99 99 ,,1/of» de Wadden tol bet Ij: PINKSTEREN 1940 PINKSTEREN 1950 BERGEN SCHOORL VRIJDAG 26 MEI 1950 27c JAARGANG No- 21 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d- Hoef Ned. Ond. Ver. afd. Duinkant INLEIDING van Redacteur van 't Schoolblad De afd. „Duinkant" van de Ned. Onderw. Ver. kwam Woens dagmiddag bijeen in Lunchroom De Vries. De voorzitter richtte zich in zijn welkomstwoord in het bijzonder tot de heren W. F. H. Laret, redacteur van het Schoolblad en De Mol, lid van het hoofdbestuur. De huishoudelijke zaken werden in vlug tempo afgedaan. De se cretaris gaf in zijn jaarverslag 'n overzicht van het verenigingsleven in 1949. Het ledental bedroeg 34. Ongeveer 30 °/0 bezocht ge regeld de vergaderingen. De rekening van de penning meester sloot in Ontvangsten en Uitgaven met f 1369,95 en ver toonde een batig saldo van f 428,— 't aanvangssaldo bedroeg f 304,80. De begroting werd in O. en U. vastgesteld op f 1475,met 'n batig saldo van f 475, Tot leden van de kascommissie werden aangewezen de heren Kamermans en Verolme. De vergadering koos tot Hoofdbestuurslid de heer W. F. H. Laret. Hoofdschotel was deze middag een causerie van de heer Laret over Suriname. Deze kenner van land en volk van Suriname gaf eerst een vluchtige schets van dit grote tropische terrassenland met zijn grote rivieren, die vrijwel de enige verkeerswegen vormden in dit uitgestrekte gebied (5 X Nederland). Oorspronkelijk een bezit van Engeland, kwam het later aan Nederland. Een gering aantal blanken hielden een groot aantal zwarten uit Afrika, als slaven. Toen na afschaffing van de slavernij de negers de plantages verlieten en zich terugtrokken boven de vallen, trok men nieuwe arbeidskrachten uit Azië, t.w. Chinezen, Brits Indiërs en later Javanen. De kuststrook is thans bevolkt door ongeveer 200.000, bestaande uit verschillende groe pen, die elk hun eigen taaltje spreken en geen hoge trap van ontwikkeling hebben bereikt. Oor spronkelijk werd er niet gedacht aan onderwijs. Na 1863 na de afschaffing der slavernij maakte een godsdienstige secte, de Moravische Broeders, de Hernhutters zich verdienstelijk door onderwijs te geven. Het gouvernement nam de zorg voor het onderwijs later over en zelfs kende men daar leerplicht nog vóór die in Neder land was ingevoerd. Op het ge bied van onderwijs heersen er zonderlinge toestanden. Spreker wees er o.m. op hoe de leerlingen uit die verschillende bevolkings groepen, die elk hun eigen taaltje spreken, dezelfde boekjes gebrui ken als onze Hollandse kinderen en b.v. ook leren 100 j.v. Chris tus Komst der Batavieren in ons land!!! Dat het uiterst moeilijk is hier een onderwijsstelsel op te bouwen, laat zich denken. Een ander probleem is het tekort aan leerkrachten. Met een korte gedachten-wis seling werd de middag besloten, waarna de voorzitter de spreker dank zei voor zijn interessante causerie. EXPOSITIES KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Evenals vorige zomers wordt ook dit seizoen door werkende leden van het Kunstenaars Cen- Bergen werk geëxposeerd in de Kunstzaal van „De Rustende Ja ger" te Bergen. Vond tot dus ver de opening des Zaterdagmiddags plaats om 3 uur, het bestuur meen de aan de wensen van velen te gemoet te komen door voortaan de opening op 4 uur te stellen. Vorige jaren werd steeds ge ëxposeerd in groepsverband. Dit zomerseizoen wordt daarvan af geweken. Telkens zullen twee werkende leden aan de wanden hun werk tonen gedurene veertien da gen of, wanneer zij zulks wensen elk afzonderlijk een week de ge hele wandruimte ter beschikking