iVeekMad 99 99 Herinnering.... BERGEN SCHOORL EENDRACHT MAAKT MACHT FILMNIEUWS. VRIJDAG 5 MEI 1950 27e JAARGANG No. 18 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef WEER 10 MEI.... Misschien weer een stralend blauwe hemel en anders toch in elk geval een onbezorgd gemoed. Onbezorgd, ja dat waren wij, tien jaar geleden. Niemand dacht ernstig aan de mogelijkheid van een zo brute overval. Ons land was in diepe rust. Toen het volk opschrok uit de slaap, was de vijand reeds diep in onze ge brekkige verdedigingslinies door gestoten. Het was een lawine van ge beurtenissen, welke zich uitstortte over onze hoofden. Evacuatie, parachutisten, mitrailleur- en ka nonvuur, bommen, geruchten, en tot slot: het afschuwelijke bericht van de capitulatie. Het is goed dit alles nog eens even in de herinnering te roepen, nu tien jaar na dato. Het is goed, te doorgronden wat de fouten zijn geweest van toenhet blind vertrouwen in de grootspraak van een volksmisleider, de ver waarlozing van onze voornaamste verdedigingswerken, het beknib belen op de defensie-begroting en de onvoldoende voorbereiding der burgerbevolking. Ach, er waren nog wel meer fouten, er waren ook enkele goede punten, maar al met al blijft toch die tiende Mei een trieste dag in onze historie. Het is een ka lenderdatum geworden, waaraan men tegenwoordig nooit meer onopgemerkt voorbijgaat. En dat niet alleen omdat er tussen 10 en 14 Mei zoveel slachtoffers zijn gevallen, zoveel bezittingen ver nietigd en zoveel idealen, die vervlogen. Misschien omdat het nu juist tien jaar geleden is, dat de Duit sers ons land binnenvielen, wordt dit jaar aan de 10 Mei-herdenking meer aandacht besteed dan nor maal. In de afgelopen vijf jaren werd vooral de nadruk gelegd op de bevrijdingsdag. Wellicht is dit te verklaren, omdat men heel wat liever een prettige gebeurtenis herdenkt dan een onaangename. Maar daarom mag toch de ernst des levens niet uit het oog worden verloren. De bevrijdingsfeesten voorts zijn onafscheidelijk verbonden aan de nagedachtenis der velen, die voor deze bevrijding gevallen zijn. Op die verzetshelden valt reeds jaren lang meer de aandacht dan op de dienstplichtigen, die destijds trachtten met hun lichaam de Duitse opmars te beletten. Wij zijn er van overtuigd, dat dit volkomen onbewust gebeurt. Niemand zal in ernst de ver diensten van onze soldaten van toen durven te ontkennen. Maar men realiseert zich soms niet meer, dat ook zij mèt de illegalen en mèt de geallieerde bevrijdings legers voor het behoud en het bestaan van ons vaderland op de bres stonden. Daarom juichen wij het toe, als ook 10 Mei een waardige èn een blijvende plaats worde toegekend in onze samen leving. Een waardige en een blijvende plaats. Waardig door een algemene herdenking door alle lagen van ons volk. Van hoog tot laag. Zo algemeen, dat een iegelijk in staat wordt gesteld de plechtigheden bij te wonen. Blijvend, door een zinvol doen herleven van deze dag in onze geschiedenis. Een herleven, dat spreekt tot de massa. Een tast baar maken van de sfeer en het gebeuren van toen, zodat het pakt bij de mensen van nu en straks. Het is een moeilijke opgave. Maar het is een vererende op dracht zulk een herdenkingsdatum op te voeren tot iets meer dan hele of halve „Nationale een feestdag" zonder meer. Omdat we in het laatste geval dat zich helaas in deze na-oorlogse jaren afspeelt tenslotte helemaal geen nationale en. helemaal geen feestdag meer zullen beleven. Het gesol van thans met de datum 5 Mei is de verzetsstrijd, de vijfdaagse heldenoorlog èn onze bevrijding onwaardig. Moge Nederland dat althans op deze 10e Mei in eerste instantie beden ken, dan is er voor komende her denkingen reeds veel gewonnen. 