V.V.V.-LOTEN AMANDELTJESPUDDING LEZING OVER OUD SCHOORL BOEKHANDEL OLDENBURG, SCHOORL met nóg meer amandelen dan vroeger V. V.V.V, „NOORD-KENNEMERLAND", SCHOORL Bezoekt allen op Donderdag 20 April a.s., 's avonds 8 uur, in de zaal van N. Schuijt, de BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER BERGEN EGM0ND AAN ZEE Specialist Opticien Mr. Opticien D. W. Pastoor Hoofdprijs 8 koeien nieuwe éifk, mh n,Uuwe> tUifyzde> PUDDING iedEreen SPREKER: R. P. GOETTSCH Vrij entrée Komt allen Het Bestuur Het lied van de Scheherazade Abbott en Costello zwaaien af Voorgesteld werd een extra-ver loting te organiseren met het oog op het in Januari '51 te herdenken 25-jarig bestaan van de Ver eniging. Bij de rondvraag werd heel wat gediscusieerd over een verlich tingsavond, maar tot bepaalde besluiten kwam men niet. De kwestie contributieverhoging be sloot de vergadering te behande len in een binnen een maand te houden extra bijeenkomst. ONS GENOEGEN bracht een avond vol genoegen De dilettantenvereniging „Ons Genoegen" gaf in de toneelzaal van Nic. Schuijt een opvoering van Herm. Heyermans' „De Meid". De zaal was totaal uit verkocht en niemand zal er spijt van hebben gehad, dat hij het slechte, gure weer had getrotseerd om deze avond bij te wonen. Ons Genoegen gaf een pracht vertolking van het stuk en oogstte een dankbaar, welverdiendapplaus. Op het laatste ogenblik moest Mw. R. Scheltema-Hartland we gens ziekte afzien van het ver tolken van de rol van Stans, een der hoofdpersonen. Gelukkig vond men Mw. Smit- Hart uit Koedijk bereid in te vallen. De voorzitter riep bij voorbaat de clementie in van het publiek, maar dit bleek totaal overbodig de invalster toch ver vulde de rol op voorbeeldige wijze, was een buitengewoon goede partner voor Mej. Heidsma, die de rol van de dienstbode Annemie vertolkte. Beide dames droegen het stuk, waren als ge knipt voor haar rollen: de door haat verblinde, door teleurstelling in het leven verbitterde Annemie, tegenover het jonge, onervaren, zachte ingenieursvrouwtje, die zij geheel in haar macht had sedert het vinden van een brief, die 'n geheim bevatte, wat geen buiten staander mocht weten. Meedogen loos buitte de ondergeschikte deze wetenschap uit tegen de jonge mevrouw, die door al dat gekwel, gesar, pijniging, dreigde onder te gaan, tot haar man een einde maakte aan de chantage. Prachtig hebben beide speelsters dit alles uitgebeeld. Het goede spel van de andere spelers droeg er in alle opzichten toe bij, dat de avond volledig slaagde. Als een nieuwigheid, die na volging verdient, had Ons Ge noegen naar het voorbeeld van de Voetbalverenigingen, 'n clubje voor adspiranten opgericht: zoals de elftallen zo nodig kunnen worden aangevuld uit de jongeren, zo dacht Ons Genoegen al vast jongere krachten op te leiden voor het toneel. Deze avond trad een zevental jongelui voor het eerst op en dit debuut werd een succes, een aansporing om verder te gaan. Opgevoerd werd een eenactertje van W. van Leeuwen, getiteld „Eduard wordt mens". Het was een lust te zien met hoeveel en thousiasme deze jeugdige dilet tanten de eerste schreden zetten op het moeilijke pad der kunst. Allen speelden vol overgave het hun toevertrouwde rolletje. Zonder ook maar iets op het spel van anderen af te willen dingen, menen we toch te mogen op merken, dat vooral de jonge Ans Kuyper opviel door haar ongedwongen spel en wagen wij de voorspelling dat