KANKER, de %esel Mensheid Telef. 2104 - IEDER HAAR DE JUISTE PERMANENT - Kapsalon URSEM - Telel. 2104 lexUct, Zonfad BiGSUUfy GOEDE ZONBRIL Mr Opt. D. W. PASTOOR Geen verkoudheid meer „De Rustende Jager" „The Third Man" „Les Enfants du Paradis" FILMNIEUWS. Nieuwe methode in de bestrijding van BIOCHEMICUS DEED BELANGRIJKE ONTDEKKING Reeds in oude tijden was de gevreesde ziekte kanker bekend. De oude wijsgeren schreven reeds over de bestrijding van deze kwaal. Heelmeesters van die tijd beschikten over genees middelen, die blijkens heden daagse onderzoekingen een reële geneeskracht hadden. Lan ge tijd is men deze medicijnen schouderophalend voorbij ge gaan. Men onderschatte daar mede de natuur, die wel de ziekte verwekte, doch er niet de juiste geneesmiddelen voor zou hebben. Dit standpunt heeft men echter moeten verlaten, omdat gebleken is, dat de thans gebruikte mid delen niet alle even goed waren: in sommige gevallen zelfs nieuwe ziekten verwekten. Een dier onderzoekers, dr. Jungman uit Utrecht, werkt met een nieuw middel, dat als de tekenen niet bedriegen een omwenteling zou betekenen op het gebied van de kankerthera pie. Wij hadden met deze jonge bio-medicus een onderhoud, waarin hij ons iets vertelde over zijn werk. Kanker is een ziekte in de weefsels van het menselijk li chaam. Het is geen infectieziek te, zoals bijvoorbeeld typhus, is niet besmettelijk in de gewone betekenis van dit woord en ver oorzaakt niet direct tempera- tuursverhoging. Zij kan op ver schillende wijzen in het mense lijk lichaam optreden en juist daardoor is de diagnose zo moei lijk te stellen. Bovendien kan zij latent aanwezig zijn, d.w.z. zij kan aanwezig zijn, zonder dat de drager er iets van bemerkt, ter wijl ook direct geen morpholo- gische verandering van het cel weefsel waar te nemen is. Voor de oorzaak zijn verschil lende theorieën, die alle een kern van waarheid bezitten, doch het juiste is nog niet bekend. Het zou te ver voeren deze alle te noe men. Zelfs al wist men precies wat de oorzaak was, dan is daar mede de ziekte nog niet genezen. Verre van dat. Het stuiten van de groei levert de meeste moei- moeilijkheden op. Men heeft be merkt, dat er twee factoren zijn, die invloed uitoefenen op het ontstaan en ontwikkelen van kanker, n.l. exogene (d.i. van buiten uit) en endogene (d.i. van binnen uit). Deze eerste vormen nu een groot gevaar, maar waren ook aanleiding tot onder zoekingen van dr. Jungman en zijn collegéa. Afgezien van de endogene en exogene factoren speelt de erfelijkheid d.w.z. de erfelijke praedestinatie voor de mogelijk heid tot ontstaan van kanker een grote rol. Bij sommige mensen is dus bij de geboorte reeds de aan leg tot kanker aanwezig. Het is echter niet noodzakelijk, dat zij nu ook een kwaadaardige kanker krijgen. Men heeft proeven ge nomen met muizen. Wanneer een moedermuis een kwaadaardige kanker heeft, kan deze op het embryo overgaan (endogeen dus). Na de geboorte kan de Neo- nantes dus de aanleg tot kanker bezitten en zal dit tot uiting ko men, zodra er endogene of exo gene factoren optreden. Deze endogene of exogene factoren liggen besloten in het feit, dat de neonantes door het moeder- dier gezoogd zal worden en aan gezien later bleek dat hierbij een virus werd overgedragen moest men streng genomen deze factor als exogeen laten gelden, terwijl men weer eens moest vaststellen, dat men over de endogene fac tor niet veel weet. Bij deze jonge muizen trad dus na enige tijd het ziekteverschijnsel van de kanker op. Meer kanker sinds de