l/.l/.l/. toteóy KIEZERSLIJST* BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER BERGEN Burgemeester en Wethouders van Bergen NH. brengen ter open bare kennis, dat de lijst van kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en de Gemeenteraad van 23 Februari tot en met 16 Maart 1950 ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is neergelegd en tegen betaling der kosten stemdistrictsgewijze in uittreksel aldaar verkrijgbaar is. Tot en met 9 Maart e.k. is een ieder bevoegd bij het gemeente bestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond, dat hij-zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt, of al dan niet voor enige verkiezing is aangewezen als bevoegd bij vol macht te stemmen. De verzoeken om verbetering van de kiezerslijst, worden met de bewijsstukken dadelijk tot en met 16 Maart d.a.v. voor een ieder ter gemeentesecretarie ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar gesteld. Een ieder is tot tegenspraak van het verzoek bevoegd. De tegenspraak moet schriftelijk en uiterlijk 18 Maart a.s. aan het gemeentebestuur worden ingediend. BERGEN Nh., 22 Februari 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dr W. HUYGENS, Burgemeester. W. DE VRIES. Secretaris. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. maken bekend, dat de Raad der gemeente Bergen, gelet op artikel 36 sub 4 der Woningwet, in zijn vergadering van 15 Februari 1950 heeft bepaald dat de herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Bergen wordt voorbereid. Burgemeester en Wethouders voornoemd: Dr. W. HUYGENS, Burgemeester W. DE VRIES, Secretaris Alkmaar hield Donderdagavond voor de afdeling Schoorl-Groet van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen een buitengewoon inte ressante causerie over dit onder werp. De oude vraag „is er enig ding, waarvan men zoude kunnen zeggen, zie dat, het is nieuw", moest ook hier weer worden beantwoord met „het is airede geweest in de eeuwen die Vóór ons geweest zijn". Spreker toonde met tal van voorbeelden aan, dat de wichelroeden reeds bijna vanaf Christus geboorte bekend was. Heel wat wichelroede werden vertoondvan staaldraad, messing, iepen-, elzen- of ander hout, twee breinaalden verbonden met een kroonsteentje, enz. Maar waar het op aankomt, dat is de wichelroede-loper en hier geldt: het zijn niet allen koks, die lange messen dragen. Goede lopers zijn zeldzaam. Hoe men wichelroede-loper wordt, hoe men het leert? „Ge heb het of ge hebt het niet" zei spreker een Belgisch geïnterneerde na, die hem er op wèes, dat hij ook „begaafd" was. Het wichelroede-lopen, aldus vervolgde de heer Hout zijn cau serie, bestaat uit twee gedeelten: a. het zoeken naar water, metalen, stenen (gangen) en b. het opsporen van zogenaamde aardbanen, ook wel aardstralen betiteld. Spreker demonstreerde hoe de losjes vast gehouden roede boven metalen een sterke opslag vertoonde, boven water een regelmatige en boven stenen een onregelmatige. Wonderbaarlijke staaltjes van op sporingen van bropnen, wegge stopt goud, oude funderingen, enz. enz. werden gememoreerd. Niet minder interessant was het tweede chapitrehet opzoeken van aardbanen. Het geregeld en langdurig verblijf in zo n baan is gevaarlijk gebleken. Sommige die ren zijn erg gevoelig voor deze ba nen, een ooievaar zal daar zijn nest niet bouwen, konijnen sterven in zo'n baan, paarden laten het gras boven zo'n baan staan enz. enz. Spreker wees nog op de eigen aardigheid, dat de bliksem vaak dezelfde molen of boerderij treft, koeien raakt op zo'n baan. Zwaluwen