Papegaaienziekte en Hoenderpest VERKOPING VAN STRANDVONDERIJGOEDEREN BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER", BERGEN PHILIPS FLITSCAMERA WIE wil dit jaar gratis met vacantie? op Donderdag 30 Maart, des voormiddags 11 uur op het erf van de hulpstrandvonder F. Gutker te Kamperduin, bestaande uit 2 ijzeren vaten, 1 vat gedeeltelijk gevuld met methyl, 1 vat ge deeltelijk gevuld met ongezuiverde raapolie, 1 balk, 2 sloepen, 1 ijzeren boei, 32 vurenhouten baddings en 525 vurenhouten schroten. De Burgemeester-Strandvonder van Schoorl, Mr C. A. J. JOCHEMS Jeanne d'Arc Onze tuin Het voorjaar is in het land en daarmee de tijd aangebroken, de tuin klaar te maken; grove kluiten worden fijn gemaakt en de grond in akkers verdeeld, het zaaiplan is gereed en we kunnen beginnen te zaaien en te planten. De vroege aardappelen, muizen en eerste lingen gaan de grond in op een diepte van c.a. 15 cm. Is de grond nog erg nattig of koud, dan niet dieper dan 10 cm. We kunnen ze later dan beter wat aanaarden, anders maken we kans dat er wegblijven. Peterselie en selderie, voorgeweekt en op regeltjes gezaaid het zaad goed aandrukken, als het weer niet mee werkt, blijft het soms weken weg. Hebben we een bakje of wat glas, dan gaan wij ook wat bloemzaad zaaien, niet te dicht, dat geeft spillige, slappe plantjes, zijn ze 4 of 5 cm. hoog dan verplanten we ze met een kluitje, dat geeft later mooie ste vige planten, die een maand later met kluit in de voortuin worden gezet, ze groeien dan meteen door. Neem nu eens niet weer dezelfde soorten als verleden jaar, maar vraag uw handelaar om een paar nieuwigheden, er zijn tegenwoor dig juweeltjes, teveel soorten om op te noemen, gij hebt dan weer eens iets anders in uw bloemen tuin om tussen de vaste planten te plaatsen. Begin April gaan ook de win teraardappelen de grond in, dit kan zelfs tot 15 Mei gebeuren. De behandeling hiervan isals ze een week in de grond zitten, een keer over de kop te schoffe len; later als ze op regel komen. Spinazie zaaien we nu ook nog eens een paar regeltjes, en tevens weer kropsla, zwart Duits is hier voor heel geschikt. Wortelzaad na voorgeweekt te zijn met wit zand uitzaaien, goed aandrukken. Zijn we een maand verder dan kunnen we deze laatste 3 soorten nog eens uitzaaien, dan hebben we de hele zomer hiervan voorraad. En nu de koolsoorten, ja bloem kool haalt in onze tuinen in de regel niet veel uit, de meeste gronden zijn hier bij ons niet ge schikt, dit word in de regel een mislukking. Spruitkool en boeren kool gaat beter maar daar is het nog te vroeg voor, hier kunnen we beter later de planten van kopen. Wie zijn vruchtbomen deze winter niet met carbolineum heeft laten spuiten kan nu meteen als de knoppen zich in het schuivings- stadium bevinden, dus als de knoppen beginnen te werken, nog laten spuiten met kleurstof en koper. De peren zijn wel het eerst aan de beurt. Spuiten kunt U beter door de vakman laten doen, hij kent de bestrijdingsmiddelen en verhou dingen. Wilt gij gezonde bomen en mooi fruit dan is spuiten nu noodzakelijk. Wie liefhebberij in boompjes-enten heeft kan dit deze maand nog met succes doen. AMATEUR HET FOTOTOESTEL MET INGEBOUWD ZONLICHT Deze camera, waarvan de ver koop op 15 Maart j.l. is begonnen, onderscheidt zich in vele opzichten van andere eenvoudige camera's. Van de vele camera's, die thans geleidelijk verkrijgbaar zijn, is de PHILIPS FLITSCAMERA het enige type, zelfs buiten Europa, waarvan de flitsuitrusting, reflec tor, batterijhouder, flitscontröle- inrichting