ft 99 Schooltandverzorging gestart VRIJDAG 17 MAART 1950 27e JAARGANG No- 11 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN Tandverzorging vormt een be langrijk onderdeel van de moderne gezondheidszorg. De verzorging van het kindergebit mag zich verheugen in steeds groeiende belangstelling. De heer Bakker Dirks, voor zitter van „Het Ivoren Kruis", de in 1910 opgerichte Ned. Ver. voor mond- en tandhygiëne, welke vereniging propagande maakt voor een goede tandverzorging, meende, dat schooltandverzorging het eni ge middel was tot behoud van het gebit voor het opgroeiende geslacht. Dank zij het initiatief van de heer Elema, tandarts te Bergen e.a. kwam de Stichting ter be vordering van de schooltandver zorging tot stand in de gemeenten Bergen, Egmond a. Zee, Egmond Binnen, Harenkarspel, Heerhugo- waard, Koedijk, Langendijk, Oter- leek, Oudorp, St. Pancras, Schoorl en Warmenhuizen. 44 Scholen in 12 gemeenten, zullen te beginnen met de aan- vangsklassen geregeld worden be handeld door de drie tandartsen, die hun medewerking hebben toe gezegd, t.w.' de heren Elema, B. Dijkstra en H. de Vries (Alk maar). De Stichting start met 12 tot 1400 leerlingen. Voor bij een Ziekenfonds aangeslotene ge schiedt de behandeling gratis, andere betalen f 2,50 per jaar. Met enig ceremoniëel werd Dinsdag in de Openbare School te Bergen het grote werk, waar van men grote verwachtingen koestert, begonnen. Burgemeester Dr W. Huygens heette als voor zitter van het Dagelijks Bestuur der Stichting, alle aanwezigen welkom en wendde zich daarbij in 't bijzonder tot de Wethouders van Bergen, Besturen van Witte Kruis, Oudercommissie. heren tandartsen, vertegenwoordigers uit andere gemeenten enz. Spreker wees op de grote belangen, die hiervoor het opgroeiende geslacht op het spel staan en sprak de hoop uit. dat velen mochten ge nieten van dit zegenrijk werk. De heer Pascha, wnd Hoofd der School, hoopte, dat heren tandartsen veel voldoening moch ten smaken van het behartigen van dit belangrijke onderdeel van de lichamelijke verzorging van het kind, dat de waarde nu nog niet kan beseffen, maar op oudere leeftijd dankbaar zal zijn voor de behandeling. Hierna reed dokter Elema met zijn karretje vol instrumenten enz. enz. de school binnen om te poseren voor de fotograaf, die het hele geval op de gevoe lige plaat vastlegde. Een eerste oppervlakkig onder zoek wees reeds uit, dat 50 °/0 van de leerlingen door de tandarts dient te worden behandeld. LEGER DES HEILS (William Booth) Wat blijft er over van een organisatie als deze tijdens het schrikbewind van het grauwe oorlogsspook wordt geliquideerd, als gebouwen worden verwoest, inboedels geroofd en fondsen worden geconfisceerd U weet deze vraag maar al te goed te beantwoorden, want wij leven allen in deze tijd van grote tragisch-historische gebeurtenissen Het antwoord is even simpel als verschrikkelijk: zichtbaar - ver woestingen en terreuronzicht baar - hardnekkig verzet en de geest van idealisme en hoop. Zo stond het Leger des Heils er voor toen het zonnetje der bevrijding door de donkere wol ken van het wereldgebeuren heen brak. Toen veranderde zichtbaar weer alles, doch onzichtbaar kwam er ook iets en daar zouden wij graag de aandacht op willen vestigen. Toen kwam de geest van constructief denken, vrij ini tiatief denken, aanwakkerende energie en zelfverloochening ten koste van alles. En op de wonden, die een wereldoorlog sloeg, op puinhopen en ruïnes, die als enige houvast waren overgebleven, werd ge arbeid en gesjouwd, getimmerd en gebouwd en zo verrezen de allernoodzakelijkste gebouwen om het werk van het Heilsleger onder de noodlijdenden weer te kunnen beginnen. Zo staan thans in ons mooie Nederland 38 monumenten van altruïsme en liefdadigheid. 