hebben. Daarnaast kan de bezoe ker het grafisch en tekenwerk doorzien, dat in mappen van ook andere dan de aan de wanden exposerende kunstenaars aanwezig is. Tevens zal gedurende alle exposities een vitrine met edel- smeedwerk van Marycke Visser te zien zijn. Voor de opening der exposities heeft steeds een ruime en gerecht vaardigde belangstelling bestaan in de kringen van hen, die zich voor het werk der Bergense en Schoorlse kunstenaars interesseren. Moge dit nog in toenemende mate het geval zijn gedurende het seizoen dat thans weldra begint. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de adver tentie in dit nummer. DE MOLENKROCHT'S debuut in tenniscompetitie bekroond met KAMPIOENSCHAP Van de uitwedstrijd om de eerste plaats in afdeling 14 van de vierde klasse West, welke „De Molenkrocht I" j.l. Zondag in Amsterdam tegen Mozaïek I te spelen had, is de einduitslag 6-2 voor Mozaïek geworden. Aangezien „De Molenkrocht" aan twee punten reeds genoeg had, verwierf de jonge Berger club, die het na 't bereiken van de stand 2-3 verder kalmpjes aan deed, hiermede het kampioen? schap in deze afdeling. Gefelici teerd, MolenkrochtersEn nu maar met élan een plaatsje in de derde klasse trachten te veroveren. Het tweede team heeft op eigen terrein keurig partij gegeven tegen de (sterke) kampioen van afdeling 10, Amstelkant II. De einduitslag luidt 6-2 voor de Amsterdammers. In vijf van de acht partijen moesten 3 sets gespeeld wordenwel een bewijs, dat de strijd gelijk op ging. Hieronder volgen weer de ge detailleerde uitslagen Mozaïek I - De Molenkrocht I: 6-2 Heren Enkelspel: J. Sparenburg M. Lau: 6-1, 6-8, 6-4. S. D. The-D. Mosk: 6-1, 10-8. Dames EnkelspelMej. J. Wor- telboermevr. Lugten 6-1, 6-3. Mej. A. van Amersfoort—mevr. Boonen6-8, 6-4, 810. Gemengd Dubbelspel: Mej. A. van Amersfoort en S. D. The— mevr. Lugten en J. Lugten: 6-2, 6-3. Mej. E. P. Pannekoek en W. Peters Jr.mevr. Boonen en M. Lau: 4-6, 6-3, 4-6. Heren Dubbelspel: J. Sparen burg en W. Peters Jr.—J. Lugten en D. Mosk: 6-3, 6-2. Dames Dubbelspel: Mej. J. Wortelboer en mej. A. van Amers foort mevr. Boonenen mej. Van Limburg Stirum: 7-5, 6-4. De Molenkrocht II - Amstelkant II 2-6 Heren Enkelspel: B. Verolme J. Israëls: 6-2, 6-3. C. W. Boonen-I. Cohen: 4-6,8-6, 6-8. Dames EnkelspelMej. A. de Haan—mej. C. Kleerekoper: 6-2, 4-6, 6-8. Mej. T. Winder—mej. E. Rosenbusch: 6-4, 2-6, 0-6. Gemengd Dubbelspel: Mej. A. de Haan en C. W. Boonen mej. C. Kleerekoper en J. Spierol: 0-6, 1-6. Mej. E. Bonnet en K. van Limburg Stirum mej. Cel. Kleerekoper en I. Cohen: 5-7, 5-7. Heren Dubbelspel: C. W. Boonenen B. VerolmeJ. Spierol en J. Israëls: 6-3, 4-6, 4-6. Dames DubbelspelMej. A. de Haan en mej. T. Windermej. Cel. Kleerekoper en mej. Rosenbusch: 8-6, 3-6, 7-5. B.S.V. HANDBALNIEUWS Zoals velen in Bergen weten, heeft de Berger Sport Vereniging ook een handbalafdeling, die reeds enkele jaren in de competitie peelt. Thans is deze competities geëindigd en bestaat er weer ge legenheid zich aan te melden als lid van deze vereniging. De gehele winter is er zaal training geweest in het Gymna stieklokaal aan de Beemsterlaan, waar vooral het volley-ball be oefend werd, wat zeer geschikt is voor zaal-training. Bij dit spel speelt het reageren en plaatsen van de bal een grote factor, het geen ook nodig is bij handbal. Nu echter de avonden langer Groot-Noordhollandse Cultureel-Toeristische Tentoonstelling 20 JULI—19 AUGUSTUS a.s. De ontwikkeling van de orga nisatie met betrekking tot deze tentoonstelling, is thans zover ge vorderd, dat een globaal beeld