26 Gediplomeerde brandweer mannen onder aanvoering van Commandant Blauw waken over Bergen Alle 26 leden van Bergen's brandweercorps behaalden dezer dagen het brandweerdiploma 2e klasse. 26 Theoretisch en practisch geschoolde mannen waken thans over de veiligheid te Bergen. Alvorens burgemeester Dr W. Huygens de diploma's uitreikte, werden de mannen in een keurig uniform gestoken geïnspecteerd door Burgemeester en Wethou ders, een raadslid, inspecteur Fehres en instructeur Mol. Ook het materiaal werd geïnspecteerd: de manschappen wagen, de motor spuit, die zes stralen kan geven, de kleine motorspuit, de koolzuur- sneeuwapparaten en de schijn werpers. Ook het door het corps geheel ingerichte en geschilderde club- en leslokaal boven de ka zerne werd bezichtigd. In Café Oldenburg reikte bur gemeester Huygens vervolgens de diploma's uit. Het verheugde hem, dat alle 26 geslaagd waren en hij bracht dank aan instructeur Mol. Inspecteur Fehres zei er van overtuigd te zijn, dat de veilig heid te Bergen nu gewaarborgd wasop deze 26 mannen en hun commandant kan Bergen ver trouwen. De heer Blauw bood de in structeur een bureaulamp aan als blijk van waardering voor de vele nuttige lessen die het corps van hem had mogen ontvangen. KONINGINNEDAG 1950 Begunstigd door schitterend weer vierde ook Bergen z'n Ko ninginnedag. 's Morgens verzamelde jong en oud zich rond de Ruïne, waar leerlingen der lagere scholen o.l.v. de heer J. C. Beekman en met begeleiding van Bergen's Har monie een aubade brachten. Een vijftal liederen werden ten gehore gebracht. 's Namiddags heerste er een overstelpende drukte in de Sta tionsstraat, die een vrolijke aan blik bood met al de feestelijk uit gedoste kinderen. Onder de tonen van gezellige muziek werden hier verschillende wedstrijden gehou den. Het hele programma werd in vlot tempo afgewerkt, maar vergde heel wat geduld en tact met het oog op de 562 deelne mende kinderen. De voorzitter van de Oranje Vereniging, Baron Taets van Amerongen sprak een korte feest rede uit waarin hij hulde bracht aan de jarige vorstin. Via de microfoon werden later de niet-leden onder de aanwezigen opgewekt, zich aan te melden als lid van de Oranje Vereniging? 350 leden voor een plaats met 8000 inwoners is toch niet schit terend De verschillende kinderspelen hadden veel bekijksautopedwed strijd, wedloop met strandwagens, ringsteken en sleuteltrekken op de fiets en hindernislopen. De feestdag werd 's avonds besloten met een muzikale rond gang van Bergen s Harmonie. BERGEN WEER EEN BLOEMENCORSO? V.V.V. Bergen is bezig weer een bloemencorso te organiseren. Met medewerking van alle mo gelijke verenigingen hoopt men de oude glorie van Bergen te doen herleven. Uit de discussies gehouden op de door 22 verenigingen bijge woonde bijeenkomst bleek wel, dat de kosten het grote probleem vormen. De verenigingen zullen gaarne medewerken, maar zitten alle met een lege kas. Verschillende suggesties werden gedaan, als centraal aankopen van bloemen, gebruik maken van veldbloemen enz. enz. Als propaganda zullen nog op het witte doek verschillende Bloe mencorso's worden vertoond. TWEE HARTEN gloênd aaneengesmeed Onder grote belangstelling stap ten Tjardo Edzard Sypko Domela Nieuwenhuis Nyegaard, stuurman ter koopvaardij en Antoinette Huygens, Dinsdagmorgen in het huwelijksbootje, om op hoop van zegen de grote reis over de levens zee te aanvaarden. Burgemeester Dr. W. Huygens, vader van de bruid, voltrok het huwelijk en gaf het jonge paar vele goede wensen mee op de reis. De huwelijksinzegening vond plaats in de Ruïnekerk en werd verricht door Ds. J. D. Domela Nieuwenhuis Nyegaard, groot vader van de bruidegom. Er was bij deze plechtigheid geen plaatsje onbezet in het