38 Ge bouwen die voor de volle 100 procent naastenliefde reflecteren en nog is deze hulp verre van toereikend. Nog tienmaal zoveel zou moeten gebeuren om al het leed te kunnen verzachten en de helpende hand aan allen te bieden. Het millioenenplan van het Heilsleger voor dit jaar getuigt echter van grote werklust en ondernemingsgeest. En. het Vredesleger staat niet alleen. Uit alle hoeken van Nederland komt de echo van warme sympathie en daadwerkelijke hulp, niet alleen regeringskringen en die van de grootindustriëlen, doch zelfs het penningske der weduwe wordt geofferd. Gedurende 20 - 24 Maart a.s. zal het Leger des Heils een be roep doen op de milddadigheid der inwoners van Bergen en Schoorl. Het Comité van aanbeveling, waarvan U de namen elders in dit blad kunt vinden (zie advertentie) schaart zich als één man achter de actie der Heilssoldaten. Uw hulp is dringend nodig en wij vertrouwen gaarne dat U ons deze zal schenken. De tram in het brandpunt der belangstelling! Opgeschrikt door een door het A.N.P. verspreide bericht over een mogelijk verdwijnen van het trammetje AlkmaarBergen aan Zee haastten verschillende ver enigingen zich dezer dagen de hoofden eens bij mekaar te steken en van gedachten te wisselen over de mogelijkheden om het dreigende gevaar af te wenden. Het regende verzoekschriften aan het gemeentebestuurV.V.V., Bergen's Winkeliersvereniging, R.K. Middenstandsver. De Hanze, Vrije Ver. Horeca-Bedrijven, Ver. Paal 33, Volkshogeschool De Zandhoeve, allen wendden zich tot het gemeentebestuur met het verzoek alles in het werk te willen stellen om het dreigende gevaar te bezweren. De raadsfractie van de P. v.d. A. verzocht intussen de Burgemeester dringend om een spoedvergade ring van de Raad bijeen te roe pen ter bespreking van de nood lottige gevolgen van een even tuele opheffing van de tram en de maatregelen die tegen deze dreigende ramp van overheids wege genomen moeten worden. Gevolg gevende aan het ver zoek van de heren Dr. Hemelrijk, Brak en Maasen heeft Burgemees ter Huygens intussen de leden van de Gemeenteraad uitgenodigd Maandagavond om half acht in de Raadszaal in openbare zitting bijeen te komen. Gymnastiek Demonstaties Een talrijk publiek was Don derdagavond in „De Rustende Jager" getuige van de daar onder leiding van K. Boot Sr. gegeven gymnastiekdemonstaties. De Rijks-Consulent Lichamelijke Opvoeding, de heer J. v. Drunen, riep op deze „bijzondere avond", zoals hij het uitdrukte, alle aan wezigen een hartelijk welkom toe en wendde zich daarbij in het bijzonder tot Burgemeester Dr Huygens, de Inspecteurs van het Lager Onderwijs in de inspecties Alkmaar en Den Helder en het hoofd van de U.L.O.-school. „Een bijzondere avond" noemde de heer v. Drunen het, omdat hier naast elkaar zou worden gedemonsteerd schoolgymnastiek en gymnastiek buiten schoolverband, van ver enigingen. Beide streefden een verschillend doel na: schoolgym nastiek is er op gericht de kinde ren te vormen, ze zo fit mogelijk temaken, buiten schoolverband zet men de vorming voort om tot prestaties, tot kunstvormen te komen. De jongens van de U.L.O. lieten een gedeelte van een les zien, waarbij lenigheid, rekkings en oefeningen met wederkerige ondersteuning en paardspringen werden gedemonsteerd. Meisjes van de U.L.O., die heel anders gymnastiekonderwijs ontvangen waarbij het meer aan komt op soepele bewegingen, voerden oefeningen met de bal uit en voorbereidende evenwichts oefeningen op de bank, de Zweedse bank. Alles werd keurig uitge voerd en met luid applaus beloond. Na de schoolgymnastiek volg den prestatie en kunst, die buiten- gewoo .1 werden gewaardeerd door het publiek, dat gul was met zijn applaus, dat hier en daar aan groeide tot ovaties. Wat hier door verschillende dames en heren werd gedemon streerd wekte algemeen bewon dering. Het waren vooral de dames Jannie van Dijk, Nel Ram pen, Rie v. Geenen, Til Langen- berg-Stek en Mevr. Beeldman en de heren KI. Boot Jr. Nederlands kampioen, M. Volkers, Seegers, A. Volkers, W. Feldstra en H. Licher. die triumfen vierden. De haantjes hadden een bij