BERGEN SCHOORL MOEDERDAG Meer geluk en gezondheid AMANDELTJESPUDDING FILMNIEUWS. VRIJDAG 12 MEI 1950 27c JAARGANG No. 19 Verschijnt tc Bergen» Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BEVRIJDINGSDAG HET WEER SPELBREKER Voor de bevrijdingsdag stonden op het programma concerten bij de Ruïne door Bergen 's Harmo nie en Bergen 's Mannenkoor. Leek het lange tijd als of het weer het concerteren in de openlucht onmogelijk zou maken, op 't laatste ogenblik sloot Pluvius de sluizen en werd toch met de uitvoering begonnen. Het nog vrij talrijke publiek kon genieten van een drie tal nummers door Bergen 's Har monie uitgevoerd, en van een drietal liederen door Bergen 's Mannenkoor ten gehore gebracht. Gezamelijk werden tenslotte twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. etalage-wedstrij d In „Het Wapen van Bergen" vond hierna de uitreiking der prijzen voor de van 29 April tot 4 Mei gehouden etalage-wedstrijd plaats. Eerst kwamen de winke liers aan de beurt. Hierbij was als extra prijs een door de beide plaatselijke winke liersverenigingen uitgeloofde Wis selbeker. De Heer J. C. Vermeulen kreeg een eerste prijs en legde beslag op de Wisselbeker. Eerste prijzen werden verder toegekend aan Slagerij Maassen, F. Posthuma, W. van Amerongen, A. C. See- wald, C. Hoogvorst, K. M. Ger ritsen, Schrama en Kroon, Joh. Henneman, F. J. Roos. En tweede prijs kregen Koolmees-Soecker, J. Blombergen, J. M. Wittebrood, G. Schoelink, H. K. Finkensieper, P. J. de Haan, Th. van Diepen, N. Jonkers, Fa. P. Hopman, W. Busker, C. Bak ker, J. Smit, J. Louter, P. Boor- sma, J. W. v. d. Steen en N. Kraakman. 22 deelnemers werden verder nog verblijd met een eervolle ver melding. Tenslotte werden 87 van de 362 inzenders van oplossingen nog met een prijs verblijd. DAG VAN ROUW Van alle openbare gebouwen en vele particuliere woningen hing Donderdag de vlag halfstok ten teken van rouw. In de Ruïnekerk en de R. K. Kerk werden 's avonds rouwdiensten gehouden, 's Avonds trok een lange stoet zwijgend vanaf het Gem. Parkeerterrein aan de Karei de Grotelaan naar de begraafplaats om daar bloe men te leggen op de dodenakker en in twee minuten stilte allen te gedenken, die in de bezettings jaren het leven lieten. Hierna werd gezamenlijk de te rugtocht aanvaard naar de Bevrij dingsboom in het Van Reenenpark waar herdacht werden de Berge- naren, die als slachtoffer van het verzet waren gevallen. Baron Taets van Amerongen legde als voorzitter van de Oranjevereni ging een krans bij de steen, die hier werd gelegd als herinnering aan de slachtoffers J. A. Martin en J. Walter. ALLE HENS AAN DEK! De Nederlandse vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, afdeling Bergen roept aller hulp in, om de Blauwe week collecte tot een groot succes te maken. Er zal gebruik gemaakt worden van intekenlijsten welke u in de week van 15 tot 20 Mei door een N.V.-er aangeboden krijgt. Doel van deze actie is om de 20.000 drankslachtoffers, die no dig een behandeling behoeven, te helpen. Wil dat mogelijk zijn dan moeten er 40 goed geoutilleerde consultatiebureau annex verpleeg inrichtingen of klinieken komen die in staat zijn de patiënten te behandelen. Wanneer we eendrachtig onze schouders onder dit werk zetten, hopen we de plannen ten uitvoer te kunnen brengen in de komende jaren. Helpt allen mee, door uw milde gaven. STICHTING DE VRIJE SCHOOL Op de in het Dorpshuis ge houden bijeenkomst van De Vrije School sprak de heer C, v. d. Linden, leeraar aan de Geert Grote-school te Amsterdam, over „Waarom willen wij een vrije school Vele ouders zullen zich het hoofd breken met de vraag naar welke school zij hun kind zullen zenden. De vele