m VRIJDAG 19 MEI 1950 27c JAARGANG No. 20 Verschijnt tc Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl, Schoorldam, Groet» Camperduin» Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN R.K. VROUWEN BEWEGING AFD. BERGEN Op Donderdag 11 Mei hield de R.K. Vrouwenbeweging alhier, haar jaarlijks uitstapje. Onder de stralen van een warm Meizonnetje vertrok om 9 uur een zeer luxueuse touringcar met 46 dames naar de bollenstreek. Via „Kraantje Lek" waar de geurige koffie en de amandel broodjes de reizigsters deden smul len, ging de reis naar de veelbe sproken en veel beschreven „Keu kenhof". In minimum van tijd hadden allen zich over het grote terrein verspreid en genoot ieder in stilte van al het schoons, dat de natuur hier laat zien. De tijd in „Keukenhof" was velen nog te kort, maar daar er nog andere festiviteiten op het programma stonden, werd om 1 uur het sein tot vertrek gegeven. De rit ging toen naar Amster dam, alwaar aan de dames gele genheid gegeven werd een uurtje te winkelen, 't Ideaal van elke vrouwelijke dorpsbewoner is nog altijd „de Kalverstraat heen en terug". Om half 5 kwamen allen bijeen bij de Cineac. Een goede gele genheid om 't laatste nieuws op te steken en tevens om van alle vermoeienis uit te rusten. Zodoende kwam ieder weer fris en monter aanzitten aan de dis in het „Brouwers Wapen", waar 'n uitgelezen dinertje de reizigsters werkelijk in de zevende hemel bracht. Na 't ijs met slagroom en 't kopje koffie werd koers gezet naar huis en na een mooi ritje door de bloeiende Beemster, kwam men zeer voldaan en zeer dankbaar in Bergen aan. Hulde aan hen, die deze trip organiseerden en dank aan allen, die meewerkten deze dag te ma ken tot een onvergetelijke. Het Ned. Roode Kruis Districtswedstrijden Er heerste Zaterdagmiddag 'n ongewone drukte in en rond het gebouw van het Rode Kruis Korps aan de Karei de Grote Laan: er werden districtswedstrijden ge houden van Rode Kruis Korpsen voor District I van Noord Hol land. 4 afdelingen namen hieraan deel, t.w. Alkmaar, Beverwijk, Heilo en Bergen. Elke afdeling kwam uit met een Helpsters- en Helpersploeg, elk van vier per sonen. Juryleden waren Dr. v. Gelder te Bergen, Dr. Degenaar te Alk maar, Dr. Dijkhuizen te Alk maar, Dr. Fransen te Helder, Dr. Brugman te Uitgeest, Zr. van Engeland te Bergen, Zr. Kievit te Alkmaar, Zr. Winder-Visser te Helder. De helpsters zagen zich geplaatst voor 't volgende gevalAan haar noodziekenhuis meldde zich een man. Het viel op, dat hij onvast op zijn benen stond, een licht rode blos op de wangen had en kersrode lippen. Hij zei wat dui zelig en misselijk te zijn en erge kloppende hoofdpijn te hebben in de slaapstreken. Zij lieten de man binnen en besloten hem als patiënt op te nemen op het enige bed, dat nog vrij was en te handelen, zoals bij iedere patiënt die opge nomen werd. Nadat de patiënt volgens de regels op bed gelegd en verzorgd was, zei de jury: de ademhaling is opgehouden en er is geen pols meer, urine en ontlasting zijn af gelopen. Na 3 minuten K.A. zei de jury: de ademhaling is weer terugge komen, U kunt hem verder gaan behandelen. De heren konden hun krachten beproeven aan de volgende op gave: In een fabriek springt een le deren drijfriem. Doordat de be scherming juist weggenomen was, treft het leer een arbeider tegen de buitenzijde van diens rechter dijbeen. De man valt voorover en kan niet meer opstaan. Hij is bij kennis, kreunt van hevige pijn in het rechterdijbeen en durft het niet te bewegen. Een tweede arbeider wordt ook getroffen door een eind van de drijfriem en wel tegen zijn linker borsthelft. Hij laat zich in half zittende houding zakken naast 'n machine, waarop hij zich met de linkerarm blijft steunen. Hij klaagt over