ROB de 1 BURGffim fkaedetdoQ Triomf -van de 3 CWAtodudu r~ JOH. BR0ERE vVÏ5!> ïROü* DANSEN SS De A d mini stra tiekantoor Uw Bril te verkrijgen in SCHOORL Kinderverhaal denkt U aan Bello denkt U aan Gerritsen EEN KROON GEBR. SCHOEN Hei adxee i/atr veeicauwen noot CLj& Bonnen Verzilvering tegen wil en Jank. Ml Opt. PASTOOR Hans vat* fyuliU 'A moeten nu al naar de dokter J.LOUTER Ruïnelaan 4 Telef. 2585 Bergen PLOMPER - BERGEN ERKEND VERHUIZER Auto - Rijschool BERGEN BOEKHOUDING BELASTINGZAKEN Een KAPSE L van B.G.DOBBEN Psychometrische Seance Wees wijs, ga voor Uw kunstgebit Bouwvakken - Bergen Leden R.K.B.B., 6 Mei Ongeorganiseerden, 6 Mei Bloemkwekerij Lijtweg 44, Bergen FEUILLETON 5. EGMOND VACANTIE Een bron van glansI Café Nieuwendijk Iedere Zondag Aanvang 's middags 4 uur □□□□□□□□□□□□(□□□□□□□□□□□O Fa A. KOFMAN 5 ZN, BERGEN BLOEMISTERIJ C O R S ETTE N Cwjê/tGt Corsettenhuis DE BOER Adverteert in „De Duinstreek' De vorstin scheen toornig te worden. Toen Sheeba blijkbaar de grote gevaren schilderde, die de blanken hadden gelopen om de schatten te vinden, die ze stellig aan de eigenaars wilden terug geven, en hoe wreed de priester hen daarvoor wilde belonen, schenen ook de verzamelde schild wachten en krijgslieden veront waardigd te worden. Reeds lang was er verschil en onvrede tussen de oude priester en de vorstin en thans scheen het tot een openlijke twist te komen. De oude priester wa« het gebod, om de vreemde blanken te sparen, niet nagekomen, en nu zou hij gestraft worden. Hoorngeschal riep de soldaten van de wacht tesamen. Onmid dellijk stond een troep goed ge drilde soldaten gereed, en de vorstin zelve, bevreesd dat zonder haar de priester zijn overmacht op de krijgers zou doen gelden, besteeg haar schimmel, en voerde haar troepen aan. Het is voor de lijders aan hooi- koorts weer tijd zich onder be handeling te stellende zoge naamde desensibilisatie-kuur dient enkele weken voordat de grassen gaan bloeien te beginnen. Hooikoorts mag dan geen ern stige ziekte zijn, diegenen die ieder jaar opnieuw geplaagd wor den door de rhinitis vasomotorica kunnen vertellen hoe diep-ellendig zij er telkenmale aan toe zijn. Heftige niesbuien en sterke vocht- afscheiding uit de neus worden spoedig gevolgd door een ont steking van het bindvlies van het oog en zwelling van de oogleden; bij ernstige aanvallen wordt dit beeld zelfs door ontstekingen van de luchtwegen en asthmatische verschijnselen gecompleteerd. Wanneer er geen stuifmeel- korrels meer in de lucht zweven, geneest de ziekte vanzelf om het daarop volgende jaar, wanneer het gras andermaal in bloei staat weer met dezelfde heftigheid terug te keren. Een neusallergie Hooikoorts behoort tot de z.g. allergische ziekten, de hooikoorts lijder is overgevoelig voor het stuifmeel van grassen. Een wan deling langs een weide waar het gras juist bloeit is vaak voldoende om de boven beschreven ver schijnselen te voorschijn te roepen. Men spreekt bij hooikoorts wel van „neus-allergie een neusover- gevoeligheid dus. Op het neus- slijmvlies worden bij de patiënten immers regelmatig pollenkorrels aangetroffen, wanneer men zich de moeite getroost daar nasporin gen naar te doen. Dat men hier echter te maken heeft met een constitutionele bij zonderheid die het gehele lichaam betreft blijkt uit het feit, dat zich in het bloedserum van de hooi koortslijder een bepaalde stof (reagine) bevindt, die verantwoor delijk is voor de reactie op het stuifmeel. Wrijft men zulke over gevoelige personen een weinig gras-stuifmeel in een oppervlakkig huidschrapje, dan ziet men zich daar ter plaatse in enkele minuten tijds een grote en jeukende netel- roosbult ontwikkelen. Desensibilisatie Behandeling van de hooikoorts- aanval is mogelijk, telkens komt men echter hardnekkige gevallen tegen die op de