Amandeltjespudding Volop schoonmaak Uw BRIL nog goed? Mr. Opt. PASTOOR met nog meer amandelen dan vroeger. 4 MEI BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER BERGEN BEKENDMAKING Gemeente Bergen Nh. Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. brengen ter open bare kennis, dat het „Wederopbouwplan Bergen aan Zee" door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw is goedgekeurd bij besluit no. 35949 d.d. 22 Maart 1950. Het plan met bijbehorende stukken ligt in uitvoerige kaarten uit gewerkt, gedurende veertien dagen, van 28 April t.m. 11 Mei 1950 ter secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage. BERGEN Nh., 24 April 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dr. W. HUYGENS, Burgemeester. W. DE VRIES, Secretaris. en molen (in 1785 van W. Seven- huysen). Camp zag zijn kleine kerkje in 1799 verwoesten en ook zijn eigen school verdween. Spreker eindigde zijn met de grootste aandacht gevolgde cau serie met zijn hoorders op het hart te drukken toch vooral te zorgen, dat het mooie wat er nog aanwezig is, bewaard blijft: „Schoorlers, let op uw saeck, de tijd en stond is daar". Hierna werden nog heel wat herinneringen aan het verleden op het witte doek getoverd met als laatste de beeltenis van de pas overleden populaire Schorelaar Frans Mosk. De heer v. d. Garde Jr., voor zitter van de V. V. V., was de tolk van alle aanwezigen toen hij de heer Goettsch dank zei voor zijn boeiende causerie. Burge meester Mr Jochems wees nog op de grote waarde van een avond als deze, die belangstelling en liefde kweekte voor mooi Schoorl. Laat deze tijdig controleren door Bergen Hoflaan 2 Dagelijks van 8.306 uur. Bovendien Vrijdagsavonds van 7—9 uur. Telefoon 2202 Schoorl, Dinsdags „De Rustende Jager", van 7.308.30 uur n.m. Egmond, Maandag „De Vergulde Valk", van 7—8 uur n.m. Ter gelegenheid van de Nati onale Herdenkingsavond op Don derdag 4 Mei a.s. worden de ingezetenen dezer gemeente ver zocht om die avond vanaf 18 uur de vlag halfstok uit te hangen en om te 20 uur 2 minuten stilte in acht te willen nemen ter her denking van hen, die tijdens de oorlog voor ons Vaderland zijn gevallen. De vergunning- en verlofhou ders zal worden verzocht om hun localiteit op 4 Mei a.s. des avonds te 18 uur te sluiten. Het Gemeentebestuur is voor nemens om die dag des morgens 11 uur bij het monument te Zij- persluis ter herdenking van de gevallen verzetsstrijders een bloe menhulde te brengen. FRANS MOSK ten grave gedragen Onder het klaaglijk gelui der klokken werd Zaterdagmiddag op de algemene begraafplaats het stoffelijk overschot aan de schoot der aarde toevertrouwd van Frans Mosk, een van Schoorl's meest bekende figuren, de eenvoudige man, die zovelen aan zich ver plicht had door zijn grote hulp vaardigheid, voor wie de woorden „als 't gemeen U roept, besorght het als uw eigen" als devies golden, en wiens opgeruimdheid aanstekelijk werkte op allen, die met hem in aanraking kwamen. Rond de met bloemen over dekte groeve verzamelden zich de velen om de thans ontslapene nog een laatste groet te brengen. Onder de velen bevonden zich o.m. Burgemeester Mr. C. A. J. Jochems, de oud-burgemeester Ba ron van Fridagh en echtgenote, de gemeentesecretaris de heer W. K. Belonje, de oud-secretaris de heer J. Smits en echtgenote, amb tenaren en oud-ambtenaren, de besturen van de Ver. v. Polders en Oningepolderde landen onder Schoorl en Petten, en Het Witte Kruis, en vertegenwoordigers van het Comité voor Ouden van Dagen. Verschiller de sprekers voerden het woord. Burgemeester Mr. Jochems sprak enkele gevoelvolle woorden. Hier was heengegaan een populair man, een hulpvaar dig man, een man met 'n prettige natuur. De ouden van dagen zullen de opgeruimde Frans Mosk missen, die de jaarlijkse tochten op onnavolgbare wijze had geleid. Voor de zwaar getroffen weduwe hoopte hij, dat zij troost zou mogen vinden in de overtuiging dat de thans van haar heenge gane levenskameraad