en ooievaars bren gen geluk, zegt de volksmond: de aanwezigheid van deze voor aard banen zeer gevoelige dieren, wijst op het niet voorkomen van aard banen. Katten, bijen, wespen en mieren zitten daarentegen graag in zulke aardbanen, voegde spreker er aan toe. Uit zijn drie en dertigjarige practijk haalde de heer Hout tal van sprekende voorbeelden aan van gevallen, waarbij mensen, ondanks het stipt opvolgen van geneeskundig advies, maar niet genazen en spoedig weer gezond waren, als ze zich maar onttrokken aan de tegenwerkende factoren, die de aardbaan oplevert. Een eenvoudige verplaatsing van een bed buiten de baan, leverde gun stige resultaten. Om deze aard banen op te sporen wordt de wichelroede „vast" omklemd. Met de grootste aandacht volgden de talrijke aanwezigen de uiteenzettingen van de heer Hout, en nog dagenlang zullen ze het onderwerp van gesprek zijn. Middenstanders van Schoorl verenigd in een afdeling van de K.N.M.B. De Middenstanders van Schoorl vergaderden Maandagavond in „De Bonte Koe" te Catrijp om te komen tot het oprichten van een afdeling van de Koninklijke Nederl. Middenstandsbond. Er was heel wat belangstelling voor deze bijeenkomst; ondanks het minder gunstige weer, waren er uit alle hoeken der gemeente vertegenwoordigers. De heer K. Pijl uit Numans- dorp, bondspropagandist van de K.N.M.B. zette in een helder betoog uiteen, wat de Bond, de bijna vijftigjarige, is, wat hij wil en wat hij doet. Een terugblik werpende in het verleden, wees hij er op, hoe reeds in de 9e eeuw door de toenmalige midden standers behoefte werd gevoeld om zich te verenigen als confra ters en hoe in de 10e eeuw de beoefenaars van eenzelfde ambacht zich aaneensloten tot gilden. Toen al die apart staande bonden niet bevredigden, ontstond als over koepelend orgaan de gildebroeder- schap. Eendracht maakte macht, de gilden kregen vertegenwoor digers in de regering. Professor Brouwer kon dan ook tot de 20e eeuwers zeggen: ga terug. Spreker vervolgde met te her inneren aan de crisisjaren 1928— 1940 toen vele middenstanders verhuisden naar het financiële kerkhof. Mochten andere groepen, agrarische bedrijven, grootindus trie en werknemers, die de stem van Marx „proletariërs aller landen verenigt U" hadden ge volgd, steun weten te krijgen van de overheid, voor de middenstan ders kon niets worden gedaanzij vormden geen hechte organisatie, slechts 16 °/o van de toen gere gistreerde middenstanders was georganiseerd. Wie in de oorlog mocht hebben gehoopt op meer eensgezindheid zag zich bedrogen. Na de oorlog nam de splitsing nog toe, werden weer schotjes geplaatst, meende elk zijn eigen boontjes te kunnen doppen. Het was aan eigen schuld te wijten dat het verplichte lidmaatschap van vakgroepen van bovenaf werd opgelegd. De middenstan ders die vrijheid wilden, kregen als straf voor hun passiviteit de vakgroepen. Erkend moet worden aldus spreker, dat de vrijheid van vóór de oorlog niet bestendigd mocht worden, bandeloosheid, chaos zijn uit den boze. Het kleinbedrijf zal intussen voor een deel de overheid nodig hebben, aldus spreker. Van de P.B.O., de publiekrechtelijke be drijsorganisatie, waarin de be drijfschappen spreken, kunnen de middenstanders alleen iets goeds verwachten, als zij zich hecht aaneensluiten, als niet te velen als ongeorganiseerden „klaplopen" op het werk van anderen. Dan zullen de middenstanders blijven zitten in het hoekje waar de meeste klappen vallen, omdat dat de weg van de minste-weerstand is. Nog leven we in vergulde armoede, maar de tijden worden moeilijker, laat