iVeeidkd 99 99 Op&tanditoty MIDDELBARE MEISJESSCHOOL BERGEN Nh., Rondelaan 24 SchooiTs Gemengd Koor BERGEN Het Nederlands Rode Kruis De Oranje-Vereniging De nieuwe Christelijke Kleuterschool PASEN -De repetities VRIJDAG 7 ARRIL 1950 27e JAARGANG No. 14 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Het tempo van ons leven is zo hoog, dat wij bijna zouden vergeten, dat ook dit jaar de paasklokken weer zullen luiden. Pasen, dat betekent voor de Christen, die zijn godsdienst be leeft, eigenlijk het hoogtepunt van alle christelijke feestdagen en het Bewijs temidden vati zijn groten deels in ongeloof voortwentelende bestaan. Het is een bewijs van de almacht Gods, ook over de dood. Dat herdenken wij weer en bij die gedachte aan het heils- feit na ruim 19 eeuwen geleden worden wij ons tevens de belofte bewust, die in .Christus' opstan ding ligt opgesloten: er zal een nieuwe wereld komen zonder dood, zonder oorlog, zonder ijze ren gordijn en zonder waterstof- en atoombom. Ook voor hem of haar, die niet in Christus' opstanding ge looft heeft het Paasfeest betekenis door de herrijzenis van het leven in de natuur en de komst van de milde jaargetijden. Maar deze her denking is oppervlakkiger, heeft minder inhoud. Eigenlijk is het een afgesnoepte paasviering. Men doet wel mee, maar men erkent de grote waarde van Pasen in wezen niet. Beide groepen zien een ver nieuwing van de wereld, de een innerlijk, de ander uiterlijk, maar voor beide partijen heeft het een opwekkende uitwerking. Opwek king waartoe Paasviering is een opwekking tot opstanding voor ons allen. Opstanding dat is herrijzen uit het graf der verdeeldheid voor de gehele Christenwereld. Of we rooms-katholiek, hervormd, ge reformeerd of luthers zijn, we erkennen allen dat Christus is opgestaan. Ziende op dat ver bluffende feit moeten wij tot het besef komen, dat we tot een coalitie behoren, die sterker is dan wat ook, zelfs sterker dan een rijk van goddelozen, dat zich in het Oosten opmaakt om aan alle paasfeesten een einde te ma ken. Dit rijk kan nooit slagen in zijn doelstelling, omdat het sterfe lijke leiders heeft of ideeën tot godheid verheven, die zelf ook vergankelijk zijn. Maar wie een Leider heeft die de dood heeft weerstaan, diè kan er tegen. Dat laatste vergeten we maar al te dikwijls. We hebben de macht, die Christus met zijn kerk in de wereld schiep zelf kapot gebroken door te gaan redetwis ten over dogma's en uiterlijkheden, die niet tot het wezen der zaak behoren. We hebben het hoogte punt, het Paasfeest, uit onze ge zichtskring verloren. Er is ver deling gekomen in de ene christe lijke kerk, die er behoort te zijn. En daar staan we nu in '50 als een groep kerkgemeenschappen, die onderling wat oude veten uitwisselen en we naderen het paasfeest met afkeer van andere christenen, versplintering van wat een wereldkerk had moeten zijn en angst voor de Russen. Als we nu in 1950 eens wer kelijk die opstandingsgedachte in ons hart zouden beleven, wie we ook zijn, dan zou dit paasfeest op menig terrein een revolutie teweeg brengen. Dan zou de ge hele christelijke kerk in de wereld één worden, dan zou er fantasti sche kracht uitgaan van het Westen, dat christelijk heet en het zou in het Oosten worden opgemerkt. Wij zouden niet bang meer zijn voor tien maal zoveel Russen als er thans zijn en de angst zou van ons naar hen overgaan. Zij zouden zien aan ons, dat wij een opgestane Leider hebben en zich ook aan Hem onderwerpen, zodat wij in 1951 een wereldpaasfeest zouden kun nen vieren. Dit alles is mogelijk als wij opstaan uit ons niet-aan- vaarden en werkelijk Pasen vieren. Opstanding, dat betekent de zege van goede idealen, van de werkers