zij eens een goede kracht voor Ons Genoegen zal worden. Ook Piet Roos lijkt ons een belofte voor de toekomst. De avond werd besloten met een geanimeerd bal op de tonen van The Sorrow Expellers. V.V.V. NIEUWS Op initiatief van de V.V.V. Schoorl zal op Donderdag 20 April a.s. de heer R. P. Goettsch een causerie houden over Oud- Schoorl, des avonds te 8 uur in de zaal van de heer Nic Schuyt. De spreker stelt zich voor de geschiedenis van ons dorp voor zover de schaarse gegevens het toelaten, aan ons geestesoog voor bij te laten trekken. Enkele oude prenten en foto's zullen op het doek worden ver toond om het geheugen van de oudere toeschouwers nog eens op de proef te stellen. Het ligt in de bedoeling van de spreker vooral de historie van vöör de Franse tijd te behandelen. De zaal is voor een ieder vrij toe gankelijk zodat zonder bezwaar een ieder deze interessante avond kan bezoeken. Komt allen. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag wedstrijd 11 April j.l. Groep A. 1 Pinxter-Diderich 63.70 2 Bekker-Beeldman 56.55 3 Fam. Repko 51.19 4 v. Twuyver-Partner 48.22 5 v. d.Lelie-Klik 46.43 6 Mosch-Beukers 45.24 7 Aalders-Partner 44.65 8 Half-Jonker 44.05 Groep B. 1 Visser-Partner 54.17 2 Dames v. Wijk-HofF 53.57 3 Pinxter-Partner 53.57 4 Fam. Jochems 52.98 5 Dames Bouman-Aalders 52.38 6 Jes-Half 50.60 7 Fam. de Wilde 48.22 8 Fam. Kuyper 34.52 AANBESTEDING B. en W. hebben ten gemeente huize aanbesteed bestek E.Z. 16, het afgraven 3500 m3 zand en het aanleggen van 2900 m2 tegel- en straatwerk, met door de ge meente geleverd materiaal, aan de Boulevard en het Westeinde te Egmond aan Zee. De inschrijving was als volgt: Fa. H. Bunschoten en Zoon te Noordwijk, f 19607,C. V. Voorwaarts te A dam, f 19449, Fa. Gebr. Bruisschaart te IJ muiden, f 17960,-, Fa. Huiberts en Punt te Alkmaar f 17092,—, A. Ie Clercq te Castricum f 16574, J. Albers te Beverwijk, f 16225, G. Hulsebosch te Bloemendaal, f 15200,Gebr. Min te Bergen, f 14980, D. Schram te Bever wijk, f 14700,V. de Vilder Zoon te Beverwijk f 14625, Fa. Gebr. Keevel te Amsterdam f 13631, Th. Veul te 't Zand f 13400, Een waarborg voor goed zien wordt U verstrekt door de welke zorgt voor een correcte toepassing van de aestetische en optische waarden van uw bril. Dagelijks van 8.306 uur. Schoorl, Dinsdags „De Rustende Jager", van 7.30—8.30 uur n,m. UITSLAG BRIDGE DRIVE A. Klasse: 1 Kareis-Koper 35 2 Gebr. v.d. Molen 33 3 Huiberts-de Raadt 22 4 Hopman-Ruiter 21 5 Hartgrink-Burger 21 6 Hopman-Verver 18 B Klasse 1 Gebr. Dekker 52,5 2 de Goede-Dekker 46,5 3 Heddes-van Pel 45 4 Scholten-Leijen 41,5 5 Fam. Honing 41 6 Nieuwenhuizen-Modder 37,5 7 Rozing-de Raadt 37 8 Jonker-Groen 35 C. Klasse 1 Huiberts-Baltus 28 2 Klaij-Smit 26 3 Hopman-Admiraal 26 4 Mevr. Dekker-Tervoort 25,5 5 Bas-van Winsum 22,5 6 Apeldoorn-Liefting 22 Adverteert in „De Duinstreek" DE MATTHAUS-PASSION VAN J. S. BACH Wanneer onze regionale koor dirigent Corn. Jonker zegt, dat hij na een 5-jarige M.P.