hevige pijn in de linker borsthelft, vooral bij de adem haling en het hoesten. Gevraagd worden eerste hulpverleningen en vervoer. Er is een hindernis waarop de baar niet kan rusten. Helpsters en helpers verrichten hun moeilijke taak onder het speurend oog van de juryleden die ten slotte de volgende uit spraak doen: Heren. I Beverwijk met 1013 pnt, II Alkmaar met 946 pnt., III Bergen met 750 pnt. en IV Heilo met 595 pnt. Het maximum aantal te behalen punten bedroeg 1100. Dames. I Beverwijk met 780 pnt., II Alkmaar met 706 pnt., III Ber gen met 605 pnt en IV Heilo met 470 pnt. Maximum aantal 1240. Beverwijk zegevierde dus over de hele linie en zal straks kunnen deelnemen aan de te Alkmaar te houden Kringwedstrijden, die in September zullen worden gevolgd door de Landelijke Wedstrijd te Nijmegen. De ontvangende vereniging Bergen had zorg gedragen voor een perfecte organisatie. HET RODE KRUIS KORPS BIEDT HULP Een dame, die per fiets de Groene Weg passeerde, kwam te vallen doordat een hond voor het rijwiel sprong. Het R.K.K. werd gealarmeerd en was onmiddellijk ter plaatse om hulp te bieden. Op advies van Dr Lugten, die inmid dels ook was aangekomen, werd de patiënte door het R.K.K. vervoerd. NOG EENS BRAND! Terwijl de familie K. aan de Eeuwigelaan zich behaaglijk koes terde bij de open haard, vloog een vonk uit de schoorsteen op het rieten dak, met het bekende noodlottige gevolg. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en met 2 stralen en door een stuk uit het dak te zagen, wist zij verder gevaar te bezweren. Middelbare Meisjesschool De M.M.S. organiseert op 25 en 26 Mei a.s. een tentoonstelling in het schoolgebouw aan de Rondelaan, die toegankelijk is voor alle belangstellenden. Aan de tentoonstelling gaan sportwedstrijden en een openlucht spel door leerlingen vooraf. Nadere bijzonderheden worden in een advertentie in dit blad vermeld. Burgelijke Stand BERGEN EGMOND AAN ZEE TENNIS Opnieuw een 8-0 overwinning voor „De Molenkrocht" I Het eerste team heeft Zondag j.l. weer een 8-0 overwinning behaald tegen Amteno II in Am sterdam. Door deze uitslag, welke niet in de laatste plaats te danken was aan de fighting spirit van Mevr. Lugten, heeft De Molen krocht haar kansen op het af delingskampioenschap vergroot. Echter wacht haar nog de zware uitwedstrijd tegen Mozaiek I a.s. Zondag, waarvan wij het resul taat met spanning tegemoet zien. Mozaiek won n.l. op 14 Mei haar voorlaatste wedstrijd even eens met 8-0 en wel van Scha- gen T.C. De Molenkrocht II speelde Zondag in Bergen met 4-4 gelijk tegen Inside IVeen uitslag waarover beide clubs niet onte vreden behoeven te zijn. Hieronder volgen de gedetail leerde uitslagen: Amteno IIDe Molenkrocht: 0-8. Dames EnkelspelMejuffrouw Y. Vanhoofd tegen Mevr. Boonen: 2-6, 3-6. Mej. R. Geurts tegen Mevr. Lugten: 6-3, 7-9, 4-6. Gemengd Dubbelspel: Mej. Y Vanhoofd en H. van der Schaaf tegen Mevr. Lugten en D. Mosk: 4-6, 2-6. Mej. E. Korting en H. Dijkman tegen Mej. van Limburg Stirum en M. Lau: 1-6, 1-6. Dames DubbelspelMej. R. Geurts en Mej. E. Korting tegen Mevr. Boonen en Mej. van Lim burg Stirum: 3-6, 7-5, 0-6. Heren EnkelspelH. van der Schaaf tegen D. Mosk: 4-6, 3-6. C.J.Kramer tegen M. Lau: 0-6, 2-6. Heren Dubbelspel: C. J. Kra mer en H. Dijkman tegen M. Lau en D. Mosk: 3-6, 2-6. De Molenkrocht II-Inside IV 4-4. Dames Enkelspel: Mej. A. de Haan slaat Mej. H. Tasche: 7-5, 0-6, 6-4. Mej. T. Winder verliest van Mej. L. Steins: 8-10, 3-6. Gemengd Dubbelspel: Mej. A. de Haan en K. v. Limburg Stirum slaan Mej. H. Tasche en M. de Haas: 6-4, 6-4. Mej. E. Bonnet en B. Verolme verliezen van Mej. L. Steins en H. de Vries: 3-6, 2-6. Dames DubbelspelMejuffrouw E. Bonneten Mej. T. Winder ver liezen van