voor een betere wereld, van de zwoegers voor vrijheid en recht over allen die er op uit zijn de samenleving in elkaar te doen storten. Dat houdt een opwekking in voor hen, die trach ten er nog iets van te maken om toch voort te gaan en zich niet te laten afschrikken door teleur stelling. Maar ook een opstan- dingsvraag wordt gericht aan de luien, de mismoedigen, de zuch- ters, die tot in het oneindige herhalen, dat het toch zo'n slechte wereld is en dat er toch niets aan te verbeteren valt. Het paas feest houdt de belofte in, dat de nieuwe wereld zal worden ge boren en dus heeft het zin daar voor zijn steentje bij te dragen. Pasen zegt ook iets tot ons volk. Wij moeten eerst door diepe dalen van ellende, onophoudelijk werken, dure tijden, hoge belas tingen enz. enz. om tot een op standing te geraken. Het paasfeest is er een voorbeeld van, dat lang niet elk lijden vergeefs is. Ons volk heeft barre tijden gekend in de laatste wereldoorlog, het kent nog moeilijke tijden door hoge lasten, tekort aan huizen, terugkeer uit Indonesië, maar door die lij densweg komen wij aan de op standing, weer een krachtig volk te zijn, dat weer recht kent, weer huizen heeft, zijn vrijheid beleeft en onder minder lasten gebukt gaat. In die zin is Pasen een concrete voorstelling van doorzet tingsvermogen. Tenslotte zegt de opstanding iets tot een wereld, die zich de afgrond in gaat storten. Bij al de verwarring, de afgang, de chaos, die op allerlei terrein - vooral het politieke - hand over hand toeneemt is het drama van Gol gotha en de daarop volgende zege een houvast en bemoediging. Wat zou het nog voor zin hebben om voort te leven in de maatschappij waar de macht der kwade gees ten ons meer en meer overweldigt, wanneer Christus niet die demo nen had verslagen en ons daardoor een steun gaf, die ons de moed geeft om zelfs nóg een oorlog door te maken. Want wij moeten toch stil worden met onze kleine problemen wanneer wij een ver gelijk maken met de worsteling tegen de dood die Hij heeft ge wonnen. Slechts wanneer het Paasfeest in zijn ware betekenis door ons beleefd wordt zullen wij de zin van de opstanding doorschouwen. Dan kunnen de feestdagen alleen een levensverrijking worden. Die rijkdom ligt in de opstanding, waaraan wij zelf deel kunnen hebben. Opstanding voor ons zelf houdt in vernieuwing op elk ter rein. Dat heeft als resultaat, dat wij geen taak te moeilijk achten, geen opdracht te zwaar achten om toch te blijven bouwen voor een betere wereld, waarvoor Christus het onverwoestbare fun dament door zijn opstanding heeft gelegd. Mogen wij in die geest het Paasfeest vieren. A. G. De afdeling Bergen-Schoorl van het Ned. Rode Kruis hield Vrij dagavond onder voorzitterschap van de heer H. L. Baron Taets v. Amerongen haar jaarvergade ring in hotel „De Oude Prins". De belangstelling had groter kun nen zijn. De voorzitter wenste Dr van Gelder geluk met zijn benoeming tot Majoor bij het Rode Kruis- Korps. De penningmeester, die reeds geruime tijd ziek is, werd een spoedig herstel toegewenst. Het jaarverslag maakte er met voldoening melding van, dat de transportkolonne zich kon ver heugen in het bezit van een eigen kazerne, waar plaats is voor de beide ambulance-wagens en waar een zolder gelegenheid biedt voor oefenen. De kolonne deed weer ver dienstelijk werk bij ongelukken en bij repatriëring. In 1949 werden weer de ge bruikelijke cursussen gehouden. Voor het alarmeren bij ongeluk ken was een afdoende oplossing gevonden: op 6 plaatsen in de gemeente zijn meldingsposten in gericht. Het Rode Kruis-korps dat een belangrijk deel uitmaakt van de afdeling is weer uitgebreid met elf nieuw-gediplomeerden. De afdeling telde