een van de beste burgers van Schoorl was, wiens nagedachtenis een ieder in ere zou houden. Baron van Fridagh memoreerde hoe Frans Mosk in gemeente dienst was gekomen toen de ad ministratie nog een kabbelend beekje was en was heengegaan toen het een machtige stroom werd, en zich daarna had gewijd aan dingen, die voor de gemeen schap van belang waren. Dr. He ringa sprak waarderende woorden namens het Witte Kruis en de heer F. Maeyer nam afscheid namens de Ouden van Dagen in Schoorl, in wier leven hij telken jare wat zonneschijn had gebracht als leider van de tochten van Ouden van dagen. De heer Jb. Mosk uit Amster dam dankte namens de familie alle aanwezigen voor de laatste eer aan zijn oom bewezen en wendde zich daarbij in het bijzonder tot burgemeester Mr. Jochems, Baron v. Fridagh, de heer T. Vegter en Ds. de Jong. Ds. de Jong besloot de plech tigheid. Diep onder de indruk verlieten allen de dodenakker. V.V.V. GROET-CAMPERDUIN De V.V.V. Groet-Camperduin hield in Café Hakof ondet voor zitterschap van de heer D. Duin Wz. de in de vorige vergadering aangekondigde buitengewone al gemene vergadering. Als voor naamste punt van behandeling stond op de agenda een voorstel tot contributie-verhoging. De voorzitter wees er op, dat men reeds 5 a 6 jaar geleden tot verhoging had moeten overgaan. Zonder behoorlijke geldmiddelen kan de V. V. V. niet werken. Zij die mochten menen, „och zonder V. V.V. verhuur ik ook wel" mogen bedenken, dat dit thans mogelijk is dank zij het vele dat de V.V.V. in het belang van het algemeen heeft gedaan. Overwegende, dat hij, die het meest profiteert, bil lijkheidshalve ook het meeste bij draagt, stelde het bestuur voor de bijdrage als volgt te regelen 10 gulden voor gewone leden, 15 gulden voor zakenmensen, 20 gulden voor pensionhouders enz., 25 gulden voor strandexploitanten. Dit betekent voor de eerste cate gorie slechts een geringe verho ging: volgens de thans geldende regeling betaalt men f 5,aan contributie en f 1.— voor adver tentie in de gids. De heer C. Duin informeert of verhoging van de bijdragen nodig is, afgescheiden van de kosten voor verlichting en strand feest. De verlichtingscommissie zal alles moeten financieren buiten de verenigingskas om en voor het strandfeest is slechts een ge ring bedrag uitgetrokken. De vraag of er zich al meer leden hebben aangemeld om ge durende tien jaren telken jare honderd gulden bij te dragen, moest de voorzitter ontkennend beantwoorden. De heer Koeten vindt de classi ficatie eigenaardigwaarom pen sionhouders, die vele lasten hebben te dragen in een hogere klasse geplaatst Het voorstel om een propa- ganda-commissie te benoemen, die alle leden zou kunnen opzoeken en uitnodigen een extra bedrag te tekenen, vindt geen steun: er moet een zekere regel zijn. De heer Venneker komt met het voorstel om de bijdrage voor gewone leden vast te stellen op f 10,voor zakenmensen enz. op f 20,en voor strandexploi tanten op f 25, Enkele wezen op het buiten gewoon riskante van het laatste en achtten f 25,— te hoog. Nadat nog verschillende leden hun mening hadden geuit kwam het bestuur met een tussenvoor stel: f 10,voor gewone leden en f 20,voor de rest. Met dit voorstel ging de ver gadering met grote meerderheid accoord. Bestuursverkiezing In de vacature Y. Minkema wordt voorzien door de verkiezing van de heer G. Minkema. De voorzitter wenst hem geluk en hoopt, dat hij in de voetstappen van zijn vader zal treden. Bij de rondvraag informeert de heer Mink of het geoorloofd is 's avonds na 11 uur nog muziek te maken op kampeerterreinen en of er geen einde te maken is aan het voetballen op die terreinen, 's Avonds na 11 uur moet alles rustig zijn en de vereniging van kampeerterreinhouders is overeen gekomen het voetballen te ver bieden. Het paardenmiddel „pik er maar in met een viertandige vork" zal dus niet nodig zijn. Nog enkele opmerkingen en dan sluit de voorzitter de bijeen komst met de opwekking aan allen om