onderwijssystemen maken het de ouders niet ge makkelijk hun keus te bepalen. Spreker, zelf leeraar aan een onderwijsinstelling, waar Rudolf Steiner's gedachten in praktijk gebracht worden, wees er op hoe ieder vol bewondering is vóór de natuurwetenschappelijke en technische veroveringen van het intellectualisme, maar dat men toch zoekt naar iets anders, dat men in de plaats zou kunnen stellen voor het intellectualisme. Een naam als „openluchtschool" wijst er alleen op, dat bij de oprich ting de gezondheid van het lichaam als motief gegolden heeft, maar zegt de ouders niets omtrent opvoeding en onderwijs. Wat wil men van de school? Uit een enquête gehouden onder industriëlen en bankiers, bleek hoe men dacht over verschillende vakken: bijv. weg met geschie denis, wat heb je er aan? Maar, aldus spreker, men vergeet hierbij, da t het vak geen doel, maar mdidel moet zijn. Vele ouders verwachtten van hun pupillen prestaties, veel weten. Maar „Leistung" vraagt men van de leeraar, „Uebung" voordescholier. De school moet autonoom, vrij zijn. Het kind moet uitgang zijn van alle opvoeding en onderwijs. De Vrije School wil de kinderen als mens ontwikkelen en alle een zijdigheid vermijden, zij wil de kinderen opleiden voor het leven, niet voor examens, al verliest zij de nu eenmaal bestaande eisen van de maatschappij niet uit het oog. Met het beantwoorden van enkele paedagogische vragen be sloot de heer v. d. Linden zijn met de meeste aandacht gevolgde causerie. Afd. Alkmaar Omstreken v. d. Ned. Ver. v. Huisvrouwen te Bergen Mevr. A. M. de Graaf-Tuk over „Het Warenhuis" De afd. Alkmaar Omstreken van de Ned. Ver. van Huis vrouwen kwam Dinsdagmiddag onder voorzitterschap van Mevr. Swanenburg de Veye voor de eerste maal in haar bestaan bijeen in De Rustende Jager te Bergen. Trokken tot nog toe de leden uit Bergen steeds naar Alkmaar, de groei van het ledental te Bergen was voor het bestuur aanleiding geweest nu eens een vergadering te beleggen in Bergen. De presidente wees er in haar openingswoord op, dat niemand hierin moet zien een soort con currentie met de pas opgerichte afdeling v. d. Plattelandsvrouwen. Beide verenigingen zijn geen concurrenten, de verstandhouding is goed en moet dat blijven. Vervolgens betrad Mevr. de Graaf-Tuk het podium om een causerie te houden over het van haar hand (onder het pseudoniem Marijke van Raephorst) versche nen werk „Het Warenhuis". Men moge over warenhuizen denken zo men wil.aldusspreekster, er gaat een zekere bekoring van uit, niet om wat er zo al te koop is, maar om het leven en werken daarbinnen. Om hiervan 'n goed idee te krijgen besloot Mevr. de Graaf indertijd om enige tijd te gaan werken in zo'n bedrijf. Er was zon en schaduw. Aantrek kelijk was de dagelijkse afleiding, de variatie, het kennismaken met de velen, die zonder bepaalde plannen binnenkwamen, en vaak van kijkers kopers werden. Als deskundige leidde zij haar audi torium rond door het hele bedrijf, schetste zij de opening van het Rotterdamse Warenhuis, waarbij de directeur zijn talrijk personeel toesprak alvorens op hoop van zegen zee te kiezen. Enthousiast sprak spreekster over de hoog tijden Nov. en December, ver moeiend maar toch prettig, over haar ervaringen bij de boeken- afdeling. Er waren ook minder prettige dingen, schaduwen, bijv. het stelen. Ook hier bleken nog velen moeite te hebben het mijn en dijn te scheiden: er waren geraffineerde dieven, anderen die om 'n zielige reden iets wegnamen en dan de dieven in eigen huis. Ontroerend mooi beschreef spreekster hoe 'n meisje onder het personeel werd aangehouden. In de loop der jaren was alles veel democratischer ingericht. Was vroeger een onderhoud