l/aaefnaesdeacltt uooe Uitte' dayen Uw BRIL nog goed? Mr. Opt. PASTOOR 1 BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER", BERGEN EGM0ND AAN ZEE FILMNIEUWS. Officiële bonaanwijzing voor Koffie AMANDELTJESPUDDING Het voorjaar heeft zijn intrede gedaan, maar het. kan soms nog echt kil zijn. Dat hebben de gure, regenachtige dagen van vorige week ons wel geleerd. Maar ook eind April, begin Mei kunnen voorjaarsstormen het leven ver onaangenamen Juist in dat soort dagen als we niet zo in een enkele blouse en rok de deur uit kunnen lopen, kleedt een getailleerd sportjasje, waarvan wij hier een afbeelding geven, ons altijd goed. In een enkele blouse of rok zouden wij ons onbeholpen en onprettig voelen. Nuttige wenken Voor lezeressen, die dit model wensen na te maken, geven wij de volgende nuttige wenken: bij het voorpand eerst het belegstuk, aan de goede kant aanstikken en omkeren. Daarna de figuurnaad instikken en het heupstuk, tezamen met de klep, aan het lijfje stikken. Ook bij het rugpand diene men eerst de figuurnaden in te stikken om vervolgens het heupstuk aan het lijfje te naaien. Als men de rok wenst te maken, dient er op te worden gelet, dat de ruiten bij de naden mooi passen. De linkerzijkant houden wij ongeveer 20 cm open voor het split. Wordt het split met drukknopen gesloten, dan moet er aan de voor zijkant een stukje worden tegengezetaan de linker zijnaad zetten wij dan een stukje aan. Bij een ritsslui ting is dit niet nodig. De tailleband maken wij op naad en stikken deze aan de goede kant op de rok. De tailleband wordt met haken en ogen gesloten. De zoom van de rok werken wij aan de onderkant met een fijn steekje af. Voor onze lezeressen heb ben wij knippatronen van dit model beschikbaar in de maten 40 tot en met 46. U kunt deze bestellen bij de redactie van ons blad onder nummer P 4794 door het zenden van postzegels (uit sluitend lage waarden) of een postwissel ter waarde van f 1.25. Vergeet u niet num mer en maat te vermelden? PRINCES CHARME AANBESTEDING Woensdagmorgen werd door B. en W. aanbesteed de bouw van drie dubbele woningen aan het Dokterslaantje. Er waren 28 biljetten binnen gekomen, welke op volgorde van opening als volgt luidden: Fa. G. Klaus, Krommenie f 55000, P. Buis, Oudorp f 55300, Het werk zal worden gegund nadat de vereiste toestemming is verkregen. UITVOERING V.V.V. De Vereniging voor Vreemde lingenverkeer gaf Vrijdagavond om 8 uur in de concertzaal van De Vergulde Valk een gezellige avond voor haar leden. Deze avond werd geheel gevuld door het Cabaretrevue-gezelschap Her man Tholen. Medewerkenden waren Herman en Pim Tholen, Lizzi Valesco en Ronald Wagner. Burgemeester Niele heette als voorzitter der V.V.V. de aanwe zigen welkom en hoopte dat deze avond de band tussen de leden zal versterken en een propaganda zou zijn voor de V.V.V. Het is verheugend, dat de V.V.V. zich genoodzaakt gezien heeft niet 1 maar 3 avonden te geven door het groot aantal leden dat V.V.V. telde. Hij wenste tot slot allen een prettige amusements-avond, waarvoor de faam van het ge zelschap Herman Tholen wel borg staat. Buitengewoon vlot en amusant werd hierna het programma af gewerkt. Muziek, zang, declama tie, sneltekenen, imitatie, schetsen e.d. wisselden elkaar in bonte rij af. Het was dit gezelschap wel toevertrouwd de aanwezigen bezig te houden en voortdurend te boeien, zodat de avond om vloog en het middernachtelijk uur na derde eer men het wist. Lizzi Valesco bracht aardige songs, waarvan vooral „Oma" en *50 Jaar geleden en Nu" in de smaak vielen. Ook haar schets jes met Herman Tholen waren bijzonder goed. Herman Tholen zelf vulde na tuurlijk het leeuwendeel van het programma. Met Pim Tholen aan de piano zong hij tal van nieuwe en oude liedjes, terwijl hij als conferencier op geestige wijze de verschillende nummers aan elkaar praatte. Pim Tholen bleek een ware virtuoos aan de piano, maar niet minder met zijn accordéon. Het publiek genoot van oude opera muziek, maar evenzeer van mo derne