Tandbederf bij kinderen. OPROEPING* BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER", BERGEN Ondernemers in het nauw* Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. roepen gegadigden op voor de bewoning van de in aanbouw zijnde z.g. duplexwoningen, gelegen aan de Jaap Weijandweg. De woningen zijn geschikt voor gezinnen van twee of drie personen. Ook zij, die reeds bij de afdeling huisvesting als woningzoekende staan ingeschreven, dienen zich, voorzover zij dit wensen, voor deze woningen opnieuw te laten inschrijven. Zij, die als woningzoekende staan ingeschreven en niet op deze woningen reflecteren, lopen gevaar om buiten aanmerking gelaten te worden. Aanmeldingen uitsluitend schriftelijk uiterlijk tot 20 Maart a.s. te richten aan de afdeling huisvesting, ten gemeentehuize. „Die dwaze Mr. Jones". „In het geheim getrouwd". De Plattelandsvrouwen en de Ned. Spoorwegen De Plattelandsvrouwen van Schoorl en Groet waren dezer dagen de gasten van de Nederl. Spoorwegen. De gastheer, de heer A. A. Antheunissen, propagandist der Ned. Spoorwegen wees zijn toeristen er op hoe in de loop der tijden het hele verkeer, dat eigenlijk zo oud is als de mens heid, was veranderd, hoe de 17e eeuwse postkoets en de trekschuit pas in de 19e eeuw het veld moesten ruimen voor de spoor wegen. In 1825 werd in Enge land het eerste lijntje Stockton- Darlington geopend, waarbij als trekkracht werd gebruikt de stoomlocomotief, een vinding van George Stephenson. In ons land maakten velen zich bezorgd over het gevaar, dat dreigde de reizigers zouden stik ken door de snelheid, het geraas zou hen een hersenziekte bezorgen, ontsporingen en ketelontploffingen zouden hun het leven benemen enz. enz. En dan zouden huizen in brand raken door de vonken, zouden paarden op hol slaan etc. Maar toch zou deze „uitvinding van de duivel" zijn intrede doen in ons land, al werd het dan geen „blijde incomste". 20 Sept. 1839 vertrok het eerste treintje met genodigden van Amsterdam naar Haarlem. De weg werd bewaakt door 21 met rode en witte vlag gen gewapende wachters, die zo geplaatst waren dat zij elkaar konden zien. Toen alles voor het vertrek in orde was, blies de conducteur een fanfare op zijn trompet en daar ging het, 38 KM per uur. Iedere reiziger moest stil blijven zitten, opstaan was streng verboden. De trein was samen gesteld uit drie soorten rijtuigen: de diligences (le klasse), de char- acbancs (2e klasse) en de waggons (3e klasse). Zij waren resp. groen, geel en bruin geschilderd. Alleen de le klasse was overdekt, de rest werd met zeilen gedicht. In de winter konden reizigers le klasse een koperen fles met warm water krijgen, waarvan de Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij er veertig had besteld. Zoetjes aan kwamen er meer lijntjes, vaak nadat heel wat moeilijkheden hadden moeten worden overwonnen. Het plannen maken ging met een trekschuiten vaartje. Festina lente, haast u langzaam, spoed u met bedachtzaamheid, was het parool. In de 60er jaren brak een spoorwegkoorts uit in ons land, kwam er een spoorwegmanie. Het aantal spoorwegmaatschap pijen nam snel toe en zij voerden onderling een geduchte concur rentiestrijd. Na 1890 werden de hoofdlijnen verdeeld tussen H.IJ. S.M. en S.S. en 1920 kwam een fusie tot stand en ontstonden de Ned. Spoorwegen. In 1937 werd de N.V. Ned. Spoorwegen op gericht, een zuiver staatsbedrijf. Veilig, vlug, voordelig is de leus. Door geleidelijke invoering van electrische en Dieseltrein werd de snel reid opgevoerd en voor de veiligheid werd uitmuntend gezorgd. De wachters met rode en witte vlag werden vervangen door electrische klokken, sein palen, voorseinpalen, hoofdsein palen, mistbaken of hoe die in genieuze toestellen verder mogen heten. De reizigers werd ten over vloede nog gewezen op de aan- wijzigingen die op alle stations zijn aangebracht om het hun ge makkelijk te maken. Tenslotte kregen allen nog de extra waarschuwingvergeet niet uw paraplu in de trein. Dit laat ste met het oog op het schrik barend grote aantal gevonden voorwerpen. Mevr. Jansen-Breevaart