einde 1949 1459 leden. De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 6588,81. De jaarlijkse collecte had op gebracht f2157,58 tegen f 1200,- in het voorafgaande jaar. De bioscoopcollecte gaf een opbrengst van f 74,64. Na rapport van de financiële commissie volgde décharge van de penningmeester. Tot leden van de fin. commissie voor 1950 werden aangewezen de heren C. Knook en J. Chr. Kettenborg. Bij de bestuursver kiezing werd in de vacture van wijlen Mevr. Taets v. Amerongen voorzien door de verkiezing van de heer H. K. Finkensieper. De rondvraag leverde niets bijzonders op. Ouderavond Openb. School Lezing met lichtbeelden door V erkeersdeskundige Hoofdschotel was op deze druk bezochte ouderavond een lezing met lichtbeelden door de heer Edzes, verkeersdeskundige van het Verbond voor Veilig Verkeer. Het verkeer neemt nog steeds toe, de snelheid wordt verhoogd, zal het schrikbarend aantal ver keersongevallen (46000 per jaar, waarvan vele met dodelijke afloop) dalen, dan is verkeersonderwijs voor jong en oud meer dan ooit nodig. Op het witte doek wer den enkele ongevallen geprojec teerd, ongevallen die mogelijk had den kunnen worden voorkomen. In ieder geval zou dat ongeval waarbij een weggebruiker alcohol had gebruikt, niet zijn voorge komen. Spreker liet een ernstige waarschuwing horenalcohol gebruik vermindert het reactie vermogen, betekent een gevaar voor zich en anderen. Aan de hand van lantaarn plaatjes gaf de heer Edzes de aanwezigen vervolgens een beetje kijk op de 86 verschillende ver keersborden, die al naar vorm en kleur voorde weggebruiker bete kenden een verbod, een gebod, een waarschuwing of een aanduiding. Spreker wees op het verbod om met z'n drieën naast elkaar te fietsen en gaf de dringende raad om duidelijk aan te geven als men van richting wenste te veranderen en niet te verzuimen het stopteken te geven door de linkerhand ter schouderhoogte op en neer te bewegen. Ook het voorrang geven werd besproken en gewezen op de ge varen van het spelen van kinde ren op verkeerswegen. Aan voet gangers werd de raad gegeven om vooral bij avond op een donkere weg, waar geen voetpad of rijwielpad naast ligt, te lopen aan de linkerkant: men kan dan het verkeer zien aankomen en uitwijken en niet verrast worden door achteropkomend verkeer. Een bandrem achtte spreker een gevaar. De heer Pascha, wnd hoofd der school, was de tolk van de aanwezigen, toen hij de hr Edzes dank zei voor zijn leerzame uit eenzettingen. Medegedeeld werd, dat de klasse 5, 6 en 6a dit jaar enige dagen zullen doorbrengen bij kin deren uit Dordrecht, terwijl klasse 4 naar Amsterdam-N. zal gaan. DE EERSTE LENTEBODE De bekende natuurliefhebber en ij veraar voor natuurbescherming, de heer J. Ivangh, Loudelsweg 99 te Bergen, die reeds zovelen heeft doen genieten door zijn lezing „Tussen Camperduin en Kaap Gris Nez" spoort natuurliefheb bers aan goed uit te kijken naar de eerste lentebode en verzoekt mededeling van de komst van de eerste zwaluw. vergaderde De Oranje-Vereniging hield onder voorzitterschap van de heer H. L. Baron Taets v. Amerongen een ledenvergadering in het Wapen van Bergen. De belangstelling had groter kunnen zijn. De secretaris memoreerde in zijn jaarverslag allereerst de in 1949 georganiseerde feestelijkhe den. Koninginnedag werd gevierd op 30 April, nadat op 29 April de traditionele etalagewedstrijd was begonnen, waaraan 84 win keliers deelnamen. Deze wedstrijd was een groot succes geworden en had heel wat mensen op de been gebracht. Met het oog op de tijd van het jaar had de vereniging voor de jeugd feesten binnenshuis ge organiseerd: voor de hogere klassen een voorstelling van de Oranjefilm en kinderfilms in De Rustende Jager, voor de lagere klassen een poppenkastvertoning en een goochelaar in Duinver- maak. De dag was besloten met een fakkeloptocht. Over het verloop van deze optocht kon de verslag gever niet onverdeeld gunstig oordelen. Op 4 Mei hingen de vlaggen halfstok ter herdenking van hen, die vielen en werd bij de be vrijdingsboom een gedenkteken onthuld ter nagedachtenis van de slachtoffers uit Bergen. 