de Nederl. Mid denstand zich niet zelf vernietigen door verdeeldheid maar redden wat nog te redden valt. Is een enkele pijl door een kinderhand te breken, zo besloot spreker zijn met de grootste aandacht gevolgde rede, een bundel pijlen weerstaat de sterkste hand. Na de pauze kregen de aan wezigen gelegenheid tot het stellen van vragen. Een der vra gen was natuurlijk (daarvoor zijn wij Nederlanders) „wat kost mij dat", en „wat krijg ik er voor?" De K.N.M.B. heeft steeds de contributie laag gehouden. In de meeste afdelingen bedraagt die f 12,50. Deleden ontvangen advies bij voorkomende moeilijkheden, suggesties die in de practijk van waarde zijn, het K.N.M.B.-nieuws- blad, radiolezingen, sprekers, enz. enz. en hebben bovendien het bevredigende gevoel, dat ook zij hun steentje bijdragen voor het werk, dat ten bate van de Mid denstand wordt gedaan. De resultaten van deze avond waren verrassend: alle aanwezi gen op twee na traden toe als lid. Als voorlopig bestuur van de nieuwe afdeling zullen optreden de heren J. de Leeuw en Cor de Leeuw, die op een nader te bepalen plaats en uur de verdere zaken zullen regelen met de leden. Raadsvergadering Inde hedenavond (Vrijdag) om 8 uur te houden raadsvergadering komen o.m. de volgende punten aan de orde Beëdiging van de nieuwbenoem de ontvanger der Gemeente, de heer f. de Witte. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Arbeidsover- eenkomstbesluit voor het gemeen te-personeel. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Algemene Poli tieverordening, met betrekking tot het vaststellen van nadere bepalingen inzake het kamperen. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een 5 °/0 loons verhoging vanaf 1 Januari 1950 aan het gemeentepersoneel. SCHOORLS ORANJE COMITÉ Het Oranje Comité te Schoorl heeft het voornemen om de ver jaardag van H. M. de Koningin op feestelijke wijze te herdenken. Allereerst is natuurlijk aan de jeugd gedacht. Er bestaan plannen om voor hen een optocht te or ganiseren met versierde wagentjes, rijwielen enz. terwijl ook gecos- tumeerden en verklede groepen aan de optocht zullen kunnen deelnemen. Er zullen diverse prij zen beschikbaar worden gesteld, terwijl alle kinderen zullen worden onthaald. Voor de ontspanning van de ouderen wordt overwogen het houden van Oranjebal met attrac ties, het maken van een gezamen lijke fietstocht om en door de duinen en het spelen van een gecostumeerde voetbalwedstrijd. Het definitieve programma zal binnenkort worden vastgesteld. Dat programma hangt natuurlijk voor een belangrijk deel af van de bijdragen, welke de inwoners van Schoorl ter beschikking van het comité zullen stellen. Het comité hoopt, dat de col lecte, welke begin Maart voor het Oranjefeest gehouden zal worden, een succes moge zijn. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag wedstrijd 21 Februari 1950. Groep A. 1 Haasbroek-Aalders 56.25 2 Half-Jonker 53.13 3 Bekker-Beeldman 52.08 4 Klik-v.d. Lelie 50. 5 Mevr. de Wilde-van Wijk 46.88 6 Mevr. Arpeau-v Twuy ver 45.84 7 Fam. Repko 45.84 Groep B. 1 Dames van Wijk-Hoff 60.83 2 Mosch-Partner 59.17 3 Fam. Jochems 51.67 4 Half-Jes 51.67 5 Nieuwland-Visser 43.33 6 Dames Bouman-Aalders 33.33 Het Cabaretgezelschap „GEMENGDE BERICHTEN" komt 1 Men schrijft ons: Op Donderdag 2 Maart a.s. brengt de E.V.C.. afd. Schoorl, het bekende G. B. cabaretgezel schap van Uut en Ber Huising voor het voetlicht. Voor de derde keer zullen Uut en Ber ons weer eens heerlijk laten genieten van hun liedje en praatje, welke zich gepast van tijd tot tijd laten