was bij het scheiden de tolk van al haar lotgenoten toen zij de Ned. Spoorwegen hartelijk dank zei voor dit prettige leerzame reisje. Mr. Opticien PASTOOR Bergen - Schoorl - Egmond FILMNIEUWS. Vrijdag, Zaterdag en Zondag draait 's avonds 8 uur en Zon dagmiddag om 2.30 in De Rustende Jager de door en door gezellige film „Die dwaze Mr Jones" bewerkt naar een in de Saturday Evening Post verschenen ver haal van Roy Huggins. In deze film treedt Red Skelton, bekend als de komiek uit de film „Bathing Beauty" op in de hoofdrol. Red Jones, een man van twaalf am bachten en dertien ongelukken, eerzaam straatveger, loopt met huwelijksplannen rond. Als hij nu zijn mededinger, een prima verkoper in het borstelvak maar kon evenaren, dan zou zijn dul cinea, de lieftallige Ann Eliot, hem zeker de voorkeur geven. Als hij ontslagen wordt, besluit hij zijn geluk in de handel te proberen, en evenals zijn mede minnaar in de borstelbranche. Nu worden beide minnaars dub bele rivals. Er gebeuren vreemde dingen, een moord, achtervolging, politie en brandweer treden op, enz. enz. Naast allerdolste situaties en hoogst komische Red Skelton- capriolen, volgen beklemmende scènes die grenzen aan het sen sationele. Maandag, Dinsdag en Woens dag te 8 uur en Woensdagmiddag om 2.30, kunnen 18-jarigen en ouderen Shirley Temple nog eens weer terugzien, nu in de film „In 't geheim getrouwd" Vrouwen heten onhandelbare wezens, maar wat Shirley in deze geestige film presteert, overtreft alles op dit gebied. Het begon met een originele kussen-verkoop, het eindigde met een groot feest en de opheldering van vele vrolijke mysteries. Een film, vlot, gezellig en ori gineel, een filmfeest voor iedere liefhebber van humor en amu sement. ONZE TUIN Wij schrijven nu begin Maart, en ofschoon de kalender nog wintertijd aangeeft, vertoont het weer somS voorjaars-allures. Een ras tuinder kan dan zijn ongeduld niet meer bedwingen. Zoals ik in mijn eerste artikel al schreef: te vroeg zaaien of planten brengt teleurstelling, en dat houd ik, nu begin Maart nog vol. Maar toch kunnen we beginnen en wel met het volgende: de helft van de ge kochte tuinbonen zetten we een nacht in water (voorweken) en planten ze daarna uit. Is de grond tamelijk vochtig, dan is voor- kiemen niet nodig. We leggen ze in 2 rijen, ongeveer 70 cm. uiteen, en in de rij op 30 cm. telkens 2 of 3 bonen, op een diepte van plm. 5 cm. Men legt ze ook wel in enkele of dubbele rijen (20 cm.) met een tussenruimte van 1 m. of 1.20 m. en zaait daar 14 dagen later voorgekiemde spinazie tussen. Het is raadzaam over de bonen, een paar zwarte draden naaigaren te spannen, kraaien zijn verzot op kie nende bonen, en scheuren dikwijls de hele zaak uit de grond, over de spinazie kunnen we ook?' zwart garen spannen of bestrooien met in wit zand gemengde menie, dan hebt ge geen last van mussen. In deze tijd van het jaar moet men spi nazie tamelijk dik zaaien, ze ver langt ook een goed bemeste grond. Weten we slaplantjes te bemach tigen, dan kunnen deze op een beschut plekje worden uitgeplant in de rij op plm. 20 cm. Sla en spinazie verlangen veel stikstof, dan groeien ze sneller, vooral met koud schraal weer zijn ze hier dankbaar voor. Half Maart plan ten we ook erwten, doppers, uien, sjaloten en pootuien, worteltjes, raapstelen. Deze worden op regels gezaaid (niet te dicht), licht onder- harken en aandrukken. In de kou de grond zaaien we nu ook sla; dit doen we om de 6 weken tot Augustus, dan hebt ge steeds plantjes. Een enkele vrucht wil ik hier speciaal behandelen en wel de schorseneren, een groente, weinig bekend en verbouwd, een groente welke als aardappelen kunnen worden bewaard. Men zaait dit ge was in diep bewerkte grond op re gels, komen ze op, dan op 10 cm. uitdunnen. Verschijnen er bloemen dan deze na half Augustus ver wijderen. Voor het begint te vrie zen de wortels rooien en in zand opkuilen, deze wortels kunt ge tot het voorjaar bewaren en ze geven een smakelijke groente. Nu moet ge niet als dit artikel tje U onder ogen komt, direct alles in orde maken, neen, wacht