en camera één geheel is. De werkwijze voor een op name mét of zónder flitslicht maakt daarbij geen verschil. Slechts één lichte vingerbeweging doet het werk. Geen fotoseizoen meer Door het aan de markt komen van deze moderne flitscamera is thans ook voor de eenvoudige amateurfotograaf een einde ge komen aan het z.g. fotoseizoen. Hiermede bedoelen wij, dat men nu niet meer door lichtgebrek gedwongen is alleen des zomers in het zonnetje te fotograferen. De PHILIPS FLITSCAMERA draagt het zonlicht-fotolicht met zich mede om dienst te doen in die gevallen, waarin het daglicht ontbreekt of ontoereikend is. Altijd gereed voor het gebruik Over een camera beschikken waarin het zonlicht is ingebouwd, betekent dat wij overdag of 's nachts, 's zomers of s' winters, buiten of binnen, op elk tijdstip onbelemmerd kunnen fotograferen zonder één enkele extra handgreep, in huis, in bootkajuit, trein of autobus, in tuin of tent. PHILIPS FLITSCAMERA geeft haar bezitters 100 °/0 service. Nu ook de dames en de kinderen aan de camera Het is niet toevallig dat tot op heden zo bijzonder weinig door vrouwen en kinderen werd gefotografeerd. Bijna altijd is het de man, die de camera bedient, enkele uit zonderingen daargelaten. In vele gevallen is misplaatste angst voor ingewikkelde bediening van het apparaat en voor ver onderstelde noodzakelijke tech nische kennis hiervan de oorzaak. Gebraden vlees en eieren zijn onschadelijk In West-Duitsland heerst op het ogenblik een kleine epedi- mie van papegaaien-ziektede overheid aldaar heeft drastische maatregelen getroffen om een uitbreiding van deze ernstige en besmettelijke ziekte tegen te gaan. In Nederland hebben wij te kampen met een pseudo-hoen- derpest, welke al eveneens grote zorgen baart. We zullen beide ziekten hier eens nader op haar gevaren bezien. Papegaaienziekte komt betrek kelijk zelden voor, over het al gemeen geniet zij dan ook een vrij geringe bekendheid. Het komt mij daarom nuttig en wenselijk voor het een en ander mede te delen over deze belager van onze gezondheid. Om te beginnen gaat het hier niet om een ziekte van vandaag of gisteren: reeds in 1896 werd er in Parijs een epidemie waar genomen met niet minder dan 70 patiënten. Telkens duikt een pa pegaaienziekte weer ergens op dan in Zwitserland, dan weer in Duitsland of Amerika. Omstreeks '30 moesten 12 natië'n zich tegen de Psittacosis te weer stellen; in de loop van de tijd zijn er ook in ons eigen land verscheidene gevallen gezien. Een onderzoek dat vanwege de Volkenbond werd ingesteld leidde tot opsporing van de oor spronkelijke haardzij was ge legen in Brazilië en Paraguay de groene papegaai, die thuis is aan de oevers van de Amazone rivier is meestentijds de boos doener. Gevolg van dwaze gewoonte. Behalve door de groene Ama zone-papegaai wordt dit ernstige lijden soms door andere vogels overgebracht: parkieten, pracht- vinken en kanaries. Mensen die eenmaal ziek geworden zijn kun nen weer gezonde personen in fecteren. De smetstof is een filtrabel virus, dat het menselijk lichaam vaak door de ademhalingsorganen, soms ook langs de weg van het maagdarmkanaal binnendringt. De dwaze gewoonte van sommige vogelliefhebbers om de dieren uit hun mond te laten eten kan zeer onaangename gevolgen hebben! De stad Dortmund heeft al eerder met de papegaaienziekte te maken gehad. Steunend op de ervaringen van de epidemieën van 1934 en 1937 heeft men thans zodra de diagnose bij een aantal patiënten duidelijk werd bij alle vogelhandelaren de daar aanwezige papegaaien en parkie ten in beslag genomen en gedood. Daar ook de dode dieren, de uitwerpselen en de veren besmet tingsgevaar opleveren, heeft men Hoe het ook zij, thans is met de PHILIPS FLITSCAMERA de periode ingeluid, waarin ook vrouwen en kinderen deel kunnen nemen aan de nuttige en prettige bezigheid: de fotografie binnens huis zowel als buiten. Moderne tijden, moderne middelen Ruim 100 jaar geleden werd de eerste foto gemaakt. 