Mejuffrouw L. Steins en Mej. H. Tasche: 0-6, 4-6. Heren Enkelspel: B. Verolme slaat C. de Haas: 6-3, 7-5. C. Boonen slaat M. de Haas: 6-3, 2-6, 6-1. Heren DubbelspelC. Boonen en K. van Limburg Stirum ver liezen van H. de Vries en C. de Haas: 4-6, 6-2, 3-6. Programma voor a.s. Zondag Op Zondag 21 Mei speelt De Molenkrocht I de uitermate be langrijke wedstrijd tegen Mozaiek I in Amsterdam, terwijl het tweede team een zeer sterke tegenstander op bezoekt krijgt, n.l. Amstel- kant II. Het eerste team wist op 30 April een 5-3 overwinning te behalen op Mozaiek, doch het tweede kreeg een 8-0 nederlaag te slikken tegen Amstelkant. Valt de uitslag van eerstgenoemde wedstrijd niet bij benadering te voorspellen, De Molenkracht zal wel met eenzelfde uitslag rekening moeten houden. GESLAAGD De heer J. C. Vermeulen, reeds in het bezit van het diploma Uitgebreide Vakkennis voor Krui- deniersbedrijf, behaalde heden te Utrecht het diploma voor On derwijsbevoegdheid. ZONDAGSDIENST ARTSEN SCHOORL Demonstralie Volksdansen Ten aanschouwen van een tal rijke menigte gaf een Volksdans groep uit Alkmaar en Omstreken onder auspiciën van de Jeugd herberg „Teun de Jager" een demonstratie van volksdansen op het parkeerterrein in de kom van het dorp. Het gaat met deze tak van volkskunst als met zoveel oude gebruiken; ze raken in het ver geetboek. Van alle oude gebrui ken. die eens in ere werden ge houden, heeft de traditie er maar weinige bewaard. Voor de jeugd zijn „Japie sta stil", „de Govert", „Driekusman", „Jan Pierewiet", „De Skotse Trye" en vele andere, onbekende klanken. Toch gaat er bekoring uit van dit oude. Is het omdat het „Kind" in ons wordt aangeraakt, dat we deze volks kunst ondanks haar primitiviteit vaak mooi vinden De meeste nog levende volks dansen worden gedanst op boe renbruiloften en boerenkermissen. Centra van boerendanskunst zijn de Achterhoek, Twente, West- Friesland enals Teun de Jager z'n zin krijgt ook Schoorl. Gedanst werden deze middag „Moeder Wiets", „Holl. Jagers mars", „De Vlinder", „Erwten plukker", „Rombom" en „Lange acht". Het was een lust deze volge lingen van Terpsichore de muze van de dans, daar in het heerlijke zonnetje te zien bewegen op de muziek van opgewekte wijsjes. Jammer dat de dansvloer wel zo ongeschikt mogelijk was: het parkeerterrein met een dikke laag grind! FILMNIEUWS. In het Bioscooptheater „De Rustende Jager" draait Vrijdag-, Zaterdag- en Zondagavond 8 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur voor 14-jarigen en ouderen de Opera-film „MOEDERLIED" De tenor Vanni (Benjamino Gigli) is gelukkig getrouwd met de zangeres Fiamma (Maria Ce- botari), wier stem eveneens van een bijzondere bekoring is. Door zijn toedoen wordt Fiamma ge ëngageerd bij de opera, waar ze weer in contact komt met een vroegere bekende, Cesare Doret. Hier neemt het verhaal een tra gische wending: Cesare, die Fiamma als vroeger met vriend schap overladen wil, wordt op een avond tijdens de opera, dood in Fiamma's kleedkamer gevonden, door kogels doorboord. De schijn is tegen Fiamma: haar revolver wordt gevonden in haar kleed kamer, zij heeft een woorden wisseling met het slachtoffer ge had vlak voor zijn dood. Al die feiten rechtvaardigen een inhech tenisneming. Fiamma bezweert haar onschuld. Dan herinnert men zich de vrouw van Cesare, die op de avond van de moord door een auto is aangereden en ernstig gewond in het ziekenhuis ligt. Wanneer Vanni ter ere van Moederdag een radio-concert geeft, één van de meest ontroe rende ogenblikken in de hele film, wordt het de vroiKv van Cesare toch te machtig en op haar sterf bed bekend ze, dat zij haar man gedood heeft. Van alle verdenking gezuiverd keert Fiamma in haar gezin terug. Voor 18-jarigen