bedehuis. Op hun weg van Raadhuis naar Ruïnekerk passeerden de jong gehuwden een rij van erebogen, gevormd door een 70-tal kinderen van het Koloniehuis „Voor Jong Nederland" te Bergen aan Zee, die daar stonden opgesteld onder de hoede van de directrice Zr. G. W. Hoeflok en een zevental verzorgsters, en het bruidspaar toezongen. NEDERLANDSE BOND VAN PLATTELANDS VROUWEN Afdeling Bergen Woensdag 26 April maakten de leden wederom een zeer in teressante avond mee. Een van de leden, Mevrouw Mr Broekman-Vriesman nam de dames als het ware mee naar Zuid Afrika. De kaart gaf 'n goede oriën tering van dit enorm grote gebied wat de Verenigde Zuid Afrikaanse Staten beslaat. De schrale hoog vlakten met een vruchtbare om lijsting waar in vroeger eeuwen de Bosjesmannen, Kaffers en an dere stammen woonden, zijn nu ook door blanken en kleurlingen bevolkt geworden. De spreekster vertelt in grote trekken de geschiedenis van deze gebieden die de opkomst en af neming van de verschillende be volkingen duidelijk maakt. Onder anderen de „grote trek" van de boeren naar Transvaal doet de tragedie, die zich daar afspeelde, gevoelen. Na verteld te hebben over het klimaat, de landbouw, fruitoogsten en andere takken van bedrijf volgt een uitgebreid aantal lichtbeelden. De hyper moderne stad Johannesburg, hut ten van de Kaffers, plantengroei, boerderijen, dieren en landschap pen met de mooie rotsen en watervallen enz. vormen een uit stekend beeld van dit mooie grote land. De dames toonden zich zeer dankbaar voor deze genotvolle en leerzame avond. NED. VERENIGING VAN HUISVROUWEN Het bestuur v.d. afd. Alkmaar v.d. Ned. vereniging van Huis vrouwen heeft besloten om af en toe ook een middag te geven in Bergen voor de leden in Bergen en Alkmaar en ditmaal eveneens voor belangstellenden in Bergen. Mevr. A. M. de Graaff-Tuk (Marijke van Raephorst) zal aan de hand van haar boek „Voor de tweesprong" een lezing houden over „Het Warenhuis" op Dins dag 9 Mei, 's nam. half drie, in de dancing van De Rustende Jager te Bergen. GESLAAGD Voor het te Amsterdam ge houden examen voor apothekers assistent slaagden de dames Joke Haakman en Bep Dalloyaux al hier. DE BERGER SPORT VERENIGING Met taaie wilskracht, een betere zaak waardig, worstelde B.S.V. op haar jaarvergadering door de 12 punten tellende agenda. In ruim vier uren tijds werd in 5 jaarverslagen afgerekend met het verleden, en met 5 verkiezingen de toekomst toevertrouwd aan nieuwe mannetjes. Na wijdlopige discussie werd de heer J. Onrust bereid gevonden voorlopig de voorzittershamer te hanteren. De heer J. C. v. Zoonen had bedankt. De heren W. C. F. Michels en W. G. Beeldman werden tot bestuursleden herkozen. In de elftal-commissie werden benoemd de heren Kokkes, Raams, Pesie, Kroon en Jb. Tuin. De rekening van de penning meester sloot in O. en U. met f 2965,21 en een batig saldo van f 9,80. De begroting voor 1950/'51 werd na heel wat discussie vast gesteld op f 3650,86 met een post onvoorzien van «ruim f 118,—. TUIN- EN OOSTDORP VIERDEN FEEST De buurtvereniging Tuin- en Oostdorp organiseerde in De Rustende Jager haar derde feest avond. Opgevoerd werd het be kende spel van nonsens van Henk Bakker, getiteld „De filmmaniak ken". Dank zij het goede spel van alle medewerkenden werd het weer een groot succes. Het publiek heeft tranen ge lachen en langdurig geapplaudi- seerd, vooral om de pseudo Watt en half Watt. De feestavond werd besloten met een geanimeerd bal op de tonen van The Sorrow Expellers. SCHOORL VIERT FEEST Schoorl luidde Zondagavond de feestelijkheden ter ere van de verjaardag van de Landsvrouwe in met een bal-masqué in de met lampions en groen versierde zaal van Nic. Schuijt. Op de tonen van Toon Dekker s Rhythm. Stars