oorlog. Ging men deze muizen echter kunstmatig voeden, dan traden er geen exogene factoren in wer king en was er dus van kanker niets te bespeuren. Dan moeten er eerst exogene factoren bij komen, Als deze exogene facto ren traden nu soms op het eerste oog onschuldige stoffen op, die meestal synthetisch bereid waren en hun toepassing in de genees kunde en de industrie vonden. Juist in de oorlog werden veel van deze stoffen gebruikt. Het is daardoor wellicht te verklaren, dat het aantal kankergevallen zo steeg. Synthetische kleurstoffen (chi- nonen), zoals aniline en boter geel, bleken gevaarlijke giften te zijn, die kankerbevorderend werkten. Deze stoffen nu deden het ver moeden rijzen, dat er ook wel licht stoffen zouden zijn, die om gekeerd zouden werken, dus waardoor de kankercellen zelf gedood zouden worden, zonder dat dit evenwel gepaard ging aan een beschadiging der omlig gende weefsels, die hierdoor weer kanker zouden kunnen krijgen. Vele van deze stoffen nu zijn in de natuur aanwezig, maar moe ten opgezocht worden. In vroe ger tijden kende men -uit er varing enkele van deze stof fen. Zo dronken de oude Russen thee van „Schöllkraut", een plant, die daar eveneens in Duitsland voorkwam en die een mitosegift in zich droeg. In het menselijk lichaam zijn deze stof fen ook aanwezig, doch niet in voldoende mate. Eerst onder prof. Lettré en later zelfstandig werkte dr. Jungman aan deze theorie enmet succes. Hij heeft thans een stof ontdekt, die, gebruik makend van het redu cerend vermogen van vele kan kercellen, deze verwijdert. Ver wijdert, zeiden wij, omdat kan ker nimmer genezen kan worden, wijl er bij kanker bepaalde ver anderingen in de cellen optreden, die nooit meer ongedaan ge maakt kunnen worden. Een an dere stof doet de kankercel na enige tijd exploderen en de restanten zijn slechts met een microscoop terug te vinden. Ver schillende artsen in ons land ge bruiken dit middel reeds en de resultaten zijn verbluffend. Of de kanker blijvend verwijderd kan worden door dit geneesmiddel, zal men in de toekomst uit moe- heeft donkere glazen maar. niet ieder donker glas is gezond voor Uw oog Laat U voor een Hof laan 2, Bergen - Tel. 2202 Een wandluis eet maar eens in de twee jaar Alle plantenetende dieren zijn eigenlijk rauwkosteters. Zij be zitten vaak bijzondere spijsverte ringsorganen om het plantaardige voedsel te verwerken: de graan- etende vogels hebben een krop, de olifant bezit formidabele maal tanden, de kip heeft een spier- maag en het paard weer een reusachtig darmstelsel. De koe beschikt over een heel mechanisme, waarmee de plantendelen nog eens herkauwd kunnen worden. De vertering van rauwe plant aardige kost is voor het organisme een zware taak, bovendien is plantaardig voedsel een schrale energiebron en er moeten grote hoeveelheden van worden ge nuttigd om tot een voldoende aantal calorieën te komen. Het konijn zit dan ook de gehele dag te peuzelen en een klein beestje als de zijderups is genoodzaakt twaalf kilogram moerbeibladeren op te eten om een gewicht van enkele grammen te bereiken. Bij de meeste plantenetende dieren draait het overgrote deel van hun be staan daardoor om de voedsel- opnamewanneer er niet gegeten wordt, moet er van de daarbij gepresteerde arbeid worden uit gerust. Ook de mens kan zijn behoeften met rauwkost dekken, alhoewel daar in de praktijk meestal en kele andere voedingsmiddelen, zoals melk en eieren aan worden toegevoegd. Bij sommige stof wisselingsziekten en bij bepaalde stoornissen van de bloedsomloop