300 secon den moest het slachtoffer roerloos tegen een pilaar leunen vóór zijn conterfeitsel op de „gevoelige" plaat was vastgelegd. Deze ma nier van fotograferen kon alleen door een vakman gebeuren. Eerst 75 jaar later werd door het verschijnen van de populaire camera's de fotografie pas ge meengoed. Fabrikanten van film en foto papieren brachten inmiddels de kwaliteit van dit materiaal op een nimmer verwacht topniveau. Tenslotte waren het de fabrikan ten van fotolichtbronnen, die voor het nog ontbrekende kunst licht zorgden. 1950 is het jaar, waarin wij eerst allen met recht voor de volle 100 °/o kunnen profiteren van de topprestaties op fotogra fisch gebied met een minimum aan vaardigheid en een maximum aan gemak, hetgeen betekent, dat ontelbare wensen, door de grote massa gekoesterd, thans in ver vulling zijn gegaan. Verkrijgbaar bij fotohandel C. Oldenburg, Laanweg C 164, Schoorl. de betrokken winkels tevens met formaline ontsmet. Hoog sterfte-cijfer Een tot twee weken na de infectie breekt de ziekte vrij plotseling uit met symptomen, die aanvankelijk het vermoeden op typhus kunnen doen rijzen. Na een paar dagen blijkt echter een ernstige longontsteking het ziektebeeld te beheersen. Bij het begin van een epidemie wordt de papegaaienziekte vaak niet herkendmen is er niet op verdacht. Zo ook nu weer in Dortmundpas toen een 44-jarige vrouw in een der ziekenhuizen overleed en ook andere patiënten niet op de ingestelde behandeling reageerden, begreep men dat het hier om iets anders dan om een ge wone longontsteking moest gaan. Het sterftecijfer van de pape gaaienziekte is hoog, behoorlijke geneesmiddelen had men tot voor kort niet tot zijn beschikking. De beste resultaten werden nog be reikt met inspuitingen van een serum dat was bereid uit het bloed van personen die de ziekte doorstaan hadden. Na de ontdekking van de sul- fonamiden heeft men deze midde len ook bij de papegaaienziekte beproefd; zij bleken niet aan de verwachtingen te voldoen. Met de nog nieuwe antibiotica kwam er weer hoop, maar penicilline bleek het juiste middel niet te zijn. Kortgeleden vond men echter in Amerika, dat een behandeling met aureomycine (een zusje van penicilline en streptomycine) uit stekende resultaten oplevert. De hoenderpest Geheel anders liggen de dingen bij de zogenaamde vogelpest, die op het ogenblik in ons land heerst. Men heeft er kennis van genomen, dat de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft bepaald, dat alle pluimveemarkten, tentoonstel lingen, keuringen cn andere ge legenheden waar concentraties van pluimvee voorkomen in geheel Nederland tot nader order moe ten worden gesloten. Bovendien is voor Noord-Brabant, Limburg en Zeeland het vervoer van alle pluimvee, levend of geslacht, ge dood of gestorven tot nadere aankondiging verboden, terwijl dit vervoersverbod tevens geldt voor verpakkingsmiddelen, broedeieren en pluimveemest. Vanzelfsprekend hebben deze drastische maatregelen bij het publiek enige ontsteltenis verwekt, vooral toen er geruchten de ronde deden die inmiddels gelukkig weer zijn tegengesproken dat de