melodiën uit The Third Man e.d. Een geheel ander genre bracht Ronald Wagner. Als sneltekenaar vermaakte hij het publiek, vooral door zijn rake tekeningen en caricaturen van enkele toeschou wers, de heer Jonker Sr. en Kees van Pel. Ook de opgaven uit de zaal verwerkte hij tot groot ver maak van het publiek op vlotte wijze. Niet minder was hij als imitator van een boer, een oud mannetje, een juffrouw, die de Parijse mode aan critiek onder wierp e.d. Hierbij vond hij ge legenheid tevens de nodige pro paganda te maken voor de V.V.V., wat buitengewoon insloeg. Al met al was het een avond, die op hoog peil stond, die de dagelijkse zorgen eens deed ver geten, die nimmer afdaalde tot het vulgaire, nooit verveelde en de aandacht voortdurend gespan nen- hield.„Te vroeg was naar veler me'ning tenslotte toch het einde daar. Burgemeester Niele dankte op hartelijke wijze de artisten, onder luide bijval, voor het gebodene. Een gezellig bal was het slot. UITVOERING VAN ACHILLES De Gymnastiekver. Achilles gaf Donderdag in de zaal van De Vergulde Valk een adspiranten- uitvoering. Voorzitter Dekker opende met een woord van welkom enspiak zijn verheugenis erover uit, dat een afzonderlijke adspiranten-uit- voering noodzakelijk was. Hij maakte de ouders een compliment, dat zij het nut van de gymnastiek zo algemeen inzien, dat Achilles een geweldig aantal adspirant- leden heeft. Zelfs de ouders van een meisje, dat kort geleden tij dens de oefeningen een arm brak, lieten zich terecht daardoor niet afschrikken. Onder luid applaus deelde de voorzitter mede, dat dit meisje vanavond weer mee deed en overhandigde haar een boek. Tot slot memoreerde de voorzitter, dat Achilles op 2 No vember a.s. 25 jaar bestaat en wekte hij allen op, er aan mede te werken, dat dit jubileum op waardige wijze, feestelijk kan worden herdacht. Onder leiding van mej. Borje- son en de heer Schroor werd hierna het programma, dat uit niet minder dan 24 nummers be stond, vlot afgewerkt. Bijzondere vermelding verdient allereerst zeker wel het optreden van de kleutermeisjes in de leeftijd van 4 en 5 jaarZij gaven een aar dig nummer op de evenwichtslat en het is zeker verheugend, dat de ouders hun kinderen reeds op zo jeugdige leeftijd naar Achilles sturen om van meet af aan gezonde lichaamsoefening te hebben. Ook het nummer kleutergymnastiek van deze kleintjes was aardig om te zien. Van de grotere meisjes vielen vooral de vrije oefeningen zeer in de smaak, terwijl het laatste nummer voor de pauze, een vuur werk, als voorlopige slot-apo- theose, eveneens warm applaus uitlokte. Niet minder aardig ge vonden was trouwens het nummer Het Wonderei, waaruit de kui kentjes stapten, om een bevallig dansje te doen. Na de pauze waren de groteren aan de beurt. Vooral de knots oefening voor adsp. dames I was keurig. Ook bij het werken aan rek, ringen en brug viel te loven. Een ongeval van één der dames bij het werken aan de ringen liep gelukkig goed af en toen zij kranig even later de oefening over deed, kreeg zij een verdiend, extra applaus. Tot slot gaven de dames en heren verschillende standen, zo schitterend, dat ondanks enkele kleine foutjes, een donderend ap plaus terecht hun deel werd. Voorzitter Dekker dankte tot slot alle medewerkenden, in het bijzonder mejuffrouw Borjeson, die deze avond van de kleintjes, het leeuwendeel voor haar rekening nam en die het, juist met deze kleintjes, niet gemakkelijk heeft en toch veel weet te bereiken. Voorts dankte hij in het bijzon der de heer Hartland uit Koedijk, die belangloos voor de begeleiding aan de piano zorgde, zowel tij dens de repetities, als tijdens de uitvoering. Laat deze tijdig controleren door BERGEN HOFLAAN 2 WERK GEGUND Het werk, omschreven in be stek E.Z. 16, de aanleg van 3500 m2 straatwerk en het afgra ven van 2900 m3 zand, is gegund aan de firma Gebr. Keevel, te Amsterdam voor f 13.631, zijn de de laagste der geldige inschrij vingen. EMMABLOEM-COLLECTE De in Egmond aan Zee ge houden Emmabloem-collecte heeft in