een mooie zonnige dag af, dat werkt plezieriger. Met guur weer groeit er toch niets, planten kwij nen en zaad komt slecht op. Plaats de pootaardappelen thans in het volle licht, deze kunnen over 14 dagen in de grond en geef de rabarberplanten een hand vol chili, in water opgelost. AMATEUR Economische blunders. Financieel zijn de oorlogsjaren voor de genoemde categorieën van ons volk niet slecht geweest en velen van hen boekten grote oorlogswinsten. Terwille van de rechtvaardigheid en in 't kader van de sanering van ons geld wezen in 't belang van ge heel ons volk heeft de rege ring deze oorlogswinsten finaal afgeroomd en naar de staatskas doen verdwijnen. Hier is de eer ste economische blunder reeds gemaakt, want over t algemeen kan men er niet aan twijfelen of men heeft er het mes te diep ingezet, zodat een herstel van een gezonde middenstand van dat moment af reeds dubieus was. Terstond na de bevrijding is de regering doorgegaan met het handhaven van een prijsstop, die een -behoorlijke winst of een iets meer dan normale onmoge lijk heeft gemaakt. De lasten op de middenstand gelegd, bleven even hoog of... namen toe. Ook hier werd een fout gemaakt, die zich moest wreken. De eerste ja ren na de oorlog zouden in een land met geweldige goederen- honger voor de middenstand zeer goed geweest zijn, wanneer er geen prijsstop was geweest. Een groep als de middenstand heeft deze winsten ingecalculeerd in haar bestaansplan. Immers, men aanvaardt slechte tijden, maar men moet ook goede tijden ken nen om tot een normaal gemid delde te geraken. Nu is de tijd van concurrentie teruggekomen, de kosten stijgen, de winsten dalen, men wil naar de reserves grijpen... die er niet zijn. De goede tijd, waarin de kracht voor de slechte jaren tevens wordt gevormd, is door de over heid afgeroomd. Men heeft een bestaan gehad, maar de room van de melk, bestemd om met de on- dermelk van de slechte jaren te worden vermengd is door de staat opgeslokt. Men kan er over twisten of de staat dig room no dig had of niet, voor de midden stand is het funest geworden en de gevolgen zien we nu dagelijks reeds naar voren komen. Verloren strijd. De conjunctuurreserve, be lichaamd in de overwinst in goede jaren, vormt het bloed, dat het middenstandsbestaan in slechte jaren gezond houdt. Die slechte jaren breken nu waar schijnlijk aan. Nu heeft de rege ring de prijstop opgeheven en plaatst zij de middenstand en bij de kleine zelfstandigen doet dit verschijnsel zich het eerste gelden onbewapend in de strijd om het bestaan. Is het wonder, dat zij die strijd moet verliezen? In slechte jaren voor de loon trekkers heeft de overheid deze categorie beschermd. Dit is te verdedigen, maar dan is hte ook rechtvaardig, dat nu aan hen, die thans de klappen krijgen, waarvoor zij zich niet hebben kunnen wapenen, de helpende hand geboden wordt. Practisch geschiedt dit niet, omdat men opeens meer afkerig wordt van beschermende maatregelen. De middenstand is in overgrote meerderheid afkerig van bescher ming. Laat men haar zelf zwoe gen in slechte jaren, dan accep teert zij dat. Maar men moet haar dan ook de goede kansen laten en daar geen remmen zet ten. Nu men thans voor de vraag staat of de middenstand gehol pen moet worden, kan het ant woord niet twijfelachtig zijn. Wij denken aan een stelsel van mi nimum-prijzen, aan subsidies en aan het beschermen van deze groep door beperking van de vestigingsmogelijkheden. Wij zien de gevaren van een economische verstarring, die hiervan het gevolg zijn. Geen fraaie methode. Wij weten, dat de midden stand zelf in principe deze mid delen afwijst, doch zij moeten worden aangewend, naar onze mening, als een tegenwicht voor de te zwaar geëiste offers in het verleden. De economische ver lammende maatregelen in de af gelopen jaren ten uitvoer ge legd op een bepaalde groep moet ons thans het risico doen aan vaarden dat anderen eens een gevarenkans lopen, die in de praktijk zeker zal meevallen. Fraai is deze ^aangeprezen methode allerminst, doch zij biedt een mogelijkheid tot her stel van de economische