-praktijk nog steeds nieuwe schoonheden ontdekt, waardoor zijn visie op dit meesterwerk aller eeuwen ook steeds groeiende is, ligt het voor de hand, dat in kort bestek weinig essentieels te zeggen is. Eigenlijk komt onze mening dan ook hier op neer dat men er helemaal niets „„verhelderends" over moest willen lezen, en het alleen maar willen horen, over eenkomstig ook de uitspraak van Marcel Proust, dat muzikale waar dering niet berust op kennis of rede („raison"), maar op de her innering („mémoire"). Waar velen echter door het woord „Bach" worden afgeschrikt, en de „mé moire" niet eens aan zijn trekken laten komen door bij herhaling naar zijn meesterwerk(en) te luisteren, is enig commentaar op zijn plaats. Algemene opmerkingen Gelovig of niet gelovig, men wordt altijd getroffen door deze verheven muzikale uitdrukking van de verheven gedachte die aan het Christendom ten grond slag ligt. Waar men de M.P. opslaat, of het nu de muz. illu stratie van de bijbeltekst is of 'n fragment pure muziek, onmiddellijk beseft men hier met een aan het volmaakte grenzende kunstvorm te doen te hebben. De melodiek is onovertroffen van expressie (zie b.v. de vioolsolo die op het aan grijpend gecomponeerde., „und ging heraus und weinete bitter- lich..." volgt). De harmoniseringen zijn gedurfd en levend (zie b.v. de a i.p.v. as op het woordje „auf" in de volzin: und die Graber taten sich auf....", waar mee de suggestie tevens gegeven is van het opensplijten der aarde). De muzikale tekst-interpretatie is haast niet meer illustratie te noemen.... Hier is de muziek in derdaad „Denken in tonen". (Com- barieu). Geschiedenis De Passie-muziek („Passio") stamt uit het Gregoriaans (een stemmige kunstvorm), dus uit de vroege Middeleeuwen. Het lijdens verhaal van Christus werd psalm odiërend voorgedragen, en wel: op Palmzondag volgens Matthaeus, op Woensdag daaropvolgend volgens Lucas, op Witte Donder dag volgens Marcus en op Goede Vrijdag volgens Johannes. Hier voor werden drie personen ge kozen, wegens het dramatische karakter der versch. Evangelia, die de woorden van Christus, van de Evangelist en van alle anderen voordroegen. Later werd de passio in de protest, kerk tot onver wachte ontwikkeling gebracht. Aanvankelijk zonder meer i.h. La tijn met de Gregoriaanse intona ties overgenomen, werd ze spoedig ook in het Duits gezongen, waar bij de uitroepen van de menigte meerstemmig werden gezet. Deze passionsvorm werd de „drama tische passio" genoemd. Na nog andere vormen te hebben aange nomen, bleef op de duur alleen de dramatische passio op de Duitse tekst over. De tekst was het bijbelverhaal, dat voorafge gaan werd door een inleidend koor dat het opschrift zong„Das Leiden unseres Herren Jesu Christi wie es beschreibet der heilige Evangelist...." en besloten door een koor. De solozangen werden aanvankelijk zonder enige bege leiding voorgedragen op de Gre goriaanse wijze (H. Schütz 1585 1672) componeerde in zijn drie passiones deze partijen zelf, maar eveneens eenstemmig. Op de duur hield men niet meer aan boven genoemde beperking vast. Th. Selle (1599—1663) laste reeds uitgebreide koren op vrije teksten in, en Joh. Sebastiani (16221683) bracht op daartoe geschikte plaatsen ook toepasselijke koralen aan. Door dergelijke lyrische toe voegingen kwam men tot de z.g. oratoriumpassio. Bach nu, die er nog solistische gevoelsreflexies en beschouwingen aan toevoegde, maakte de vorm volledig. We hebben nu dus Structuur 1. De bijbeltekst, voorgedragen door de Evangelist (tenor) en de „soliloquentes" als recitatief met begeleiding van bas continu en door het koor. 2. De koralen, die ten opzichte van de bijbeltekst de aandoeningen der Kerk of de zin, die zij aan het geheel geeft, openbaren. 