5 Mei gaf Bergen s Harmonie een con cert, afgewiss.eld door declamatie van de heer G. J. Stockmann, Met grote voldoening werd melding gemaakt van de lijsten- collecte, die ruim f 1000,had opgebracht. De actie tot het werven van leden was een groot succes ge worden: 170 nieuwe leden traden toe tot de Oranjevereniging, waardoor haar ledental steeg tot 330. De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 1593,43. Het batig saldo, dat op 1 Januari '49 f 439,28 bedroeg, was in de loop van het jaar verminderd tot f 4,15. Na rapport van de kascom- missie werd de penningmeester gedéchargeerd met dank voor zijn accuraat beheer. De verkiezing van bestuurs leden had tot resultaat, dat de aan de beurt van aftreden zijnde heren allen werden herkozen, t.w. de heren P. Baretta, J. A. Haak man, Z. A. van Soest en Jb. Swaag. Tot lid van de financiële com missie werden aangewezen de heren Busker en Klemkerk. Welke feestelijkheden staan voor dit jaar op het programma? 29 April vangt weer de traditionele etalagewedstrijd aan, waarvoor dit maal als extra-attractie Voor de winkeliers een wisselbeker is uit geloofd. 1 Mei zal door de leer lingen uit de hogere klassen en met medewerking van Bergen's Harmonie worden ingeluid met een aubade. In de namiddag zullen in de Stationsstraat kinderspelen worden georganiseerd, vermoe delijk gevolgd door een voetbal wedstrijd. De dag zal worden besloten met een concert of een muzikale rondgang. Voor 4 Mei staan kerkdiensten en een stille tocht naar de doden akker op het programma. De be vrijdingsdag 5 Mei tenslotte zal worden gevierd met een concert door Bergen's Harmonie en Ber gen's Mannenkoor. Vrolijk wapperde Donderdag de vaderlandse driekleur aan de mast bij de Christelijke Kleuter school: het was feest voor kleu ters en ouders. Sukkelde men de laatste tijd nog al met de huisvesting, nu was er aan de misère een einde gekomen, men kreeg de beschik king over een gebouw, dat aan behoorlijke eisen voldoet: twee zonnige leslokalen, een speel lokaal, een aardig keukentje, God lofHet Wonder van Gena, Voltrok zich schoon op Golgotha. Geen hel, geen dood, geen aardse macht, Kan Godes Kracht verwinnen, Zijn Liefde, Zijne Majesteit, Deedt alles overwinnen. De Heer is 't Godsrijk ingegaan, De Heer is waarlijk opgestaan. Christus verwinnaar, Verlossing uit nood, Lof zij de Heer, God, oneindig groot. Pasen! Licht uit de duisternis, Pasen! Feest der verrijzenis. 20 Maart '50 MAARTJE N. ZWAAN Aangifte van leerlingen voor de cursus 1950/'51 voor alle klassen ten allen tijde mogelijk. Onderwijs in moderne talen, cultuurgeschiedenis, aardrijkskunde, handwerken, koken, kinderverzorging en -opvoeding, eerste hulp bij ongelukken, biologie, natuurwetenschappen, lichamelijke opvoeding, tekenen, muziek en zang. Het einddiploma biedt mogelijkheid tot opleiding voor alle vrouwe lijke beroepen, die geen academische studie vragen. Aan de school is een Ulo-afdeling verbonden, die in 4 jaar opleidt voor de 4e klas der M. M. S. Beide scholen zijn toegankelijk voor ieder meisje, onafhankelijk van de financiële draagkracht der ouders. Tentoonstelling van werk in de school op 25 en 26 Mei. D. L. DAALDER, Directeur M.M.S. Mej. G. J. SCHOLTEN, Dir. Ulo-school. Dir. CORN. JONKER worden de volgende twee weken gehouden op DINSDAGAVOND inplaats van Vrijdagavond Dus op 11 en 18 April keurige toiletten, een flinke speel ruimte in de openlucht, en dat alles in het centrum van het dorp op een rustig plekje, 's Morgens was het feest voor de kleuters. Het was maar geen dorado voor de kleintjesmooi inge richte lokalen, keurig versierd met bloemen en slingers en heel veel lekkers! 