met de directeur practisch vrijwel onmogelijk, nu was er contact tussen personeel en directie. Ook de financiële positie van het per soneel was gewijzigd: het pro- visie-systeem was vervallen, waar mee het enerverende gevraag „Kan ik U helpen?" plaats maakte voor een andere houding, tot nu weer een collectief pro visie-systeem voor elke afdeling is ingevoerd. Ook op het gebied van sociale en ziekenzorg is veel verbeterd. De presidente maakte zich aan het slot tot tolk van alle aan wezigen toen zij de spreekster dank zei voor haar lezing en haar een tot weerziens toeriep. Vacantie-cursus op het Nederlands Volkshogeschool-Centrum MÉRIDON 10 - 22 JULI 1950 Van 10-22 Juli wordt een va cantie-cursus gehouden, waarvoor zich reeds verschillende maat schappelijke werksters en ver pleegsters opg:.ven Ook anderen zijn echter van harte welkom. Het programma van deze „cur sus" houdt n.l. rekening met het feit, dat voor de meeste deel neemsters het verblijf op Méridon de zomervacantie vormt. Dus voldoende tijd voor rusten en wandelen. Méridon ligt op 30 kilometer van Parijs. De bedoeling is, dat de groep met een bus uit Holland vertrekt en voor de excursies de bus tot haar beschikking houdt. Het huis is prachtig gelegen in de bossen boven de vallei van Chevreuse. De inrichting is vrij primitiefslaapzalen met chouchet- tes twee hoog. Wel electriciteit en stromend water. Van de cursisten wordt enige hulp verwacht bij huishoudelijk werk, hoogstens een uur per dag. Het programma is grotendeels gericht op ontspanning en alge mene ontwikkeling, deels op ken nismaking met sociale toestanden en maatschappelijk werk in Fran- rijk. Het zwaartepunt ligt in de excursiesde lezingen, die als het weer het enigszins toelaat in de openlucht worden gehouden, zijn meestal voorbereidingen van de excursies. Er worden excursies gemaakt naar Parijs (enige malen), Versail les, Chartres, Fontainebleau, Port- Royal. Verder worden de belang stellenden in de gelegenheid ge steld kennis te maken met instel lingen op het gebied van het maatschappelijk werk. Kosten: voor de bus f 75, cursusgeld Fr. frs. 6600,voor entreé's, consumpties en dergelijke Fr. frs. 1000,a 1500, Opgavebij de Volkshogeschool te Bergen (N.H.). Geen vuile handen meer! De heer Schekkerman uit de Goedkope Groentenhal, bekend om de prima service, de aller beste kwaliteit enz. enz. enz. heeft aangeschaft de allernieuwste Glas tra snijmachine, een wonder van vernuft. Maandagavond 15 Mei van 6.309 uur zal met dit nieuwtje worden gedemonstreerd en kan ieder zich overtuigen van de mooie resultaten. Als attractie zal aan iedere tiende bezoeker voor een gulden fruit worden aangeboden ZOMERDIENST REGELING NACO Zal 17 Juni a.s. worden inge voerd op het traject Bergen-Eg- mond-Castricum Station. Er zal een twee uurdienst worden gere den vanaf 7.25 tot en met 19.25 uur met een directe treinaanslui- ting te Castricum in de richting Amsterdam. De tarieven zullen, met goed keuring van de Directeur-Generaal v. d. Prijzen worden verhoogd. Tennis-Competitie Uitslagen „DE MOLENKROCHT" „De Molenkrocht" I tegen Schagen T.C. II t 8-0. Dames EnkelspelMevrouw Boonen slaat Mej. M. Timmer man: 6-0, 6-0. Mevrouw Lugten slaat Mej. Van Straten6-4, 6-1. Dames DubbelspelMevrouw Boonen en Mej. van Limburg Stirum slaan Mej. van Straten en Mevr. van Naerssen: 6-1, 6-1. Gemengd Dubbelspel: Mej. van Limburg Stirum en M. Lau slaan Mej. M. Timmerman en J. Scheene: 6-3, 6-1. Mevr. Lugten en C. Boonen slaan Mevr. van Naerssen en J. Mulder: 6-3, 6-3. Heren EnkelspelM. Lau slaat J. Scheene: 6-4, 6-1. C. Boonen slaat J. Dienaar: 6-2, 6-2. Heren Dubbelspel: C. Booner en M. Lau slaan J. Scheene en J. Dienaar: 