epidemie, die uit het Zuiden ons land is binnengedrongen zich niet slechts tot onze drie zuidelijke provincies beperkte, maar dat er nu ook boven de grote rivieren gevallen van hoenderpest zouden zijn waargenomen. Velen hebben zich met enige huivering afgevraagd of er aan de consumptie van pluimvee en ook van eieren in zulk een tijd geen gevaar voor de menselijke gezondheid te duchten was. Nu is het zo, dat de heersende epidemie wel een ernstige bedrei ging voor onze pluimveestand oplevert en dat zij grote gevaren inhoudt voor de eierproductie, waarvan zoals bekend een be langrijk gedeelte wordt geëxpor teerd. Voor de gezondheid van ons zelf is deze hoenderpest van heel wat minder betekenis dan de papegaaienziekte. Zelfs bij een directe aanraking van de mens met een ziek dier of met een vogel die aan deze ziekte is gestorven is de kans op besmetting zeer gering. Het is mogelijk, dat bij de mens een lichte oogontsteking optreedt of dat hij een minder ernstige long aandoening krijgt, maar dan zou hij er zich op moeten toeleggen zichzelf te infecteren. Ook wanneer de voedings middelen behoorlijk worden toe bereid heeft de mens van de hoenderpest vrijwel niets te duch ten. Zelfs wanneer men gekookt of gebraden vlees van een zieke vogel zou nuttigen is het practisch zeker, dat men hiervan geen schade ondervindt, hoewel het in het algemeen natuurlijk ontraden moet worden dieren op tafel te brengen die aan de een of andere ztekte hebben geleden HUISDOKTER GEEN TOEKOMST VOOR DE JEUGD? Ouderen moeten het pessimisme bij jongeren niet versterken. Over het algemeen koestert de Nederlandse jeugd weinig opti misme ten aanzien van haar toe komst. De omstandigheden ge ven daartoe alle aanleiding. Zo heeft de jeugd nog steeds te kampen met de vijf jaren achter stand, die de oorlog heeft veroor zaakt. Deze kunnen wel worden ingehaald, doch het is niet te verwachten, dat dit eveneens in vijf vredesjaren reeds wordt be reikt. De na-oorlogse situatie in Ne derland bevordert het inhalen van de achterstand niet in hoge mate, want de algemene versobe ring is geen stimulans voor een snellere studie of een vlottere carrière op de maatschappelijke ladder. Integendeel, er moet veel meer energie worden opgebracht dan voorheen om gelijkwaardige successen te behalen. Voor het inlopen van een achterstand dient dus nog meer extra inspan ning aan de dag te worden ge legd. De jeugd, die na de bevrijding klaar stond om de handen uit de mouwen te steken was goeddeels bereid om flink aan te pakken, maar langdurige militaire dienst plicht en een gebrek aan vakbe kwaamheid, terwijl die juist bit ter noodzakelijk was, waren o.m. oorzaak, dat de resultaten een te leurstellend karakter droegen. De enorm gestegen kosten voor le vensonderhoud en steeds moeilij ker wordende woningtoestanden deprimeerden de ondernemings lust bovendien in niet geringe mate. Jongeren, die geestelijk rij per waren dan zij, die in voor oorlogse jaren tot deze categorie behoorden, moesten optornen te gen een barrière van moeilijk heden, die voortvloeiden uit de maatschapelijke constellatie van een land, dat slachtoffer werd van de meest vernietigende oor log aller tijden. En ondanks alle enthousiasme imochten velen daarin niet slagen. Zij voelen zich teleurgesteld, dikwijls zelfs ver bitterd. Vele ouderen hebben er niet toe medegewerkt om het pessi misme, dat onvermijdelijk voort moest spruiten uit een dergelijke situatie, te bestrijden. Integen deel, zij wakkerden het aan. Zij opperden bezwaren tegen alles, wat