deze gemeente dit jaar opge bracht f 131,tegen het vorig jaar f 87,Gezien de teruggaande tijd is dit dus voor de meisjes die dit jaar hun best deden een mooi resultaat. BAZAR A.S.V.O.H. Zaterdag en Zondag hield de Oud-Katholieke damesvereniging ASVOH een bazar in het Oud- Katholieke Verenigingsgebouw. Pastoor de Rijk heette Zater dagavond de aanwezigen welkom, in het bijzonder burgemeester Niele, die door zijn aanwezigheid blijk van zijn belangstelling gaf. Hij wees op het mooie doel der vereniging, die oorspronkelijk is opgericht, zoals de naam aan geeft, als steun voor ons huis. De bedoeling was dus de bouw van het verenigingsgebouw te steunen. Nu ziet men het enigs zins anders en is het doel van de vereniging, steun voor ons huis, de kerk in het algemeen. Hij hoopte, dat deze bazar daar toe weder een steentje mag bij dragen. Nijvere dameshanden hebben tal van fraaie en nuttige handwerken geproduceerd, die verloot zullen worden. Ook wer den vele geschenken ontvangen en zorgde een milde gever gratis voor de smaakvolle bloemenver siering dezer bazar. Met de wens, dat deze bazar aan het doel zou beantwoorden, verklaarde hij deze voor geopend. Hierna waren de aanwezigen in de gelegenheid de fraaie hand werken, die op tafels waren ten toongesteld, te bewonderen. De hoofdprijs der verloting was een prachtige sprei, door één der dames na jarenlange arbeid ge haakt! Maar ook verder was er een keur van handwerken, ont- bijtlakens, kussens, tassen, kraag jes, babykleding enz. enz. Voor de dames de heren hebben er nu eenmaal weinig verstand van was er zonder twijfel veel te bewonderen. De bazar mocht zich in grote belangstelling verheugen. Alle loten waren vlot verkocht en ook de verloting van een taart, een pop, een rollade e.d. vond grote aftrek. Deze bazar is dan ook vol ledig geslaagd en werd ook in zoverre een volledig succes, dat een belangrijk bedrag bijeen ge bracht werd, waaraan nog een nadere bestemming voor het kerk gebouw zal worden gegeven. Zondagavond werden tot slot alle prijzen verloot en had menig een een aardige prijs in ontvangst te nemen. DE NIEUWE VERLICHTING De nieuwe straatverlichting in de Voorstraat wordt nu aange bracht. Het gedeelte vanaf het strand tot de Trompstraat is nu klaar en direct in gebruik gesteld. De nieuwe lantaarns, met zil veren palen en gas-booglampen, staan keurig en wat belangrijker is, geven mede doordat het aan tal is uitgebreid, een schitterende verlichting. Onze gemeente heeft hiermede weer een stap gezet op het pad der vooruitgang. Vrijdag-, Zaterdag- en Zondag avond 8 uur en Zondagmiddag om 2.30 uur draait in De Rus tende Jager voor 14 jarigen en ouderen de detective-film „Nicky als Detective" Diana Durbin, de veelzijdige filmster speelt de hoofdrol in deze mysterie-film, door Edm. Beloin en Rob. O'Brien bewerkt naar een origineel verhaal van Leslie Charteris. Deze spannende speelfilm, door kruid met gezonde humor, zal 'n ieder kostelijk amuseren. De ama teur-detective Nicky raakt ver wikkeld in de verwardste zaak van haar leven en ontsluiert op zeer originele wijze een gruwelijke misdaad. Maandag- en Woensdagavond 8 uur en Woensdagmiddag 2.30 uur wordt voor 18-jarigen en ouderen vertoond: „De wraak van een vrouw" Het prachtige dramatische ver haal van Aldous Husley „The Gioconda Smile" in Nederland reeds bekend geworden door het hoorspel, dat werd opgevoerd onder de naam van de Gioconda Glimlach is nu ook voor de film bewerkt met Charles Boyer en Ann Blyth in de hoofdrollen, die dit aangrijpende verhaal tot nieuw leven brengen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gra- venhage heeft bon 444 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 21 April 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 6 Mei 1950. Het rantsoen moet wederom dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgende bonaanwijzing op 1 Juli 1950 zal plaats hebben. mei nóg meer amandelen OPIUM. Opium is een veel gevraagd genotmiddel, vooral in tijden van ellende en