6-4, 6-2. Ook „De Molenkrocht" II boekte deze Zondag weer succes in de vorm van een 7-1 overwinning op K.N.S.M. II te Amsterdam. Aanstaande Zondag gaat „De Molenkrocht" I naar Amteno II in Amsterdam. Het tweede team speelt te Bergen tegen Inside IV uit Alkmaar. Beide ploegen kun nen weer zonder veel moeite een overwinning behalen. EEN KORTE DROEVE PLECHTIGHEID „VOOR HEN DIE VIELEN" Donderdagmorgen vond een korte, droeve plechtigheid plaats bij de plek waar 11 April 1945 te Zijpersluis tien van onze man nen het leven lieten voor het vuurpeloton. 4 Mei 1947 werd hier een monument onthuld, ver vaardigd door de beeldhouwer W. L. Reyers te Amsterdam een hand, die uit de aarde oprijst, een aanklacht tegen het grote onrecht hier geschied. Als telken jare nadien trokken ook deze morgen weer velen naar Zijpersluis en verzamelden zich rond het groene heuveltje Bur gemeester en Wethouders van Schoorl, de Gemeentesecretaris, verschillende raadsleden, de leer lingen van de drie scholen in de gemeente met het onderwijzend personeel en vele anderen. Nadat burgemeester Mr. C. A. J. Jochems een krans had gelegd aan de voet van het monument en ook de leerlingen hun bloemen daar had den gedeponeerd, vertolkte de burgemeester wat er omging in aller gedachten. Onze gedachten zijn bij U, al dus Mr Jochems, wij blijven U eerbiedig en met dankbaarheid gedenken. Met U herdenken wij allen, die hun leven gaven in de strijd. Gij waart de exponenten van het verzet en de vrijheidszin van ons volk. Mocht ooit, wat God verhoede, onze erfgrond weer worden belaagd, dan zal uw lichtend voorbeeld ons bezielen in de vrijheidstrijd. De plechtigheid werd besloten met het zingen van twee couplet ten van het Wilhelmus en „Wilt heden nu treden" uit Valerius Gedenck Clanck, het danklied naar aanleiding van de overwin ningen op de Spanjaarden be haald (1597). VOLKSDANSEN Zondagmiddag 4 uur wordt op het Raadhuisplein te Schoorl een demonstratie gegeven van verschillende volksdansen. Wij raden onze lezers(essen) aan deze demonstratie te gaan zienhet is alleszins de moeite waard. Vrijwel op de héle wereld Waait er een bijzond're vlag Zij 't ook in de verbeelding 't Is de vlag van Moederdag, 't Is zo'n aardige gedachte Eén speciale dag in 't jaar Denken groot geworden kinders Oók nog eens speciaal aan haar, Die met duizend kleine zorgen En met zachtheid en geduld 't Mooist gedeelte van haar leven Hoogste plichten heeft vervuld. En wie er van haar vervreemd is Of met haar gebroken heeft, Wie er kwaad is weggelopen, Haar nóóit meer gesproken heeft, Krijgt een prachtig extra kansje Voor een mooie, goede daad Een klein briefje, een klein bloempje Zo iets komt zo gauw te laat En wie haar niets meer kan zenden Blijft voor een portretje staan, Denkt een ogenblikje dankbaar Aan al wat zij heeft gedaan. CLINGE DOORENBOS N. V. Vrijdag 5 Mei hield de Ned. Vér. tot afschaffing van alcohol houdende dranken een muziek avond ten huize van de familie Bant. Verschillende leden en gas ten hadden, ondanks het slechte weer, aan de uitnodiging van het bestuur gehoor gegeven om de avond te bezoeken. De heer O. Bootsma, die de avond verzorgde, lichtte enige muziekwerken door woord en op de piano toe, waarna ze door middel van gramophoon- platen ten gehore werden ge bracht. Het was een mooie en leerzame avond, waarvan alle aanwezigen zeer hebben genoten. Wij willen hierbij de aandacht van het publiek vestigen op de a.s. „Blauwe week", die gehouden zal worden van 15-21 Mei a.s. Dan zal er een beroep op Uw offervaardigheid worden gedaan, voor hulp aan drankslachtoffers. Wij hopen, dat U met milde hand zult geven, opdat de N.C.A. (Nationale Commissie tegen het