3. De vrije koren ev. met soli, die de gevoelens der mensheid, en 4. de ariosi, aria's, duetten en met orkest begeleide recitatieven, die de gevoelens van de enkeling ten opzichte van het gebeuren weergeven. (Vrij naar Bernet Kempers). Nabeschouwing Wij zouden willen besluiten met te wijzen op enkele memo rabele bijzonderheden, met het oog op hen die zich door de lengte, de plaats van uitvoering, of anderszins, laten afschrikken, ware het niet dat dit door de veelheid ondoenlijk is. Laten we de grandioze inleidende en uitl. koren en orkestmuziek buiten be schouwing (er zijn 2 delen) ze zijn een gang naar de Alkmaarse kerk méér dan waarddan kan men in de eerste plaats de aandacht vestigen op de muzikale vertolking van de bijbeltekst. Men zou bij een eerste kennismaking, kunnen letten op de behandeling van speciale woorden en hun begeleidende gevoelens. De be wuste woorden vallen vanzelf op bij het woordelijk volgen van de tekst, hetgeen dus plaats vinde niet om de muziek „bij te houden", maar om louter muzikale beweeg redenen. Wanneer men deze ca taract van geniale invallen op zich heeft laten inwerken en be wonderd, is men ook in staat een volgende keer de rest te «appreciëren, tot en met de be ruchte dissonant van de laatste maat, die veelbetekenend oplost, zij het dan ook in mineur. J. v. L. HANDELSSCHOOL, ALKMAAR Wij verwijzen belanghebbenden naar een in dit nummer voor komende advertentie met betrek king tot de aangifte van leerlingen voor bovengenoemde onderwijs inrichting. MURMELIUS-GYMNASIUM TE ALKMAAR Wij verwijzen belanghebbenden naar een in dit nummer voor komende advertentie met betrek king tot de aangifte van leerlingen voor bovengenoemde onderwijs inrichting. ZONDAGSDIENST ARTSEN ONZE TUIN Degenen, die niet erg voort varend zijn geweest, behoeven daar geen spijt van te hebben: de koude en schrale wind lokt nu niet bepaald uit de tuin op te gaan, men voelt het aan en ziet het ook, dat er op de koude grond nog bitter weinig groeit, planten strijden en gezaaid zaad kiemt langzaam. Dit schrale weer is ons echter niet vreemd, we hebben jaren meegemaakt dat we zelfs in Mei die noordwester hadden (denk aan de ijsheiligen tegen half Mei) wat te vroeg gezaaid of geplant was, lag in een nacht tegen de grond, we waren dan verder van huis, dan dat we een paar weken gewacht hadden. In mijn vorige artikelen heb ik U dan ook gewaarschuwd voor te vroeg zaaien. Niettemin, op teleurstelling moeten we in de tuinbouw steeds voorbereid zijn, het weer hebben we nu eenmaal niet in de hand. De grondbewerking, bemesting en onderhoud echter welhebben we vroeg gespit en is de grond door het weer dichtgeslagen, is het raadzaam voor we beginnen de grond even met de greep los te maken, zon, licht en lucht kunnen dan beter toetreden en werken mee om de planten en zaden te doen groeien. Hebben we hier of daar reeds gezaaid of ge plant, gaan we op een zonnige dag de grond eens schoffelen, we bereiken daarmede dat de boven laag los komt en verdelgen tevens het onkruid. Wie nog niets ge zaaid of geplant heeft, kan dit nu nog met succes doen, het slechte weer hebben we, het betere kunnen we verwachten. We zaaien nu nog doppers en peulen, midden hoge soorten, deze hebben rijshout nodig, leg ze on geveer 10 cm diep, gij kunt ze 24 uur voorweken, dan komen ze vlugger, een beetje kou kunnen ze wel verdragen evenals de tuin bonen. Uien zaait men thans ook, vooral ruim zaaien, anders moet men toch uitdunnen op 10 cm. Plantuien worden nu ook geplant. Begin van deze maand gaan