I EROPENT Cbnctd Mr. Opiiciën PASTOOR SCHEERMESJES merk ABONNEE gaan in t gebruik veel langer mee! l/.l/.l/. loterij, BEKENDMAKING B. en W. van Bergen maken bekend, dat de afcL huisvesting van 2 tot 16 April 1950 voor het publiek gesloten is. BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER", BERGEN 6m dtoqi&Utckfe EGM0ND AAN ZEE Zaterdag 1 April, Hoflaan 2, Tel. 2202 Woensdag 5 April, V.V.V. Hoord-Kennemerland Plattelandsvrouwen op bezoek „WAARVOOR WIJ THANS STAAN'' Aan de gevolgen overleden Wordt Egmondia kampioen? Egmondia-Junioren kampioen Grote Noordhollandse i Vanaf 31 Maart, de gezellige kleurenshow-film „LOOK FOR THE SILVER LINING" Toegang alle leeftijden Vanaf 3 April de goed geslaagde Detective-film „HET MASKER VAN DIMITRIOS" Toegang 18 jaar. Woensdag 5 April geen Bioscoop. Donderdag 6 April a.s., 's middags 2.30 u. en 's avonds 8 u. op veler verzoek „LA TRAVIATA" een hoogtepunt der Italiaanse Operakunst. te geven door een Strijkkwartet v/h Concertgebouworkest 8 uur in de N. H. Kerk te Schoorl. Toegang f 1.— Kaarten verkrijgbaar bij bestuursleden v. „Algemeen Welzijn", verder bij kappers Bekker, Slot en Venneker en aan de ingang CONCERT Algemeen Welzijn Liefhebbers van goede muziek maken tegenwoordig wel tochten per autobus naar Amsterdam. Dit is zeer te waarderen, maar nu kunnen zij in Schoorl terecht. Evenals verleden jaar komt n.l. een strijkkwartet van het Con certgebouworkest 'n concert geven. Was het vorige concert vlak vóór de restauratie, nu heeft het plaats in de geheel vernieuwde Hervormde Kerk in Schoorl, en wel op Woensdag 5 April a.s. 's avonds om 8 uur. Goede wijn behoeft geen krans. Het programma bevat muziek van Mozart, Schubert en Beet hoven. Geen gewijd propramma dus, maar wel muziek, die past in een kerkgebouw, waar de accoustiek, volgens de artisten zelf, wel bijzonder goed is. Algemeen Welzijn hoopt, dat het organiseren van dit mooie concert gewaardeerd wordt en dat dit blijkt door een druk be zoek. Men zie verder de adver tentie. Eerste Hulp bij Ongelukken in woord en beeld. Verkeersongelukken eisen steeds weer slachtoffers, ook in huis, in fabriek en werkplaats, bij sport en spel, op het water en op het ijs, overal vinden steeds weer ongelukken plaats. Steeds meer behoefte zal er bestaan aan goede eerste hulp. Eerste hulp is er vaak genoeg, een ieder is gaarne bereid te hel pen, maar die eerste hulp, hoe goed ook bedoeld, kan funest zijn voor de patiënt, als die hulp niet juist is, fout is. De heer A. H. van Roon, direc teur Ned. Vereniging E.H.B.O. gaf sprekende voorbeelden van gevallen, waarin door ondoeltref fende hulp heel wat ellende was veroorzaakt. Was dit vroeger niemand kwalijk te nemen aldus deze spreker, nu is het anders een ieder toch, kan door het vol gen van een cursus in E.H.B.O. leren hoe hij een medemens kan helpen, kan redden. Sluit U aan bij een E.H.B.O.- vereniging, aldus deze propagan dist of steun de vereniging door een bijdrage. Op het witte doek werden verschillende wenken gegeven in het belang van de gezondheid, een idee gegeven van de studie van Dr. Marshall en goede daar naast als tegenstelling foutieve eerste hulp gedemonstreerd. De voorzitter van de afd. de heer Bredewout was de tolk van alle aanwezigen toen hij het hoofd bestuur dank zei voor deze pro- paganda-avond met de Oranje- kruis film. „Noord-Kennemerland" hield onder voorzitterschap van de heer v. d. Garde Jr een druk bezochte ledenvergadering in hotel „De Rode Leeuw". De