zonder succes met hun wereld reis en het door de ganse zaal meegezongen refreingeef mij maar dat kleine stukje land daar aan de waterkant enz. Met een kleuren Symphonie werd „de bijzondere avond" be sloten, de avond, waarop leider en executanten met grote vol doening kunnen terugzien. T. Willems met zijn band ver zorgden de entr'acte-muziek en lieten na afloop de danslustigen nog een tijdje prettig ronddraaien. Theosofische Vereniging Centrum Bergen De heer Karei de Jong uit Amsterdam sprak in hotel Kreb voor de Theosofische Vereniging over „Het mysterie van de dood". Om het mysterie van de dood te ontsluieren, aldus spreker, moe ten wij het leven volkomen ken nen, moeten wij de mysteriën des levens doorschouwen. Die het leven kent, kent de dood. Leven en dood zijn identiek. Wat het leven is? Het leven kunnen wij alleen beleven. Het leven is er, was er, zal er altoos zijn. Leven is trilling, gedragen, voortgeplant door de materie, de substantie. Er bestaat een eeuwigdurende wisselwerking tussen leven en materie, die steeds verandert van aanzicht, van vorm. Uit het uni versum verdwijnt nooit iets, alleen verandert de vorm. Spreker wees op de drie phasen: het te voorschijn komen van een vorm, de groei ervan en het ver dwijnen d. w. z. het veranderen van aanzicht. De mens, aldus vervolgde de heer de Jong, hecht zich aan deze wisselende vormen, waardoor hij zichzelf veel verdriet berokkent. Angst en vrees voor het einde komen alleen uit onwetendheid. De heidenen kenden geen angst. Hel en vagevuur waren voor spreker dwaalbegrippen, die vóór het concilie van Nicaca in 325 onbekend waren. Waarom vreugdê bij de ge boorte, vraagt spreker, waarom smart bij dood? Zij zijn identiek, geen geboorte zonder dood, geen dood zonder geboorte. Het is alles een gevolg van vormver andering. Er is geen reden tot droefheid, geen reden tot vreugde. Voor ons, aldus de heer de Jong, bestaat geen verleden, geen hier namaals, er is geen begin, geen einde, wij zijn eeuwig. Spreker besloot zijn met de meeste aan dacht gevolgde rede met de woor den „Achter de wolken is de zon, achter de dood is het leven!" Prof. Ir Selleger was de tolk vaa alle aanwezigen toen hij de heer de Jong hartelijk dank zei voor zijn uiteenzettingen. BERGEN - GRASHOPPERS 0-8 Onder grote belangstelling van de zijde van het publiek speelde Bergen z'n laatste thuiswedstrijd en wel tegen de Grashoppers, de favorieten voor het kampioen schap. Voor B.S.V. was dit theoretisch een laatste kans. De wind deed vaak afbreuk aan het spel. Na wederzijdse verkenning, waarbij de gastheren het voordeel van de wind hadden, werden van beide zijden de doelen in gevaar gebracht, doch de defen sies wisten het gevaar af te wenden. Na ongeveer 25 minuten had een aanval van Grashoppers succes. Door onvoldoende weg werken in de B.S.V.-achterhoede, werd door de 1.buiten van de gasten een schitterend doelpunt gescoord. 0-1. Enkele minuten later werd de stand 0-2, toen een hard schot van de r.buiten doelman Timmerman volkomen verraste. Met deze stand trad de rust in. Na hervatting van het spel bleek dadelijk, dat de Grashop pers de betere ploeg vormden. Hun combinatiespel en het snelle voorhoedespel waren een door lopend gevaar voor de B.S.V.- verdediging. Doelman Timmer man kreeg volop gelegenheid zijn talenten te tonen en dank zij enige prachtige safe's wist hij voorlopig erger te voorkomen. De druk op het B.S.V.-doel bleef aanhouden en met fraaie doelpunten werd de score opgevoerd. Het vierde doelpunt was jammerlijk een mis rekening van Bergens keeper. Wat de thuisclub ook pro beerde, het vlotte nu eenmaal niet en de enkele keren, dat het doel van de bezoekers in gevaar kwam, werd het bezworen door de verdedigers. De thuisclub wist zelfs de eer niet te redden en met 0-8 verlieten de Grashoppers het speelveld, waardoor zij weer een stapje dichter bij het kam pioenschap zijn gekomen. De scheidsrechter leidde de wedstrijd op voortreffelijke wijze. Med. Gedipl. Haarkundige Onze plaatsgenoot, de heer J. Blombergen slaagde dezer da gen te Amsterdam bij het door het Ned. Gen. voor Haarhygiëne ingestelde examen als Med. Ge dipl. Haarkundige. FILMNIEUWS. In de bioscoop De Rustende Jager draait vanaf Vrijdag 17 Maart tot en met Woensdag 22 Maart a.s. 