de winteraardappelen ook de grond in, planters kopen is in de regel beter dan van eigen aardappelen gebruiken, denk ook om wisselbouw Deze week is de laatste gele genheid om appel en perebomen met kleurstof en koper te spuiten. AMATEUR Verkrijgbaar bij Ja, dat is natuurlijk logisch: de nieuwe lijn in de japonnen vraagt ook bijpassende lingerie. De tijd, dat wij aan onze lingerie minder aandacht behoefden te besteden ligt gelukkig weer achter ons. Dit aardig model is, zoals op de tekening duidelijk is aangegeven, met kant ge garneerd. In plaats van de kant aan het geschulpte ondergedeelte van de rok, kan ook een ruim ingehaalde of geplisseerde strook wor den aangezet. Op de bovenste punt van de schulp worden strikjes gemaakt. Dit staat inzon derheid voor jonge meisjes, bijzonder aardig. Oudere dames kunnen deze garnering weglaten. Bij deze onderjurk kunnen ook 'n hemdje en 'n broekje gemaakt worden, waardoor u in het bezit van een mooi garnituurtje komt. Voor het naaien gaat U als volgt te werk: Voorpand. De naad mid denvoor sluiten en dan de twee taillestukjes aan de rol stikken. Voorpand lijfje. De ruimte inrimpelen en aan de taille stukjes zetten. Achterpand. De naad mid denachter sluiten. Het bo- venstukje, waarvan eerst de figuurnaden zijn dichtgestikt, opstikken. Voor de schouderbandjes kunnen lintjes worden ge bruikt. Sterker is het echter, wanneer van dezelfde stof bandjes worden gemaakt. Hiertoe worden twee repen stof van 6 cm breed geknipt. Deze stikken we dan in de lengte dubbel, we halen de bandjes met de achterkant van een potlood om en strijken ze plat. We maken ze zo op de juiste lengte aan de rok vast. Garnering. Aan boven- en on derkant het gedeelte meten, waar de kant of eventueel de strook langs komt. De garnering moet, wil ze mooi ruim vallen, ander half maal zo lang worden als de stof waaraan zij wordt gezet. Trek voorzichtig een draadje in en verdeel de ruimte mooi ge lijkmatig. Er is weer mooie lingeriestof in katoen zowel als in zijde ver krijgbaar. Mooie confectielingerie is echter nogal kostbaar, zodat het zeker de moeite zal lonen, zelf de lingerie te maken, dit te meer, omdat zelfs de meest on ervaren naaister met het hierbij gepubliceerde model geen moeite zal hebben. Benodigde hoeveelheid stof: maat 40-42 ca. 1,60 m. v. 90 br. maat 44 ca. 1,70 m. v. 90 br. maat 46-48 ca. 1,80 m. v. 90 br. Een goed geklede vrouw zal het op prijs stellen, wanneer haar lingerie tot in de puntjes ver zorgd is Het klaargeknipte patroon van dit model is onder no. P 4828 in de maten 40, 42, 44, 46 en 48 a f 1,05 verkrijgbaar. Het patroon van hemdje en broekje stellen wij voor onze le zeressen verkrijgbaar a f 1,05 onder no. P 4829. Vooruitbetaling kan geschieden per postwissel of in postzegels. Vergeet u niet het juiste nummer te vermelden? INGEZONDEN MEDEDÉLING ï^^®AS®&S)(a»s)@AS)@AS(S&S)(e!iS)(aAS)8&g)(ai!@fes®(B^)(e^)®4S)(ï^)(BAS)®&s)®^)(a&s)®^i@<®g Vrijdag 14 April, 8 uur; Zaterdag 15 April, 8 uur en Zondag 16 April, 8 uur, Yvonne de Carlo en Brian Donlevy in de kleurenfilm met de muziek van Rimsky Korsakoff Toegang 18 jaar. Zondag 16 April, 2.30 uur: Maandag 17 April, 8 uur. Abbot en Costello in hun geestigste film Toegang alle leeftijden Dinsdag, Woensdag en Donderdag GEEN bioscoop. Leverancier alle Ned. Ziekenfondsen Zondag 16 April Dokter VAN GELDER, telefoon 2027

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2