ten maken, want pas na minimum 4 jaar kan men bepalen of de verbetering blijvend is. Het is te begrijpen, dat de toe passing van deze stoffen een zware verantwoording legt op de schouders van de behandelende geneesheer. Een innige samen werking tussen hem en de onder zoeker van de geneeswijze is dan ook noodzakelijk. Daar ontbreekt het echter niet aan. In Nederland ontbreekt echter de samenwerking in groter ver band, zoals het buitenland die kent. In Engeland, Amerika en Duitsland houdt men geregeld grote congressen over de bestrij ding van een bepaalde ziekte. Medici, biologen, bio-chemici, physeologen etc. komen dan bij elkaar en bespreken moeilijkhe den, behaalde resultaten, nieuwe geneeswijzen en medicijnen. Zo wordt voorkomen, dat zij langs elkander werken inplaats van met elkaar. Naar mening van dr. Jungman zou het zeer nuttig zijn, dat ook in Nederland dergelijke congressen geregeld plaats von den. Het algemeen belang is daarmede gediend. C. A. F. K, Anti-Histamine praeparaten nu ook in Nederland verkrijgbaar Maar gebruik kan gevaarlijk zijn. Het nieuwe middel tegen ver koudheid, dat enige tijd geleden op de Amerikaanse markt is ver schenen, heeft in de Nieuwe We reld een vloedgolf van enthousi asme ontketend, zoals schijnbaar alleen in dat werelddeel mogelijk is. Dit preparaat is thans ook in Nederland verkrijgbaar. Broca des en Stheeman produceert het onder de handelsnaam ,,333", de Bipharma brengt dit geneesmid del voor de Union Chimique Bei ge onder de alleszins treffende benaming „stopcold". Waar deze verkoudheidsta- bletten (tot nog toe) zonder doktersrecept voor het publiek verkrijgbaar zijn, komt het ons gewenst voor een korte beschou wing aan deze „antihistaminica" te wijden, niet zozeer om onze lezers in te lichten over de voor delen, die deze stoffen voor het behoud van onze gezondheid kunnen hebben -men mag ver wachten, dat deze preparaten betrekkelijk vlug zeer populair zullen worden maar vooral om te waarschuwen tegen een al te lichtvaardig en onoordeel kundig gebruik want... men kan er brokken mee maken! Kinderen stierven. In Engeland zijn er twee, in Frankrijk drie sterfgevallen ten- kan het rauwkostdiëet door zijn bijzondere en zeer eenzijdige sa menstelling van veel nut zijn. Voor geheel gezonde mensen zijn er eigenlijk nauwelijks goede gronden aanwezig, waarom het gebruik van deze biologisch nu eenmaal minderwaardige kost bijzondere aanbeveling zou ver dienen. Ook de vegetarische voeding bestaat in hoofdzaak uit plant aardige producten, die echter niet alleen rauw maar ook ge kookt worden gegeten. Bij het koken van de spijzen wordt door de verhitting een groot gedeelte van de arbeid verricht, die anders geheel en al door de spijsver teringsorganen zou moeten wor den gepresteerd. Het koken be tekent voor het lichaam een enorme energiebesparing: de even eens calorieën-arme vegetarische voeding heeft hierdoor een veel groter nuttig effect dan rauwkost. Behalve plantaardige producten gebruiken veel vegetariërs ook melk, boter, room, kaas en eieren: plantaardig voedsel is een schrale eiwitbron en de eiwitbehoefte van het lichaam kan op deze wijze naar behoren worden gedekt. Vlees en energie Uit een oogpunt van energie is vlees een nauwelijks te over treffen voedingsmiddel. Het plan- tenetend dier werkt voor de mens: in het dierlijk organisme worden de celluloserijke planten- eiwitten reeds omgevormd tot stoffen die meer in het menselijk lichaam thuishoren. Door het eten gevolge van de nieuwe verkoud- heidsmiddelen