kracht van een bevolkingsgroep, die men in 't verleden een te zware aderlating heeft doen onder gaan. Men ziet het, door het economische leven in een keurs lijf te dringen, komt men op zeker moment tot de conclusie, dat men dat keurslijf maar niet zonder meer aan de kapstok kan hangen. Een semi-geleid economisch leven is steeds gevaarlijk, want het dringt ons de weg op naar de algehele leiding of leidt tot ondergang van de in haar be wegingsvrijheid al te zeer be perkte economische groep. Dr. H. R. MES. Geen avondjapon maar een nachthemd Indien we u vertelden, dat wij hierbij de afbeelding van eenavond japon geven, waarschijnlijk zoudt u het grif geloven. Deze avond japon is echter... een damesnacht hemd, zoals onze tekenares dit op een der laatste modeshows te Am sterdam zag. Voor damesnachtkleding is de ouderwetsdegelijke nachtjapon dan ook officieel weer terugge keerd. Officieus heeft de "pon" ons nimmer verlaten en menige vrouw, die een damespyama wel aardig vond in modetijdschriften of aan een étalagepop, bleef zelf het nachthemd trouw. Zoals uit onze tekening mede blijkt, staat het nachthemd veel „gekleder" en is ook heel wat vrouwelijker dan de damespyama. Inzonderheid onze meer corpulente zusteren zullen liever dan de py- ama het nachthemd dragen Dames die over stof beschik ken, zullen dit elegante model ze ker willen namaken. De nieuwe mode heeft ook haar invloed op de nachtkleding doen gelden de japon heeft een lengte, die velen van ons misschien wat overdreven voorkomt. Doch dat is een kwestie van wennen. Voor dames die het patroon wensen na te maken zij gemeld, dat het voorpand eerst wordt in gehaald, waarna de midden-voor baan op het voorpand wordt ge stikt. De ceintuur stikken we di rect tussen beide naden in. De hals wordt met een schuine bies afgewerkt Wij werken het hemd af met Engelse naden. De patronen zijn verkrijgbaar tegen inzending van f 1.25 in post zegels of per postwissel, bij de redactie van ons blad, onder ver melding van no. 4792. maat.... PRINSES CHARME Wel meer dan 90 pet. der mensheid heeft slechte tanden. Zorg voor het gebit moet vroeg beginnen. Tandbederf is een afwijking, die het melkgebit reeds kan aan tasten: pijn, slechte eetlust, han gerigheid en allerlei soorten in fecties behoren tot de gevolgen. Tand verzorging vormt een be langrijk onderdeel van de moderne gezondheidszorgtal van ziekten kunnen erdoor genezen en voorkomen worden. Het ene kind heeft geleerd twee maal daags ^tanden te borstelen en tweemaal 's jaars naar de tand arts te gaan, die kleine defecten dan pijnloos verhelpt. Bij het andere kind is tandenpoetsen 'n volslagen onbekende bezigheid, terwijl bij hen met tandartsbe handeling wordt gewacht tot een razende pijn slapen en eten belet en de ongelukkige met een dikke wang naar school en met een grote kiespijndoek naar bed moet. De beste tijd om met een ge schikte mondhygiëne te beginnen is de kleuterleeftijd, de levens periode die zich bij uitstek leent voor gewoontevorming. Het is onjuist te wachten tot de school leeftijd zodra het melkgebit com pleet aanwezig is, dient men de hummels te leren de tanden te borstelen en moet men erop toe zien, dat het ook regelmatig ge beurt. Zelfs bij het nog jongere kind verdienen de tanden onze aan dacht al, de zorg voor het gebit behoort eigenlijk reeds voor de geboorte te beginnen! De aan staande moeder dient erop te letten, dat zij met haar voedsel de bouwstoffen tot zich neemt, die nodig zijn voor de vorming van baby's tandstelsel, waarvan de aanleg reeds in een zeer vroeg ontwikkelingsstadium aanwezig is. Na de geboorte gaat de ont wikkeling van de tanden geregeld verder. We merken daar wel niets van, want met een half jaar zien we de eerste elementen pas „doorkomen", maar ook in de allereerste levensmaanden moet de zuigeling, hetzij met de borst voeding, hetzij met de fles de noodzakelijke bouwstoffen binnen krijgen. Huisdokter of consultatie bureau dienen de jonge moeder hierbij van advies. Schooltandverzorging De millionnair Eastman heeft aan een aantal Amerikaanse en Europese