armoede. Wie opium „schuift" in een lange pijp, raakt in een prettig aandoende verdo ving, die enkele uren duurt en een mens meevoert naar verre droomlanden met schitterende vi sioenen. Is het niet verleidelijk in een tijd van duurte, uitzichts loosheid en verarming? Inderdaad, de handelaars, of liever smokkelaars, kennen maar al te goed de magische kracht van hun wanproduct en de prij zen van het goedje zijn dan ook hoog door de schaarste, maar vooral door het gevaar, dat de handel met zich brengt. Hoe kostbaar de opium ook is, haar gebruik is een gevaar voor de volksgezondheid. Wie regelmatig schuift, krijgt een ingevallen ge zicht, bleke gelaatskleur, doffe ogen en een uitgemergeld li chaam. De geest raakt in een toestand van voortdurende ver doving en het is dus geen won der, dat elke overheid op de bres staat voor de gezondheid van zijn onderdanen, de handel in een dergelijk product radicaal heeft verboden. Opium is een zwart, kleverig product, dat gewonnen wordt door een snede te geven in de papavervrucht. In, grote kneed machines wordt het tot een ho mogeen mengsel verwerkt, dat daarna wordt uitgestreken in ko peren pannen, die omgekeerd bo ven houtkool vuur worden gehou den om te worden geroosterd. Bij dit roost-proces worden de gummiachtige bestanddelen ver brand, waarna de eigenlijke con sumptie-opium overblijft. Alvo rens men er echter van kan ge nieten moet dit „snoepgoed" met water worden vermengd, gezui verd en tenslotte nogmaals ge kneed. In het begin van de achttiende eeuw kwam het eerste opium verbod in China. De keizer, ver ontrust door de schadelijke ge volgen, verbood op straffe des doods alle handel en gebruik van opium. Maar het beoogde resul taat bleef helaas uit. Geen edict was krachtig genoeg om de winstgevende handel te vernieti gen en het belang van de wester se landen was daarbij zo groot, dat Engeland er twee opium oorlogen met China voor over had, als resultaat waarvan het nu Hongkong bezit, dat nog steeds grote 'verdiensten bewijst bij de internationale handel in het bedwelmende goed. Talrijke pogingen zijn er gedaan, om aan het opium-misbruik in het Verre Oosten paal en perk te stellen, doch alle zijn tot op de huidige dag niet afdoende gebleken. Het verst was Nederland gevorderd met de strijd tegen dit euvel door de productie en handel in staats- handen te monopoliseren en deze langzaam te verminderen, waar- daar men tenslotte het kwaad hoopte uit te bannen. Een plotse ling stopzetten van het verbruik zou voor talrijke opiumanen dat zijn verstokte opiumschuivers de dood betekenen. Het einde van het Nederland se bewind in Indonesië betekent tevens het besluit van elke opiumcontróle. Van de republiek is, althans in de aanvang op dit gebied niet veel heil te verwach ten. Opium is duur en deviezen zijn welkom voor een jonge staat ook al staat een deel van de volkskracht op het spel. Het nog in 1948 ontdekte opium-schan daal in republikeinse regerings kringen spreekt in dit verband boekdelen. Slechts een strenge controle van het jonge bewind en inzicht in de gevaren, die hier dreigen, zal Indonesië van de opiurg-ziekte kunnen redden. In China intussen heeft men de beoogde beperking van het opium-verbruik nooit kunnen verwezenlijken. Vooral de komst van de Japanners en de daarop aanhoudende burgeroorlog zijn voor dit doel niet bevorderlijk geweest. Japan heeft de aanplant van papaver in Mantsjoerije zelfs be vorderd, omdat het er een middel in zag de Chinese volkskracht te verlammen en zijn eigen finan ciële positie te verbeteren. Ook de Chinese generaals, die elkaar in de verschillende provincies bestookten, hadden voor de oor logvoering grote sommen geld nodig en vonden in de opium- handel een welkome bron van inkomsten. Zodoende kon zelfs de Volkenbond, ondanks tal van opium-conventies, er niet in sla gen de omvang van het kwaad in te dammen. Voor West-Europa is vooral de eerste wereldoorlog oorzaak geweest van de opbloei der han del in verdovende middelen. Spe ciaal in het