERK v. m. 8 uur vroegdienst v. m. 10 uur laatdienst n. m. 7 uur Vesper NED. HERV. KERK 10 uur Ds. Roobol GEREFORMEERDE KERK 10 uur Dr. A. D. R. Polman n.m. 4.30 uur HERV. GEMEENTE a. d. Hoef 10 uur Ds. Plug

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2