's avonds te 8 uur en Zondag- en Woensdagmiddag te 2.30 u. voor 14 jarigen en ouderen de grote muziekfilm over Johann Strauss, getiteld DE ONSTERFELIJKE WALS (The Great Waltz) De jonge Johann Strauss wordt van een bankinstelling verwijderd omdat hij meer belangstelling toont voor muziek dan voor banknoten. Als hij op straat staat en het nieuws aan zijn verloofde Poldi moet mededelen, bekoelt zijn enthousiasme over zijn ontslag aanmerkelijk. Poldi's liefde helpt hem echter over de teleurstelling heen en haar „Schani" krijgt een baantje in Dommayer's café. Johann's eerste optreden dreigt geen succes te worden. Er is bijna niemand in het café. Dan komen Carla Donner en Fritz Schiller van de Staatsopera binnen en Strauss speelt zoals hij nog nooit heeft gespeeld. Het publiek stroomt binnen en Carla is zo onder de indruk gekomen dat ze Strauss uitnodigt voor haar be schermheer, Graaf Hohenfried te komen spelen. Johann heeft het plan om straks, als hij voldoende bekend geworden is om in zijn onderhoud te kunnen voorzien, voor het volk zijn volk te gaan componeren. Dan zal hij Carla vergeten en Poldi trouwen. Strauss komt er en kort na zijn huwelijk met Poldi breekt er een revolutie uit. Johann krijgt de gelegenheid Carla te redden, die zich bij de woning van Graaf Hohenfried in moeilijkheden be vindt. Bij die gelegenheid beledigt Strauss een officier en hij en Carla vluchten naar het Wener woud. Daar komt Johann tot de ontdekking, dat hij verliefd is op Carla, ook zij staat in vuur en vlam voor de jonge componist. Op hun tocht door het bos wordt de beroemde Walsen „Geschichte ausdem Wienerwald" en „Ander schónen Blauwe Donau" geboren, 's Avonds komt Strauss tot de ontdekking, dat de officier, die hij beledigd heeft, niemand minder is dan Keizer Franz Joseph. Carla helpt hem uit de penibele situatie en krijgt tevens een keizerlijke opdracht voor haar geliefde los. Op de avond van de première in de Opera gaat Poldi naar de concertzaal, daartoe aangezet door Graaf Hohenfried. Zij zal vechten voor de man, die zij lief heeft. In haar tasje verbergt zij een revolver, maar als zij de zangeres haar man's prachtige muziek hoort zingen, verandert zij van gedach ten. Carla, zo denkt zij, geeft haar man meer dan zij kan en zijn geluk betekent meer dan het hare. In de kleedkamer vertelt zij dit aan Carla. Maar Johann is niet gelukkig en gaat naar Poldi terug. Carla wil hij niet meer zien. Jaren later gaan beiden naar de opera om er de persoon lijke eerbetuiging van Franz Joseph en van het enthousiaste Wenen in ontvangst te nemen. SCHOORL N. V. De Noord-Hollandse propa- ganda-commissie van de Ned. Ver. tot Afsch. v. Alc. Dranken belegde Zondag haar vergadering in de Jeugdherberg „Teunde Jager" te Schoorl, waaraan tevens een week-end was verbonden. Reeds Zaterdagmiddag arriveerden een 60-tal N.V.-ers in de Jeugdher berg. Na een wandeling door het prachtige duingebied werd de avondbijeenkomst gehouden waar Ds Smits uit Schagen sprak over „De crisis van het idealisme" en waar Mevr. Bakker-Breed, even eens uit Schagen, declameerde. Een uitstekende avond, waar de samenzang niet werd vergeten. Zondags was de eigenlijke jaar vergadering. De in het afgelopen jaar verrichte werkzaamheden werden onder de loupe genomen en nieuwe plannen beraamd. Mw Kerkhoff-Pet sprak als vertegen woordigster van het Hoofdbestuur in de middagzitting een be geesterend woord. De rustige ligging der Jeugdherberg, de prachtige omgeving en de kame raadschappelijke geest, die altijd de bijeenkomsten der N. V. ken merkt, werkten er toe mee, dat de ruim 80 deelnemers een paar, onvergetelijke dagen in Schoorl hebben doorgebracht. GESLAAGD Op een dezer dagen te Amster dam gehouden examen chiropody pedicure en algehele voetverzor ging slaagde onze plaatsgenote Mej. J. D. Mantel te Schoorldam. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag wedstrijd 14 Maart 1950. Groep A. 1 Diderich-Pinxter 69.64 2 Mevr. Arpeau- v. Twuyver 59.52 3 Bekker-Beeldman 50.— 4 Half-Jonker 47.03 5 Klik-v. d. Lelie 45.82 6 Fam. Jochems 43.47 7 Fam. Repko 42.26 8 Haasbroek- Aalders 42.26 Groep B. 1 Mevr. Timmerman- Visser 61.11 2 Dames v. Wijk-Hoff 60.49 3 Mosch-Beukers 55.55 4 Dames Pinxter- v. d. Linde 51.23 5 Mevr. de Wilde-v. Wijk 46.92 6 Fam. Kuyper 43.21 7 Jes-Half Jr. 42.60 8 Dames Bouman-Aalders 38.89 E.H.B.O.-FILM De afd. Schoorldam van de Ned. Vereniging E.H.B.O. zal op Donderdag 23 Maart a.s., in de zaal van de heer N. Schuijt te Schoorl een filmvertoning or ganiseren. De bedoeling is meer bekendheid te geven aan het mooie en nuttige werk, dat de E.H.B.O. verricht. Een bezoek aan de film kunnen wij dus van harte aanbevelen. De toegang is geheel gratis, zodat wij mogen aannemen, dat het succes reeds bij voorbaat is ver zekerd. Zie de advertentie. Klaverjaswedstrijden Woensdag 8 Maart zijn klaver jaswedstrijden gespeeld tussen de Sociëteit „Duinviooltjes" en de voetbalclub „Schoorl" in „De Rustende Jager" te Schoorl. De uitslagen waren als volgt: „Duinviooltjes" aantal punten Nic. Schuijt—Joh. de Jong 8114 P. Blankensteijn W. Henneman 7738 P. Beeldman—M. Beets 7618 N. Haasbroek—A. Bekker 7584 P. EnsTheo Splinter 6897 J. KorverL. Lensing 6759 D. Groe'n—R. Koning 5938 A. Nieuwland.J. Kuyper 5789 Totaal 56437 p. V.V. „Schoorl" Fr. Mosk—W. Mast Sr. 8249 Jb Klop-P. Bakker 7971 N. MooijJ. Roos 7935 W. SieuwertsC. Jonker 7652 W. Zoon-K. Stam 7317 Jo Klop—W. Mast Jr. 6975 G. Scheltema—P. Roos 5931 G. VisserH. de Heer 5759 Totaal 57789 p. Deze zeer geanimeerde wed strijd werd door de sociëteit ver loren met 1352 punten maar in de 2e helft van April zullen de voetballers de tanden op elkaar moeten zetten bij de revanche wedstrijd. EGMOND AAN ZEE INFORMATIEBUREAU V.V.V. Een half uurtje op bezoek Dezer dagen brachten wij een bezoek aan het Informatie-bureau van de V.V.V. aan de Voor straat. Bij het binnentreden zagen wij kantoorhouder, de heer Jonker bezig met een rood potlood in de meer dan 300 adressen be vattende lijst van kamerverhuur ders enz. aan te schrappen, welke adressen reeds voor het gevraagde tijdvak verhuurd hebben. Zo werd het gehele boekje voor de zoe kende gast „bij gewerkt". Enkele nieuwe leden, die zich opgegeven hebben, na het drukken van de lijst werden ingeschreven, en on derhand werden de nodige in lichtingen verstrekt. „De adressen, die U aanstreept, zijn die nog vrij?" „Neen, mijnheer, die heb ben nog kamers vrij, of zoekt U een geheel vrij huis?" En de heer Jonker slaat de zoveelste bladzijde om en gaat rustig ver der, om 't boekje, dat de zoekende gast straks meekrijgt, gelijkluidend te maken met zijn aantekeningen. Aan de hand van de nieuwe plattegrond van Egmond a. Zee, wordt zelfs uitgezocht, hoe men het best de route door het dorp kan nemen en aldus gewapend begint de tocht door het dorp. De tijd, die voor deze uitge breide inlichtingen nodig is, is gemiddeld 10 minuten per persoon. „Is er druk bezoek vandaag" is ook een vraag, die de gasten gaarne willen weten. Tijdens ons bezoek werd geantwoord „Om de 10 minuten zijn er hedenmid dag inlichtingen gevraagd". Eén vraag is voor de heer Jonker nog steeds zeer pijnlijk. En dat is deze: „U heeft er een verschrikkelijk werk aan, maar houden de leden U wel op de hoogte, zodat wij niet voor niets naar die adressen gaan?" Ja leden van de V.V.V. van Eg mond aan Zee, dat is Uw werk. Want hierop moet de heer Jonker HeMlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg. Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1