gerapporteerd. Het betrof hier kinderen, die een groot aantal, er aanlokkelijk uit ziende en lekker versuikerde ta bletten, hadden opgesnoept. Zo als te begrijpen valt, hebben deze tragische gebeurtenissen n storm van verontwaardiging ontketend, maar bij rustige en critische be schouwing vormen deze inciden ten geen gegronde reden om het gebruik van deze middelen nu vol afschuw te verwerpen. Tal van zeer waardevolle en veel gebruikte geneesmiddelen werken in te grote hoeveelheden als zware vergiften en het staat wel onomstotelijk vast, dat de bewuste kinderen werkelijk zeer grote hoeveelheden van de be trokken stof binnen hebben ge kregen. Wil men dus van de nieuwe verkoudheidsmiddelen een dank baar gebruik maken -en van medisch standpunt is daartegen geen enkel bezwaar dan geve men deze tabletten thuis een vei lig plaatsje, opdat zij buiten het bereik van graaiende kinder handjes blijven. Een slaapmiddel. In de Verenigde Staten heeft het gebruik van de anti-histami- nemiddelen verkeersongevallen tengevolge gehad. Deze stoffen hebben op het menselijk lichaam namelijk ook een slaapverwek kende invloed. Op zichzelf is dat helemaal niet verkeerd, want het is een overbekend feit, dat een goede nachtrust van de aller grootste betekenis voor de gene zing van een verkoudheid is. Men dient met deze eigen schap van die nieuwe .middelen echter terdege rekening te hou den, te meer waar er in dit op zicht grote individuele verschillen bestaan. Er zijn fabrieken, die naast het anti-histaminicum een „wekmiddel" (b.v. coffeïne) in hun preparaat hebben verwerkt om deze slaapverwekkende wer king tegen te gaan, maar geheel bevredigend is dat niet en ook persoonlijk kan deze oplossing ons weinig bekoren, omdat men hiermee eigenlijk op twee ge dachten hinkt. Iemand met een opkomende verkoudheid behoort 's avonds tijdig naar bed te gaan en het is goed wanneer een geneesmiddel een gezonde slaap bewerkstelligt. Het is teveel gevergd, dat iemand die bezig is flink verkouden te worden, tegen het middernachte lijk uur ook nog eens opgewekt zou kunnen moeten chaufferen: het komt ons heel wat belang rijker voor dat zulke mensen de volgende dag weer uitgerust en fit zijn om hun werk zonder ar beidsverzuim te kunnen voort zetten. (In Amerika had men van vlees voorziet de mens zich van bouwmaterialen, die practisch gebruiksklaar zijn, wanneer zij op „het werk" aankomen. In dierlijk voedsel bevinden zich overigens nog tal van voor het leven zeer waardevolle be standdelen en zo behoeft het ook geen verwondering te wekken dat de vleesetende hond in tegenstelling tot het konijn maar af en toe iets behoeft te nuttigen. Een bloedzuiger voelt zich heel wel, wanneer hij eens in de negen maanden een maaltijd tot zich neemt en een wandluis kan zelfs volstaan met eenmaal in de tweejaar iets te eten. Is vlees schadelijk? Het merendeel van de deskun digen op voedingsgebied is van mening, dat de mens het meeste profijt heeft van een kost die per dag 400 gram koolhydraten, 50 gram vet en 50 tot 70 gr. eiwit bevat, een voeding die men eigenlijk alleen kan samenstellen uit plantaardig en dierlijk voed sel beide. Vegetariërs brengen nu een groot aantal wetenschappelijke argumenten in het midden, waar uit zou moeten blijken, dat het gebruik van dierlijk voedsel voor de mens schadelijk is en dat de bouw van de menselijke spijs verteringsorganen meer op het gebruik van plantaardig voedsel ingericht is. Alhoewel het laatste woord in deze materie zeker nog niet is gesproken, moet toch worden gezegd, dat