Amerikaanse leger werd het gebruik van bedwel mende preparaten populair ter verzachting van het leed der mi litairen. Na de oorlog was het aanwenden van cocaïne, heroïne, morphine en opium zo gebruike lijk geworden, dat een bloeiende opiumsmokkel er het gevolg van was. Ook na deze wereldbrand steekt het kwaad de kop weer op, al wordt de opium-verdoving dan ook veelal vervangen door de goedkopere bedwelming door middel van morphine-injecties. Het handelsverbod in opium maakt het inschakelen van sluw heid en vindingrijkheid noodza kelijk, wil men dit winstgevende artikel te bestemder plaatse af leveren. Geen middel wordt ach terwege gelaten om het gestelde doel te bereiken. Daarvan weet de Rotterdamse politie mee te praten, die in brandkasten, fiet sen, grafzerken en tal van andere onschuldig uitziende onderwer pen het beruchte goedje aantrof. Een ander frappant staaltje van smokkelkunst vond men bij twee Grieken, die rustig door de Rot- testad wandelden, met elk een koffer in de hand, die van opium was vervaardigd. Hiermee werd het overbekende trucje van kof fers met dubbele bodems met stukken overtroffen. Naast Rotterdam is Antwer pen een bekend smokkelcentrum van opium. Vroeger werden in België de transito-goederen (be stemd voor doorvoer) niet aan douane-onderzoek onderworpen en dit bood een gunstige gele genheid voor de smokkelaars om de opium als het ware onder de ogen van de douaniers aan te voeren. Men bestemde de kost bare bedwelmende middelen zó lang voor een vreemd land tot men kans zag de waar ongezien te lossen. Was er onraad, dan vertrok het schip zonder meer naar elders. Op deze wijze is het voorgekomen, dat een lading twee jaar lang van haven tot ha ven werd gezonden. Geen wonder, want de haven politie en douane zijn wakker en zien er scherp op toe, dat het verslavingsgevaar in Nederland en ruimer, in West-Europa niet kan toenemen. In sterke mate hebben daartoe meegewerkt de internationale opiumverdragen, die juist 25 jaar geleden tot stand kwamen. Wanneer wij thans moeten be kennen, dat deze tractaten voor wat het Verre Oosten betreft, geen onverdeeld succes zijn ge weest, dan mogen de resultaten in Europa ons slechts een aan sporing zijn om de strijd tegen de bedreiging van de volksge zondheid. in Oost-Azië met kracht voort te zetten. De erva ring in Nederland opgedaan is wel geen maatstaf voor de ver houding in China, maar de ernst van deze kwestie moet de wel denkende mensheid ook daar de midelen doen vinden om afdoen de bestrijdingsresultaten te be reiken. Mr. A. G. Maandag- en Woensdagavond 8 uur en Woensdagmiddag 2.30 uur, de grote speelfilm met Charles Boyer, in DE WRAAK VAN EEN VROUW Toegang 18 jaar Ij Vrijdag, Zaterdag en Zondagavond (5) 8 uur en Zondagmiddag 2.30 uur, de vlot gespeelde detective-film met s Deanna Durbin 1 „NICKY ALS DETECTIVE" 3 Toegang 14 jaar 3 Dinsdagavond 25 April GEEN Bioscoop d; M. B. Zeeman, Schagerbrug f 56800, A. Selhorst, Schoorl f 55500, M. J. de Nijs Zn., Warmenhuizen f 55150, J. Houtenbos, Bergen f 55866,— j. Kooijman, Schoorl f 54800,— P. A. Dekker, Warmenhuizen f 55115, W. Kemper en Zn., Warmenhuizen f 55250, C. Hoogvorst Az., Schoorl f 55800, Fa. Kroonenburg, Alkmaar f 52750,— D. Boekei, Schagen f 57750, De Haas en Reek, Alkmaar f 54692, W. Barten, Alkmaar f 57400, P. Blankendaal, Alkmaar f 53497, Veuger De Leeuw, St. Maartensbrug f 60000, A. Breed, Hoogwoud f 54957, Pekelharing, Alkmaar f 55000,— Gebr. Kaandorp, Heiloo f 52960, Veegers Zn., St. Pancras f 55745, A. en J. Kroon, Bergen f 53550, Joh. Wester, St. Pancras f 55130, Heijne en Zn., Heiloo f 53194, Gebr. Tuin, 't Zand f 59500, D. Langendijk, Heiloo f 58200, Fa. Krom, Limmen f 55600, M. Marquering, Bergen f 55000, Gebr. Kops, Bergen f 56400,— De begroting was f 53000,— SCHOORL, „De Rustende Jager" 7.30-8.30 uur EGMOND, „De Vergulde Valk" 7—8 uur Erkend Ziekenfonds Leverancier. Zondag 23 April Dokter LUGTEN, telefoon 2700 Ingezonden mededeling

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2