mee te werken aan de groei en bloei van V.V.V. Groet-Camper- duin. DRUK BEZOCHTE BONTE AVOND De in 1938 opgerichte Kenne- mer Jeugdgroep van Onthouders te Bergen en Schoorl had aan de vooravond van haar 12'/2-jarig bestaan, na zich in 8 jaar niet te Schoorl te hebben vertoond, een Bonte Avond georganiseerd in de zaal van Nic. Schuyt, waar voor grote belangstelling bestond. De heer Schuil, „Oom Bert" zoals zijn discipelen hem betitelen, deze geboren jeugdleider wees er in zijn openingswoord op, hoe deze vereniging in de oorlogsjaren sterk gegroeid was en na de oorlog haar werk had voortgezet, om de jeugd ervan te doordringen, dat vreugde ook zonder alcohol zeer goed mogelijk is. Nu ons volk bedreigd wordt door alcohol is voortzetting van dit werk nodig. Hierna openden Jan de Groot en Rie v. Pappelendam het pro gramma met een propagandalied voor de K.J.V.O. De avond werd verder gevuld met zang, muziek, dans, voordracht en toneel. Het Meisjeskoor bracht onder leiding van Mevr. Morée-Dol een acht tal liederen ten gehore, alles zuiver van toon en goed van voordracht. Voor vele jonge meisjes in de zaal zal dit een aansporing zijn om mee te doen De accordeon-virtuozen KI. Leeu wenkamp en Chr. Eriks oogstten een luid applaus met hun spel. Dat gezamenlijk muziek maken op eenvoudige wijze zeer goed mo gelijk is, bewezen enige jonge mensen onder leiding van Ivangh: na vier weken oefenen in halen en blazen toverden zij uit hun mondharmonica's wijsjes, zoals niemand dat voor mogelijk had gehouden. Het Honolulu-duo Wim en Jaap stal de harten van de jongelui met hun schilderachtige costumes en hun eigen gefabri ceerde liedjes. Hun ode op mooi Schoorl werd bijzonder gewaar deerd door de Schoorlers. Het beoefenen van de volks dans, dat meer en meer veld wint, bleek ook op het programma van de K.J.V.O. te staan. Op de tonen van de door de speulman Chris Eriks bespeelde trekpieper werden uitgevoerd een drietal Engelse volksdansen uit de zestiende eeuw, „In the middle, Durham reel en Ribbon Dance", een Duitse n.l. Bekedorfer, een Finse t.w. Vijfparendans en de Zweedse Kleine Tral. Als voordrachtskunstenaressen ontpopten zich de jonge dames Ruth en Else Schuil en Elly Schotten met „Vlinder" vanGuido Gezelle, „de 7 Wilgen" van Adema van Scheltema (dat buiten gewoon in de smaak viel) de „Woolder Esch" en „De Inkt- zwam" van een vroegere be woonster van Groet, n.l. Margot Vos. De in alle opzichten goed ge slaagde avond waarop oom Bert en zijn jonge garde met grote voldoening kunnen terugzien, werd besloten met „De Inbraak", een inbraak die gelukkig vrolijk afliep, een echt blijspel, d.w.z. een blij- eindigend-spel. Natuurkrachten richtten grote schade aan Verlokt door de zomerse dagen voor Pasen had de heer Groothoff, strandexploitant te Camperduin, dit jaar zijn paviljoen op het strand vroeger opgebouwd dan andere jaren. Het noodweer in de nacht van Maandag op Dinsdag werd hem echter noodlottig. De natuurkrachten hielden vre selijk huis op het strand en het met zoveel zorg en moeite inge richte werd vernield en wegge spoeld. Stoelen en wisselcabines, kortom alles wat niet rostvast zat, werd een prooi der golven. Tot bij Bergen a. Zee werden stukken teruggevonden. De schade wordt op duizenden guldens geschat. SCHOORLSE BRIDGECLUB Uitslag wedstrijd 25 April j.l. Groep A 1 Bekker-Beeldman 70.83 2 Fam. Repko 52.50 3 v. d. Lelie-Klik 51.67 4 Haasbroek-Aalders 49.17 5 Mosch-Half 41.67 6 Mevr. Arpeau-v.Twuijver 34.17 Groep B 1 Visser-Nieuwland 60. 2 Jes-Half 57.50 3 Mevr. de Wilde-Diderich 56.67 4 Fam. Kuijper 48.33 5 Dames Bouman-Aalders 42.50 6 Dames v. Wijk-Hoff 35.