van deze expositie gegeven kan worden. Op het 40.000 M2 grote ter rein in de driehoek Alkmaar- Egmond-Bergen, is begonnen met de bouw van de 9 paviljoens, die daar zullen verrijzen. Twee van deze palviljoens zijn voor restau ratie bestemd. Zij zijn berekend op 500 lunches per dag. Zes andere van hout opgetrokken gebouwen hebben elk een opper vlakte van 600 M2. Het grootste paviljoen van 2000 M~. een Amerikaanse Hangar arriveert begin Juli. De opzet In het hart van al deze pavil joens worden de volgende expo sities opgesteld Groot duin- en strandpanorama/ diorama van de Kuststrook Noord zeekanaal-Den Helder. Bij het binnenkomen van het paviljoen zal men zich in een groot duin wanen. Flora en fauna gaan hier een belangrijke plaats innemen. Alle Noordzeeplaatsen in dit ge west worden hierbij op aparte wijze gerepresenteerd. Kunstschil ders en natuurfotografen werken aan de totstandkoming van dit geheel mee. Midden-Kennemerland brengt het streek-eigene karakter van dit deel der provincie. Hier komen de bijzonderheden van Beverwijk, Heemskerk en Uitgeest in al haar verscheidenheid tot uiting. Ook aan de kastelen en de watersport wordt gedacht. De Hoogovens uit Velsen zien wij hier uitge beeld, naast een magnifieke foto reportage van Beverwijk als win kelcentrum. Het paviljoen-Zaanstreek, dat eveneens onder artistieke leiding verzorgd zal worden, geeft met talrijke voorstellingen een beeld van dit industriegebied. Ook hier worden de plaatselijke kunstschil ders ingeschakeld. De loop van de rivier de Zaan, typen molens, enorme afbeeldingen van Zaan- landse architectuur uit de gouden tijd, het fraai gemarkeerde polder land, wat de musea bieden, wordt ook hier over een oppervlakte van circa 80 M2 tentoongesteld. Alles wordt speciaal ontworpen. In paviljoen Den Helder zien we wat de reddingsmaatschappijen presteren, de gemeente presenteert hier haar uitbreidingsplannen, de Marine komt met „haar mooiste pakje aan", het Loodswezen, de Visserij en de Kustverlichting, ook dit alles is decoratief ont worpen, waarvan de aanbouw is begonnen. Andere paviljoens zijn weer gewijd aan Heiloo, Limmen, Schagen, het Waterland en de Langedijk. Ook West-Friesland zal zich van haar aantrekkelijke zijde doen kennen, waarvoor uiteraard de belangrijke plaatsen Hoorn en Enkhuizen de bouw stoffen leveren. Vergt een wandeling door de afdelingen reede 2 uur, verschil lende attracties zullen het publiek dat in grote getale verwacht wordt, nog langer boeien. worden, zal er binnen enkele we ken weer buiten-training zijn. Hier zal naast handbal, ook athletiek beoefend worden, zoals hardlopen wandelen, zwemmen, fietsen, ko gelstoten, verspringen enz. enz. Deze trainingsavonden worden gehouden op Woensdag van 89 uur op het sportveld aan de Kerkedijk. Men kan zich als lid opgeven bij de secretaresse Mej C. Dekker Jan Oldenburglaan 23, Bergen. PROMOTIE-DEGRADATIE- Wedstrijden 4e klasse K.N.V.B. BERDOS-BLOKKER 1-1 In een spannende wedstrijd heb ben Berdos en Blokker op He melvaartsdag de punten eerlijk gedeeld. Schouten van Blokker gaf zijn club na 20 minuten spelen met een fraai schot de leiding 0 1 In de tweede helft kwam Berdos meer opzetten. Uit een worsteling voor het doel van de gasten kreeg Duin de bal vrij en bracht de partijen op gelijke voet 1-1. Beide partijen misten herhaalde malen mooie kansen door gebrek aan schotvaardigheid. Vóór de aanvang van het spel bood de voorzitter van Berdos de aanvoerder van Blokker bloe men aan wegens het behaalde kampioenschap in de afd. Noord- Holland. GESLAAGD Aan de Universiteit te