Alcoholisme) weer aan velen hulp zal kunnen bieden. De collecte komt ten goede aan alle gezindten. Excursie en filmvoorstelling Woensdag 17 Mei 2 uur a. d. Zeeweg Ieder mens moet gelukkiger en gezonder worden naarmate hij meer belang stelt in het leven van de planten en dieren om zich heen, aldus de bekende na tuurkenner Jac. P. Thysse. De liefde voor bloemen, vogels en insecten maakt het leven rijker. Weet elke Schorelaar welk een rijke bron van geluk en gezond heid hij bezit in het prachtige duingebied? Onbekend maakt on bemind, zegt een oud spreek woord. Het was een gelukkige gedachte van het V.V.V.-bestuur te Schoorl een excursie te orga niseren door de Schoorlse duinen. De heer H. W. Stoelhorst, bos wachter bij het Staatsbosbeheer, werd bereid gevonden de leiding bij deze tocht op zich te nemen. Deze beproefde gids zal zijn tocht genoten naar de mooiste plekjes brengen, hun nieuwsgierigheid, hun weetgierigheid bevredigen, allen maken tot natuurliefhebbers. Het V.V.V.-bestuur beoogt met deze excursie een tweeledig doel de ingezetenen bekend te maken met en te doen genieten van de rijkdom in hun omgeving en hen in staat te stellen straks hun gasten te animeren voor zwerf tochten in mooi Schoorl. Zo zal ook worden bevorderd, dat een ieder onze schone wilde flora ontziet en bij omzwervingen door bos en duin niet met onverschil lige hand bloem of plant afrukt; hij zal tevens de uiterste voor zichtigheid betrachten met vuur en niet door het achteloos weg werpen van sigaar of sigaret oorzaak worden van brand. De tocht zal worden gemaakt op Woensdag 17 Mei 's namiddags 2 uur. Er wordt gestart bij het begin van de nieuwe Zeeweg. De mooie wegen maken het mogelijk te fietsen en waar dit niet gaat zal men per pedes apos- tolorum verder trekken. Kinderen zullen aan deze excur sie niet mogen deelnemen: dan wordt het te druk. 's Avonds wacht de Schorelaars een nieuwe verrassing. De heer Van Vleuten, uit Den Haag, die hier het vorige jaar verschillende opnamen deed in het duingebied, zal 's avonds in de zaal van Nic. Schuijt al dat moois op het witte doek toveren. Zo mogelijk zullen daar ook te zien zijn verschillende dezer dagen gemaakte opnamen. Woensdag 17 Mei om twee uur aan de start Geen kinderen mei nóg meer amandelen Vrijdag-, Zaterdag- en Zondag avond om 8 uur draait in de Bioscoopzaal van De Rustende Jager voor 18-jarigen en ouderen de eerste na-oorlogse Duitse film „De moordenaars zijn onder ons". Dat de eerste Duitse film van na de oorlog een internationale sensatie heeft betekend is bijna weer oud nieuws, schrijft Else- viers Weekblad. Men weet hoe „Die Mörders sind unter uns" furore heeft gemaakt in Engeland, Frankrijk, België en Zwitserland, men heeft de verhalen over de ongekende queues voor de thea ters in Londen gehoord, men heeft kunnen lezen hoe de hoofd rolspeelster, Hildegard Knef, prompt voor vijf jaar naar de U.S.A. is geëngageerd. Bergen kan nu zelf kennis maken met deze film van Wolfgang Staudte. Maandag-, Dinsdag- en Woens dagavond 8 uur wordt voor 18- jarigen en ouderen vertoond „DE LAATSTE ETAPPE", vervaardigd door twee vrouwen (regisseuse en schrijfster van het scenario) welke beiden gedepor teerd zijn geweest in het concen tratiekamp Auschwitz: Wanda Jakubowska en Gerda Schneider. Zij geven beelden uit het vrou wenkamp Auschwitz-Birkenau. Zondagmiddag en Woensdag middag om half drie en op He melvaartsdag 's namiddags 2.30 en 's avonds om 8 uur kunnen jong en oud genieten van de succesfilm met Clifton Webb: „Mijnheer de Gouvernante" ÜleekUod „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. Ingezonden mededeling

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1