de vegetariërs in hun wetenschappelijke bewijs voeringen niet bijzonder sterk staan en het is eigenlijk niet hele maal begrijpelijk waarom zij juist op dit gebied steeds weer in het strijdperk treden! jaarlijks 100 millioen verloren ar beidsdagen ten gevolge van ver koudheid!) Het spreekt vanzelf, dat de „patiënt" dan zelf ook zo ver standig moet zijn om 's avonds niet meer achter het stuur te kruipen, wanneer hij deze ver- koudheidstabletten heeft ingeno men. Vitamine A als zodanig komt alleen in het dierenrijk voor, daarom bevindt vitamine A zich slechts in voedingsmiddelen van dierlijke oorsprong, zoals lever traan, boter en melk. Het lichaam beschikt echter over de mogelijk- Ethische motieven De kracht van het vegetarisme ligt immers geenzins op het ter rein der wetenschap. Zoroaster, Boeddha, Confucius en Lao-Tse, de grote voorgangers van het vegetarisme in Azië, verboden hun volgelingen het gebruik van dierlijk voedsel uit ethische mo tieven. Ook de klassieke mora listen Diogenes, Plato, Seneca en met hen nog vele anderen hebben nooit geleerd, dat de mens er lichamelijker gezonder op zou worden, wanneer hij zich het gebruik van vlees ontzegde. Een man als Leonardo da Vinei was geen vegetariër, omdat deze voedingswijze beter zou zijn voor hethart, de nieren of de bloeddruk, maar enkel en alleen omdat hij het doden van een dier beschouwde als een misdaad. Shelley weer spreekt in verband met het vege tarisme niet over de menselijke gezondheid, maar over de mense lijke waardigheid. Bij de bestudering van het vegetarisme laten de liefde tot het dier en de eerbied voor het leven dan ook een veel diepere indruk achter dan de talrijke zeer aanvechtbare wetenschappelijke argumenten. Dat de geneesheer bij bepaalde ziekten het dierlijk voedsel uit het dagelijks menu van zijn patiënt schrapt, wil al evenmin zeggen, dat deze maat regel voor gezonde mensen nu ook heilzame gevolgen heeft. Als voedingsleer heeft het vegetarisme maar een zwakke wetenschappelijke basis, als we reldbeschouwing dient het vege tarisme ons echter met de aller grootste eerbied te vervullen. Dr H. W. S. Bergen Nh. heid zelf vitamine A te vormen uit het provitamine, het carotine, welke stof in grote hoeveelheden in worteltjes en in mindere mate ook in groene groenten aanwezig is. Hoewel de voedselvoorziening van het Nederlandse volk op het ogenblik zeer weinig te wensen overlaat, is de vitamine A-ver zorging van de bevolking zonder twijfel een zwakke plek. nu de kunstmatig bereide margarine en kele maanden zonder toevoeging van vitamine A is gefabriceerd. Terecht lezen wij in een schrij ven, dat bet Nederlandse Vrou wen Comité aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft gezonden: „Het feit, dat toevoeging van vitamine A aan margarine niet meer ver plicht is, verontrust vele huis vrouwen, die weten, dat een be hoorlijke voeding met dit vita mine noodzakelijk is voor ieder, vooral ook voor kinderen." Gevitaminiseerde margarine is de voornaamste vitamine A-bron voor grote bevolkingsgroepen, vooral aan het einde van de win ter. De natuurlijke voedingsmid delen, die vitamine A bevatten, zijn voor de meeste gezinnen te duur om geregeld op tafel te brengen, ook al zijn de regerings deskundigen van mening, dat zulke levensmiddelen in voldoen de mate verkrijgbaar zijn. De gehele zomer hebben we vernomen, dat het bier weer zo voortreffelijk was, thans worden we alleen aangespoord om eens flink melk te gaan drinken. Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad heeft goed praten: na tuurlijk is vitamine A uit melk beter dan helemaal geen vitamine A, maar om elk gezinslid dage lijks de man een halve kan voor te kunnen zetten, zijn een hele boel centjes nodig! Daarom is het dat wij meer voelen voor een slagwoord als: „Doe liever vita mine in onze margarine". .Huisdokter. HET IS WEER TIJD VOORjlauwk&si Het vóór en tégen van vegetarisme Voortreffelijk middel. De pharmaceutische industrie levert ons hier waardevolle mid delen, die in staat zijn een opko mende verkoudheid in de kiem te smoren. Deze tabletten helpen voortreffelijk, maar men bedenke, dat er andere dingen in zitten beslist verkeerd om ze de gehele winter door te gebruiken, omdat men wel eens verkouden zou kunnen worden. Zulks schijnt aan de overzijde van de Atlan tische Oceaan namelijk veelvul dig te worden gedaan. VITAMINE IN DE MARGARINE Er moet in ons voedsel een be paalde hoeveelheid vitamine A aanwezig zijn, anders gebeuren er ongelukken. In andere wereld delen dan het onze worden jaar lijks nog duizenden kinderen blind tengevolge van vitamine A-gebrek, maar men behoeft niet zo ver van huis te gaan om op de ernstige gevolgen, die een vitamine A-tekort kan hebben, te wijzen. In 1917 werden vrijwel alle Deense zuivelproducten uitge voerd naar het hongerende Duits land: het gevolg was dat de ge vreesde Xerophthalmie de oogziekte, die ontstaat door vita mine A-gebrek en die gemakke lijk tot blindheid voert optrad bij dozijnen Deense kinderen. Thans dringen er weer ge ruchten tot ons door, dat deze oogafwijkingen ook in het hui dige Duitsland zijn waargeno men. Er komen ongelukken van wanneer wij te weinig vitamine A binnenkrijgen: bij het snelle en intensieve moderne weggebruik moet men zijn ogen goed de kost geven en die kost is vitamine A! Lichte graden van vitamine A- gebrek gaan namelijk gepaard met nachtblindheid. Mensen, die hieraan lijden, kunnen in het don ker niet of onvoldoende zien: ver keersongevallen zijn het gevolg. Vanaf Vrijdag tot en met Woensdag wordt in de bioscoop zaal vande Rustende Jager s' avonds 8 uur en Zondag en Woensdag 's nam. om half drie vcor 14-ja rigen en ouderen vertoond de film van 1950 „THE THIRD MAN" (de derde man) „The Third Man" veroverde Londen, werd een sensatie in Stockholm, in Parijs, in Cannes, waar „De derde man" de hoofd prijs verwierf op het filmfestival. Het Wenen van na de oorlog werd achtergrond en onder werp, de tragische stad met vele verwoestingen, verdeeld in vier zones en geringeloord door een internationale politie, de stadwaar in zwarte handel en misdaad hand in hand gaan, de stad, waarin niemand meer let op de talrijke bil jetten aan de muren met de me dedeling dat er iemand vermist wordt. Het gaat in Greene's verhaal om een vermiste en we worden meegevoerd in een van de meest walgelijke rackets van het Wenen van nu. De camera gleed langs de puinhopen en langs de oeroude Stephanstoren, langs de oeroude geveltjes en de donkere stegen, om dan tenslotte terecht te komen onder de straten der stad in het ingenieuze riolenstelsel, waar de medogenloze achtervolging van „de derde man" een einde vindt. Donderdagmiddag om half drie en 's avonds om 8 uur draait nog eens weer voor 18-jarigen en ouderen de prachtfilm „Les enfants du Paradis" deskundig voorlichten door de specialist opticus Van 2 t/m 7 Juni 's avonds te 8 uur Zondag- en Woensdagmiddag te 2.30 uur Toegang 14 jaar. Donderdag 8 Juni 's middags te 2.30 uur 's avonds te 8 uur, opnieuw Toegang 18 jaar

De Duinstreek | 1950 | | pagina 2