voorzitter wenste allereerst zijn beide mede bestuursleden, de heren de Jong en van Wijk Sr, die beide door ziekte afwezig waren, een spoedig en algeheel herstel toe en wijdde vervolgens gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van de vo rige week zo plotseling overleden pionier Ype Minkema. Spreker uitte zijn grote voldoening over de stroom van aanvragen die er binnenkomen, en die 50°/0 meer bedragen dan in het vorige jaar. Van de lange rij mededelingen stippen wij het volgende aan. Lof werd toegezwaaid aan de heer Oldenburg voor de keurige verzorging van de nieuwe folder. De heer Goettsch heeft zich be reid verklaard om niet op 17 maar op 20 April a.s. een lezing met lichtbeelden te houden over „Oud Schoorl". Op de in Juli en Augustus te Alkmaar te houden tentoonstelling zal voor de hele kuststreek propaganda worden gemaakt. Het reisbureau Magneet zal in het seizoen drie a vier maal 's weeks verschillende trips orga niseren. Er zijn plannen in voor bereiding voor de gezamenlijke uitgifte van een fiets- en wandel- kaart voor Noord-Kennemerland. Voor hen, die gewoon waren hun takken enz. te verbranden en nu tot de ontdekking zijn ge komen dat dit strafbaar is, kwam de verlossing brengende mede deling, dat men zich maar tot de heer Stoelhorst behoeft te wen den om raad. Enkele leden zullen straks tot de ontdekking komen dat hun contributie dient verhoogd, terwijl anderen iets minder zullen hebben te betalen. Natuurvrienden zullen in de broedtijd weer kunnen genieten van onder leiding van de heer Stoel horst te houden duinwandelingen. Jaarverslagen De secretaris de heer Blanken- stijn, memoreerde in zijn jaarver slag de voornaamste voorvallen uit 1949 en wees in de eerste plaats op het tot stand komen van de Schoorlse Zeeweg, waar van duizenden fietsers en wande laars reeds hadden genoten. Met grote voldoening werd gewezen op de prachtige samen werking met gemeente en staats bosbeheer waardoor veel tot stand was gekomen in het belang van het vreemdelingenverkeer. De feestelijke herdenking van het veertigjarig bestaan was niet ver geten. Van het onderling overleg tussen het gemeentebestuur en de kampeerhoudersvereniging werd verwacht, dat het kamperen in goede banen zou worden geleid. Het informatiebureau had weer heel wat werk verzet. De heer K. P. Zuurbier had in het afge lopen jaar 1360 schriftelijke en 990 mondelinge aanvragen be antwoord tegen resp. 1040 en 650 in 1948. Alleen de provincie Zeeland liet niets van zich horen (dit jaar stelt men ook daar be lang in SchoorlHet ledental bedroeg op 31 Dec. 213 (een jaar te voren 187). De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 5001,41 en een batig saldo van f 508,99. Nadat de kascommissie bij monde van de heer I. C. Tak haar rapport had uitgebracht, werd de penningmeester gedéchargeerd. Zomerprogramma Wat de gasten aan te bieden? Heel wat suggesties werden ge daan verlichtingsavond, concer ten, vuurwerk, paardensport, strandfeest enz. enz. Maar. wie zal dat betalenOnze Gel derse dichter Staring vertelt in zijn Jaromier hoe „voor twee paar eeuwen" een student uit Praag het klaar speelde om „met een platte buidel een maaltijd te verenen" maar het bestuur van Noord-Kennemerland was niet zo vindingrijk als de grappenmaker Jaromier. „Twee paardevoeten en en een koestaart" waren misschien nog wel te krijgen maar daarmee de vele vermakelijkheden te finan cieren achtte ze niet wel mogelijk. Men diende zich te beperken tot die attracties