en ouderen wordt Maandag-, Dinsdag- en Woensdagavond te 8 uur en Woensdagmiddag te 2.30 uur vertoond de kleurenfilm „ROPE". Dit is iets geheel nieuws in de filmkunst deze schokkende film. Donderdag 25 Mei, s' middags 2.30 uur en 's avonds om 8 uur vindt de vertoning plaats van de actuele film, waarover men al zo veel gehoord en gelezen heeft ACHTER HET IJZEREN GORDIJN VERENIGING VOOR GEZINSVERZORGING TE SCHOORL De Vereniging voor Gezins verzorging hield op 10 Mei j.l., haar jaarvergadering. De leden opkomst was zeer gering, hetgeen erg teleurstellend was, gezien de belangrijke agenda. De penningmeesteresse Mevr. Sevenhuijsen-Kos, wier boeken door een financiële commissie waren nagezien, bracht haar jaar verslag uit. Daarna gaf de secretaresse Mevr. Koeman-Mast, een over zicht van het werk der vereniging in 1949. Er is dit jaar aan 30 gezinnen hulp verleend, in totaal 290 dagen. Als er meer dan één huisvrouw tegelijk ziek was, moest er een noodhulp gezocht, want de ver eniging heeft maar één vaste verzorgster in dienst. Er werd aan alle hulpaanvragen voldaan, als deze tenminste in overeen stemming met het reglement wa ren, d.w.z. het gezin moest lid van de vereniging voor gezins verzorging zijn, en er moet een briefje van de huisarts zijn, waarin deze om hulp voor het betreffende gezin vraagt. In de tijd, dat er géén werk voor de gezinsverzorgster was, hielp zij in gezinnen waar wel wat hulp te gebruiken was, bijv. Ouden van Dagen of herstellende zieken enz. Voor het Bestuur is dit een druk jaar geweest. Er is aan deze functies veel arbeid verbonden en dan het zoeken naar noodhulpen Waren er toch maar wat meer vrouwen of meisjes, die zich, in dien nodig, beschikbaar wilden stellen. Het is n.l. vaak zo, dat er meerdere gezinnen tegelijk om hulp vragen, en dan kan de ge zinsverzorgster het niet alleen af. Het Bestuur wilde dan ook aftreden. Er is zo weinig mede leven met de vereniging, dat zij voor dezelfde bezwaren staat, als waarom de Ver. voor huisver zorging opgeheven werd. Er waren echter te weinig le den om een nieuw Bestuur te kiezen, zodat het Bestuur aanbleef en met één nieuw Bestuurslid uitgebreid werd. Het Bestuur vertrouwd er echter op, dat er in ons dorp zoveel medeleven en sociaal gevoel aan wezig is, dat de moeilijkheden overwonnen kunnen worden. Opgave nieuwe leden en nood hulpen bij Mevr. Dapper, Catrijp, Mevrouw Sevenhuijsen, Schoorl, Mevrouw Koeman, Schoorl en Zr. Sneyders-de Vogel, Schoorl. MARIJKE JONKER DRAAGT VOOR De Schoorlse voordrachtskun stenares Marijke Jonker trad in De Rode Leeuw voor de Platte landsvrouwen op met een novelle van Stephan Zweig, getiteld „De brief van een onbekende vrouw". Onder ademloze stilte hoorden de talrijke aanwezigen de levens geschiedenis aan van deze vrouw, die onwillekeurig in de herinne ring riep de woorden van een schrijver „het boek, dat vrouw heet is helaas maar al te vaak geschreven in spijkerschrift en bij wijze van kruiswoordraadsel." Marijke Jonker wist door fijne klankschakering en rhythme ont roering te wekken bij haar plaats genoten. Na de laatste woorden „mijn kind, ons kind is gisteren gestorven, vaarwel," was het 'n ogenblik doodstil. Toen brak de spanning en klonk een hartelijk applaus. Hierna kwam de jeugdige kunstenares met werk van heel ander slag. Allereerst droeg zij voor „Machteld" van Potgieter, een ondeugend liedje, waarvoor de schrijver zelf de hoorders al waarschuwde met „Wie zich aan Breêro's deuntjes stiet, hij luist're naar wat volgt niet!" Verder volgde nog „Dieuwertje Diekema" van W. Stip en „Lief Zusterken" van Math. Kemp. Ook in dit genre wist Marijke Jonker haar publiek te boeien. Wat is een H. Mis? Men verzoekt ons mede te delen, dat Vrijdagavond