werd voorgesteld om de eco nomie van het land weer op gang te brengen, 'zij zagen geen per spectief meer voor een wereld, die beschikte over een wapen als de atombom en verkondigde luide de opinie, dat tegen de kolos van het communisme geen Euro pese macht of bundeling van machten zou zijn opgewassen. Amerika werd gedoodverfd als een bolwerk van egoïsme, dat slechts spierinkjes uitwierp om kabeljouwen te vangen. Neen, het leven na de tweede wereld oorlog zou nimmer meer behoor lijke kansen bieden. Wie emi greerde was een avonturier, die niets te verliezen had en mocht men al spreken over respect, dat men koesterde voor het initiatief van hen, die elders dan in Ne derland een bestaan trachtten te verwerven, in het diepst van hun hart beschouwden velen de emi granten als tweederangsburgers ofvluchtelingen. Het idealisme, dat (gelukkig) vele jongeren siert, werd de kop ingedrukt, omdat het geen eco nomische perspectieven bood of, indien dit laatste wel het geval was, omdat „de wereld van van daag er geen meer is als vijf en twintig jaar geleden." Als het er op aan komt zou er voor de jeugd van vandaag dus geen en kel perspectief meer zijn. o Laten wij voorop stellen, dat zelfs indien het zo was, de jeugd dit nimmer zou accepteren, om dat het in strijd is met haar we zen. De jeugd moet vooruit. Zij heeft nog een vol leven voor zich liggen en zij zou haar bestaans recht ondermijnen, wanneer zij toegaf, dat het leven slechts rampspoed in petto zou hebben. Wij menen, dat oudeiren de taak hebben de jeugd een realisti sche kijk op het leven te geven. Juist de jongeren, die geconfron teerd zijn met een oorlogsmaat schappij zoals wij die in de laat ste oorlogsjaren en de eerste pe riode na de bevrijding hebben ge kend, heeft het geloof, dat er in onze wereld ook iets anders kan zijn dan wreedheid, bedrog en rechtsverkrachting. Die mogelijkheid mag geen oudere ondanks al zijn erva- Voor de Jeugd Ja, daar staan jullie even van te kijken hè En ik hoor jullie al vragen: Wie zou dat nu niet willen Een mop Nee, hoor, het is echt waar. Jongens en meisjes, wier vader of voogd lezer is van dit blad en die minstens 10 en hoogstens 14 jaar oud zijn, kun nen in de komende zomermaanden een week of veertien dagen voor niets met vacantie als ze willen en als ze van vader en moeder of voogden mogen. Kijk eens, wij weten, dat er heel wat jongens en meisjes zijn, die in de zomermaanden Juli of Augustus graag eens een week of veertien dagen met vacantie zou den willen gaan naar een andere streek van ons land. Maar dat kost heel wat geld en we weten allemaal, dat de meeste vaders en moeders dat niet kunnen betalen. Zeker niet in deze tijd. En dus komt er niets van. En wat zou het toch leuk zijn om eens een week te gaan logeren bij andere mensen, ver weg, waar ook een jongen of een meisje van dezelfde leeftijd is. Kan dat nu niet? Daarover heeft de redactie van dit blad eens zit ten peinzen en nu is, tezamen met een aantal andere kranten in ons land een plannetje tot stand ge komen. Een plan tot VACANTIERUIL Dat doen we zó. Ieder meisje en iedere jongen van minstens 10 en hoogstens 14 jaar, die van zijn ouders of voogden in de komen de vacantietijd toestemming krijgt ringen wegredeneren, want de onmacht van eigen tijdgenoten is geen maatstaf voor het geslacht, dat na ons komt. Wel moet de jeugd loskomen van de idee, dat de wereld open ligt en er min of meer op gewacht wordt op de komst van een jong geslacht. De teleurstelling is dan onvermijde lijk, juist gezien de moeilijkheden, waarvoor