tolden daar gezellig dooreen de bloembollen, de Canadese Dyonne Vijflingen, de cowboys, land lopers, 't Informatiebureau Groet- Camperduin enz. enz. Het geheel bood een fantastische aanblik. De jury verdeelde na lang wikken en wegen de buit als volgt: Groepen: Dyonne Vijfling. ParenBollenvelden, cowboys, zigeuners, lakeien, landlopers. EnkelingenPaul Kaiser beschuit, V.V.V. Groet-Camperduin, Ra dion, stopwol, zigeunerin, gramo- foon, slaatje, boerin. Op de prachtige 1 Mei-dag werd het feest voortgezet. Hoofd schotel was nu een optocht, waar aan een honderdtal jongens en meisjes deelnamen, en die alge meen bewondering wekte. Er was zeer veel werk van gemaakt en het kostte de jury, bestaande uit de dames Jansen-Breevaart, Jochems, Coolhaas, Kieft-Peeck en Paarlberg-Dun, heel wat hoofdbrekens om daar het mooiste uit te zoeken. Toegekend werden de volgende prijzen: Groepen: 1. Bruidspaar, 2. Bie- dermayer, 3. Lente-prinsesjes, 4. Bruidspaar, 5. Indisch paar, 6. Bloemenmeisjes. Autopeds: 1 no. 50, 2 no. 12, 3. Wat mijn vader maakt, dat smaakt. Fietsen1Fietsenpaar, 2. Reuzen- bol van bloemen, 3. Leeuwen, 4. Koningin, 5. No? 6. Vlaggetjes. Enkelingen: 1. Kok, 2. Pierrot, 3. Reclame, 4. Plattelandsvrouw, 5. Boerinneke, 6. Piccolo. Karretjes: 1. Paardebloemen, 2. Hollandse Nieuwe, 3. Koninklijk Gezin. Nadat de lange stoet, vooraf gegaan door Schoorl's fanfare corps, dat onvermoeid vrolijke marsen deed horen, door het hele dorp was getrokken, waar hij overal werd bewonderd, wer den op het Raadhuisplein de prijzen bekend gemaakt en de stoet ontbonden. Toen wachtte Naar een woord van Koningin Wilhelmina kort voor Haar troonsafstand gesproken Eendrachtig te blijven en te streven naar hetgeen ons verbindt' In tijden van oorlog, in tijden van vreê, Geldt immer een aloude leuze: Het „Eendracht maakt macht" eens der Vaderen kracht Zij en blijven ook nu onze keuze. Het erfdeel der Vad'ren zo moedig bekampt, Wij droegen het trouw door de tijden 't Moest weder verdedigd in bloedige strijd In veel leed en het bitterste lijden. Wij buigen eerbiedig en danken weer hen. Die Nederlands' vrijheid bevochten, Die ook hunne daden van moed en van trouw, Met hun kostbare levens bekochten. Rondom Juliana, onz' jonge Vorstin, Komt, laat om de Kroon ons weer scharen. De offerand waardig te zamen gestreefd, Nu eendrachtig de Vreê te bewaren. MAARTJE N. ZWAAN de vele bezoekers, die op de been waren een nieuwe verrassingop het sportterrein zouden 22 in alle mogelijke costumes gestoken voet ballers hun kunsten vertonen. Men zag onder beide elftallen enkele bekende figuren als Charlie Chaplin, Gandhi, en verder slagers, bak kers, een oud wijfje, dat nog vlug ter been was, een oud boertje, een jockey, een Tiroler. Het vrouwelijk element was sterk ver tegenwoordigd. De dolste scènes speelden zich af op de groene mat ten aanschouwen van een talrijk publiek. Er werd hard ge werkt om een van de door het Oranje-comité uitgeloofde prijzen, bestaande uit 3 reuzenworsten en 6 kleinere, te bemachtigen. Ging de rust, die werd gebruikt om weer wat op krachten te komen, in met 1-0, toen de wekker van de scheidsrechter het einde ratelde, was het 4-4. Strafschop pen brachten de beslissing en het einde van de wedstrijd en de in alle opzichten geslaagde feest dag. HOE HET WAS, IS EN WORDEN KAN 1 Zo luidde de titel van het onderwerp, waarvoor de heer v. d. Vall de aandacht vroeg van zijn talrijke hoorders op de 60ste Mei-demonstratie in de zaal van Nic. Schuyt. Het was in 1889 dat te Parijs het parool werd uitgegeven voor de strijd van internationale verbroedering en achturige werkdag. Tien jaar later werden in Gro ningen de soldaten op de 1 Mei dag nog in de kazerne geconsig neerd, werd de