— BERGEN (nagekomen) ONTHULLING MONUMENT WIJLEN P. PRANGER Vrijdagmiddag 21 April vond op de Algemene Begraafplaats te Noord-Scharwoude de onthulling plaats van het grafmonument van wijlen de heer P. Pranger, in leven muziekdirigent. Behalve Mevrouw Pranger en familie, Mevr. Schelhaas en bur gemeester Schelhaas waren aan wezig de besturen van de zes verenigingen waaronder het vol tallig bestuur van Bergen's Har monie waarvan hij vele jaren de leiding had. Het monument werd onthuld door burgemeester Schelhaas, die gevoelvolle woorden sprak aan het graf van Langedijks eerste Eereburger, die zoveel heeft ge daan voor het culturele leven aan de Langedijk en wijde omgeving. Dit monument is aangeboden door de 6 verenigingen als blijk van waardering voor het vele dat wijlen de heer P. Pranger voor het muziekleven in W.-Friesland en in 't bijzonder voor zijn ver enigingen betekende. Namens alle verenigingen droeg spreker het monument over aan Mevr. Pranger. Een familielid dankte namens Mevr. Pranger en familie en zeide dat allen diep getroffen waren, ook door de morele steun die Mevr. Pranger in deze voor haar moeilijke tijden van zo vele zijde heeft ondervonden. Na de onthulling werd een ogenblik van stilte in acht ge nomen. Het monument van bruin poeme- marmer, stelt een harp voor, is eenvoudig maar zeer kunstzinnig. In vergulde letters staat het op schrift: Aan onze beminde Diri gent P. Pranger, 1886-1949. VOX POPULI, VOX DEI Wat het volk wil, moet geschieden Bij de gisteren gehouden volks stemming over de tram, zeker een unicum in de historie, brach ten 4356 stemgerechtigden hun stem uit. Van onwaarde bleken 65 stem men. Van de 4291 geldige stem men waren er 4185 vóór behoud van de tram en 106 tegen, d.i. 2-/2 °/o- FILMNIEUWS. Vrijdag, Zaterdag en Zondag avond om 8 uur en Zondagmid dag om 2.30 uur draait in De Rustende Jager voor alle leeftij den de kleurenfilm „De tijd, de plaats en het meisje" Romantische klanken, betove rende kleuren, grandioze shows en wereldberoemde songs. Maandag, Dinsdag en Woens dagavond 8 uur en Woensdag middag 3 uur wordt vertoond de oergeestipe film „De man, die kwam dineren" met de bekende en geliefde film acteur Jimmy Durante. Hij kwam eventjes mee-eten maar hij bleef een volle maand. Dit is de gekste film, die ooit Alle kamers en kasten zijn weer opgeruimd. Wat doet U met overtollige en ongebruikte kleding, bedden, meubelen etc.? De Si. Yinceniiusverening te Bergen komt het gaarne bij U afhalen, ten behoeve van de door haar bezochte gezinnen. R. v.d. Klundert, Molenkrochtlaan 17; N.Veldt, Matthieu Wiegman- weg 3M. W. P. Kappen, Notweg 22, telefoon 2770. gemaakt is, onzinnig, onwaar schijnlijk maar juist daarom Wij wijzen verder reeds bij voorbaat op de film die Donder dag 11 Mei zal worden vertoond n.l. de film „Rubens" de film, die op het internationaal filmfestival te Venetië, de gouden medaille behaalde voor de beste film over schone kunsten. ZONDAGSDIENST ARTSEN EGMOND AAN ZEE GROOT PAARDEN-WED- RENSPEL op de sintelbaan van het sportpark. Motto „welk paard wint de race" Op 5 Mei a.s. zal in het Sport park te Egmond aan Zee een groot Paarden-wedrenspel worden gespeeld, waarbij oud en jong tijdens het spel kan raden welk paard de race zal winnen. Aan de start verschijnen 12 van de snelste paarden uit de beste stallen. Uit de stal van de heer R. Aardhuis Nielius, Thie- lana, Spittum, Blaauwtje, Koopie. Uit de stal van de heer M. Iddenstand Wijna, Pollum, Wit voet, en Zwartbroek. Uit de stal van Mevr. O. L. SchoolGortex, van Mevr. Ch. School Wala en van Mevr. R. K. SchoolPetrix. Het comité heeft voor de eige naresse (eigenaar) van het winnen de paard een fraaie zilveren me daille beschikbaar gesteld. De start zal plaats hebben te 5 uur n.m. Kopers van een speldje van het Comité, waarmee op 5 Mei zal worden gecollecteerd in het dorp, hebben gratis toegang tot het sportpark en ontvangen tevens 150 gulden speelgeld. Iedere toeschouwer speelt mee en dingt mee naar de hoofdprijs. De 150 gulden speelgeld is ver deeld over 6 „wedkaartjes" van 25 gulden (speelgeld). Op deze kaartjes kunen de toe schouwers de naam van het snelste paard invullen en op het terrein, inleveren. Er zitten echter in het parcours vakken, evenals bij het bekende ganzenbordspel, waarop