die geen aanslag betekenden op de kas. Men was het er over eens, dat allen moesten medewerken om de verlichting te doen slagen en ook meenden velen dat een bescheiden strand feest niet mocht uitblijven. De gymnastiekvereniging Olympia had volledige medewerking toe gezegd en ook Schoorl's fanfare corps had alle steun beloofd. Over de houding van het bestuur van Schoorl's Gemengd Koor waren velen slecht te spreken. De steeds zeer gewaardeerde duinwandelin gen onder leiding van de heer Stoelhorst zullen weer doorgang vinden. Een autoped wedstrijd is in voorbereiding. Bij de besprekingen van z.g. contactavonden bleek, dat de ver gadering deze op prijs stelde; ze zouden tevens de band tussen de leden versterken. Bij de rondvraag werden nog enkele interne aangelegenheden besproken, waarna de geanimeer de bijeenkomst werd gesloten. Waar de persen draaien De Schoorlse „drukkerij, uit geverij en boekhandel" mag zich in steeds groeiende belangstelling verheugen. Niet alleen de jeugd, maar ook ouderen komen graag een kijkje nemen in dit bedrijf. Dezer dagen bracht een groep van de Plattelandsvrouwen een bezoek aan de persen. De dames trachtten eerst de zetters de kunst af te kijken, die vliegensvlug, zonder een enkele keer mis te grijpen, lettertje voor lettertje het hele zetsel met de hand verzorg den. En dan trok de handdruk pers de aandacht en vooral de allermodernste automatische druk pers, de ingenieuze vinding, die pas dezer dagen zijn intrede deed in dit Schoorlse bedrijf en waarop, het schijnt ongelooflijk, 5000 stuks per uur worden gedrukt. De grote automatische snelpers, waarop de bekende „Duinstreek" met de graag gelezen „Gezusters Riessenheuvel" het licht zag, wekte aller bewondering. Vouwmachine en snijmachine trokken evenzeer de aandacht. De dames vonden alles zeer interessant en hebben hiermede kennis kunnen maken met het drukkersvak, dat bij zo velen buiten het vak staanden geheel onbekend is. Zij hebben van begin tot eind het totstandkomen van drukwerk kunnen volgen, en waren daar voor zeer erkentelijk. ADVOCAATFABRIEK GEOPEND Onder grote belangstelling werd Vrijdagmiddag te Schoorl de Advocaatfabriek „Cleyn Martijn" geopend. Velen waren gekomen om eens een kijkje te nemen in dit nieuwe bedrijf. Aanwezig waren o.m. Burgemeester Mr Jochems, de directeuren van de capsulefabriek Holland, de kur- kenfabriek Schiedam en de flessen- fabriek Leerdam en verschillende leveranciers. De Burgemeester wees er op hoe zoetjes aan meer industrie z'n intrede doet in Schoorl, na de steenfabriek, een speelgoedfabriek en nu een ad vocaatfabriek. Hij wenste de ondernemende zakenman veel suc ces met zijn streven. De heer M. W. v. d. Garde Sr. vertelde hoe hij, begonnen met een ketel van 8 liter, zoetjes aan uitbreidde en nu werkt met ketels van 350 liters. Tweeduizend flessen worden per dag bereid en een vijftiental vertegenwoordigers zorgt dat ze over ons hele land hun weg vinden. Met de grootste aandacht volg den de aanwezigen de uiteenzet tingen van de heer v. d. Garde en bewonderden de doelmatigheid van de hele inrichting. Wij voegen gaarne onze beste wensen bij de vele die de nieuwe fabrikant mocht ontvangen. BEDANKT Naar wij vernemen heeft de heer J. de Graaf, transformist bij de P.T.T. te Haarlem, onlangs benoemd tot Kantoorhouder te Schoorl, voor deze benoeming bedankt. A.s. Maandag zal Mr M. van der Goes van Naters, lid der Tweede Kamer en voorzitter der Fractie van de Partij v.d. Arbeid, in ons dorp komen spreken. 