het leven ons in deze jaren stelt. De jeugd van Nederland moet worden bijgebracht, dat er voor haar een toekomst is, wanneer zij bereid is geloof te hechten aan het gevleugelde woord, dat voor succes 99 pCt. transpiratie en 1 pCt. inspiratie nodig is. En ook moet zij weten, dat over de gren zen evenzeer mogelijkheden lig gen als in het eigen land. Te dikwijls schijnt vergeten te wor den, dat ons nationale bestaan gebaseerd is op het gedurfde ini tiatief van onze voorvaderen. En daarom willen wij allen, die thans in zak en as zitten, om dat het er in onze wereld zo be roerd voorstaat, nu wij Indone sië „kwijt" zijn en er maar geen vreedzame verhouding tussen Amerika en Rusland komt en ons land zo overbevolkt raakt en er nog zoveel meer is dat het leven veronaangenaamt, toeroepen: be denkt dat ons land en ons volk meer benarde tijden hebben door leefd en weet, dat harde arbeid en geloof in idealen met een rea listische ondergrond ons steeds weer uit de rampspoed hebben gered! A. B. H, om gedurende een week of veer tien dagen te logeren bij een ge zin, waar een jongen of meisje van ongeveer dezelfde leeftijd is, moet zich vóór 15 April a.s. bij het bureau van dit blad opgeven. Voorwaarde is, dat de ouders van deze jongen of het meisje er in toestemt, dat het kind uit het ge zin, waar eerstgenoemd kind te logeren komt, in ruil eveneens een week of veertien dagen mag komen. Ik zal eens een voorbeeld geven. In Gorinchem woont Jan Bakker, die 12 jaar oud is en in Velp woont Kees Prins, die ook 12 jaar oud is. Jan Bakker gaat dan van 1 tot 14 Aug. a.s. logeren bij de ouders van Kees Prins in Velp en van 15 tot 28 Aug. a.s. gaat Kees Prins logeren bij de ouders van Jan Bakker in Gorinchem. De enige kosten, die aan deze vacantieruil verbonden zijn, is het reisgeld. En eventueel een paar zakcenten. Het resultaat is, dat Jan, die nog nooit in Velp is geweest, 14 dagen pleizier heeft in zijn nieuwe omgeving en Kees, die Gorinchem nog nooit gezien heeft, daar twee weken kan ge nieten. *- Dus alle kinderen hebben het nu goed begrepen Mooi, als je minstens 10 en hoogstens 14 jaar bent, mag je onderstaand formu liertje invullen. Denk er om, dat vader of moeder of voogd het moet tekenenAnders gaat het de prullemand in! En vóór 15 April a.s. bezorgen of sturen naar het 'bureau van dit blad. Op de enveloppe schrijven „Vacantie ruil". De redactie zorgt dan wel voor een ruiladres. Begin Mei zullen deze in de courant gepubliceerd worden. Vacantieruil van „De Duinstreek" Naam en voornamen (voluit) Volledige woonplaats Leeftijdjaar. Jongen of meisjeGods dienst: wenst gedurende een week/14 dagen te ruilen, (doorhalen, wat niet verlangd wordt). Hieronder handtekening van een der ouders of voogden, als bewijs, dat zij met de vacantieruil accoord gaan en er in toestemmen voor een even lange tijd een jongen of meisje van ongeveer dezelfde leef tijd en zo mogelijk dezelfde gezindte als logé te zullen opnemen. Een en ander met gesloten beurzen. Dit formulier uitknippen en vóór 15 April a.s. opzenden naar het bureau van dit blad. De laatste voor mensen niet gevaarlijk D@sS(&s) ®fc§KgA§) @^(8^(^(^(^8^@^(^(^<^^(!^<g4®<e*s)(aAS)(«AS)@fcg)<gA9(aA5)(8 Vanaf Vrijdag 24 Maart t/m Donderdag 30 Maart dagelijks 's avonds te 8 uur Zondag- en Woensdagmiddag te 2.30 uur INGRID BERGMANN in haar subliemste creatie van Toegang 14 jaar. Geheel in kleuren. Plaatsbespreken 's morgens van 11 12 uur, telefonisch no. 2126 (van 11-12 u.)

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2