ingestelde thera pie niet zo goed reageren als men wel had gehoopt. Daarom is het van grote betekenis deze aanvallen zoveel mogelijk te voorkomen. Vanzelfsprekend is het het meest rationeel wanneer in dit opzicht overgevoelige personen n streek uitzoeken waar geen grassoorten zijn. Wanneer er sprake van is van verhuizing wordt de zeekust dan ook steeds warm aanbevolen, het eiland Helgoland was vroeger een door hooikoortslijders veel bezochte verblijfplaats. Tegenwoordig worden er uit stekende resultaten met de desen sibilisatie geboekt. Hierbij wordt stuifmeelextract in stijgende hoe veelheden bij de overgevoelige personen ingespoten. Er treedt in het bloed dan een „antireagine" op en de patiënt wordt gedesen- sibiliseerd, dat wil zeggen, dat zijn overgevoeligheid verdwijnt. Wanneer men zich nu bij de huisarts vervoegt, kan deze zulk een behandeling zelf uitvoeren of hij kan een specialist verzoeken „de patiënt" zulk een kuur bij hem te laten ondergaan. HUISDOKTER Als U over Bergen spreekt, Als U over uurwerken spreekt, KERKSTRAAT 6 Horloger-Opticien TELEFOON 2465 Groentensoep, Tomatensoep, Ossenstaartsoep Bruine bonensoep Hoogenstraaten 54 ct. 60 ct. 60 ct. 60 ct. VAN DE BOEKENPLANK De nieuwe jaarlijkse Oranje kroniek „Juliana Regina" 1948 1949, samengesteld door D. Wijnbeek, is verschenen bij uitg. „Hollandia", Baarn. Deze Oranjekroniek geeft een jaarlijks overzicht, in woord en beeld van de gebeurtenissen rond ons koninklijk gezin. Te beginnen op 1 Sept. 1948 en afgesloten op Prinsjesdag. Het is een boekje van grote historische waarde en zal zeker in de loop der jaren uitgroeien tot een indrukwekkende rij delen. Het bevat ruim honderd exclusieve foto's en dat alles voor slechts f 1,90. Deze lage prijs maakt het een ieder mogelijk zich in 't bezit van deze uitgave te stellen. Neemt U bij ons uw rijlessen Voor goed onderricht wordt ingestaan BERGEN. Breelaan 50, Telefoon 2496 ALKMAAR. Bergerweg 12, Tel. 3725 Hertenlaan 6, Bergen, Tel. 2697 VERZORGT UW Voor Fongers-, Gruno- en Phoenix- rijwielen naar DB GOEDE, Bergen Gedipt. Dames-en Herenkapper DORPSTR.21 BERGEN -TEL 2246 De Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" te Bergen Woensdag 10 Mei a s., 's avonds 8 uur in Hotel KREB, Breelaan OPENBARE Medium: Mevr. STAM-F1LMER Toegangsprijs leden f 0,25, niet-ledeii f 0,50 Stoomwasserij Visscherslaan 11 Telef. 3712 ALKMAAR Burgemeester Lovinklaan 9 - Bergen Telefoon 2640 Voor de snipperdagen 1 en 5 Mei Leden A.N.B., 6 Mei van 67 uur, bij P. Scheltus, Jaap Weyandweg 22 (achterom) van 89 uur en van 8—9 uur, in gebouw „St. Jan" De Gezamenlijke Besturen Bloembakjes vanaf f 1,75 Geraniums f 0,60 Dwerggeraniums f 0,50 EEN WONDERLIJKE GESCHIEDENIS door B. J. TEN WESEPE Dan woelde ze zich om en om in het brede bed, maar de slaap kwam niet, totdat eindelijk, diep in de nacht, het lot zich over haar ontfermde en de rode, brandende ogen gesloten wer den voor enkele uren onrustige slaap Ze vermagerde zichtbaar. Moeder Willemse zag het met stij gende onrust. Wat toch een ellende. Twee jonge mensenkinde ren, die stapelgek op elkaar zijn, van elkaar om een betrekkelijke futiliteit, een kleinigheidje. En de een voor de ander misschien te koppig om de minste te willen zijn Veertien dagen gingen voorbij, veertien verschrikkelijke da gen, vol ingehouden, onderdrukt verdriet, en op die veertiende dag stond mevrouw Brouwer, de hospita van Jan, haar Jan, eens klaps voor de toonbank. Pop, die juist een oude dame aan een shawl geholpen had, verschoot van kleur, toen ze haar zag, maar onmiddellijk daarna beheerste ze zich en vroeg, zo afgemeten mogelijk, waarmee ze mevrouw van dienst kon zijn. Mevrouw Brouwer was zenuwachtig. „Het gaat over Jan," be gon ze. „We weten niet, wat er aan de hand is en we worden ongerust. Och, hij is altijd