't Komt niet zo vaak voor dat een zo n vooraanstaande figuur uit onze landsregering in ons midden is. Laat li dus de ge legenheid om te horen wat Mr v. d. Goes te zeggen heeft, niet ontgaan „Waarvoor wij thans staan". Ja, een onderwerp dat op talloze manieren bezien en besproken kan worden. En wie dan zijn eigen gedachten een ogenblik laat gaan, zal van vraagstukken van dorps- en provincie-belang, van lands- en Benelux-politiek, allicht op Europese- en Wereldproble men komen, om tenslotte voor het benauwende „atoom-geheim" te blijven staan. Wel, om de spreker van Maan dagavond alvast enigszins te ken nen, moet U weten dat hij in Straatsburg, het Verenigingspunt voor Europa een belangrijke rol speelde. En dat hij als socialist en als verantwoordelijk staatsman de oplossing van vele problemen van ons moeilijke bestaan in nauwe en vriendschappelijke samenwer king tussen de volkeren zoekt. „Waarvoor wij thans staan' Wel, a.s. Maandagen „De Rus tende Jager", kunt li er meer van horen. (Zie de advertentie elders in dit nummer.) Langzaamaan-actie onder de kippen Wat dat is met die kippen te genwoordig Er heerst onrust in het hoenderhok. Of het voer van te slechte kwaliteit is, of de prijs voor de eieren te laag, wij weten het fijne van de zaak niet, maar het is een feit, dal er verzet wordt gepleegd. De ene kip legt af en toe een ei minder en een andere kip n. 1. van de heer P. Quax te Schoorldam, legt doodgemoede reerd een miniatuur-ei van juist 13 gram, terwijl bewezen is, dat zij heus wel beter kan. En dat juist tegen Pasen. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag wedstrijd 28 Maart j.l. Groep A. 1 Beeldman-Bekker 66,67 2 Half-Jonker 61.31 3 Mevr. Arpeau- v. Twuyver 58.93 4 Pinxter-Diderich 47.60 5 v. d.Lelie-Klik 45.83 6 Fam. Jochems 40.48 7 Fam. Repko 39.89 8 Haasbroek-Aalders 39.29 Groep B. 1 Fam. Kuyper 60.42 2 Jes-Half Jr. 60.42 3 Mosch-Beukers 56.25 4 Dames Bouman-Aalders 51.02 5 Pinxter-v.d. Linde 45.83 6 Nieuwland-Visser 45.83 7 Dames de Wilde-HofF 30.21 Het staat daar langs der duinen [rand. Het kerkje, gans vernieuwd De klok, die eens door snode hand Ontvreemd werd en vernield, Zij roept ons toe met blijde klank Komt, richt naar mij uw schrêen, Komt en brengt nu Gode dank. Spoed U naar mij heen. Het heft zijn vriendelijke toren Naar boven in de wind Het werd weer uit verval herboren Tot vrede van het mensenkind. D. MODDER-DE JAGER SCHOORL, Maart 50. STRANDEXPLOITATIE De exploitatie van het strand der gemeente, ten zuiden van het dorp zal dit jaar beginnen op Donderdag 13 Mei. Te beginnen met Hemelvaarts dag zal men dus weer op het gemeentestrand kunnen kamperen. Dit zal alleen nog mogelijk zijn voor hen, die tijdelijk een linnen tent willen plaatsen. De aanvra gen voor een houten zomerhuisje gedurende de gehele zomer zijn zo overstelpend, dat reeds enige tijd geen nieuwe aanvragen meer in behandeling worden genomen. De stucadoor J. uit Alkmaar, die Vrijdag j.l. het ongeluk had in een kelder te vallen van een in aanbouw zijnd perceel aan het Pompplein, is in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar tenge volge van de bekomen verwon dingen overleden. Egmondia heeft na de uitslagen van Zondag j.l. het kampioen schap voor het grijpen. Zelf wonnen de Egmonders met 6-3, terwijl de enige concurrent, Knol lendam, met 2-1 tegen Jisp ten onder ging. Met 2 wedstrijden meer gespeeld staat Egmondia thans 5 punten voor op Knollen dam. A.s. Zondag speelt Egmondia