af wisselen in ernst en luim. Wie kent niet de bekende Cor Zwart met zijn kreupele rijmen? Hij zal U zeker weer doen schud den van de lach. Pastello, onze bekende sneltekenaar, is weer van de partij en zal in enkele streken weer aardige fragmenten laten zien, terwijl Jan Öort U zeker weer zal laten genieten van zijn schitterend accordeonspel. De inkomsten van deze avond komen ten goede aan het Fonds voor bijzondere noden. Voorziet U tijdig van kaarten. Lees voor nadere bijzonderheden de adver tentie in dit blad. SCHOORL VOORUIT I Feest te Catrijp Het was Zaterdag feest te Catrijp. De jeugd bestormde de geheel gemoderniseerde winkel van de heer Rietveldde jongens en meisjes deden deze dag o zo graag een boodschap voor moeder, want in de nieuwe zaak wachtte hen een verrassing in de vorm van ballonnetjes, hoogvliegers, snoep enz. enz. De oudere bezoekers, die in groten getale een kijkje kwamen nemen, konden hun ogen niet geloven. Was dit de zaak waar zij de laatste halve eeuw hun boodschap pen hadden gehaald Timmerman J. Kooiman, metselaar Bijl, schil der Louter en electricein Haring hadden hier wonderen verricht en het oude pand omgetoverd in een hoogst modern levensmidde- lenbedrijf. De ondernemerde za kenman had heel wat goede wensen in ontvangst te nemen, de één zei het met woorden, een ander met bloemen. Wij sluiten ons hierbij gaarne aan en wensen tevens Schoorl geluk met deze nieuwe aanwinst. FILMNIEUWS. Vrijdag, Zaterdag en Zondag 's avonds 8 uur en Zondagmiddag om 2.30 uur draait in De Rus voor 18-jarigen en ouderen „CASBAH" De Casbah, citadel te Algiers, is het toneel van ondergang van een juwelendief. Pepi, de leider van een juwe- lendievenbende houdt zich ver borgen in casbah om gevangenis straf in zijn geboorteland Fran krijk te ontgaan. De citadel redde hem steeds, totdat.... de liefde in 't spel kwam. Hij volgde zijn hart, doch verloor zijn vrijheid. Meer dan de helft van de op namen is werkelijk in Algiers gemaakt. Voor danskenners brengt de film nog iets extra's, solo en groepsdansen van Katharine Dunham, de koningin van de dans. Maandag, Dinsdag en Woens dag en Woensdagmiddag wordt op dezelfde uren voor alle leef tijden vertoond „ZOöLOGICA" Toni (Heinz Rühman) student in de zoölogie wordt door zijn oom gedwongen een keus te doen uit drie lelijke meisjes, waarvan hij de foto's vertoonde. De lichtelijk aangeschoten Toni wil een pistoolschot over zijn lot laten beslissen. Hij raakt echter geen van de foto's, maar een aardig meisje, Bianca genaamd, dochter van een circusdirecteur, die haar wil uithuwelijken aan een leeuwentemmer. Toni en Bianca voelen zich tot elkaar aangetrokken eh zoeken naar een weg om de candidaat uit te scha kelen. Toni besluit artist te worden om zo het hart van papa te vermurwen. Dol komische scènes volgen, tot ten slotte Toni en Bianca....! EGMOND AAN ZEE UITVOERING VAN ACHILLES De gymnastiekver. „Achilles" gaf Donderdagavond een uitvoe ring voor donateurs en genodig den, in de concertzaal van De Vergulde Valk, onder leiding van de heer K. Schroor en mej. A. Borjeson. Voorzitter Dekker sprak een welkomstwoord, speciaal tot de vertegenwoordiging van de zuster vereniging Be Quick uit Bergen. Voorts memoreerde hij het 25- jarig bestaaa van Achilles, dat op 2 November van dit jaar met enige luister zal worden ge vierd. Hierna marcheerden de gym nasten op, werd de vaandelgroet gebracht en het gymnastenlied gezongen en vervolgens werd het „CASBAH" „ZOöLOGICA" programma in een lofwaardig snel tempo afgewerkt. Al direct werd de zaal geboeid