een wonderlijke snijboon geweest en we dachten eerst aan de een of andere mop of grap. Misschien heeft hij wel onverwacht vacantie genomen, want hij had nog enkele dagen tegoed en we veronderstelden, dat we een dezer dagen wel een kaartje zouden ontvangen, maar we hoorden niets meer, ziet U, en daarom besloot ik vanmorgen maar eens naar jou te gaan, om te informeren Pop had met stijgende verbazing geluisterd. Ze begreep er geen snars van. Wat bedoelde dat mens eigenlijk? Ze schudde dan ook haar hoofd en vroeg: „Wat is er met Jan? U weet toch wel, dat het tussen ons uit is? Heeft hij het niet verteld?" Nu was het de beurt voor mevrouw Brouwer om verbaasd te zijn. „Uit? Wat uit? Zijn jullie dan niet meer verloofd? Sinds wanneer?" en „Wanneer? Wel, sinds vandaag twee weken geleden. Maar heeft hij dat dan helemaal niet verteld?" „Verteld? Maar mens-nog-aan-toe, hoe kan hij dat vertellen, als hij al sinds veertien dagen niet thuis is geweest?" Pop wankelde en moest zich aan de rand van de toonbank vasthouden. „Wat raaskalt U nu? Jan in veertien dagen niet thuis geweest? Waar is hij dan?" „Dat is het 'm nu juist! Dat weten we niet!En de tranen sprongen de bezoekster in de ogen. „En U zegt, dat U twee weken geleden Uw verloving hebt uitgemaakt? Dan vrees ik, dat er een ongeluk is gebeurd. O, als hij zich maar niet van kant heeft gemaakt Verder kwam de vrouw niet, want Pop was, nadat ze zich nog één ogenblik met trillende vingers had kunnen vasthouden, door haar knieën gezakt en zonder enig geluid te geven bewus teloos op de grond gevallen, In de kamer, onder de hoede van moeder Willemse, kwam ze eindelijk weer bij en nu brak al het opgekropte verdriet van de laatste dagen los. Het meisje barstte uit in een zenuw-huilbui, zó erg, dat haar moeder de telefoon van de haak nam en een arts belde. Deze was er reeds na enkele minuten, dank zij het. feit, dat hij vlak bij aan de Stadhouderskade woonde. In enkele woorden werd hem verteld, wat er gebeurd was en de dokter gaf zijn raad. Hij zou voor een drankje zorgen, schreef een recept en adviseerde het meisje naar bed te brengen. Het drankje was zenuwstillend en kon door de aptoheek meteen klaar ge maakt worden. Geleidelijk aan kalmeerde Pop en ze verzonk nu in een doffe berusting. Niets was er immers meer aan te doen. Hij was vast ergens in het water gesprongen. Hij was immers altijd erg im pulsief geweest. Dat was haar straf, ze was een moordenares geworden. Heel haar verdere leven zou ze deze last met zich moeten meedragen Maar moeder Willemse was wat nuchterder van aard. Onzin, Jan was niet iemand, om zich, terwille van een afgebroken ver loving, van het leven te beroven. En ditmaal nam zij eens het initiatief in handen. Want nadat het zenuwstillende drankje was gaan werken, en Pop in een lichte sluimering was weggezakt, vroeg mevrouw Willemse aan de bezoekster, die nog steeds in de kamer zat: „Laten we nu eens bij het begin aanvangen. Wan neer is Jan voor het laatst thuis geweest?" Mevrouw Brouwer dacht even na. „Nou, dat was vandaag veertien dagen geleden. Hij is 's avonds om ongeveer half acht de deur uitgegaan, om te kaarten, en daarna hebben wij hem niet meer gezien. In de regel komt hij dan zo ongeveer twaalt uur thuis. De volgende morgen tikte onze Ke§s, zoals gewoon lijk, aan zijn deur om hem te wekken en toen Kees geen ant woord kreeg, draaide hij de deur open en zag tot zijn verbazing, dat het bed onbeslapen was. Een paar dagen later kwam er iemand van de Bank, waar Jan werkt, om te vragen, wat er met hem aan de hand was, maar ja, dat wisten wij ook niet. Eerst gisteravond kwamen wij opeens op de gedachte, dat Pop er misschien meer van kon weten en daarom ben ik nu hier." Mevrouw Willemse dacht een poosje na. „Wacht eens," zei ze plotseling, „is er geen brief gekomen