steden, o.a. Rome en Brussel, prachtige gebouwen voor tandheelkundige behandeling van schoolkinderen cadeau gegeven. Wij zijn daar in Nederland na tuurlijk wel jaloers op, maar we kunnen ons troosten met de ge dachte, dat het op eenvoudiger wijze ook wel gaat. De schooltandverzorging als sociaal-hygiënische maatregel, gaat bij ons te lande van de overheid uit. Het ligt natuurlijk in de be doeling dat alle kinderen metter tijd van deze instelling gebruik zullen kunnen maken, maar zover is het helaas nog niet. Waar zulk een organisatie be staat en in tal van steden is dat reeds het geval behoeven de ziekenfondsleden voor tand heelkundige hulp op school niets extra te betalen, terwijl van de overigen een bescheiden bedrag per jaar wordt gevraagd, dat heel wat lager is dan het raad plegen van een tandarts op eigen gelegenheid zou kosten. De Nederlandse Vereniging voor Mond- en Tandhygiëne „Het Ivoren Kruis" ijvert voor een beter begrip van deze kwesties, niet alleen bij de jeugd, maar ook bij ouders en opvoeders en bij het onderwijzend personeel in de hoop, dat de beginselen der mondhygiëne een plaats in de te verwerken leerstof zullen krijgen. Tandarts J. J. Backer Dirks, de voorzitter van „Het Ivoren Kruis" is van mening, dat school tandverzorging het enige middel tot behoud van het gebit voor het opgroeiende geslacht is. Moge de verzorging van het kindergebit zich spoedig in die populariteit gaan verheugen, die het in verband met onze gezond heid werkelijk toekomt. Werkt allen mee. HUISDOKTER Bescherming van de midden stand bittere noodzaak. Maandenlang wordt er in de pers reeds op gewezen dat de positie van de nederlandse mid denstand niet te benijden is en naar mate met de prijsverhogin gen van de laatste tijd de nood in Regering schept de room van de melk! talrijke gezinnen toeneemt, wordt de aandrang om tot overheids steun aan de middenstand over te gaan, groter. De overheid wordt dit probleem min of meer opgedrongen, omdat zij zelf het niet wil aanvatten, minder uit principe dan, uit vrees voor moei lijkheden. De vele mijnen, waarop het regeringsschip telkens dreigt te stoten, heeft zij echter ook zelf in haar vaarwater gelegd, dat zal spoedig blijken. De middenstandhet is eigenlijk een onhandelbaar be grip. Men kan het in enge of ruimere zin opvatten, maar wij willen hierbij denken aan een bevolkingsgroep, die het zich tot taak gesteld heeft zelfstandig in haar onderhoud te voorzien, dus zonder in loondienst te treden. Het zijn ondernemertjes, die het risico van de ups en downs in het economisch leven, zelf willen dragen. Zij wensen geen hulp van buiten. Zij zijn bereid jaren lang door hard zwoegen 'n klein inkomen te genieten om uitein delijk dikwijls een klein bedrijfje te beziten, dat hun dan enigs zins vergoeding geeft ook in inkomen voor het vele werk en de onbetaalde overuren die in het verleden gepresteerd werden. Zij lopen daarbij de kans econo misch ten onder te gaan, maar kunnen anderzijds ook spoedig tot grote welstand raken wan neer zij de wind in de zeilen heb ben. Wij ontmoeten in hen nijvere werkers, die harde klappen zon der mopperen dikwijls accepte ren mits zij de gelegenheid heb- zich in goede dagen te herstel len. Voorbeelden van deze groep zijn de land- en tuinbouwers en de winkeliers. Een middenstander moet enig economisch inzicht hebben, wil hij zijn doel kunnen bereiken. Immers, hij vecht op de barrica den van het economisch strijdto neel. Na de moeilijkste jaren te hebben doorgeworsteld gaat hij terstond, wanneer zijn inkomen wat is toegenomen, reserveren. Dat wil zeggen, hij legt een deel van zijn inkomen terzijde, om daarmee de zware storm van een economische depressie te kun nen weerstaan, dan wel de schulden af te betalen, welke hij moest maken om de opbouw van zijn bedrijf te financieren. Vanaf Vrijdag 10 Maart a.s. Red. Skelton en Janet Blair in de meest komische film Toegang alle leeftijden. Vanaf Maandag 13 Maart a.s. Shirley Temple in Toegang 18 jaar. Het grootste succes van Shirley

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2