door de vrije oefening van de dames le groep. Gekleed in korte witte jurkjes met wit broekje, een nieuwe dracht, die men met genoegen zag en die sierlijk en bevallig was, voerden zij deze oefeningen gracieus uit en oogst ten luide bijval. Na een nummer brug van de jongens, verschenen de dames Stam en mej. Hopman op het toneel. Wat. dezen presteerden was ongelofelijk en is met vrije oefeningen zeker niet voldoende aangeduid. Zij buitelden over elkaar en over het hoofd, stonden op 1 hand, het lichaam gestrekt, maakten verschillende standen met elkaar, strekten zittend de benen in verschillende richting, kortom brachten de zaal in extase door hun gymnastische oefeningen. Na afloop van de voorstelling moest dit nummer dan ook, op verzoek van het publiek, nog eens her haald worden. Een welverdiende hulde Stormachtig applaus ontketen den ook de dames 1ste afd. met hun werken aan de hoge brug. Het lijken wel katten, hoorden we opmerken en inderdaad, het was phenomenaal, wat deze dames op de brug presteerden. Met 1 hand of alleen met de voeten zich vastklampend aan de brug, maakten zij allerlei oefeningen, waarbij de lichaamsbeheersing opviel. In het algemeen kan trouwens geconstateerd worden dat aan dit punt bij Achilles veel meer aan dacht besteed wordt dan vroeger en dat de prestaties dan ook be langrijk gestegen zijn. Immers de lichaamsbeheersing diet vroeger nogal eens te wensen over en is toch bij gymnastiek juist het punt waar het op aan komt. Vermeldenswaard was vóór de pauze nog het nummer langestaaf- oefening voor jongens. Deze oefe ning kan men zien, als een voor bereiding op knotsoefeningen e.d. Twee rijen jongens werken met 2 lange staven, als bij een knots oefening, maar steunen elkaar, doordat zij aan 1 staaf werken. Een nieuw nummer, dat insloeg. Na de pauze, die als gewoonlijk langgerekt en van een verloting voorzien was, traden de heren meer op de voorgrond. Al dirëct brachten zij de zaal in spanning met hun werken aan de rek. Zeer beheerst werkten vooral de heren Vuil en Hopman, een lust om te zien. Ook de oefeningen aan de brug en de vrije oefeningen van de heren, waren uitstekend. Het was dan ook zeker veel te bescheiden, dat voorzitter Dekker, in zijn slotwoord het werk der heren excuseerde, met de opmerking, dat er verschillende leden in de tropen vertoeven en daardoor hun werk niet dat was. De zaal vond de prestaties uitstekend en zeker niet minder dan vorige jaren Ook de dames, die nu eenmaal bij Achilles verre de meerderen in aantal zijn en top-prestaties leveren, lieten zich na de pauze niet geheel onbetuigd. Gedurfd was het werk van de dames 1ste afd. aan de ringen, waarbij het publiek soms de adem inhield. Ook de hoepeloefening en tot slot de rhythmische oefening, in beeldig costuum, mochten gezien worden. Voorzitter Dekker bracht tot slot alle medewerkenden en in het bijzonder de pianiste, mej. de Graaff en mej. Borjeson en de heer Schroor dank voor het ge- bodene. Hij vond daarbij gelegen heid een warm pleidooi te houden voor de gymnastiek, de moeder van alle sporten, die zorgt, dat de jeugd, die inderdaad de toe komst heeft, die toekomst tege moet gaat met een gezonde geest in een gezond lichaam. Hij hoopte, dat allen Achilles zouden steunen, opdat het 25-jarig jubileum dit jaar waardig gevierd zal kunnen worden. „ZANG en VRIENDSCHAP" De zangvereniging „Zang en Vriendschap" gaf Zaterdagavond o.l.v. de heer de Waal in de zaal van de Vergulde Valk haar jaar lijkse uitvoering. De voorzitter, de heer de Graaff opende de avond met een woord van wel