Amster dam slaagde de heer H. J. M. Diesfeldt te Bergen voor het can- didaatsexamen Rechten. BLAUWE WEEK Dat vele inwoners van Bergen iets voor hun medemensen over hebben, is ook nu weer bewezen met 't overweldigende succes dat de Blauwe week-actie dit jaar mocht boeken. Een bedrag van f 500,werd opgehaald, waarmee we landelijk weer een steentje bij kunnen dragen in 't zo nodige werk. We danken allen hartelijk voor hun offervaardigheid en niet te vergeten onze ijverige collectanten. Na wonderschone lentedag, Kwam in het nachtelijk uur, Een horde over Nederland, Met vliegtuig' en met vuur. Het was, het was de tiende Mei. Wij zullen 't nooit vergeten; Men brak zijn woord, vertrapte eer, Gesmoord werd het geweten. 't Werd Pinksteren. een lange rij Verdrevenen liepen voort, Naar school en kerk, gebouw en huis, Men kwam uit Amersfoort. En in de straten liep de wacht, Op vijanden te vuren, In spanning en in grote angst Verliepen traag de uren. 't Was Pinksteren! Onzalig vuur, Daalde op ons mensen neer, En veel gebeden stegen op, Tot God, ons aller Heer. 't Is Pinksteren! O Heilige geest, O, onuitblusbaar vuur, Komt Gij tot ons uit hoge sfeer, Vul onze harten, puur. Laat spreken ons 't getuigenis, Dat Uwe macht oneindig is, Dat boven oorlogswee en nood, Staat Godes Liefde, wijs en groot. O Heilig vuur, daal in ons harte, Vervul 't met Heilige geest. Doe triomferen over smarten, Op ieder nieuwe Pinksterfeest. MAARTJE N. ZWAAN ZILVEREN JUBILEUM 1 Juni a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer S. Wei land, thans Opperwachtmeester, groepscommandant van de Rijks politie te Schoorl, zijn intrede deed in het politiecorps te Enk huizen. Na heel wat omzwervin gen kwam hij via Sliedrecht, Amsterdam, Hem, Hoogkarspel, Texel en Hoorn op 15 Nov. 1945 in Schoorl terecht. Aan critiek zal het de geachte jubilaris na tuurlijk nooit hebben ontbroken: die aan de weg timmert heeft nu eenmaal veel berichts en dan, burgers en autoriteiten hebben Een uniek schouwspel In het midden van het tentoon stellingsterrein is een daltuin aan gelegd, door tuinarchitecten ont worpen. Deze tuin is geheel ingezaaid en het is de ontwerpers een genoegen het publiek straks te tonen welk een pracht aan bloemen de hoogzomertijd kan opleveren. Een vijver met wan delpaden bevinden zich hierin, terwijl diverse typen N.-Hollandse molens er hun wieken door het luchtruim zullen slaan. Tussen deze prachttuin en het hoofdpaviljoen wordt een Kaas- markterrein aangelegd. Het ligt in de bedoeling op dit plein da gelijks enige openluchtopvoeringen te geven van een speciaal daar voor geschreven Kaasmarktspel, dat door een vijftigtal jeugdige artisten in 17-eeuwse klederdracht wordt opgevoerd. Op dit uit zonderlijke tafereel zullen zich ongetwijfeld de camera's richten van de duizenden buitenlanders, vooral Amerikanen, die naar Alk maar komen. In hoeverre deze grootste ten toonstelling ooit in Noord-Holland gecreëerd, in de belangstelling van het toeristisch publiek kan staan, mag worden afgeleid uit het feit dat gedurende de ten toonstellingsperiode, gemiddeld 100.000 vreemdelingen alleen reeds op de Vrijdagen naar Alk maar komen om de Kaasmarkt te zien. Verdere attracties worden in het hoofdpaviljoen geboden, dat grotendeels met Oud-N .