een paard wel eens iets kan over komen. Het beloofd een spannende wedstrijd te worden, vooral als het snelste paard waarvoor menig een zijn kaartje ingeleverd heeft vlak voor de finish een been breekt en uit de race valt. Weg kans op de prijs. Meer vertellen wij er niet van. Wij raden ieder, ook uit de omgeving van Egmond aan Zee eens een kijkje te gaan nemen en mee te spelen met dit spannende paardenwedrenspel. De Burgemeester van Egmond aan Zee heeft zich bereid ver klaard tijdens het spel als Bank houder op te treden. Hem is door het comité een bedrag van ruim f 300.000,— speelgeld ter hand gesteld. Een twintigtal assi stenten zal namens de Bankhou der het 'geld uitreiken aan alle bezoekers en medespelers. Voorafgaande aan dit spel, zul len de schoolkinderen 's morgens om 9 uur een zanghulde brengen voor het Raadhuis. Hierna vol gen de kinderspelen. Des middags is de jeugd tussen 13 en 18 aan de beurt. Ook de wielrijders zul len hun beste beentje weer voor kunnen zetten. Om 8 uur 'savonds worden op de Voorstraat Volks feesten gehouden, gevolgd door gratis bal in de zaal van de Ver gulde Valk. DE OUD-KATHOLIEKE JEUGDGROEPEN Zaterdagavond gaven de geza- melijke Oud-Katholieke jeugd groepen een contactavond, waarop ouders en belangstellenden waren uitgenodigd. Pastoor de Rijk open de deze avond met een hartelijk welkom en vestigde in het bijzon der de aandacht op de buitenzijde van de uitnodiging, n.l. een Kruis met een vlam. Het Kruis als sym bool van de Kerk en de vlam als het symbool van het jeugdige vuur, waarmee de jongeren zijn bezield. De nummers van de meisjes- groepen werden aangekondigd door Truus van der Steen, die van de jongensgroepen door Piet van der Schinkel, die samen de rollen van commère en compère vlot vervulden. Wij zagen leuke volksdansjes en aardige groepswedstrijden, die zeer in de smaak vielen. De jon gensgroepen lieten meer schetsjes zien, die ook een dankbaar applaus oogsten. Vermeldingswaard was accor- deonspel van de 10 jarige Allie Glas, die met een gezellige pot- pourie de hele zaal deed meezingen. Als extra nummer gaf hierna haar 7 jarig zusje ook enige num mers op de accordeon. Zij kon met haar kleine vingers nauwe lijks bij de toetsen komen, maar bracht het er best af. Dat belooft een muzikale familie te worden Aan het einde van de avond dankte pastoor de Rijk voor het gebodene. BURGEMEESTER THOMASSEN spreekt voor Partij v.d. Arbeid Maandagavond sprak de heer W. Thomassen, Burgemeester van Zaandam voor de afd. Egmond aan Zee van de Partij van de Arbeid. Deze bracht naar voren het vele goede, dat de Provinciale Staten voor Noord-Holland reeds tot stand hadden gebracht. B.v. de ter handneming van het Wa terleidingbedrijf, de electriciteit- voorziening. Momenteel is reeds 91 °l0 der boerderijen en 98 °/0 der woonhuizen van electriciteit voor zien. In verband met de recreatie noemde spreker het provinciale duinterrein met kampeergelegen heid te Bakkum voor 7 a 8000 personen. Er werd vervolgens gesproken over de verzorging der geestes zieken door de Provincie. Er be staan drie ziekenhuizen van de Provincie, n.l. te Medemblik, Castricum en Santpoort. Ook het geweldige werk van de Planalogische en economisch- technologische dienst werd niet vergeten. De heer de Graaff dankte de spreker en sloot de vergadering. Leverancier alle Ned. Ziekenfondsen INGEZONDEN MEDEDELING Tracteer nü op Vrijdagavond, Zaterdagavond en Zon dagavond te 8 uur en Zondagmiddag 2.30 uur. Dennis Morgan en Jack Carson in de grandioze showfilm THE TIME, THE PLACE, AND THE GIRL Toegang alle leeft. Geheel in kleuren Maandagavond 8 uur en 's middags ji 2.30 uur (Koninginnedag), Dinsdagav. 8 uur en Woensdagavond 8 uur en 's middags 2.30 uur, Jinny Durante, Monty Wooly en Bettie Davis in (j| een film om nooit te vergeten DE MAN DIE KWAM DINEREN 1 Toegang alle leeftijden s Zondag 23 April Dokter POOT, telef. 2423

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2