schamele stoet betogers met een schouderophalen nagekeken. Maar, aldus spreker, de mannen en vrouwen achter hun vaandels waren door een ideaal gegrepen. De opwekking van Friedrich Engels „proletariërs aller landen, verenigt u" had resultatener werden organisaties opgebouwd en al bouwende ont stond een gevoel van eigenwaarde. De weg tot 1950 was verre van recht. Spreker wees op 1903, op 1914-18, op 1929 en volgende jaren, toen het werkloosheidspook overal rondwaarde enz. en toch is de beweging vooruitgegaan, zijn verschillende leuzen verwe zenlijkt geworden8 urige werk dag, algemeen kiesrecht, sociale hervormingen kwamen. Voor de ouden van dagen begon de dage raad te gloren. Mannen alsTalma, Aalberse en Drees beijverden zich de combinatie oud en arm uit de wereld te helpen. Recht op medezeggingschap is vastge legd in P.B.O. Hoe geheel anders, aldus de heer v. de Vall, is het in de landen, waarvan wij steeds minder horen. In Moskou is 1 Mei gevierd met een reusachtige militaire parade, daar rolden zware tanks door de straten, voorafge gaan door een stroom van artil lerie en machtige gemotoriseerde eenheden. Maar meende spreker, leeraarde niet Vader Cats al, dat een rijk van enkel dwang niet lang kan duren? Ook hier zal eenmaal waar worden wat we lezen in Schiller's Wilhelm Teil: das Alte stürzt, und neues Leben bltiht aus den Ruïnen. Het vertrouwen op de grenspaaltjes gaat zich wijzigen, eens zal er een verenigd Europa zijn. Zich tot de jongeren wendende, drukte hij hen op het hart om naast de genoegens van het leven, niet de ernst, de daad te ver geten. Als straks de oudere ge neratie de fakkel ontvalt, zullen zij die verder moeten dragen en waar maken de evangeliewoorden „hebt uw naaste lief als u zelf". *De heer J. van Dijk, die ook een kort inleidend woord had gesproken, was nu de tolk van alle aanwezigen, toen hij de heer v. d. Vall hartelijk dank zei voor zijn rede en hem een „tot weer ziens" toeriep. De avond werd verder gevuld met muziek en voordracht. De be kende voordrachtkunstenaar Wil lem van Capellen boekte groot succes met „Ouwe Japie", „Ahas- verus", „Alexander keert terug", „Opoffering" en „Wat maakt gij van uw huwelijk?" Vrijdag, Zaterdag en Zondag avond om 8 uur en Zondagmid dag om 2.30 uur wordt in De Rustende Jager vertoond „Abbott en Costello ontmoeten Frankenstein" Deze meest komische griezelfilm ooit door Hollywood vervaardigd, werd overal ter wereld een succes. Maandag, Dinsdag en Woens dagavond om 8 uur en Woens dagmiddag om 2.30 uur draait voor alle leeftijden de kleuren film „De bruid had drie mannen" Hierin wordt 't verhaal verteld van Deanna 's reis naar het Westen in de romantische dagen van de jacht op de goudvelden. Een lust voor oog en oor. Donderdag wordt 's nam. om 2.30 uur en 's avonds om 8 uur de in ons vorig nummer reeds met een enkel woord aangekon digde film „Rubens" vertoond. Peter Paul Rubens (1577—1740) verblijft van 16001608 in Italië, waar hij met bekende meesters in aanraking komt. Terug in Ant werpen zet hij de romantische richting voort. Hij is zeer veelzijdig in de on derwerpen die hij beheerst, my thologische, historische en religi euze voorstellingen, portretten en landschappen behandelt hij alle met hetzelfde gemak en hij bezit klaarblijkelijk een geweldige schep pingskracht. Ontzaglijke opdrach ten voert hij uit, zij het met behulp van een grote schare leerlingen. Heel zijn leven is één schil derende triumftocht Op het inter nationale filmfestival te Venetië behaalde deze film de gouden medaille voor de beste film over schone kunsten. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. Zondag 7 Mei Dokter VAN GELDER, telef. 2027

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1