's Avonds kwamen de ouders in groten getale een kijkje nemen in dit nieuwe tehuis voor hun pupillen, waar zij namens het bestuur van de School met de Bijbel en de commissie voor de kleuterschool hartelijk welkom geheten werden door Mevr. Paarl- berg, die zich daarbij in het bij zonder wendde tot Burgemeester Dr. Huygens, Dr. J. L. Sikkema en de heer Blaauw, directeur van Gem. Werken, die zij in een toe spraak tintelend van humor dank bracht voor hun bemoeiingen om deze verhuizing uit het don kere hol naar deze mooie gelegen heid mogelijk te maken. Heel wat moeilijkheden hadden moeten worden overwonnen, voor de commissie de verzuchting kon slaken „eindelijk". Mevr. Paarlberg wenste de beide leerkrachten geluk, dat er een einde was gekomen aan de moeilijke periode en sprak haar bewondering uit over de moed, die ze hadden getoond door vol te houden. Met de wens, dat Gods zegen zou mogen rusten op het werk van deze Chr. Kleuter school, verklaarde zij de nieuwe school geopend. Hierna voerden nog het woord Burgemeester Dr. Huygens, die besloot met de wens dat het Kleuteronderwijs hier zou mogen groeien en bloeien. Dokter Sik kema, schoolarts, die er op wees, dat de psychologen de omgeving juist van zo grote betekenis achtten op de kleuterleeftijd. Mevr. Lindenhovis, die als moeder haar beste wensen uitte voor de school en ten slotte de heer v. Soest, die een historisch overzicht gaf van het veertien jarig bestaan van de kleuterschool, die steeds een zorgenkind van de Schoolvereniging was geweest en, naar hij meende, voorlopig nog wel blijven zou. Hierna volgde, wat het pro gramma aankondigde als „open bare les vóór en door de ouders" een bijzonder geestig spel, waar bij twintig van de aanwezigen tot groot vermaak van de ove rigen, de rol van kleuter kregen te vervullen. De heer Verkuyl sprak als voorzitter van de commissie een slotwoord waarin hij o.m. alle aanwezigen dank zei voor hun belangstelling. „NAAR HET EEUWIGE LICHT" getoonzet door Jac. Bonset Onze medewerkster, Mejuffr. Maartje N. Zwaan, genoot de eer, dat één harer gedichten „Naar het eeuwige Licht" getoon zet is door de bekende componist, de Heer Jac. Bonset. Dit gedicht, dat reeds eerder was opgenomen in verschillende tijdschriften en bladen, was door Mej. Zwaan aan Bergen's Man nenkoor aangeboden ter gelegen heid van het Zilveren Jubileum in 1946. Mede door de Componist is dit koorwerk, waarin hij een combinatie heeft getroffen van de oude Kerktoonsoorten met mo derne harmoniën, opgedragen aan Bergen's Mannenkoor en zijn Dirigent de Heer Karei Böhne, welk koor het thans in studie heeft, en het zal uitvoeren op één der eerstvolgende concerten. BERGER KUNSTKRING Donderdag 13 April a.s. wacht de leden van de Berger Kunstkring weer een avond van kunstgenot het Rotterdams Toneel treedt die avond n.l. op met een vrolijk blijspel, getiteld „Drie is teveel". Woensdag 12 April houdt het Bestuur tussen 5 en 6 uur weer zitting in De Rustende Jager om kaarten die eventueel over moch ten zijn te plaatsen. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan s Boekhandel, Stationsstr Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Familieberichten 14" ct. per m.m. Opkomst van alle leden dringend noodzakelijk

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1