kom, speciaal tot de IJmuidense gasten, die deze avond hun mede werking zouden verlenen. Hierna begon „Zang en Vriend schap" met een viertal werkjes, waarin „Mei" heel gunstig afstak. Na dit eerste optreden werd onze aandacht gevraagd voor de heer K. van Katwijk, als confe rencier, die menigmaal de aan wezigen hartelijk deed lachen. IJmuidens Roem verzorgde toen een paar accordeonnummers, waarvan de feestmars van v.d. Sloot'op de voorgrond trad. Als onderdeel van dit pro gramma traden op de Harva's, met een speciaal show-nummer, getiteldTournée door Indonesië, welk nummer de nodige lach salvo's deed opwekken. Na enkele soli gaven de heer en mevr. Wijker een keurig uit gevoerde polka, met als toegift een variatie op de Koekoekswals, met draaiorgelopvatting. Het echtpaar Wijker oogstte hiervoor een dankbaar applaus. Na de pauze kwam „Zang en Vriendschap" met het tweede deel van haar programma. Uit gevoerd werden „Aan de Kribbe" van J. S. Bach, „Moeder en Kind" van Martin van Sijdelaan, „Wiegeliedje" van Setumbert en het bekende Koraal van Bach Oh Hoofd vol bloeden wonden". Een solo, gespeeld door de jongste medewerker van IJmuidens Roem werd gestoord door iemand achter het doek. Op vlotte wijze speelde hij een wals „musette". Het volledige orkest zorgde voor het slotnummer. Het viel op, dat het grootste deel van de avond gevuld werd door de accordeonvereniging. Zang en Vriendschap is toch wel in staat een groter deel van het programma voor haar rekening te nemen. DONATEURSCONCERT FANFARE „EENSGEZINDHEID» Onder de eminente leiding van de 72 jarige Ere-Directeur, de heer P. Kuys, gaf hetfanfare-corps Eensgezindheid uit Egmondbinnen Woensdag een concert in de Vergulde Valk te Egmond aan Zee. Na een kort inleidend woord van de Ere-Voorzitter, Burge meester Niele, waarin spr. de heer P. Kuys enkele hartelijke woorden toesprak en op het feit wees, dat Eensgezindheid het nu al tot de klasse Uitmuntendheid heeft gebracht. Met „Mars Triomphale" werd het concert geopend. Dit was een heel goed begin. Het volgend nummer „Herinnering aan Napels" geschonken door B. Konijn en H. Apeldoorn, droeg bij tot de volle tevredenheid van het gehoor. Evenzo met „Colonel Bogey", „On Parade" van Kenneth Jalford. In „Jubelouverture" kreeg elke partij kans te laten horen, wat Egmonds corps vermag. Hierna nam Burgemeester Niele nogmaals het woord en plaatste op de voor grond, het grote belang dat Eensgezindheid heeft bij een flink aantal Donateurs. Die zijn altijd welkom. Hierna voerde men uit „Schubert's Rosamunde" geschon ken door E. Konijn. Dit werkje oogstte, evenals het laatste num mer, de mars „Appel Aux Trom petters" heel wat succes. Het tweede deel van de avond werd verzorgd door de R.K. To neelver. St. Ardalio die het succes volle stuk „Oh Bella Donna Lucia" opvoerde. Om de diverse verwik kelingen werd weer hartelijk ge lachen. Reeds eerder gaven wij een verslag van dit blijspel. Na afloop van het toneelspel nam pastoor de Rijk het woord. Hij sprak als kersvers donateur zijn bewondering uit over de wijze, waarop de 72 jarige directeur, de heer P. Kuys, dit concert had ge leid. Hij had met genoegen naar dit concert geluisterd. Na afloop bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Groie Noordhollandse Hoofdprijs 8 koeien. Verkrijgbaar bij Boekh. C. Oldenburg, Schoorl Vanaf 23 Februari Yvonne de Carlo en Peter Lorre in Toegang 18 jaar Vanaf 27 Februari Heinz Rühmann, Hans Moser en Theo Lingen in Dol vermakelijk. Toegang alle leeft.

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2