in de R.K. Kerk te Catrijp een inte ressante bijeenkomst zal zijn, welke ook toegank'lijk is voor niet- katholieken. Er zal een uiteen zetting worden gegeven van de H. Mis en de betekenis van de kerkelijke gewaden. Dit mede op verzoek van enkele niet-katholieke ingezetenen, naar aanleiding van een reeds eerder gehouden bijeen komst in Schoorl. SCHOORLSE BRIDGECLUB Uitslag van de wedstrijd van 16 Mei j.l. Groep A Fam. Repko 54.17 Klik v.d. Lelie 51.04 PinxterDiderich 51.04 BekkerBeeldman 51.04 VisserMosch 50. Mw. Arpeauv. Twuyver 46.87 Half—Jonker 45.84 Groep B Jes-Half 66.39 Mw. v. WijkTimmerman 54.46 Dames Pinxterv.d. Linde 44.94 HaasbroekAalders 42.56 Dames BoumanAalders 41.65 EGMOND AAN ZEE ZEEPKISTENRACE Op voorstel van de hr Boden- staff zullen voorbereidingen wor den getroffen om deze zomer nog een zeepkistenrace te houden. Op verschillende plaatsen in het dorp zijn mooie hellingen, waarop deze nieuwe, in opkomst zijnde sport kan worden gehouden. Te zijner tijd zullen nadere mededelingen hieromtrent worden verstrekt. Voor de organisatie van de strandfeesten hoopt het bestuur wederom op de medewerking van de heer Richard uit Amsterdam, die zijn sporen op dit gebied reeds verdiend heeft. Hierna kreeg de heer Kockx het woord om enige mededelingen te doen over de tentoonstelling, die in Alkmaar op de hoek van de Bergerweg en Hoeverweg in orde wordt gemaakt, en waar Egmond aan Zee ook met een stand vertegenwoordigd zal zijn. De penningmeester deed hierna nog een beroep op de leden, mede te helpen aan de verkoop van de loten voor het Vuurwerk, waarvan de prijs zo gesteld is, dat oud en jong er aan kan mee doen. De loten kosten slechts 15 cent. Vervolgens deelde de pen ningmeester mede, dat inwoners van Egmond a. Zee er wel niet voor zullen voelen om in Egmond aan Zee enige tijd in pension te gaan. Bij de aanvraag aan de Min. van Justitie is dan ook verzocht om, indien een inwoner van Eg mond a. Zee de hoofdprijs mocht winnen, hij het bedrag van f 150,- kan besteden, bij de Egmondse middenstand, mits een lid van de V.V.V. Zo kan b.v. de jeugd een mooie jongens- of meisjesfiets daarvoor krijgen. Een kolenhan delaar had de penningmeester reeds medegedeeld, dat een nor maal gezin a.s. winter gratis kolen daarvoor kan halen. Na dit enthousiaste betoog van de penningmeester begon de run op de bestuurstafel om loten. Tijdens de vergadering werden 2000 loten uitgegeven. Na de rondvraag sloot de voor zitter de vergadering onder dank zegging aan de leden, voor de vlotte behandeling van deze zo belangrijke agenda. VERBREDING BOULEVARD Het trottoir aan de zeekant van de Boulevard, zal nog voor de zomer 2 meter breder worden gemaakt, terwijl halverwege een rotonde wordt aangebracht. Bo vendien zullen nog een 10-tal banken worden bijgeplaatst. Hiermede krijgt Bad-Egmond een schitterende promenade. WeMad „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Familieberichten 14 ct. per m.m. van 7 tot 14 Mei 1950 GEBORENHendrik Pieter, z. v. P. Houter en J. Prosper. ONDERTROUWDWillem Thomas Vink en Barbara Cornelia Tromp. GETROUWDDick Helsdingen en In- grid de Tourton Bruyns. Jacob de Carpentier en Hanna van Gulik. OVERLEDENSimon Koster, oud 78 jaar, weduwnaar van Geertje van de Kapelle. Johanna Margaretha van Wonderen, oud 50 jaar. GEBORENAfra, d. v. Jan Dekker en Cornelia Gouda. Marinus Nicolaas z. v. Pieter Zwaan en Kaatje Schol. ONDERTROUWDGerardus Petrus van Berkel en Neeltje Stam. GETROUWD Cornelis Gouda en Josina Maria Bult. Jan Hendrik van Urk en Grietje Hoog land. Pieter Blok en Neeltje Zwart. OVERLEDEN: Jan Broek, 75 jaar. Simon Sander, oud 69 jaar. Zondag 21 Mei Dokter POOT, telef. 2423

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1