de laatste wedstrijd in Zaandam, tegen de hekkensluiters, Zaanse Boys. Wordt deze wedstrijd ge wonnen, dan is het kam pioenschap een feit. Bij gelijk spel zou Knollendam hoogstens nog in puntenaantal gelijk kunnen komen. Zover zullen de Egmon ders het echter, naar wij ver trouwen wel niet laten komen, al blijft het tegen een degradatie- candidaat altijd uitkijken. Laat Egmondia zich vooral niet blind staren op de 10-0 overwinning, die thuis tegen Zaanse Boys werd behaald Een record aantal supporters zal Egmondia Zondag naar de Zaan vergezellen om hun favo rieten aan te moedigen. Het junioren-elftal van de voet balclub Egmondia is kampioen van zijn afdeling geworden. De toekomst ziet er dus voor Eg mondia hoopvol uit. Deze pres tatie is des te mooier, omdat hetzelfde elftal in het vorige seizoen als adspiranten-elftal kampioen werd en dus reeds de eerste maal, dat het in de veel zwaardere junioren-afdeling uit kwam, opnieuw kampioen werd. Vacantieruil van „De Duinstreek Naam en voornamen (voluit) Volledige woonplaats Leeftijdjaar. Jongen of meisje Gods dienstwenst gedurende een week/14 dagen te ruilen, (doorhalen, wat niet verlangd wordt). Hieronder handtekening van een der ouders of voogden, als bewijs, dat zij met de vacantieruil accoord gaan en er in toestemmen voor een even lange tijd een jongen of meisje van ongeveer dezelfde leef tijd en zo mogelijk dezelfde gezindte als logé te zullen opnemen. Een en ander met gesloten beurzen. Dit formulier uitknippen en vóór 15 April a.s. opzenden naar het bureau van dit blad. SPREEKUUR VAN HEDENAVOND VERVALT Hoofdprijs i 8 koeien. Verkrijgbaar bij Boekh. C. Oldenburg, Schoorl ONS NIEUWE FEUILLETON Jan Houtzagers is een jongen, zoals er twaalf gaan in een dozijn: vrolijk en zorgeloos, heeft een aardige baan en een nog aardiger verloofde. Hij heeft echter één zwak: is een verwoed liefhebber van kaarten en dat doet hij dan ook met zijn vrienden in hun „soos" aan de Ceintuurbaan, drie avonden per week. Dit begint zijn verloofde, Pop Willems, te vervelen en ze stelt hem dan ook een schriftelijk ultimatum: ophouden met kaarten, anders verbreekt zij haar verloving. Als Jan haar briefje leest, is hij even verschrikt, maar hij denkt, dat het zo'n vaart niet zal lopen en gaat toch kaarten. Resultaat: Pop stuurt hem in een brief de volgende morgen haar ring terug. Maarde volgende morgen is Jan Houtzagers verdwenen. Zijn bed is onbeslapen en op de Bank, waar hij werkt, komt hij ook niet opdagen. Hiervan weet Pop natuurlijk niets, omdat ze de* verloving heeft uitgemaakt? Wat is er gebeurd? Dat vraagt Jan zich ook af, want als hij bij kennis komt, be merkt hij, dat hij, gekleed in een dure pyama, in een pracht van een bed ligt, maar met een stekende wonde aan zijn achterhoofd. En dan komen er een aantal gebeurtenissen, die Jan van de ene verbazing in de andere doen vallen. Want er komt een bediende in de slaapkamer en Jan wordt aangesproken met „mijnheer de baron." Is het te verwonderen, dat hij er geen touw aan vast kan knopen, voorals als Nee, we vertellen er verder niets meer van. Lee^t U zelf dit bijzonder interessante, weliswaar wonderlijke, maar boeiende en humoristische feuilleton en U zult zich ermee amuseren! Baron tegen wil en dank zal U met nieuwsgierigheid naar elk nummer van ons blad doen grijpen. In dit nummer vangen wij er mee aan en wij wen sen U er vele uurtjes van plezier en genoegen mee. Redactie.

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2