voor Jan?" „Ja, de volgende morgen al. Maar die ligt nog net zo op zijn tafel." „Wilt U me vandaag, liefst zo spoedig mogelijk, die brief laten bezorgen? Of wacht eens, mag ik onze loopjongen met U mee sturen? Dan kan deze de brief meteen mee terugnemen." ,,Ja,(' aarzelde de andere vrouw, „ik weet niet „Die brief is van Pop en haar verlovingsring zit er in. Be grijpt U nu, dat Jan nog niet eens weet, dat Pop haar verloving verbroken heeft? Hij heeft immers de brief niet kunnen lezen, omdat hij na die Woensdagavond niet meer thuis is geweest? U zegt immers zelf, dat die brief nog gesloten op tafel ligt?" Nu ging de ander een licht op. „Gunst ja, dat is waar ook. Nee, dat kan dan de oorzaak niet zijn. Maarwat is dan wel de reden?" Mevrouw Willemse haalde haar schouders op. „Dat zullen we nu te weten moeten komen- Enfin, veel bijzonders zal het niet zijn, vermoed ik. In Nederland verdwijnen zo maar geen mensen. Dat loopt wel los. Maar mag ik dan de brief zo gauw mogelijk hebben? En dan lijkt me het beste, dat we samen naar de politie gaan, want het komt me voor, dat U die al veel eerder had moeten waarschuwen," „Jajastotterde de bezoekster schuldbewust, „ach teraf bekeken hebt U gelijk. Maar ja, wie denkt er aan, dat hij helemaal niet meer voor de draad zal komen Binnen een uur was de brief, gesloten en wel, weer terug in „De Wolbaai" en moeder Willemse liep met een triomfantelijk gezicht naar de kamer van haar dochter. „Zo, dom gansje," zei ze, met de brief zwaaiend, „je hebt je weer eens voor niets overstuur gemaakt. Wat de oorzaak ook is van Jan's verdwijnen, in geen geval jouw brief, want hier is hij nog, ongeopend. Het beste bewijs, dat Jan hem nog niet eens ge lezen heeft, want op de morgan, dat de brief in de Zocherstraat bezorgd werd, was Jan al verdwenen^' Doch Pop was maar matig getroost. „Goed, maar waar is Jan dan nu?" En daarop kon moeder Willemse geen antwoord geven, even min als de inspecteur van het bureau Amstelveenseweg, aan wie de beide vrouwen het relaas van Jan's plotselinge verdwijnen in het niet hadden uitgelegd. „We zullen een onderzoek instellen en als we iets van hem weten, krijgt U onmiddellijk bericht." En met deze schrale troost togen de twee vrouwen weer huis waarts. HOOFDSTUK 3 Mijnheer de Baron. Het eerste, wat langzaam, zeer langzaam tot het bewustzijn van Jan Houtzagers, toen dit weer terugkwam, doordrong, was een stekende pijn in zijn achterhoofd. Niet zo maar gewone hoofdpijn, maar beslist van die vlijmende steken, die je alle lust, om ook maar iets te doen, benemen Dan ben je er zo beroerd van, dat je maar het liefst in een halfduister vertrek op een divan ligt, of, nog beter, in bed. Drommels, wat een gemene pijn was dat. Het leek wel, of er een regiment hamers op zijn achterhoofd aan het beuken waren. Maar lieve help, hoe ter wereld kon hij nu opeens zo'n hoofd pijn hebben Langzaam kwam hij terug tot zijn positieven en op een ge geven ogenblik sloeg hij zijn ogen open en onwillekeurig bracht hij zijn hand naar zijn achterhoofd. (Wordt vervolgd) „DE RUSTENDE JAGER" Dinsdags n.m. 7.30^8,30 uur. „DE VERGULDE VALK", Maandags n.m. 78 uur. Gedipl. Schoonheidsspecialiste - Pedicure neemt wegens huwelijk van Zaterdag 6 Mei, 12.30 uur tot en met Maandag 15 Mei Adres Practijk blijft voorlopig STUDLER v. SURCKLAAN 8 TELEFOON 2 2 70 Ook leverbaar op onze prettige condities. Alleen verkoop voor Bergen en Omstreken Techn. Bur. Meijer, Ruïnelaan3 Tel.2514 Bergen tevens inruil reparatie, verhuur. Zondag 14 Mei Geef een bloeiende kamerplant Begonia's f 0.50 Geraniums BI. Ves. f 0.50, 0.75 Rode Geraniums f 0.75 Christusdoorn f 1.25 Calceolaria f 0.75 Cineraria f 1.00 Hortensia's f 3.00 enz. enz. RUSSENWEG 18 TELEFOON 2229 Langestraat 101 Alkmaar Telefoon 3880

De Duinstreek | 1950 | | pagina 4