-Hollandse gevels wordt versierd, feëeriek verlicht zal zijn en waarin een feestzaal gereserveerd is voor ca. 500 personen. Een compleet pro gramma is in voorbereiding. Buitengewone inzendingen Al dan niet gecombineerd met het commercieele gedeelte zal de E. C. A. (Economie Cooperation Administration) Marshall-hulpmis sie voor Nederland, met een enorme stand (op z'n Amerikaans!) de hoofdaandacht trekken. De attributen hiervoor zijn reeds uit New-York te Alkmaar gearri veerd. Verder zal ook de Benelux, door middel van de internationale organisaties Nederland-België- Luxemburg, acte de precence geven. „De Zuiderzeewerken" tonen ons maquettes van haar machtige onderneming, de P.T.T. komt met een unieke stand, Rijksbureaux meldden zich in vele vertakkingen, Philips-fabrieken, het P.E.N., hetP.W.N. en meer dergelijke nationale en provinciale ondernemingen. Uiteraard is ook voor het Ned. Rode Kruis en het Nederl. Kankerinstituut een plaats ingeruimd. De Gemeente Alkmaar, komt voor al haar overheidsdiensten de aandacht vragen, andere Gemeentebesturen volgen dit voorbeeld met haar uitbreidingsplannen. De Zaanse industrie zal eveneens op veel zijdig terrein van haar belang rijkheid doen blijken. Deze tentoonstelling is evenwel geen handel- en industrie-expositie. Voor gegadigden is daarvoor ca. een derde van de ruimte beschik baar, zodat slechts een deel van de N.-Hollandse ondernemingen on dergebracht kan worden. Nochtans zijn aan alle gelijke kansen gegeven. Niet minder dan 58 Noordhollandse ondernemingen hebben dan ook een grote stand ruimte gereserveerd en te oordelen naar hetgeen in voorbereiding is, zal deze tentoonstelling ook voor wat het commercieele gedeelte betreft, kunnen wedijveren met de fraaiste stands ooit op Neder landse Tentoonstellingen voort gebracht. nu eenmaal niet allen dezelfde kijk op de taak van een politie man, om maar te zwijgen van degenen, die het met wet en recht zo nauw niet nemen. Onze jubi laris kon wel een leerling zijn van oud-commissaris van politie te Amsterdam, die zijn mening over de taak van de politie aldus formuleerdede taak van een politieman moet allereerst een opvoedende zijnhij moet geen automaat zijn, die processen-ver baal produceert, hij moet boekje en gummistok zo weinig mogelijk te voorschijn halen, hij moet steeds mens blijven 1 Juni zal het feest zijn op het groepsbureau te Schoorl en zal de zilveren politieman ervaren, dat men zijn opvatting van zijn taak waardeert in grote kringen. Deze dag zal door de Jubilaris in stilte worden herdacht. BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Het ging de bakkerij van de Jong als kinderen, die uit de kleren groeien als ze groter worden. 16 jaar geleden gebouwd, nam de zaak in de loop der jaren zo toe, dat uitbreiding geen over bodige weelde was. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om alles geheel naar de eisen des tijds in te richten. De heren W ildeboer, Hartland, Meyer en Oud togen aan het werk en Vrijdagmiddag kon het publiek de resultaten bewonderen. Velen kwa men 'n kijkje nemen en de familie de Jong gelukwensen met de res tauratie. Ook het V.V.V.-bestuur van Noordkennemerland gaf blijk van zijn belangstelling en bewon derde de nieuwe aanwinst voor Schoorl. De Duinstreek voegt gaarne zijn beste wensen bij de vele, die de fam. de Jong deze dag mocht ontvangen. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag wedstrijd 23 Mei j.l. Groep A. 1 Mevr. Arpeau- v. Twuyver 60.83 2 Klik-v. d. Lelie 54.17 3 Visser-Mosch 51.67 4 Pinxter-Diderich 47.50 5 Half-Jonker 44.17 6 Bekker-Beeldman 41.67 Groep B. 1 Haasbroek-Aalders 64,59 2 Dames Pinxter-v.d. Linde 58.33 3 Jes-Half 58.33 4 Dames Bouman-Aalders 37.50 5 Dames v. Wijk-de Wilde 31.25 Ifleekifad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,' Familieberichten 14 ct. per m.m.

De Duinstreek | 1950 | | pagina 1